Page 448 of 1249 FirstFirst ... 348398438444445446447448449450451452458498548948 ... LastLast
Results 11,176 to 11,200 of 31213

Thread: Vlada Crne Gore, 42. saziv

  1. #11176
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Tačno je da je bitnije, ali bitan je i hronološki red objava. Mi čak sa sigurnošću ne znamo šta je na kraju usvojeno, tj. koja od verzija zakona u opticaju. Držim da je i EU bilo potrebno vremena da donese sud i detektuje manipulaciju vlasti, koja potpuno banalno (u čemu se izdvajaju Abazović i Konatar sa prevodima i podvlačenjem "ključnih riječi") uzimaju ono šta im odgovara iz mišljenja VK i izjava zvaničnika EU.

    Ne kažem da nisi u pravu, i ti i ja tumačimo izjave (ti si, doduše, baš previše slobode uzeo sa bolodovanim), s tim što je ova najdirektnija i najoštrija (za razliku od prethodnih, koje su zavijene u birokratsko-diplomatske formulacije). A ni Bilčik nije nerelevantan. Vidjećemo, uostalom. Smatram da ova priča nije završena, a saznaćemo da li sam u pravu. Moguće i da se varam, čudni su putevi briselski.


    Samo zamijeni "narod" sa "građani", alergičan sam postao na "narod". Odmah mi odzvanja "Divni narode..."

    Ostalo je pretežno tačno. I prethodna vlast je bila usmjerena prevashodno na check boxeve, kojom kupuju vrijeme da još malo vladaju. Samo što su, za razliku od ove vlade, te vrijednosti (uz sve mane i upitnu iskrenost) bile neuporedivno podudarnije zapadnim vrijednostima i nacionalnim interesima države.
    Kami sreće da si takav kritičar bio prethodnih 20 godina... Mislim, nemam ništa protiv kritika, smatram ih zdravim oblikom svijesti, ali svakako je jasno da tvoje kritike vuku nostalgiju za vladavinom prethodne garniture kleptomana , pa ne znam koliko imaju smisla...

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

  2. #11177
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Skoj ajmo iz pocetka da vidimo ko laze. Evo ocemo li ka Rasko ali da se ispuni izmedju mene i tebe i bivstvovanja na forumu pa ko laze nek ode.
    Ja ti kazem da je Rasko rekao da ako se ispostavi sto premijer govori da je on odao neki tajni podatak da će da podnese ostavku.
    Jel se ispostavilo da je Rasko odao neki tajni podatak ili nije, ili ćes da nastavis da lazes I spinujes.
    Hocemo li ti I ja u dobrovoljni ban sa foruma ili ces da pobjegnes kao hell.
    Evo ja ti tvrdim da je ovo rekao za otkaz a sta ti tvrdi?
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  3. #11178
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,987
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Dosta vas me pitalo na pm i sl, pa ću pokušati da pojasnim najavljeni moratorijum na kredite i kakve su sve reperkusije takvog poteza.
    Na dnevnom redu je prijedlog Zakona o moratorijumu na kredite u trajanju od 6 mjeseci. Za razliku od prošlih moratorijuma, ovaj prijedlog predviđa da se na 6 mjeseci sve zamrzne u vremenu. Nema obračuna kamate, da se napravi 6 mjeseci pauze, i da se nakon toga nastavi sa plaćanjem kredita po istim ratama. Dakle ne uvecavaju se rate, niti iznos koji bi klijent trebao da vrati.

    Ovakav oblik moratorijuma, samo za turističke i slične ugrožene djelatnosti jedino je Španija omogućila vrlo malom broju građana i privrednika. Da je meni poznato nijedna druga zemlja.


    Trenutno je u CG moguće dobiti moratorijum na kredit do 31.12.2021 godine, uz obračun kamate tokom trajanja moratorijuma ako ste klijent koji:
    1. Je 31.3.2020 i nakon tog datuma ostao bez posla.
    2. Ako 3 mjeseca uzastopno niste primili zaradu
    3. Ukoliko vam je zarada smanjena 10% i više, i ukoliko ni produžetkom postojećeg roka otplate kredita za 5 godina vam od zarade kad se odbiju rate kredita ne ostaje 220 eura.

    Kao što vidite, CBCG je napravila prilično dobru soluciju za najugroženije kategorije stanovništva.
    Na ovo treba dodati, da policija od marta prošle godine odbija da izađe na teren i radi asistenciju za iseljavanja iz objekata. U prevodu, banka je vlasnik stana kojeg je stekla zbog duga, ali ima samo posjed ne i državinu stvari.
    Jako loša poruka koja se šalje nekom ko želi da uloži pare u dijelu obezbjeđivanja svog ulaganja.

    Ovo što se predlaže zakonom je predviđeno za sve klijente, bili u problemu ili ne, trebao im moratorijum ili ne. Mjesečna dospijeća kredita u CG su 100 miliona. Od toga se nekih 96 miliona plati redovno, ostalih 4 miliona ne baš.
    Od tih 100 miliona dospijeća, Banke kao privredni subjetki terba da:
    - isplate depozite koje su prikupile od građana i privrede,
    - vrate kredite majkama bankama ili odkale li su ih već pozajmile,
    - plati naknade fondu za zaštitu depozita, CBCG i slično
    - plati software, rente za filiajle, struju, telefone, internet,
    - i na kraju ispplati zarade.

    Nakon svega toga treba da joj ostane nešto da zaradi.

    Šest mjeseci moratorijuma znači da se u banke (sistem) ne bi vratilo 600 miliona eura. U tih 6 mjeseci bankama dospijeva preko 400 miliona depozita, koje po sili zakona banka mora da isplati ako se neko odluči da podigne sredstva iz banke. Najveća banka u CG bi imala samo trećinu toga, i to ne bi mogla da priušti sve da ima štampariju para u trezor.
    Nisam siguran da zakon predviđa moratorijum na depozite, tako da je to ozbiljan problem za banke.

    Važno je znati, da su najveće banke u CG kćerke banke stranih banaka. I da su CG filijale ih banaka, sa svojim bilansnim sumama na nivou statističke greške. I sigurno im neće biti problem da stave ključ u banke, pošalju 1500+ radnika kući, i ostave državi gomilu depozita za isplatu jer država garantuje do 50,000 eura. Žargonski možete konstatovati da su Banke jače od države ukoliko želite.
    Vlasnicima ne pada na pamet da dokapializuju banke u CG jer smo presmiješno mali.

    Najavljeno je da će obustaviti davanje kredita. To vam u stvarnom životu znači da se neće kupovati kola kao što se sad kupuju, patike i garderoba na rate po karticama, stanovi na kredit, neće se dić kredit za registraciju, spremanje djece u školu i ljetovanje na 12 rata.
    Smanjiće se privredna aktivnost u realnoj ekonomiji u mnogo većem obimu, nego što će se povećati zbog neplaćanja rata bankama od 100 miliona mjesečno.
    Manja privredna aktivnost, je manji GDP, manje para od poreza itd itd.

    Na samom kraju, ništa manje bitno, poslaće se poruka stranim investitorima da smo nepredvidljivo tržište za ulaganje. Uz manjak investicija, i manju naplatu poreza, finansiranje državne potrošnje postaje problematično, i iziskuje novo zaduživanje. Na već oboreni kreditni rejting, sa ovakvim potezom, možete očekivati da će rejting biti još gori. Gori rejting je teže i skuplje zaduživanje. Ne znam koliko vas pamti 90te i vrijeme kad nije bilo potrošačkih kredita. Mučno je bilo.

    Vidim da je neko pomenuo Island i da bi tako trebalo postupiti. Samo par informacija koje vam mogu koristiti da razumijete zašto je to nemoguće:
    1. Island ne koristi euro, pa je dozvolio bankama da propadnu a EU nije tangiralo previše jer ne narušava njen monetrni sistem.
    2. Island ne garantuje za depozite u bankama, pa je dozvolio da banke propadnu i nije imao obavezu da iz budžeta isplaćuje.
    3. Kasnije Island je izvršio nacionalizaicju i iz zdravog dijela aktiva banaka formirao nove banke, a ostatak aktiva ostavio starim bankama i pustio ih da bankrotiraju.

    Crna Gora bi morala da povuče odluku da garantuje depozite do 50,000 eura što je suprotno EU viđenju stvari a CG koristi EURO i itekako se EU pita.
    CG bi terbala da izdvoji dosta para za kapital nove banke koja bi nastala od zdrave aktive.
    Bankrotiranjem banaka drćžava bi izgubila blizu 400 miliona svojih depozia (treozrski računi i državne firme i instucije).

    Sad znate zašto ne možemo biti kao Island po ovom pitanju.

    Na samom kraju, zamislite da ste pozajmili nekom 1,000 eura na nedjelju dana. I onda dođe država i kaže ne važi to, pušti ga pola godine da se relaksira (moderna riječ od 30 avgusta).
    To što su meni te 1,000 trebale da završim neke svoje urgentne obaveze to je drugo.

    Svakako, biće interesantno što će odlučiti u ponedjeljak. Dovoljno je opozicija i anti Sorošovski PzP da dignu ruku. URA je takođe tražila moratorijum da se uvede, SNP i Joković naginje (da li zbog svoje firme ili ne ne zna se).
    Last edited by hercules; 13-05-21 at 21:45.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  4. The Following 10 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  5. #11179
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Tačno je da je bitnije, ali bitan je i hronološki red objava. Mi čak sa sigurnošću ne znamo šta je na kraju usvojeno, tj. koja od verzija zakona u opticaju. Držim da je i EU bilo potrebno vremena da donese sud i detektuje manipulaciju vlasti, koja potpuno banalno (u čemu se izdvajaju Abazović i Konatar sa prevodima i podvlačenjem "ključnih riječi") uzimaju ono šta im odgovara iz mišljenja VK i izjava zvaničnika EU.

    Ne kažem da nisi u pravu, i ti i ja tumačimo izjave (ti si, doduše, baš previše slobode uzeo sa bolodovanim), s tim što je ova najdirektnija i najoštrija (za razliku od prethodnih, koje su zavijene u birokratsko-diplomatske formulacije). A ni Bilčik nije nerelevantan. Vidjećemo, uostalom. Smatram da ova priča nije završena, a saznaćemo da li sam u pravu. Moguće i da se varam, čudni su putevi briselski....
    Priča sigurno nije završena, to ćemo se složiti. Samo je Brisel kliknuo pauzu. Njima i ovaj "popravljeni" zakon ide uz nos, ali su očigledno pragmatično odlučili da malo sačekaju i vide šta će biti.

    Za šest ili devet mjeseci će da pogledaju šta se uradilo i ako bude napretka na polju 23 i 24 onda će reći "u maju usvojen zakon koji nije bio sasvim u skladu sa preporukama VK, ali su u međuvremenu napravljeni krupni koraci u borbi protiv visoke korupcije, uhapšen je XXX, YYY..."

    Ako nova većina kiksa i ne ostvari rezultate onda će i EU kritika zakona biti puno oštrija.

  6. #11180
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    ;no.
    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...ke-institucije

    Jel dovoljno jasno rečeno za drugare sa foruma
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  7. #11181
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,400
    Thanked in
    2,971 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Dosta vas me pitalo na pm i sl, pa ću pokušati da pojasnim najavljeni moratorijum na kredite i kakve su sve reperkusije takvog poteza.
    Na dnevnom redu je prijedlog Zakona o moratorijumu na kredite u trajanju od 6 mjeseci. Za razliku od prošlih moratorijuma, ovaj prijedlog predviđa da se na 6 mjeseci sve zamrzne u vremenu. Nema obračuna kamate, da se napravi 6 mjeseci pauze, i da se nakon toga nastavi sa plaćanjem kredita po istim ratama. Dakle ne uvecavaju se rate, niti iznos koji bi klijent trebao da vrati.

    Ovakav oblik moratorijuma, samo za turističke i slične ugrožene djelatnosti jedino je Španija omogućila vrlo malom broju građana i privrednika. Da je meni poznato nijedna druga zemlja.


    Trenutno je u CG moguće dobiti moratorijum na kredit do 31.12.2021 godine, uz obračun kamate tokom trajanja moratorijuma ako ste klijent koji:
    1. Je 31.3.2020 i nakon tog datuma ostao bez posla.
    2. Ako 3 mjeseca uzastopno niste primili zaradu
    3. Ukoliko vam je zarada smanjena 10% i više, i ukoliko ni produžetkom postojećeg roka otplate kredita za 5 godina vam od zarade kad se odbiju rate kredita ne ostaje 220 eura.

    Kao što vidite, CBCG je napravila prilično dobru soluciju za najugroženije kategorije stanovništva.
    Na ovo treba dodati, da policija od marta prošle godine odbija da izađe na teren i radi asistenciju za iseljavanja iz objekata. U prevodu, banka je vlasnik stana kojeg je stekla zbog duga, ali ima samo posjed ne i državinu stvari.
    Jako loša poruka koja se šalje nekom ko želi da uloži pare u dijelu obezbjeđivanja svog ulaganja.

    Ovo što se predlaže zakonom je predviđeno za sve klijente, bili u problemu ili ne, trebao im moratorijum ili ne. Mjesečna dospijeća kredita u CG su 100 miliona. Od toga se nekih 96 miliona plati redovno, ostalih 4 miliona ne baš.
    Od tih 100 miliona dospijeća, Banke kao privredni subjetki terba da:
    - isplate depozite koje su prikupile od građana i privrede,
    - vrate kredite majkama bankama ili odkale li su ih već pozajmile,
    - plati naknade fondu za zaštitu depozita, CBCG i slično
    - plati software, rente za filiajle, struju, telefone, internet,
    - i na kraju ispplati zarade.

    Nakon svega toga treba da joj ostane nešto da zaradi.

    Šest mjeseci moratorijuma znači da se u banke (sistem) ne bi vratilo 600 miliona eura. U tih 6 mjeseci bankama dospijeva preko 400 miliona depozita, koje po sili zakona banka mora da isplati ako se neko odluči da podigne sredstva iz banke. Najveća banka u CG bi imala samo trećinu toga, i to ne bi mogla da priušti sve da ima štampariju para u trezor.
    Nisam siguran da zakon predviđa moratorijum na depozite, tako da je to ozbiljan problem za banke.

    Važno je znati, da su najveće banke u CG kćerke banke stranih banaka. I da su CG filijale ih banaka, sa svojim bilansnim sumama na nivou statističke greške. I sigurno im neće biti problem da stave ključ u banke, pošalju 1500+ radnika kući, i ostave državi gomilu depozita za isplatu jer država garantuje do 50,000 eura. Žargonski možete konstatovati da su Banke jače od države ukoliko želite.
    Vlasnicima ne pada na pamet da dokapializuju banke u CG jer smo presmiješno mali.

    Najavljeno je da će obustaviti davanje kredita. To vam u stvarnom životu znači da se neće kupovati kola kao što se sad kupuju, patike i garderoba na rate po karticama, stanovi na kredit, neće se dić kredit za registraciju, spremanje djece u školu i ljetovanje na 12 rata.
    Smanjiće se privredna aktivnost u realnoj ekonomiji u mnogo većem obimu, nego što će se povećati zbog neplaćanja rata bankama od 100 miliona mjesečno.
    Manja privredna aktivnost, je manji GDP, manje para od poreza itd itd.

    Na samom kraju, ništa manje bitno, poslaće se poruka stranim investitorima da smo nepredvidljivo tržište za ulaganje. Uz manjak investicija, i manju naplatu poreza, finansiranje državne potrošnje postaje problematično, i iziskuje novo zaduživanje. Na već oboreni kreditni rejting, sa ovakvim potezom, možete očekivati da će rejting biti još gori. Gori rejting je teže i skuplje zaduživanje. Ne znam koliko vas pamti 90te i vrijeme kad nije bilo potrošačkih kredita. Mučno je bilo.

    Vidim da je neko pomenuo Island i da bi tako trebalo postupiti. Samo par informacija koje vam mogu koristiti da razumijete zašto je to nemoguće:
    1. Island ne koristi euro, pa je dozvolio bankama da propadnu a EU nije tangiralo previše jer ne narušava njen monetrni sistem.
    2. Island ne garantuje za depozite u bankama, pa je dozvolio da banke propadnu i nije imao obavezu da iz budžeta isplaćuje.
    3. Kasnije Island je izvršio nacionalizaicju i iz zdravog dijela aktiva banaka formirao nove banke, a ostatak aktiva ostavio starim bankama i pustio ih da bankrotiraju.

    Crna Gora bi morala da povuče odluku da garantuje depozite do 50,000 eura što je suprotno EU viđenju stvari a CG koristi EURO i itekako se EU pita.
    CG bi terbala da izdvoji dosta para za kapital nove banke koja bi nastala od zdrave aktive.
    Bankrotiranjem banaka drćžava bi izgubila blizu 400 miliona svojih depozia (treozrski računi i državne firme i instucije).

    Sad znate zašto ne možemo biti kao Island po ovom pitanju.

    Na samom kraju, zamislite da ste pozajmili nekom 1,000 eura na nedjelju dana. I onda dođe država i kaže ne važi to, pušti ga pola godine da se relaksira (moderna riječ od 30 avgusta).
    To što su meni te 1,000 trebale da završim neke svoje urgentne obaveze to je drugo.

    Svakako, biće interesantno što će odlučiti u ponedjeljak. Dovoljno je opozicija i anti Sorošovski PzP da dignu ruku. URA je takođe tražila moratorijum da se uvede, SNP i Joković naginje (da li zbog svoje firme ili ne ne zna se).
    Predlog je da se ne obračunava kamata je toliko populistički da je to strašno.

    Što ne predloži Raško da advokati rade džabe, ili da se ograniči marža maloprodajama i veleprodajama na 10% ili da svi imamo neograničene pozive za 3€ mjesečno ili da je kablovska džabe za sve na birou.

    Sprdnja od predloga zakona.





    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  8. #11182
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    542
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Kami sreće da si takav kritičar bio prethodnih 20 godina... Mislim, nemam ništa protiv kritika, smatram ih zdravim oblikom svijesti, ali svakako je jasno da tvoje kritike vuku nostalgiju za vladavinom prethodne garniture kleptomana , pa ne znam koliko imaju smisla...

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
    Nema potrebe da se igramo "Balkanskog špijuna".

    Vrlo precizno iznosim stavove, tako da nema šta da nagađaš i sumnjaš - ova vlast je generalno značajno retrogradnija u odnosu na bilo koju prethodnu, još od vremena jedinstvenog DPS-a. Uzimajući u obzir sve krupne i nagomilane mane i nedostatke prethodne vlasti. Što govori nešto. Međutim, za razliku od prethodne garniutre, sa kojom sam imao političko i dijelom vrjednosno neslaganje, sa ogromnom većinom "oslobodilaca" imam potpunu vrjednosnu i potpunu civilizacijsku nekompatibilnost.

    Želim im što kraće trajanje i percipiram ih kao najveću opasnost za naše nacionalne interese. Ko želi da vidi, argumenati. koji to potkrijepljuju, su gotovo na svakom koraku, i množe se na dnevnoj bazi.
    Last edited by johnny bravo; 13-05-21 at 22:05.
    In vino veritas

  9. #11183
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,582
    Thanks Thanks Given 
    3,542
    Thanks Thanks Received 
    8,583
    Thanked in
    4,636 Posts

    Default

    e fino. SDP veli da pomognemo građanima a oni 'oće u kanal još veći državu da ubače. nadam se da ga neće izglasati a Raško neka tvituje onda. potpisujem da niko nije pročitao predlog zakona od ekipe iz vlasti

    Тapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  10. #11184
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Nema potrebe da se igramo "Balkanskog špijuna".

    Vrlo precizno iznosim stavove, tako da nema šta da nagađaš i sumnjaš - ova vlast je generalno značajno retrogradnija u odnosu na bilo koju prethodnu, još od vremena jedinstvenog DPS-a. Uzimajući u obzir sve krupne i nagomilane mane i nedostatke prethodne vlasti. Što govori nešto. Međutim, za razliku od prethodne garniutre, sa kojom sam imao političko i dijelom vrjednosno neslaganje, sa ogromnom većinom "oslobodilaca" imam potpunu vrjednosnu i potpunu civilizacijsku nekompatibilnost.

    Želim im što kraće trajanje i percipiram ih kao najveću opasnost za naše nacionalne interese. Ko želi da vidi, argumenati. koji to potkrijepljuju, su gotovo na svakom koraku, i množe se na dnevnoj bazi.
    Meni tvoje pisanje više liči na neke tužbalice ali dobro... Jedno je sigurno, a nadamo se ubrzo i prvim hapšenjima, nije bilo većih gadova i neprijatelja CG od otomana i dps-a

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

  11. #11185
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    542
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    Znači, baš Turci i DPS? Čudo, nema ti na listi onih koji su se otvoreno ili manje otvoreno borili za nestanak Crne Gore u novijoj istoriji, poput Srbije s početka 20. vijeka, bjelaša, četnika, nacista, fašista, DF-a, SNP-a, SPS-a, JUL-a, Narodne stranke, Druge armije, Sedmog bataljona itd. Slično kao kod Leposavića - nacionalizam je droga, uvijek zahtijeva još i više, pa koliko god se neko trudio da on ostane ukriven, mora kad-tad da (nehotice) ispliva.

    Što se hapšenja tiče, nisi pažljivo pratio rad potpredsjednika Abazovića:
    Uhapšeno je 68 lica, među kojima bivši ministri, poslanici, gradonačelnici, državni sekretari, lokalni sekretari, direktori uprava, direktori agencija.
    Reformisana je Uprava policije, smijenjen je kompletan menadžemnt, reformisan je ANB, dovedeni su novi ljudi, stari su procesuirani za neregularnosti koje su radili.
    Završeno ti je to.
    In vino veritas

  12. #11186
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,987
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    e fino. SDP veli da pomognemo građanima a oni 'oće u kanal još veći državu da ubače. nadam se da ga neće izglasati a Raško neka tvituje onda. potpisujem da niko nije pročitao predlog zakona od ekipe iz vlasti

    Тapatalk
    Jedno je sigurno - ukoliko usvoje ovakav zakon EU će sigurno pomoći u vraćanju duga za auto put, za obveznicama će biti milijarde interesovanja, a vlasnici banaka neće podnositi tužbe pred međunarnodnim sudovima i zahtijevati arbitraže.
    Ali kad bi se zajebavali.

    Još plastičiniji opis - usvoji se zakon o moratorijumu, banke stupe u štrajk i uglavnom su nelikvidne, sve pare iz banaka potrošene, nema ih, isplaćeni depoziti.
    Dođu turisti u CG, bankomati prazni i ne rade, POS terminali ne rade jer banke su ugasile usluge Visa i Master Card platnih sistema.
    E onda, neka ljudi koji žive od turizma pođu kod Raška i ekipe da im isplate to što su turisti potrošili, npr ručali u restoranu.
    Last edited by hercules; 13-05-21 at 23:33.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  13. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  14. #11187
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,776
    Thanks Thanks Given 
    1,483
    Thanks Thanks Received 
    4,930
    Thanked in
    2,311 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Dosta vas me pitalo na pm i sl, pa ću pokušati da pojasnim najavljeni moratorijum na kredite i kakve su sve reperkusije takvog poteza.
    Na dnevnom redu je prijedlog Zakona o moratorijumu na kredite u trajanju od 6 mjeseci. Za razliku od prošlih moratorijuma, ovaj prijedlog predviđa da se na 6 mjeseci sve zamrzne u vremenu. Nema obračuna kamate, da se napravi 6 mjeseci pauze, i da se nakon toga nastavi sa plaćanjem kredita po istim ratama. Dakle ne uvecavaju se rate, niti iznos koji bi klijent trebao da vrati.

    Ovakav oblik moratorijuma, samo za turističke i slične ugrožene djelatnosti jedino je Španija omogućila vrlo malom broju građana i privrednika. Da je meni poznato nijedna druga zemlja.


    Trenutno je u CG moguće dobiti moratorijum na kredit do 31.12.2021 godine, uz obračun kamate tokom trajanja moratorijuma ako ste klijent koji:
    1. Je 31.3.2020 i nakon tog datuma ostao bez posla.
    2. Ako 3 mjeseca uzastopno niste primili zaradu
    3. Ukoliko vam je zarada smanjena 10% i više, i ukoliko ni produžetkom postojećeg roka otplate kredita za 5 godina vam od zarade kad se odbiju rate kredita ne ostaje 220 eura.

    Kao što vidite, CBCG je napravila prilično dobru soluciju za najugroženije kategorije stanovništva.
    Na ovo treba dodati, da policija od marta prošle godine odbija da izađe na teren i radi asistenciju za iseljavanja iz objekata. U prevodu, banka je vlasnik stana kojeg je stekla zbog duga, ali ima samo posjed ne i državinu stvari.
    Jako loša poruka koja se šalje nekom ko želi da uloži pare u dijelu obezbjeđivanja svog ulaganja.

    Ovo što se predlaže zakonom je predviđeno za sve klijente, bili u problemu ili ne, trebao im moratorijum ili ne. Mjesečna dospijeća kredita u CG su 100 miliona. Od toga se nekih 96 miliona plati redovno, ostalih 4 miliona ne baš.
    Od tih 100 miliona dospijeća, Banke kao privredni subjetki terba da:
    - isplate depozite koje su prikupile od građana i privrede,
    - vrate kredite majkama bankama ili odkale li su ih već pozajmile,
    - plati naknade fondu za zaštitu depozita, CBCG i slično
    - plati software, rente za filiajle, struju, telefone, internet,
    - i na kraju ispplati zarade.

    Nakon svega toga treba da joj ostane nešto da zaradi.

    Šest mjeseci moratorijuma znači da se u banke (sistem) ne bi vratilo 600 miliona eura. U tih 6 mjeseci bankama dospijeva preko 400 miliona depozita, koje po sili zakona banka mora da isplati ako se neko odluči da podigne sredstva iz banke. Najveća banka u CG bi imala samo trećinu toga, i to ne bi mogla da priušti sve da ima štampariju para u trezor.
    Nisam siguran da zakon predviđa moratorijum na depozite, tako da je to ozbiljan problem za banke.

    Važno je znati, da su najveće banke u CG kćerke banke stranih banaka. I da su CG filijale ih banaka, sa svojim bilansnim sumama na nivou statističke greške. I sigurno im neće biti problem da stave ključ u banke, pošalju 1500+ radnika kući, i ostave državi gomilu depozita za isplatu jer država garantuje do 50,000 eura. Žargonski možete konstatovati da su Banke jače od države ukoliko želite.
    Vlasnicima ne pada na pamet da dokapializuju banke u CG jer smo presmiješno mali.

    Najavljeno je da će obustaviti davanje kredita. To vam u stvarnom životu znači da se neće kupovati kola kao što se sad kupuju, patike i garderoba na rate po karticama, stanovi na kredit, neće se dić kredit za registraciju, spremanje djece u školu i ljetovanje na 12 rata.
    Smanjiće se privredna aktivnost u realnoj ekonomiji u mnogo većem obimu, nego što će se povećati zbog neplaćanja rata bankama od 100 miliona mjesečno.
    Manja privredna aktivnost, je manji GDP, manje para od poreza itd itd.

    Na samom kraju, ništa manje bitno, poslaće se poruka stranim investitorima da smo nepredvidljivo tržište za ulaganje. Uz manjak investicija, i manju naplatu poreza, finansiranje državne potrošnje postaje problematično, i iziskuje novo zaduživanje. Na već oboreni kreditni rejting, sa ovakvim potezom, možete očekivati da će rejting biti još gori. Gori rejting je teže i skuplje zaduživanje. Ne znam koliko vas pamti 90te i vrijeme kad nije bilo potrošačkih kredita. Mučno je bilo.

    Vidim da je neko pomenuo Island i da bi tako trebalo postupiti. Samo par informacija koje vam mogu koristiti da razumijete zašto je to nemoguće:
    1. Island ne koristi euro, pa je dozvolio bankama da propadnu a EU nije tangiralo previše jer ne narušava njen monetrni sistem.
    2. Island ne garantuje za depozite u bankama, pa je dozvolio da banke propadnu i nije imao obavezu da iz budžeta isplaćuje.
    3. Kasnije Island je izvršio nacionalizaicju i iz zdravog dijela aktiva banaka formirao nove banke, a ostatak aktiva ostavio starim bankama i pustio ih da bankrotiraju.

    Crna Gora bi morala da povuče odluku da garantuje depozite do 50,000 eura što je suprotno EU viđenju stvari a CG koristi EURO i itekako se EU pita.
    CG bi terbala da izdvoji dosta para za kapital nove banke koja bi nastala od zdrave aktive.
    Bankrotiranjem banaka drćžava bi izgubila blizu 400 miliona svojih depozia (treozrski računi i državne firme i instucije).

    Sad znate zašto ne možemo biti kao Island po ovom pitanju.

    Na samom kraju, zamislite da ste pozajmili nekom 1,000 eura na nedjelju dana. I onda dođe država i kaže ne važi to, pušti ga pola godine da se relaksira (moderna riječ od 30 avgusta).
    To što su meni te 1,000 trebale da završim neke svoje urgentne obaveze to je drugo.

    Svakako, biće interesantno što će odlučiti u ponedjeljak. Dovoljno je opozicija i anti Sorošovski PzP da dignu ruku. URA je takođe tražila moratorijum da se uvede, SNP i Joković naginje (da li zbog svoje firme ili ne ne zna se).
    Radi preciznosti, GP URA ne podržava ovaj predloženi zakon. O moratorijumu jeste bilo riječi, ali uz drugačije uslove, uostalom CBCG ima već metode (objašnjeni na početku ovog posta). Plastični primjer čovjeka/firme koji je kupio autobuse, ali prošle godini nije imao prometa, pa ni mogućnost vraćanja kredita/lizinga za iste. Šta, sada će banka da uzme autobus? Što će joj, šta sa njim, kome da proda? Naravno da je bilo u interesu banke da se odgodi plaćanje kredita. Uz ovaj vjerovatno ima i negativnih primjera, ne sporim. Poenta, sve se to radi na drugačiji način.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  15. #11188
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,987
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Radi preciznosti, GP URA ne podržava ovaj predloženi zakon. O moratorijumu jeste bilo riječi, ali uz drugačije uslove, uostalom CBCG ima već metode (objašnjeni na početku ovog posta). Plastični primjer čovjeka/firme koji je kupio autobuse, ali prošle godini nije imao prometa, pa ni mogućnost vraćanja kredita/lizinga za iste. Šta, sada će banka da uzme autobus? Što će joj, šta sa njim, kome da proda? Naravno da je bilo u interesu banke da se odgodi plaćanje kredita. Uz ovaj vjerovatno ima i negativnih primjera, ne sporim. Poenta, sve se to radi na drugačiji način.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk
    Znam, tj čuo sam da niste voljni da podržite ovaj SDP prijedlog.
    Kad već ističeš URA - i taj prijedlog je bio bespotreban (neko će reć i malo populistički). URA je predlagala 3 mjeseca svima koji traže, što je blaže od ovoga što SDP predlaže, a opet nepotrebno i neefikasno.
    Ne znam na koje uslove misliš, htjeli ste da se odobri moratorijum svakome ko ga traži. Tako bi opet 75% ljudi uzelo moratorijum kao prije godinu dana iako im zarada nije smanjena niti kasnila pa su redonm policajci, medicinari, profesori, penzioneri i svi ostali kojima nije kasnilo primanje jednog jedinog dana.
    Nisam baš siguran da je i Milošu pojašnjeno kako sve to funkcioniše i za što se zalagao, inače se ne bi onako izlijećao. Ako je cilj bio populizam onda je OK to razumijem i poštujem.

    Vezano za primjer autobusa - CBCG je od septembra prošle godine za pogođene sektore privrede (turizam, priprema hrane, poljoprivreda, saobraćaj i sl...) omogućila moratorijume tada na trajanje od godinu dana (do 31.8.2021) kao i reprograme kredita sa grejs periodom do godinu dana. Bankama autobusi ništa ne trebaju, i oduzimanje je krajna mjera ako ne postoji volja da se riješi problem.

    Koliko god se nekima to možda ne sviđa, CBCG je najviše mjera uvela od svih regulatora iz okruženja, što je i logično da tako bude s obzirom da nam je pad ekonomije bio rekordan.
    A ni dan danas, nisu svi pogođeni sektori obuhvaćeni ali to je već druga priča.

    I ovo što čitate da su Aerodromi naplatili od države dug 9.5 miliona, vam je posljedica činjenice da nijedna od banaka u CG nije bila voljna da im odobri kredit, a tražili su do 5 miliona eura.
    Dakle zato je uzeto od države 9,5 miliona i brzo će vratit u budžet veći dio jer su dužni poreze i doprinose. A onda samo da se nadaju da će sezona biti dobra, i da će nabaviti prihoda od letova za zarade. Inače nakon sezone mrka kapa i tamo.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  16. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  17. #11189
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,391
    Thanks Thanks Given 
    5,523
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,067 Posts

    Default

    Hercules par pitanja.

    Mogu li firme da odluce da zarade ne isplacuju preko banaka kao sto je nekad bio slucaj u drzavnim firmama?
    Da li je zakonski predvidjeno da zarada mora da ide preko banaka?

    Mozda bi se odnos banke i njenih usluga ka korisnicma poboljsao nakon toga.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  18. #11190
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,029
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Po meni je bolje ići na smanjenje kamate za buduće kreditiranje dugoročnih kredita nego na odlaganje izvršenja naplate ( a to je uvijek moguće koliko mi je poznato samo su penali veliki ) ... mada stvarno nikad nisam uzeo kredit pa se nisam ni zanimao oko toga ...
    deuscroix

  19. #11191
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,987
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Hercules par pitanja.

    Mogu li firme da odluce da zarade ne isplacuju preko banaka kao sto je nekad bio slucaj u drzavnim firmama?
    Da li je zakonski predvidjeno da zarada mora da ide preko banaka?

    Mozda bi se odnos banke i njenih usluga ka korisnicma poboljsao nakon toga.
    1. Ne mogu.
    2. Ovo definiše zakon o radu. Jeste, zakon predviđa da mora preko računa u banci, ne bi smjelo više na blagajnu, u kovertu i sl.
    Čak i akontacije bi morale na račun.

    U praksi, primjena zakona je upitna na žalost. Iz zakona o radu, član 105:

    Obračun i isplata zarade i naknade zarade

    Član 105

    (1) Zarada i naknada zarade isplaćuju se u novcu, na tekući račun zaposlenog, u rokovima utvrđenim kolektivnim ugovorom i ugovorom o radu, a najmanje jednom mjesečno.

    (2) Prilikom isplate zarade i naknade zarade poslodavac je dužan da zaposlenom uruči obračun zarade.

    (3) Poslodavac koji na dan dospjelosti nije mogao da isplati zaradu i naknadu zarade ili ih ne isplati u cjelini dužan je da, do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata zarade, zaposlenom uruči obračun zarade koju je bio dužan da isplati, koji ima snagu izvršne isprave.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  20. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  21. #11192
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,582
    Thanks Thanks Given 
    3,542
    Thanks Thanks Received 
    8,583
    Thanked in
    4,636 Posts

    Default

    znači SDP predloži zakon koji državu može da gurne u totalni kanal (mada je već tamo svakako, ali u još dublji) to podrže DPS i ostatak opozicije. kao i dio većine. i onda neko treba da vjeruje opoziciji kako brane državu od užasne vlasti. kao i dio većine kako štite građane. ja se stvarno nadam da ovo ludilo od zakona neće proći. a valjalo bi ministri ekonomije i finansija da kažu avetinjama iz skupštine što će se desiti ako zakon bude usvojen

    EDIT - na sve to. u Vijestima je bio jedan članak, na CdMu ne znam da li i toliko. dakle bitne teme nisu zanimljive našim novinarima
    Last edited by outline; 14-05-21 at 11:24.
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  22. #11193
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,400
    Thanked in
    2,971 Posts

    Default

    https://rs.n1info.com/svet/a184821-s...dnela-ostavku/

    Švedska ministarka podnijela ostavku zbog 0.2 promila alkohola u krvi

    https://dnevnik.hr/vijesti/svijet/sl...-alkohola.html

    Slovenački ministar takođe zbog alkohola.

    Naš ministar urbanizma i ekologije zida nelegalne objekte.

    Želim ministre koji daju primjer drugima.

    Ostavka!!!!

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  23. #11194
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,113
    Thanked in
    1,724 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    https://rs.n1info.com/svet/a184821-s...dnela-ostavku/

    Švedska ministarka podnijela ostavku zbog 0.2 promila alkohola u krvi

    https://dnevnik.hr/vijesti/svijet/sl...-alkohola.html

    Slovenački ministar takođe zbog alkohola.

    Naš ministar urbanizma i ekologije zida nelegalne objekte.

    Želim ministre koji daju primjer drugima.

    Ostavka!!!!

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Antivladin elementu!!

    Zamisli kad bi mi imali tako odgovorne ministre, pa imali bi državu..
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  24. #11195
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,400
    Thanked in
    2,971 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Antivladin elementu!!

    Zamisli kad bi mi imali tako odgovorne ministre, pa imali bi državu..
    Neko selo....

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  25. #11196
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,113
    Thanked in
    1,724 Posts

    Default

    Zna li se, šta vele u pijacu?

    #pakjao
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  26. #11197
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    542
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    https://rs.n1info.com/svet/a184821-s...dnela-ostavku/

    Švedska ministarka podnijela ostavku zbog 0.2 promila alkohola u krvi

    https://dnevnik.hr/vijesti/svijet/sl...-alkohola.html

    Slovenački ministar takođe zbog alkohola.

    Naš ministar urbanizma i ekologije zida nelegalne objekte.

    Želim ministre koji daju primjer drugima.

    Ostavka!!!!

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    I projektuje MHE.
    In vino veritas

  27. #11198
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,582
    Thanks Thanks Given 
    3,542
    Thanks Thanks Received 
    8,583
    Thanked in
    4,636 Posts

    Default

    još jedan koji je bio ugrožen od strane DPSa

    Тapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  28. #11199
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,400
    Thanked in
    2,971 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    I projektuje MHE.
    Pomenuo sam to, ne boj se, na onaj topic Načisto.

    Pare bih dao da Milo dođe kod Komnenića.

    Kakvo bi tu preznojavanje palo. Uh.

    No ne smije blitva.



    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 14-05-21 at 12:26.

  29. #11200
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    542
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    Drugi dan posjete Vesne Bratić, sastanak sa Majom Gojković, ministarkom kulture i informisanja i postaje već degutantno:
    „Bez obzira na razne okolnosti, veze između Srbije i Crne Gore ostaju bratske, i narod obije zemlje nikad nije prestao da njeguje te odnose“, kazala je, uz zahvalnost na dobrodošlici, ministarka Bratić, istovremeno poručujući da je kulturne veze i tradicionalne odnose nemoguće raskinuti. „Mi ćemo se truditi da radimo, uz poštovanje različitosti i svih građana, na prepoznavanju istaknutih djelatnika u oblasti kulture, bez diskriminacije, koja je dosad, u Crnoj Gori, bila na snazi“, kazala je ministarka Bratić.
    Zanimljivost:
    Vesna Bratić je šesta ministarka iz Krivokapićeve vlade koja je išla u zvaničnu posjetu Beogradu (Krivokapić samo što ne moli da ga pozovu, ali ništa i dalje), dok, s druge strane, do današnjeg dana nije bilo zvanične posjete ministara iz Vlade Srbije Crnoj Gori.
    In vino veritas

Page 448 of 1249 FirstFirst ... 348398438444445446447448449450451452458498548948 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Similar Threads

  1. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 22:46
  2. Nova Vlada Crne Gore
    By MonterO in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 173
    Last Post: 11-06-09, 11:25
  3. Vlada Crne Gore Ne Odustaje Od Potapanja Tare
    By Pirun in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 130
    Last Post: 24-11-06, 10:14
  4. Zasto cuti Vlada Crne Gore
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 15
    Last Post: 20-05-05, 09:46
  5. Vlada Crne Gore krije ratne zlocince
    By Dobrusky in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 10-04-05, 05:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •