Page 3 of 20 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 51 to 75 of 481

Thread: Ekonomija Crne Gore

  1. #51
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Koja je dalja procedura za obracun zarada po novom meyotu Evropa sad?

    Najavljuju januarske plate vec da budu obracunate po novom sistemu? Ima li jos neka procedura da se ispuni da bi se veca neto plata isplacivala?

  2. #52
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,933
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    907
    Thanked in
    481 Posts

    Default

    Samo cekaj kraj januara ili prvi februar(zavisi kad primas platu) i ako je tvoj poslodavac 100% legalan dobijas vecu platu. On jednostavno treba da ispuni zakone koji stupaju na snagu objavljivanjem u sluzbenom listu a to je kad su ih izglasali 30.12.

    Послато са SM-F926B помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  3. The Following User Says Thank You to bojankov For This Useful Post:


  4. #53
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Po novom zakonu o radu isplata zarade treba da bude do 15tog u mjesecu za prethodni mjesec.

    U ugovorima o radu se stavlja bruto zarada, tako da ne bi trebalo da te ista uskrate. Osim ako potpisete neki aneks ali ne vidim zasto bi to radili kad je on budzetirao da ce mu troskovi plata biti toliki. Oce li to dat drzavi ili tebi, poslodavcu je svejedno sa aspekta troska.

    I trazi obracunski listic da mozes da uporedis.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  5. #54
    Join Date
    May 2020
    Posts
    579
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Po novom zakonu o radu isplata zarade treba da bude do 15tog u mjesecu za prethodni mjesec.

    U ugovorima o radu se stavlja bruto zarada, tako da ne bi trebalo da te ista uskrate. Osim ako potpisete neki aneks ali ne vidim zasto bi to radili kad je on budzetirao da ce mu troskovi plata biti toliki. Oce li to dat drzavi ili tebi, poslodavcu je svejedno sa aspekta troska.

    I trazi obracunski listic da mozes da uporedis.
    Da li znas precizan obracun novih zarada?

    Portal Evropa sad prikazuje jednu platu a moja sluzba za obrqcun plata prikazuje drugaciju (nizu).


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #55
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Mislim da imam negdje na posao eksel koji racuna. Okacicu cim budem u prilici.

    Kolega forumas @guest je pravio neki pregled juce mislim da je tacan:

    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  7. #56
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,933
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    907
    Thanked in
    481 Posts

    Default

    @hercules nije dobra u desnom dijelu jer ako je neko imao 450 npr ranije sada nema manji izdatak za poslodavca nego se ta plata povecava pa je izdarak isti a ne negativan :-)

    Послато са SM-F926B помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  8. #57
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,330
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    542
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Mislim da imam negdje na posao eksel koji racuna. Okacicu cim budem u prilici.

    Kolega forumas @guest je pravio neki pregled juce mislim da je tacan:

    Samo treba dodati plate između 591.50 neto i 818 kao i preko 818 neto.
    Smorih se nešto pa izračunah.Neto razliku između 818 i 591,50 treba brutirati sa koeficijentom 1,3245033113 dok sve preko 818 neto sa koeficijentom 1,4388489209
    Tako se prima čisti neto bez uticaja poreza.Odnosno porez se prenosi na poslodavca.
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  9. #58
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1,263
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    ​"Ako u aprilu dođemo u situaciju da imamo manje zaposlenih, biće to problem. Nesumnjivo će poteškoće imati poslodavci sa malim radnjama i prometima, taksi udruženja, frizerski saloni, agencije za obezbjeđenje... Izračunao sam da će preduzeću na sjeveru koje ima 50 radnika sa minimalnom platom trebati 91.800 eura neto dobiti da isplati godišnje povećanje zarada, dok prihodi treba da im porastu za 460.000 eura", precizirao je Joković
    Godine pocinju januarom
    Last edited by holiday; 01-01-22 at 07:11.

  10. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Sta je sa penzijama sem da se povećanje minimalne ? Hoce li i koliko biti povećanje ? To je objavljeno u službenom listu ali ja na nađoh .

    Ps svima sretni praznici prošli i budući

  11. #60
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Po novom zakonu o radu isplata zarade treba da bude do 15tog u mjesecu za prethodni mjesec.

    U ugovorima o radu se stavlja bruto zarada, tako da ne bi trebalo da te ista uskrate. Osim ako potpisete neki aneks ali ne vidim zasto bi to radili kad je on budzetirao da ce mu troskovi plata biti toliki. Oce li to dat drzavi ili tebi, poslodavcu je svejedno sa aspekta troska.

    I trazi obracunski listic da mozes da uporedis.
    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    Samo cekaj kraj januara ili prvi februar(zavisi kad primas platu) i ako je tvoj poslodavac 100% legalan dobijas vecu platu. On jednostavno treba da ispuni zakone koji stupaju na snagu objavljivanjem u sluzbenom listu a to je kad su ih izglasali 30.12.

    Послато са SM-F926B помоћу Тапатока
    Ajde da vidimo na kraj januara obracun... Ovo su svima znacajna povecanja... Gotovo nerealno djeluje

  12. #61
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,415
    Thanks Thanks Given 
    5,159
    Thanks Thanks Received 
    3,701
    Thanked in
    1,474 Posts

    Default

    Drzavne firme koliko svatih preko 1k ne dobijaju radnici. Samo 30e

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

  13. #62
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,382
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    859
    Thanked in
    512 Posts

    Default

    Htjedoh da pišem na topik vlade ali moze i ovdje... zadnjih dana, a evo i danas sam imao jedan slučaj, mnogo radnika iz privatnog sektora koji primaju dio na banku a dio na ruke kažu mi da su im gazde najavili da će im samo tu razliku koju treba da dobiju kao evropa sad da konvertuju iz dijela koji ide na ruke u dio koji ide na banku.... drugim riječima, gazde će te pare koje više neće davati državi umjesto da daju radniku oni će ih staviti u svoj džep... par je plata manjih od 450 ali dosta njih sa kojima sam pričao imaju tipa već sad 500 na banku i 200-300 na ruke, i najavljeno im da će im samo zbog ovoga zakona povećati dio na banku a oduzeti od dijela za ruke, i gazde tu razliku sebi u dzep stave..

    Što je najgore od svega oni u 90% kažu da se neće ni pobuniti, ja reko vi ste debili. Kažu nemamo za šta da ga prijavimo jer tog dijela na ruke prosto nidje nema u papire i može mu biti da nas zaje*ava... ja reko pa vi zaprijetite otkazom, neće niko ni da čuje, nego vele ćuti i trpi...
    O pakla ovoga...

    Ako još uspiju da ubijede narod koji ima inače sad ispod 450e da potpišu ugovor na 4 sata, ili još grdje što čuh da im uplate na banku a onda oni da vrate pare gazdi kad podignu, e onda zaisto nema spasa ovom narodu...
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  14. #63
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    1,595
    Thanks Thanks Received 
    1,703
    Thanked in
    1,021 Posts

    Default

    To da su radili po Srbiji,daju im platu punu,i oni vracaju odredjeni iznos privatniku. I to ce raditi ovdje sigurno,ako neces dovidjenja. Ima ko hoce

    Sent from my Poco X3 Pro using Tapatalk

  15. #64
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,252
    Thanks Thanks Given 
    3,461
    Thanks Thanks Received 
    8,423
    Thanked in
    4,545 Posts

    Default

    majstori smo da se nađe rupa u zakonu

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  16. #65
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,382
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    859
    Thanked in
    512 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by miovrag View Post
    To da su radili po Srbiji,daju im platu punu,i oni vracaju odredjeni iznos privatniku. I to ce raditi ovdje sigurno,ako neces dovidjenja. Ima ko hoce

    Sent from my Poco X3 Pro using Tapatalk
    Prije bi polomio tog privatnika i dao otkaz nego to uradio. Odje je jos prostija stvar, drzava te oslobadja nameta da bi to dao radniku i ti oces da mu to oduzmes. Ako je narod do te mjere retardiran da to dozvoli, onda srecno mu bilo.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  17. #66
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    1,595
    Thanks Thanks Received 
    1,703
    Thanked in
    1,021 Posts

    Default

    Znam druze,od druga mi sestra zivi u Novu Pazovu,samohrana majka sto ona da radi? Da otkaz da,dje naci posao? Ostavi djecu bez ljeba. I na kraju neko je naucio, uclani se u stranku ko Vucica i dobices posao. Sada uziva,gradska biblioteka plata vise nego dobra. Mirna zadnji godinu dana.

    Sent from my Poco X3 Pro using Tapatalk

  18. #67
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Htjedoh da pišem na topik vlade ali moze i ovdje... zadnjih dana, a evo i danas sam imao jedan slučaj, mnogo radnika iz privatnog sektora koji primaju dio na banku a dio na ruke kažu mi da su im gazde najavili da će im samo tu razliku koju treba da dobiju kao evropa sad da konvertuju iz dijela koji ide na ruke u dio koji ide na banku.... drugim riječima, gazde će te pare koje više neće davati državi umjesto da daju radniku oni će ih staviti u svoj džep... par je plata manjih od 450 ali dosta njih sa kojima sam pričao imaju tipa već sad 500 na banku i 200-300 na ruke, i najavljeno im da će im samo zbog ovoga zakona povećati dio na banku a oduzeti od dijela za ruke, i gazde tu razliku sebi u dzep stave..

    Što je najgore od svega oni u 90% kažu da se neće ni pobuniti, ja reko vi ste debili. Kažu nemamo za šta da ga prijavimo jer tog dijela na ruke prosto nidje nema u papire i može mu biti da nas zaje*ava... ja reko pa vi zaprijetite otkazom, neće niko ni da čuje, nego vele ćuti i trpi...
    O pakla ovoga...

    Ako još uspiju da ubijede narod koji ima inače sad ispod 450e da potpišu ugovor na 4 sata, ili još grdje što čuh da im uplate na banku a onda oni da vrate pare gazdi kad podignu, e onda zaisto nema spasa ovom narodu...
    Pa poenta je da se cijela zarada 'konvertuje' da ide na banku, umjesto minimalac na banku, a ostalo na ruke. Srecnici kojima je cijela plata do sad isla na banku, ce dobiti povecanje plata.

    Primjer iz moje okoline:

    Bruto plata 570(ugovor), neto 370 na banku. Na ruke 80, i primi na kraj mjeseca 450. Znaci taj radnik poslodavca kosta 650.

    Sad je najava da ce bruto ostati ista plata za ugovor, a primit na banku oko 470, a na ruke nista. Znaci stvarno povecanje plate 20 eura, poslodavac stedi 80, ovaj dio na ruke sto je davao.
    Rijetko ce koji poslodavac povecati bruto platu u ugovoru da ukljuci dio sto je isao na ruke, to ni Spajic nije ocekivao, nego da se prevede dio na ruke da ide na banku.

  19. #68
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,382
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    859
    Thanked in
    512 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Pa poenta je da se cijela zarada 'konvertuje' da ide na banku, umjesto minimalac na banku, a ostalo na ruke. Srecnici kojima je cijela plata do sad isla na banku, ce dobiti povecanje plata.

    Primjer iz moje okoline:

    Bruto plata 570(ugovor), neto 370 na banku. Na ruke 80, i primi na kraj mjeseca 450. Znaci taj radnik poslodavca kosta 650.

    Sad je najava da ce bruto ostati ista plata za ugovor, a primit na banku oko 470, a na ruke nista. Znaci stvarno povecanje plate 20 eura, poslodavac stedi 80, ovaj dio na ruke sto je davao.
    Rijetko ce koji poslodavac povecati bruto platu u ugovoru da ukljuci dio sto je isao na ruke, to ni Spajic nije ocekivao, nego da se prevede dio na ruke da ide na banku.
    Jeste u dijelu minimalca, ali sta je sa većim platama?
    oNi se ubiše od priče da rastu plate 17-22% a ovo izgleda prelazi u situaciju da će profitirat samo poslodavci... ovo onda gubi smisao
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  20. #69
    Join Date
    May 2013
    Location
    Budva
    Posts
    988
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Milion je odje raznih sistema davanja plata i obracuna i svega i tesko je to sve sad povezat ko ce koliko primit povecanje i hoce li uopste...ali svakako je moje misljenje da ce se morat ispostovat svi sa povecanjima jer sve ovo onda pada u vodu i nema nikakvog smisla ako se ne ispostuje...samim tim sto minimalac dolazi na 450 mora doci povecanje i ostalima koji su vec imali oko 450 i više

    Послато са SM-A325F помоћу Тапатока

  21. #70
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,373
    Thanks Thanks Received 
    4,439
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Jeste u dijelu minimalca, ali sta je sa većim platama?
    oNi se ubiše od priče da rastu plate 17-22% a ovo izgleda prelazi u situaciju da će profitirat samo poslodavci... ovo onda gubi smisao
    Pa što misliš da se poslodavci puno ne bune...?

    Prvi korak je da se što više novca uvede u legalne tokove, a onda se smanjuje prostor za manipulaciju...

    Dobar dio radnika će da istrpi, tj preći će preko ovoga, ali ne znam čemu taj vlasnik može da se nada na duže staze, kad ih tako pokrade... Sigurno ne da će mu biti odani i raditi istim elanom kao ranije, nego prvom prilikom kod konkurenta koji je umio da ispoštuje zaposlene...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  22. #71
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1,263
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Trpe i ugostitelji do nekog vakta.
    Eo primorje u korotu,nema muzike..sve prazno.
    Mickey ne namjerava nikakve subvencije,i prevznike je ukopo,a ne drugi da se što nadaju.
    Od Dubrovnika i Trebinja sve krcato i tutnji,btw i dalje ima u Trebinju PCR tests koji je gotov za onoliko koliko treba štampaču da ga odštampa

  23. #72
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,415
    Thanks Thanks Given 
    5,159
    Thanks Thanks Received 
    3,701
    Thanked in
    1,474 Posts

    Default

    Vidi, postoji jedna apoteka. Jednog covjeka poznatog. Ne osigurava ih na full. Onda su neke mladjane radnice pokupike kreme i pomade da je na popis vjerovatno zaplakao. E sad kako on nije cist ne moze im nista a cak ne smije ni da ih otpusti.
    Tako da ne sumnjam u narednih par godina ce se svi nacerati da placaju sta treba da se plati.
    Danas cuh da je boskovic za torte u vojsci izdavao 130k eura godisnje. Niko tortu pojeo nije. Takodje 3k eura mjesecno za pranje kola nekoj perionici na zlaticu. Niko oprao kola lise vojnika nije. Ima ovdje materijala da se sa svima izbori, samo treba volje

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
    Last edited by kaemSe; 01-01-22 at 18:12.

  24. #73
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1,263
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    Vidi, postoji jedna apoteka. Jednog covjeka poznatog. Ne osigurava ih na full. Onda su neke mladjane radnice pokupike kreme i pomade da je na popis vjerovatno zaplakao. E sad kako on nije cist ne moze im nista a cak ne smije ni da ih otpusti.
    Tako da ne sumnjam u narednih par godina ce se svi nacerati da placaju sta treba da se plati.
    Danas cuh da je boskovic za torte u vojsci izdavao 130k eura godisnje. Niko tortu pojeo nije. Takodje 3k eura mjesecno za opanje kola nekoj perionici na zlaticu. Niko oprao kola lise vojnika nije. Ima ovdje materijala da se sa svima izbori, samo treba volje

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
    I ja čuh da je jedna ministarska skoro sise ugrađivala u tursku pod drukčijom šifrom na račun fonda,ali za to taman mogu pričat ko i ti za torte,dok se ne prasavije krivična prijava,a tužilac pokrene izviđaj.Ovako smo svi mi brojali pare.

  25. #74
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by holiday View Post
    Trpe i ugostitelji do nekog vakta.
    Eo primorje u korotu,nema muzike..sve prazno.
    Mickey ne namjerava nikakve subvencije,i prevznike je ukopo,a ne drugi da se što nadaju.
    Od Dubrovnika i Trebinja sve krcato i tutnji,btw i dalje ima u Trebinju PCR tests koji je gotov za onoliko koliko treba štampaču da ga odštampa
    Primorje svo vrli prazno... Pakjao. Danas stolice nema slobodno od Bara do Novoga... Nastavi da citas CdM.

  26. The Following User Says Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  27. #75
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Pa što misliš da se poslodavci puno ne bune...?

    Prvi korak je da se što više novca uvede u legalne tokove, a onda se smanjuje prostor za manipulaciju...

    Dobar dio radnika će da istrpi, tj preći će preko ovoga, ali ne znam čemu taj vlasnik može da se nada na duže staze, kad ih tako pokrade... Sigurno ne da će mu biti odani i raditi istim elanom kao ranije, nego prvom prilikom kod konkurenta koji je umio da ispoštuje zaposlene...

    Sent using Tapatalk
    Poslodavcima je ovaj program jednako vazan kao i radnicima. Kad imaju radnici vece plate, bice produktivniji i vise zadovoljni, a manje mrzovoljni i zabusavati.

    Da 2022 prodje sa andjelima, i da Evropa sad i budzet se pokazu kako treba, i mozemo rec da je reforma istorijska.

Page 3 of 20 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 23:46
  2. Ekonomija Crne Gore do 1945
    By MonterO in forum Istorija
    Replies: 47
    Last Post: 29-06-11, 01:19
  3. Replies: 1
    Last Post: 24-01-08, 09:20
  4. Ekonomija, privredni razvoj
    By Jallice in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 04-04-04, 01:17
  5. Ekonomija
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-04, 23:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •