Page 297 of 725 FirstFirst ... 197247287293294295296297298299300301307347397 ... LastLast
Results 7,401 to 7,425 of 18123

Thread: Ukrajina - stanje na ratištu

  1. #7401
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    fin tekst. za dežurne putinofile širom CG, Srbije i foruma. samo ne znam kako će preboljeti neke napisane stvari

    https://www.balkansec.net/post/ukraj...srpskoj-strani







    dakle nisu ustupili vazdušni prostor plus su Ukri štitili ljude. dvadesetak godina kasnije stav mnogih je da Ukri ne postoje, da ih treba sve ubit i da Putin štiti pravoslavlje

    Pa valjda treba iz iskustva upravo mi da znamo sto vise im se pomogne to je jaci noz u ledja. Mojkovac i kasnija desavanja je pokazatelj i bratstva i prijeteljstva.

  2. The Following User Says Thank You to opmne For This Useful Post:


  3. #7402
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    @Buva+gacce

    Ocjenu da li Rusi dobijaju rat bih odredio prema njihovim izgledima da ostvare inicijalne ciljeve rata - smjenu vlasti u Kijevu i instaliranje svojih marioneta. U tome pogledu ga ne dobijaju niti će ga dobiti.
    Pa ni sekundarni cilj da se zauzmu najveći ruskojezični gradovi Harkov i Odesa, podijeli država i stvori proruska Jugoistočna Ukrajina/Novorusija kojoj su se nadali 2014. i koja će Kijev da odsječe od mora, nije izvodljiv sa trenutnim snagama i u bilo kakvo dogledno vrijeme.

    Kao što rekoh, smanjuju se razmjere operacija, a gubici u tehnici i profesionalnom vojnom sastavu nisu nadomjestivi istim kvalitetom, nego onima koji imaju osjetno nižu upotrebnu vrijednost, a svako dalje napredovanje zahtijeva veće trupe za kontrolu okupiranih teritorija.

    Dalje, imamo li mi uopšte podatke da Rusi uspijevaju da nadomjeste gubitke?
    Da imaju i dalje 210-220k vojnika(sa DNR-om i LNR-om) angažovanih kao na početku operacije?
    Potiskivanje Rusa iz Harkova, i statičnost fronta liše Luganske oblasti đe napreduju ti govore da nemaju.

    Zbog toga će Rusi u jednom momentu morati da potegnu ručnu, i pređu u defanzivu, odnosno konsolidaciju zauzetog.

    U onoj njihovoj gore pomenutoj doktrini, ne fokusiraju obučenost. Jer im je istorija pokazala da, poslije par mjeseci ratovanja, preživjeli tinejdžeri postaju najubojitije ubice.
    I tu opet na početak-
    ako održe brojeve preživjelih, imaju način.
    Uglavnom nisam pristalica ovakvih paralela sa istorijom, mimo neke simbolične ravni.
    Mislim da su mogućnosti da od sadašnjih Rusa stvoriš jedinice nalik onima iz Drugog svjetskog rata slične mogućnosti da iz današnjih Crnogoraca za 3 mjeseca sastaviš četvrtu i petu proletersku brigadu.
    No i u toj varijanti:
    1) SSSR jeste bitke rješavao brojčanom superiornošću. Međutim, ovdje je brojčana superiornost je na strani Ukrajinaca.
    2) I Ukrajinci su bili dio te Crvene armije, tako da možeš istu priču da primijeniš na njih i njihove tinejdžere.
    Mobilizacija million ljudi nije baš tipična NATO doktrina.

    "Izgubljena jača avijacija" ne može magično da se pojavi i teško da će se u pojaviti preko do sad viđene mjere, jer Rusi nemaju rješenje za ukrajinski PVO.
    Masovnih obilaženja i odsjecanja gradova neće biti, jer za takva srljanja nemaju dovoljno trupa, nemaju pokriće iz vazduha, niti im se takav pristup isplatio kod Černigova i Sumija, koji su uz samu granicu, a ne neđe po dubini Ukrajine.
    Može da se ide samo grad po grad, uz obezbjeđivanje terena, ako neće da im gore konvoji na svaku stranu kao prvih mjesec dana.

    Ukrajina će bez Donbasa da ostane, za mjesec ili dva, ko što kažeš, ili koliko god već.
    Kazao sam da će Rusi da riješe Donbas za dva ili tri mjeseca AKO se stvari budu odvijale skroz povoljno po njih.
    Scenario u kojem su Slavjansk i Kramatorsk i dalje pod ukrajinskom kontrolom za 3 mjeseca je takođe moguć.
    Rusima je trebalo 2 i po mjeseca da riješe 4000 branilaca u Mariupolju koji su ostali odsječeni 100 kilometara u ruskoj pozadini.
    Borbe oko Sjeverodonjecka se vode već dva i po mjeseca (od sredine marta).
    Nema razloga da se vjeruje da će Slavjansk i Kramatorsk ići išta brže i lakše. Naprotiv.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  5. #7403
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,663
    Thanks Thanks Given 
    2,693
    Thanks Thanks Received 
    1,068
    Thanked in
    500 Posts

    Default

    Smjenise ukrajinci obdusmanku sto je lagala o silovanjima ruskih vojnika na nacine koji su nemoguci i da im je laznim objavama nanijela samo stetu.za te tvrdnje nije podnijela nijedan dokaz.nije se potrudila da obidje zarobljenike i da je vise vremena provodila u mirnim evropskim gradovima iz kojih je izvjestavala
    https://www.facebook.com/10000230046...ez1mcM1Q9XDQl/

    Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  6. #7404
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,817
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,038
    Thanked in
    1,803 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    @Buva+gacce

    Ocjenu da li Rusi dobijaju rat bih odredio prema njihovim izgledima da ostvare inicijalne ciljeve rata - smjenu vlasti u Kijevu i instaliranje svojih marioneta. U tome pogledu ga ne dobijaju niti će ga dobiti.
    Pa ni sekundarni cilj da se zauzmu najveći ruskojezični gradovi Harkov i Odesa, podijeli država i stvori proruska Jugoistočna Ukrajina/Novorusija kojoj su se nadali 2014. i koja će Kijev da odsječe od mora, nije izvodljiv sa trenutnim snagama i u bilo kakvo dogledno vrijeme.

    Kao što rekoh, smanjuju se razmjere operacija, a gubici u tehnici i profesionalnom vojnom sastavu nisu nadomjestivi istim kvalitetom, nego onima koji imaju osjetno nižu upotrebnu vrijednost, a svako dalje napredovanje zahtijeva veće trupe za kontrolu okupiranih teritorija.

    Dalje, imamo li mi uopšte podatke da Rusi uspijevaju da nadomjeste gubitke?
    Da imaju i dalje 210-220k vojnika(sa DNR-om i LNR-om) angažovanih kao na početku operacije?
    Potiskivanje Rusa iz Harkova, i statičnost fronta liše Luganske oblasti đe napreduju ti govore da nemaju.

    Zbog toga će Rusi u jednom momentu morati da potegnu ručnu, i pređu u defanzivu, odnosno konsolidaciju zauzetog.


    Uglavnom nisam pristalica ovakvih paralela sa istorijom, mimo neke simbolične ravni.
    Mislim da su mogućnosti da od sadašnjih Rusa stvoriš jedinice nalik onima iz Drugog svjetskog rata slične mogućnosti da iz današnjih Crnogoraca za 3 mjeseca sastaviš četvrtu i petu proletersku brigadu.
    No i u toj varijanti:
    1) SSSR jeste bitke rješavao brojčanom superiornošću. Međutim, ovdje je brojčana superiornost je na strani Ukrajinaca.
    2) I Ukrajinci su bili dio te Crvene armije, tako da možeš istu priču da primijeniš na njih i njihove tinejdžere.
    Mobilizacija million ljudi nije baš tipična NATO doktrina.

    "Izgubljena jača avijacija" ne može magično da se pojavi i teško da će se u pojaviti preko do sad viđene mjere, jer Rusi nemaju rješenje za ukrajinski PVO.
    Masovnih obilaženja i odsjecanja gradova neće biti, jer za takva srljanja nemaju dovoljno trupa, nemaju pokriće iz vazduha, niti im se takav pristup isplatio kod Černigova i Sumija, koji su uz samu granicu, a ne neđe po dubini Ukrajine.
    Može da se ide samo grad po grad, uz obezbjeđivanje terena, ako neće da im gore konvoji na svaku stranu kao prvih mjesec dana.


    Kazao sam da će Rusi da riješe Donbas za dva ili tri mjeseca AKO se stvari budu odvijale skroz povoljno po njih.
    Scenario u kojem su Slavjansk i Kramatorsk i dalje pod ukrajinskom kontrolom za 3 mjeseca je takođe moguć.
    Rusima je trebalo 2 i po mjeseca da riješe 4000 branilaca u Mariupolju koji su ostali odsječeni 100 kilometara u ruskoj pozadini.
    Borbe oko Sjeverodonjecka se vode već dva i po mjeseca (od sredine marta).
    Nema razloga da se vjeruje da će Slavjansk i Kramatorsk ići išta brže i lakše. Naprotiv.
    Тренутно се воде борбе за Сјеверодоњецк, али то није кључна битка за комплетну окупацију Луганске области.
    Кључан је Лисичјанск, који се налази паралелно преко ријеке, и височије.
    Ту се налази главнина Украјинских снага у Луганској области.
    Руси су пробали ову групу да ставе у котао из два правца.
    Први са сјевера форсирањем Сјеверног Донца код Билогорке, гдје је тај покушај потпуно разбијен.
    Други са југа пробојем из Попасне.Ту је постигнут одређени успјех, али само до следеће линије, даље се за сад не може.

    Борба на овом подручју може трајати још дуго, Украјинци ту могу уништити још много руских јединица, прије него што се повуку у доњецку област.

    Паралелно Украјинци су покренули нову контраофанзиву у херсонској области, и остварили одређене успјехе.
    Како се шпекулише циљ је Каховка.Мислим да је то за сад амбициозно, али ако се оствари, уз зарушавање мостова у Херсону, Руси на херсонском мостобрану су доњи.

    Њемци су се договорили са Грцима да ови испоруче својих 150 БМП 1, транспортера Украјини, а они ће њима то надомјестити са транспортерима њемачке производње.
    Ово ће добро доћи да се покрију губици у оклопним и механизованим бригадама ВСУ.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to BAR For This Useful Post:


  8. #7405
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    @Buva+gacce
    Upravo Velika Britanija i drži ključ u svojim rukama.To su vrata koja je trebalo još odavno da zaključa,jer štafeta od Hitlera bila je predata u ruke Staljinu.

    Hruščov,i ostali osim Gorbačova kojeg su gurnuli nastavljaju samo tradiciju.

    Koliko je Putin slab govori činjenica da nije dovoljno biti državnik nego još uz svog ortaka uzeo fanatika iz RPC.

    Kako se kotiraju vladari koji u pomoć prizivaju popa,i iracionalnost religije?Nacije?Fašizam se to zove.

    Koliki je rok trajanja fašizmu upitno je ali rok ima.I Francuska je bila pod opsadom od nacističke Njemačke o Poljskoj da ne govorim na nju se udaralo i sa jedne poslije sa druge strane.Eto zaboravio si Poljsku i njenu ulogu u ovom ratu.
    Njena uloga i ulog je čak veći od Velike Britanije.
    Šta je sa Rusima u Rusiji,šta je sa oligarsima i šta je sa KGBom za svega tri mjeseca ovog rata?
    Što su mislili da će zemlja koja je Rusiji dala najveća imena poput Gogolja da klekne na koljena?
    Na drugoj temi sam postavila da je ukrajinski jezik 143 puta bio zabranjivan pa opet je preživio.
    Možemo li kako ovo posmatrati iz više dimenzija osim one u xy osi,ipak složit ćeš se ne ide?
    I ovo je samo dio pisma koji sam citirala iz pisma Alber Kamija njemačkom vojniku ka drugoj temi.
    "U ovoj noći nad Evropom u kojoj se oseća dašak leta, milioni ljudi sa i bez oružja spremaju se za borbu. Svanuće zora kad ćete biti konačno poraženi. Znam da će nebo, koje je bilo ravnodušno prema vašim krvavim pobedama ostati ravnodušno i prema vašem pravednom porazu. Ni sada ja od njega ne očekujem ništa. Ali ćemo bar doprineti čovekovom spasenju od usamljenosti u koju ste ga vi hteli gurnuti. Zato što ste prezirali tu odanost čoveku, vi ćete umirati usamljeni, u hiljadama. Sada se mogu oprostiti od vas."

    Izvinjavam se na upadu još sa sve Alber Kamijem,nego tvoje mišljenje jako cijenim pa mi ova vizura nakon svega tri mjeseca rata je potpuno nejasna.





    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    Moje duboko uvjerenje je da je Evropa, sa sve Poljskom koju izdvajaš, u ovim događanjima ostala inertna, zavezana i krajnje impotentna.
    Čak, paradoksalno, ona bi sada bila čista personifikacija Nevila Čejmberlena, dok bi jedini koji je nešto naučio iz Minhena 1938 bio današnji britanski premijer.

    Sve što sam rekao je da, možda ekstremistički, možda i sasvim nerazumno, neprihvatljivo, ali duboko vjerujem da je ovđe NATO prvog dana morao da pozove Putinov blef, i da je to bio jedini način da se ovo zlo zaustavi u nastajanju.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  9. The Following User Says Thank You to Buva+gacce For This Useful Post:


  10. #7406
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,218
    Thanks Thanks Given 
    15,144
    Thanks Thanks Received 
    3,763
    Thanked in
    2,691 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    Moje duboko uvjerenje je da je Evropa, sa sve Poljskom koju izdvajaš, u ovim događanjima ostala inertna, zavezana i krajnje impotentna.
    Čak, paradoksalno, ona bi sada bila čista personifikacija Nevila Čejmberlena, dok bi jedini koji je nešto naučio iz Minhena 1938 bio današnji britanski premijer.

    Sve što sam rekao je da, možda ekstremistički, možda i sasvim nerazumno, neprihvatljivo, ali duboko vjerujem da je ovđe NATO prvog dana morao da pozove Putinov blef, i da je to bio jedini način da se ovo zlo zaustavi u nastajanju.
    Saglasna, nego mi misli odoše u drugom pravcu.

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  11. #7407
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    @ASC

    Nisam se bavio politikom u komentaru, isključivo letimičnim pregledom ratišta. A tu rat dobija onaj koji ga ne izgubi. Pitanje konačnih ishoda, kako ratnih dejstava, tako i mirovno-političkih procesa, su nešto sasvim drugo.

    Istorijske paralele nisu tu da pravimo novu V proletersku ( mada, nju bi možda i mogli, ali IV definitivno nikako ), ni da iz njih izvlačimo paralelne zaključke. Konkretne stvari koje pominjem te upućuju na konfiguraciju terena, koja je i danas ista, i upućuje na iste stvari, kao i na zvaničnu rusku vojnu doktrinu, ali isto tako i usvojen sistem vrijednosti u nihovoj armiji- život nije tamo jednako skup koliko i Ukrajincima, vjeruj mi. A tek ne koliko nekome ko shjedi u kakvom ofisu na zapadu i o tome pojma nema.

    Inače, sve vrijeme sam navodiš ono što je ključno- da mi tačno stanje zapravo i ne znamo.
    Tako npr.- đe su tih 200k, ili koliko god? đe su Čečeni? đe su desantnjiki, đe su marpehi?
    Ako misliš da su baš svi zajahali Sieverski Donjec i tamo traže pobjedu... Nisu.
    Tako da, jeste, suština je da zasigurno ne znamo.
    No, ono što znamo zasigurno, upućuje na sledeće:
    Da je slika sa zapadnih medijskih adresa tačna, da je Ruska armija u pred-rasulu do rasulu, da ostaju kako bez žive sile tako i bez tehnike, da im je logistika u rasulu, da Ukrajinaca po broju ima toliko više...
    Ukrajinci bi sada bili u Bjelgorodu, a ne u povlačenju.
    Prosto, faktički razvoj situacije, i stanje snaga na terenu na ovaj dan, upućuje na drugo.

    O ostalome da ne dužim, jer možemo bit u pravu i jedan i drugi.

    @BAR

    Ni Rusi, a ni Ukrajinci, Severnodonjeck i Lisičansk ne odvajaju, bar ne zvanično- i jedna i druga strana ih tretiraju kao iste sudbine.
    Inače, od tri postojeća mosta na Sieverski-om Donjecu, Ukri imaju pod kontrolom samo jedan, dva su kod Rusa.
    Dalje, jedina preostala otvorena veza ka Lisičansku je skoro već neprohodan putić iz Bahmuta, kojim vojna tehnika i ljudstvo odavno ne prolaze, isključivo civili.
    Očekivanje da grad padne je maltene svakodnevno.
    I izvor nije RIA, nego Ukrajinska komanda, kao i recimo Le Monde i Deutsche Welle, koji su konstantno prisutni na terenu.

    No, isto kao i u priči sa ASC- pričamo o taktici, i izolovanom dijelu bojišta. Koliko god izgledalo da je ono jedino.

    Tu jedino možeš da primjetiš koliko je Dvornikov utilitizovao, do maksimuma, premoć u vazduhu koju imaju.
    Od početka smo svi saglasni- da Rusi ne vladaju totalno nebom, i da ih je to koštalo totalnog strateškog sloma.
    U početnoj postavci stvari, realna nadmoć u vazduhu koju imaju nije maltene uopšte korištena kako treba- razvučeni na sve strane, sa slabom koncentracijom trupa na zilion kilometara bojišta, nisu stizali niđe.
    I tu je upravo najveći domet koncentrovanih napada na uskom prostoru kojima se sada okrenuo-
    posledična koncentracija Ukrajinske odbrane dozvoljava daleko veće efekat iskorištenja ruske nadmoći u vazduhu, koliko god ona nije potpuna.
    I to je to, što se tiče taktike, nema mnogo komplikovanja. No, nažalost, ima efikasnosti.
    Što se tiče Severnodonjecka i Lisičinska, najlakše je da konstatujemo da ti gradovi više nisu Ukrajinski, i to im je to.
    Dalji razvoj je prije pitanje ruskoih izbora, nego ukrajinske odbrane.

    Što se tiče strategije, tu je suština-
    ne znamo.
    Apsolutno sam siguran da trenutna dejstva koja gledamo ne otvaraju najbitniji dio ruske sile, kao ni namjere.
    Isto tako, mostobran na Hersonu je betoniran, ofanzive koje se gomilaju poslednjih dana su više čarke i nemaju taj domet da ga ugroze.
    Šta će konkretno Rusi da urade u tom sektoru je otvoreno pitanje. I, po meni, pitanje svih pitanja.
    Jer prije očekujem da Donbas rješavaju sa te strane, nego njivu po njivu, kako trenutno idu.
    To ostaje da vidimo.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  12. #7408
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Mostobran u Hersonu se ugrožava ako Ukrajinci Rusima iza leđa sruše drumski i željeznički most, čime lome logističku vezu Rusa sa istočnom stranom Dnjepra.
    Jedini prelaz u njihovim rukama ostaje brana u Novoj Kahovci prema kojoj Ukrajinci treba da nagaze to što mogu, i mostobran je daleko od "betoniranog".

    Dalje, Rusi su skroz odustali od operacija na sjeveru i sjeveroistoku Ukrajine. Izvukli iz njih do 50k vojnika (odnosno onih preteklih snaga) da bi ih prebacili na jug i jugoistok.
    I koji je rezultat?
    Linije fronta su i dalje uglavnom tamo đe su bile početkom aprila, uz ruske dobitke oko Sjeverodonjecka, i gubitke sjeverno od Harkova, nakon mjesec i po novog pristupa.

    Uglavnom, nećemo čekat dugo na razvoj situacije.
    Radimo presjek 1. septembra.
    --------------------------------------------------------------

    Inače, kao što većina zna Ukrajina se odrekla nuklearnog naoružanja(4000 bojevih glava), balističkih raketa (liše Točke koja je najslabija po specifikacijama) i strateških bombardera 1990-ih u zamjenu za pisane garancije suvereniteta i teritorijalnog integriteta.


    Inače, pošto se Putinove pristalice pozivaju na Johna Mearsheimera da je "Zapad sve kriv", njegovi interesantni stavovi iz 1993. godine:
    The Case for a Ukrainian Nuclear Deterrent

    Elem, Zapad jeste dobrim dijelom kriv jer ih je natjerao da se razoružaju.

    Most Western observers want Ukraine to rid itself of nuclear weapons as quickly as possible.

    In this view, articulated recently by President Bill Clinton, Europe would be more stable if Russia were to become "the only nuclear-armed successor state to the Soviet Union."

    The United States and its European allies have been pressing Ukraine to transfer all of the nuclear weapons on its territory to the Russians, who naturally think this is an excellent idea.

    President Clinton is wrong.
    The conventional wisdom about Ukraine's nuclear weapons is wrong.
    In fact, as soon as it declared independence, Ukraine should have been quietly encouraged to fashion its own nuclear deterrent.

    Even now, pressing Ukraine to become a nonnuclear state is a mistake.

    A nuclear Ukraine makes sense for two reasons.
    First, it is imperative to maintain peace between Russia and Ukraine.

    That means ensuring that the Russians, who have a history of bad relations with Ukraine, do not move to reconquer it.
    Ukraine cannot defend itself against a nuclear-armed Russia with conventional weapons, and no state, including the United States, is going to extend to it a meaningful security guarantee.

    Ukrainian nuclear weapons are the only reliable deterrent to Russian aggression.
    If the U.S. aim is to enhance stability in Europe, the case against a nuclear-armed Ukraine is unpersuasive.

    Second, it is unlikely that Ukraine will transfer its remaining nuclear weapons to Russia, the state it fears most.
    The United States and its European allies can complain bitterly about this decision, but they are not in a position to force Ukraine to go nonnuclear.

    Moreover, pursuing a confrontation with Ukraine over the nuclear issue raises the risks of war by making the Russians more daring, the Ukrainians more fearful, and the Americans less able to defuse a crisis between them.

    The case presented here for a Ukrainian nuclear deterrent is not a brief for unrestricted nuclear proliferation in Europe or anywhere else in the world.
    Nuclear proliferation does not axiomatically promote peace and can in some cases even cause war.

    For example, smaller European powers might lack the resources needed to make their nuclear force survivable, and vulnerable nuclear forces would invite a first strike in a crisis.

    Moreover, widespread proliferation would increase the number of fingers on the nuclear trigger, which in turn would increase the likelihood that nuclear weapons could be fired due to accident, unauthorized use, terrorist seizure or irrational decision making.
    Nevertheless, nuclear proliferation sometimes promotes peace.
    Overall, the best formula for maintaining stability in post-Cold War Europe is for all the great powers including Germany and Ukraine to have secure nuclear deterrents and for all the minor powers to be nonnuclear.
    ...
    A conventional war between Russia and Ukraine would entail vast military casualties and the possible murder of many thousands of civilians.
    Russians and Ukrainians have a history of mutual enmity; this hostility, combined with the intermixing of their populations, raises the possibility that war between them could entail Bosnian style ethnic cleansing and mass murder.
    This war could produce millions of refugees clamoring at the borders of Western Europe.
    Last edited by ASC; 31-05-22 at 23:45.

  13. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  14. #7409
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Titograd
    Posts
    9,454
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    964
    Thanked in
    566 Posts

    Default

    SAD potvrdile isporuku HIMARS sistema Ukrajini.

    Rusi pokrenuli kontra akciju kod Harkova.

    Situacija kod Hersona ne baš jasna. Ukrajinci govore o napredovanju, Rusija izvještava o neuspjehu kontra ofanzobe i većem broju stradalih vojnika vojske Ukrajine.

  15. The Following User Says Thank You to Mitro For This Useful Post:


  16. #7410
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,218
    Thanks Thanks Given 
    15,144
    Thanks Thanks Received 
    3,763
    Thanked in
    2,691 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mitro View Post
    SAD potvrdile isporuku HIMARS sistema Ukrajini.

    Rusi pokrenuli kontra akciju kod Harkova.

    Situacija kod Hersona ne baš jasna. Ukrajinci govore o napredovanju, Rusija izvještava o neuspjehu kontra ofanzobe i većem broju stradalih vojnika vojske Ukrajine.
    Da vidjeh u Al Jazeera.
    "Visoki dužnosnik Bidenove administracije izjavio je kako će Sjedinjene Države Ukrajini dati M142 visoko pokretni topnički raketni sustav (HIMARS), kako poboljšali sposobnosti Kijeva na bojnom polju dok se bori protiv ruskih osvajača."

    E sad pitanje je meni svih pitanje oko isporuke s obzirom na blokade.

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 01-06-22 at 09:08.
    No pasaran!

  17. #7411
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default


  18. The Following 3 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  19. #7412
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,218
    Thanks Thanks Given 
    15,144
    Thanks Thanks Received 
    3,763
    Thanked in
    2,691 Posts

    Default

    Dobar prikaz, mada ima i do razlike u GDPu.


    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  20. #7413
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mitro View Post
    SAD potvrdile isporuku HIMARS sistema Ukrajini.
    Vjerovatno ove verzija sto ne moze dobacit preko 70 km.




    Sent from my SM-G985F using Tapatalk
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  21. #7414
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Botswana
    Posts
    1,738
    Thanks Thanks Given 
    250
    Thanks Thanks Received 
    248
    Thanked in
    144 Posts

    Default

    Njemci....Pa poslije Srbiji spočitavaju da sjedi na dvije stolice.

  22. #7415
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post

    E sad pitanje je meni svih pitanje oko isporuke s obzirom na blokade.

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    There is always a way to break in.

  23. The Following User Says Thank You to gamechanger For This Useful Post:


  24. #7416
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,681
    Thanks Thanks Given 
    3,570
    Thanks Thanks Received 
    8,647
    Thanked in
    4,661 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sidewinder View Post
    Vjerovatno ove
    verzija sto ne moze dobacit preko 70 km.




    Sent from my SM-G985F using Tapatalk
    te. i to tek posle uvjeravanja od strane UKR da se neće gađat ništa na teritoriji Rusije sa njima

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  25. #7417
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,817
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,038
    Thanked in
    1,803 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sidewinder View Post
    Vjerovatno ove verzija sto ne moze dobacit preko 70 km.




    Sent from my SM-G985F using Tapatalk
    Ствар је у муницији а не верзији система.
    Предности овог система у односу на Ураган, Смерч и Торнадо које користе Руси је квалитетнији систем за управљање ватром и брзо пуњење муницијом.
    Значи прецизнији је и може испоручити од четири до осам пута више ватре од руских система.
    Last edited by BAR; 01-06-22 at 12:33.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  26. The Following 4 Users Say Thank You to BAR For This Useful Post:


  27. #7418
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Titograd
    Posts
    9,454
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    964
    Thanked in
    566 Posts

    Default

    To već može ozbiljno počinje da promijeni stvari na terenu.

  28. The Following User Says Thank You to Mitro For This Useful Post:


  29. #7419
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,455
    Thanks Thanks Given 
    4,231
    Thanks Thanks Received 
    4,545
    Thanked in
    2,203 Posts

    Default

    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

  30. #7420
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,681
    Thanks Thanks Given 
    3,570
    Thanks Thanks Received 
    8,647
    Thanked in
    4,661 Posts

    Default

    vjerujem da je ovaj broj i veći, nego se kriju stvarne brojke

    In an interview with the US Newsmax television channel that aired yesterday, Zelenskiy said:
    The situation is very difficult; we’re losing 60-100 soldiers per day as killed in action and something around 500 people as wounded in action. So we are holding our defensive perimeters.
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  31. The Following User Says Thank You to outline For This Useful Post:


  32. #7421
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,218
    Thanks Thanks Given 
    15,144
    Thanks Thanks Received 
    3,763
    Thanked in
    2,691 Posts

    Default

    Nailazim na oprečne vijesti oko teme gas Njemačka-Rusija.
    "Naveli su i kako će Shell izgubiti do 1,2 milijarde kubnih metara plina godišnje što je samo mali dio od ukupnog (95 milijardi kubnih metara) koje zemlja potroši svake godine. Međutim, Gazpromov potez će ipak potresti njemačku industriju koja se uveliko oslanja na plin iz Moskve.

    Inače, dan ranije je Gazprom najavio i obustavu isporuke plina za danske i nizozemske kompanije, a nekoliko sedmica nakon što su cijevi zavrnute za Poljsku, Finsku i Bugarsku." (telegram uk)

    S druge strane da je Njemačka platila gas u rubljama (aljazeera).

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  33. #7422
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    682
    Thanks Thanks Given 
    1,014
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    ,...................................
    It is different with my son, he is a growing up politologist, he knows everything, he gives us military advice, what we should buy...
    'And to his father as well... What tanks, planes, helicopters we need to buy, what we are lacking. What countries help us badly, what countries help us well. He is a military expert, you can talk to him about this for months.....


    https://www.google.com/amp/s/www.dai...y-matters.html

    Ukrajincima na frontu je sad znacajno lakše sa ovakvom pomoći.

  34. #7423
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,498
    Thanks Thanks Given 
    61
    Thanks Thanks Received 
    457
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Nailazim na oprečne vijesti oko teme gas Njemačka-Rusija.
    "Naveli su i kako će Shell izgubiti do 1,2 milijarde kubnih metara plina godišnje što je samo mali dio od ukupnog (95 milijardi kubnih metara) koje zemlja potroši svake godine. Međutim, Gazpromov potez će ipak potresti njemačku industriju koja se uveliko oslanja na plin iz Moskve.

    Inače, dan ranije je Gazprom najavio i obustavu isporuke plina za danske i nizozemske kompanije, a nekoliko sedmica nakon što su cijevi zavrnute za Poljsku, Finsku i Bugarsku." (telegram uk)

    S druge strane da je Njemačka platila gas u rubljama (aljazeera).

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    Ne plaća to Njemačka kao država, nego plaćaju uvozničke firme.
    Neke su pristale da plate u rubljama, a neke kao Shell su odbile.

  35. #7424
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Kvalitetni threadovi o karakteristikama sistema M270 i Himars i objašnjenje zašto oni nisu samo zapadni pandan Uragana i Smerča, nego daleko napredniji i opasniji sistemi sposobni da prave debelu razliku u praksi.




  36. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  37. #7425
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,498
    Thanks Thanks Given 
    61
    Thanks Thanks Received 
    457
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mitro View Post

    Situacija kod Hersona ne baš jasna. Ukrajinci govore o napredovanju, Rusija izvještava o neuspjehu kontra ofanzobe i većem broju stradalih vojnika vojske Ukrajine.
    Ovi ukrajinski vojnici traže pomoć javnosti, jer su gurnuti u samoubilačku kontraofanzivu, zbog čega su teško postradali

    Prečesto se jedinice ukrajinske vojske ovako obraćaju javnosti


Page 297 of 725 FirstFirst ... 197247287293294295296297298299300301307347397 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (1 members and 3 guests)

  1. ASC

Similar Threads

  1. Prodajem SAMSUNG: S4 MINI (stanje 7/10), J5 2015 (stanje 10/10), S7 EDGE (stanje slomljen)
    By vuk92 in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 4
    Last Post: 25-12-19, 13:23
  2. Nevjerovatno! Još jedno rušenje u Nikšiću..
    By balthazaar in forum Centralni
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-09, 19:14
  3. Replies: 12
    Last Post: 27-11-07, 08:32
  4. O Đurdevu uranak se sprema, ništa lepše od
    By englezovic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-04, 23:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •