Page 575 of 1249 FirstFirst ... 754755255655715725735745755765775785795856256751075 ... LastLast
Results 14,351 to 14,375 of 31213

Thread: Vlada Crne Gore, 42. saziv

  1. #14351
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ja čekam @Gagarin i @hercules da prokomentarišu.

    Iskreno, nije mi jasno kako su ovo uspjeli.

    Da su odradili refinans po 0.88% pa ajde, ali hedžing na način da nas štiti od valutnog rizika i da nam KS bude fiks na EUR 0.88% umjesto 2% na USD....

    Što se mene tiče /respect







    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Dobro je odrađen posao, ali mi se čini da je ministar ostao nedorečen. Posle njegove izjave nije mi jasno da li je aranžman napravljen za cio period otplate ili za jednu godinu.

    Razlika između referentnih kamata na USD i EUR (10Y FED je 1,28%, a 10Y Deutch Bund je -0,315%) je 1,6%. Po toj logici crnogorski kredit sa 2% USD kamate je ekvivalentan sa 0,4% u EUR. (Uzeo sam parameter desetogodišnje kamate), slično je sa ostalima. Imajući u vidu da smo divljani niko nam neće dati baš ful razliku, jer se ostavlja neki buffer ako mi difoltiramo.
    I baš to u slučaju difolta druga strana snosi rizik samo razlike u kamatama u aranžmanu, ne i cijelog kredita.
    Moguće da je razlika od 0,4% do 0,88% pošla baš i na kompenzaciju valutnog swapa.
    Dakle, kod valutnog swapa veoma je važno radi li se o jednogodišnjem ili trajnom angažmanu. Ako je jednogodišnji aranžman onda swap praviš na pola godine za jednu ratu i na godinu za drugu ratu i to samo za iznose rata koje dospijevaju, što zbog kraćeg vremenskog horizonta i manje para biva relativno lako izvodljivo.
    A na 14 godina otplate i sve pare, pa i nije baš.
    Takođe, nisam baš siguran koliko je izvodljiv i koliko košta valutni swap na 10+ godina, gdje stalni imaš neke otplate. To bi značilo da ti se garantuje postojeći kurs na datum svake rate i da baš nađeš nekog idealnog sa druge strane koji ima eurski kredit isti kao mi u dolarima, a da su mu dolarski prihodi i valutni rizik. Jer banke samo uparuju pacijente i uzimaju fee, slabo se izlažu ovakvijema rabotama .

    Pošto sam ga vjerovatno zamulja za sve pare da se teško razumije, da pojednostavim u nekoliko tačaka:
    1. Super stvar, pretpostavljam da bi svako ovo uradio da je na mjesto ministra finansija.
    Zašto nije onda DPS to radio?
    Zato što tada nije bilo rata koje se isplaćuju i bez potencijalnog odliva nema su čim radit swap. Ne možeš baš hedžovat u mislima.
    2. Ostaje mi misterija da li je uređeno za godinu ili na duži period. Mickey je pominjao 8 Mln uštede za godinu. Imajući u vidu njegovu prirodu ne bi on propustio da se pofali sa nekih 115 Mln uštede da je napravljen swap za cijeli rok otplate.
    3. Ako je na godinu dana, super. Nego, sad bez zezanja. Ako pukne neka manita inflacija, a krenula je izgleda kao posledica sumanutog globalnog upumpavanja para što onda. Što ako rata za recimo 4-5 godina bude penauts. Recimo, realno, pola od sadašnje? Oćemo li pričat "Milo vizionar"?
    A što ako inflacija u EUR bude drastično veća ili manja od dolarske? Pa se onda drastično kursevi pomjere gore ili dolje.
    Sve je ovo jedna rabota đe treba da te prokenja. Evo makar se ispostavi da nam valja kamata kineskog kredita i da nam je kamata već sada manja od dolarske i eurske inflacije. Doduše, Kinezima kad su ugovarali posao očigledno je kamata bila nisko na listi prioriteta u odnosu na upošljavanje kapaciteta.
    4. Glavna muka je bila kineski uticaj i to da će Kinezi da odnesu Crnu Goru u Guandžou, ako stignu na red od Srba koji je tegle za Čačak.
    Kineski uticaj ostaje, garancija državnom imovinom ostaje sve do novog kredita.
    5. Novi kredit. Će sačekamo. Provjerih malo. Ono što je Spaić radio, na dan pred usvajanje da uglaviš odobrenje za zaduženje od 20% GDP, bez podataka ko je zajmodavac i koji su svi konkretni uslovi nego na riječ, baš se i ne radi i niđe ne bi prošlo.
    Ranije je bilo u budžetu takvih stavki ali su unošene mjesecima ranija i znalo se ko je zajmodavac ili se ide na tržište.
    Konkretno u slučaju kineskog kredita glasala je Skupština o istom, dobili su i ugovor i znalo se ko je zajmodavac. Glupo bi bilo da se ide ispod toga nivoa.
    Za swap to nije toliko važno ostaje mi ključno jel na godinu ili na duže. Ako je na duže kako evenutalno refinansirati kredit...

  2. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  3. #14352
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,606
    Thanks Thanks Given 
    407
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    173 Posts

    Default

    Evo ga, ustao je u 06h da bi sastavio i izbacio do 7

    Sent from my MI 9 using Tapatalk

  4. #14353
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Đe se gasi ovaj kreten Medolinoi? Pi

  5. #14354
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    336
    Thanks Thanks Received 
    330
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Meni samo nije jasno kako kineska strana nije odreagovala i rekla: "Evo reprogramiramo kredit po kamati od 0.00001%, može i EUR ako mislite da je tako bolje. Vlada Crne Gore ima priliku da pokaže je li u pitanju politika ili ekonomija."

    Kinezi bi mogli naći neku računicu čak i ovdje, jer već 5 godina su njihovi radnici i firme upošljene, a svakako bi tako amortizovali američki uticaj. Nekad imam osjećaj da bukvalno ništa ne rade, samo gledaju i ta strategija mi nije jasna.

  6. #14355
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Vjeruj mi, ne treba ništa da nam bude jasno samo što dalje od biznisa sa kinezima...

  7. #14356
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the Genius View Post
    Meni samo nije jasno kako kineska strana nije odreagovala i rekla: "Evo reprogramiramo kredit po kamati od 0.00001%, može i EUR ako mislite da je tako bolje. Vlada Crne Gore ima priliku da pokaže je li u pitanju politika ili ekonomija."

    Kinezi bi mogli naći neku računicu čak i ovdje, jer već 5 godina su njihovi radnici i firme upošljene, a svakako bi tako amortizovali američki uticaj. Nekad imam osjećaj da bukvalno ništa ne rade, samo gledaju i ta strategija mi nije jasna.
    Kinezima odgovara da neko preuzme dug. Ako ništa drugo, isplati se prijevremeno možda malo čupnu na neku ugovorenu naknadu za prijevremenu isplatu i onda tu milijardu po skoro istim uslovima ubace u AAA američke državne obveznice umjesto disfunkcionalne CG sa rejtingom B/B+, koje se broje kao junk.
    I doma pjevajući.

  8. #14357
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Kinezima odgovara da neko preuzme dug. Ako ništa drugo, isplati se prijevremeno možda malo čupnu na neku ugovorenu naknadu za prijevremenu isplatu i onda tu milijardu po skoro istim uslovima ubace u AAA američke državne obveznice umjesto disfunkcionalne CG sa rejtingom B/B+, koje se broje kao junk.
    I doma pjevajući.
    Ranije sam postavio slicno pitanje kao Genius. Moj utisak je da nova Vlada nije zeljela ni da pokusa s Kinezima. Da je napravljen pokusaj vjerujem da bi Kinezi pristali na novi aranzman. Vlada je odigrala kartu "kineske opasnosti". To je sad u modi.

    Kinezi preko svojih drzavnih kompanija sprovode drzavnu strategiju i polako grade mrezu. Ovaj vijek pripada Kini. Crna Gora je samo mrvica na stolu.

  9. #14358
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Kinezima odgovara da neko preuzme dug. Ako ništa drugo, isplati se prijevremeno možda malo čupnu na neku ugovorenu naknadu za prijevremenu isplatu i onda tu milijardu po skoro istim uslovima ubace u AAA američke državne obveznice umjesto disfunkcionalne CG sa rejtingom B/B+, koje se broje kao junk.
    I doma pjevajući.
    Neće ovdje Kinezi loše proći. A mi smo izvukli profit na politički momenat i naše patetično kukanje i zapomaganje da nam ponesoše Kinezi državu za Šangaj.

    I dalje me malo sramota od toga, ali pošto nam je to zapomaganje zaradilo 100-200 miliona, jasno mi je da državni predstavnici nemaju puno izbora između koristi za sve građane i samopoštovanja.

    Inače, čujem da je ovo samo prva faza dila, da ide dalje swapovanje/refinansiranje.

    Što je još interesantnije, juče reče predstavnica Evropskog parlamenta da se IPA pare mogu korsititi za otplatu kineskog kredita, što je već na granici mogućeg. To bi značilo da nas EU upozorava godinama da ulazimo u loš dil, da kupujemo Porše a nemamo para da ga otplatimo. Mi ipak kupimo Porše, pa kukamo kako nemamo para da ga otplatimo i onda EU dođe i otplati nam taj dug.

  10. #14359
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Možda jedan od najbezobraznijih naslova ikad:

    Umjesto da otpušta Vlada povećala broj zaposlenih

    https://www.portalanalitika.me/clana...tvu-i-policiji

    Skok broja zaposlenih u 2019 i 2020, hiljade zaposlene pred izbore. Ko je kriv? Vlada Zdravka Krivokapića koja je preuzela 4. decembra 2020.

  11. #14360
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by skostic View Post
    Evo ga, ustao je u 06h da bi sastavio i izbacio do 7

    Sent from my MI 9 using Tapatalk
    Kome nije jasna razlika između vlade političara i ovog što sad imamo, mislim da mu je sada jasno. Još onog Mitrovića kad bi poćerali ....

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  12. The Following User Says Thank You to kimmi For This Useful Post:


  13. #14361
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,587
    Thanks Thanks Given 
    3,546
    Thanks Thanks Received 
    8,590
    Thanked in
    4,638 Posts

    Default

    veći su problem ovi te podržavaju što Medo piše, a ima ih prilično

    Тapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  14. #14362
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    632
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    Koliko samo grešaka u kucanju napravi Medojša Nebojević kad god pusti u etar neku svoju vrhunsku objavu.

    Stiče se utisak da ga neko zovne na telefon, kad ugrabi 5 minuta, brzo mu izdiktira šta da objavi, a onda on od brzine kucanja ne stigne ni da pročita to što je napisao. Jer, mora da objavi u tačno zakazano vrijeme.

  15. #14363
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,850
    Thanks Thanks Given 
    1,146
    Thanks Thanks Received 
    1,064
    Thanked in
    515 Posts

    Default

    Sjajno bi bilo da se dogovorimoi da ga ne pominjemo vise. Takve kao on samo treba ignorisati dok mu se ime potpuno ne zaboravi. Klovn.
    Sate sate sate

  16. The Following 2 Users Say Thank You to nimfa For This Useful Post:


  17. #14364
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    veći su problem ovi te podržavaju što Medo piše, a ima ih prilično

    Тapatalk
    Ipak manje nego ovih što vlaže na DPS...

  18. #14365
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Zbilja nemam kad i slabo se družimo, ali kad je Miki krenuo u razglas, prosto sam morao da svratim, da vidim kako izgleda arena.

    Koliko čujem, DPS, DF, sve ostale babaroge na aparatima...
    Forumska ekipica na ekstaziju... Izvinjavam se, u ekstazi.
    Država, odnosno, svi mi koliko nas je, na klackalici.

    Aman s vama. Koliko viđeh, svega jedna osoba ovđe uopšte pojma ima što je hedžing.
    minus 1 osoba pojma ima koji je derivat, i kako, uopšte korišten. Jer nam niko nije reko. Ministar priča propagandu, detalje koji su suština, preskače.
    Neka vrsta swapa, vjerovatno. Koga briga što je to win/lose game. Koga briga i što USofA, svako malo kad im dođe da jačaju privredu, preciznije konkurentnost, obaraju kurs dolara. Koga briga što ideju nemate kako će ova igra završit, u konačnom ishodu. Koga briga što niko na svijetne može znat kakav će bit epilog ugovora, koji, uz to, niko nije ni vidio.
    Ali svi znaju da je sjajan.
    Koga briga što Kinezi ovđe jedini mogu ruke trljat na sigurno. Mi smo im osigurali kredit, sve lajući na zvijezde. Ako fulamo, ebi ga, moglo je vazda i gore. Mogo se Milo vratit, ili tako što.
    Koga briga što je to igra na konačan ishod, i, dok taj ishod ne dođe, ne može niko živ reć koliko se i kako ušteđelo. I je li uopšte.

    Koga briga što bukvalno, od prošle godine nit jedna razvojna investicija ne postoji, što je i KAPITALNI BUDŽET I REZERVA pasala u ToMontegro za koji niko ne zna što nam je trebao, što niđe jednog tendera nije bilo, što se i tekući projekti ne isplaćuju...

    I, da kažem što nisam mislio da ću za života reć, Medo je za vas svijet izmislio. Jer je, ovaj put, postavio prava pitanja. Što god činio ranije.
    A vama, što bi rekla ona ambasada, svaka čast. Poslije one obveznice, red je vala bio i hedžing da čestitaju. Ima li većeg demokratskog dostignuća od zaduživanja, i potencijalnog još većeg zaduživanja.

    Odo ja sad nazad na aparate. I đeci papire za kakvu državu, imunu na sveopšte i svestrano sljepilo ( sa naglaskom na svestrano ), da regulišem.

    .
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  19. The Following User Says Thank You to Buva+gacce For This Useful Post:


  20. #14366
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    5,528
    Thanks Thanks Received 
    4,949
    Thanked in
    2,071 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    veći su problem ovi te podržavaju što Medo piše, a ima ih prilično

    Тapatalk
    Takvi ne podrzavaju ti Meda nego ne podrzavaju vlast. Tako ce takvi i najvece Medove gluposti iskoristiti kao argument.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  21. #14367
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,587
    Thanks Thanks Given 
    3,546
    Thanks Thanks Received 
    8,590
    Thanked in
    4,638 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Ipak manje nego ovih što vlaže na DPS...
    isti ih je broj. mada ne vidim kako poveza Meda i DPS?


    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Takvi ne podrzavaju ti Meda nego ne podrzavaju vlast. Tako ce takvi i najvece Medove gluposti iskoristiti kao argument.
    podržavaju Meda i DF jer smatraju da bi oni bolje vodili državu no ovi. to je sasvim legitimno naravno, ali malo je problem što misle da je Medo u pravu za sve što napiše

    Тapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  22. #14368
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    isti ih je broj. mada ne vidim kako poveza Meda i DPS?




    podržavaju Meda i DF jer smatraju da bi oni bolje vodili državu no ovi. to je sasvim legitimno naravno, ali malo je problem što misle da je Medo u pravu za sve što napiše

    Тapatalk
    Pa čisto dajem sugestiju kad već pišaš , da malo i šaraš...

  23. #14369
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,564
    Thanks Thanks Given 
    1,112
    Thanks Thanks Received 
    1,721
    Thanked in
    775 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by skostic View Post
    Evo ga, ustao je u 06h da bi sastavio i izbacio do 7

    Sent from my MI 9 using Tapatalk
    Nije,to je sinoc pisao,nije mogao da spava jer mu je mickeJ postao noćna mora


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #14370
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,783
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,935
    Thanked in
    2,314 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    Zbilja nemam kad i slabo se družimo, ali kad je Miki krenuo u razglas, prosto sam morao da svratim, da vidim kako izgleda arena.

    Koliko čujem, DPS, DF, sve ostale babaroge na aparatima...
    Forumska ekipica na ekstaziju... Izvinjavam se, u ekstazi.
    Država, odnosno, svi mi koliko nas je, na klackalici.

    Aman s vama. Koliko viđeh, svega jedna osoba ovđe uopšte pojma ima što je hedžing.
    minus 1 osoba pojma ima koji je derivat, i kako, uopšte korišten. Jer nam niko nije reko. Ministar priča propagandu, detalje koji su suština, preskače.
    Neka vrsta swapa, vjerovatno. Koga briga što je to win/lose game. Koga briga i što USofA, svako malo kad im dođe da jačaju privredu, preciznije konkurentnost, obaraju kurs dolara. Koga briga što ideju nemate kako će ova igra završit, u konačnom ishodu. Koga briga što niko na svijetne može znat kakav će bit epilog ugovora, koji, uz to, niko nije ni vidio.
    Ali svi znaju da je sjajan.
    Koga briga što Kinezi ovđe jedini mogu ruke trljat na sigurno. Mi smo im osigurali kredit, sve lajući na zvijezde. Ako fulamo, ebi ga, moglo je vazda i gore. Mogo se Milo vratit, ili tako što.
    Koga briga što je to igra na konačan ishod, i, dok taj ishod ne dođe, ne može niko živ reć koliko se i kako ušteđelo. I je li uopšte.

    Koga briga što bukvalno, od prošle godine nit jedna razvojna investicija ne postoji, što je i KAPITALNI BUDŽET I REZERVA pasala u ToMontegro za koji niko ne zna što nam je trebao, što niđe jednog tendera nije bilo, što se i tekući projekti ne isplaćuju...

    I, da kažem što nisam mislio da ću za života reć, Medo je za vas svijet izmislio. Jer je, ovaj put, postavio prava pitanja. Što god činio ranije.
    A vama, što bi rekla ona ambasada, svaka čast. Poslije one obveznice, red je vala bio i hedžing da čestitaju. Ima li većeg demokratskog dostignuća od zaduživanja, i potencijalnog još većeg zaduživanja.

    Odo ja sad nazad na aparate. I đeci papire za kakvu državu, imunu na sveopšte i svestrano sljepilo ( sa naglaskom na svestrano ), da regulišem.

    .
    Po trenutnom kursu autoput Smokovac - Mataševo košta 30,7 miliona eura po kilometru. Po prvim računicama ovaj aranžman mu smanjuje cijenu na nešto manje od 27 miliona po kilometru. Ako bude tako ti je odličan posao.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  25. #14371
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    U komsiluku
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    293
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    123 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Po trenutnom kursu autoput Smokovac - Mataševo košta 30,7 miliona eura po kilometru. Po prvim računicama ovaj aranžman mu smanjuje cijenu na nešto manje od 27 miliona po kilometru. Ako bude tako ti je odličan posao.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk
    I dalje nije odlicno, nego se gasi pozar. Inace jeste swap, ali dobar. Sa 2% dolarske kamate idemo na 0.88%E kamate. Jos ako je isti period isplate, posto smo imali grejsperiod, znaci ostalo je do 2038me cini mi se?? Evo, ja cu odmah moj stambeni kredit da refinansiram ako mi neka banka obori za 1.2% kamatnu stopu. Ali nece ni jedna.... Cekamo da Mickey izbaci sve info u vezi aranzmana, ali nekako vise volim da dugujemo Amerima i EU, nego Kinezima i Rusima. Sad ce neko reci da sam DPS bot. A pazite, 30g sam u opoziciji, nikad glasao DPS, smatram da je Ravnogorski pokret oslobodilacki bio, da postoji velika razlika izmedju partizana i komunista, i nikad nisam bio u Beograd.

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  26. #14372
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    Zbilja nemam kad i slabo se družimo, ali kad je Miki krenuo u razglas, prosto sam morao da svratim, da vidim kako izgleda arena.

    Koliko čujem, DPS, DF, sve ostale babaroge na aparatima...
    Forumska ekipica na ekstaziju... Izvinjavam se, u ekstazi.
    Država, odnosno, svi mi koliko nas je, na klackalici.

    Aman s vama. Koliko viđeh, svega jedna osoba ovđe uopšte pojma ima što je hedžing.
    minus 1 osoba pojma ima koji je derivat, i kako, uopšte korišten. Jer nam niko nije reko. Ministar priča propagandu, detalje koji su suština, preskače.
    Neka vrsta swapa, vjerovatno. Koga briga što je to win/lose game. Koga briga i što USofA, svako malo kad im dođe da jačaju privredu, preciznije konkurentnost, obaraju kurs dolara. Koga briga što ideju nemate kako će ova igra završit, u konačnom ishodu. Koga briga što niko na svijetne može znat kakav će bit epilog ugovora, koji, uz to, niko nije ni vidio.
    Ali svi znaju da je sjajan.
    Koga briga što Kinezi ovđe jedini mogu ruke trljat na sigurno. Mi smo im osigurali kredit, sve lajući na zvijezde. Ako fulamo, ebi ga, moglo je vazda i gore. Mogo se Milo vratit, ili tako što.
    Koga briga što je to igra na konačan ishod, i, dok taj ishod ne dođe, ne može niko živ reć koliko se i kako ušteđelo. I je li uopšte.

    Koga briga što bukvalno, od prošle godine nit jedna razvojna investicija ne postoji, što je i KAPITALNI BUDŽET I REZERVA pasala u ToMontegro za koji niko ne zna što nam je trebao, što niđe jednog tendera nije bilo, što se i tekući projekti ne isplaćuju...

    I, da kažem što nisam mislio da ću za života reć, Medo je za vas svijet izmislio. Jer je, ovaj put, postavio prava pitanja. Što god činio ranije.
    A vama, što bi rekla ona ambasada, svaka čast. Poslije one obveznice, red je vala bio i hedžing da čestitaju. Ima li većeg demokratskog dostignuća od zaduživanja, i potencijalnog još većeg zaduživanja.

    Odo ja sad nazad na aparate. I đeci papire za kakvu državu, imunu na sveopšte i svestrano sljepilo ( sa naglaskom na svestrano ), da regulišem.

    .
    Momak, ajmo ovako.

    Zadužiti toliko državu u USD valuti je bilo van svake pameti. Zašto? Pa jer si je izložio valutnom riziku, kockanju sa visinom javnog duga zavisno od stvari na koje ne možeš da utičeš. Da, može da se dobije, ali može i da se izgubi....kao kod svake kocke.

    Sad kad su ovi momci uspjeli da odrade aranžman na način da je KS niža i da se više ne kockamo, ti pokušavaš da nam prodaš priču da možda to nije dobro, jer možda će dolar da padne pa će pasti javni dug. Da možda, a možda će i da skoči. Znači tvoj stav je da smo trebali da nastavimo sa kockanjem?

    Moj stav je da kredit treba da nas opterećuje u onoj valuti u kojoj ostvarujemo prihode, tako da ne zavisimo od valutnih rizika da li će rata biti veća ili manja, a mislim da je bolje ovako i zbog planiranja rashoda.

    Umjesto da kažeš da je ovo što je DPS uradio sa autoputem i zaduživanjem u USD valuti budalaština, ti nam prodaješ priču da ovo nije nešto jer možda bi se kockanje isplatilo.

    Pfffff

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  27. The Following User Says Thank You to kimmi For This Useful Post:

    Dzi

  28. #14373
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    632
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    @kimmi konstantno upadaš u zamku DPSDP-ovaca koji po cijeli dan traže da im nešto ljudo objašnjavaju i da im se pravdaju, a ustvari bi trebalo bit skroz suprotno

  29. The Following 3 Users Say Thank You to Babbo Natale For This Useful Post:


  30. #14374
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,129
    Thanks Thanks Given 
    426
    Thanks Thanks Received 
    467
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
    @kimmi konstantno upadaš u zamku DPSDP-ovaca koji po cijeli dan traže da im nešto ljudo objašnjavaju i da im se pravdaju, a ustvari bi trebalo bit skroz suprotno
    Slazem se sa ovom konstatacijom, imali su priliku najmanje 2-3 god da DPS Vlada rijesi pitanje valutnog rizika... nisu ga rijesili i tacka.
    Prica SBBKBB je prica koju mogu da mlate samo DPSDP strucnjaci + Medo

  31. #14375
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,587
    Thanks Thanks Given 
    3,546
    Thanks Thanks Received 
    8,590
    Thanked in
    4,638 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/vijesti/ekono...-kamatne-stope

    stručnjaci za ekonomiju iz DFa su se oglasili

    Тapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

Page 575 of 1249 FirstFirst ... 754755255655715725735745755765775785795856256751075 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 11 users browsing this thread. (0 members and 11 guests)

Similar Threads

  1. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 22:46
  2. Nova Vlada Crne Gore
    By MonterO in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 173
    Last Post: 11-06-09, 11:25
  3. Vlada Crne Gore Ne Odustaje Od Potapanja Tare
    By Pirun in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 130
    Last Post: 24-11-06, 10:14
  4. Zasto cuti Vlada Crne Gore
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 15
    Last Post: 20-05-05, 09:46
  5. Vlada Crne Gore krije ratne zlocince
    By Dobrusky in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 10-04-05, 05:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •