Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 61

Thread: Dal je religija od koristi za jedno društvo

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default Dal je religija od koristi za jedno društvo

    Da počnem temu sa mojom obseravacijom koju sam podijelio na Quori. Mene Crna Gora inspiriše mnogo oko Religije iako tamo skoro niko pojma nema o njoj ali njene efekte demonstriraju do iznemoglosti. Da sam pisa ovo na naški mnogo bi to grublje bilo. Ovako na Engleski zvuči mnogo suptilnije.


    "For sure if you don't want society to became crazy.
    But when I say Religion I mean study about God not establishing of institutions.
    I saw society where God is forgotten. Half of society are atheists and half are ignorant and submit to false religious authorities who teach them wrong about God.
    That society is full of problems and injustice. There is no day it seems that something terrible doesnt happen. Murders, crime and corruption of worst kinds. Brutality, aggression, deception, lies are blooming like mushrooms' after the rain in such society. Word means nothing. Betrayal is as saying someone good morning. If someone has some good there, he took it by force he did not earn it fair. And it does not last him for long as devil eats it.
    If society does not believe properly in God they are doomed. That what my impression is.
    Where people believed in God truly, they tend to do good things to earn blessings and avoid bad things from fear of God. They respect and support Justice. They are more happy from poor to the rich. They are blessed I think. I saw such societies at degrees. I know there are no perfect ones.
    But if they don't at high degree, they are good as group of blind man. No one can direct them in right way. Their leaders are corrupt, their society twisted and their man deluded. They have false senses of what is right and wrong. Their Judges are corrupt as common judgment among them is. Nothing they do prosper on long run but leads them in ruin because they tend to think they can gain by fraud and treachery. Which shows not long after it was vain hope.
    And then new generation comes, learns nothing, follows their parents blindly in same ways and here we go again… until they disapear from the face of Earth and new society comes and replaces them. Many societies disappeared like this in history. Not just Sodom and Gomorrah."
    Last edited by Ego_and_his_own; 01-12-20 at 17:45.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,440
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Lijepa opservacija na USA, jesi li šta slično o Crnoj Gori pisao...?

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Amerika je 50 država, milion opština i masu toliko gradova.
    Svaki grad, po demokrackom modelu decentralizacije ima svoje institucije i zakone uključujući policiju. U nadležnosti grada su ekonomija i razvoj grada. U nadležnosti opština su rijeke i sve vezano za okolinu.
    Sve ovo kaže da svako mjesto ima visoku autonomiju. Te se može svaki grad zvat zasebno obrazovanim društvom u zakonskom okviru.
    Gradovi se vode od direktno izabranih prestavnika.
    Imaju City Hall - gradcku salu đe mogu da pitaju svoje predstavnike što im ćef. Građani mogu da se okupljaju politički i da izazovu gradcke referendume o raznoraznim pitanjima pa i da izglasaju takse i druge namete industrijama.
    Republične i savezne nadležnosti su socijalne službe, školstvo, putevi i sl.

    Tako da kad kažeš Amerika ti očigledno nemaš pojma što pričaš.

    A ti misliš Amerika je što? Haha

    Idi viđi malo svijeta... sveo ti se na vijesti iz fotelje.
    Last edited by Ego_and_his_own; 01-12-20 at 18:49.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,440
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    That society is full of problems and injustice. There is no day it seems that something terrible doesnt happen. Murders, crime and corruption of worst kinds. Brutality, aggression, deception, lies are blooming like mushrooms' after the rain in such society. Word means nothing. Betrayal is as saying someone good morning. If someone has some good there, he took it by force he did not earn it fair. And it does not last him for long as devil eats it.
    Ovo je praktično slika i prilika USA... Ne vidim kakve veze ima poslednji post sa uvodnim...

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    If society does not believe properly in God they are doomed. That what my impression is.
    Hoćeš da kažeš da su ove Države osuđene na propast...?



    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  5. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  6. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A ma nemoj. Sve ti liči što sam reka na Ameriku.

    Očigledno ti nisi dobro pročita što sam rekao.

    Mene ste vi obje grupe nevjernici. Vjernik nikad nebi lagao svjesno.

    A toboš sve govorite jedni drugima: "kuku majko dobro je da nisam ovakav." Al vi niste daleko uopšte jedni od drugih. Čak šta više mene su izblijeđele sve razlike među vama..

    Po tvom pisanju se vidi koliko si iskren. A ne sumnjam ja da će poneki "vjerujući" će isto tako neiskreno prokomentarisat temu. To je za očekivat.

    Aj dako se nađe neko ko će to iskreno prokomentarisat a možda je i ovaj forum zamro sa razlogom. To je ono što je neočekivano.

    A svaki takav komentar u potpunosti dokuzaje moje obzervacije.

    Pušti Ameriku I Kinu no de objasni kako to si ti ateista a đedu ti svaka druga bila "Bog".

    To ti ođe objasni. Jer ako ti je đed bio crnogorac svaka druga mu je bila to riječ.

    Ako si srbijanac ti preskoči. Nek neki crnogorski ateista to objasni ako mu basta.

    Neću na silu ja nikog ćerat. Sve vaša volja.

  7. #6
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,440
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Religioznost je nasljedna...? Zanimljiva tvrdnja...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  8. The Following 2 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  9. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Neće bit da sam to ustvrdio. No prije insuinira da ni ateisti ni srbi u Crnoj Gori neznaju svoje porijeklo.Okle se zađenuše tu iz vedra neba.

    Bome sam ja naša da ste vi jedno druge porodili. A ni za 300 ljeta mi nebi panulo na pamet to. Da su srbi stvorili komuniste 1920. Godine.

    Kakva ironija....

    Mora da se Bog dobro na crnogorce razljutio kad ga ovako zaboraviše.

    Ne mislite vi da samo može bit vašom voljom da vi ne vjerujete.

    No to je lako obratno. Ko zna o Bogu čak i malo može to naslutit.

    A vjerujućim ljudima koji čitaju Božju riječ je poznato što je Bog reka Abrahamu za njegovo potomstvo.

    Tako da i nasleđe nije od koristi ako je za šalu uzeto. Mnogi potomci Avramovi će u pakao završit jer su postali zli i na Boga zaboravili.

    Nijesu mogli ni naši đedi bit bliži Bogu od Abrahama.
    To Bog kaže ja mislim da On želi iskrenu vjeru svakog po naosob.

    Nasleđe tu može bit samo olakšica. Utaban put.
    Last edited by Ego_and_his_own; 02-12-20 at 00:24.

  10. #8
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,350
    Thanks Thanks Given 
    597
    Thanks Thanks Received 
    606
    Thanked in
    491 Posts

    Default

    Pozdrav

    Sent from my SM-A205F using Tapatalk
    Čupatelj

  11. The Following User Says Thank You to Solid For This Useful Post:


  12. #9
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Religioznost je nasljedna...? Zanimljiva tvrdnja...

    Sent using Tapatalk
    Nemoj se zaklet da to nije malačko i u gene ušlo. Ako ćemo po evolucionistima.
    Ili baš ođe evolucija gubi na smislu.

  13. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,577
    Thanks Thanks Given 
    680
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    205 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Religioznost je nasljedna...? Zanimljiva tvrdnja...

    Sent using Tapatalk
    Odlicno pitanje na koje bi Ego mogao da kaze dosta toga samo kada bi imao kapaciteta za konstruktivnu raspravu!

    Mislim, zar upravo on nije vec par puta mjenjao misljenje o tome koja religijska sekta je ona "prava"?

  14. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Evo vidiš ne sjećam te se al si iz nekog razloga na ignore kad se ulogujem. Nebitno iako ja to nisam nikad bez razloga radio.

    Ja kupim inspiracije na ovaj forum, nekađ je to bila ljepša ali kako sam više pratio istinu to sam sve oštrije kritike dobijao i nemalo podsprdnje. Ja sam vazda preko toga prelazio kad je lično, ja to ko pohvalu sam doživljava iako nije bila sročena tako. Al se unezvjerim kad mi neko familiju dira i sad me prati to svaki put akd se ulogujem na forum kad vidim trag tome. Jače je od mene, nemogu tu ništa bez da poginem što se veli...

    Ja sam toliko zavolio Filozofiju i Religiju da sam mnogo proučavao. Toliko sam stvari naučio i oduševljava se. Imaju tome dijelom starih tragova ođe na forum. Jer sam ja takav čovjek, čim saznam nešto bi da podijelim. Za moje čudo, vazda sam ođe ima odbor za doček da me na sprdnju dignu il cenzurišu, koju manu pronađu i tako obezvrijede moje postove i što sam iznio. Nije mi to bilo jasno dugo vremena.

    Sad mi je jasno. Nije lako čovjeku progutat Božiji sud. Visok je i čovjeka čini ništavnim, krivim za sve i svašto. Istina je mač sa obije strane oštar. Nemože čovjek vitlat snjim na drugog čovjeka a da sebe sistim ne pošječe. Bogme, ko ide po istinu misleć da se đe ne ogrebe neće daleko je pratit.

    Ja ću vi samo reć da ste veliku averziju prema vama mi stvorili. Ne zbog šale i uvreda meni no zbog vašeg odnosa prema ove dvije stvari koje sam rekao da sam zavolio. Religiju i Filozofiju. To vi ne praštam.

    Poslednju inspiraciju koju sam dobio prije uru dvije ođe na forum te podijelih sa svijetom na Facebook

    Ja sam počeo sve višlje da doživljavam ljude u Crnu Goru ka dušmane. Nebi im leđa okrenuo nikad nit ih puštio da mi se primaknu na rukofat.
    Kakve zmije izopačene se tu izlijegoše. Bolesnija duša ljudi, kojima niko pomoć nemože . Nebo je zabranilo.
    A da ima tu pametnih nebi oni dozvolili da posprdaoci i opanjkivači kolo vode i riječ im se čuje najviše a da se ono što je možda istinito tako popire. Nit bi nad njima bili ljudi na vlasti koji su izopačeni i nemogu bit dalji od obije, voljene mi, discipline.

    Jer društvo što ne kritikuje to se odomaći, a što kritikuje i zube mu pregleda i zarad jednog kvarnog odbačuje to izlapi.

    Eto ja nemam vala ni jedan đavolji zub. Imali su pravo. Trebali ste stavit na forum da kompletirate izopačenost svega: Škrbavima zabranjen ulaz.

    U Platonovu Akademiju ti je trebalo da znaš geometriju da bi uša a ođe da imaš sve zube. To je ta fora ista koja se može nać u društvo u svemu i svakoj nauci. Kad tako Filozofija ka majka svakom znanju prolazi, neće takvi ni njenu đecu ljepše gotivit.
    Last edited by Ego_and_his_own; 23-12-20 at 03:05.

  15. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,577
    Thanks Thanks Given 
    680
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    205 Posts

    Default

    Stari dobri Ego...

    Nego, da li je religija od koristi za jedno drustvo? Kratak i veoma precizan i jasan odgovor bio bi -NE!

    Hiljadama godina, sve religije nas navodno uče i propagiraju jednu stvar – ljubav: Volite svoje neprijatelje, ljubite bližnje svoje, volite svoje roditelje, itd.

    Da li smo se približili ostvarenju tog, možemo reći - sna, sna o savršenstvu čovjeka? Čovjeka, koji voli bližnjega svoga, djeluje pravedno, govori istinu i ostvaruje ono ka čemu navodno stremi ili potencijalno jeste - sliku Boga?

    Odgovor je tako bolno jasan da već samo postavljanje tog pitanja izaziva nelagodnost.
    Iako smo stvorili mnoge predivne stvari, nismo uspjeli sebe preobraziti u bića koja bi izgledala dostojna tog ogromnog napora.
    Mi ne živimo u bratskoj slozi, ljubavi, sreći i zadovoljstvu, nego u duhovnom haosu i pometnji, opasno blizu stanja ludila - ne histeričnog ludila kakvo se javljalo za vrijeme mračnog doba, (mada trenutno nismo daleko ni od toga) već ludila sličnog šizofreniji u kojoj je izgubljen kontakt sa svakom realnošću i zdravim razumom...

  16. The Following User Says Thank You to assassinate For This Useful Post:


  17. #13
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    827
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    104 Posts

    Default

    Vazda su ljudi gledali kako da druge iskoriste da bi njima bilo bolje. Dovoljno je procitati stari zavjet biblije i vidjet da se nimalo nismo promijenili, da je religija i dalje dominantna i da se ama bas nista ne postuje iz te iste biblije, prvi popovi, pape i ostali, a narod tek. Odma upada u oci da je Bog rekao da se ne prave ikone koje bi njega reprezentovale jer niko nije vidio niti zna kako izgleda, da je jedino on Bog, i ne moze covjek na zemlji da proglasi sebe za sveca itd itd... e sve suprotno se radi, i o cemu da pricamo dalje, kad se u startu kiksalo zestoko.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  18. The Following User Says Thank You to TheGovernor For This Useful Post:


  19. #14
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    7
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Opservacija i podsjeca na Ameriku..

  20. #15
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Pale
    Posts
    2,846
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    55
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Za društvo možda i jestea za društva kakvo je naše sigurno nije.Razvoj država u pravoslavnom regionu je negdje na nivou 90 ih..Multikulturalnost pospješuje razvoj države u svakom pogledu,ali sa pravim odnosom prema religiji.Za ovaj narod vjera je crkva(zvjerski objekti), što je pograšano i pogubno ne razlikovati vjeru i religiu.
    Last edited by Beli vuk; 23-02-21 at 11:36.

  21. #16
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Skoro neđe pominjah kako je po budistima jedna od prepreka ka prosvjetljenju kada živiš u nesređenoj državi/društvu kao što je naše. Kolektivno upražnjavanje religije odnosno promovisanje istog u takvim društvima mislim da nosi više opasnosti nego potencijalne koristi. Dakle potrebno je da postoji određeni nivo svijesti da bi se ovako koncipirana religija upražnjavala bez posledica po društvo. To je jedino moguće kroz obrazovanje i ulaganje u nauku, a ne bacajući pri tom religiju u zapećak. U takvom društvu vjerujem da upražnjavanje religije vodi ka upgrade-u svijesti u društvu jer jednostavno postoji osnova da se religija razgraniči od dogme i iskoristi njen potencijal.

    Na žalost većina vjernika ne vidi da uređeno društvo zasnovano na gore pomenutim pretpostavkama takođe im daje neophodan mir neopterećen egzistencijalnim, političkim, nacionalnim itd. problemima, a koji je preduslov za neki duhovni razvoj. Takođe, to i kada se desi po pravilu broj vjernika se smanji i ostanemo zacementirani kao društvo na tom nivou. Eo skandinavaca. Čovječanstvo dalje od toga nikad neće otići, a imamo potencijala za mnogo bolje.

    I konačni odgovor na postavljeno pitanje bi mogao biti DA ali da se to ne može nikad desiti što je ekvivalent NE. Ostaće da religija može biti spas pojedincu ali nikad čovječanstvu.
    Last edited by Caesar; 12-11-21 at 12:21.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Caesar For This Useful Post:


  23. #17
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    696
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Skoro neđe pominjah kako je po budistima jedna od prepreka ka prosvjetljenju kada živiš u nesređenoj državi/društvu kao što je naše.

    У скоцканим друштвима са слободним медијима,малом стопом незапослености и јаким невладиним сектором три пута је лакше постићи просвјетљење.

    Из истих разлога тамо је Будизам и доминантна религија.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Buddhi...w_Research.svg
    Last edited by Geralt of Rivia; 14-12-21 at 22:33.

  24. #18
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Religioznost je nasljedna...? Zanimljiva tvrdnja...

    Sent using Tapatalk
    Pripadnost vjeri dominantno nije stvar slobodnog izbora. Nego rodjenja i porodicne tradicije.

  25. #19
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Skoro neđe pominjah kako je po budistima jedna od prepreka ka prosvjetljenju kada živiš u nesređenoj državi/društvu kao što je naše.

    У скоцканим друштвима са слободним медијима,малом стопом незапослености и јаким невладиним сектором три пута је лакше постићи просвјетљење.

    Из истих разлога тамо је Будизам и доминантна религија.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Buddhi...w_Research.svg
    Budizam je najdublje prihvacen u zemljama kao sto su Tajland i Myanmar. U Japanu i J. Koreji, vecina ljudi kad ih pitate kojoj religiji pripadaju odgovaraju sa "none". Budizam je vise stvar tradicije nego religioznosti. U Singapuru je vjera najjaca kod Malajaca, a najslabija kod Kineza.

    Iz ovog bi se moglo zakljuciti da uticaj religije slabi s ekonomskim prosperitetom i vecim stepenom obrazovanja.

    U skockanim azijskim zemljama, a to su ponajprije Japan, J. Koreja i Singapur, dominantnu vecinu naroda ne interesuje prosvjetljenje. Imaju pametnija posla.

  26. #20
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,350
    Thanks Thanks Given 
    597
    Thanks Thanks Received 
    606
    Thanked in
    491 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Skoro neđe pominjah kako je po budistima jedna od prepreka ka prosvjetljenju kada živiš u nesređenoj državi/društvu kao što je naše.

    У скоцканим друштвима са слободним медијима,малом стопом незапослености и јаким невладиним сектором три пута је лакше постићи просвјетљење.

    Из истих разлога тамо је Будизам и доминантна религија.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Buddhi...w_Research.svg
    Kakve to veze ima sa "prosvetljenjem", zar ne bi trebalo da je obratno, što si manje posvećen od obrazovanju, poslu, novcu, i drugim bitnim stavari koje definišu savremenog čovjeka, manje imaš vremena da se posvetiš religioznom načinu života itd. koji bi te evenutlano doveo do tog prosvetljenja.
    Čupatelj

  27. #21
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    696
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    ^


    Па не но је ли ?

  28. #22
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Svako društvo koje ima mentalno zdrave i stabilne pojedince je napredno društvo. Religija može biti izgovor ili izlaz/utjeha. Praktikovanje religije koje nije indukovano individualnom patnjom ili empatijom vodi ka zloupotrebi religije ili u najboljem slučaju prerasta u tradiciju. Na žalost praktikovanje religije na jedan materijalističko-dogmatski način ima za posledicu i veću uočljivost takvih pojedinaca/grupa dok ovi drugi borave u tišini koja je opet posledica vjerovanja. Stoga i ne čudi mišljenje "objektivnih" posmatrača koji vide religiju kao nešto štetno za društvo. Ti posmatrači ne moraju poznavati religiju ili čak vjerovati sami da bi logikom ustanovili jednu univerzalnu istinu, a to je da ne postoje dobre i loše stvari već da ih mi činimo takvima. Dakle nisu problem za društvo samo "vjernici" već i "objektivni" posmatrači. Stiče se utisak da je i jedne i druge religija proizvela ali kako rekoh nije do religije već do odnosa prema njoj, a u kranjem u nivou osvješćenosti ličnosti koja gradi taj odnos. Vjerujem da na taj nivo imaju najviše uticaja vaspitanje i dobar obrazovni sistem kako sam i neđe rekao.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  29. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  30. #23
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Obrazovni sistem NIKAKO! A vaspitanje skoro pa PRESUDNO.

  31. #24
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,175
    Thanks Thanks Given 
    14,374
    Thanks Thanks Received 
    3,500
    Thanked in
    2,503 Posts

    Default

    Frojd religiju posmatra kao društveni proizvod neurotičnih smetnji i naziva je kolektivnom neurozom,u poređenju sa individualnim neurozama pa vršenje vjerskih obreda sa prinudnim radnjama koje vrše opsesivni neurotičari.

    Da li je religija korisna za društvo?

    U suštini,ne, već stubovi društva odnosno kultura,prosvjeta i nauka.

    Religija je samo loša zamjena,kao i bježanje u iracionalnost.

  32. #25
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Dal je religija od koristi za jedno društvo

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Frojd religiju posmatra kao društveni proizvod neurotičnih smetnji i naziva je kolektivnom neurozom,u poređenju sa individualnim neurozama pa vršenje vjerskih obreda sa prinudnim radnjama koje vrše opsesivni neurotičari.

    Da li je religija korisna za društvo?

    U suštini,ne, već stubovi društva odnosno kultura,prosvjeta i nauka.

    Religija je samo loša zamjena,kao i bježanje u iracionalnost.
    U narodu poznat kao Fjord pojma nema BTW. Sve mu se svodi na falusno tumacenje stvarnosti cega sam veliki pristalica kad se opjanim dobro. Ja kad sam trijezan vise sam Jungovac u tom smislu. Naravno da je religija neophodna mnogima. Rijetko ko je u stanju da stoji sam bez nekog oslonca. Mozes li da zamislis drustvo bez religije? Mozes idealizovati stvari ali religija ce postojati uvijek u nekoj formi. Zasto? Pa zbog prolaznosti. Cinjenica da ovo tijelo ima rok trajanja je vecini neprihvatljiva i stoga traganje za smislenim nastavkom (religija). I ovi sto kuliraju smrt i njima srce zatreperi kad slijecu na Hitrou po onom vjetru. Samo sto kuleri u nerazmisljanju vide promisao/oslonac što je legitimno da se razumijemo. Stvar je izbora kako ko ide kroz život.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Religija gradi, ili uništava? Religija nas pokreće, ili ne?
    By Domaćin in forum Religija i filozofija
    Replies: 272
    Last Post: 23-02-16, 18:35
  2. Replies: 2
    Last Post: 02-10-12, 18:14
  3. Društvo I Ekonomija U Tranziciji
    By loken in forum Ekonomija
    Replies: 2
    Last Post: 11-02-11, 21:56
  4. Replies: 0
    Last Post: 22-11-10, 10:51
  5. Dal je Balsa ziv i dal ce *G* da ozivi ?!?!
    By War Song | Jo[kk]er* in forum Game Server CG
    Replies: 3
    Last Post: 24-06-07, 21:54

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •