Zdravo svima! Već skoro godinu dana imam problem sa prstima, prvo je počelo sa iznenadnim tupim bolom u kažiprstu samo, srednji zglob, masiranjem kroz par minuta pojavljuje se i otok i ujutro se budim sa znatno većim otokom u predjelu srednjeg zgloba, čim je otok uslijedio bol je prestala... Tako se vuklo 2 mjeseca, krvna slika uredna, kreatinin, urea, uredni, crp isto. Sve do novembra nisam imao problema, i onda se opet pojavljuje isto, ali bez jakog otoka, s tim što je tad i kažiprst druge ruke zahvaćen, nije to sad neki previše vidljiv otok, samo ujutro kad se probudim i stegnem šaku imam osjećaj na dlanovima prstiju kao stezanje, neki otok, nadutost. , čim ustanem kroz par minuta nestaje i sve odlično bude, problem nastaje dok spavam... Radio rtg obije šake, bez značajnijih deformiteta/uredan. Radio sam privatno Reuma faktor i ANA, oba nalaza negativna. Dr. smatra da su u pitanju učestaliji isti pokreti uzrok, cilja na korištenje kompjutera. Dala mi je da uradim državno analize na autoimune bolesti, danas stižu nalazi C3, C4 - normalne vrijednosti, Reuma faktor - negativan, AT-ANCA (IIF, supstrat neutrofila) NE DETEKTUJE SE. Međutim, ANA (IIF, HEP2, supstrat, IgG) = Fino mrljasti tip (2+). E sad, može li neko ko ima iskustva sa ANA da mi napiše značenje ovoga? Ovi iz kliničkog kažu da ne smiju da pričaju o rezultatima sa pacijentima jer im je zabranjeno... 😂 A danas saznajem da mi doktorka nije tu i da moram da se vučem po zdravstvu da bi mi neko dao odgovore... Znam da nije najbolje mjesto za ovo jer niste doktori, ali ako neko ima slična iskustva, pogotovo ako zna značenje ovog ANA nalaza/rezultata da napiše. Zdravo mi bili! 😁