Page 182 of 543 FirstFirst ... 82132172178179180181182183184185186192232282 ... LastLast
Results 4,526 to 4,550 of 13557

Thread: Iz raznih medija [Edicija 2021]

  1. #4526
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,455
    Thanks Thanks Given 
    4,231
    Thanks Thanks Received 
    4,545
    Thanked in
    2,203 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sidewinder View Post
    Coek koji je licno napisao sva programska dokumenta ure...i posa kad je vidio level amaterizma

    Sent from my SM-G985F using Tapatalk
    A dje..

    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

  2. #4527
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,678
    Thanks Thanks Given 
    3,568
    Thanks Thanks Received 
    8,647
    Thanked in
    4,661 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sidewinder View Post
    Coek koji je licno napisao sva programska dokumenta ure...i posa kad je vidio level amaterizma

    Sent from my SM-G985F using Tapatalk
    jednom sam bio na nekom predavanju koje je držao. normalna priča, precizno naznačeni problemi ove države. znam da ne bi imao šanse na tim izborima ali ne mogu skapirati da makar potpise nije mogao skupiti. mogao je bez ovoga ulaženja sa Mikom Živkovićem. od one ekipe iz inicijative 21.maja jedan od rijetkih normalnih

    Тapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  3. The Following User Says Thank You to outline For This Useful Post:


  4. #4528
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Odlicne vijesti. Potroseni politicari, dobro ih se URA konacno otarasila.
    Nije ni cudo sto URA stagnira jer je rukovodstvo opijeno od lazne podrske ljudi koji ih dozivljavaju kao korisne idiote i lazno se predstavljaju njihovim simpatizerima i kad dodju izbori naravno da ih nema nigdje. Ovo je put cijepanja URA na radost njihovih partnera koji ce im mozda nekad ostaviti mrvice sa stola. No, to je put koji je izabrao Abazovic, a to je zestoka borba za cenzus.

    Fun fact. Jesenas je najavio egzodus biraca DPS ka URA do nove godine, pa je to malo odlozio za proljece, sad opet prica o rastu do 25 % od jeseni kad ce da uzme vise od polovine biraca DPS. Covjek zivi u nekom svom svijetu gdje kao Godo ceka glasace DPS koji ce njega da zaokruze.

  5. #4529
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,594
    Thanks Thanks Given 
    139
    Thanks Thanks Received 
    472
    Thanked in
    244 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rodion Romanovich View Post
    Nije ni cudo sto URA stagnira jer je rukovodstvo opijeno od lazne podrske ljudi koji ih dozivljavaju kao korisne idiote i lazno se predstavljaju njihovim simpatizerima i kad dodju izbori naravno da ih nema nigdje. Ovo je put cijepanja URA na radost njihovih partnera koji ce im mozda nekad ostaviti mrvice sa stola. No, to je put koji je izabrao Abazovic, a to je zestoka borba za cenzus.

    Fun fact. Jesenas je najavio egzodus biraca DPS ka URA do nove godine, pa je to malo odlozio za proljece, sad opet prica o rastu do 25 % od jeseni kad ce da uzme vise od polovine biraca DPS. Covjek zivi u nekom svom svijetu gdje kao Godo ceka glasace DPS koji ce njega da zaokruze.
    A glasaci dps progledase i u prosrpske demokrate predjose.
    "ne prdnjavi, prdnjavo ljudska..."

  6. The Following User Says Thank You to PavleCL For This Useful Post:


  7. #4530
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PavleCL View Post
    A glasaci dps progledase i u prosrpske demokrate predjose.
    E kolko ih je.....

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  8. #4531
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PavleCL View Post
    A glasaci dps progledase i u prosrpske demokrate predjose.
    Becic zna sta je politika i kako funcionise organizacija a Dritanu su poslali ekipu laznih podrzavalaca. Evo samo na forumu imas desetak "podrzavalaca" URAe koji ih nikad u zivotu niti su, niti ce glasati. Oni ovakvi bez stava, bez energije i potpuno izvan programskih nacela mogu samo da tonu. Ono osnovno sto im se porucuje je "zasto cutite"!? Niko pojma nema zasto jedna partija koja sebe vidi kao znacajni faktor na crnogorskoj sceni cuti o gotovo svim sustinskim stvarima. To je ono sto i Serbo Rastoder i Zarko Rakcevic i svi zamjeraju. Sto pricas meni!? Kazi na glas da te svi cuju.

  9. #4532
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Objašnjenje zašto URA ćuti o suštinskim stvarima je jednostavno, a opet ga takvi kao ti nikad neće uklaviriti.

    Zato što ono što su tebi suštinske stvari - jezik, crkva, Vođa, šarene krpe kojima ljudi mašu, nošenje države za Surdulicu - to URA nisu suštinske stvari. Za tebe i takve je DPS, gdje će oni za tebe da se bore protiv takvih imaginarnih strahova, a ti ćeš zauzvrat da se pretvaraš da ne vidiš njihovu ruku u svom novčaniku.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  11. #4533
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Objašnjenje zašto URA ćuti o suštinskim stvarima je jednostavno, a opet ga takvi kao ti nikad neće uklaviriti.

    Zato što ono što su tebi suštinske stvari - jezik, crkva, Vođa, šarene krpe kojima ljudi mašu, nošenje države za Surdulicu - to URA nisu suštinske stvari. Za tebe i takve je DPS, gdje će oni za tebe da se bore protiv takvih imaginarnih strahova, a ti ćeš zauzvrat da se pretvaraš da ne vidiš njihovu ruku u svom novčaniku.
    Nisam ni sumnjao da ti znas i da imas odgovor. Bitno je da te veseli sto o tim stvarima ne cute na drugoj strani.

    Inace, postoji ekipa koja na dnevnoj i dogovornoj bazi izbacuje odredjene narative koje revnosno izbacuju po mrezama ono tipa "mogli su te pare dati za lijecenje djece", "ponijece je u Surdulicu" i slicne trivije koje su nakon godine primjene postale toliko izlizane, providne i dosadne ali eto ako te veseli...

    No, ukoliko se osvrce, a mislim na URA na ekstremizam i nacionalizam u CG onda ne moze da se osvrce samo na jednu pojavu a da cuti na ostale a zarad nekog koalicionog dila jer taj dil niko ne postuje i ti koalicioni partneri su je doveli do najveceg izazova u svom postojanju.

    U crnogorskom parlamentu imamo 4 poslanika liste URA - Civis, gdje samo 1 podrzava Vladu a 3 gutaju knedle. URA je izdana od svojih koalicionih partnera i brutalno slagana kod svih ostvarenih dogovora pocev od onog pocetnog. Ukoliko je nekom glavni motiv stvaranje vladavine prava, rasciscavanje sistema od afera i korupcije a taj dovede do najvece podjele u CG drustvu i svakodnevno podriva gradjansku drzavu onda je ovo sve sto si napisao samo los vic i nista vise. Tipa onih izlizanih narativa "divlje pleme" iz IN4S kuhinje koji ne vide divljine i provokacije na drugoj strani cak i kad vam se video snimcima dokazu.

    Za sve buduce sta ce se dogadjati jedini i odgovorni krivac je na strani koalicionih partnera URA kojima je populizam i partija ispred svakog dogovora i koji su bukvalno sve sta su obecali slagali i izdali.

  12. #4534
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default

    Posto nema edita samo da priupitam jel ima jos koji "podrzavalac URA" posto ce skoro kongres da podijelimo delegatske legitimacije. Ono kad likovi sa foruma hoce da mi objasne sta se desava u mojoj kuci. Od "bivsih glasaca LSCG" nije bilo ovoliko "podrzavalaca" jedne partije. Kad zavrse kao liberali bice ih jos vise. No, ne damo se jos.

  13. #4535
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Isplaka se ti opet zbog izdaje URA. Još ne vidjeh nekoga da toliko kuka zbog beznačajne partije koja se ništa ne pita. Kad će taj video gdje ti, kao ugledni starouraš, cijepaš svoju člansku kartu sa jednocifrenim serijskim brojem? CdM bi pare platio za taj materijal.

  14. #4536
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Isplaka se ti opet zbog izdaje URA. Još ne vidjeh nekoga da toliko kuka zbog beznačajne partije koja se ništa ne pita. Kad će taj video gdje ti, kao ugledni starouraš, cijepaš svoju člansku kartu sa jednocifrenim serijskim brojem? CdM bi pare platio za taj materijal.
    Ko place? Ko kuka? Kad sam ja rekao "beznacajna partija"? To je tvoj ideal na koju bi volio da je svedes. Ovo lici kad ti kao neko kome su price oko crkve, nacije, zastava i sl jako bitne kad su u pitanju srpske pocnes da pricom o pljacki, boljem zivotu i ostale spinove kad se prica o crnogorskim. Nesto slicno kao ti kolega sa foruma, isto "veliki podrzavatelj URA", koji izjavi da ce pomirenje doci kad svi priznamo da smo Srbi.

    Temelji jedne drzave i vladavina prava su jednako bitne kao i borba protiv afera, korupcije i pljacke sistema. Jedno bez drugog ne mogu. Ukoliko nemas ono prvo nemas se za sta boriti. Jedina smo drzava na svijetu gdje mozes nekom prodati te narative koje dijelite. Trenutno se sve cini da dodje do sloma finansija i ekonomije i da se razvali i ovo malo sto je poslije DPS ostalo. Mi smo vec par "limenki" rasprcali i napravili stete samo kroz nerad parlamenta i neusvajanja budzeta tako da je su vise i te price o aferama deplasirane. Narodu u CG je valjda stalo da bolje zivi a ne ko ce se sa kime razracunavati, bilo sa bivsim rezimom, bilo medjusobno.

  15. #4537
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Druže, tenzije se ne mogu održavati dovijeka.
    Već su splasle dosta. Sjutra praznik i super, mjere ko ima veću zastavu. Jeaaaa. Makar pola normalnog naroda to ne interesuje u životu uopšte.

    Oko zastava da dodam. Ni za jedan praznik nisam do sad okačio zastavu. Za ovaj bi imao poseban merak, samo mi taj čin gade ovi pozivi koji stižu iz DPSa, kao i Acove i Bemaxove zgrade po Podgorici koje imaju fasade od zastava.

    Mnogo mi je bitniji zakon o porijeklu imovine od prdnjave ko ima veću zastavu.

    Činjenica je da se ova vlada sapinje sa svih strana, ima u njoj promašaja, daleko je to od veoma dobrog, ali ***** mu mater makar pola vlade je kako treba.

    Daj da ih pustimo da probaju nešto da urade.

    Daj da preteknemo ovu sezonu i da priđemo EU sredstvima, grantovima i nekoj normalizaciji.

    Ako je Dritan za nešto u pravu to je da smo mi predpolitičko društvo. Ovo što mi imamo u parlamentu, u procentu većem od 50%, je sve sem normalne stranke i sve sem normalna priča.

    I narod za to glasa, bruka....







    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  16. The Following 2 Users Say Thank You to kimmi For This Useful Post:


  17. #4538
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    jednom sam bio na nekom predavanju koje je držao. normalna priča, precizno naznačeni problemi ove države. znam da ne bi imao šanse na tim izborima ali ne mogu skapirati da makar potpise nije mogao skupiti. mogao je bez ovoga ulaženja sa Mikom Živkovićem. od one ekipe iz inicijative 21.maja jedan od rijetkih normalnih

    Тapatalk
    Lako je glasat odje anonimno...a dat potpise nekoj strani javno van ovih postojecih sekti,moze da bude min neprijatno po potpisnike

    Sent from my SM-G985F using Tapatalk
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  18. #4539
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,133
    Thanks Thanks Given 
    2,238
    Thanks Thanks Received 
    2,411
    Thanked in
    1,242 Posts

    Default

    Neka ga ovdje, predivni stihovi:

    Domovina se brani rekom
    I ribom u vodi
    I visokom tankom smrekom
    Što raste u slobodi


    Domovina se brani cvetom
    I pčelom na cvetu
    Makom i suncokretom
    I pticom u letu


    Domovina se brani knjigom
    I pesmom o nebu
    Sestrinom suzom majčinom brigom
    I onim brašnom u hlebu


    Domovina se brani lepotom
    I čašću i znanjem
    Domovina se brani životom
    I lepim vaspitanjem

    Ili što bi Slavko rekao, nekome DOMOVINA a nekome IMOVINA.


    Ili ona, ili jesi ili nijesi Crnogorac, ne možeš biti manji ili veći ili malo jesam a malo nisam, kako vjetar puva.

  19. The Following 18 Users Say Thank You to montenegrina For This Useful Post:


  20. #4540
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Druže, tenzije se ne mogu održavati dovijeka.
    Već su splasle dosta. Sjutra praznik i super, mjere ko ima veću zastavu. Jeaaaa. Makar pola normalnog naroda to ne interesuje u životu uopšte.

    Oko zastava da dodam. Ni za jedan praznik nisam do sad okačio zastavu. Za ovaj bi imao poseban merak, samo mi taj čin gade ovi pozivi koji stižu iz DPSa, kao i Acove i Bemaxove zgrade po Podgorici koje imaju fasade od zastava.

    Mnogo mi je bitniji zakon o porijeklu imovine od prdnjave ko ima veću zastavu.

    Činjenica je da se ova vlada sapinje sa svih strana, ima u njoj promašaja, daleko je to od veoma dobrog, ali ***** mu mater makar pola vlade je kako treba.

    Daj da ih pustimo da probaju nešto da urade.

    Daj da preteknemo ovu sezonu i da priđemo EU sredstvima, grantovima i nekoj normalizaciji.

    Ako je Dritan za nešto u pravu to je da smo mi predpolitičko društvo. Ovo što mi imamo u parlamentu, u procentu većem od 50%, je sve sem normalne stranke i sve sem normalna priča.

    I narod za to glasa, bruka....







    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Ne kačiš je zbog DPS a nego zbog sebe, poceo si i ti da poistovjecujes Crnu Goru sa DPS om. Znas I sam da mozes biti Crnogorac I voljeti zemlju i zastavu i danasnji dan a da nisi DPSovac.
    Mislim da si sa ovim narativom pogrijesio, nema danasnji dan veze sa DpSom iako ga mozda on pokusavam privatizovati. Ne slavim ga ja zbog njega niti vecina Crnogoraca koji misle dobro ovoj zemlji, a stvarno necu jer je neki DPS ovac raširio zastavu da ja moju krijem a mislim da to niko ne treba da radi a ni ti.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  21. The Following 3 Users Say Thank You to lepetanac For This Useful Post:


  22. #4541
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    539
    Thanks Thanks Given 
    310
    Thanks Thanks Received 
    500
    Thanked in
    183 Posts

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	EtpNi1eWYAMgjNy.jpg 
Views:	106 
Size:	14.7 KB 
ID:	172367
    Budite relaksirani.

  23. The Following User Says Thank You to Joksim For This Useful Post:


  24. #4542
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,804
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,961
    Thanked in
    2,324 Posts

    Default

    Meni je sin tražio zastavu, izvadio je iz podruma, taman poslije 15 godina viđeh da imam i one male sa plastičnim dodatkom što se kače na bočno staklo automobila, nisam ni znao.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  25. #4543
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,804
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,961
    Thanked in
    2,324 Posts

    Default

    Bila jednom jedna mala zemlja. Svi su u njoj živjeli srećno i zadovoljno, većinom od barjaka i himne. Spremalo se veliko slavlje.

    Decenija nezavisnosti. Milenijum državnosti. Demokratski put u Evropsku uniju. Pozivnica za ulazak u NATO. Rast BDP-a brži od svjetskog - 70 odsto za deset godina. Ogromno povećanje broja stoke. Milijarda stranih investicija, što unešenih, što iznešenih...

    Podanici su se naročito radovali Prolaznoj vladi koja neće krasti glasove. Veselili su se i sporazumima o priznavanju krivice i izbornih rezultata... Lijepo je bilo viđet kako crnogorski premijer i srpska opozicija dejstvuju kao jedno. A onda je grupa nevaspitanih političara, s obje strane, prepravila kraj bajke.

    Milo, lopove... Bravo, kreteni... Dođi ovamo, što se prčiš... Dođi-dođi, majmune... Ćuti, bre, idiote... Splačino jedna... Bagro...

    * * *

    Bio je ovo početak moje prve kolumne u Vijestima. I prava slika Crne Gore na desetu godišnjicu referenduma.

    Pet godina kasnije, ništa se bitno nije promijenilo. Opet se sprema slavlje, barjak i himna i dalje su u prvom planu, samo ovoga puta ne u jednini. Namnožilo se tih stjegova u raznim bojama, čije značenje najmanje razumiju oni koji ih nose.

    Zelena zastava vijori se uz crvenu kao simbol nezavisnosti Crne Gore, iako se izvorni komitski pokret nije borio protiv ujedinjenja, nego protiv nasilnog prisajedinjenja. A potonji zelenaši vrlo dobro sarađivali s četnicima u borbi protiv partizana. Da ne kvarim praznik podsjećanjem na bliskost sa italijanskim okupatorom.

    Nije manja zbrka ni u trikoloru - jedna uz drugu, trobojke crnogorskog kralja Nikole i srpskog kralja Aleksandra. Iako je Nikoli upravo Aleksandar urnisao ne samo život nego i državu.

    Uh, od muke zamalo zaboravih himne. A masa ih je, od Majske zore preko Topole i Ravne gore do Čavoglave.

    * * *

    Ništa se bitno nije promijenilo ni za ovih deset mjeseci nove vlasti. Samo su predstavnici protivnika crnogorske nezavisnosti zauzeli po širini klupe onih koji su 2006. glasali za. A najlojalniji kadrovi zasjeli u kabinetske fotelje po dubini.

    Moć je i dalje u rukama bivšeg režima, a nova vlast se ponaša kao da predizborna kampanja još traje. I već osam mjeseci nudi samo obećanja. Zamjenjujući stara novim takvom brzinom da su ona početna odavno zaboravljena.

    Dan-dva nakon preuzimanja mandata obećano je - prvi na redu biće zakoni o oduzimanju imovine, o lustraciji i o oslobađanju tužilaštva. Imovina je u rukama bivše vlasti, lustracija se ne pominje, a oslobađanju VDT-a i SDT-a mogu da se nadaju samo optimisti, i to tek krajem naredne godine.

    Umjesto ta tri svjetovna zakona dobili smo - novu verziju crkvenog. Sa istim političkim posljedicama koje je izazvalo donošenje njegove prve verzije - podjelama, mržnjom i osjećanjem ugroženosti opozicionog dijela Crne Gore od onog vladajućeg.

    * * *

    Zahvaljujući odsustvu najjače opozicione stranke iz parlamenta, uoči ovog 21. maja izostale su i pojedinačne uvrede poput splačine, bagre, idiota i majmuna. Što je dobro.

    Nije dobro, niti se dobro piše državi u kojoj se posred parlamenta vrijeđa dvotrećinska većina njenih stanovnika ili samo njihov zdrav razum:

    - Srpska pravoslavna crkva donijela je slobodu. Da nije bilo nje u ovoj zemlji ne bi bilo demokratije. Bez Ostroga i Đurđevih stupova ne bi bilo Crne Gore?! Srbima u Crnoj Gori prepuštam da sa onima koje su poslali u zakonodavnu vlast rasprave jesu li ih ovlastili i da javno podrazumijevaju kako svaki Srbin istovremeno mora biti i vjernik...

    Vladinom ministarstvu za prosvjetu, nauku i kulturu prepuštam da u načelu objasni kako to država Crna Gora ne bi postojala bez dva manastira. U pojedinostima, jesu li Bjelopavlići i Budimljani oslobađali Crnu Goru od Turaka ili ona njih...

    I, što je još važnije, jesu li Ostrog i Đurđevi stupovi u ratovima pripojeni Crnoj Gori ili se ona u miru pripaja njima...

    P.S. Javno vrijeđanje Crnogoraca, Bošnjaka, Albanaca i Hrvata tvrdnjom da im je Srpska crkva donijela slobodu - e to ne prepuštam nikome. Ne zbog toga što je crkva, niti zato što je srpska. Nego zbog zla koje im je nanijela devedesetih godina. To se, što bi rekao njen pokojni patrijarh Pavle, ne smije zaboraviti ali može oprostiti. Ako taj oproštaj ikad bude zatražen.

    izvor: www.vijesti.me

    Ratka odlična

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  26. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


  27. #4544
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default

    » Crnogorci o Crnogorci
    Tako vi svega što vam je najmilije, tako vi ovog i onoga svijeta, tako vi duše i obraza, tako vi jučerašnjice i śutrašnjice, tako vi dana današnjega ,
    tako vi vaše đece, tako vi neba i mora na njinim rukama, tako vi dana na njinom licu , tako vi sunca u njinom glasu,
    ne budite tuđa metla i lopata, ne ližite tuđe šake, ne obijajate tuđe pragove, ne dajte se varati , ne dajte se kupovati, ne budite tuđa sreća vrćite se sebi i svome.
    Pod svoje nebo , na okup ! Oko svoga sunca , Crnogorci.
    O Crnogorci »

  28. The Following User Says Thank You to Rodion Romanovich For This Useful Post:


  29. #4545
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Srećan Dan nezavisnosti onima koji danas slave, onima koji su u koroti, ali i onima koji danas čiste rijeke!

    Želio bih da dođe dan kada ćemo se svi ujediniti oko nacionalnih interesa i vrijednosti jedine nam domovine, a to su moderna, evropska, građanska, antifašistička i sekularna Crna Gora. Samo pod ovakvom Crnom Gorom može biti mjesta za sve i samo ovakva Crna Gora ima budućnost.

    Srećno bilo!

    In vino veritas

  30. The Following 5 Users Say Thank You to johnny bravo For This Useful Post:


  31. #4546
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Milo Đukanović: Čvrsti su temelji naše države



    Crna Gora u svojoj slavnoj istoriji ima nekoliko prelomnih događaja koji su u različitim epohama odredili njenu sudbinu. Odigravali su se po pravilu u teškim vremenima praćeni sukobima, uz velika stradanja i žrtve. Među istorijskim crnogorskim međašima 21. maj 2006. je izuzetak. Najuzvišeniji cilj kao što je obnova države po prvi put u hiljadugodišnjoj istoriji ostvarili smo mirnim demokratskim putem.


    ISPRAVLJANJE ISTORIJSKE NEPRAVDE
    Bio je to najljepši početak savremene građanske Crne Gore. Slučaj bez presedana, ne samo u crnogorskoj, nego i u istoriji balkanskih naroda. Time je ispravljena jedna velika istorijska nepravda, i trasiran naš evropski i evroatlantski put. Najbolji izbor za sve naše građane.


    Potvrdilo je to vrijeme u ovih deceniju i po i pokazalo da imamo dovoljno znanja, lojalnosti, odlučnosti i posvećenosti da željenu budućnost ostvarimo. Kao što čovjek najbolje upravlja svojom sudbinom ako je zreo i nezavisan, tako i države odlučuju o svojoj budućnosti samo ako su suverene. Crna Gora je neupitno istorijski zrela i kao nezavisna dokazano sposobna da definiše svoju viziju razvoja.


    Trebaće nam mnogo više osmišljenih, produbljenih napora konzistentne državne politike u oblasti obrazovanja, kulture, informisanja, nauke, odnosa sa mladima da bi uspješnije i pouzdanije učvršćivali identitetsku svijest u Crnoj Gori. Prije svega svijest o državnom identitetu kao uslovu opstanka, stabilnosti i evropskog prosperiteta Crne Gore. A u okviru toga i o crnogorskom nacionalnom, kulturnom i vjerskom identitetu. Jer on je epicentar nacionalističkih ataka na Crnu Goru


    Referendum 21. maja bio je potvrda istorijske posebnosti Crne Gore i time što je pokret za obnovu nezavisnosti bio nadnacionalni. Jednako kao i veličanstveni Trinaestojulski ustanak 1941. Ta velika ideja okupila je ljude različitih identiteta. Ideja nezavisne Crne Gore 2006, kao i ideja slobodne Crne Gore 1941. spojila je u veliki pokret one koji baštine istovjetne vrijednosti. Nezavisna država – to nije bio samo san Crnogoraca, već i svih drugih nacija u Crnoj Gori: Bošnjaka, Albanaca, Muslimana, Hrvata... I Srba koji su bili spremni da se zdravim razumom odupru nacionalističkom pritisku samoproglašenih političkih zaštitnika njihovih nacionalnih interesa. Svi zajedno nijesu željeli državu nacija, niti nacionalnu državu. Nego građansku Crnu Goru, kao multietničku demokratiju zasnovanu na evropskom sistemu vrijednosti.


    PODJELE
    Nažalost, 21. maja 2006, kao i vijek ranije, pratila nas je kobna podijeljenost. Generisana uvijek istom zabludom - nacionalnom i vjerskom segregacijom, samodovoljnošću, izolacijom od kulturoloških i civilizacijskih različitosti. Nepovjerenjem u sposobnost crnogorskog i balkanskog društva da toleriše i njeguje bogatstvo različitosti kao svoju ovovremenu civilizacijsku legitimaciju. Zapravo, to je svojevrsno inferiorno priznanje vlastite nespremnosti i nesposobnosti da se poštuje pravo na različitost drugih. Zato se ti skeptici bolje osjećaju u nacionalnim i vjerskim zabranima. Što većim – to bolje. Da bi se okruženi istomišljenicima i orobljeni prošlošću uvjerljivije bahatili prema drugima. Prema budućnosti. U krajnjem, prema sebi.


    Naizgled, jedni su bili za Crnu Goru, drugi za zajednicu sa Srbijom. Tačnije, provjereno u neposrednom iskustvu dvočlane federacije, ovi drugi su bili za Srbiju proširenu Crnom Gorom.


    U godini referenduma građanin Crne Gore uživao je samo 36% životnog standarda građanina EU. Na kraju 2019. taj procenat je porastao na 50%. Za 13 godina Crna Gora je savladala 14 teških stepenica. Da li je uopšte potrebno reći da je to najbolje ostvarenje među zemljama regiona. Svakako, najubjedljiviji je odgovor zvanične EU statistike na politikantske optužbe da su petnaest godina nezavisnosti pojeli skakavci. A na konstrukcije o Crnoj Gori kao „sprženoj zemlji“ bolje od riječi govore podmorski energetski kabal, završetak najteže i najskuplje dionice auto-puta, Porto Montenegro, Porto Novi, Luštica, ski centri na sjeveru, brojni hoteli visokih kategorija, novi profil Crne Gore kao privlačne turističke i investicione destinacije...


    Jedne je privlačio evropski kvalitet života. Sa jasnom sviješću da se on dostiže tek nakon što odgovornost za upravljanje evropskom budućnošću bude u našim rukama. U nezavisnoj i suverenoj Crnoj Gori. Uz spremnost da realizujemo zahtjevne reforme koje nas uvode u evropski sistem vrijednosti. I Crnu Goru nakon dugog izbivanja vraćaju njenoj evropskoj kući.


    Drugi su sigurnost i perspektivu vidjeli u panslavizmu i pravoslavlju, u jednonacionalnom i jednovjerskom bratstvu, gdje će se i dalje hraniti mitovima, samozavaravati svojim nebeskim svojstvima, srditi na kosmičku nepravdu koja im ne dozvoljava da to što osvoje u ratovima sačuvaju u miru, i nadati se obnovi gvozdene zavjese iza koje će opet izigravati važnost, sukobljavajući se sa Evropom čiji smo sastavni dio.


    Zato, suštinski, jedni su bili za građansku državu i multietničko društvo, drugi za nacionalnu, tobože istorijsku, petrovićevsku, a zapravo teokratsku državu vođenu tuđim nacionalnim interesom, što bi nadzirala jedna vjerska zajednica.


    Dakle, jedni su mislili o budućnosti, drugima je inspiracija bila srednjovjekovna prošlost.

    IZBJEGNUT SCENARIO SVRŠENOG ČINA
    Zahvaljujući drugačijim globalnim okolnostima, ali i crnogorskom političkom umijeću, u šta posebno ubrajam Beogradski sporazum, ovaj put smo izbjegli scenario svršenog čina i opasnost da se o Crnoj Gori odluči izvan Crne Gore. Iako ni tada nije bila obezbijeđena ravnopravnost za dvije suprotstavljene ideje.


    Uslovima referenduma koje je nametnula EU određeno je da zagovornici nezavisnosti moraju osvojiti najmanje 55% glasova učesnika referenduma. Pristali smo i na ovu nepravednu formulu i uz učešće 86,5% punoljetnih građana Crne Gore pobijedili. Taj naš ustupak bio je investicija u odnose povjerenja sa EU koja nas i dalje vodi ka njenom članstvu.


    Moramo odlučno i strateški osmišljeno odoljeti velikodržavnoj i kleronacionalističkoj agresiji našeg negiranja. U tom pregnuću nikad ne smijemo zaboraviti na odgovornost prema državotvornim manjinama u Crnoj Gori. Niti dozvoliti da upadnemo u zamku mržnje prema bilo kome uključujući i one sa čijih se najviših adresa atakuje na Crnu Goru i Crnogorce. Jer mržnja bi postala naš teret i naše ograničenje u budućnosti


    Danas, petnaest godina kasnije, prilika je za pitanje što smo u proteklom vremenu uradili? Odgovor ne smije biti inspirisan željom da se samo pobroje uspjesi politike koja je tokom tog perioda upravljala Crnom Gorom. Niti da se pribavi opravdanje za ono što nije učinjeno. Ili je učinjeno nedovoljno dobro. Kao lider koalicije za nezavisnost i nosilac najviših državnih funkcija u ovom periodu, ne želim da se samoobmanjujemo uljepšanom slikom koju bismo željeli da vidimo. Mnogo je važnije kakva će Crna Gora biti za petnaest godina, nego kakvu ćemo sliku stvoriti o njoj u proteklih petnaest. Ali, potrebno je i da realno ocijenimo period nezavisnosti.


    Idealizacija i glorifikovanje bilo koga, i bilo čega iz prošlosti, vodili bi u pogrešnom smjeru. Griješe jednako i oni koji vide samo negativne pojave i promašaje. Ovih drugih je, nažalost, mnogo više. Što je najgore, ne čine to zato što ne mogu da vide istinu, već zato što neće da je vide. Iz političkih razloga. Time oni potvrđuju da ne žele dobro Crnoj Gori. Oni jedino žele da diskredituju one koji su je vodili.

    KAD BROJKE GOVORE
    U odgovoru na pitanje što smo uradili u godinama nakon obnove države, navešću samo neka krupna postignuća, koja su, vjerujem, neupitna.


    Učvrstili smo ekonomsku održivost Crne Gore oslobođenu dotacija i dotiranog mentaliteta koji je vrijeđao naše državno i građansko dostojanstvo, koji nas je sputavao da samostalno definišemo svoje nacionalne interese. Na tom temelju začetom već ranih devedesetih, uz jasnu viziju ekonomskog i demokratskog razvoja, obezbijedili smo kontinuirano dinamičan ekonomski rast koji je stvorio realan osnov za bitno unapređenje životnog standarda.


    U godini referenduma građanin Crne Gore uživao je samo 36% životnog standarda građanina EU. Na kraju 2019. taj procenat je porastao na 50%. Za 13 godina Crna Gora je savladala 14 teških stepenica. Da li je uopšte potrebno reći da je to najbolje ostvarenje među zemljama regiona. Svakako, najubjedljiviji je odgovor zvanične EU statistike na politikantske optužbe da su petnaest godina nezavisnosti pojeli skakavci. A na konstrukcije o Crnoj Gori kao „sprženoj zemlji“ bolje od riječi govore podmorski energetski kabal, završetak najteže i najskuplje dionice auto-puta, Porto Montenegro, Porto Novi, Luštica, ski centri na sjeveru, brojni hoteli visokih kategorija, novi profil Crne Gore kao privlačne turističke i investicione destinacije...


    Takođe, o navodno neodrživoj zaduženosti države samo kratke napomene za neupućene. Već godinama sva zaduženja bila su namijenjena izgradnji i razvoju infrastrukture, što rade i sve zemlje svijeta. A sve naše dospjele inostrane obaveze izmirene su bez zakašnjenja. I u vremenu kriza koje razaraju i najrazvijenije ekonomije, Crna Gora je pokazala da je održiva zemlja i ekonomija koja svoju tekuću potrošnju finansira iz sopstvenih izvora.
    In vino veritas

  32. #4547
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    USLOVI STABILNOSTI
    U periodu za nama učvrstili smo stabilnost Crne Gore i njen multietnički i multivjerski sklad. Taj temelj se pokazao pouzdanim i u najnovijim postizbornim iskušenjima i provokacijama. Na čvrstim osnovama iskustva očuvanog mira ranih devedesetih i izbjegnutog bombardovanja i policijsko-vojnog sukoba '99, rekao bih da smo prevrednovali i neke tradicionalne crnogorske stereotipe. U današnjoj Crnoj Gori na pijedestalu vrijednosti nije herojska pogibija, nego miran i srećan život.


    Sa optimizmom, koji mi ulivaju svojim odnosom prema Crnoj Gori oni koji nijesu mogli glasati na referendumu, zagledan sam u vrijeme koje je pred nama. Svjedoci smo njihovog iskrenog osjećanja i brige za crnogorske vrijednosti, za očuvanje građanske i demokratske, evropske Crne Gore. Takav njihov odnos prema državi najbolje govori o onome što smo postigli u proteklih petnaest godina. I o čvrstini temelja naše obnovljene države, osposobljene da odgovori izazovima unutrašnjih previranja i neizvjesnosti u regionalnom i globalnom kontekstu


    Narasla je i odgovornost građana da čuvaju mir i stabilnost države kao okvir vlastite slobode i prosperiteta. Zahvaljujući ekonomskoj održivosti odbranili smo pravo da Crnu Goru razvijamo kao građansku državu. Nije teško dokazati da bi to bilo nemoguće da je produžen život u zajednici, ili još gore, da je Crna Gora dotirana iz bilo čijih fondova izvan nje.


    I napokon, vratili smo Crnu Goru našem evropskom domu. Odlučno stali na put usvajanja evropskog sistema vrijednosti i ostvarili napredak koji nas je kvalifikovao za članstvo u NATO, najmoćnijoj političkoj i vojnoj alijansi u istoriji čovječanstva. Uprkos podijeljenim mišljenjima o njegovoj svrsishodnosti, vjerujem da to dostignuće predstavlja razlog za ponos svakog crnogorskog građanina. Jer, ako danas 75% građana kaže da želi da Crna Gora bude dio savremene Evrope, mora znati i da to gotovo bez izuzetka podrazumijeva i članstvo u najvažnijem savezu u kojem Evropa participira. Takođe, otvaranjem svih pregovaračkih poglavlja, Crna Gora je značajno odmakla ispred drugih kandidata za članstvo u EU. Nemam dilemu – ako i kad EU izađe iz svojih strateških nedoumica i vrati se ideji ujedinjenja Evrope, Crna Gora će biti njena prva sljedeća članica. I bez toga, zahvaljujući regionalnoj saradnji, partnerstvu u NATO i napretku prema EU, Crna Gora je obezbijedila visoko uvažavanje u međunarodnoj zajednici.


    Dopadalo se kome ili ne, ovo su rezultati u petnaest godina, na koje bi mogla biti ponosna svaka država.


    POGLED U BUDUĆNOST
    Za bolju budućnost naše države i društva potrebna je više od svega mudrost upravljanja koja će voditi prevazilaženju naslijeđenih podjela i većoj homogenizaciji i optimizaciji humanih resursa.


    Prethodnih petnaest godina nijesu bili dovoljan vremenski okvir za to. Posebno nijesu bile optimalan ambijent imajući u vidu da smo živjeli gotovo kontinuirane krize u Evropi: ekonomsku i finansijsku, izbjegličku, Bregzit, pa COVID-19... Neću pogriješiti ako kažem da smo živjeli i da živimo najozbiljniju krizu identiteta EU.


    Trebaće nam mnogo više osmišljenih, produbljenih napora konzistentne državne politike u oblasti obrazovanja, kulture, informisanja, nauke, odnosa sa mladima da bi uspješnije i pouzdanije učvršćivali identitetsku svijest u Crnoj Gori. Prije svega svijest o državnom identitetu kao uslovu opstanka, stabilnosti i evropskog prosperiteta Crne Gore. A u okviru toga i o crnogorskom nacionalnom, kulturnom i vjerskom identitetu. Jer on je epicentar nacionalističkih ataka na Crnu Goru. Zatiranjem svijesti o njemu bio bi ostvaren cilj politike koja je Crnoj Gori pripremila novu tamnicu. Umjesto Kraljevine SHS – Srpski svet. Kada nema nacionalnih Crnogoraca, nema ni potrebe za državom Crnom Gorom. Odgovornost za to je na svima. Na nacionalnim Crnogorcima prije svega. Moramo odlučno i strateški osmišljeno odoljeti velikodržavnoj i kleronacionalističkoj agresiji našeg negiranja. U tom pregnuću nikad ne smijemo zaboraviti na odgovornost prema državotvornim manjinama u Crnoj Gori. Niti dozvoliti da upadnemo u zamku mržnje prema bilo kome uključujući i one sa čijih se najviših adresa atakuje na Crnu Goru i Crnogorce. Jer mržnja bi postala naš teret i naše ograničenje u budućnosti.


    SVIJET I MI
    Uspjeh u ovoj ni malo lakoj misiji neće zavisiti samo od nas. Zavisiće uveliko od geopolitičkog raspleta u Evropi i na globalnoj sceni. Ukoliko EU i dalje bude pasivna na Zapadnom Balkanu dodatno će ohrabriti antievropske, nacionalističke, velikodržavne politike. I sve protivnike Evrope da jačaju svoju destrukciju na Zapadnom Balkanu. Pitanje koje danas stoji pred EU je da li želi da preuzme odgovornost za mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu, kao evropskom regionu. Ili će, kao i do sada, i danas inicijativu prepustiti drugima, svojim protivnicima, koji upravo Zapadni Balkan koriste kao pristupni teren za usavršavanje svog hibridnog repertoara protiv Evrope.


    Ukoliko EU i dalje bude pasivna na Zapadnom Balkanu dodatno će ohrabriti antievropske, nacionalističke, velikodržavne politike. I sve protivnike Evrope da jačaju svoju destrukciju na Zapadnom Balkanu. Pitanje koje danas stoji pred EU je da li želi da preuzme odgovornost za mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu, kao evropskom regionu. Ili će, kao i do sada, i danas inicijativu prepustiti drugima, svojim protivnicima, koji upravo Zapadni Balkan koriste kao pristupni teren za usavršavanje svog hibridnog repertoara protiv Evrope


    Bez obzira na sve izazove, vjerujem da je pred nama blisko bolja budućnost. Tokom proteklih deceniju i po, u pozadini svakojakih problema, identitetskih i drugih bitaka i izazova, stasavala je jedna nova Crna Gora – generacijski drugačijih interesovanja i navika i savremenijih razmišljanja. Demokratski zrelija, po prvi put u istoriji s modelom kohabitacije vlasti. Stasale su generacije koje su te 2006. bili djeca, učenici ili studenti. Oni su danas stekli pravo da odlučuju o sudbini Crne Gore i da je uređuju prema svojim nazorima i potrebama. Razumljivo je da oni imaju svoje ciljeve i očekivanja od države u kojoj žive. Mi koji smo vodili bitke za ili protiv nezavisnosti, i koji smo odlučivali kakva će biti naša nezavisna država, moramo sve više uvažavati njihove ideje o Crnoj Gori, koja ulazi u digitalno doba, koje treba nova znanja i nove ljude.


    Uskoro će Crna Gora biti samo njihova. Veoma je važno da to svi što prije shvatimo.


    Sa optimizmom, koji mi ulivaju svojim odnosom prema Crnoj Gori oni koji nijesu mogli glasati na referendumu, zagledan sam u vrijeme koje je pred nama. Svjedoci smo njihovog iskrenog osjećanja i brige za crnogorske vrijednosti, za očuvanje građanske i demokratske, evropske Crne Gore. Takav njihov odnos prema državi najbolje govori o onome što smo postigli u proteklih petnaest godina. I o čvrstini temelja naše obnovljene države, osposobljene da odgovori izazovima unutrašnjih previranja i neizvjesnosti u regionalnom i globalnom kontekstu.


    https://www.pobjeda.me/clanak/cvrsti...ji-nase-drzave
    In vino veritas

  33. #4548
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Srećan Dan nezavisnosti onima koji danas slave, onima koji su u koroti, ali i onima koji danas čiste rijeke!

    Želio bih da dođe dan kada ćemo se svi ujediniti oko nacionalnih interesa i vrijednosti jedine nam domovine, a to su moderna, evropska, građanska, antifašistička i sekularna Crna Gora. Samo pod ovakvom Crnom Gorom može biti mjesta za sve i samo ovakva Crna Gora ima budućnost.

    Srećno bilo!
    Pridružujem se čestitkama! Samo da dodam tome "moderna, evropska, građanska, antifašistička i sekularna" jedan kvalitet za koji sva ispitivanja pokazuju da je glavni prioritet građana Crne Gore a koji je, nekim slučajem, odsutan

    Poštena, protiv korupcije i sa lopovima u zatvoru, a ne na televiziji.

  34. The Following User Says Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  35. #4549
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Vrijednosti koje sam naveo obuhvataju i pravnu državu, tako da ništa nije izostavljeno.
    Ne može biti evropska i moderna, a kleptokratska.
    In vino veritas

  36. #4550
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Vrijednosti koje sam naveo obuhvataju i pravnu državu, tako da ništa nije izostavljeno.
    Ne može biti evropska i moderna, a kleptokratska.
    Da, i moderna podrazumijeva evropska pa si odvojeno naglasio. Ne smeta da se naglasi ova borba protiv korupcije.

Page 182 of 543 FirstFirst ... 82132172178179180181182183184185186192232282 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Iz raznih medija [2020]
    By Gandalf_White in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 5228
    Last Post: 06-01-21, 22:27
  2. Prodajem Kolekciju knjiga iz Vijesti (edicija Milenijum)
    By Rakun in forum Ostali oglasi
    Replies: 7
    Last Post: 31-08-12, 15:08
  3. Replies: 3
    Last Post: 09-12-11, 11:11
  4. I: Edicija "Roman u Crnoj Gori"
    By liquido in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-10, 21:55
  5. Nova edicija "Politike", bestseleri svakog mjeseca
    By Alhemichar in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 10
    Last Post: 29-09-04, 00:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •