Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 42 of 42

Thread: Vjera Njegoša i starija crnogoraca i kontraverze

  1. #26
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Malo je off ali je vezano za Njegoša.
    Postoje priče da je bio veliki ženskaroš i da se sprdao s popovima.
    Bio je svakako kompleksna ličnost tog doba a mnogi se je li fataju za ono te im odgovara.
    https://www.vijesti.me/zabava/263217...ete-i-bludnika

  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Malo je off ali je vezano za Njegoša.
    Postoje priče da je bio veliki ženskaroš i da se sprdao s popovima.
    Bio je svakako kompleksna ličnost tog doba a mnogi se je li fataju za ono te im odgovara.
    https://www.vijesti.me/zabava/263217...ete-i-bludnika

    Posjetio si me kad sam bio momčić. Šedim ja na klupe tamo sa nekim momcovima i ja bio ushićen jer sam nešto čita od Njegoša pa pokrenuo priču. Sve što su znali ti oko mene je da je umro od sifelisa i da mu je majka ka svaka druga žena.

    Bože mi pomozi, kako se to ureže u memoriju.

    A danas se svašta priča, kod nas oni tamo ne mare da ostavljaju reference đe su to čuli. Mora da misle da im moramo vjerovat jer su to gromade moralne pa im riječ sama vrijedi. haha

    Naša sam da je je Njegoš stio da bježi za Ameriku haha. To bi trebalo film napravit. Njegoš pobjega za Ameriku kod Džordža Vošingtona.

    Ne vjerujem ti ja brate našima ništa ako ne daju reference. jer tamo lažu ne patišu. Diplome im služe samo da bi lakše lažali.

    A da ti dokažem to, ako si dokazan čojek, daću ti primjer poznate priče o njegošu i Sarajliji. Ima priča koju je Sarajlija pričao i prvu verziju koju sam bio naša u srpske novine iz 186x kad je Njegoš pucao na Sarajliju jer su se posvadili ko su veći junaci crnogorci il srbi.

    Svaka verzija kaže drukčije

    Njegoš zva Simu Sarajliju na dvoboj kad je ima 16.

    Али имамо од самога учитеља једну успомену о начину васпитања. Ученик, младић од шеснајест година препирао се са својијем учитељем о српском јунаштву. Ученик је хвало црногорце изнад свијех срба ; учитељ признавао је јунаштво црногорско, али није могао допустити, да се не призна јунаш- тво и оној земљи, чије је јунаке он у Србијанци опјевао. Ево, ја сам можда најгори србијанац, а изали ћу слободно на мег- дан најбољему црногорцу, па ко не вјерује, нека обиде. Кад је то рекао, изашао је на двор. Мало послије позове га ученнк у собу. Ја ти, рече, немам кад звати најбоље јунаке црногорске, него ево ти мене, па да скрешемо сад дим у дим по црногорски, да внаш, што је и дијете црногорско. Симо се најприје опирао, а најпослије рече : Немам руке, коју бих дигао на Hегоша, него удри, ако мислиш да се плашим. Ученик упали један пут и други пут, али оба пута зрно паде пред Сима, а до њега не допре. Онда га Раде загрли и каза му, да га је хтпо само кушати, те да је у мале пушке био ставио толико праха, колико да зрно само из цијеви испане. Жестока нарав Симова диино се сусрела с огњеном душом Радовом.


    Она љубав црногораца према својој отапбини, која је Црну Гору по толико пута спасла и од непријатељске силе и од пакленог искушења, и у овом тако критичном часу појави се и побједи.

    A gle što veli Đilas

    https://scontent-lax3-1.xx.fbcdn.net...d4&oe=5FEE8326

    A treću sam verziju naša opet drukča




    Kakva je to sramota. Gledaj ti kako se ti ljudi igraju sa povjerenjem. Da misliš da je neko zdravorazuman i da ima odgovornost prema istoriji a oni izmišljaju kako im se ćefne priče. Užas. To je bolesno.

  3. #28
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    Ajde nisi zavrsio za pricu o ostrogu....


    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    ja ti par godina istražujem po internetu i naša sam knjige stranaca koji su dolazili u Crnu Goru u raznim razdobljima i sa raznim znanjima. Tako da sam uspio da napravim kolekciju tih ljudi autora koji su bili očevici i Petra Prvog i Petra Drugog i Nikole. Pošto su to bili stranci oni su imali najmanje razloga da lažinjaju makar ono nekih stvari. Ti ljudi si bili svjedoci najinteresantnijih momenata u istoriji Crne Gore koji su, da ja znam, potpuno nepoznati narodu u Crnu Goru.

    Čak i neprijateljski nastrojeni ka ovaj jedan francuz kad je bio u doba Petra Prvog nije moga izać iz Crne Gore u svojoj knjizi, u koju ih nije ni malo poštedio, da nije prizna da su su crnogorci bili časni ljudi. I njega su takli iako se ljutio spočetka i pravda pred svijetom u knjizi da crnogorci nisu pobijedili francuske vojnike tek tako, i da nebi nikad no su to bile italijanske (tad su francuzi okupirali italiju i služili su im u vojsku) haha. Da su bili pravi francuzi nebiše crnogorci pobijedili.

    Ali ono što sve njih veže jeste da su proputovanjem kroz Crnu Goru posjetili Ostrog.

    Uspio sam da nađem nekoliko crteža i slika u tim knjigama u raznim razdobljima. Ova je iz 1903. skupna slika crnogoraca. Obratite pažnju na građevinske detalje.


    https://www.google.com/books/edition...sec=frontcover
    Last edited by Ego_and_his_own; 04-12-20 at 18:54.

  4. #29
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Svaka cast!!! slabo ima materijala i za unazad 50 godina a kamoli 20o godina prije

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  5. The Following User Says Thank You to kauboj24 For This Useful Post:


  6. #30
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Za onoooo vrijeme i nekako je razumljivo, ali zasto je Rade danas intelektualni autoritet???? E stvarno imam problem da to shvatim. Mozda zato sto sam glup, jer da sam pametan shvatiJo bih.... logicno

  7. #31
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Zato što je on bio filozof. Svi filozofi su takvi oni pravi. A ne zbog njih no zbog filozofije.

    Mudrost je univerzalna stvar i kad je pojedinci otkriju i ostave kroz djela ostaju upamćeni.

    Dan danas ođe studiraju stare filozofe.

    Crnogorci upošte neznaju da su oni bili Sokratovi savršeni građani-vojnici.

    Pa pa svi članci o njima što su pisali su navodili te detalje.

    To je mene najluđe od svega. Da je Crna Gora bila otelotvorenje Sokratove savršene države i građanina vojnika koga je opisa u Platonovoj Republici.

    Okle to? Nezna se.

  8. #32
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,625
    Thanks Thanks Given 
    91
    Thanks Thanks Received 
    830
    Thanked in
    493 Posts

    Default

    čekaj,daj malo podrobnije o tome da je Rade htio ić' da otkopava Džordža,nije fer da nam samo baciš udicu!

  9. #33
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by umart View Post
    čekaj,daj malo podrobnije o tome da je Rade htio ić' da otkopava Džordža,nije fer da nam samo baciš udicu!
    Neđe u srpske novine sam to vidio al naravno bez ikakvih referenci.

  10. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Crna Gora nema ništa izgleda od Njegoševih spisa. To je izgleda sve il po privatnih il javnih kolekcija po svijetu.

    A ja sam se sve bio ljutio prije što nema dostupno ti njegovi spisi. Sad znam zašto.

  11. #35
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Đe je završio orginalni rukopis Gorskog Vijenca?

    Prodat u Velikoj Britaniji i danas se nalazi u ovoj Biblioteci. I to tek dio njega.

    https://www.bodleian.ox.ac.uk/





    Pričali svašta o Njegošu on veli, al se provjerom utvrdilo to to nije odgovaralo istini. Neko je okinuo pola Gorskog Vijenca samo dio je sačuvan.

    A to diže sumnju na autentičnost Gorskog Vijenca.
    Last edited by Ego_and_his_own; 07-12-20 at 17:33.

  12. #36
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja kazah prodat, a ne znam 100%. Bio sam pod utiskom članaka iz novina koliko fali u crnogorskom muzeju stvari pa zato. A ne znam za sigurno da je prodat. Možda ga je neko donirao.

  13. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    U prilog članaka o vjeri crnogoraca bih pokazao ovaj navod. Kaže poput stihova jedne od knjiga Makabeaca.

    https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Cyprien_Robert



    Pjevali Guslari:
    "Ovako istiniti Bog pošalje pomoć onima koji ga mole.
    Vjeruj u Hrista, dragi brate; vjeruj u Boga koga Crnogorci obožavaju, Boga od koga dobivaju radost, hrabrost i zdravlje."



  14. #38
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Ukoliko sve ovo promisljeno radis.... onda te obozavam

  15. #39
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A nemoj mene obožavat. Bog je za obožavanje jedino. Poslušaj Njegoša, ako nećeš mene.

  16. #40
    Join Date
    May 2011
    Location
    BP-PG-BR ♥ Montenegro ♥
    Posts
    6,791
    Thanks Thanks Given 
    828
    Thanks Thanks Received 
    783
    Thanked in
    528 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    A nemoj mene obožavat. Bog je za obožavanje jedino. Poslušaj Njegoša, ako nećeš mene.
    Upravo to pogrešno obožavanje vjernike dovodi u zabludu, a imaš lutanja i u samim religijama oko određenih stvari - koje si dosta dobro opisao ili samo pomenuo na ovoj temi. Indirektno koliko vidim
    Obožavaju se poslanici, lažni poslanici, anđeli, meleci, šejtani, džini, sveci, ikone, hamajlije itd. itd.
    Ko sve ovo radi, čemu ovo vodi ? Sihirbazi ?
    Pobrkaj, pobrkaj i ode sve u zaborav, ide izgleda prema tome.
    Love, peace and respect.

  17. #41
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,625
    Thanks Thanks Given 
    91
    Thanks Thanks Received 
    830
    Thanked in
    493 Posts

    Default

    a možete li vas dvojica objasnit' što Mihailo nije htio uzet' krunu od tetke dok je bio u koncentracionom logoru?

  18. #42
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,857
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Skalaj malo sa tom veljom gramatikom oli?

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Granice i kontraverze u astrofizici
    By septembar in forum Nauka generalno
    Replies: 8
    Last Post: 19-01-10, 10:52
  2. Koja VERA...ili ti VJERA!
    By Dzoni_Stulic in forum Religija i filozofija
    Replies: 288
    Last Post: 18-10-09, 21:03
  3. Replies: 5
    Last Post: 31-03-08, 12:00
  4. Replies: 25
    Last Post: 06-07-07, 15:20
  5. Katastrofe i vjera u Boga
    By Hari Krisna in forum Religija i filozofija
    Replies: 80
    Last Post: 13-05-05, 16:41

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •