Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 26 to 50 of 76

Thread: Povratak na selo

  1. #26
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,356
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Od kad sam pronasa taj mir prije godinu i po skapira sam da u jednom danu cujem i izgovorim više rijeci nego sto mi odgovara, a to selo ne trazi od mene. Bilo to da uzmem sjekiru i idem da berem drva da imam za selo, ili da radim sa trimerom, pa nekad i da gledam tv ili citam knjigu postoji nesto relaksirajuce u toj limitiranoj izkljucenosti od svijeta.
    Moja je zamisao da sledece godine probam da usadim bijeli luk. Malo sam se bavio i izucavao sto i kako posto mi na imanje ne fali obradive povrsine. Svodi se na to da se po hektaru rodi izmedju 9000 i 11000 kg bijelog luka. Mislio sam da obradim 1000 kvadrata i to je znaci izmedju 900 i 1110 kg prihoda. Idem logikom da CG na uvoz samo te namirnice potrosi oko 4 miliona godisnje i da ista nije lako kvarljiva roba pa da cu imati vremena da je prodam. Cijena domaceg bijelog luka je 5€, neka izvucem i 750kg i neka ga prodam po 4€ sa ulozenih 250-300e moze dobit biti i 10ostruka veca.
    Ove godine sam objektivno sprijecen sa pocnem sa tim, sledece godine mislim da cu pored zadovoljstva mozda izvuci i neku korist..

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
    "Ako roboti ikad budu igrali kosarku, igrace je kao Tim Duncan".

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Manu For This Useful Post:


  3. #27
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,408
    Thanks Thanks Given 
    1,602
    Thanks Thanks Received 
    1,704
    Thanked in
    1,022 Posts

    Default

    Zasadis Fortunele i prodajes 4e kg. Grad je dobar radi brzeg zivota i olaksice zbog djece,moji su 5km od grada tako i da se renovira kuca eto mene "medjusvoje"
    A da ne kazem dok je mojih voca i povrca ne kupujemo... Sem lubecnice stvarno nju ne sadimo

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  4. #28
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    imati svoju hranu je velika prednost danas, pa makar i samo za salatu
    She is only here to annoy herself!

  5. #29
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Manu View Post
    Od kad sam pronasa taj mir prije godinu i po skapira sam da u jednom danu cujem i izgovorim više rijeci nego sto mi odgovara, a to selo ne trazi od mene. Bilo to da uzmem sjekiru i idem da berem drva da imam za selo, ili da radim sa trimerom, pa nekad i da gledam tv ili citam knjigu postoji nesto relaksirajuce u toj limitiranoj izkljucenosti od svijeta.
    Moja je zamisao da sledece godine probam da usadim bijeli luk. Malo sam se bavio i izucavao sto i kako posto mi na imanje ne fali obradive povrsine. Svodi se na to da se po hektaru rodi izmedju 9000 i 11000 kg bijelog luka. Mislio sam da obradim 1000 kvadrata i to je znaci izmedju 900 i 1110 kg prihoda. Idem logikom da CG na uvoz samo te namirnice potrosi oko 4 miliona godisnje i da ista nije lako kvarljiva roba pa da cu imati vremena da je prodam. Cijena domaceg bijelog luka je 5€, neka izvucem i 750kg i neka ga prodam po 4€ sa ulozenih 250-300e moze dobit biti i 10ostruka veca.
    Ove godine sam objektivno sprijecen sa pocnem sa tim, sledece godine mislim da cu pored zadovoljstva mozda izvuci i neku korist..

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
    kupi ovce jer bez ovcjeg humusa nema ni dobrog bijelog luka

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  6. #30
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Manu View Post
    Od kad sam pronasa taj mir prije godinu i po skapira sam da u jednom danu cujem i izgovorim više rijeci nego sto mi odgovara, a to selo ne trazi od mene. Bilo to da uzmem sjekiru i idem da berem drva da imam za selo, ili da radim sa trimerom, pa nekad i da gledam tv ili citam knjigu postoji nesto relaksirajuce u toj limitiranoj izkljucenosti od svijeta.
    Moja je zamisao da sledece godine probam da usadim bijeli luk. Malo sam se bavio i izucavao sto i kako posto mi na imanje ne fali obradive povrsine. Svodi se na to da se po hektaru rodi izmedju 9000 i 11000 kg bijelog luka. Mislio sam da obradim 1000 kvadrata i to je znaci izmedju 900 i 1110 kg prihoda. Idem logikom da CG na uvoz samo te namirnice potrosi oko 4 miliona godisnje i da ista nije lako kvarljiva roba pa da cu imati vremena da je prodam. Cijena domaceg bijelog luka je 5€, neka izvucem i 750kg i neka ga prodam po 4€ sa ulozenih 250-300e moze dobit biti i 10ostruka veca.
    Ove godine sam objektivno sprijecen sa pocnem sa tim, sledece godine mislim da cu pored zadovoljstva mozda izvuci i neku korist..

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
    Luk naravno, zna Milivoje kako treba
    Mene obradjivanje zemlje nesto previse ne privlaci, nevrijeme ili kasni mraz i cao, ode ti sav trud... Stocarstvo se vise isplati
    Ali za sebe i familiju uvijek bude dovoljno.
    Pohvalicu se da sam zasadio jako lijep vocnjak oko imanja, posadio sam dva "prstena" raznog voca i tako dodatno obezbijedio privatnost jer su opasno pocele kuce da se grade okolo. Ranije je to mnogo ljepse bilo, kuce sa velikim imanjima koja su sad pocela da se cjepkaju.
    A imam rodjake u Vojvodini, ti ljudi imaju hektare i hektare njiva. Bukvalno koliko pogled seze sve je njihova zemlja i sve se obradjuje. Dok ljudi zive sasvim skromno, kupili su stvarno neke stancice djeci ali daleko od toga da imaju neke ogromne zarade.
    kad su jedne godine bili kod mene pitao sam ih sto da posadim oko kuce na par hiljada kvadrata, a oni mi rekose sto god hoces, jer na tu povrsinu si samo bastovan
    Last edited by Totalno Lagan; 05-01-21 at 16:26.

  7. #31
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,356
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    kupi ovce jer bez ovcjeg humusa nema ni dobrog bijelog luka

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    I to sam sredio od prijatelja koji ih ima 150, nego o tome cu na jesen. Bitan je licni mir i to je ono sto svi treba da traze u ovom ludom vremenu..

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
    "Ako roboti ikad budu igrali kosarku, igrace je kao Tim Duncan".

  8. #32
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Manu View Post
    I to sam sredio od prijatelja koji ih ima 150, nego o tome cu na jesen. Bitan je licni mir i to je ono sto svi treba da traze u ovom ludom vremenu..

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
    e puno uspjeha kad si sve zaokruzio ))
    na taj proizvod imas zagarantovan uspjeh samo jos nesto dodaj....
    svako dobro

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  9. #33
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,356
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    e puno uspjeha kad si sve zaokruzio ))
    na taj proizvod imas zagarantovan uspjeh samo jos nesto dodaj....
    svako dobro

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Hvala, imaces popust
    Zivio.

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
    "Ako roboti ikad budu igrali kosarku, igrace je kao Tim Duncan".

  10. #34
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,356
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Totalno Lagan View Post
    Luk naravno, zna Milivoje kako treba
    Mene obradjivanje zemlje nesto previse ne privlaci, nevrijeme ili kasni mraz i cao, ode ti sav trud... Stocarstvo se vise isplati
    Ali za sebe i familiju uvijek bude dovoljno.
    Pohvalicu se da sam zasadio jako lijep vocnjak oko imanja, posadio sam dva "prstena" raznog voca i tako dodatno obezbijedio privatnost jer su opasno pocele kuce da se grade okolo. Ranije je to mnogo ljepse bilo, kuce sa velikim imanjima koja su sad pocela da se cjepkaju.
    A imam rodjake u Vojvodini, ti ljudi imaju hektare i hektare njiva. Bukvalno koliko pogled seze sve je njihova zemlja i sve se obradjuje. Dok ljudi zive sasvim skromno, kupili su stvarno neke stancice djeci ali daleko od toga da imaju neke ogromne zarade.
    kad su jedne godine bili kod mene pitao sam ih sto da posadim oko kuce na par hiljada kvadrata, a oni mi rekose sto god hoces, jer na tu povrsinu si samo bastovan
    Bih da probam. Imamo posao i supruga i ja ali ocu da znam kako ce mi to ici. Idem svakako na selo svaki dan, kad god podjem nadjem sebi posao oko kog se zanimam i ns kraju umorim, pa cu u svemu tome naci mjesta i za obradjivanje..

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
    "Ako roboti ikad budu igrali kosarku, igrace je kao Tim Duncan".

  11. The Following User Says Thank You to Manu For This Useful Post:


  12. #35
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    457
    Thanks Thanks Received 
    226
    Thanked in
    127 Posts

    Default

    https://mojpovrataknaselo.me/

    Naleceh na ovaj sajt, pa me podsjeti na ovu temu.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Tonya For This Useful Post:


  14. #36
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Pale
    Posts
    2,846
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    55
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Da li je na kraju smisao svega u zivotu vratiti se prirodi, korijenima, fizickom radu, izgradnji stala i kokosinjaca i sopstvenoj proizvodnji?

    https://www.vijesti.me/v/499865

    Da li je neko od vas probao da potpuno promijeni stil zivota preseljenjem ili izgradnjom kuce na periferiji. Koliko je to zahtjevno, sta su mane, a sta prednosti...
    Mada, CG je mala i selo ustvari nije selo nego "na sat vremena od grada".

    Sent from my SM-A530F using Tapatalk
    O tome maštam već odavno... nazvao bih to "život u prirodi", jer su gradovi odavno na ovom regionu obična sela.Primitivizam i religija naroda ..nešto što se ukorijenilo .. onemogućava zdravo funkcionisanje društva.Prirodu narodi ne vole,.. to se da lako zaključiti po izgledu zelenih površina u urbanim naseljima i okolo njih.
    Last edited by Beli vuk; 07-02-21 at 08:24.

  15. #37
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,623
    Thanks Thanks Given 
    10,577
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Ima li ko iskustva sa Villager motornim trimerima za travu?
    Plac je oko 1000m˛,uglavnom meka trava,eventualno ako "preraste" trava pa je malo suvlja i jača,dva puta se kosilo godišnje do sad(komšija sa trimerom).
    Hvala

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  16. #38
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    CG
    Posts
    779
    Thanks Thanks Given 
    33
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Od kineskih proizvodjaca Villager je najbolji, trebalo bi da posluzi tvojim potrebama.

  17. The Following User Says Thank You to suponik For This Useful Post:


  18. #39
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    1,710
    Thanks Thanks Given 
    335
    Thanks Thanks Received 
    919
    Thanked in
    468 Posts

    Default

    Đe uzet Villagera i koji trimer? U Agrariju?

  19. #40
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,623
    Thanks Thanks Given 
    10,577
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Gledao sam ih u Agrariju.Model 1900s od 1.9KS 230€ i 1250s od 1,7KS 180€.E sad,par ljudi ih je hvalilo kao dobri su za neke manje površine,odnosno tamo đe se neće kosit po par sati neprekidno.Ne znam,čekam još nečiji savjet oz ličnog iskustva sa Villagerom,jer svi znamo da je Stihl i Husqvarna top level ali,mnogo je veći budžet za njih.Od ostalih kineza,malo malo izađe neki novi proizvođač čije ime ni ja ne umijem izgovorit,koji su se pokazali solidni i nema ih više kod nas posle 2-3god od kad se pojave.Njih čovjek može ulovit na neke akcije i za 100-150€.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  20. #41
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Nebula
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    194
    Thanks Thanks Received 
    100
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Nešto sam razmišljao da radim baštu ove godine, a nisam odavno.
    Valjda će uskoro vrijeme za to.
    Šta se isplati radit na nekih 1000 m2, većinski za prodaje?

  21. #42
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    Krompir, jagode, maline..
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  22. #43
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Sad je najisplativije - psenicu.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  23. #44
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Nebula
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    194
    Thanks Thanks Received 
    100
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Pa i prva pomisao mi je bila na jagode ili neko bobičasto voće,ne znam baš koliko je pšenica isplativa na tu površinu?

  24. #45
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    1,710
    Thanks Thanks Given 
    335
    Thanks Thanks Received 
    919
    Thanked in
    468 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    Gledao sam ih u Agrariju.Model 1900s od 1.9KS 230€ i 1250s od 1,7KS 180€.E sad,par ljudi ih je hvalilo kao dobri su za neke manje površine,odnosno tamo đe se neće kosit po par sati neprekidno.Ne znam,čekam još nečiji savjet oz ličnog iskustva sa Villagerom,jer svi znamo da je Stihl i Husqvarna top level ali,mnogo je veći budžet za njih.Od ostalih kineza,malo malo izađe neki novi proizvođač čije ime ni ja ne umijem izgovorit,koji su se pokazali solidni i nema ih više kod nas posle 2-3god od kad se pojave.Njih čovjek može ulovit na neke akcije i za 100-150€.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Ja sam uzeo jednu motornu kosilicu u Centrometal prije dvije godine, Emix ili tako nešto. Motor Brigs&Straton, radi ka zmaj, ali kosilica tako loše konstruktivno riješena da jedva trava upada u onu košaricu, tako da najčešće kosimo bez nje.

    Ove godine bi uzeo jedan motorni trimer, jer su oni na struju, a imam ih dva komada, neozbiljni.

    Sačekaću i ja, ako u međuvremenu ne ispane kakva akcija..Mada, neke stvari što sam gledao, ne da neće biti na akciji nego su i poskupile za četvrtinu.

  25. #46
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    Ako me sjećanje služi, prosjek pšenice na 1 hektar između 4-5t.. Kilo pšenice daje u prosjeku 0.65kg brašna.. Na tu tvoju površinu ti se ne bi isplatilo..
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  26. The Following User Says Thank You to Zedd For This Useful Post:


  27. #47
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,685
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LazarusNk View Post
    Nešto sam razmišljao da radim baštu ove godine, a nisam odavno.
    Valjda će uskoro vrijeme za to.
    Šta se isplati radit na nekih 1000 m2, većinski za prodaje?
    Gledajući cijene na pijaci...zeleniš.
    Zelena salata, mladi luk, rotkvice, rukola.....i tako to.
    Ali moraš naučiti kako se radi ( naćićeš na youtube) i imati kupce.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  28. #48
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    <3 JEDNA JE DOMOVINA, JEDNA JE CRNA GORA <3
    Posts
    6,081
    Thanks Thanks Given 
    1,283
    Thanks Thanks Received 
    255
    Thanked in
    128 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    Ima li ko iskustva sa Villager motornim trimerima za travu?
    Plac je oko 1000m˛,uglavnom meka trava,eventualno ako "preraste" trava pa je malo suvlja i jača,dva puta se kosilo godišnje do sad(komšija sa trimerom).
    Hvala

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Ako mozes uzmi Stihl.. ja u druge marke nemam povjerenja, stihl je peri deri, imam dvije motorne pile i jedan trimer, samo ih treba odrzavati kako treba i picis ne gasis..
    Edit: Istina je da su skuplji od ostalih marki, ali bolje pricekat pa kupiti dobar alat, nego nabrzaka nesto sto nije bas najbolje.

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Last edited by Shadow'91; 28-03-22 at 13:13.
    So I will come back from the dead and lay claim to what I am owed. - captain Flint

  29. The Following 3 Users Say Thank You to Shadow'91 For This Useful Post:


  30. #49
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,625
    Thanks Thanks Given 
    91
    Thanks Thanks Received 
    830
    Thanked in
    493 Posts

    Default

    husqvarna iznad svega

  31. #50
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Montenegro, Podgorica
    Posts
    524
    Thanks Thanks Given 
    296
    Thanks Thanks Received 
    239
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shadow'91 View Post
    Ako mozes uzmi Stihl.. ja u druge marke nemam povjerenja, stihl je peri deri, imam dvije motorne pile i jedan trimer, samo ih treba odrzavati kako treba i picis ne gasis..
    Edit: Istina je da su skuplji od ostalih marki, ali bolje pricekat pa kupiti dobar alat, nego nabrzaka nesto sto nije bas najbolje.

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Ziva istina. Imam Stihl FS 120, preko 10 godina intenzivnog košenja. I dalje radi kao sat. Prije godinu dana uzeh šegu Stihl ms180, sasvim dovoljno. Prezadovoljan sam sa obije masine, trimerom posebno. Samo redovni servisi i nema brige. A to za cijenu, bolje kupit jednom dobar alat kao sto rece kolega, nego da kupujes na svake npr 3 4 godine drugi..

    Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  32. The Following User Says Thank You to Splinter99 For This Useful Post:


Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 33
    Last Post: 28-08-11, 23:29
  2. Najbolje i najgore selo u cg
    By Hombre in forum Sve i svašta
    Replies: 35
    Last Post: 17-08-04, 13:29
  3. Cobanin, selo i impotencija
    By Jeronim9 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 17-04-04, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •