Page 11 of 543 FirstFirst ... 7891011121314152161111511 ... LastLast
Results 251 to 275 of 13557

Thread: Iz raznih medija [Edicija 2021]

  1. #251
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Ja ako znam sto se prica toliko o tome. Kao da nema video. Niti je u naselju, njti je barut... Nabili u nekakvu imitaciju topa pirotehniku i to je to.
    Da li je glup obicaj ili sta god, jeste



    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    zasto da gledam video kad sve pise po portalima )) kredibilnost media

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  2. #252
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_lady_marianna View Post
    Pa nema za krivičnu odgovornost, ja pričam o prekršaju, to ti je uglavnom novčana kazna.

    Vala ako njima prodje, da napunim ovaj ispred vrata od starog grada Kotora. Hahahahhaha.
    Ih kako bi ti topovi gruvali )))))


    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  3. #253
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Ja ako znam sto se prica toliko o tome. Kao da nema video. Niti je u naselju, njti je barut... Nabili u nekakvu imitaciju topa pirotehniku i to je to.
    Da li je glup obicaj ili sta god, jeste



    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Topovski udar, petarda malo jaca od onih koje Dragan Bokan prodaje ispred Volija.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  4. #254
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    odakle ti ynas koga ja podryavam bas me zanima, da nisi bio sa mnom kad se glasalo. ostavi se te prayne price , kad ne znate sto da odgovorite prvo vam je da sam >DPSovac da glasam ove da glasam one.
    licemjerno je da eto vlast koja je pokrala i unistala CG i dodje nova i krene istim stopama ti sto si prije osudjivao sto radi dps ovi isto rade to ne osudjujes, e to je licemjerno.
    Kad se godinama cita forum lako se zakljuci ko koga simpatise ili podrzava. U tvom slucaju to je SDP.
    Da te podsjetim, samo jedan clan SDP-a, Ivan Brajovic (za vrijeme sklapanja ugovora bio je SDP clan), unistio je drzavu za trocifreni broj miliona. I to je ono sto je u ovom trenutku poznato, a vjerujem da ce se uskoro saznati jos.

    SDP simpatizeri i clanovi na forumu su lako prepoznatljivi - prvo im je smetala Pozitivna, zatim Demokrate, a sada URA.

    Sto se mene tice, a i kroz pisanje par forumasa sa ovog foruma, jasno se vidi da moj/nas opozicioni duh nije prestao sa novom vladom, za razliku od par forumasa koji su taj oslobodilacki polet dobili kada im je ugrozen licni interes.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Antares For This Useful Post:


  6. #255
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4,984
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Kad se godinama cita forum lako se zakljuci ko koga simpatise ili podrzava. U tvom slucaju to je SDP.
    Da te podsjetim, samo jedan clan SDP-a, Ivan Brajovic (za vrijeme sklapanja ugovora bio je SDP clan), unistio je drzavu za trocifreni broj miliona. I to je ono sto je u ovom trenutku poznato, a vjerujem da ce se uskoro saznati jos.

    SDP simpatizeri i clanovi na forumu su lako prepoznatljivi - prvo im je smetala Pozitivna, zatim Demokrate, a sada URA.

    Sto se mene tice, a i kroz pisanje par forumasa sa ovog foruma, jasno se vidi da moj/nas opozicioni duh nije prestao sa novom vladom, za razliku od par forumasa koji su taj oslobodilacki polet dobili kada im je ugrozen licni interes.
    Тад их је тај исти сдп запошљавао, па су ћутали а сад се активираше. Јачи су у критици него ико икад прије док је дпс био на власт . Како се зове то ?

  7. #256
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,120
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,675
    Thanked in
    974 Posts

    Default

    Ispade mi moj post iz 2012 kada sam promovisao Pozitivnu zbog Dritana. Pakao. Izgleda da me prate

    https://forum.cdm.me/showthread.php?p=2869400

  8. #257
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PrijekiLijek View Post
    Topovski udar, petarda malo jaca od onih koje Dragan Bokan prodaje ispred Volija.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Posto sam ja otvorio pricu o topu i Carevicu, da je i zavrsim. Ja sam samo pitao da li je pucanje iz topa/prangije u naseljenom mjestu zakonom zabranjeno. Nijesam znao pa sam pitao. Doslo se do toga da je prodaja i upotreba petardi zabranjena uredbom policije od proslog ljeta, ali da pucanje iz prangije, ako sam dobro razumio, nije petarda. Dakle, moze se slobodno prangijat ispred kuce?

    Dosli smo i do informacije da se ne radi o originalnom pravoslavnom obicaju, vec da je to pucanje doslo s Turcima na Balkan. Turci su, pretpotstavljam, pucali na Ramazan, a pravoslavci na Balkanu to preuzeli pa pucaju na Bozic.

    Mislim da pucanje iz raznog oruzja uvis u znak slavlja postoji i kod Arapa. U civilizovanom svijetu se organizuju vatrometi.

  9. #258
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Kad se godinama cita forum lako se zakljuci ko koga simpatise ili podrzava. U tvom slucaju to je SDP.
    Da te podsjetim, samo jedan clan SDP-a, Ivan Brajovic (za vrijeme sklapanja ugovora bio je SDP clan), unistio je drzavu za trocifreni broj miliona. I to je ono sto je u ovom trenutku poznato, a vjerujem da ce se uskoro saznati jos.

    SDP simpatizeri i clanovi na forumu su lako prepoznatljivi - prvo im je smetala Pozitivna, zatim Demokrate, a sada URA.

    Sto se mene tice, a i kroz pisanje par forumasa sa ovog foruma, jasno se vidi da moj/nas opozicioni duh nije prestao sa novom vladom, za razliku od par forumasa koji su taj oslobodilacki polet dobili kada im je ugrozen licni interes.
    Hahaha
    Mjeris nekoga po pisanju na forum hahahshhahsshshah
    Preki kazi mu da ne bude smjesan
    Samo ću ti reći da nikad u zivotu nisam sdp glasao, niti bi.
    Ajte strasni opozicionari koji subi sad opozicija ali I'm ne smeta nista sto radi nova vlada kao sto je to radio i DPS. Copy paste sa recenicom i DPS je to radio

  10. #259
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Posto sam ja otvorio pricu o topu i Carevicu, da je i zavrsim. Ja sam samo pitao da li je pucanje iz topa/prangije u naseljenom mjestu zakonom zabranjeno. Nijesam znao pa sam pitao. Doslo se do toga da je prodaja i upotreba petardi zabranjena uredbom policije od proslog ljeta, ali da pucanje iz prangije, ako sam dobro razumio, nije petarda. Dakle, moze se slobodno prangijat ispred kuce?

    Dosli smo i do informacije da se ne radi o originalnom pravoslavnom obicaju, vec da je to pucanje doslo s Turcima na Balkan. Turci su, pretpotstavljam, pucali na Ramazan, a pravoslavci na Balkanu to preuzeli pa pucaju na Bozic.

    Mislim da pucanje iz raznog oruzja uvis u znak slavlja postoji i kod Arapa. U civilizovanom svijetu se organizuju vatrometi.
    Na koji je nacin upotreba petardi zabranjena od proslog ljeta ukoliko se iste legalno prodaju u dva marketa Voli diskonta? Evo vec duzi niz godina?

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  11. The Following User Says Thank You to PrijekiLijek For This Useful Post:


  12. #260
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PrijekiLijek View Post
    Na koji je nacin upotreba petardi zabranjena od proslog ljeta ukoliko se iste legalno prodaju u dva marketa Voli diskonta? Evo vec duzi niz godina?

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Imas link na ovoj temi:
    https://www.paragraf.me/dnevne-vijes...0-vijest3.html

    MUP CRNE GORE DONIO NAREDBU KOJOM JE ZABRANJENA PRODAJA I UPOTREBA PETARDI
    10.08.2020.

    Iz teksta se moze vidjeti da je naredba donesena proslog ljeta.

    Da li se postuje? To je drugo pitanje.

    Petarde mogu biti opasne. Moj skolski drug je ostao bez prstiju. I to je bacao petarde bas na Badnje vece.

    Ako se vec te pojave koje ne prilice civilizaciji ne mogu sprijeciti, trebalo bi sprijeciti divljanje. Ako treba da top prangija, nek se zna kad, ko i dje se to moze raditi. A ne kako kome bude cef. Ljudi mogu biti osjetljivi kad im ispred prozora neko iznenada zapuca.

    Ja sam jednom imao izgubiti glavu kad je neka pijana budala u vojnickoj uniformi (rezervista) 90-tih opalila sarzer ispod mog prozora. Taman sam bio zaspao. Izasao sam na prozor i ispsovao sam ga to to sto sam u repertoaru psovki imao. Izasao je bio komsiluk da nas smiruje.

  13. #261
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Ja kad sam bio 29. da trgujem vatromete kod Naseg diskonta u onom kontejneru Mirnovec, 2 covjeka prije mene su htjela da kupe petsrde i receno im je da ih nema i da se ne prodaju jer su zabranjene. Ja inace ne kulujem oetarde, nikad ih nijesam ni volio pa ih ne uzimam ni djeci.

    E sad je li ih nijesu imali samo trenutno ili sta ne znam.

    A onda kad sam bio na pjaci na Gintasu, salijetali su me sa svih strana da mi prodaju petarde i ostalu pirotehniku (onako stojeci, iz terbi i ruksaka)...

    Moje je pitanje zasto se predmetna zabrana donijela ako ista policija nema zadatak da sprijeci ilegalnu prodaju (ovdje mislim na Gintas) pod uslovom da Mirnovec ove godine nijesu prodavali petarde...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  14. #262
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Ja kad sam bio 29. da trgujem vatromete kod Naseg diskonta u onom kontejneru Mirnovec, 2 covjeka prije mene su htjela da kupe petsrde i receno im je da ih nema i da se ne prodaju jer su zabranjene. Ja inace ne kulujem oetarde, nikad ih nijesam ni volio pa ih ne uzimam ni djeci.

    E sad je li ih nijesu imali samo trenutno ili sta ne znam.

    A onda kad sam bio na pjaci na Gintasu, salijetali su me sa svih strana da mi prodaju petarde i ostalu pirotehniku (onako stojeci, iz terbi i ruksaka)...

    Moje je pitanje zasto se predmetna zabrana donijela ako ista policija nema zadatak da sprijeci ilegalnu prodaju (ovdje mislim na Gintas) pod uslovom da Mirnovec ove godine nijesu prodavali petarde...
    Kad dodjem doma slikacu ih. Ja ih trgova u Nas Diskont. Nije bilo minervi i pirata. Imali su triangle i jos 2,3 vrste.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  15. #263
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Pazi, vjerujem ti ja, samo komentarisem. Vjerovatno i oni love u mutnom... Ali ako vec postoji zakonska zabrana, zasto se ne primjenjuje. Svakako nam je to slaba tacka generalno, ne samo po ovom pitanju... U mom slucaju, puna podrska zabrani prodaje petardi. Ja imam 2-3 kutije sto su djed i stric sonijeli mojoj djeci prosle godine - tad sam im pokusao objasniti da im to vise ne donose jer ih ne bacamo. Djed (moj otac) je grinjao kako ove godine nije mogao da ih nadje da ih kupi (isto trazio kod Mironoveca)...
    Samo sam ga podsjetio da ih ja ne bacam sa djecom i pokazao kutiju sa 200-300 petardi od prosle godine...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Ben Dover For This Useful Post:


  17. #264
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    539
    Thanks Thanks Given 
    310
    Thanks Thanks Received 
    500
    Thanked in
    183 Posts

    Default

    U Bar u Voli su danima oko Nove i Bozica djelili kataloge kolorne na vise strana sa slikama raznih petardi, raketa i vatrometa sve sa cijenama.
    Budite relaksirani.

  18. #265
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    Hahaha
    Mjeris nekoga po pisanju na forum hahahshhahsshshah
    Preki kazi mu da ne bude smjesan
    Samo ću ti reći da nikad u zivotu nisam sdp glasao, niti bi.
    Ajte strasni opozicionari koji subi sad opozicija ali I'm ne smeta nista sto radi nova vlada kao sto je to radio i DPS. Copy paste sa recenicom i DPS je to radio
    Kao sto rekoh - glasaci i simpatizeri SDP-a lako se prepoznaju.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  19. #266
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Prodavali su petarde, samo nisu bile one klasične, nego trouglići i slično a koji gruvaju jače od klasičnih, a vatrometa je bilo raznih vrsta.


    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  20. #267
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Od 25 decembra do 15 januara je dozvoljena prodaja i upotreba petardi i to je to . znaci dozvoljeno prangijanje ))

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  21. #268
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Inace ne znam ko vjeruje da je bezbjedniji vatromet od petarde ili baklje. Pa mu je recimo vatromet za civilizovane zemlje a petarda za divlje.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  22. #269
    Join Date
    May 2011
    Location
    BP-PG-BR ♥ Montenegro ♥
    Posts
    6,792
    Thanks Thanks Given 
    828
    Thanks Thanks Received 
    783
    Thanked in
    528 Posts

    Default

    Inače znam da je po svim zakonima, državnim i ljudskim zabranjeno i opasno da djeca rukuju sa petardama.
    Petarde nisu igračke.

    Upotrebom petardi i drugih pirotehničkih sredstava, od kojih je većina neispravno i kod kojih ne postoje uputstva za pravilno rukovanje, najčešće se povrjeđuju djeca. Statistika ukazuje da najčešće stradaju djeca starosti između pet i sedam godina, a od posljedica petardi najčešće invalidi postaju adolescenti od 14 do 18 godina.
    Iz godine u godinu bilježi se povećan broj osoba sa povredama šake i lica, opekotinama većeg ili manjeg stepena, oštećenjem sluha, a sve kao posljedica primjene pirotehničkih sredstava. Neki od njih, nažalost, ostali su doživotni invalidi”, piše u saopštenju Doma zdravlja.Petarde pored drugih hemijskih sastojaka, sadrže otrovni selen, kažu ljekari. Nakon eksplozije, u vazduhu se talože otrovni gasovi koje udišemo i koji ostavljaju posljedice na naše zdravlje.


    Djeci prodavat petarde je za zatvor odmah.
    Love, peace and respect.

  23. #270
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PrijekiLijek View Post
    Inace ne znam ko vjeruje da je bezbjedniji vatromet od petarde ili baklje. Pa mu je recimo vatromet za civilizovane zemlje a petarda za divlje.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Odgovor je lagan. Moze se naci na Vikipediji. Ukucaj "fireworks" (vatromet) i "firecrackers" (petarde) pa ces vidjeti koliko je drugaciji odnos drzava prema ove dvije vrste pirotehnike. Treba samo vidjeti regulativu koja dozvoljava vatromete (nijesam nasao nijednu koja zabranjuje), a zabranjuje petarde (ima ih dosta), pa da bude jasno sto "civilizovani svijet" misli o tome. Citat:


    "The use of firecrackers, although a traditional part of the celebration, has over the years led to many injuries and deaths. There have been incidents every year of users being blinded, losing body parts, or suffering other injuries, especially during festivities that customarily involve firecrackers such as Chinese New Year season. Hence, many governments and authorities have enacted laws completely banning the sale or use of firecrackers, or banning the use of firecrackers in the street, primarily because of safety or environmental reasons.

    Par primjera:

    Petarde:

    Australia
    In most states and territories, firecrackers are illegal without a permit and part of a display by a licensed pyrotechnician.[10][11] Tasmania, ACT and Northern Territory allow consumer use with a permit (dependent on calendar date). Northern Territory is the only part of Australia where a consumer does not require a permit, but this only applies on 1 July for Territory Day.[12]

    Canada
    Firecrackers are not authorized under the Explosives Act, thus making importation, possession, transportation, storage, or manufacturing illegal in Canada.[13] Canada banned firecrackers on 27 September 1972, after media reports that two children were killed and three others severely burned when some older children were playing with firecrackers outside their tent. It later came out that the children inside the tent had actually been smoking and, not wanting to tell their parents, had told them they had been playing with firecrackers.[14] Fireworks are still legal to buy for anyone 18 years of age or over.

    China
    As of 2008, most urban areas in mainland China permit firecrackers. In the first three days of the traditional New Year, it is a tradition that people compete with each other by playing with firecrackers. However, many urban areas banned them in the 1990s. For example, they were banned in Beijing's urban districts from 1993 to 2005.[17] In 2004, 37 people were killed in a stampede when four million[18] people gathered for a rumored Lantern Festival firework display in nearby Miyun.[19] Since the ban was lifted, the firecracker barrage has been tremendous. An unusual[clarification needed] feature is that many residents in major cities look down on street-level fireworks from their tower blocks. Bans are rare in rural areas.


    Germany
    Fireworks are classified. Some fireworks are restricted to adults (18 years), may be sold to private persons only on three days before Silvester and may be used only on Silvester or New Year (special permits can be obtained to use these on other days of the year). Other fireworks have no such restrictions, however, they are not recommended for children below 12 years and guidance by adults is advised. Certain fireworks are available only to professionals.

    Finland
    Firecrackers sold to consumers are restricted to 0.95 grams of black powder. The ban on larger firecrackers went into effect in 1996. Before, mid-size kiinanpommi or kiinari ("Chinese bomb") and tykinlaukaus and large tykäri ("artillery shot") had become cheap and common products that were often used by children after the celebration, leading to accidents.[20]


    Hungary
    Firecrackers are banned in Hungary since 2005.


    Ireland
    Fireworks and firecrackers are not permitted in the Republic of Ireland; Irish anti-firecracker laws are considered among the strictest in the world, equal to Chile's.

    Malaysia
    Banned in Minor Offences Act 1955 and Explosives Act 1957.

    Singapore
    A partial ban on firecrackers was imposed in March 1970 after a fire killed six people and injured 68. This was extended to a total ban in August 1972, after an explosion that killed two people. and an attack on two police officers attempting to stop a group from letting off firecrackers in February 1972.[38] However, in 2003, the government allowed firecrackers to be set off during the festive season. At the Chinese New Year light-up in Chinatown, at the stroke of midnight on the first day of the Lunar New Year, firecrackers are set off under controlled conditions by the Singapore Tourism Board. Other occasions where firecrackers are allowed to be set off are determined by the tourism board or other government organizations. However, their sale is not allowed.

    Taiwan
    Firecrackers have been banned in urban areas of Taiwan since 2008, but are still allowed in rural areas.[citation needed]

    United Kingdom
    In 1997, firecrackers became illegal, but most other consumer fireworks are legal.[39]

    United States
    In 2007, New York City lifted its decade-old ban on firecrackers, allowing a display of 300,000 firecrackers to be set off in Chinatown's Chatham Square.[40] Under the supervision of the fire and police departments, Los Angeles regularly lights firecrackers every New Year's Eve, mostly at temples and the shrines of benevolent associations. The San Francisco Chinese New Year Parade, the largest outside China, is accompanied by numerous firecrackers, both officially sanctioned and illicit.



    Vatromet:

    Australia
    In Australia, fireworks displays are used in the public celebration of major events such as New Year's Eve.

    France

    A firework display by the British illustrator Ebenezer Landells. Possibly the display given by Napoleon III on Queen Victoria's 1855 visit to Paris.
    In France, fireworks are traditionally displayed on the eve of Bastille day (14 July) to commemorate the French revolution and the storming of the Bastille on that same day in 1789. Every city in France lights up the sky for the occasion with a special mention to Paris that offers a spectacle around the Eiffel Tower.

    Hungarye
    In Hungary fireworks are used on 20 August, which is a national celebration day

    Singapore

    Singapore Fireworks Festival 2006, 8 August 2006
    The Singapore Fireworks Celebrations (previously the Singapore Fireworks Festival) is an annual event held in Singapore as part of its National Day celebrations. The festival features local and foreign teams which launch displays on different nights. While currently non-competitive in nature, the organizer has plans to introduce a competitive element in the future.

    United Kingdom
    One of the biggest occasions for fireworks in the UK is Guy Fawkes Night held each year on 5 November...


    United States
    A long-exposure shot of the finale of the second act of IllumiNations: Reflections of Earth, the former nightly fireworks show at Epcot in Walt Disney World
    America's earliest settlers brought their enthusiasm for fireworks to the United States. Fireworks and black ash were used to celebrate important events long before the American Revolutionary War.... The Walt Disney Company is now the largest consumer of fireworks in the world...."

    Nijesam nasao niti jednu drzavu koja zabranjuje vatromet. Postoji veliki broj drzava koji zabranjuje petrade.

  24. #271
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Ne znam samo sto si stavio Njemacku u tu listu ako zelis da pokazes nekome da su petarde zabranjene u "razvijenom svijetu". To sto su kod njih "classified" ne znaci da su zabranjene, sta vise, za vrijeme praznika mozes da ih kupis gdje god ti padne na pamet, od Lidla, do drogerija pa sve i do velikih shopova za tehniku (tipa Mediamarkt i Saturn).

  25. #272
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Hmm, otkinu mi pola posta iz nekog razloga... Ova primjer Njemacke uopste ne podrzavam btw, cisto da ne bude zabune.

  26. #273
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,105
    Thanks Thanks Given 
    114
    Thanks Thanks Received 
    86
    Thanked in
    55 Posts

    Default

    https://borba.me/otkrivamo-ko-je-uha...roge-i-oruzja/

    Kažu za njega reli vozač ali tuđih kola. Bilo je na forumu ranije pominjan,pa eto možda nekom bude zanimljivo. Napredovao u struci.

    Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  27. #274
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    je l ovo onaj sto ga je otac preko medija trazio jer nestao pa se mali javio iz bg-a?
    nothing comes from violence and nothing ever could

  28. The Following 2 Users Say Thank You to goozica For This Useful Post:


  29. #275
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Ne znam samo sto si stavio Njemacku u tu listu ako zelis da pokazes nekome da su petarde zabranjene u "razvijenom svijetu". To sto su kod njih "classified" ne znaci da su zabranjene, sta vise, za vrijeme praznika mozes da ih kupis gdje god ti padne na pamet, od Lidla, do drogerija pa sve i do velikih shopova za tehniku (tipa Mediamarkt i Saturn).
    Njemacku sam stavio zbog objektivnosti, da pokazem da nije svuda isto. Mozda sam trebao dodati i Svedsku, koja je interesantan primjer. Najprije su petarde bile zabranjene, da bi zatim modifikovali zakon i dozvolili "manje" petarde, slicno Finskoj.

    Nije mi bila namjera da nekog uvrijedim pominjanjem "civilizovanih" drzava. Ali, kad cujem pucnjavu ne samo petardi, već i pištolja, poluatomatskih pušaka (dakle, ubojna municija!) u Podgorici, a na selo se cak baci dinamit! na Novu godinu ili Badnje vece, to je nešto što nećete čuti i vidjeti u normalnim državama. Tu pucnjavu uvis iz oružja kad se nešto slavi sam vidio samo kod Arapa. A pucnjava iz prangije jeste dio muslimanskog obicaja kad se pucjnjem iz topa (prangije) najavljuje iftar tokom ramazanskog posta. I sama rijec "prangija" je turskog porijekla ("pranga"). Kao i mnoge druge stvari koje su došle s Turcima, to pucanje iz prangije je postalo dio običaja na Balkanu.

    Pošto je ova diskusija o prangijanju otišla u debeli off, moderator bi mogao da je premjesti na odgovarajuće mjesto. Ili da je izbriše.

  30. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


Page 11 of 543 FirstFirst ... 7891011121314152161111511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Iz raznih medija [2020]
    By Gandalf_White in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 5228
    Last Post: 06-01-21, 23:27
  2. Prodajem Kolekciju knjiga iz Vijesti (edicija Milenijum)
    By Rakun in forum Ostali oglasi
    Replies: 7
    Last Post: 31-08-12, 16:08
  3. Replies: 3
    Last Post: 09-12-11, 12:11
  4. I: Edicija "Roman u Crnoj Gori"
    By liquido in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-10, 22:55
  5. Nova edicija "Politike", bestseleri svakog mjeseca
    By Alhemichar in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 10
    Last Post: 29-09-04, 01:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •