Page 169 of 1249 FirstFirst ... 691191591651661671681691701711721731792192696691169 ... LastLast
Results 4,201 to 4,225 of 31213

Thread: Vlada Crne Gore, 42. saziv

  1. #4201
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,688
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    705
    Thanked in
    321 Posts

    Default

    Vjetrenjače na VP Možura su snage 2MW, na VP Krnovo su 2.8MW. MHE kod nas su obično oko 1MW neke malo više neke malo manje. Tako da tri vjetrenjače ne mogu mijenjati 180 MHE. Problem sa MHE kod nas je što se prave na bujičnim rijekama i potocima i zavise od dotoka jer nemaju akumulaciona jezera. Po meni jedine dvije MHE koje su dobre su Glava Zete i Slap Zete jer koriste vodu koja je prošla kroz HE Perućica i imaju konstantan dotok vode.

    Kod nas je u planu izgradnja vjetroparka na Brajićima snage oko 100MW i drugog bloka Krnova tj VP Gvozd ne znam koje snage.

    Na Briskoj Gori je u planu izgradnja solarne elektrane u početku 50MW snage sa planom podizanja na 250MW.

    Što se tiče uticaja na životnu sredinu ne mogu se porediti vjetroparkovi i MHE.

    Kad se krenulo u izgradnju kabla između Crne Gore i Italije plan je bio da se energija šalje za Italiju jer imaju manjak. U međuvremenu su Italijani napravili velike solarne elektrane i sad imamo situaciju da energija preko dana ide od Italije preko nas ka Albaniji, Grčkoj i Turskoj a preko noći od nas ka njima.



    Sent from my CPH1951 using Tapatalk

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Milos Darmanovic For This Useful Post:


  3. #4202
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Solarnu energiju mi skoro da ne koristimo uopšte. Po našem zakonu paneli se smiju postaviti samo na objekte od tvrde gradnje, što je neviđena glupost. Ako čega imamo sunca. Staklenici sa solarnim panelima su ludilo kombinacija.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Ne znam na koji zakon misliš ali nisi u pravu . Imaš primjer EPCG koja radi solarne panele iznad parkinga kod upravne zgrade (konstrukcija i paneli ujedno služe i kao hlad za automobile). Možda si pomiješao sa tim da se status povlašćenog proizvođača može dobiti jedino ako se paneli nalaze na objektu tvrde gradnje.

    Što se generalno tiče priče oko proizvodnje električne energije u CG, Baznu i konstantnu proizvodnju TE "Pljevlja" trenutno ne može da zamijeni nijedan drugi vid proizvodnje i ona kao jedina bazna elektrana u CG je od izuzetnog značaja za nas. Preuveličana je priča o njenom gašenju nakon dozvoljenih 20.000 radnih sati pogotovo nakon pokretanja projekta ekološke rekonstrukcije, niko ne bi dozvolio da 1.000 zaposlenih ostane bez posla tek tako (računajući i zaposlene u rudniku uglja).

  4. #4203
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,138
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,400
    Thanked in
    2,971 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bidon_nk View Post
    Ne znam na koji zakon misliš ali nisi u pravu . Imaš primjer EPCG koja radi solarne panele iznad parkinga kod upravne zgrade (konstrukcija i paneli ujedno služe i kao hlad za automobile). Možda si pomiješao sa tim da se status povlašćenog proizvođača može dobiti jedino ako se paneli nalaze na objektu tvrde gradnje.
    Vrlo moguće da sam pogrešno informisan i da se zabrana odnosi na status proizvođača. Poenta je da je naša država stimulisala stavljanje rijeka u cijevi, a destimulisala ulaganje u ekološki potpuno ok solarne elektrane.

    Slušao sam priče i da je ogromna peripetija i da se čeka godinama na dozvolu za dvosmjerno brojilo, pa ja kao neko ko ima kuću ne bih mogao da stavim panele na krov i ubacujem u sistem proizvedenu energiju i dobijam nadoknadu za to. Ovo je zakonski valjda moguće, ali dozvole za to su sizifov posao.



    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  5. #4204
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Vrlo moguće da sam pogrešno informisan i da se zabrana odnosi na status proizvođača. Poenta je da je naša država stimulisala stavljanje rijeka u cijevi, a destimulisala ulaganje u ekološki potpuno ok solarne elektrane.

    Slušao sam priče i da je ogromna peripetija i da se čeka godinama na dozvolu za dvosmjerno brojilo, pa ja kao neko ko ima kuću ne bih mogao da stavim panele na krov i ubacujem u sistem proizvedenu energiju i dobijam nadoknadu za to. Ovo je zakonski valjda moguće, ali dozvole za to su sizifov posao.
    Nije ogromna peripatija koliko upitna trenutna ekonomska isplativost stavljanja solarnih panela na krov kuće jer se ne dobija posebna naknada (podsticaj) za to već se svakog mjeseca pravi netiranje preuzete i predate energije u sistem. U suštini, zakonski je moguće i relativno brzo se može sve završiti ali nema ekonomske računice, jedino za neko off-grid domaćinstvo ili ekološkog aktivistu

  6. #4205
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Ne znam da li može neki drugi izvor energije da se poredi sa TE, ali termoelektrana mora da se gasi u narednih par godina. Prije svega zbog zdravlja građana, jer svi znamo da su Pljevlja jedan od najzagađenijih gradova u Evropi, a onda i zbog nacionalnih prioriteta i propisa.

    Sunce i vjetar treba da budu primarni izvori energije u Crnoj Gori. Što se tiče isplativosti, ona ne treba da se posmatra samo kroz direktni profit, već i kroz indirektne efekte, prije svega na zdravlje, prirodu i kvalitet života. Jer zagađenje odnosi živote, povećava troškove liječenja, smanjuje produktivnost, remeti biodiverzitet, uzrokuje migracije, negativno utiče na turizam i još mnogo toga. To je ono što bi trebalo da uvrstimo u kalkulacije, a ne samo direktni profit.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  7. #4206
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    539
    Thanks Thanks Given 
    310
    Thanks Thanks Received 
    500
    Thanked in
    183 Posts

    Default

    Bogumi kako se situacija sa virusima razvija dostina cemo u off grid.


    Ja praktikujem vec duze vremena kad god mogu od posla
    Budite relaksirani.

  8. #4207
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,776
    Thanks Thanks Given 
    665
    Thanks Thanks Received 
    2,987
    Thanked in
    1,768 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by viscount View Post
    ne znam da li može neki drugi izvor energije da se poredi sa te, ali termoelektrana mora da se gasi u narednih par godina. Prije svega zbog zdravlja građana, jer svi znamo da su pljevlja jedan od najzagađenijih gradova u evropi, a onda i zbog nacionalnih prioriteta i propisa.

    Sunce i vjetar treba da budu primarni izvori energije u crnoj gori. Što se tiče isplativosti, ona ne treba da se posmatra samo kroz direktni profit, već i kroz indirektne efekte, prije svega na zdravlje, prirodu i kvalitet života. Jer zagađenje odnosi živote, povećava troškove liječenja, smanjuje produktivnost, remeti biodiverzitet, uzrokuje migracije, negativno utiče na turizam i još mnogo toga. To je ono što bi trebalo da uvrstimo u kalkulacije, a ne samo direktni profit.
    Термоелектрану треба реконструисати, и еколишки је прилагодит.
    Из разлога горе наведених, а нешто сам и писао о томе раније није могуће угасити термоелектрану, ако желимо да имамо стабилан електроенергетски систем.Једина права алтернатива је да се постојећа термоелектрана пребаци на гас, рецимо уколико би се гас нашао у приморју јер је онај из увоза (будући азерски гаосвод) прескуп.Мислим да је емисија co2 дупло мања код гаса.Нравно да се направи и гасовод до Пљеваља.

    Што се Пљеваља тиче, тамо цијели град живи од те термоелектране и рудника.Стога препоручујем да се око гашења термоелктране прво пође попричати са Пљевљацима, али не преко интернета него уживо, ако коме баста, наравно.
    Last edited by BAR; 27-01-21 at 12:18.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  9. The Following User Says Thank You to BAR For This Useful Post:


  10. #4208
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,393
    Thanks Thanks Given 
    386
    Thanks Thanks Received 
    136
    Thanked in
    88 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bidon_nk View Post
    Nije ogromna peripatija koliko upitna trenutna ekonomska isplativost stavljanja solarnih panela na krov kuće jer se ne dobija posebna naknada (podsticaj) za to već se svakog mjeseca pravi netiranje preuzete i predate energije u sistem. U suštini, zakonski je moguće i relativno brzo se može sve završiti ali nema ekonomske računice, jedino za neko off-grid domaćinstvo ili ekološkog aktivistu

    itekako ima računice, za 7 godina vraćaš investiciju...

  11. #4209
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Prije svega zbog zdravlja građana, jer svi znamo da su Pljevlja jedan od najzagađenijih gradova u Evropi
    Ne znam za ostalo, ali Pljevlja nijesu zagadjena zbog TE. Pljevlja su zagadjena zbog lozenja uglja u kucama.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  12. #4210
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Zar nije bila prica oko tih solarnih panela da su, npr, Australci i valjda Njemci imali grdne probleme kad je doslo vrijeme za remont. Posle nekih 15 godina se javi golem problem reciklaze, pa ispadne skuplja dara nego mjera. Valjda je emisija co2 sa tog otpada vrlo zajeban, pa se mora sve kvalitetno odraditi, a za to treba jaka drzava, dobri reciklazni centri, sistem... A mi jedva i taj ugalj gorimo.


  13. #4211
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Ne znam za ostalo, ali Pljevlja nijesu zagadjena zbog TE. Pljevlja su zagadjena zbog lozenja uglja u kucama.
    Ne bih se složio. Tačno je da individualna ložišta imaju udjela u zagađenju, ali glavni izvor zagađenja u Pljevljima je Termoelektrana.

    Prema procjeni organizacije HEAL iz Brisela, Termoelektrana je 2016. bila direktni uzrok 35 prijevremenih smrtnih slučajeva u Crnoj Gori, a istovremeno uzrokovala štetu od preko 100 miliona eura.

    https://www.vijesti.me/vijesti/drust...tinama-miliona


    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Што се Пљеваља тиче, тамо цијели град живи од те термоелектране и рудника.Стога препоручујем да се око гашења термоелктране прво пође попричати са Пљевљацима, али не преко интернета него уживо, ако коме баста, наравно.
    Slažem se da treba popričati sa Pljevljacima, ali prvo da procijenimo koliko će ih ostati u narednim decenijama u ovakvim uslovima. Broj stanovnika iz godine u godinu opada, a zdravlje građana konstantno ugroženo zbog rada ta dva subjekta.


    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Zar nije bila prica oko tih solarnih panela da su, npr, Australci i valjda Njemci imali grdne probleme kad je doslo vrijeme za remont. Posle nekih 15 godina se javi golem problem reciklaze, pa ispadne skuplja dara nego mjera. Valjda je emisija co2 sa tog otpada vrlo zajeban, pa se mora sve kvalitetno odraditi, a za to treba jaka drzava, dobri reciklazni centri, sistem... A mi jedva i taj ugalj gorimo.
    Mi opasni otpad svakako izvozimo, jer nemamo postrojenja za reciklažu, tako da ne vidim naročiti problem u tome.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  14. #4212
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,688
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    705
    Thanked in
    321 Posts

    Default

    Priča oko gasne elektrane je bila ako se nađe gas u jadranu da se radi offshore elektrana ili da se radi u Baru. Baratalo se cifrom od oko 300MW instalisane snage.

  15. #4213
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,564
    Thanks Thanks Given 
    3,536
    Thanks Thanks Received 
    8,572
    Thanked in
    4,628 Posts

    Default

    https://www.cdm.me/politika/calovic-...visokom-nivou/

    Vlada je donijela odluku da za članove Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou izabere Vanju Ćalović Marković, izvršnu direktoricu MANS-a i Steva Muka, predsjednika Upravnog odbora Instituta alternativa.

    kako će Vanja Ćalović da dominira sad. neće nekima biti svejedno
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  16. #4214
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    https://www.cdm.me/politika/calovic-...visokom-nivou/

    Vlada je donijela odluku da za članove Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou izabere Vanju Ćalović Marković, izvršnu direktoricu MANS-a i Steva Muka, predsjednika Upravnog odbora Instituta alternativa.

    kako će Vanja Ćalović da dominira sad. neće nekima biti svejedno
    Stevo je OK lik, ali Vanja rules

    Sablja britka

  17. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  18. #4215
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,767
    Thanks Thanks Given 
    614
    Thanks Thanks Received 
    988
    Thanked in
    515 Posts

    Default

    Stvari idu sve bolje i bolje.
    Brzo će nadam se početi da radi linija do Spuža.
    Nema biranja, nek ožežu po lopovima svih narodnosti naše domovine.

    Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
    Сваки Црногорац и Брђанин једнак је пред судом.

  19. #4216
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    A sto obican gradjanin ima od toga sto Darko Pajovic zaradjuje 5000+ hiljada mjesecno u Kinu? Da je pricamo o ostalim kancerogenim vojnicima....

    Sistem se demontira celiju po celiju... A mi imamo milione kancerogenih celija...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Bogme Mojsije nije se lako upisati u istoriju ko najvise psece ... da ne recem

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  20. The Following User Says Thank You to kauboj24 For This Useful Post:


  21. #4217
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Ne znam da li može neki drugi izvor energije da se poredi sa TE, ali termoelektrana mora da se gasi u narednih par godina. Prije svega zbog zdravlja građana, jer svi znamo da su Pljevlja jedan od najzagađenijih gradova u Evropi, a onda i zbog nacionalnih prioriteta i propisa.

    Sunce i vjetar treba da budu primarni izvori energije u Crnoj Gori. Što se tiče isplativosti, ona ne treba da se posmatra samo kroz direktni profit, već i kroz indirektne efekte, prije svega na zdravlje, prirodu i kvalitet života. Jer zagađenje odnosi živote, povećava troškove liječenja, smanjuje produktivnost, remeti biodiverzitet, uzrokuje migracije, negativno utiče na turizam i još mnogo toga. To je ono što bi trebalo da uvrstimo u kalkulacije, a ne samo direktni profit.
    Nece se TE ugasiti ni za 10 godina, ako naprave toplanu za grad eto se smanji zagadjenje posto svi kupe ugalji i na njega se grija a posto je nema vjetra tamo previse da ocisti nije ni cudo sto je zagadjeno.

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  22. #4218
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Stevo je OK lik, ali Vanja rules

    Sablja britka
    Koliko cujem bice predsjednica Savjeta.

  23. #4219
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    https://m.cdm.me/drustvo/rajka-glusi...eta-crne-gore/

    Nema politickog zaposljavanja za ne 😂

  24. #4220
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    https://m.cdm.me/drustvo/rajka-glusi...eta-crne-gore/

    Nema politickog zaposljavanja za ne 
    Komitski plač, muzika za uši

  25. The Following 3 Users Say Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  26. #4221
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,138
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,400
    Thanked in
    2,971 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Koliko cujem bice predsjednica Savjeta.
    https://www.facebook.com/AlexandarGa...4355498103185/

    Priceless

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 27-01-21 at 16:51.

  27. The Following 4 Users Say Thank You to kimmi For This Useful Post:


  28. #4222
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    1,758
    Thanks Thanks Given 
    170
    Thanks Thanks Received 
    297
    Thanked in
    99 Posts

    Default

    Napokon da se prepozna i prizna rad ovo dvoje ljudi Steva i Vanje.

    Kad se samo sjetim sta je sve dps radio preko informera i slicnih. Svaka cast za ovaj potez, mislim da nema dobronamjernog covjeka u CG koji ovo ne pozdravlja.

  29. #4223
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,445
    Thanks Thanks Given 
    156
    Thanks Thanks Received 
    1,231
    Thanked in
    632 Posts

    Default

    Vala i ovi iz Vijesti su mogli malo urediti ovaj naslov

    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...rede-i-turizma
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  30. #4224
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,564
    Thanks Thanks Given 
    3,536
    Thanks Thanks Received 
    8,572
    Thanked in
    4,628 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Priceless

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    u to ime

    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  31. The Following User Says Thank You to outline For This Useful Post:


  32. #4225
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,693
    Thanks Thanks Given 
    1,749
    Thanks Thanks Received 
    759
    Thanked in
    311 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos Darmanovic View Post
    Kad se krenulo u izgradnju kabla između Crne Gore i Italije plan je bio da se energija šalje za Italiju jer imaju manjak. U međuvremenu su Italijani napravili velike solarne elektrane i sad imamo situaciju da energija preko dana ide od Italije preko nas ka Albaniji, Grčkoj i Turskoj a preko noći od nas ka njima.
    Sent from my CPH1951 using Tapatalk
    Oni pametni bogami, jeftinu furaju!
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

Page 169 of 1249 FirstFirst ... 691191591651661671681691701711721731792192696691169 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 22:46
  2. Nova Vlada Crne Gore
    By MonterO in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 173
    Last Post: 11-06-09, 11:25
  3. Vlada Crne Gore Ne Odustaje Od Potapanja Tare
    By Pirun in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 130
    Last Post: 24-11-06, 10:14
  4. Zasto cuti Vlada Crne Gore
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 15
    Last Post: 20-05-05, 09:46
  5. Vlada Crne Gore krije ratne zlocince
    By Dobrusky in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 10-04-05, 05:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •