Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 26 to 50 of 129

Thread: Pogled na Jasenovac

  1. #26
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,120
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,675
    Thanked in
    974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Pogledao film Dara iz Jasenovca. Svaki film sličan ovome ima političku agendu od Šindlerove liste pa na dalje. Film je, prije svega, loš. Ovo je otrpilike kao čuveni "Boj na Kosovu", mada eto na prvu makar nema kikseva kao vitez sa swatch satom ili traktor u pozadini 1389. Nikako režiran, gluma loša...
    OK, propagandni uradak što bi rekle komšije koje se obrađuju u filmu, osjeti se da je državni projekat, ali dajte... Srbi su nekada imali kinematografiju. Čak mi nije baš najjasnije kome se obraća film. Da li je za spoljnu ili unutrašnju upotrebu (kao što piše na kremama). Onoliko klanje, onolika zločina, nisu uspjeli da mi probude emociju. A umjelo je dosta filmova, i baš sam fan srpske kinematografije.
    Ajmo još jedan SNS film o čuvenim Košarama pa da lijegamo.
    Ja zbog toga i nisam gledao film jer sta ako mi se ne svidi?! Smije li ikom da se ne svidi film? Nema sanse da se to ne svede na stotinu drugih tema a da nijedna ne bude o filmu. Ovako banja, neko te pita, kazes nisam gledao i zavrsena prica sve ostalo bi se zavrsilo jel mrzis, jel si nacionalista, jel ovo ili ono...

  2. The Following User Says Thank You to Rodion Romanovich For This Useful Post:


  3. #27
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    E ali smo sad na svome.. Mislim da ima par plemena koji su iz Amazonije a da nemaju dodira sa savremenom civilizacijom - e i oni su na većem stepenu razvoja od nas
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  4. #28
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Uh.... ja sam sad morao da objašnjavam ćerci koja je pri kraju osnovne škole zašto joj ne dozvoljavam da gleda film o Jasenovcu.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  5. #29
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,344
    Thanks Thanks Given 
    3,484
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    potpuno ispravno, ja sam ga upalio, nekih dvadesetak minuta i ugasio. neđe ću ga pogledat, istorijski mi je sasvim jasno što se desilo. no, eto, eno na fb stručnjaci za film znaju sve, samo neke od njih pročitat i sve ti bude jasno

    Тapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  6. #30
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    5,241
    Thanks Thanks Given 
    385
    Thanks Thanks Received 
    1,593
    Thanked in
    628 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by samson View Post
    Tezak film za gledat.
    Ali samo zagrebano po povrsini onog sto se tamo zbivalo. Mnoga svjedocenja govore u prilog tome. Film prikazuje i prokletstvo ovog prostora, kao i to kakva je laz bila Jugoslavija Titova.

    Film je uradjen dobro. Ali i dalje neki momenti karakteristicni za nase fimove. Gdje nekada dijalozi se jedva cuju zbog muzike u pozadini..

    Vrijedno za pogledati sa istoriskog i umjetnickog stanovista. Za nas sa ovih prostora malo tezak za svarit.
    Tacno tako, ne bih se dalje uplicao u komentarisanje svega toga.
    Moje je misljenje da treba biti ovakvih filmova, sa svake strane, ali mi je malo muka da slusam, citam, gledam.. kako smo samo mi sa ove strane okarakterisani kao genocidni narod... Tako da ono.
    Hvala svima na diskusiji, mozda je najbolje prekinuti jer ce moderatori reagovati.
    Svako dobro svima.

  7. #31
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Zbog ovakvih filmova i svih ovih "da se ne zaboravi" likova, Balkan ce biti supak od svijeta.
    Dok se razmisljanje ne promijeni, dok stariji ne prestanu da truju mozak mladjima i prave podjele, na ust@se, cetnike, partizane i tako ih uce i vaspitavaju mrznjom prema komsijskom narodu zbog neke proslosti koju su tamo neki zakuvali zbog neke svoje koristi, na ovim prostorima nece biti srece.
    Dok veceras pogledah kako gradovi u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori pjevaju pjesme Balasevica, ustvari vidis koliko smo svi mi isti narod.
    Samo su neki pokvareni ljudi zavadili narod i dan danas to rade, sto je ovom i svim filmovima na ovom kalupu to i cilj.
    Last edited by Sh0ne; 20-02-21 at 23:28.

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Sh0ne For This Useful Post:


  9. #32
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,344
    Thanks Thanks Given 
    3,484
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    radi se o tome da ko god je uzeo i pročitao jednu knjigu znao šta se dešavalo ođe tokom tih godina. nikakav film nekome ne treba da zna šta se dešavalo u NDH. al eo izgleda da u CG niko 2021. godine knjigu pročita nije

    Тapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  10. #33
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,272
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,038
    Thanked in
    2,046 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rodion Romanovich View Post
    Tripleta me podsjeti sa ovim "nije se pricalo o tome" na pricu koju su neki forsirali kako se nesto krilo, ili kako se sada razotkriva. Elem, lik im je odgovorio vrlo jednostavno. To sto vi niste isli u skole, ucili i interesovali se to ne znaci da se krilo ili bilo sta iskrivljivalo. U vrijeme SFRJ svaka generacija je imala obavezu da kada se organizuju ekskurzije posjeti Jasenovac, pitajte bilo kog starijeg jel bio tamo i jel gledao dokumentarac u muzeju od kojeg su vecina povracali ili prekrivali oci. Dakle i u vrijeme bratstva i jedinstva nije se nista krilo, naprotiv a SFRJ i njene komisije su dale najvecu projekciju o broju zrtava u Jasenovcu a na koju brojku mnogi imaju zamjerke. Sta je poenta? U SFRJ se nije nista krilo, niti je ovaj film imao namjeru da ista razotkrije, imam svoja razmisljanja zasto i zbog cega je film sada napravljen ali sve to na strani, tragedija u Jasenovcu mora da ima svoj film. Nisam gledao film tako da nemam neke utiske ali vjerujem da nisu nista preuvelicali jer za to sto se tamo desavalo ne treba preuvelicavanje jedino da se sta ublazi jer takve strahote ne mozes u film ubaciti.
    Ublaženo naravno. Što je i normalno. Ne može sve u film.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  11. #34
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NoLimit View Post
    Tacno tako, ne bih se dalje uplicao u komentarisanje svega toga.
    Moje je misljenje da treba biti ovakvih filmova, sa svake strane, ali mi je malo muka da slusam, citam, gledam.. kako smo samo mi sa ove strane okarakterisani kao genocidni narod... Tako da ono.
    Hvala svima na diskusiji, mozda je najbolje prekinuti jer ce moderatori reagovati.
    Svako dobro svima.
    Nadam se da niko moje pisanje ne daj bože shvatio kao umanjivanje grozote Jasenovca.

    Pa SSovci su se zgražavali nad monstruoznostima koje su se tamo dešavale.

    Ko što nikad Srbe nisam smatrao genocidnim naradom, isto tako ne mogu ni Hrvate smatrati genocidnim narodom, a naročito ne zbog nekog filma. Ne postoje genocidni narodi, samo mržnja koja se gaji i podstiče.

    Ne sporim potrebu da se o ovakvim stvarima priča i uči, ali realno ovakvi filmovi mogu samo izazvati negativne emocije odnosno dodatnu mržnju.... ko da nam toga ne fali.

    Mogu mislit priču u ponedjeljak u školi među đecom i pogleda u mješovitim sredinama.

    To je jedini razlog što ne gledam blagonaklono na ovakve filmove...

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 20-02-21 at 23:47.

  12. #35
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,069
    Thanks Thanks Given 
    243
    Thanks Thanks Received 
    847
    Thanked in
    438 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    radi se o tome da ko god je uzeo i pročitao jednu knjigu znao šta se dešavalo ođe tokom tih godina. nikakav film nekome ne treba da zna šta se dešavalo u NDH. al eo izgleda da u CG niko 2021. godine knjigu pročita nije

    Тapatalk
    Imas bas krivu sliku o drustvu ako ti je neobicno to sto niko knjigu nije uzeo u ruke...
    Treba film jer je moderan nacin da se nesto prikaze, nije Jasenovac jedina tema koje se treba dotaci ima tu jos dosta stvari...

    Nije poenta da priblizis temu nekome koga ta tema bas interesuje(jer on vec zna to)nego vecini ljudi koja generalno ima neki razlog zbog kojeg dovoljno ne zna o temi.

  13. #36
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,373
    Thanks Thanks Given 
    87
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    osjecam jos tezinu u stomaku od gledanja ,cak sam par puta prebacio na drugi kanal...jezivo...


    Sent from my iPad using Tapatalk

  14. #37
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,344
    Thanks Thanks Given 
    3,484
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JigSaw View Post
    Imas bas krivu sliku o drustvu ako ti je neobicno to sto niko knjigu nije uzeo u ruke...
    Treba film jer je moderan nacin da se nesto prikaze, nije Jasenovac jedina tema koje se treba dotaci ima tu jos dosta stvari...

    Nije poenta da priblizis temu nekome koga ta tema bas interesuje(jer on vec zna to)nego vecini ljudi koja generalno ima neki razlog zbog kojeg dovoljno ne zna o temi.
    znam ja odlično kakvi žive ođe. samo me nervira to da su odjednom svi po FBu i IGu iznenađeni šta se to desilo tamo. Jasenovac je dio šire slike, to traje mnogo prije svega ovoga, nažalost

    Тapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  15. The Following User Says Thank You to outline For This Useful Post:


  16. #38
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,272
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,038
    Thanked in
    2,046 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    Zbog ovakvih filmova i svih ovih "da se ne zaboravi" likova, Balkan ce biti supak od svijeta.
    Dok se razmisljanje ne promijeni, dok stariji ne prestanu da truju mozak mladjima i prave podjele, na ust@se, cetnike, partizane i tako ih uce i vaspitavaju mrznjom prema komsijskom narodu zbog neke proslosti koju su tamo neki zakuvali zbog neke svoje koristi, na ovim prostorima nece biti srece.
    Dok veceras pogledah kako gradovi u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori pjevaju pjesme Balasevica, ustvari vidis koliko smo svi mi isti narod.
    Samo su neki pokvareni ljudi zavadili narod i dan danas to rade, sto je ovom i svim filmovima na ovom kalupu to i cilj.
    Pa kad je Jasenovac u pitanju nisu baš tamo neki zakuvali zbog svoje koristi. Razumijem šta oćeš da kažeš, slažem se, ali nemojmo Jasenovac mjeriti sa bilo čim.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  17. #39
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,688
    Thanks Thanks Given 
    1,738
    Thanks Thanks Received 
    753
    Thanked in
    307 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    Zbog ovakvih filmova i svih ovih "da se ne zaboravi" likova, Balkan ce biti supak od svijeta.
    Dok se razmisljanje ne promijeni, dok stariji ne prestanu da truju mozak mladjima i prave podjele, na ust@se, cetnike, partizane i tako ih uce i vaspitavaju mrznjom prema komsijskom narodu zbog neke proslosti koju su tamo neki zakuvali zbog neke svoje koristi, na ovim prostorima nece biti srece.
    Dok veceras pogledah kako gradovi u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori pjevaju pjesme Balasevica, ustvari vidis koliko smo svi mi isti narod.
    Samo su neki pokvareni ljudi zavadili narod i dan danas to rade, sto je ovom i svim filmovima na ovom kalupu to i cilj.
    ovakvih filmova nije bilo u SFRJ. gajila se prica o bratstvu i jedinstvu 50godina i jedva su se docekale 90te i ponovila se istaaaaaa prica (samo u manjoj razmjeri).
    nemojmo.
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

  18. #40
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Postoje razne teorije i komisije a jedna je da se hrvatski i srpski istoričari sve više usaglašavaju da su žrtve iz Jasenovca prenaduvane. Hrvatska je obrazovala neku komisiju i nađeno je navodno oko 7k kostiju, među kojima su bili i Romi, nepodobni Hrvati a većinom Jevreji. Nisu samo Srbi bili žrtve u Jasenovcu. Posle 2.svj.komunističke vlasti su naduvavale ustaske i cermicke zlocine da bi još više zavadile narode a onda ih one mirile sebe predstavljajući kao treću pomiriteljsku stranu. Hrvati stalno govore o cetnicima a postoji samo jedan zlocin na teritoriji Hrvatske tokom 2.svj.rata koji je pocinika cetnicka vojska.
    Ista matrica kao što danas u Crnoj Gori zavađaju narod forsirajuci Rakovića a neko bi pomislio da u Srbiji momentalno Crmogorce likvidiraju. Komitski pokret na drugoj strani. To je sve politička priča.
    Jasenovac je politička priča, Srebrenica je politička priča, 1918.je politička priča.
    Političke elite su kreatori toga da bi ih ljudi glasali a oni koristili državni budžet.
    Last edited by busquets; 21-02-21 at 00:33.

  19. #41
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,120
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,675
    Thanked in
    974 Posts

    Default

    "Obično se kaže da su ljudi pažljivije gledali vaše filmove ne bi došlo do krvavog raspada Jugoslavije. Poslednja rečenica u vašem filmu „Testament“ glasi: „Da bismo imali pravo da govorimo o zločinu tuđina, moramo najprije govoriti o zločinima koje su počini li oni koji su izašli iz vlastitog naroda.“ Kako vam ta rečenica danas zvuči, posle svega što je usledilo?
    – Dok sam u Parizu montirao film „Testament“, povodom suđenja ratnom zločincu iz Drugog svjetskog rata Andriji Artukoviću, kojim sam želeo da prodrem u bit Nezavisne Države Hrvatske, gledao sam gotovo identične slike na televiziji iz Jugoslavije. Shvatio sam da su naši filmovi, mislim na čitavu ekipu koja je radila sa mnom – Kovač, Kiš, Filip David, Ranko Munitić, a koja je mislila da u tom prodiranju nacionalizma mora da napravi film koji će biti protiv tog nasilja, bili uzalud. Napravili smo film o Jasenovcu, „Okupaciju“, „Pad Italije“… ali sve se ponovilo na isti način. Video sam da taj naš krik ne znači ništa. Da naši filmovi nisu uticali, da politika i povjest idu po jednom drugom pravcu mimo filma, da je film ograničenog delovanja. To je bilo jedno veliko razočarenje da mi sa našim filmovima nismo napravili ništa veliko."


    - Lordan Zafranovic

  20. #42
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dub_c View Post
    ovakvih filmova nije bilo u SFRJ. gajila se prica o bratstvu i jedinstvu 50godina i jedva su se docekale 90te i ponovila se istaaaaaa prica (samo u manjoj razmjeri).
    nemojmo.

    Ne da nije bilo priče u SFRJ nego komunisti su tvorci i zacetnici priče o Jasenovcu,ustasama i cetnicima. Politika komunisticke partije se svodila na cetnike i ****** kojima su pridodavali zlocine a sebe predstavljali kao treću pomiriteljsku razumnu stranu.
    Prošli rat na ovim prostorima je bio mnogo gori i nehumaniji od onog iz 41.godine.

  21. #43
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,120
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,675
    Thanked in
    974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by busquets View Post
    Ne da nije bilo priče u SFRJ nego komunisti su tvorci i zacetnici priče o Jasenovcu,ustasama i cetnicima. Politika komunisticke partije se svodila na cetnike i ****** kojima su pridodavali zlocine a sebe predstavljali kao treću pomiriteljsku razumnu stranu.
    Prošli rat na ovim prostorima je bio mnogo gori i nehumaniji od onog iz 41.godine.
    Jedno iskreno pitanje. Koliko imas godina? Par puta obratih paznju na tvoje postove koji su toliko infantilni, netacni i kontradiktorni da te jedino godine mogu opravdati za nonsens koji iskazes u njima.

  22. #44
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,272
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,038
    Thanked in
    2,046 Posts

    Default

    Ja Ipak mislim da je ovo onaj jedan te isti, samo različiti nikovi

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  23. #45
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rodion Romanovich View Post
    Jedno iskreno pitanje. Koliko imas godina? Par puta obratih paznju na tvoje postove koji su toliko infantilni, netacni i kontradiktorni da te jedino godine mogu opravdati za nonsens koji iskazes u njima.

    Barem imam svoje mišljenje o tim događajima da mi ne moraju političke elite servirati podatke.
    200k ljudi stradalo u Jasenovcu, Raković ugrožava Crnu Goru, gluposti o 1918.godini....vi se palite na to ja neću. Palite se slobodno, a znate dobro da nemate hljeba da jedete dok oni koji serviraju te priče su milioneri.
    Da me neki debil ne shvati pogrešno, u Jasenovcu je postojao logor za Srbe, Jevreje, nepodobne Hrvate i Rome ali ni izbliza nije bilo žrtava kao što se govorilo.

  24. #46
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dub_c View Post
    ovakvih filmova nije bilo u SFRJ. gajila se prica o bratstvu i jedinstvu 50godina i jedva su se docekale 90te i ponovila se istaaaaaa prica (samo u manjoj razmjeri).
    nemojmo.
    E pa zamisli kad smo ođe onakvo ****** mogli napraviti prije 25 godina, kako smo tek divlji bili prije 75-80 godina.

    Ne ponovilo se nikad ništa od toga!

    Nadam se da se ovi prostori nikad više neće dizat na oružje. Možda tamo ako bude neki WWIII, al tad će bit svejedno jer će cijeli svijet otići u krasni.


    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  25. #47
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by busquets View Post
    Postoje razne teorije i komisije a jedna je da se hrvatski i srpski istoričari sve više usaglašavaju da su žrtve iz Jasenovca prenaduvane. Hrvatska je obrazovala neku komisiju i nađeno je navodno oko 7k kostiju, među kojima su bili i Romi, nepodobni Hrvati a većinom Jevreji. Nisu samo Srbi bili žrtve u Jasenovcu. Posle 2.svj.komunističke vlasti su naduvavale ustaske i cermicke zlocine da bi još više zavadile narode a onda ih one mirile sebe predstavljajući kao treću pomiriteljsku stranu. Hrvati stalno govore o cetnicima a postoji samo jedan zlocin na teritoriji Hrvatske tokom 2.svj.rata koji je pocinika cetnicka vojska.
    Ista matrica kao što danas u Crnoj Gori zavađaju narod forsirajuci Rakovića a neko bi pomislio da u Srbiji momentalno Crmogorce likvidiraju. Komitski pokret na drugoj strani. To je sve politička priča.
    Jasenovac je politička priča, Srebrenica je politička priča, 1918.je politička priča.
    Političke elite su kreatori toga da bi ih ljudi glasali a oni koristili državni budžet.
    Ti vjerovatno možeš i da povjeruješ da je zemlja ravna, kad vjeruješ u ovakve gluposti.

    Može li United States Holocaust Memorial Museum da bude dovoljno kredibilan izvor?

    https://encyclopedia.ushmm.org/conte...icle/jasenovac

    Može li izvor za tvrdnje da je u Jasenovcu bilo 7k žrtava?

    Ne znam ni što trošim vrijeme na polemiku sa ovakvim glupostima.

    Ono što je prednost ovog vremena je što je malo teže prodati propagandu, za razliku od devedesetih. Sve je na klik.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  26. The Following User Says Thank You to kimmi For This Useful Post:


  27. #48
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Divljiji smo bili prije 25 godina nego prije 75.
    Etnički očišćena Hrvatska od Srba, Republika Srpska od Hrvata i Bošnjaka, Kosovo od Srba a prije toga od Albanaca... ničega ovoga nije bilo u 2.svj.ratu.
    Ako je u Jasenovcu stradalo 200k Srba otkud onda pola miliona Srba kasnije u Hrvatskoj i još toliko u bosanskom dijelu koja je zahvatala NDH? Ako su bili toliki cetnicki zlocini po Bosni i Sandžaku odakle kasnije toliko muslimana po Sandžaku u i BiH? Najviše ih je bilo po miješanim sredinama a kako?
    U prošlom ratu devedesetih nijedan Musliman nije ostao u Istočnoj Bosni a Srbin u središnjoj Bosni što nam govori da su ranija zvjerstva bila manja.

  28. #49
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ti vjerovatno možeš i da povjeruješ da je zemlja ravna, kad vjeruješ u ovakve gluposti.

    Može li United States Holocaust Memorial Museum da bude dovoljno kredibilan izvor?

    https://encyclopedia.ushmm.org/conte...icle/jasenovac

    Može li izvor za tvrdnje da je u Jasenovcu bilo 7k žrtava?

    Ne znam ni što trošim vrijeme na polemiku sa ovakvim glupostima.

    Ono što je prednost ovog vremena je što je malo teže prodati propagandu, za razliku od devedesetih. Sve je na klik.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


    Vladimir Gaiger je napisao naučni rad o Jasenovcu. Ne mogu link postaviti pa ukucaj sam. U njegovom radu postoji desetak procjena broja žrtava od raznih komisija i pojedinaca koje su se bavili time.

  29. #50
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    znam ja odlično kakvi žive ođe. samo me nervira.... Jasenovac je dio šire slike, to traje mnogo prije svega ovoga..

    Тapatalk
    Koja šira slika?

    Komšije (desnica) kažu da je Jasenovac mit. Obični radni kamp. To je svojevremeno izjavio i Stipe Mesić na privatnom druženju (procurio video snimak). Kolinda je čak više puta izlazila u javnost sa izjavama da treba poslati 'neovisnu' komisiju koja će rasvjetliti šta se tamo zapravo događalo i utvrditi činjenice o žrtvama jer se, kako kaže, radi o komunističkoj propagandi. Crkveni velikodostojnici u HR takođe imaju interesantne poglede o Jasenovcu, gdje se posebno ističe biskup Košić (veliki fan Thompsona) i koji otvoreno kaže da ustaštvo nije fašizam: https://www.tportal.hr/vijesti/clana...-foto-20171026
    A poznati pjevač (popularan i ovdje na forumu) pak ima slikovitu posvetu mjestima stradanja: "Jasenovac i Gradiška Stara, to je kuća Maksovih mesara"
    https://www.index.hr/mobile/clanak.a...esti&id=970685

    U takvoj atmosferi 2016. se rodio revizionistički dokumentarac Jasenovac - istina, reditelja Jakova Sedlara, bliskog Tuđmanovom režimu 90ih. O vjerodostojnosti i istini najbolje govori pljuska koju je autor dobilo od State Departmenta u godišnjem izvještaju o vjerskim slobodama gdje je navedeno da se ovim materijalom negira Holokaust a veličaju fašizam i NDH. Njemački mediji su tad optužili HR da finansira projekte koji falsifikuju istoriju.
    https://www.fr.de/kultur/tv-kino/kro...-11044704.html

    Za najglasnije, nacionalistični nastrojeno 'pučanstvo' film je izvukao 'neoborive činjenice' da su komunisti ustvari bili glavni dželati u Jasenovcu i da su tamo nakon 1945. ubili više ljudi nego ustaše ikad i to mahom Hrvate.

    Eto, ako se pitate zašto tolika brutalnost i pretjerivanje u 'Dari', da znate i sentiment o istoj temi i sa druge strane granice.

    Edit: Nisam pogledao nijedan od ta dva filma niti planiram. Dovoljno mi je što sam Schindlerovu listu prvi put vidio sa 10 godina.








    tapatalk
    Last edited by starwalker; 21-02-21 at 23:02.
    The more things change, the more they stay the same.

  30. The Following 4 Users Say Thank You to starwalker For This Useful Post:


Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. obiljezavanje 66 godina proboja logora Jasenovac
    By silver in forum Politika generalno
    Replies: 0
    Last Post: 18-04-11, 16:50
  2. Replies: 43
    Last Post: 17-09-05, 16:57
  3. Replies: 3
    Last Post: 09-09-05, 19:49
  4. Prvi pogled ...
    By BOKI in forum Sex i erotika
    Replies: 47
    Last Post: 19-06-04, 16:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •