Page 773 of 1249 FirstFirst ... 273673723763769770771772773774775776777783823873 ... LastLast
Results 19,301 to 19,325 of 31213

Thread: Vlada Crne Gore, 42. saziv

  1. #19301
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Nisam oduševljen ni ja Bojanićem, očekivao sam više, ali nije to sad poenta.

    Kad vidim da je neko kao pravnik iz vodovoda Pljevlja došao za CEO EPCGa, a samo na osnovu stranačke knjižice, pa još sebi daje za pravo da pljuje ministra, onda stvarno mi se riga

    Zaboljelo je Rovča izgleda što je Bojanić rekao jednu istinu, a to je da bi EPCG i Monteput zbog monopolskog položaja bili profitabilni sve i da nemaju direktore.

    Našao se čoče ovaj pravnik iz vodovoda uvrijeđen.

    PIH!

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Poenta je da je nenormalno da se ovako jedan direktor pokaki na ministra koji ga je tu postavio, to je za mene poenta. To je nepostovanje ali pokazuje samo jedno, da u ovoj vladi svak svakog ucijenjuje onda se dobra g.... gutaju da se ne bi talasalo.
    Meni je nejasno da opet taj Bojanic kojem je prva rečenica bila da neće dozvoliti partijska zaposljavanja u njegovom ministarstvu a ti si je bas čini mi se postavio, dozvolio ne samo ta zaposljavanja nego sto su njegova micali kako su htjeli a svoja postavljali. A na kraju da dozvoli jos ovakvo obraćanje nekog direktora, samo govori koliko ga postuju i cijene
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  2. #19302
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,794
    Thanks Thanks Received 
    3,988
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Nisam oduševljen ni ja Bojanićem, očekivao sam više, ali nije to sad poenta.

    Kad vidim da je neko kao pravnik iz vodovoda Pljevlja došao za CEO EPCGa, a samo na osnovu stranačke knjižice, pa još sebi daje za pravo da pljuje ministra, onda stvarno mi se riga

    Zaboljelo je Rovča izgleda što je Bojanić rekao jednu istinu, a to je da bi EPCG i Monteput zbog monopolskog položaja bili profitabilni sve i da nemaju direktore.

    Našao se čoče ovaj pravnik iz vodovoda uvrijeđen.

    PIH!

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Bice ti ovoga jos jer je Bojanic bio protiv MNE worksa. Sad ce orkestrirano to da ide.
    Quote Originally Posted by Director View Post
    Ma daj brate, ja stvarno ne vjerujem da ti u to vjeruješ ko god ti je pričao o tome. Ajde reci mi đe to traže, da uputim ljude da se prijave za poslove. A za Monstat, ne znam ko je nju falio ali ja mislim da ne znam 3 ljudi da su o Monstatu dali iole pristojan komentar, a da nije bio propraćen nečim uvrjedljivim. A razloga nije da nema jer su se sprdali bukvalno sa građanima CG.
    Directore ja ih znam 5oro koji su kao takvi zaposljeni na fina mjesta.

    Leposavic, Braticka - crvka im je bila ulaznica u Vladu. Ovaj advokat MPC koji je pisao testamente babama i djedovima da ostave imovinu MPC po odlasku na onaj svijet, ova bliska crkvi eno klipova sa intervjuima koliko hoces. Borovinicka isto. Ananije (Vijesti) savjetnik premijera blizak crkvi takodje. Da ih ne nabrajam dalje.

    Hit mi je DPS direktorica ASK koja se produhovila i pocela u crkvu da ide.

    Jeste pljuvali su je zbog 2 eura i minimuma za prezivljavanje koji definisahu stranci a ne ona.

    Statistika je ozbiljna stvar. Nije uvijek bila. Grcka (mislim i Portugal) lazirala statistiku da bi se prikljucili euro zoni. Kad su usli tek se onda skapiralo da stvari nisu kako je izgledalo i onda se tome pridao znacaj. A Grcka primila ogromnu pomoc EU.

    Ako je sabotirala treba da ide.
    Ako Monstat podaci nisu valjali do 30.8 onda ne valjaju ni sad. Isti ih ljudi rade. Kako to da sad valjaju odjednom? Ah da, makli su direktoricu.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  3. #19303
    Join Date
    May 2011
    Location
    BP-PG-BR ♥ Montenegro ♥
    Posts
    6,825
    Thanks Thanks Given 
    833
    Thanks Thanks Received 
    794
    Thanked in
    534 Posts

    Default

    Ja stvarno ne znam kako je ovo moguće, šta se napravi od spržene zemlje... Svi odjednom hiljade imaju i u džepovima i u bankama, poskupljenja su nebitna, narod od bahatosti traži da se još više povećaju cijene kako bi pomogli rast bdp-a. Sirotinjo ________________ (znate već)
    Love, peace and respect.

  4. #19304
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Nekoliko puta sam imao prilike da čujem strane ekonomske stručnjake kako kažu da su ekonomski rezultati vlade "impresivni". Eto, nekako više vjerujem tim ljudima koji naše političke razlike niti shvataju niti ih interesuju.

    A i elementarna logika kaže da, ako smo 2020. imali pet puta goru turističku sezonu od Hrvatske i Albanije, a 2021. bolju od obije te zemlje - očigledno je da je DPS vlada napravila katastrofalnu procjenu 2020., a ova nova vlada pravilnu 2021.

    Mada sam siguran da ima ljudi koji su toliko ostrašćeni da ni to ne mogu da priznaju.
    A ja sam recimo siguran da bi ti našo način da je DPS činjela katastrofalno, a ova nova pravilno, kakve god realne cifre i činjenično stanje bilo

    Da ne shvatiš pogrešno, nije zbog tebe, no zbog tog potezanja priče kako načinjesmo najstrašniju sezonu njihovom genijalnošću, od koje već malo boli želudac.
    Zato ti evo, nećeš vjerovat, potpuno realistička ocjena. Jer je sasvim jednostavn:
    Ova sezona jeste bila odlična, u odnosu na očekivano.
    To je uslovljeno sa mnogo faktora, najvidniji, najopipljiviji su-
    efekat napokon dočekane slobode, kad ljudi navale na ono što im je falilo pa multiplikuju aktivnosti, u ovom slučaju turistička putovanja, te otvorenost granica, ka unutra i ka spolja.
    Prošla sezona je bila nulta.
    Obrati pažnju, u odnosu na ovu, jedina stvar koju smo mogli da uradimo je bila da otvorimo granice ka unutra, kao i ove godine. Efekat slobode, i otvorenost granica ka spolja, mi nismo mogli postić.
    Drugim riječima, i da smo skroz otvorili granice, imajući u vidu koliko je ostatak svijeta bio blokiran i bez para, jednako bi prdnuli u čabar.
    Dalje, ta poređenja sa Hrvatskom, ili bilo čijom drugo sezonom, su toliko neozbiljna da ih neću ni komentarisat. Prvenstveno jer se i tu porede nekakve babe i žabe, odnosno neusporedive stvari, a drugo, koliko se ja sjećam, Hrvatska je prošle godine imala približno iste uslove ulaska u zemlju kao i mi. Odnosno, rezultat nije zavisio od toga.
    Konačno, efekti ove sezone kod nas uopšte još nisu saldirani, da bi bilo ko mogao iznosit nekakve pouzdane činjenice o tome, a tek ne iznosit zaključke o trendovima.
    Osim u političko zabavne svrhe.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  5. #19305
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    Ako želiš izračunati polugodišnju stopu rasta, onda uzmeš aritmetičku sredinu prva dva kvartala.

    Znači, Q1=-6.5%, Q2=19

    To je negdje na 6-7% rast

    Ako bi treći kvartal bio blizu 25% rasta, e onda bi rast već bio na 15-16%
    U pravu si dijeli se na dva kvartala.

    Nek odradi Q3 odlično, a Q4 negdje slično kao i lani.

    Total bi se uklopilo u projektovane 8% rasta, odnosno 6 pesimističkih i 10% optimističkih.

    Ono što je veliko pitanje jeste 2022. Nisam siguran na osnovu čega bi ekonomija rasla.

    Turizam, očigledno neće biti gotovo sa covidom. Bez predsezone i postsezone a i sa koronom u špicu teško da se može izvući više. Što ako bude zveknuo virus baš ozbiljno u jul i avgust. Ko garantuje da neće biti neka muka?

    Neki projekti koji su generisali GDP, posebno u fazi grubljih radova poput Portonovog ili autoputa su gotovi.
    Izdato drastično manje građevinskih dozvola, ta grana privrede koja generiše 10% i jače GDP baš će da uspori.

    Opet kockanje je koliko će biti cijena struje i aluminijuma za izvoz.

    Na kraju, kad su već davani podaci Eurostata, u EU je baš rasla zaposlenost u Q2 2021, mi smo još debelo u minusu u odnosu na početak godine. Znači struktura ekonomije nam nije nešto.
    OK, otvorili ste granice, zaboli sa turizmom, super. Ajde sad nađite investitore koji će generisati rast ekonomije.

    Super je što smo se rekuperali, ali da će se nastaviti neki jači rast nakon ovog osnovnog oporavka, nisam preveliki optimista. Posebno za 2022.

  6. #19306
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    A ja sam recimo siguran da bi ti našo način da je DPS činjela katastrofalno, a ova nova pravilno, kakve god realne cifre i činjenično stanje bilo

    Da ne shvatiš pogrešno, nije zbog tebe, no zbog tog potezanja priče kako načinjesmo najstrašniju sezonu njihovom genijalnošću, od koje već malo boli želudac.
    Zato ti evo, nećeš vjerovat, potpuno realistička ocjena. Jer je sasvim jednostavn:
    Ova sezona jeste bila odlična, u odnosu na očekivano.
    To je uslovljeno sa mnogo faktora, najvidniji, najopipljiviji su-
    efekat napokon dočekane slobode, kad ljudi navale na ono što im je falilo pa multiplikuju aktivnosti, u ovom slučaju turistička putovanja, te otvorenost granica, ka unutra i ka spolja.
    Prošla sezona je bila nulta.
    Obrati pažnju, u odnosu na ovu, jedina stvar koju smo mogli da uradimo je bila da otvorimo granice ka unutra, kao i ove godine. Efekat slobode, i otvorenost granica ka spolja, mi nismo mogli postić.
    Drugim riječima, i da smo skroz otvorili granice, imajući u vidu koliko je ostatak svijeta bio blokiran i bez para, jednako bi prdnuli u čabar.
    Dalje, ta poređenja sa Hrvatskom, ili bilo čijom drugo sezonom, su toliko neozbiljna da ih neću ni komentarisat. Prvenstveno jer se i tu porede nekakve babe i žabe, odnosno neusporedive stvari, a drugo, koliko se ja sjećam, Hrvatska je prošle godine imala približno iste uslove ulaska u zemlju kao i mi. Odnosno, rezultat nije zavisio od toga.
    Konačno, efekti ove sezone kod nas uopšte još nisu saldirani, da bi bilo ko mogao iznosit nekakve pouzdane činjenice o tome, a tek ne iznosit zaključke o trendovima.
    Osim u političko zabavne svrhe.
    Prošle godine su Hrvatska i Albanija imale oko 55-60% posjećenosti, mi 10%.

    Ove smo mi imali više od njih.

    Možda su babe i žabe, možda su imanentni faktori infinitezimalne prefinjenosti, možda je DPS vlada sve uradila kako treba ali su anđeli na molbu Amfilohija i vaskolikog pravoslavlja upropastili sezonu.

    Ali mi nekako Okamova oštrica kaže da su samo zasrali motku. Dok mi se ne objasni zašto su komšije prošle pet puta bolje od nas.

  7. #19307
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    U pravu si dijeli se na dva kvartala.

    Nek odradi Q3 odlično, a Q4 negdje slično kao i lani.

    Total bi se uklopilo u projektovane 8% rasta, odnosno 6 pesimističkih i 10% optimističkih.

    Ono što je veliko pitanje jeste 2022. Nisam siguran na osnovu čega bi ekonomija rasla.

    Turizam, očigledno neće biti gotovo sa covidom. Bez predsezone i postsezone a i sa koronom u špicu teško da se može izvući više. Što ako bude zveknuo virus baš ozbiljno u jul i avgust. Ko garantuje da neće biti neka muka?

    Neki projekti koji su generisali GDP, posebno u fazi grubljih radova poput Portonovog ili autoputa su gotovi.
    Izdato drastično manje građevinskih dozvola, ta grana privrede koja generiše 10% i jače GDP baš će da uspori.

    Opet kockanje je koliko će biti cijena struje i aluminijuma za izvoz.

    Na kraju, kad su već davani podaci Eurostata, u EU je baš rasla zaposlenost u Q2 2021, mi smo još debelo u minusu u odnosu na početak godine. Znači struktura ekonomije nam nije nešto.
    OK, otvorili ste granice, zaboli sa turizmom, super. Ajde sad nađite investitore koji će generisati rast ekonomije.

    Super je što smo se rekuperali, ali da će se nastaviti neki jači rast nakon ovog osnovnog oporavka, nisam preveliki optimista. Posebno za 2022.
    Treći kvartal očekujemo svi solidan da bude.

    Idu investicije, česma je otvorena da se završava sve, para ima u budžetu.

    Ne znam dinamiku, ali ide sad malo sa energijom boost. Ide Komarnica cca 200 miliona, dalje ide 50 megavata vjetroelektrane na Briskoj gori, ide solarna priča dosta jako.

    Prošli su investitori dobrim dijelom bili reketirani ili oćerani. Konkretno znam neke što ulaze u ozbiljne pregovore, a bili su digli ruke full od nas.

    Treba omogućiti pristup i pomoći pristupu svima ka EU fondovima. Onaj pređašnji pristup đe poznati to dobijaju jer im se kaže, je bio bezveze.

    Jaka fiskalna kontrola. Ja sam ubijeđen da mi imamo preko 30% ekonomije koja bježi od oporezivanja.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  8. #19308
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    Imamo i vise od 30%. Sjeti se da li je iko ikada od izdavaca soba prijavio gosta ili mu dao racun. A 80% je u privatnom smjestaju. Ne znam da li 10% njih prijavi prihode od izdavanja.
    A sto pomenu gradjevinske dozvole, investicije toga tipa su stale jos u 2019 u trecem kvartalu i samo nastavile do danasnjih cifara.
    Za one koji su bili na forumu, o tome smo ja i ti i gandalf pricali i 2019. Kamatasi su buknuli od 2018 naovamo, bas zbog podizvodjaca koji nisu mogli da servisiraju obaveze.... A evo ispade da je zbog promjene vlasti...

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  9. #19309
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Treći kvartal očekujemo svi solidan da bude.

    Idu investicije, česma je otvorena da se završava sve, para ima u budžetu.


    Prošli su investitori dobrim dijelom bili reketirani ili oćerani. Konkretno znam neke što ulaze u ozbiljne pregovore, a bili su digli ruke full od nas.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Nisam primjetio da su nešto ugovarali sa nekim invesitorima, a ne sumnjam da bi se vlada pofalila.
    A od njive do trpeze dugačak je put. Portonovi ugovaran 2011, Luštica 2007, Porto MNE 2003.
    Da će se naći neko lud kao Portonovi da slomi oko milijarde sve ozida i onda čeka prodaju, nema šanse. Ići će kao Luštica i Porto MNE zida se koliko se prodaje.
    Ne znam dinamiku, ali ide sad malo sa energijom boost. Ide Komarnica cca 200 miliona, dalje ide 50 megavata vjetroelektrane na Briskoj gori, ide solarna priča dosta jako.
    Nisam baš siguran za taj boost. TE Pljevlja je 35% crnogorske proizvodnje struje uprkos tome što je njen kapacitet oko 27%. Konstantni rad i sl... Ili gasi ili ekološka rekonstrukcija da ne radi par godina, ogroman udar na GDP svakako.
    Komarnica, Briska Gora dok je ne zamijene treba vremena. Kao investicije idu u GDP uglavnom građevinski radovi. Opremu uvozimo pa se ostatak investicije netira sa uvozom.

    Treba omogućiti pristup i pomoći pristupu svima ka EU fondovima. Onaj pređašnji pristup đe poznati to dobijaju jer im se kaže, je bio bezveze.
    Nisam baš siguran da je išlo tako, prije se radilo o nesposobnosti kandidovanja projekata. Konkretno, u prekograničnim projektima najviše novca dobila je Crkva. Jedan pop se izbirika u tome i na svaki konkurs dobijali projekata.
    U suštini, ne pita se tu vlast no dosta EK.
    Takođe, pretprisutni fondovi su prilično mršave krave i više su kao trening ako nekada uđeš da umiješ vući iz strukturnih (masnih) fondova.
    Ne bih se kuca previše na to.

    Jaka fiskalna kontrola. Ja sam ubijeđen da mi imamo preko 30% ekonomije koja bježi od oporezivanja.
    Izreda ima zemalja EU sa nivoom sive ekonomije od 20-30% GDP. Svakako, siva ekonomija sa procjenom već ulazi u procjenu GDP tako da što se tiče ekonomskog rasta, njeno legalizovanje ne utiče previše. Doduše utiče na državni prihod.

    Prošle godine kad su pričalio padu od 6-7% zborio sam biće između 10 i 20 i bješe 15. Sad sam očekivao 6-10% i biće tuda neđe.

    Ovo je ono kao kad nerealno mnogo padne loši papir. Pa se brzo dobrim dijelom vrati a ostatak minusa se sporo ili nikako pokriva.

    Dakle, treba prvo nadomjestiti, TE Pljevlja kad stane, projekte autoput i Portonovi oba od po 1 Bln samo da ti ne bi pala ekonomija. A onda da razmišljamo o rastu kad nađemo supstitute.

    Ovo što se desilo ove godine, neka se ljudi promovišu, to je političarima, a i ekspertima posao. Ali, ovo je mnogo lakši dio. Za ovaj teži dio koji slijedi od 2022 ne vidim da se iko time bavi. A samo od sebe neće.

  10. #19310
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/amp/567837/sv...mpression=true

    Svi putevi vode svuda

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  11. The Following User Says Thank You to kimmi For This Useful Post:


  12. #19311
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2,639
    Thanks Thanks Given 
    956
    Thanks Thanks Received 
    1,165
    Thanked in
    624 Posts

    Default

    Jebeš ekonomiju koja zavisi samo od turizma. Mene je blam što nama opstanak zavisi od toga koliko će stranaca tokom godine ući u zemlju.

  13. #19312
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dzi View Post
    Jebeš ekonomiju koja zavisi samo od turizma. Mene je blam što nama opstanak zavisi od toga koliko će stranaca tokom godine ući u zemlju.
    Jbg jedina privredna grana gdje si medjunarodno konkurentan.

    Neke druge zemlje napredovale narocito u IT.

    Rumunski grad Kluz zovu Silicon Valey istocne Evrope.

    Ukraina prva u Evropi po naprednim finansijskim tehnologijama.

    U Ukraini skines jednu drzavnu aplikaciju i preko te aplikacije sa drzavnog servera downlodujes licnu, pasos, vozacku, zdravstvenu, saobracajnu, izvod iz katastra…

    Sve ovo sa svim podacima koja sadrze dokumenta i qr kodovima i sa aplikacije ti je validno za sve drzavne poslove kad ti zatreba.

    Skockane sve baze za zemlju od 40mln + ljudi.

    Samo navodim primjer. Da se jedan dan ne abimo “okle oni ispred nas”, ko sto smo se nekad sprdali Rumunima.

    A zasto je tako kod nas, preduga je prica da se sad otvara. Bila gomila razloga, sporicemo se koliko je koji razlog uticao.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  14. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:

    acs

  15. #19313
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,493
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post

    A zasto je tako kod nas, preduga je prica da se sad otvara. Bila gomila razloga, sporicemo se koliko je koji razlog uticao.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ne vidim kakvog sporenja može biti oko razloga... Nepotizam, neznanje i javašluk... Nevedeno iskombinujemo sa korupcijom i kriminalom, i dobijemo našu dragu Crnu Goru...
    #fakenews

  16. #19314
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,479
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    U pravu si dijeli se na dva kvartala.

    Nek odradi Q3 odlično, a Q4 negdje slično kao i lani.

    Total bi se uklopilo u projektovane 8% rasta, odnosno 6 pesimističkih i 10% optimističkih.

    Ono što je veliko pitanje jeste 2022. Nisam siguran na osnovu čega bi ekonomija rasla.

    Turizam, očigledno neće biti gotovo sa covidom. Bez predsezone i postsezone a i sa koronom u špicu teško da se može izvući više. Što ako bude zveknuo virus baš ozbiljno u jul i avgust. Ko garantuje da neće biti neka muka?

    Neki projekti koji su generisali GDP, posebno u fazi grubljih radova poput Portonovog ili autoputa su gotovi.
    Izdato drastično manje građevinskih dozvola, ta grana privrede koja generiše 10% i jače GDP baš će da uspori.

    Opet kockanje je koliko će biti cijena struje i aluminijuma za izvoz.

    Na kraju, kad su već davani podaci Eurostata, u EU je baš rasla zaposlenost u Q2 2021, mi smo još debelo u minusu u odnosu na početak godine. Znači struktura ekonomije nam nije nešto.
    OK, otvorili ste granice, zaboli sa turizmom, super. Ajde sad nađite investitore koji će generisati rast ekonomije.

    Super je što smo se rekuperali, ali da će se nastaviti neki jači rast nakon ovog osnovnog oporavka, nisam preveliki optimista. Posebno za 2022.
    Najveći problem crnogorske ekonomije u ovom trenutku je visok javni dug, za koji ni prethodna vlast nije imala brzo rješenje.
    Ako bismo iole za ozbiljno uzeli one tvrdnje da je DPS namjerno izgubio izbore i predao vlast, onda bi najjači razlog bio upravo nerješivost te jednačine u datim okolnostima.
    Oni su pokušali sa nekom strategijom fiskalne konsolidacije od 2018 godine, ali je ona dala slabašne rezultate, a korona kriza ju je definitivno sahranila i još više unakazila ionako tešku makroekonomsku sliku Crne Gore.

    Ova vlada je u još goroj situaciji nego prethodna, što zbog katastrofe koju je DPS ostavio iza sebe, što zbog nestabilne većine, što zbog stalnih pritisaka i drame i zbog najbanalnijih stvari, kako od strane opozicije tako i od elemenata parlamentarne većine.
    U takvim okolnostima praktično je nemoguće ući u ozbiljnu priču i posegnuti za teškim, a neophodnim mjerama fiskalne stabilizacije.

    Ok, mogu smanjiti neke rashode i napraviti male uštede, a na prihodnoj strani povećati neke poreze ili poboljšati naplatu istih. To vjerovatno i rade, ali to je nedovoljno. Efekti su minimalni.
    Potrebni su bolni rezovi u javnom sektoru. Ili otpuštanja ili smanjenje plate.
    Sve uspješne fiskalne konsolidacije u Evropi u poslednjih 10 godina, obavezno su to podrazumjevale.
    Rumuni su recimo bili u gabuli početkom prošle decenije, nakon ekonomske krize i svima u javnom sektoru smanjene su plate i do 30%. Čak su i na penzije udarili pa je to tamošnji Ustavni sud oborio. Danas su na konju.
    Pri tom naravno i u tome treba naći tačnu i pravu mjeru, da ne bi pita ispala skuplja od tepsije. Jer smanjenje plata i penzija utiču na platežnu moć stanovništva, pa je izvjesno da ćeš i na prihodnoj strani imati manjak, zbog slabije PDV prometa.

    A ajde ti majčin sine udari na javni sektor i penzionere u ovakvim uslovima stalnih političkih, društvenih i socijalnih tenzija u Crnoj Gori. I nadaj se dobrom na izborima, koji su bezmalo svake godine. A od najobičnijeg razrješenja DPS-ovih kadrova se pravi drama epskih razmjera, prijeti se kojekakvim tužbama i slično.

    Na strane investitore takodje možeš zaboraviti, dok ti je visok javni dug, a S&P, Moody's, i Fitch ti kreditni rejting ocjenjuju kao smeće. Na stranu što Crna Gora nema ni druge komparativne prednosti da bi privukla strane investitore.
    Nema razvijenu saobraćajnu infrastrukturu,nema kvalifikovanu snagu, a nema ni viška novca da ih značajnije subvencioniše.
    Čak ni radno intezivne investicije se ne mogu privući, koje bi bar smanjile nezaposlenost, a kamoli one kapitalne koje bi generisale privredni rast.

    Ni u EU ne možeš ući sa previsokim javnim dugom, jer je gornja granica po Mastrichtu 60% BDP-a.

    Tako da je to ključni izazov za svaku vlast u CG, ko god bio u njoj. O tome treba najviše da se priča. I okrugli stolovi na tu temu na televiziji da se organizuju.
    Pa neka dodju i stručnjaci iz DPS-a da kažu koju pametnu i predlože rješenja. Oni sigurno imaju šta da kažu, jer su oni doveli zemlju u tu situaciju.

    A najmanje se priča o tome. Na stranu što opozicija i opoziciona javnost buše vlast svakakvim budalaštinama i sporednim pitanjima, nego i vlast od starta pribjegava pogrešnoj taktici. Umjesto da od trenutka ustoličenja, krenu sa pričom kako je stanje užasno i loše, pa i da pretjeruju u tom smislu, oni su neiskusno sebe predstavili maltene kao nekakve čudotvorce koji će brzo rješiti stvari. I u svrhu toga jesu se služili manipulacijama, tipa za mjesec dana javni dug oboren sa 103% na 88%. Gdje to ima?
    Potpuno nepotrebno i kontraproduktivno.

  17. #19315
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Prošle godine su Hrvatska i Albanija imale oko 55-60% posjećenosti, mi 10%.

    Ove smo mi imali više od njih.

    Možda su babe i žabe, možda su imanentni faktori infinitezimalne prefinjenosti, možda je DPS vlada sve uradila kako treba ali su anđeli na molbu Amfilohija i vaskolikog pravoslavlja upropastili sezonu.

    Ali mi nekako Okamova oštrica kaže da su samo zasrali motku. Dok mi se ne objasni zašto su komšije prošle pet puta bolje od nas.
    Ahahahaha, welcome back, Old weasel

    Inače, imenuješ filozofsko-logički postulat koji direktno obara skoro sve što ovđe pišeš- jer počiva na tezi da treba isključivati sve moguće pretpostavke, i zaključke donositi koliko god je moguće na čistim faktima. Elem, da sam na tvom mjestu, ja Okama ne bih mnogo pominjao

    Hrvatska? To je jedna od najlakše oborivih, i najjeftinijih Jakovljevih propagandi. Jer jednostavno:

    *
    Ekonomija, i ekonomska statistika sa njom, na koje se tu poziva, su ipak u velikoj mjeri egzaktne nauke, a ne filozofije i logike. Počivaju na konkretnim ciframa, konkretnim apsolutnim i relativnim izrazima, kojih je milion, i konačno, precizno utvrđenim pokazateljima koji se dobijaju iz njih. Posjećenost, tj. iskorištenost kapaciteta, nije jedan od njih, i sa time se toliko lako manipuliše da je to strašno, čak i za nekog giliptera sa druge godine faksa, a ne ministra. Onoliko iškolovanog.
    Dalje, kvantitativni pokazatelji turističke sezone, kojih je nekoliko, a u krajnjem izrazu se svedu na obim direktnih priliva ( jer se kvantifikacija multiplikativnih efekata na ostatak privrede u većoj mjeri procjenjuje nego što se može izračunati ) će se znati na kraju ove godine, odnosno, iduće godine, kad saldiramo sve.
    Dakle, KO GOD SADA KAŽE DA SMO PROŠLI OVAKO ILI ONAKO, I TO KVANTIFIKUJE, LUPA GLUPOSTI. ILI RADI PROPAGANDU, i to jeftinu, biraj sam.
    I još jedno dakle- ko god kaže da smo prošli ''pet puta bolje od nekoga'' veze sa ekonomijom nema. Taj izraz više priliči pijaci, no nekakvoj ekonomskoj analizi. Koja opet ima strašno precizne pokazatelje za uporedne analize. Koje ćemo opet viđet tek naredne godine, i za nas, i za Hrvate.
    Konačno- ako je neko podigao iskorištenost kapaciteta, odnosno posjećenost, kako je ti nazivaš, da bi to upoređivao sa nečijom drugo posjećenošću, kao i u onoj priči o kvartalnom rastu, TREBAJU TI APSOLUTNI BROJEVI, A NE RELATIVNI IZRAZI. Jer su relativni izrazi, tipa procentualnog rasta, međusobno neusporedivi. Ovo je bazična matematika, i siguran sam, ako tebi i ne mora bit poznata, da ministru jeste.

    *
    Konačno, čisto politička namjena ovakvih ''analiza'' koje nam konstantno dostavljaju dva najbolja ministra, je sama po sebi jasna. Jer je čisto političko-propagandna, i veze nema sa faktima i materijom.
    Znaš već, ono, ''najtransparentnija vlada ikada'' koja đaolji dokument ne prikazuje, neka nama no ni parlamentu, sve krucijalne odluke donosi u tajnosti, i, u dva inostrana bitna dokumenta, i u EU i USA, ima glasno i preglasno označene minuse za netransparentnost. Zvanično.
    Ili, ''najbolji budžet ikada'', koji je propao prije nego je usvojen, i u kojem jedne jedine kapitalne investicije nema. Da nam živi ToMontenegro. Jer je on sav investicioni zamah ove vlade i ovog budžeta. Uz zapošljavanje u upravnim organima, koji zaposlenost drastično popravljaju.
    Ili onaj ''najbolji rezultat na Mediteranu'', u sred sezone. Koji rezultat? Čega? Koliko? Kada? Koji konačni saldo, čega mi to imamo ''više od njih''? Ili ima ministar kristalnu kuglu, pa sve to već zna. Unaprijed. I ne samo za nas, no i za sve zemlje Mediterana, pojedinačno.
    Brate, najiskrenije, meni nije tužno koliko je ta priča prazna i jeftina. Mnogo mi je tužnije na kojem smo mi to stadijumu društva, kad takva priča prolazi.
    Kako tries godina, tako evo, i to još praznija, i triesprvu.

    *
    I, najjednostavniji fakat u svu tu buku.
    Da bi mogli izvodit zaključak kako je naša vlada nešto tu savršeno odradila, a o čemu se ovđe isključivo radi, prvo mora bit ispoštovana premisa da je, recimo ta hrvatska, i prošle i ove godine sve odluke odradila u istom kvalitetu, odnosno, najbolje.
    Jer je rezultat-njihova posjećenost kontra naše posjećenosti, mogao da se promijeni i od njihovih loših odluka, ili nepovoljnih ekonomskih tokova, a ne samo zbog naših dobrih.

    Tako da ti cijela ta papazjanija počiva na JEDNOJ OGROMNOJ PRETPOSTAVCI, sačinjenoj od mnogo manjih, od toga da su Hrvati sve odradili odlično i prošle i ove, ali mi prošle nikako a ove savršeno, pa do toga da bi mi prošle godine bili puni da smo otvorili granice ( iako bi, recimo, testovi jednu prosječnu srbijansku porodicu koštali mnogo više nego smještaj ovđe, a ostatak svijeta i tako nije mogo kod nas zbog sopstvenih mjera ). I ta pretpostavka uz to nije korektno postavljena, i nije tačna.
    I, konačno, onaj bi te Okam baš zbog nje u po prve rečenice već obalio. Sa sve okfordskim đacima na gomilu
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  18. #19316
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    @Buva+gacce

    Ajde da batalimo pokušaje zavođenja za Goleš planinu i spinovanje na nivou Ljuše.

    Ako bas inisitiraš na cijepanju dlake načetvoro, istina da je ljudska spoznaja nesavršena, istina je da je realnost i nemoguće do.krqja spoznati, krhko je znanje i tako to

    I da je razlika 20% plus minus rekao bih ti da si u pravu. Ali razlika u posjećenosti je 500%. Mi smo 2020. imali oko 10% normalne posjećenosti, a Hrvati i Albanci 55-60%. Ove godine nam je posjećenost veća nego u Hrvatskoj i Albaniji.

    Može to mrdnuti nešto gore-dolje kad se sve sabere i oduzme, ali je svakome pismenom jasno da će ostati činjenica da smo 2020. zaradili MNOGO manje (tipa desetak puta manje) od komšija, a 2021. ili više od njih ili tu negdje. Naravno, proporcionalno veličini zemlje i tržišta.

    E, sad, ako je činjenica (a jeste) da smo 2020. zasrali motku, a ove godine nismo, najjednostavnije objašnjenje (i u skladu sa Okamom) je da su ljudi koji su kod nas 2020. donosili odluke - donijeli glupe odluke.

    Možda su anđeli, možda su molitve Amfilohijeve, možda su, što kaže pjesma, Srbi ili masoni. Ali najvjerovatnije su samo idioti u ondašnjoj vladi. Bar dok se ne da argument da je ipak sve bila zavjera Srpsko-Ruskog Sveta.

    Da ne ulazim sad u tvoje pobočne komentare. Ljudi koji neće da priznaju ni očiglednu činjenicu da je odlukama vlade 2020. upropaštena turistička sezona, a ove, eto, nije su toliko ostrašćeni da je sa njima jedva moguće voditi racionalan razgovor.

    Kao današnja DPS priča da je suficit loša stvar jer nova vlada ne umije da troši pare. Dajte brate, propaganda je propaganda, ali dajte da se makar ne prepiremo oko crnog i bijelog.

  19. The Following User Says Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  20. #19317
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    Najveći problem crnogorske ekonomije u ovom trenutku je visok javni dug, za koji ni prethodna vlast nije imala brzo rješenje.
    Ako bismo iole za ozbiljno uzeli one tvrdnje da je DPS namjerno izgubio izbore i predao vlast, onda bi najjači razlog bio upravo nerješivost te jednačine u datim okolnostima.
    Oni su pokušali sa nekom strategijom fiskalne konsolidacije od 2018 godine, ali je ona dala slabašne rezultate, a korona kriza ju je definitivno sahranila i još više unakazila ionako tešku makroekonomsku sliku Crne Gore.

    Ova vlada je u još goroj situaciji nego prethodna, što zbog katastrofe koju je DPS ostavio iza sebe, što zbog nestabilne većine, što zbog stalnih pritisaka i drame i zbog najbanalnijih stvari, kako od strane opozicije tako i od elemenata parlamentarne većine.
    U takvim okolnostima praktično je nemoguće ući u ozbiljnu priču i posegnuti za teškim, a neophodnim mjerama fiskalne stabilizacije.

    Ok, mogu smanjiti neke rashode i napraviti male uštede, a na prihodnoj strani povećati neke poreze ili poboljšati naplatu istih. To vjerovatno i rade, ali to je nedovoljno. Efekti su minimalni.
    Potrebni su bolni rezovi u javnom sektoru. Ili otpuštanja ili smanjenje plate.
    Sve uspješne fiskalne konsolidacije u Evropi u poslednjih 10 godina, obavezno su to podrazumjevale.
    Rumuni su recimo bili u gabuli početkom prošle decenije, nakon ekonomske krize i svima u javnom sektoru smanjene su plate i do 30%. Čak su i na penzije udarili pa je to tamošnji Ustavni sud oborio. Danas su na konju.
    Pri tom naravno i u tome treba naći tačnu i pravu mjeru, da ne bi pita ispala skuplja od tepsije. Jer smanjenje plata i penzija utiču na platežnu moć stanovništva, pa je izvjesno da ćeš i na prihodnoj strani imati manjak, zbog slabije PDV prometa.

    A ajde ti majčin sine udari na javni sektor i penzionere u ovakvim uslovima stalnih političkih, društvenih i socijalnih tenzija u Crnoj Gori. I nadaj se dobrom na izborima, koji su bezmalo svake godine. A od najobičnijeg razrješenja DPS-ovih kadrova se pravi drama epskih razmjera, prijeti se kojekakvim tužbama i slično.

    Na strane investitore takodje možeš zaboraviti, dok ti je visok javni dug, a S&P, Moody's, i Fitch ti kreditni rejting ocjenjuju kao smeće. Na stranu što Crna Gora nema ni druge komparativne prednosti da bi privukla strane investitore.
    Nema razvijenu saobraćajnu infrastrukturu,nema kvalifikovanu snagu, a nema ni viška novca da ih značajnije subvencioniše.
    Čak ni radno intezivne investicije se ne mogu privući, koje bi bar smanjile nezaposlenost, a kamoli one kapitalne koje bi generisale privredni rast.

    Ni u EU ne možeš ući sa previsokim javnim dugom, jer je gornja granica po Mastrichtu 60% BDP-a.

    Tako da je to ključni izazov za svaku vlast u CG, ko god bio u njoj. O tome treba najviše da se priča. I okrugli stolovi na tu temu na televiziji da se organizuju.
    Pa neka dodju i stručnjaci iz DPS-a da kažu koju pametnu i predlože rješenja. Oni sigurno imaju šta da kažu, jer su oni doveli zemlju u tu situaciju.

    A najmanje se priča o tome. Na stranu što opozicija i opoziciona javnost buše vlast svakakvim budalaštinama i sporednim pitanjima, nego i vlast od starta pribjegava pogrešnoj taktici. Umjesto da od trenutka ustoličenja, krenu sa pričom kako je stanje užasno i loše, pa i da pretjeruju u tom smislu, oni su neiskusno sebe predstavili maltene kao nekakve čudotvorce koji će brzo rješiti stvari. I u svrhu toga jesu se služili manipulacijama, tipa za mjesec dana javni dug oboren sa 103% na 88%. Gdje to ima?
    Potpuno nepotrebno i kontraproduktivno.

    Javni dug jeste problem, ali krenimo redom.
    Ovdje su uspjeli da sa njime manipulišu i da kažu da je 103%. Da ali bruto uz depozite.
    A onda je uspjeh kad ga skinu na 88% GDP. Način? Iz depozita isplatili 390 Mln obveznica u martu. Bravo Tesle.
    Onda ima još jedan momenat. Učešće javnog duga se tokom godine računa na osnovu projektovanog GDP koji odmah bustuješ za 8% u 2021 što dodatno obali relativnu cifru.

    Pređimo ipak na stvar. Ako držiš isti nominalni dug i raste ti GDP, pada učešće duga i to je sasvim dovoljno za njegovo smanjenje. Sa druge strane dospjeća glavnice se refinansiraju. Ukoliko tako nešto uspiješ, relativno brzo si na konju.

    Đe može da nastane haos? Kad si raspad zemlja u vrijeme niske kamate si interesantan da ti se pozajmi. No porastu li kamate, a tebi dospiju neke velike glavnice, investitorima nisi zanimljiv da ti pozajme (kroz kredite i obveznice), jer imaju manje rizične potencijalne dužnike sa prinosima koji su im OK. Tada ne možeš naći pare džabe ti je koliko god kamate nudiš.

    Konkretno, 16.12.2027. dospijeva 750 Mln koje je emitovao Mickey. Uboo je odličan tajminig, malo opljanio kao nov i investitore i prodao po 2,9% kamate (sada je na sekundarnom tržištu kad ih kupiš prinos oko 3,9% do dospjeća, govori malo da investitori misle da su se malo zajebali).
    Elem, recimo 2027. bude usljed inflacije kamata ECB umjesto -0,5% recimo 5%.
    Investment grade države emituju na 7% npr. Tvoje niko neće da kupi. Pošto nisi uspio da nabaviš pare za refinansiranje, nemaš odakle da isplatiš glavnicu, cross default i bankrot si. Tako je bilo sa Grčkom, tako je otprilike bilo i sa SFRJ početkom 80-tih usljed naftne krize i dolarske inflacije.
    Zato je mnogo veći rizik 2025 sa 500 Mln, 2027 sa 750 Mln i 2029 sa 500 Mln koje se iz cuga vraću od čuvenog kineskog duga 2x30 mln polugodišnje.

    Trenutno su nam kamate veoma niske, godišnji trošak kamata je nešto malo preko 100 Mln znači oko 2,5% na 4 Mlrd duga. Da se servisirati.

    Da li se rešava rezanjem plata? Budžet je total 2,4 Bln, plate su nešto preko 500 Mln, dakle nešto preko 20%. Sličan trošak su i penzije.
    Da li rezanjem plata od nekih 20% rešavaš stvar? Štediš 100 Mln? 2% GDP. A koliko pada sami GDP zbog manje potrošnje. Nije baš jednostavno, pa i da imaš 80% u skupštini.
    Penzioneri koji koštaju koliko i sve plate takođe su problem. Nije slučajno pominjano njihovo oporezivanje kako bi neto manje koštali državu.Što se troška tiče, dakle penzioneri = službenici.

    Sve u svemu, nije lako praviti uštede bilo gdje. Suština je da se svedeš na nulu deficita i da ti raste ekonomija.
    A što se investitora u realni sektor, posebno u turizam tiče, njih mnogo ne pogađa dug. Svakako su im kupci uglavnom iz drugih država.

    P.S. Dobri su ti rezoni. Od aritmetičke sredine pa na dalje. I kad se ne slažem fino je ćaskanje.

  21. #19318
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Da li rezanjem plata od nekih 20% rešavaš stvar? Štediš 100 Mln? 2% GDP. A koliko pada sami GDP zbog manje potrošnje. Nije baš jednostavno, pa i da imaš 80% u skupštini.
    Penzioneri koji koštaju koliko i sve plate takođe su problem. Nije slučajno pominjano njihovo oporezivanje kako bi neto manje koštali državu.Što se troška tiče, dakle penzioneri = službenici.
    .
    Uh, uh, uh.... Je li ovo Vesova podgoricka ekonomska skola. Ne bih ulazio u gore napisano, nedje se slazem a nedje ne.
    Elem, ostacu na ovome.
    Srezi 30% plate u drzavnoj upravi. Imaces 3 ili 4 godine mozda malo problema. Vecina tih likova i da im srezes 50% ne bi otisli, jer realno nemaju dje da rade, a i vecina je blago nesposobna.
    Tih 100 miliona za godinu. Napravi 3 skole sto je oko 18 miliona. Rasteretio si skole, a roditeljima smanjio gubljenje vremena u voznji, a ostalima ubrzao dan i povecao efikasnost. Da ne pricam o novim mjestima i boljem obrazovanju, jer se vise paznje posvecuje ucenicima.
    Napravi gradsku bolnicu u PG i BD. Mozda 55 miliona, da je top opremljena. Zdravija nacija sa zdravijim roditeljima ce povecati efikasnost zaposljenih. Manje stresa i nervoze. Opet radna mjesta na te nize plate kao i ono gore. Ulozi 15 u digitalizaciju privrede i naplate taksi, da se ne nosimo sa 5im primjerkom za svaku glupost. Opet se povecava efikasnost, a smanjuje broj dzabalebarosa. Ostalo je 18 koje mozes da ulozis u tipa bulevar oko Bara i smanjis cep ka jugu drzave. Ili ga ulozis u put do sukobina.
    Vidis.... Samo jedna godina....

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  22. #19319
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    Od ostalih "sacuvajmo kadrove prica", Zoran pazin inace advokat je postavljen u Odbor prve banke. Zugic koji je iz razloga nemanja bankarskog znanja i upravljanja privrednim drustvom odbio nekoliko ljudi.
    Ali Pazin izgleda moze.
    Na stranu sto je Zugic dozvolio da se skupstina akcionara obavi bez obavjestenja ostalih akcionara, dalje od uskog kruga, ujedno je dozvolio da Djukanovic postavi clana odbora kojeg imenuje EPCG.
    I jos uvijek je na celu banke. Hoce li biti "eksperti unisfise drzavu" ako EPCG pocne da povlaci pare iz banke, sto je vrlo vjerovatno ako ovo ostane ovako

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  23. #19320
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Uh, uh, uh.... Je li ovo Vesova podgoricka ekonomska skola. Ne bih ulazio u gore napisano, nedje se slazem a nedje ne.
    Elem, ostacu na ovome.
    Srezi 30% plate u drzavnoj upravi. Imaces 3 ili 4 godine mozda malo problema. Vecina tih likova i da im srezes 50% ne bi otisli, jer realno nemaju dje da rade, a i vecina je blago nesposobna.
    Tih 100 miliona za godinu. Napravi 3 skole sto je oko 18 miliona. Rasteretio si skole, a roditeljima smanjio gubljenje vremena u voznji, a ostalima ubrzao dan i povecao efikasnost. Da ne pricam o novim mjestima i boljem obrazovanju, jer se vise paznje posvecuje ucenicima.
    Napravi gradsku bolnicu u PG i BD. Mozda 55 miliona, da je top opremljena. Zdravija nacija sa zdravijim roditeljima ce povecati efikasnost zaposljenih. Manje stresa i nervoze. Opet radna mjesta na te nize plate kao i ono gore. Ulozi 15 u digitalizaciju privrede i naplate taksi, da se ne nosimo sa 5im primjerkom za svaku glupost. Opet se povecava efikasnost, a smanjuje broj dzabalebarosa. Ostalo je 18 koje mozes da ulozis u tipa bulevar oko Bara i smanjis cep ka jugu drzave. Ili ga ulozis u put do sukobina.
    Vidis.... Samo jedna godina....

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Malo si pomiješao preraspodjelu novca i štednju. Dakle, kad srezeš plate poenta štednje je da se te pare ne troše negdje drugo.
    A imaj u vidu da je gro plata zdravstvo, prosvjeta, policija... Da li je baš za rezanje. Da li će se možda početi "snalaziti" ti službenici?Svakako, ako obališ plate za 100 mln, za toliko ti pada GDP jer toliko pada i lična potrošnja.
    Grčka je tokom austeritija upadala u te spirale.

    Kad smo kod preraspodjele, u tim novim školama bi neko trebalo da predaje? Možda i neki materijalni troškovi škole?
    Kad smo kod bolnice, evo sad da je spremna da radi, ima li osoblja za nju. Ili ćemo kao Vučić sa novim bolnicama gdje se ne otvaraju odeljenja jer nema doktora i sestara. Kojima usput odreži plate, pa se češi da odu od Hrvatske pa sjevernije. Znaš li da se sestre opučaju za 300-400 EUR?

    Sve ima svoje pluseve i minuse. A problemi od 3-4 godine su jedan mandat i odlazak u opoziciju posle toga. Nisu stvari baš tako jednostavne. Ponovo Grčka. tri četri vlade su se brzo tu slomile i političari postali prošlost oko štednji. A političari koji donose odluke ne žele da budu prošlost, makar imali i zaleđe na fakultetu.

    Usput, Vesova škola je reži, reži... Malo si promašio fudbal u ovom slučaju.

  24. #19321
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Ja da se što pitam, ko što se ne pitam, priritet bi mi bio dizanje zdravstva na noge.

    Po koja nova bolnica, dizanje plata i privlačenje specijalističkog kadra iz regiona ugovorima i dobrim platama.

    Što bi neko išao u Njemačku da radi za 4k plus eura i uči jezik, kad može u CG da radi za hiljadu ipo i da ima solidan život ođe od tih para. Još ako bi im država plaćala zakup stana....

    Uvođenje reda i podizanje kvaliteta bolničkog smještaja i ishrane u bolnicama.

    Ovo kako je sad i kako je bilo zadnjih nekoliko decenija, boba ne valja.



    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  25. #19322
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Malo si pomiješao preraspodjelu novca i štednju. Dakle, kad srezeš plate poenta štednje je da se te pare ne troše negdje drugo.
    Ko je pobrkao i sta. Dje si cuo da ja pricam o stednji. Samo sam rekao sta se moze uraditi sa 100 miliona ukoliko obalimo plate 20%. To sto ti gledas tako, ne znaci da gledam i ja.
    A imaj u vidu da je gro plata zdravstvo, prosvjeta, policija... Da li je baš za rezanje.
    Smanjiti plate direktorima i zamjenicima, u policiji smanjiti plate sefovima i top memadzmentu.
    U zdravstvu ukinuti orakse pisanja prekovremenih povlascenim doktorima.
    Sta mislis npr koliko ide na nekakve komisije, odbore, savjete i matrake.
    Ajde samo ovako, Krivokapic I Vujovic od svojih NVO primaju oko 1200plate, a od drzave za nekakve savjete i matrake jos 5 do 6x toliko. Znas li koliko je takvih na grbaci ovog naroda. Pa mislim da oko 20 miliona ode na ovakve lelemude svake godine.
    Da li će se možda početi "snalaziti" ti službenici?
    Mislim da jos postoji nesto sto se zove zakon, ali s obzirom da 30 godina gajimo kulturu korupcije i nagradjivanja cak i ako te uhvate, ne cudi me tvoj stav...
    [1uote]Svakako, ako obališ plate za 100 mln, za toliko ti pada GDP jer toliko pada i lična potrošnja.
    Grčka je tokom austeritija upadala u te spirale.[/quote]
    Da, ali sa druge strane ciljane investicije povecavaju, pa bi te pare otisle u ruke izvodjaca.
    Vidim sta ti ne kapiras, jer toliko grcku pominjes. Ja ne pricam o stednji, tako da ti prica o 100 miliona smanjenja GDP bas ne pije vodu. Grcka je bila primorana, ja pominjem nekakav islandski model. Prece iz potrosnje drzavnih sluzbenika u poteosnju realnog sektora. Poneko bi se i zaposlio za izvodjenje tih radova.
    Evo Bemax prodaje kamione i salje ljude na neplaceno, a pojedine otkaz. Nema posla jer nema investicija drzave. Vidis kako to ide da ne objasnjavam...
    Kad smo kod preraspodjele, u tim novim školama bi neko trebalo da predaje? Možda i neki materijalni troškovi škole?
    Kad smo kod bolnice, evo sad da je spremna da radi, ima li osoblja za nju. Ili ćemo kao Vučić sa novim bolnicama gdje se ne otvaraju odeljenja jer nema doktora i sestara.
    Mislim da bi imalo. Imas dosta ljudi koji bi rado radili za tih 300 eura, posebno ako znaju da ih nece politicki preskakati za obuke i unapredjenja. Vidim da sve gledas kroz euro, ali sad cu ti potpisati da knjizica nije bila odlucujuci faktor za doskolovavanje i obuke, seminare.....a to je najcesce islo najmanje zasluznima... Vecina bi ostala na poslu.
    Kojima usput odreži plate, pa se češi da odu od Hrvatske pa sjevernije. Znaš li da se sestre opučaju za 300-400 EUR?
    Pogledaj pasus iznad. To opucanje je debelo vezano za to da imas tesku korupciju jer su im kao male plate, a pojedine zbog veza ili knjizice su preskakale ostale. Dovedi to u red, pa ces da vidis promjenu. I makni te koji misle da ih knjizica stiti od svega, pa cu te pitati za koliko se to mijenja
    Sve ima svoje pluseve i minuse. A problemi od 3-4 godine su jedan mandat i odlazak u opoziciju posle toga. Nisu stvari baš tako jednostavne. Ponovo Grčka. tri četri vlade su se brzo tu slomile i političari postali prošlost oko štednji. A političari koji donose odluke ne žele da budu prošlost, makar imali i zaleđe na fakultetu.
    Opet kreces od svog misljenja. Grcka je bila primorana da bi dobila pare. Mi jos nismo tu. Ajde ovako. Otkini plate ministarstvima, ostale nekako rasporedi, nekakve sekretarijate, komore i ne znam ni ja kakve zaostavstine komunizma, a napravi dvije skole i dvije bolnice od tih para i uradi to transparentno, a ne ala Posjo dje mu park djeciji iza zgrade kosta 120 000 eura za 3 klupe i dvije klackalice, pa ces vidjeti koliko to politicki lose poene donosi
    Usput, Vesova škola je reži, reži... Malo si promašio fudbal u ovom slučaju.
    Vesova skola je zaposli se u drzavnoj upravo, bucaj pare od odbora i komisija i pricaj o kapitalizmu

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  26. #19323
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Ko je pobrkao i sta. Dje si cuo da ja pricam o stednji. Samo sam rekao sta se moze uraditi sa 100 miliona ukoliko obalimo plate 20%. To sto ti gledas tako, ne znaci da gledam i ja.

    Smanjiti plate direktorima i zamjenicima, u policiji smanjiti plate sefovima i top memadzmentu.
    U zdravstvu ukinuti orakse pisanja prekovremenih povlascenim doktorima.
    Sta mislis npr koliko ide na nekakve komisije, odbore, savjete i matrake.
    Ajde samo ovako, Krivokapic I Vujovic od svojih NVO primaju oko 1200plate, a od drzave za nekakve savjete i matrake jos 5 do 6x toliko. Znas li koliko je takvih na grbaci ovog naroda. Pa mislim da oko 20 miliona ode na ovakve lelemude svake godine.

    Mislim da jos postoji nesto sto se zove zakon, ali s obzirom da 30 godina gajimo kulturu korupcije i nagradjivanja cak i ako te uhvate, ne cudi me tvoj stav...
    [1uote]Svakako, ako obališ plate za 100 mln, za toliko ti pada GDP jer toliko pada i lična potrošnja.
    Grčka je tokom austeritija upadala u te spirale.
    Da, ali sa druge strane ciljane investicije povecavaju, pa bi te pare otisle u ruke izvodjaca.
    Vidim sta ti ne kapiras, jer toliko grcku pominjes. Ja ne pricam o stednji, tako da ti prica o 100 miliona smanjenja GDP bas ne pije vodu. Grcka je bila primorana, ja pominjem nekakav islandski model. Prece iz potrosnje drzavnih sluzbenika u poteosnju realnog sektora. Poneko bi se i zaposlio za izvodjenje tih radova.
    Evo Bemax prodaje kamione i salje ljude na neplaceno, a pojedine otkaz. Nema posla jer nema investicija drzave. Vidis kako to ide da ne objasnjavam...

    Mislim da bi imalo. Imas dosta ljudi koji bi rado radili za tih 300 eura, posebno ako znaju da ih nece politicki preskakati za obuke i unapredjenja. Vidim da sve gledas kroz euro, ali sad cu ti potpisati da knjizica nije bila odlucujuci faktor za doskolovavanje i obuke, seminare.....a to je najcesce islo najmanje zasluznima... Vecina bi ostala na poslu.

    Pogledaj pasus iznad. To opucanje je debelo vezano za to da imas tesku korupciju jer su im kao male plate, a pojedine zbog veza ili knjizice su preskakale ostale. Dovedi to u red, pa ces da vidis promjenu. I makni te koji misle da ih knjizica stiti od svega, pa cu te pitati za koliko se to mijenja

    Opet kreces od svog misljenja. Grcka je bila primorana da bi dobila pare. Mi jos nismo tu. Ajde ovako. Otkini plate ministarstvima, ostale nekako rasporedi, nekakve sekretarijate, komore i ne znam ni ja kakve zaostavstine komunizma, a napravi dvije skole i dvije bolnice od tih para i uradi to transparentno, a ne ala Posjo dje mu park djeciji iza zgrade kosta 120 000 eura za 3 klupe i dvije klackalice, pa ces vidjeti koliko to politicki lose poene donosi

    Vesova skola je zaposli se u drzavnoj upravo, bucaj pare od odbora i komisija i pricaj o kapitalizmu

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk[/QUOTE]

    Ti si sve u pravu.
    A ja pokusavam polemisat sa vlasnikom apsolutne istine.
    Mea culpa.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  27. #19324
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Posto je zabudalio Tapatalk,
    Ocekujem da podjes u bolnicu i da se bavis nepokretnim bolesnicima, da ih okreces i mijenjas im posteljinu i da im mijenjas pelene na intezivnu.
    Usput kad stignes plakni guske i lopate gdje su piskili i kakoli kad i das terapiju.
    Evo tuca ko ce to da radi za 300€, ali cu ja tebe ubacit nekako.
    Pozovi se na Gagarina kod Radulovicke


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  28. #19325
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    Ah, zasto sam se nadao da neces patetiku koristiti kao argument.
    Evo, sve si u pravu. Sad ne znam jesu li sestre ili radnici komunalnog ili ovi sto prazne kanalizacione cijevi, jer Posjo ne umije da rijesi problem, pa svako malo prazne uske kanalizacione cijevi preko morace

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Page 773 of 1249 FirstFirst ... 273673723763769770771772773774775776777783823873 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 15 users browsing this thread. (0 members and 15 guests)

Similar Threads

  1. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 22:46
  2. Nova Vlada Crne Gore
    By MonterO in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 173
    Last Post: 11-06-09, 11:25
  3. Vlada Crne Gore Ne Odustaje Od Potapanja Tare
    By Pirun in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 130
    Last Post: 24-11-06, 10:14
  4. Zasto cuti Vlada Crne Gore
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 15
    Last Post: 20-05-05, 09:46
  5. Vlada Crne Gore krije ratne zlocince
    By Dobrusky in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 10-04-05, 05:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •