Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 36 of 36

Thread: Živ je kapitalizam, umro nije, dok je casha i cashovine

Thanks Thanks Given 
    39
    Thanks Thanks Received 
    1,442
    Thanked in
    694 Posts

Naravno da će ga spasiti na kraju.
    Prvo treba stvoriti paniku, da Ameri prodaji svoje akcije po niskoj cijeni i to Kinezima

Recept koji je nama (bivšim komunističkim zemljama) zapad servirao godinama sada će biti posluže zapadu.

Poslato sa kornjo komunikatora Z Fold 3
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

Bugi Vugi tapši Raduj se!

Thanks Thanks Given 
    1,040
    Thanks Thanks Received 
    1,169
    Thanked in
    653 Posts

Quote Originally Posted by safra View Post
    @Dejan
    https://twitter.com/adamscochran/sta...194590210?s=19

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Naravno da će ga spasiti na kraju.
    Prvo treba stvoriti paniku, da Ameri prodaji svoje akcije po niskoj cijeni i to Kinezima

Recept koji je nama (bivšim komunističkim zemljama) zapad servirao godinama sada će biti posluže zapadu.

Poslato sa kornjo komunikatora Z Fold 3
    Po grafiku se vidi da je ovo odavno bilo za kanal.
    Hoće li država spašavat i na koji način vidjećemo. Npr država je spašavala Agrokor u Hrvatskoj tako da su povjerioci cutovani, a akcionari i Agrokora i zavisnih preduzeća poput Leda, kako veliki, tako i mali, dobili nulu.

Čak i ako krene neki bail out to će značiti da će država upumpati pare i da će se smanjiti udio postojećih akcionara.

Možda kupit za kockanje ili neki surf na neku korektnu vijest, hit and run, al kad se ovako ukanali mrka kapa.
    Moglo se tako surfovat i na wirecard al ko je držao dobio je nulu.

Thanks Thanks Given 
    1,764
    Thanks Thanks Received 
    1,530
    Thanked in
    717 Posts

Nije mi jasna jedna stvar. Naisao sam na jedan clanak iz 2016. dje kaze da je, sudeci po nekim metodologijama, trziste kapitala precijenjeno. (Link: https://finance.yahoo.com/news/warre...141100428.html)

5 godina kasnije: https://www.forbes.com/sites/nicksar...ominous-is-it/ imamo neke rijeci koje se ponavljaju. Vjerovatno se ponavljaju iz godine u godinu, ali mi je bilo muka da trazim. Kaze S&P500 indeks je imao toliki P/E ratio samo pred najvece padove, nakon kojih se trziste oporavljalo 5 do cak 10 godina.

Ovo mi je zapelo za oko jer naidjoh na ovaj clanak: https://fortune.com/2021/07/14/s-and...y-excess-cape/ iz jula ove godine. U njemu se govori o tome kako cuveni ekonomista sa Jejla, izvjesni Robert Shiller, tvrdi, na osnovu njegove metodologije koja se zove "cyclically adjusted price/earnings ratio" ili CAPE ratio, da je S&P 500 indeks, od 1881. godine, trenutno na najvecem nivou ikad, i da trziste ceka bolno budjenje. I naravno, tu opet pominje te rijeci, da je S&P imao ovakav P/E ratio samo pred te najvece padove.

Hence, as measured by the CAPE, the S&P has been more expensive only in 24 of the 542 quarters since 1881 recorded in Shiller's database. That boils down to a ratio of four quarters out of 100, and until this week all of those quarters fell in single period when equities became notoriously overvalued.

At most times, a CAPE this size would signal big trouble.
    Imam osjecaj da je ovo kao ono Djekna jos nije umrla, a kad ce ne znamo. Licno sam misljenja da ako se korekcija dogodi, rast do trenutnog nivoa ce trajati najvise nekoliko godina. Jer ako S&P 500 indeks propadne, racunajmo da je propao kapitalizam, a tada nece biti mnogo vazno sta ko ima od kapitala.

Volio bih ipak da cujem sta o ovome misli ekipa sa foruma. Mislim, neka logika ukazuje na to da ce korekcija neminovno da se desi. Ali da li ce biti tako strasno?
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

Thanks Thanks Given 
    992
    Thanks Thanks Received 
    506
    Thanked in
    293 Posts

Veliki reset?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
    Being a fool is a great luxury

Thanks Thanks Given 
    191
    Thanks Thanks Received 
    199
    Thanked in
    106 Posts

Naravno da će se tržište resetovati kratkoročno kao što je bilo u martu prošle godine, ali dugoročno nema nikakve bojazni. Prije će se desiti smak svijeta nego propasti S&P 500. Trenutno jedini realni problem na tržištu dionica može predstavljati inflacija (od 6% i više), a o kojoj se sve više priča u US.

https://www.marketwatch.com/story/am...21-11632511300
    https://www.b92.net/biz/vesti/svet.p...nav_id=1999624

Sad je možda pravi trenutak okretanje ka obveznicama imajući u vidu rast inflacije i očekivano povećanje kamatnih stopa u narednom periodu.

Thanks Thanks Given 
    1,050
    Thanks Thanks Received 
    1,633
    Thanked in
    820 Posts

Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Nije mi jasna jedna stvar. Naisao sam na jedan clanak iz 2016. dje kaze da je, sudeci po nekim metodologijama, trziste kapitala precijenjeno. (Link: https://finance.yahoo.com/news/warre...141100428.html)

5 godina kasnije: https://www.forbes.com/sites/nicksar...ominous-is-it/ imamo neke rijeci koje se ponavljaju. Vjerovatno se ponavljaju iz godine u godinu, ali mi je bilo muka da trazim. Kaze S&P500 indeks je imao toliki P/E ratio samo pred najvece padove, nakon kojih se trziste oporavljalo 5 do cak 10 godina.

Ovo mi je zapelo za oko jer naidjoh na ovaj clanak: https://fortune.com/2021/07/14/s-and...y-excess-cape/ iz jula ove godine. U njemu se govori o tome kako cuveni ekonomista sa Jejla, izvjesni Robert Shiller, tvrdi, na osnovu njegove metodologije koja se zove "cyclically adjusted price/earnings ratio" ili CAPE ratio, da je S&P 500 indeks, od 1881. godine, trenutno na najvecem nivou ikad, i da trziste ceka bolno budjenje. I naravno, tu opet pominje te rijeci, da je S&P imao ovakav P/E ratio samo pred te najvece padove.

Imam osjecaj da je ovo kao ono Djekna jos nije umrla, a kad ce ne znamo. Licno sam misljenja da ako se korekcija dogodi, rast do trenutnog nivoa ce trajati najvise nekoliko godina. Jer ako S&P 500 indeks propadne, racunajmo da je propao kapitalizam, a tada nece biti mnogo vazno sta ko ima od kapitala.

Volio bih ipak da cujem sta o ovome misli ekipa sa foruma. Mislim, neka logika ukazuje na to da ce korekcija neminovno da se desi. Ali da li ce biti tako strasno?
    Pa biće bolno za neke, tj većinu populacije.
    40% odštampanog $ ikad u istoriji je odštampano u zadnjih 12 mjeseci. Zbog raznih stimulisanja privrede i sanacije COVID-19 pandemije.
    Kako to obično biva, bogati su postali bogatiji. (Amazon i ostali tech giganti uz Banke npr)

S&P500 ima ciklična kretanja, samo su spiralna i nakon svakog pada se digne na nivo veći prije pada i sve tako.

Ameriku čeka inflacija. Mislim već je stigla, i postaje sve ozbiljniji problem. Lanac snadbijevanja im je žestoko pogođen, što zbog manjka kontejnera i njihove cijene za uvoz, što zbog činjenice da im fali 70,000 vozača kamiona.
    Kad imaš nepromijenjen rasploživi novac sa jedne strane, i manjak produkcije zbog COVID pandemije sa druge strane, pa samim tim i manju proizvodnju, usporeni kargo transport to se brzo odražava na cijene i ponudu.

Na ovo dodaj Bajdenov plan ulaganja u infrastrukturu koja je godinama bila zapostavljena, osim izgradnje onog betonskog čardaka na granicu sa Meksikom, biće baš veselo
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

Thanks Thanks Given 
    1,050
    Thanks Thanks Received 
    1,633
    Thanked in
    820 Posts

https://www.economist.com/britain/ri...atism/21805957

Interesantno štivo. Malo je duži tekst, ali čitajte kuda je krenula Britanija nakon izlaska iz EU.
    Potrudiću se na nabavm cijeli tekst.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

8. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    1,764
    Thanks Thanks Received 
    1,530
    Thanked in
    717 Posts

Quote Originally Posted by hercules View Post
    https://www.economist.com/britain/ri...atism/21805957

Interesantno štivo. Malo je duži tekst, ali čitajte kuda je krenula Britanija nakon izlaska iz EU.
    Potrudiću se na nabavm cijeli tekst.
    https://archive.md/0Nyp4

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

10. The Following User Says Thank You to Dejan For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    1,764
    Thanks Thanks Received 
    1,530
    Thanked in
    717 Posts

https://www.ft.com/content/dcb75a56-...b-56483979bf34

U zadnje vrijeme sve cesce se mogu cuti price iz raznih krajeva svijeta o fuzionim reaktorima. Sama fuzija je, u teoriji, koliko sam shvatio ja kao laik, u stanju da proizvede ogromnu kolicinu energije, mnogo vecu nego sto je slucaj sa "obicnim" nuklearnim reaktorima koji rade na principu cijepanja atoma. U praksi, za fuziju - spajanje atoma, potrebne su ogromne temperature, pa je utrosak energije potreban xa ostvarivanje tih temperatura takodje ogroman, sto ovu tehnologiju nije cinilo interesantnom za komercijalnu upotrebu. Da li se doslo do nekog novog otkrica na ovom polju pa se ovakvi reaktori sve cesce pominju? Mislim da ovo vrijedi ispratiti. Onog momenta kad neko napravi komercijalno isplativu fuziju, desice se jedan od onih prelomnih momenata u istoriji, "groundbreaking" sto bi rekli amerikanci, a vrijednost toga nekog ce visestruko da poraste.

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Thanks Thanks Given 
    1,080
    Thanks Thanks Received 
    3,031
    Thanked in
    1,424 Posts

Kina pretekla SAD i postala najbogatija nacija na svijetu

Kina je i službeno pretekla SAD i postala najbogatija nacija na svijetu. Ukupna neto vrijednost svijeta popela se s 156 bilijuna dolara 2000. godine, na 514 bilijuna dolara 2020. godine čime je svijet postao bogatiji nego je ikad bio u bilo kojem trenutku povijesti.
    Kina je zaslužna za skoro trećinu tog povećanja, pokazalo je izvješće konzultantske firme McKinsey & Company.

McKinsey je analizirao nacionalne bilance 10 zemalja koje predstavljaju 60 posto svjetskog dohotka. Od tih zemalja, Kina je imala 50-postotni rast neto vrijednosti, a slijede je SAD (22 posto) i Japan (11 posto).

Izvješće je pokazalo da je bogatstvo Kine naraslo sa 7 bilijuna dolara u 2000., na 120 bilijuna dolara 2020. godine. Bogatstvo SAD-a se u istom razdoblju više nego udvostručilo na 90 bilijuna dolara.
    No, iako je svijet danas bogatiji nego je ikad bio, nejednakosti i dalje postoje. Samo u Kini i u SAD-u, više od 67 posto bogatstva kontrolira 10 posto najbogatijih kućanstava - i oni nastavljaju zarađivati ​​sve više i više.
    Izvješće je, također, pokazalo da 68 posto svjetske neto vrijednosti leži u nekretninama. Ostatak je u infrastrukturi, zalihama, strojevima i opremi te 'nematerijalnim vrijednostima' kao što su intelektualno vlasništvo i patenti, navodi Bloomberg.

S rastućim troškovima nekretnina, Kina bi s tvrtkom za razvoj nekretnina Evergrande sa sjedištem u Shenzhenu, mogla pretrpjeti financijsku krizu sličnu stambenom balonu koji je u Americi pukao 2008. Tvrtka Evergrande je već sada u jako nezgodnoj situaciji zbog dugova u ukupnom iznosu od 300 milijardi dolara, što je navodno prisililo njenog predsjednika da proda svoju osobnu imovinu, navodi CNN.
    Kolaps globalnih cijena imovine mogao bi uništiti čak 33 posto svjetskog bogatstva, istaknuo je McKinsey. Kako bi se izbjegao takav scenarij, potrebno je potaknuti produktivna i održiva ulaganja koja doprinose globalnom bruto domaćem proizvodu (BDP), pokazalo je izvješće.
    The more things change, the more they stay the same.

Thanks Thanks Given 
    181
    Thanks Thanks Received 
    376
    Thanked in
    206 Posts

Чу Кина. Још се сјећам расправе и аргумената појединих форумаша како је Кина топ земља за живот и како тамо расте стандард живота, е куку...
    Прије неки дан тенисерка ладно нестаде јер је рекла да је неко политичар силовао, бзв примјер али некако илуструје тек прелијепи живот у најјачој свјетској економији

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Sate sate sate

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)