Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 29

Thread: Neurbanizovano zemljište

  1. #1
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    1,400
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default Neurbanizovano zemljište

    Jel zna neko koja su pravila i koji su uslovi pri gradnji na neurbanizovanom zemljištu u Podgorici? Ima li smisla kupovati zemljište koje nije urbanizovano?

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  2. #2
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Pratim, mada i sve kuce na kakaricku goru su neurbanizovano zemljiste

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johninum View Post
    Jel zna neko koja su pravila i koji su uslovi pri gradnji na neurbanizovanom zemljištu u Podgorici? Ima li smisla kupovati zemljište koje nije urbanizovano?

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
    Zemljište koje nije urbanizovano ne može dobiti urbanisticko tehnicke uslove, samim tim ne moze se ni prijaviti gradnja kod gradskog arhitekte i dobiti dozvola za gradnju.
    To dalje znaci da legalno ne mozes lopatu da zabodes u taj plac a tek ne mozes da gradis. A s obzirom da je nelegalna gradnja krivicno djelo za koje se ide u zatvor i da ti uz to ruse kucu, toplo ti predlazem da zaobidjes taj plac.

    Naravno ako imas vezu kod inspekcije da te ne dira, ili imas informaciju da ce taj plac biti urbanizovan u narednom periodu kroz donošenje DUPa za to naselje, onda je to druga prica i mozes da ga kupis.

    Naravno ovdje pricamo o placu koji je privatno vlasnistvo i koji mozes da prevedes na sebe 1/1 u katastru, dok bih placeve na drzavnom zemljistu koji su zauzeti i tebi neko prodaje pravo na korišćenje kao sto je kakaricka gora, park suma zagoric itd to zaobilazi i ne kupuj ni u ludilu.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  4. #4
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    1,400
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    A to krivično, nešto ne čuh da je još neko otišao. Al dobro. Ljudi izgradiše 60,000 kuća pa neće ni da ih legalizuju a ne šta drugo.

    Svakako planiram da radim legalno i platim što treba da se plati. Samo me zanima, koje su mogućnosti. U pitanju je poljoprivredno zemljište.

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  5. #5
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    9,658
    Thanks Thanks Given 
    469
    Thanks Thanks Received 
    509
    Thanked in
    286 Posts

    Default

    Ako nemas dosije dobices 24 mjeseca uslovno...

  6. The Following 2 Users Say Thank You to pumba For This Useful Post:


  7. #6
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    1,400
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pumba View Post
    Ako nemas dosije dobices 24 mjeseca uslovno...
    Ja bih legalno ako kako može

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  8. #7
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    9,658
    Thanks Thanks Given 
    469
    Thanks Thanks Received 
    509
    Thanked in
    286 Posts

    Default

    Ne moze na neurbanizovsno, ako kreneš u urbanizovano javi se na pm, tu imam iskustva

  9. The Following User Says Thank You to pumba For This Useful Post:


  10. #8
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,039
    Thanked in
    2,047 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johninum View Post
    Ja bih legalno ako kako može

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
    Ne može. Ali ono ako ipak oćeš malo nelegalno, odradiš grube radove i postaviš stolariju ili ti zatvoriš. Kako te inspekcija ne bi cimala. Uđeš u proces legalizacije i to je to. Naravno prije toga provjeriš da kojim slučajem nije planiran neki put kroz kuću da ti prođe.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  11. #9
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Na neurbanizovanom zemljistu naravno svom ili nekom keje mozes da kupis od vlasnika mozes da radis na sopstvenu odgovornost. Kasnije ulazis u proces legalizacije, ako prilikom urbanizovanja tu ne bude planiran neki put ili neki objekat od drustvenog znacaja onda ti se odobrava legalizacija, u suprotnom si radio na sopstvenu odgovornost i niko ti nije kriv.

  12. The Following User Says Thank You to opmne For This Useful Post:


  13. #10
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    5,241
    Thanks Thanks Given 
    385
    Thanks Thanks Received 
    1,593
    Thanked in
    628 Posts

    Default

    Imam slicno pitanje pa cu ga ovdje napisati.
    Dup u HN je star najmanje 9 godina, svaki put kad ih pitam kad ce se novi raditi, uskoro, do ljeta, do kraja godine i tako dalje...
    Imam žali Bože lijep plac u Bijeloj, skoro 2000m2 od cega je "slobodno" 730m2, sve ostalo je vec godinama unisteno samo na papiru sa ucrtanim putem, kosarkaskim terenom i ostalim glupostima. Sto dalje znaci da mi je urbanizovano samo tih 730m2 a ostalo ne smijem dohvatiti jer ce se tu evo vec toliko godina to sve iz dup-a realizovat, a ko ce meni i po kojoj cijeni platiti ostalih 1300m2 zbog toga sto mi je uzurpirano, vjerovatno Bog ako vjerujem u njega!?

  14. The Following User Says Thank You to NoLimit For This Useful Post:


  15. #11
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    9,658
    Thanks Thanks Given 
    469
    Thanks Thanks Received 
    509
    Thanked in
    286 Posts

    Default

    Tako je kako je, imam slican primjer iz pg, kuca u zagoricu na sjajnoj lokaciji, zrela za renoviranje, 70m2, ne smije se površinom ni cm povecati jer je tu planirana izgradnja zelene pijace, kad ce to biti i u kom vijeku niko ne zna, ali je situacija takva da se maltene nista ne smije raditi....

  16. #12
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    5,241
    Thanks Thanks Given 
    385
    Thanks Thanks Received 
    1,593
    Thanked in
    628 Posts

    Default

    Da se bar radi taj dup svake 4 godine kako bi valjda i trebalo, pa bi se redovno zalio i trazio da se nesto izmjeni. Totalna je glupost kako su sve prošarali, put bi valjao i naravno uvijek bi dao da put presjece moj plac i zbog sebe takodje i komsija, ali put koji ide kroz vec davno sagradjene garaze, sjece sto moze i ne moze to je vec sprdnja.

  17. #13
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Postoji li zakonski način da se zemljište prenamijeni u urbanizovano?

    Odnosno, je li moguće dobiti dozvolu za gradnju stambenog objekta na zemljištu ako taj objekat nije ucrtan važećim DUP-om i ako tu nije predviđena gradnja objekta od društvenog značaja?
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  18. #14
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    1,400
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Postoji li zakonski način da se zemljište prenamijeni u urbanizovano?

    Odnosno, je li moguće dobiti dozvolu za gradnju stambenog objekta na zemljištu ako taj objekat nije ucrtan važećim DUP-om i ako tu nije predviđena gradnja objekta od društvenog značaja?
    I mene to zanima, nije mi baš jasno kako se to ne može odraditi ako ne postoji DUP

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  19. #15
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    5,241
    Thanks Thanks Given 
    385
    Thanks Thanks Received 
    1,593
    Thanked in
    628 Posts

    Default

    Ja mislim da treba da se ceka na novi DUP a onda da ti kao vlasnik predlozis da se tu ucrta i dozvoli gradnja. Nisam siguran samo razmisljam na glas, jeste bzv da ja, ti, i ostali ispastamo cekajuci ali mozda postoji i drugi nacin.

  20. #16
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Za gradnju na neurbanizovanom zemljištu se javljate u opštinski sekretarijat za planiranje prostora i održivi razvoj.

    Tamo ponesete neko grubo idejno rješenje/koncept toga što planirate da gradite sa zahtjevom da vam oni prema tome odrede urbanističko-tehničke uslove za vašu katastarsku parcelu.
    Poslije podnosite zahtjev službi glavnog gradskog arhitekte da vam se da saglasnost na finalizovano idejno rješenje urađeno prema UTU-u.
    Nakon toga ide glavni projekat, revizija, itd.

    http://www.sekretarijat-za-plurzs.podgorica.me/wp-content/uploads/2019/07/Kako-zapo%C4%8Deti-gra%C4%91enje-objekta-na-teritoriji-Podgorice.pdf

    http://www.sekretarijat-za-plurzs.podgorica.me/
    Last edited by ASC; 27-03-21 at 00:06.

  21. #17
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    1,400
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Za gradnju na neurbanizovanom zemljištu se javljate u opštinski sekretarijat za planiranje prostora i održivi razvoj.

    Tamo ponesete neko grubo idejno rješenje/koncept toga što planirate da gradite sa zahtjevom da vam oni prema tome odrede urbanističko-tehničke uslove za vašu katastarsku parcelu.
    Poslije podnosite zahtjev službi glavnog gradskog arhitekte da vam se da saglasnost na finalizovano idejno rješenje urađeno prema UTU-u.
    Nakon toga ide glavni projekat, revizija, itd.

    http://www.sekretarijat-za-plurzs.podgorica.me/wp-content/uploads/2019/07/Kako-zapo%C4%8Deti-gra%C4%91enje-objekta-na-teritoriji-Podgorice.pdf

    http://www.sekretarijat-za-plurzs.podgorica.me/
    Hvala ti, jel ovo isto važi ako se zemljište vodi kao poljoprivredno?

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  22. #18
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johninum View Post
    Hvala ti, jel ovo isto važi ako se zemljište vodi kao poljoprivredno?

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
    U skladu sa kojim planom, tj. planom kojeg nivoa? PUP i slično ti nije relevantno, jer ugrubo definiše namjenu prostora u širokim crtama.

    Ako ne postoji Detaljni urbanistički plan koji pokriva taj plac i decidno određuje da na njemu nema gradnje, završavaš posao preko sekretarijata i nema problema.
    Ovo gore ti je procedura.
    Last edited by ASC; 27-03-21 at 23:14.

  23. The Following 2 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  24. #19
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    1,400
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    U skladu sa kojim planom, tj. planom kojeg nivoa? PUP i slično ti nije relevantno, jer ugrubo definiše namjenu prostora u širokim crtama.

    Ako ne postoji Detaljni urbanistički plan koji pokriva taj plac i decidno određuje da na njemu nema gradnje, završavaš posao preko sekretarijata i nema problema.
    Ovo gore ti je procedura.
    Iskreno ne znam šta me pitaš Ne postoji DUP, to znam. Super, hvala ti puno

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  25. #20
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Dakle, da rezimiramo, ako dobro zaključujem: ako postoji DUP, onda nije moguće vršiti intervencije na zemljištu, već je to jedino moguće uraditi kroz izmjene i dopune DUP-a.

    Moguće da bi se intervencije mogle vršiti kroz izradu Plana generalne regulacije, koji bi trebalo da bude izrađen u bliskoj budućnosti.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  26. #21
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Edit: ministar ekologije, prostornog planiranja i urbanizma upravo danas objelodanio da se odustalo od tog plana.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  27. #22
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Jedno pitanje van teme, Kako kupiti drzavno zemljiste, vidio sam jedan drzavni plac posto sad zemljiste se ne kupuje od opstine nego od drzave kod koga i dje ici?


    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  28. #23
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    Jedno pitanje van teme, Kako kupiti drzavno zemljiste, vidio sam jedan drzavni plac posto sad zemljiste se ne kupuje od opstine nego od drzave kod koga i dje ici?


    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Nijesam nikad to radio ali trebalo bi da ide nesto ovako:
    - Obavijestis nadlezno ministarstvo o namjeri da kupis to zemljiste
    - Nadlezno ministarstvo ili vlada donese odluku da se zemljiste moze prodati (ili da ne moze, u tom slucaju nista)
    - Raspisuje se javni poziv za prodaju zemljista sa nekom odredjenom startnom cijenom
    - Najbolja ponuda dobija zemljiste
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  29. #24
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    1,129
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    512 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Za gradnju na neurbanizovanom zemljištu se javljate u opštinski sekretarijat za planiranje prostora i održivi razvoj.

    Tamo ponesete neko grubo idejno rješenje/koncept toga što planirate da gradite sa zahtjevom da vam oni prema tome odrede urbanističko-tehničke uslove za vašu katastarsku parcelu.
    Poslije podnosite zahtjev službi glavnog gradskog arhitekte da vam se da saglasnost na finalizovano idejno rješenje urađeno prema UTU-u.
    Nakon toga ide glavni projekat, revizija, itd.

    http://www.sekretarijat-za-plurzs.podgorica.me/wp-content/uploads/2019/07/Kako-zapo%C4%8Deti-gra%C4%91enje-objekta-na-teritoriji-Podgorice.pdf

    http://www.sekretarijat-za-plurzs.podgorica.me/
    Jesam li dobro shvatio, ukoliko je zemljiste neurbanizovano tj da budem precizniji ako je zemljiste u dijelu grada u kojem je postojao DUP ali pao i vracen na doradu, ne mora da se ceka novi DUP nego se odradi ovo gore sto si nabrojao i oni na osnovu toga daju kao neki individualni DUP za taj dio i na osnovu toga moze dalje da se ide sa gradjevinskom dozvolom i ostalim koracima?
    Sate sate sate

  30. #25
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nimfa View Post
    Jesam li dobro shvatio, ukoliko je zemljiste neurbanizovano tj da budem precizniji ako je zemljiste u dijelu grada u kojem je postojao DUP ali pao i vracen na doradu, ne mora da se ceka novi DUP nego se odradi ovo gore sto si nabrojao i oni na osnovu toga daju kao neki individualni DUP za taj dio i na osnovu toga moze dalje da se ide sa gradjevinskom dozvolom i ostalim koracima?
    Ne bih znao 100%. Djeluje mi kao siva zona...
    Nema važećeg DUP-a, a sa druge strane se čeka dorada.
    Raspitaj se u sekretarijatu, ako si mislio nešto konkretno da radiš.

    Ako se tvoj planirani objekat ne kosi sa tim DUP-om koji je vraćen na doradu, pretpostavljam da mogu da te puste da radiš i prije nego se DUP usvoji tako što će ti dati urbanističko-tehničke uslove za tvoju katastarsku parcelu.
    Sa druge strane, ako neko gleda da iskoristi priliku da utrči da gradi neki zvek prije nego ga DUP limitira računam da bi to bilo odbijeno.

  31. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Zemljište u Crmnici POVOLJNO!!!
    By dmd in forum Nekretnine
    Replies: 2
    Last Post: 29-07-15, 21:34
  2. Prodajem Placeve/Zemljište u Zeti
    By ZaPonijeti in forum Nekretnine
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-14, 11:05
  3. Prodajem Zemljište 380000m2
    By bjeloza01 in forum Nekretnine
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-12, 00:48
  4. Replies: 5
    Last Post: 03-10-12, 00:06
  5. Prodajem Zemljište i šumu u BiH
    By cvxcomputers in forum Nekretnine
    Replies: 253
    Last Post: 03-06-12, 22:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •