Page 12 of 30 FirstFirst ... 2891011121314151622 ... LastLast
Results 276 to 300 of 745

Thread: Crnogorsko državljanstvo (Zakon i praksa)

  1. #276
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by smm View Post
    Da li neko može da mi pojasni ovo:

    Predlog zakona o crnogorskom državljanstvu


    I OSNOVNE ODREDBE

    Član 2

    Crnogorski državljanin koji ima i državljanstvo druge države, smatra se crnogorskim državljaninom u postupku pred organima Crne Gore, ako nije drugačije određeno ratifikovanim međunarodnim ugovorima.

    Kako je moguće da neki crnogorski državljanin ima i drugo državljanstvo, ako crnogorsko gubi čim prihvati državljanstvo neke druge države? Ili to možda može ako je državjanin neke druge države, a crnogorsko uzima naknadno?
    Bone da ti kaze:

    SVE SI U PRAVU!
    To im je promaklo jer su zeljeli da postignu neke nespojive ciljeve( slicno kao i mogucnost oduzimanja drzavljanstva *narodnim neprijateljima* ,koja mogucnost postoji i u USA (slucaj Bobija Fisera), ali je mnogo vise poznat kao SLUCAJ ODUZIMANJA DRZAVLJANSTVA SSSR-A *NARODNIM NEPRIJATELJIMA* , KAO STO SU BILI NOBELOBCI SOLZENJICIN I SAHAROV.

    Tu tacku, poslednju , VALJALO BI PONOVO RAZMOTRITI DA LI DA OSTANE.


    Ali Zakon je DOBRA OSNOVA i u njega je ulozen OZBILJAN RAD I radjen je od strucnih ljudi....ovo su sve primjedbe KOJE BI VALJALO DA ZAKON NACINE BOLJIM!

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  2. #277
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .................!

    Quote Originally Posted by smm View Post
    Da li neko može da mi pojasni ovo:

    Predlog zakona o crnogorskom državljanstvu


    I OSNOVNE ODREDBE

    Član 2

    Crnogorski državljanin koji ima i državljanstvo druge države, smatra se crnogorskim državljaninom u postupku pred organima Crne Gore, ako nije drugačije određeno ratifikovanim međunarodnim ugovorima.

    Kako je moguće da neki crnogorski državljanin ima i drugo državljanstvo, ako crnogorsko gubi čim prihvati državljanstvo neke druge države? Ili to možda može ako je državjanin neke druge države, a crnogorsko uzima naknadno?
    Crnogorski drzavljanin cija su roditelji strani drzavljani moze da dobije i drzavljanstvo druge drzave. Ovo gore se, obicno, koristi da ne bi doslo do situacije da taj Neko ucini krivicno djelo u CG i bude odgovoran pred organima u CG, a trazi da ga tretiraju kao drzavljanina neke druge, strane drzave.

    Crnogorsko drzavljanstvo se gubi ako se drzavljanstvo druge drzave prihvatilo dobrovoljno sa svim pravima i obavezama. Poenta je ne samo u obavezama, nego i u pravima. Da tog Nekog ne mogu i CG i nek druga drzava zvat da (na pr.) sluzi vojsku i u jednoj i u drugoj drzavi....

    OK?

    p.s. Koliko ja razumijem to bi trebala bit poenta, a oce li bit zaobilazenja i "ad hoc" resenja....
    Caesar`s wife must be above suspicion

  3. #278
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink

    Hvala na odogovoru Old Bone i Thomas_O_Malley,
    jasno mi je da svako mora da odgovara za svoje postupke i pred organima CG i bilo koje druge države čiji je državljanin. Međutim, mene je interesovalo nešto drugo: mogućnost dvojnog državljanstva (Crne Gore i još neke države), što je pomenuto u Članu 2 Predloga Zakona o crnogorskom državljanstvu.
    Npr. državljanka sam Crne Gore, Crnogoka sam, roditelji su mi Crnogorci i državljani CG, mada maltene od rođenja živim u Srbiji (nisam rođena ni u Srbiji ni u Crnoj Gori). Ne želim da se odreknem CG državljanstva samo zato što sam "svoju budućnost ili sudbinu vezala za Srbiju", jer sam kao i svi vi emotivno i rodbinski vezana za Crnu Goru. Mnogi od vas takođe žive i rade u inostranstvu, ali se samo onima koji žive u Srbiji osporava ljubav prema Crnoj Gori. Naravno, ne mislim da mi pripada pravo učešća na izborima ili na referendumu u CG jer se to najviše tiče onih koji u njoj žive.
    Interesuje me da li neko od vas koji žive u inostranstvu ima i državljanstvo te druge države, a ako ne kako se snalaze da tamo godinama žive kao stranci?
    Za Thomasa pitanje: Da li crnogoski državljanin kome su roditelji strani državljani ako uzme i njihovo (drugo) državljanstvo automatski gubi crnogorsko i da li bi mi možda bilo bolje da su mi roditelji stranci, a ja CG državljanka pa da mogu da uzmem još jedno?
    U svakom slučaju, ja se ne odričem svog državljanstva, pa koliko izdržim kao strankinja...
    I za kraj, u Srbiji ima puno Crnogoraca i Crnogorki koji iskreno vole Crnu Goru i koji je predstavljaju na najbolji mogući način, koji su obrazovani, pametni i dobri ljudi. Ne treba ih stavljati u isti koš sa onima koji su se prodali za pare, funkcije, koji su primitivni i nevaspitani i koji brukaju i nanose zlo i Crnoj Gori i Srbiji.

  4. #279
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    734
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by smm View Post
    Interesuje me da li neko od vas koji žive u inostranstvu ima i državljanstvo te druge države, a ako ne kako se snalaze da tamo godinama žive kao stranci?
    Ja imam stalni boravak, ali ne i drzavljastvo zemlje u kojoj zivim. Naravno da postoje odredjena ogranicenja i da ne uzivam bas sva prava koja imaju drzavljani (napr. pravo glasa). Takodje, postoji odredjeni poslovi koji ne-drzavljani ne mogu dobiti iz razloga tkz. nacionalne bezbjednosti. Valjda je i normalno da strani drzavljanini ne mogu raditi u tajnim sluzbama, drzavnim institucijama, .....

    Postoje mjesta u kojima zaista nije problem biti stranac. Napisala sam mjesta a ne zemlje,jer je zaista tesko generalizovati. Obicno se kaze da su napr. SAD i ostale imigrantske drzave (Kanada, Australija) otvorene prema doseljenicima, ali nije isto zivjeti u gradu Njujorku dje je 30% stanovnika rodjeno izvan SAD i $evernoj Dakota, u kojoj preko 90% stanovnistva chine bijelci, chiji su se porodice vjerovatno tamo naselile jos u 19 vijeku.

    Ukoliko se i odluchim prijaviti za drzavljanstvo zemlje u kojoj zivim, to cu prvenstveno uraditi da bi dobila neke dodatne privilegije; neke vise vazne i neke zaista minorne. Dobijanje drzavljanstva na moj svakodnevni zivot pak' nece imati nikakvog uticaja. (Jos) nijesam dozivjela da mi je neko rekao da sam mu ukrala posao ili pitao a zasto si ti dosla odje da zivis, ajde se vrati u Crnu Goru. Uspomene na neprijatnosti tog tipa nosim sa Balkana.

    U kratkim crtama, to bi bilo moje iskustvo iz zemlje u kojoj sam jos uvijek zvanicno stranac. Iskreno, vise ja sebe vidim kao stranca nego sto to chine ljude oko mene.

  5. #280
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Samo probaj promijeniti drzavljanstvo. Odma cu znati da si u tajne sluzbe zaglavila ili naplacujes kazne za pogresno parkiranje

  6. #281
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    734
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Samo probaj promijeniti drzavljanstvo. Odma cu znati da si u tajne sluzbe zaglavila ili naplacujes kazne za pogresno parkiranje
    Da znash da bi uzivala da mogu bar jedan dan sedmicno da dijelim kazne za prekrshaje u saobracaju. Dobro bi napunila budzet drzave u kojoj zivim. :mrgreen:

  7. #282
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ................!

    Quote Originally Posted by smm View Post
    Hvala na odogovoru Old Bone i Thomas_O_Malley,
    ....
    Za Thomasa pitanje: Da li crnogoski državljanin kome su roditelji strani državljani ako uzme i njihovo (drugo) državljanstvo automatski gubi crnogorsko i da li bi mi možda bilo bolje da su mi roditelji stranci, a ja CG državljanka pa da mogu da uzmem još jedno?
    Prvo i osnovno, nema zasto da se zahvaljujes jer sam samo iznio svoje misljenje na pomenuti tekst zakona i ako ti je bilo od koristi moze samo da mi bude drago.

    SMM, 21. maja 2006. nastupila je nova realnost u svjetskoj politici. Da bi drzava mogla da opstaje kao nezavisan subjekat mora imati i neka dokumenta po kojima ce biti prepoznatljiva i imati svoje drzavljane koje ce da stiti i o cijim interesima da se stara. (ne kao do sad, daleko bilo!). E sad, ako ti IMAS drzavljanstvo CG ne moze ti ga oduzet niko. Po sili zakona, ako si dobrovoljno prihvatila drzavljanstvo bilo koje strane drzave (zbog prebivalista, privilegija, posla, osiguranja, nekretnina....) prestajes biti drzavljanin CG sa takvim pravima i obavezama jer je prosto nespojivo da ide momak (recimo i u americku i u CG vojsku i da ide i u jedan i u drugi konzulat kad mu na bracnom putovanju neko ukrade pasos).

    Quote Originally Posted by smm View Post
    U svakom slučaju, ja se ne odričem svog državljanstva, pa koliko izdržim kao strankinja...
    Trazis dvojno drzavljanstvo na osnovu prebivalista, koje ti omogucava isti status prilikom zaposljavanja.... na sto imas pravo.... u zemljama EU to ne moras da radis jer je (recimo) Italijanima to pravo jednako svuda (bar deklarativno).

    Quote Originally Posted by smm View Post
    I za kraj, u Srbiji ima puno Crnogoraca i Crnogorki koji iskreno vole Crnu Goru i koji je predstavljaju na najbolji mogući način, koji su obrazovani, pametni i dobri ljudi. Ne treba ih stavljati u isti koš sa onima koji su se prodali za pare, funkcije, koji su primitivni i nevaspitani i koji brukaju i nanose zlo i Crnoj Gori i Srbiji.
    I da je srece po takvima bi nam drzavu prepoznavali, a ne po ovima ciji je jedini kvalitet visk tonalitet u govoru i ratna proslost kao primarna tema....

    Pozdrav.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  8. #283
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Interesuje me da li neko od vas koji žive u inostranstvu ima i državljanstvo te druge države, a ako ne kako se snalaze da tamo godinama žive kao stranci?



    Nije lako biti STRANAC od 1969,
    najteze je bilo, poslije povratka iz JUGOSLAVIJE 1983 i gubitka svih prava, zbog boravka van Danske duze od 6 mjeseci.

    Ponovo chekanje na STALNU DOZVOLU ZA RAD I BORAVAK, ili da napushtim Dansku u roku od 14 dana,( bez obzira shto sam u Danskoj imao troje djece u dva braka), ako se SUPRUGA ne potpishe da zajedno zivimo u istom stanu, a u to vrijeme je nastala FRKA U BRAKU, vec sam bio spakovao KOFER.

    Stojanje pred AMBASADE i chekanje na VIZE, zadnjih 15 godina.

    Sve ima svoju CIJENU.

    Pa i CRNOGORSKI PASOSH.

    Nekad je to bio NAJBOLJI PASOSH (YU),
    i za ISTOK I ZA ZAPAD.
    Last edited by milovan; 09-01-07 at 23:49.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  9. #284
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Thomas,

    obavezama jer je prosto nespojivo da ide momak (recimo i u americku i u CG vojsku i da ide i u jedan i u drugi konzulat kad mu na bracnom putovanju neko ukrade pasos).
    Sa svim duznim postovanjem, ovo je "the lamest excuse" koji sam cuo dosad. U danasnjem globalizovanom svijetu, nasim ulaskom u EU i NATO mi cinimo jednu vojsku sa blizu tridesetak najrazvijenijih drzava u svijetu. Nasa vojska ce biti strikto profesionalna i nece biti regrutacija. Dakle, opet nema problema.

    Sto se tice bracnog putovanja i dvojnog drzavljanstva: zasto bi tebe smetalo da neki tvoj zemljak ili zemljakinja, koji je imao/la tu nesrecu da izgubi pasos negdje u tudjini - da moze birati izmedju dvije ambasade koja ce mu izdati nove putne isprave? Ne vidim problem.

    Za sve postoje rjesenja, dvojno drzavljanstvo nije nova pojava vec je ta praksa davno ustaljena i uvjezbana. Milioni osoba imaju dvojno (trojno) drzavljanstvo i nikome ta drzavljanstva ne predstavljaju prepreku.
    Zasto bi nama?


    E, sada, jedno pitanje na koje bih molio da mi Milovan i Thomas odgovore:

    Zasto moje dvojno drzavljanstvo, ili dvojno drzavljanstvo moje 12. godisnje kcerke, vama kao gradjanima predstavlja problem. Dakle, kako na vas licno utice moje dvojne drzavljanstvo?
    Last edited by Beranac; 10-01-07 at 00:32.

  10. #285
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    novo chekanje na STALNU DOZVOLU ZA RAD I BORAVAK, ili da napushtim Dansku u roku od 14 dana,( bez obzira shto sam u Danskoj imao troje djece u dva braka), ako se SUPRUGA ne potpishe da zajedno zivimo u istom stanu, a u to vrijeme je nastala FRKA U BRAKU, vec sam bio spakovao KOFER.

    Stojanje pred AMBASADE i chekanje na VIZE, zadnjih 15 godina.

    Sve ima svoju CIJENU.
    Milovane, to je bila tvoja odluka kao odraslog covjeka. Da li znas da ima na hiljade i hiljade crnogorske djece koje su dobile dvojno drzavljanstvo, zato sto im to roditelji odlucili u ime njih? Kao sto ti odlucujes da tvoja djeca (od kojih neka imaju dvojno drzavljanstvo) vise nece moci biti drzavljani zemlje svojih predaka? Da li ti mozes da pravis takve odluke u ime njih? Da li su ona pravilno zastupljena?

    Zamisli da je zakon prekrojio malo drukcije, tako da svi drzavljani koji su vani vise od 5 godina gube pravo na drzavljanstvo? Jer su eto izdajnici svoga roda i nijesu ostali da privredjuju u matici no su pobjegli ka zadnje fukare? Eto cisto radi argumenta.

  11. #286
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post


    Nije lako biti STRANAC od 1969,
    najteze je bilo, poslije povratka iz JUGOSLAVIJE 1983 i gubitka svih prava, zbog boravka van Danske duze od 6 mjeseci.

    Ponovo chekanje na STALNU DOZVOLU ZA RAD I BORAVAK, ili da napushtim Dansku u roku od 14 dana,( bez obzira shto sam u Danskoj imao troje djece u dva braka), ako se SUPRUGA ne potpishe da zajedno zivimo u istom stanu, a u to vrijeme je nastala FRKA U BRAKU, vec sam bio spakovao KOFER.

    Stojanje pred AMBASADE i chekanje na VIZE, zadnjih 15 godina.

    Sve ima svoju CIJENU.

    Pa i CRNOGORSKI PASOSH.

    Nekad je to bio NAJBOLJI PASOSH (YU),
    i za ISTOK I ZA ZAPAD.
    J**em ti...nemogu da VJERUJEM!I sto je bilo...ipak je odlucila da nisi TAKAV gad da bi te njima pustila da ti uzmu zivot..pa potpisala izjavu?

    Pricala mi je tetka, koja je u Kanadi, o mukama njihovim generalno, a narocito poslednjih dvije decenije (a dvoje djece su in milioneri, a ni oni nisu sirotinja...I NISTA!).

    A ti si veci i bolji ambasadar Danske u CG no onaj iz BG, koje se ne cuje....(za razliku od Norveskoga!)...i TO TVRDIM, PA DAKO KO OD DANACA PROCITA!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  12. #287
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Bivshe SUPRUGE su bile IZUZETNO FER IGRACHI,

    nikad mi nijesu uskratile POTPIS ili PRAVO DA UZMEM DJECU I VODIM IH DJE GODJ JA HOCU PO BIJELOM SVIJETU,

    bile su PRAVI DZEKOVI,
    i josh uvijek su SPREMNE DA POMOGNU,
    ali ja sam sve usluge izbjegava,
    tu sa POTPISAMA NIJESAM MOGAO IZBJECI,
    ne DIRAJ AMBASADU, da me ne POSHALJU KUCI I PONISHTE DOZVOLU,
    ovamo ako se dokaze, da se DOBILA DOZVOLA NA BAZI NEISTINITIH PODATAKA,
    moze da se PONISHTI ISTOG MOMENTA.

    PRAVNA DRZAVA MOJ BONE.

    KOLIKO SU ONI LJUDI SPAKOVALI NA AERODRUM, sa DVA POLICAJCA I KARTA U JEDNOM PRAVCU SA ZABRANOM ULASKA U DANSKU SLEDECIH 5 ILI 10 godina.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  13. #288
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ...........................!

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Thomas,

    Sa svim duznim postovanjem, ovo je "the lamest excuse" koji sam cuo dosad. U danasnjem globalizovanom svijetu, nasim ulaskom u EU i NATO mi cinimo jednu vojsku sa blizu tridesetak najrazvijenijih drzava u svijetu. Nasa vojska ce biti strikto profesionalna i nece biti regrutacija. Dakle, opet nema problema.
    Uopste nije izgovor. Samo banalan primjer sto ce se desavati....Ovo sam naveo, dakle, samo kao primjer.... nevezano za CG prilike.... uzmi bilo koju zemlju u kojoj postoji vojna obaveza. Samo je bio primjer, nadao sam se da ce se to razumjeti iz posta...

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Sto se tice bracnog putovanja i dvojnog drzavljanstva: zasto bi tebe smetalo da neki tvoj zemljak ili zemljakinja, koji je imao/la tu nesrecu da izgubi pasos negdje u tudjini - da moze birati izmedju dvije ambasade koja ce mu izdati nove putne isprave? Ne vidim problem.
    Zato sto ne moze imati dva jednaka drzavljanstva. Ne moze kad USA napane Irak vikad da je Crnogorac, a kad USA isplacuje socijalnu pomoc vikat da je Amerikanac. Ovo je prilicno banalan primjer....

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Za sve postoje rjesenja, dvojno drzavljanstvo nije nova pojava vec je ta praksa davno ustaljena i uvjezbana. Milioni osoba imaju dvojno (trojno) drzavljanstvo i nikome ta drzavljanstva ne predstavljaju prepreku.
    Zasto bi nama?


    E, sada, jedno pitanje na koje bih molio da mi Milovan i Thomas odgovore:

    Zasto moje dvojno drzavljanstvo, ili dvojno drzavljanstvo moje 12. godisnje kcerke, vama kao gradjanima predstavlja problem. Dakle, kako na vas licno utice moje dvojne drzavljanstvo?
    Beranac, , ja sam bez ikakvog interesa usao u razmatranje ovog problema i ako je nesto nekorektno onda je to postavljanje pitanja zasto bi meni nesto smetalo ili mi ne bi smetalo. O dvojnom drzavljanstvu sam napisao sto mislim. I mislim da si pogresno razumio stvari. Ne prestaje postojati institut dvojnog drzavljanstva nego se isti pokusava prilagodit situaciji. Da poslije obnove drzavnosti izaberes jesi li drzavljanin ove nove drzave ili neke drugo.

    Ako si strani drzavljanin imas mogucnost da zatrazis i dobijes crnogorsko drzavljanstvo (kao dodatno, dvojno) i iz toga izvuces svu korist, beneficije, ali i da preuzmes odredjene obaveze. U toj situaciji kad budes slavio srebrnu i zlatnu svadbu i, nedajBoze, izgubis oba pasosa ici ces u ambasadu Kraljevine Danske i zatraziti novi dokumenat, a nadlezne u CG obavijestit da si izgubio pasos i da ga odjave i izdaju ti novi.

    Ako si CG drzavljanin imas mogucnost da zatrazis i dobijes neko drugo drzavljanstvo (kao dodatno, dvojno) i iz toga izvuces svu korist, beneficije, ali i da preuzmes odredjene obaveze. U toj situaciji kad budes slavio srebrnu i zlatnu svadbu i, nedajBoze, izgubis oba pasosa ici ces u ambasadu Republike CG (ili neke za to nadlezne zemlje, jer CG nece imati Ambasadu na Baliju, vjerovatno....) i zatraziti novi CG dokumenat, a nadlezne u drzavi dvojnog drzavljanstva obavijestit da si izgubio pasos i da ga odjave i izdaju ti novi.

    Pozdrav.

    p.s. Nemoj, opet, uzet zdravo za gotovo ovo sto sam napisao jer je to samo moje razmisljanje, a ne pravilo.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  14. #289
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac View Post
    Milovane, to je bila tvoja odluka kao odraslog covjeka. Da li znas da ima na hiljade i hiljade crnogorske djece koje su dobile dvojno drzavljanstvo, zato sto im to roditelji odlucili u ime njih? Kao sto ti odlucujes da tvoja djeca (od kojih neka imaju dvojno drzavljanstvo) vise nece moci biti drzavljani zemlje svojih predaka? Da li ti mozes da pravis takve odluke u ime njih? Da li su ona pravilno zastupljena?

    Zamisli da je zakon prekrojio malo drukcije, tako da svi drzavljani koji su vani vise od 5 godina gube pravo na drzavljanstvo? Jer su eto izdajnici svoga roda i nijesu ostali da privredjuju u matici no su pobjegli ka zadnje fukare? Eto cisto radi argumenta.

    Ja se ne mijesham djeci, prilikom izbora, neka sami ODLUCHE,
    ali se isto tako, ne borim za njihovo pravo na dva pasosha.
    '
    Ako bude predloga slichnih ovome shto si ti formulisa,
    onda se i JA odrichem CG pasosha, jer bi to bio chisti FASHIZAM.
    Last edited by milovan; 11-01-07 at 00:31.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  15. #290
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    E, sada, jedno pitanje na koje bih molio da mi Milovan i Thomas odgovore:

    Zasto moje dvojno drzavljanstvo, ili dvojno drzavljanstvo moje 12. godisnje kcerke, vama kao gradjanima predstavlja problem. Dakle, kako na vas licno utice moje dvojne drzavljanstvo?
    Ja nemam nishta protiv,
    ako struchnjaci za ZASHTITU interesa drzave CRNE GORE,
    to ocijene kao MOGUCU VARIJANTU, koja nece destabilizovat Crnu Goru.

    Ako oni imaju ARGUMENTE,
    da to STVARA PROBLEME STABILNOSTI DRUSHTVENOG PORETKA U CRNOJ GORI, ja cu UVIJEK braniti OPSHTE I JAVNE interese,
    prije LICHNIH.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  16. #291
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post


    Ako oni imaju ARGUMENTE,
    da to STVARA PROBLEME STABILNOSTI DRUSHTVENOG PORETKA U CRNOJ GORI, ja cu UVIJEK braniti OPSHTE I JAVNE interese,
    prije LICHNIH.
    Ja sam laik sto se prava tice, ali po meni:

    - Ne moze se odredjivati opsti interes na ustrb prava i interesa jedne grupe gradjana. Slobode i prava su ista za sve ili ne postoje.

    - Ne postoji striktna podela izmedju licnog i opsteg interesa, te 2 stvari u demokratskom drustvu nisu suprotstavljene, sve dok se postuje zakon.

    - Jednom steceno pravo ne moze se tek tako retroaktivno oduzimati po necijem politickom nahodjenju :!: Ko se boji slobode nece daleko stici.

  17. #292
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    I jedno i drugo reshenje,
    je LEGALNO I LEGITIMNO,
    od tih 200 drzava , pola njih primjenjuje jedno reshenje, pola njih drugo, valjda brane INTERESE DRZAVE, na rachum POJEDINACA, kojima se ukracuje pravo na DVA PASOSHA.

    Ja ne znam shto je bolje za CRNU GORU,
    poslije IZNOSHENJA ARGUMENATA, jedne i druge STRANE, ja cu moci da ZAUZMEM STAV,
    NE DA BRANIM PRAVA MOJE DJECE NA IMOVINU U CRNOJ GORI,
    NEGO STABILNOST CRNE GORE,
    pa ako DUPLO DRZAVLJANSTVO ZNACHI STABILNA I JAKA CRNA GORA,
    JA CU BITI ZA DVA PASOSHA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  18. #293
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    734
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    Ako si CG drzavljanin imas mogucnost da zatrazis i dobijes neko drugo drzavljanstvo (kao dodatno, dvojno) i iz toga izvuces svu korist, beneficije, ali i da preuzmes odredjene obaveze. U toj situaciji kad budes slavio srebrnu i zlatnu svadbu i, nedajBoze, izgubis oba pasosa ici ces u ambasadu Republike CG (ili neke za to nadlezne zemlje, jer CG nece imati Ambasadu na Baliju, vjerovatno....) i zatraziti novi CG dokumenat, a nadlezne u drzavi dvojnog drzavljanstva obavijestit da si izgubio pasos i da ga odjave i izdaju ti novi.
    You lost me...sto bi odje rekli.

    Ukoliko pojedinac ima crnogorsko plus neko drugo drzavljastvo (napr. drzavljastvo SAD), zasto bi na Baliju, usljed gubitka oba pasosha, morao da ide u crnogorsku ambasadu, ili u ambasadu zemlje koja ce stititi cg interese na Baliju? Taj pojedinac bi mogao i da ide u ambasadu SAD i da, kao drzavljanin te zemlje, ostvari svoja prava tj. da trazi novi pasosh.

    Quote Originally Posted by milovan
    I jedno i drugo reshenje,
    je LEGALNO I LEGITIMNO,
    od tih 200 drzava , pola njih primjenjuje jedno reshenje, pola njih drugo, valjda brane INTERESE DRZAVE, na rachum POJEDINACA, kojima se ukracuje pravo na DVA PASOSHA.
    Slazem se. Postoje zemlje, za koje se bash ne bi moglo reci da su nedmokratske, koje ne dozvoljavaju dvojno drzavljastvo. Nepostojanje opcije dvojnog drzavljastva nema nikakve veze za ljudskih pravima i slobodama. Ne oduzima se pravo na drzavljastvo, nego mogucnost da se ima vishe od jednog drzavljanstva.

    Uostalom, za sada imamo samo prijedlog novog zakona. Ko zna da li ce i stupit na snagu.
    Last edited by Lutkica; 11-01-07 at 04:58.

  19. #294
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Lutkice mislim da nepostojanje opcije dvojnog državljanstva ima veze sa pravima i slobodama. Naravno ne pričamo o nekim osnovnim pravima, i naravno, sve ima svoja ograničenja, pa i prava i slobode u različitim uslovima.

    Kažu da bezbednost i sloboda stoje u obrnuto proporcionalnom odnosu. Postoje legitimni razlozi da se u interesu bezbednosti ograniče neke slobode i prava građana, kao što je to recimo uradila USA posle 11. septembra.

    Predlog zakona o državljanstvu CG je izgleda restriktivan. Mene to lično ne dotiče - mislim da to u principu nije loša stvar, tako nešto sam i predviđao. Međutim ovde se javila sumnja da se ne radi (samo) o državnim interesima već (i) o interesima političke i ekonomske oligarhije.

    Da bi se izbegle takve sumnje treba jasno i kako danas kažu "transparentno" predstaviti dobitak za državu. Otvorena i što šira rasprava o zakonu. Ovde na forumu je Beranac postavio pitanje šta građani Crne Gore gube ako on zadrži svoje crnogorsko državljanstvo, i ja kao neko koga to ne dotiče direktno bih isto voleo pošten odgovor od CG vlasti.
    Last edited by ssin; 11-01-07 at 11:24.

  20. #295
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Lutkice, naravno da ce stupiti na snagu ito bas tako bez promjene, sto se tice ovoga sto zulja one koji se prepali njivama i livadama.

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Ja sam laik sto se prava tice, ali po meni:

    - Ne moze se odredjivati opsti interes na ustrb prava i interesa jedne grupe gradjana. Slobode i prava su ista za sve ili ne postoje.
    Preskaces cinjenicu da je to grupa gradjana nekih dalekih drzava i tesko da Ustav Crne Gore moze stiti interese grupe gradjana iz Kine ili Burkine Faso

    - Ne postoji striktna podela izmedju licnog i opsteg interesa, te 2 stvari u demokratskom drustvu nisu suprotstavljene, sve dok se postuje zakon.
    Nije bas tako. Moj licni interes bi bio na primjer da mi neko prepise Morsko dobro, ali opsti nije bas u saglasnosti sa tim iako bi zakonski mogli da mi daju. Neki licni interes gradjanina je da nece prodati njivu kroz koju prolazi auto put, ali.....
    - Jednom steceno pravo ne moze se tek tako retroaktivno oduzimati po necijem politickom nahodjenju :!: Ko se boji slobode nece daleko stici.
    Nista se ne oduzima retroaktivno ni po necijem nahodjenju vec vec na osnovu stecenog stanja, a ono je tako da je Dzordz Bushu drzavljanin Amerike i ako hoce imati crnogorsko drzavljanstvo pravac salter, molba.... i zakonski sve kako ide dalje.
    Nema tu straha od slobode vec mora biti neki red i drzava mora znati koliko ima drzavljana, a ne na primjer obnovi se onaj rat sa Japanom proglasi se mobilizacija a nas drzavljanin zbog njive kaze "ja sam drzavljanin drzave X"

  21. #296
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Međutim ovde se javila sumnja da se ne radi (samo) o državnim interesima već (i) o interesima političke i ekonomske oligarhije.
    Drzavni interes u CG poistovjecen je sa interesom vladajuce DPS oligarhije i to nije nikakva novost, a zakon o drzavljanstvu je pitanje obezbjedjivanja trajanja vladavine te oligarhije na sto je moguce duzi rok. Tim zakonom se pokusava umanjiti i sprijeciti uticaj mnogih Crnogoraca (to su svi koji imaju nekakvo blize ili dalje porijeklo iz CG) koji su svoje bogatstvo, svoje sposobnosti, svoje poslovne veze, svoju moc stekli i razvili izvan CG. Umjesto da se sto vise stimulise njihovo ucesce u CG vladajuca DPS oligarhija sa ostalim trabantima i poslusnicima koje stvara nastoji da njihov ulazak u CG kontrolise u mjeri odrzanja vlastite vlasti i moci proglasavajuci to drzavnim interesom CG, jer oni su drzava. Zakonom o drzavljanstvu ne eliminisu se samo Crnogorci koji su bili zainteresovani za zajednicku drzavu vec i oni za samostalnu ako nisu u skladu sa interesima vladajuce oligarhije. Da bi odrzala svoju vlast i moc u CG DPS oligarhija radije trguje sa Rusima iako time i kratkorocno i dugorocno drzava CG (a to su gradjani i institucije, ne partije i njihovi lideri) gubi.
    Sa DPS oligarhijom se ne moze postici dogovor jer svaki dogovor za njih predstavlja gubitak vlasti i moci, a oni oko toga ne prave kompromis sto je osnova moderne demokratije. Podjela vlasti i moci u CG ne postoji.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  22. #297
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nihile, to ti je prazna prica koju bi mogao ponoviti i kad se radi o bilo kojem zakonu. Zasnivas je na totalnoj pogresnoj osnovi da znas kako bi neko eventualno glasao, ako bi glasao, kad bi glasao.... a posto pocinjes od pogresne teze zakljucak ti je kao i teza, bez ikakve osnove.

  23. #298
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Nihile, to ti je prazna prica koju bi mogao ponoviti i kad se radi o bilo kojem zakonu. Zasnivas je na totalnoj pogresnoj osnovi da znas kako bi neko eventualno glasao, ako bi glasao, kad bi glasao.... a posto pocinjes od pogresne teze zakljucak ti je kao i teza, bez ikakve osnove.
    Tvoja prica je apologija DPS oligarhije jer zakon pise, predlaze i hoce da usvoji iskljucivo DPS oligarhija, tako da ako ti mislis da ce neko od DPS i SDP poslanika glasati protiv zakona koji je ista ta ekipa donijela iskljucivo u vlastitom interesu onda si ili u zestokoj zabludi ili klasicni partijski manipulator koji sve radi da bi zadovoljio svoje potrebe i interese, nazivajuci ih drzavnim. Po tebi ispade da DPS oligarhija sve cini u cilju zastite drzave, a ne u cilju zastite svoje vladavine?!? Svi drugi misle na svoj interes, a DPS ne misli?!? Ako to mislis da kazes onda to ne da je prazna, nego debilna prica.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  24. #299
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Za svoje argumente imas praznu pricu da znas kako bi glasali eventualni drzavljani i nista vise. Mani se praznih prica no na temu i neke cinjenice.

  25. #300
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Za svoje argumente imas praznu pricu da znas kako bi glasali eventualni drzavljani i nista vise. Mani se praznih prica no na temu i neke cinjenice.
    Pa sto onda DPS zakonopisci prave problem oko dvojnog drzavljanstva? I sto na izborima i referendumu ne glasaju svi koji imaju CG drzavljanstvo bez obzira imaju li ili ne prebivaliste u CG, kao sto je to slucaj u Hrvatskoj? Mani se prazne price o praznoj prici, to da DPS kreira predlog zakona kojim se ogranicava i ukida pravo na dvojno drzavljanstvo jeste cinjenica.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

Page 12 of 30 FirstFirst ... 2891011121314151622 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorsko državljanstvo (Zakon i praksa)
    By beat in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 33
    Last Post: 25-03-15, 01:51
  2. Psihijat i privatna praksa u PG
    By sparklica in forum Centralni
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-13, 17:36
  3. Replies: 20
    Last Post: 11-02-13, 11:39
  4. Elektrotehnica Skola-Smjer Racunari PRAKSA
    By Baka901 in forum Centralni
    Replies: 9
    Last Post: 16-07-12, 22:19
  5. Crnogorsko
    By Raquel in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 25
    Last Post: 27-08-11, 21:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •