Results 1 to 6 of 6

Thread: Išijas

  1. #1
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Nojeva ostrva
    Posts
    2,614
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default Išijas

    Pozdrav.

    Imam sve simptome išijasa i nekoliko pitanja:

    - obzirom da još nisam bio kod dr, da li da pođem neđe privatno ili kod izabranog, kako ide ta dijagnostika, rentgen, ultrazvuk, fizijatar....je li neko imao iskustvo

    - svi savjeti su dobrodošli, koje vježbe smiju da se rade, koje ne smiju i slično


    Hvala
    this is pointless

  2. #2
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Prvo i osnovno jel ti se spusta do koljena ili ide do pete bol. Sto se vjezbi tice ni jedna za sada, dok se bol ne smiri. Samo mirovanje i tablete za bol i smirenje. Moze se otici kasnije do fiziterapeuta da pusti struje kroz taj nerv.
    Ako je otislo u hronicno, vjezbas donji dio ledja, gluteus i zadnju lozu.
    Last edited by lepetanac; 26-02-21 at 21:12.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  3. #3
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,107
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Išijas ti je svakako simptom, treba uzrok da nađeš

    1. Kad ti se manifestuje bol niz nogu ? Da li je bol konstantan, ili se dešava iznenadno, kao neki oštar bol, nakon nekog "nezgodnog" pokreta?

    2. Da li možeš da sjediš ili hodaš bez problema? Da li osjećaš neki bol kada treba da sjedneš (ovo bi nazvali fleksija) ili kada treba da ustaneš (ekstenzija) ? Ako ne možeš da funkcionišeš "normalno", obavezno batali bilo kakav trening i vježbe za sada, ako ti je posao da sjediš ispred računara, batali i to na par dana dok ne vidiš kakvo ti je stanje. Ako je bol nepodnošljiv ili ako znaš da će ti biti naporan dan fizički, uzmi npr. brufen 400 mg koji djeluje protiv bolova i anfi-inflamatorno, i možda diazepam 2mg za smirenje.

    Informacije koje ti mogu dati su malo zbrda-zdola, ali za početak ako se bol javlja povremeno, nemoj još da uzimaš nikakve tablete, no OBAVEZNO gledaj da se fizički ne dovodiš u stanje gdje ćeš da opterećuješ kičmu i koje ti izazivaju bol...Ključno je da vodiš računa 24/7, i izbjegavanje položaja tijela koje ti uzrokuju bol. Znači samo ležanje i hodanje, tj. samo pokreti za koje ustanoviš da ti ne uzrokuju bol (ja nisam mogao ni da hodam kako treba neki period ). . Pazi kako i gdje hodaš, kako i gdje sjediš, kako i gdje ležiš, prosto, zar ne? Nije to nešto što se može riješiti nekom terapijom 1-2 sata dnevno i da možeš onda da radiš šta ti je volja.

    Preporučio bih ti da se obratiš izabranom, da te odmah uputi kod neurohirurga ili neurologa, i da te ovi pošalju na magnetnu rezonancu da tačno znaš šta je problem. Nemoj da te šalju na skener, obavezno MR uradi. Postoji način da se to ubrza, da ne čekaš 2-3 mjeseca za snimanje. Posle toga već ne znam, ja sam posle fizijatra i fizioterapeuta batalio terapiju jer mi nisu baš pomogli onako kako sam ja to zamišljao da treba, više su mi pomogla iskustva drugih ljudi , što iz života, što sa interneta. Ima ljekara i terapeuta kod nas, no treba ubosti pravog, jbg, živimo na području gdje fali stručnjaka u svakoj branši.

    Nek je sa srećom.
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  4. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Nojeva ostrva
    Posts
    2,614
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Prije svega, hvala na savjetima.

    Bol nije konstantan, nego se javlja sporadično, uglavnom kad duze sjedim. Ide iz karlice, preko desne butine i završava u koljenu, ne ide do pete. Bol nije nepodnošljiv ali je vrlo neprijatan.

    Radim vjezbe na strunjacu za gluteus i donji dio ledja i istezem se na vratilo redovno. Rekao bih da pomazu ali bol se i dalje javlja.

    Jasno mi je ovo za izabranog pa uput i tako dalje.

    Da li ima neko da preporuci nekog fizioterapeuta, kad prodjem ova snimanja i MR (ili mozda prije snimanja)?
    this is pointless

  5. #5
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by primarius View Post
    Prije svega, hvala na savjetima.

    Bol nije konstantan, nego se javlja sporadično, uglavnom kad duze sjedim. Ide iz karlice, preko desne butine i završava u koljenu, ne ide do pete. Bol nije nepodnošljiv ali je vrlo neprijatan.

    Radim vjezbe na strunjacu za gluteus i donji dio ledja i istezem se na vratilo redovno. Rekao bih da pomazu ali bol se i dalje javlja.

    Jasno mi je ovo za izabranog pa uput i tako dalje.

    Da li ima neko da preporuci nekog fizioterapeuta, kad prodjem ova snimanja i MR (ili mozda prije snimanja)?
    Nije to strasno onda kad je do koljena, ja bi ti vise preporucio mirovanje dok se to ne zamiri.
    Ne znam gore (Pg) kod nas na primorju ne mozes nidje otici ako nije hitno a to di def ne broje kao hitno.
    Poslije kad prodje bol kreni da vjezbas, posebno donji dio ledja tj core citav.
    U principu samo pravilno vjezbaj i bilo sto da dizes sa poda ledja ravno. To je osnova
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  6. #6
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Nojeva ostrva
    Posts
    2,614
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    Nije to strasno onda kad je do koljena, ja bi ti vise preporucio mirovanje dok se to ne zamiri.
    Ne znam gore (Pg) kod nas na primorju ne mozes nidje otici ako nije hitno a to di def ne broje kao hitno.
    Poslije kad prodje bol kreni da vjezbas, posebno donji dio ledja tj core citav.
    U principu samo pravilno vjezbaj i bilo sto da dizes sa poda ledja ravno. To je osnova
    u redu, hvala
    this is pointless

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •