Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 158

Thread: Slova ś + ź i ljudska prava…

  1. #1
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Slova ś + ź i ljudska prava…

    Još od onoga vremena kad sam, u Ljubljani, upoznao i zavolio mog dobrog i poštenog prijatelja - Puśa Anđušiċa, osjetio sam nedostatak slova – ś – da bih njegovo ime mogao izraziti i u pisanoj formi.

    No i prije toga, u mom đetinjstvu imao sam rođake kojima sa imenima, odnosno nadimcima:

    - Źene (~ od Ženica) ili

    - Śake (~od Stane?)

    Osim toga, najbolji primjer je jedino ime po kome ga je poznavalo cijelo Cetinje:

    - Śorke Delje

    dok je, u svoje vrijeme bio službeni „moderator“ nekadašnjih osiguranja.
    Onda nije čudo da sam se iskreno obradovao kada su ova slova i službeno uvedena u naš jezik, jer to nije bilo samo pitanje suhoparne ortografije veċ, prije svega i ljudskih prava, što se i iz priloženog može viđeti. Ovaj thread postavljam na forum „Buduċnosti…“ jer se na onom bjelosvjetskom buvljako od „Književnosti…“ odavno ufatila neprobojna paučina.

    - M -

  2. #2
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Z?inz?ule, biz?in,... ima i za ovo koje nije nije ušlo u azbuku/abecedu...

    Negdje krajem devedesetih na promociji knjige ,,Vučiji brlog" od Svetislava Basare bila je prisutna i moja malenkost. Publike dosta, a među njom i moj (sada pokojni) profesor srpsko-hrvatskog jezika. U jednom momentu dok se priča o književnosti uopšte Basara kaže (parafraziram): ,,Vuk Stefanović Karadžić je upropastio naš jezik, ono što je trebala biti revolucija u smislu jedno slovo - jedan glas je zapravo debeo korak unazad. Jednostavno tim principom nam je jezik toliko osakaćen da se ne mogu iskazati mnoge misli ili osjećanja. Ustvari moglo bi, ali koliko bi slova imala ta azbuka? Koliko glasova imamo?" Skoči Miško (profesor srpsko-hrvatskog) sa tvrdnjom da je upravo čuo najveću glupost i to od nekoga ko sebe zove piscem. Uglavnom, naredni period je protekao da li je Vukova reforma korak nazad ili naprijed.
    Ja sam bliže ovom mišljenju što je izrekao Basara, te dam vjerovatno i zapamtio ovu polemiku koja je bila poodavno.


    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  3. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


  4. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Ja samo mogu dodam da sam pričao sa dosta stranaca koji su učili naš jezik i oni uvijek sa zavišću pomenu koliko je lakši fonemski alfabet/azbuka koji mi imamo (piši kao što govoriš, čitaj kao što je napisano).

  5. The Following User Says Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  6. #4
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Da se nadovežem na ovo što SKOJ kaže, stranci koje poznajem a koji uče naš jezik ne mogu da shvate zašto Srpsko-Hrvatski nije jedan jezik.

  7. #5
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Parafraziram jednog profesora sa univerziteta u Zagrebu
    Dijete koje se rodi u Zagrebu, Beogradu, Sarajevu ili Podgorici nije toliko intelektualnije od djeteta koje se rodi u Rimu, Parizu, Moskvi ili Londonu, pa kada progovori, da progovori na četiri različita jezika. Dakle, govorimo o istom jeziku. Kako ćemo zvati taj jezik? Nismo jedinstveni u svijetu da jedan isti jezik nazivamo različitim imenima: hrvatsko-srpski, srpsko-hrvatski, hrvatski, srpski, crnogorski, bošnjački ili kako god već hoćete. To je isto pravo koje vam niko ne može uzeti.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  8. The Following 2 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


  9. #6
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    1,436
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    489
    Thanked in
    280 Posts

    Default

    Ако се не варам на западу учи и изучавају као један.

  10. #7
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    CG
    Posts
    779
    Thanks Thanks Given 
    33
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Mislim da zvanican naziv nije bosnjacki vec bosanski.

  11. #8
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Kad viđeh e se cijela priča po ovoj temi svodi na primjedbe o imenu jezika, kojim ima da se služimo ma kako se on zvao a što me podsjeti na prva (đetinnja) iskustva u pogledu sporazumijevanja uopšte. Bilo je to neposredno nakon Drugog Svjeckog Rata, kad je veċina , posebno seljačkog naroda bila nepismena, što ga nije smetalo da izgovara, mudrosti koje su mi ostale u dubokom sjeċanju.

    A onda su došle (revolucionarne) promjene, kad su u selo stale dolaziti šareno obučene, namirisane i ondulirane snahe i odive, koje su sa korotnijem tetkama i babama razgovarale na uobičajenom „opštenarodnom“ jeziku a onda bi među sobom nastavile nekakvim raspjevanim „tepanjem“ koje nije sadržavalo riječi sa dodatnim - je (jota), a o rogobatnim - đ – i novokomponovanim – ś+ź – da i ne govorimo.

    Ovo sam upamtio jer su one sa sobom stale dovoditi i svoju nepodnošljivo pametnu đecu, koja su se svojim đedovima, pod brcima i po ulubljenom kapom crnogorskom, obraċale sa – deda – a mene umjesto striko oslovljavale sa - čiko…

    Koliko su se vremena promijenila, najbolje ukazuje na to da je ovo opštenarodno slovo – Ś – prihvaċeno i u Francuskoj, i to u imenu (od milja) mog sinovca Alexandre (Saše) koga oslovljavamo sa – Śako…

  12. The Following User Says Thank You to metuzalem For This Useful Post:


  13. #9
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Znači to je onda tada seljački jezik - današnji uličarski, a ne književni standardizovani.

    To je kao da me ubjeđuješ da južno srbijanski akcenat treba drugačije da se zove.
    Last edited by siux; 19-01-21 at 19:57.

  14. #10
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    148
    Thanks Thanks Given 
    86
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Hajde da nabrojimo sve riječi na slovo ź.

    P. S.
    Ne priznaje se primjer iz 1. razreda OS, (babino) źato...

  15. #11
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Źatni zub

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  16. The Following User Says Thank You to kauboj24 For This Useful Post:


  17. #12
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Pomene li se ova tema, uvijek mi se vrne jedna scena iz djetinjstva, neđe početkom školovanja, kad smo u po' partije fudbala, u buljuk ulećeli kod komšinice Duške da pijemo vode.

    Pita ona mene, kako je u školu, a ja onako zadihan, ali ponosno, rekoh, da sam naučio ni manje ni više nego SVA slova. Na šta se njoj brk osmjehnu tako da i dijete može prepoznati da tu ima nešto više.

    Ajde veli da mi pokažeš, bucajući list papira i tražeći olovku po kredencu.

    Uzeh ja onaj papir i olovku, pa rekoh, a šta ćemo teta Dule da pišemo?

    Kaže, kako se ja zovem? Duška. A kako me svi zovu? Dule. Ajde piši onda "Dule".

    Oćemo li dalje? Oćemo.

    Kako mi se zove muž? Radivoje. A kako mu tepamo? Raco. Ajde piši "Raco".

    Oćemo li još jedno, veli ona? Oćemo, pa bježim, čekaju me na igralište.

    Kako mi se zove sin? Slobodan. A kako njemu tepamo? Śoko.

    Te ti ja trk preko vrata, dok se teta Dule zadovoljno smijala.

    Sent using Tapatalk
    Last edited by MeDo_JE; 19-01-21 at 21:34.
    #fakenews

  18. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  19. #13
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    15
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Čudi me da niko iz nove vlasti još nije najavio ukidanje crnogorske azbuke. Možda još nije vrijeme za to, a doći će i to vrijeme ako ova vlast potraje deceniju-dvije.

  20. #14
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    Źatni zub

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Ti barabar ka ċorava kokoška pa ofrlje pogodiš i ono što ne doseže do tvoje pameti..
    Da ti mozak nije ispran tzv. obrazovanjem i modom, predosjetio bi i sam koja je njeznost, nekad, bila sadržana u ovome zagubljenom slovu, da ti ga je tetka, dok si bio mali, tiho šapnula:

    -
    • „dođi źato tetkino..!

  21. #15
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Kaisa bizin na taulin i đaolisa bronzin
    menice: preśednik, śekira, lima, krivda, kain, dusa, tmuša, lijes, lama, putijer, jeka, miśćelo, brondzin, urivak, gravalje, pinjata, konata, banak, deka, škanj, kamarin, kotula, stolovača, ožeg, mašice, sač, škatula, šalpa, špag, ogar, cijeđ, jeina, štica, sapatnik, sopernik, lubarda, kudelja, ljesa, zgrada ( nije građevinski objekat ), baun, iščupak, pojata, pržina, śedok, razvale, razura, riječanje, luča, koštanj, ruga, mjed, jarošt, čislo, nožice, kufijerta, petar ( nije ime ), ckvrna, gramata, hrtenica, dne, očalin, drača, teća, tica, izba, krupa, teno, tjeskota, trupina, ljutac, ljučevina, vlaka, stima, rapa, ponjava, podina, čajina, čoek, peške, parapet, śenokos, pjev, sakup, varevina, guvno, izvanjac, božjak, cijuk, cjepač, javje, zbiće, fiska, maragun, acal, argat, jav, badanj, banak, krtola, kučak, bječva, bogatun, navlaštito, uvor, sijerak, gvardija, grun, zviježđe, šiljeg, sić, dekica, prenje, kuneta, šterika, śet, frkun, saket, frnjoka, puce, štramac, utek, tavalja, zađevica, zapt, zvijerac, raka, kotarica, načpolj, zubja, petrusin, ožica, kašeta, plot, takulin, šnala, solijerna, svojta, fis, frčka, koc, aljine, čapra, kiljan, brav, pavrijez, čengele, čkuklja, lastra, raštan, lupež, banda, sičija, fuzda, crevlje, pośeta, čaktar, vjeđa, džanja, strag, pokajanje, baština, plotina, škrinja, pipun, direk, oriz, bizin, špiglo, stud, džupa, teslica, košćela, mamuta, makanja, osjena, kokot, kot, krok, kulje, laznina, nugao, lužina, luka, masak, mješina, pjesna, odsuda, oraj, polom, potoč, pot, okit, otpis, pupulj, Arbanas, jaspra, bogatun, capa, frmentin, korota, mudrina, pośekotina, ...


    glagoli: iźljeći, opsijecati, čepukati, bastati, banuti, trenući, uljeći, fištati, cjelivati, trsiti, bataliti, brečati, ćosati, davijati, doakati, obijediti, obršiti, oburdati, otpagavati, pasati, planuti, prismakati, razjagmiti, razminuti , razurati, rogiti, salećeti, sekati, skučiti, slučiti, survati, panuti, utvarati, pomaljati, milušiti, mrčiti, trijebiti, drobiti, zanijeti, obisti, utuliti, kumiti, ščuliziti, iskati, užditi, uljesti, vardati, propasti, umučati, prešućeti, iźesti, frisnuti, vrnuti, naličiti, zađenuti, odvrvjeti, miljeti, odmiljeti, zaruđeti, śenjati, vrijeći, omatufiti, oditi, driješiti, sjargati, otrsiti, zamandaliti, konačiti, svijati, ucvijeliti, pošeniti, povrnuti, prepanuti, udijevati, alavertiti, piždriti, obidovati, žlijebiti, njunjoriti, žuliti, čunuti, snijevati, itati, stužiti, upiriti, zjati, prigati, navrnuti, krepati, šlapnuti, špijati, cotati, klepati, danuti, krivati, obalaverditi, jakati, zadijevati, śesti, priprijeti, krknuti, minuti, ogranuti, odaslati, ožeći, pregnuti, prignati, putiti, arlaukati, čamovati, čunuti, kojevitezati, ..


    prilozi i pridjevi: a, goj, lakom, česa, krkna, bezočan, kiśelo, grđi, ozdovud, vas, vazašnji, zajsto, onolikijem, ozad, frk, kvarat, jopet, koji zi, kudijen, ada, dosle, čiti, drukče, čun, bulumenta, čegršt, dośljedno, kalijež, paśi, kam, tušte, svakoji, jadost, iokle, bijelka, bjelutak, njegovojzi, strmotečnost, umimogred, velji, tudijena, er, šesan, rašta, ere, jopeta, igđe, kade, išta, sustopice, odovud, prede, otole, oli, suštastvo, jedanek, jedaman, odjedaman, okle, neviđelica, navičas, dosim, dotole, lani, svuj, ela, uśljed, odjedared, potonji, škuro, mimosvijet, naizvan, najpošlje, dokle, nako, nuto, dako, barambar, štogoj, amo, uvriježen, ulijeoljen, śkah, posad, šćede, hajte, dijelak, preša, krjepko, krmski, kud gona, lasno, lašlje, napoli, natajno, nuto, ozad, ondena, opeta, odsvuđ, pređe, punan, arbanaški, ani, bagatelan, grđi, kaki, kuj, kiśelo, zera ...

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  22. The Following 2 Users Say Thank You to kauboj24 For This Useful Post:


  23. #16
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Znači ako baba sa sela kaže preśednik onda se to piše preśednik? Ali kad ista ta baba piše/kaže nemogu i neznam onda se ipak ne piše tako? Aj momci ne zajebavajte.

    Baš bih volio da vidim kako bi engleski izgledao da treba sve izgovore pokriti slovima.

  24. The Following 3 Users Say Thank You to siux For This Useful Post:


  25. #17
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,620
    Thanks Thanks Given 
    10,574
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Meni su baba i tetke vazda govorile
    mrđaoletamo. U jednoj riječi i uzvik i imenica i prilog za mjesto.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  26. The Following 2 Users Say Thank You to joni For This Useful Post:


  27. #18
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,271
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,038
    Thanked in
    2,046 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Krstо Zrnov Popović View Post
    Čudi me da niko iz nove vlasti još nije najavio ukidanje crnogorske azbuke. Možda još nije vrijeme za to, a doći će i to vrijeme ako ova vlast potraje deceniju-dvije.
    Ja se iskreno nadam da neće trebati baš toliko vremena.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  28. #19
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,392
    Thanks Thanks Given 
    386
    Thanks Thanks Received 
    136
    Thanked in
    88 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    Znači ako baba sa sela kaže preśednik onda se to piše preśednik? Ali kad ista ta baba piše/kaže nemogu i neznam onda se ipak ne piše tako? Aj momci ne zajebavajte.

    Baš bih volio da vidim kako bi engleski izgledao da treba sve izgovore pokriti slovima.
    smiješno baš, moja baba je za utorak govorila utornik i ponedeonik za ponedjeljak...

  29. #20
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,392
    Thanks Thanks Given 
    386
    Thanks Thanks Received 
    136
    Thanked in
    88 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    Kaisa bizin na taulin i đaolisa bronzin
    menice: preśednik, śekira, lima, krivda, kain, dusa, tmuša, lijes, lama, putijer, jeka, miśćelo, brondzin, urivak, gravalje, pinjata, konata, banak, deka, škanj, kamarin, kotula, stolovača, ožeg, mašice, sač, škatula, šalpa, špag, ogar, cijeđ, jeina, štica, sapatnik, sopernik, lubarda, kudelja, ljesa, zgrada ( nije građevinski objekat ), baun, iščupak, pojata, pržina, śedok, razvale, razura, riječanje, luča, koštanj, ruga, mjed, jarošt, čislo, nožice, kufijerta, petar ( nije ime ), ckvrna, gramata, hrtenica, dne, očalin, drača, teća, tica, izba, krupa, teno, tjeskota, trupina, ljutac, ljučevina, vlaka, stima, rapa, ponjava, podina, čajina, čoek, peške, parapet, śenokos, pjev, sakup, varevina, guvno, izvanjac, božjak, cijuk, cjepač, javje, zbiće, fiska, maragun, acal, argat, jav, badanj, banak, krtola, kučak, bječva, bogatun, navlaštito, uvor, sijerak, gvardija, grun, zviježđe, šiljeg, sić, dekica, prenje, kuneta, šterika, śet, frkun, saket, frnjoka, puce, štramac, utek, tavalja, zađevica, zapt, zvijerac, raka, kotarica, načpolj, zubja, petrusin, ožica, kašeta, plot, takulin, šnala, solijerna, svojta, fis, frčka, koc, aljine, čapra, kiljan, brav, pavrijez, čengele, čkuklja, lastra, raštan, lupež, banda, sičija, fuzda, crevlje, pośeta, čaktar, vjeđa, džanja, strag, pokajanje, baština, plotina, škrinja, pipun, direk, oriz, bizin, špiglo, stud, džupa, teslica, košćela, mamuta, makanja, osjena, kokot, kot, krok, kulje, laznina, nugao, lužina, luka, masak, mješina, pjesna, odsuda, oraj, polom, potoč, pot, okit, otpis, pupulj, Arbanas, jaspra, bogatun, capa, frmentin, korota, mudrina, pośekotina, ...


    glagoli: iźljeći, opsijecati, čepukati, bastati, banuti, trenući, uljeći, fištati, cjelivati, trsiti, bataliti, brečati, ćosati, davijati, doakati, obijediti, obršiti, oburdati, otpagavati, pasati, planuti, prismakati, razjagmiti, razminuti , razurati, rogiti, salećeti, sekati, skučiti, slučiti, survati, panuti, utvarati, pomaljati, milušiti, mrčiti, trijebiti, drobiti, zanijeti, obisti, utuliti, kumiti, ščuliziti, iskati, užditi, uljesti, vardati, propasti, umučati, prešućeti, iźesti, frisnuti, vrnuti, naličiti, zađenuti, odvrvjeti, miljeti, odmiljeti, zaruđeti, śenjati, vrijeći, omatufiti, oditi, driješiti, sjargati, otrsiti, zamandaliti, konačiti, svijati, ucvijeliti, pošeniti, povrnuti, prepanuti, udijevati, alavertiti, piždriti, obidovati, žlijebiti, njunjoriti, žuliti, čunuti, snijevati, itati, stužiti, upiriti, zjati, prigati, navrnuti, krepati, šlapnuti, špijati, cotati, klepati, danuti, krivati, obalaverditi, jakati, zadijevati, śesti, priprijeti, krknuti, minuti, ogranuti, odaslati, ožeći, pregnuti, prignati, putiti, arlaukati, čamovati, čunuti, kojevitezati, ..


    prilozi i pridjevi: a, goj, lakom, česa, krkna, bezočan, kiśelo, grđi, ozdovud, vas, vazašnji, zajsto, onolikijem, ozad, frk, kvarat, jopet, koji zi, kudijen, ada, dosle, čiti, drukče, čun, bulumenta, čegršt, dośljedno, kalijež, paśi, kam, tušte, svakoji, jadost, iokle, bijelka, bjelutak, njegovojzi, strmotečnost, umimogred, velji, tudijena, er, šesan, rašta, ere, jopeta, igđe, kade, išta, sustopice, odovud, prede, otole, oli, suštastvo, jedanek, jedaman, odjedaman, okle, neviđelica, navičas, dosim, dotole, lani, svuj, ela, uśljed, odjedared, potonji, škuro, mimosvijet, naizvan, najpošlje, dokle, nako, nuto, dako, barambar, štogoj, amo, uvriježen, ulijeoljen, śkah, posad, šćede, hajte, dijelak, preša, krjepko, krmski, kud gona, lasno, lašlje, napoli, natajno, nuto, ozad, ondena, opeta, odsvuđ, pređe, punan, arbanaški, ani, bagatelan, grđi, kaki, kuj, kiśelo, zera ...

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

    od ovih tvojih imenica sam bukvalno mozda za 12-13 cuo ikad u zivotu... Nisam baš premlad... edit prilozi isto
    Last edited by loodilo; 22-01-21 at 10:53.

  30. #21
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Bogme ja jesam jedno barem 50%

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  31. The Following User Says Thank You to kauboj24 For This Useful Post:


  32. #22
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by loodilo View Post
    od ovih tvojih imenica sam bukvalno mozda za 12-13 cuo ikad u zivotu... Nisam baš premlad... edit prilozi isto
    Imam rodbinu koja je rođena u SAD, njihovi preci su 1920 god. iz Crmnice pošli ,,preko velike bare", te su naučili jezik koji se pričao tada. Baba mi trenutno ima 105 godina (još je živa) i kada ona priča sa njima to su većinom ovi izrazi. Petar je tavan, to sam prvo ukopčao, a onda lagano i većinu ostalih izraza. Ipak, jedan dio mi je i danas ostao misterija.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  33. #23
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,271
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,038
    Thanked in
    2,046 Posts

    Default

    105 godina i priča sa njima. E svaka joj čast!

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  34. #24
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Ja ne znam što bi se stiđeli kako su ni preci zborili?
    Pa i Njegoš je tako pisao kako je taj narod iz njegovog doba zborio?
    Jel on bio nepismen?
    Svuđe u svijetu se gleda da se očuvaju neki izrazi i riječi da se obogati govor a kod nas to su: turcizmi, italizmi, arhaični govor, tako su babe i đedovi zborili i td.
    Poneđenik i utornik se dosta kod nas koristilo, posebno na primorju i u Zeti.

  35. #25
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    105 godina i priča sa njima. E svaka joj čast!

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Kačio sam ovdje (na temu iz raznih novina) članak o njoj u Crnoj Gori ima manje od 15 ljudi koji imaju preko 100 godina.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  36. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. koźi grip :)
    By juggernaut in forum Sve i svašta
    Replies: 31
    Last Post: 17-12-09, 15:07
  2. Ljudska prava
    By sinisam in forum Politika generalno
    Replies: 62
    Last Post: 23-03-08, 12:02
  3. Organizacija za lezbejska ljudska prava
    By Hombre in forum Ženski kutak
    Replies: 5
    Last Post: 03-04-06, 14:58
  4. Ljudska prava
    By flash in forum Religija i filozofija
    Replies: 55
    Last Post: 12-03-05, 18:44
  5. Moved: Osnovna ljudska prava
    By Aelita in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 12-07-04, 18:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •