Page 18 of 20 FirstFirst ... 814151617181920 LastLast
Results 426 to 450 of 483

Thread: Ekonomija Crne Gore

  1. #426
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    19
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Hercules, ti imaš problem sa brojevima koje sam postavio, a preuzeo sa državnih sajtova, a ne sa mnom. Ja mogu samo da nagadjam zašto je BDP toliko veći za 2023, možda zbog 17.2% inflacije za samo jednu godinu?




    Quote Originally Posted by hercules View Post

    Jedno je pričati o Grčkom scenariju iz partijskih usta a drugo je realnost.
    Ja sam za DPS i SDP, tako da ti je kritika deplasirana.

    Čak sam, pod nickom Marcus Aurelius, bio banovan s ovog foruma jer sam pozitivno pisao o DPS-u i javnim finansijama pod njihovom upravom. Moderatori su bili za URA-u i nisu mogli podnijet da neko pozitivno piše o DPS-u.

    I dan danas sam za DPS i mislim da su oni bolji od ovoga što smo dobili, ali to ne znači da ne mogu bit objektivan.


    P.S. Mislim da je podizanje plata bila čista politička računica, ali sam promijenio mišljenje oko toga oćemo li sad za par godina bankrotirat. Nećemo, a to je zbog toga što je ova zemlja suprotno od "spržene zemlje" kako je otac Evrope Sad govorio, jer se iz "spržene zemlje" ne mogu podizat plate ovoliko odma na početak mandata "osloboditelja".
    Last edited by Niko; 20-04-23 at 02:00.

  2. #427
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    19
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    https://www.b92.net/biz/vesti/region...snosti-2322734

    Upozorenje Evropske komisije: Crnogorska ekonomija u opasnosti


  3. #428
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    1. Koliko vidim nik ti nije banovan.
    2. Moderatori definitivno nisu bili iz URA.
    3. Nije bitno za koga si.
    4. Kakve 4% rasta u 2023 kad imamo 16%. Pojma nemaju.

    P.S. Spojeno sa temom Ekonomija Crne Gore.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  4. #429
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Dublin
    Posts
    973
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    20
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    https://www.bankar.me/2023/05/23/crn...anka-mmf-i-sb/

    Cudi me kako bas izabrase da se bas sad sastaju u CG gdje ce im nas Aleksandar Damjanovic objasniti kako nam nece trebati skorije.

  5. #430
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bar/Beograd
    Posts
    482
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Jel ko primjetio akcije Jadranske Brodogradnje AD Bijela, bile su 0.10centi i odjednom skocile na 0.87 a nema potraznje skoro nikakve.
    Kako je ovo moguce: https://mnse.me/code/navigate.asp?Id=23&stockId=83 5 maja je bila transakcija za 500 akcija i odjednom cijena 0.87? 700% povecanje lol.

  6. #431
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    338
    Thanks Thanks Received 
    330
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zero_04 View Post
    Jel ko primjetio akcije Jadranske Brodogradnje AD Bijela, bile su 0.10centi i odjednom skocile na 0.87 a nema potraznje skoro nikakve.
    Kako je ovo moguce: https://mnse.me/code/navigate.asp?Id=23&stockId=83 5 maja je bila transakcija za 500 akcija i odjednom cijena 0.87? 700% povecanje lol.
    Naše berzansko tržište je potpuno nerazvijeno, nenormalno i besmisleno. Ukratko.

    Sent from my MAR-AL00 using Tapatalk

  7. #432
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Podgorica
    Posts
    2
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zero_04 View Post
    Jel ko primjetio akcije Jadranske Brodogradnje AD Bijela, bile su 0.10centi i odjednom skocile na 0.87 a nema potraznje skoro nikakve.
    Kako je ovo moguce: https://mnse.me/code/navigate.asp1212?Id=23&stockId=83 5 maja je bila transakcija za 500 akcija i odjednom cijena 0.87? 700% povecanje lol.
    To je također prilično uobičajeno s američkim dionicama (na primjer, Gamestop ili Tesla). Te dionice rade što žele.

  8. #433
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    795
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Posto sam procitao da ce mali akcionari Plantaza da ponude svoje akcije na prodaju. Ja imam oko 5000 akcija Plantaza pa me interesuje kako da i ja ponudim svoje akcije na prodaju zajedno sa njima

  9. #434
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,135
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    470
    Thanked in
    215 Posts

    Default

    Nadam se da necemo propustiti ovu priliku i da necemo potpasti pod uticaj raznoraznih zelenih, NVO i politikanstva....

    Ovo je ozbiljna sansa da se vratimo proizvodnji

    https://www.vijesti.me/vijesti/68569...rne-gore-promo

  10. #435
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,855
    Thanks Thanks Given 
    2,692
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    A ekologija?

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  11. #436
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,135
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    470
    Thanked in
    215 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    A ekologija?

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Šta sa njom?

    Jasno su definisani kriterijumi sta se moze a sta ne.... drzava je ta koja treba da isprati dio koji se tice ekologije i da li se postuju svi postavljeni kriterijumi.
    Ako ne zna se sta sledi....kazna ili zatvaranje....

    Ali da bi to sve uspjeli potrebno je da imamo ozbiljnu i odgovornu drzavnu administraciju....a pitanje je da li je to tako.

  12. #437
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,855
    Thanks Thanks Given 
    2,692
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Da ali vec tamo je Jaloviste, a bogme strucan nadzor ne postoji pogotovo kad se biser evrope zatruje

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  13. #438
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,570
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    386
    Thanked in
    261 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by osvajaci pg View Post
    Nadam se da necemo propustiti ovu priliku i da necemo potpasti pod uticaj raznoraznih zelenih, NVO i politikanstva....

    Ovo je ozbiljna sansa da se vratimo proizvodnji

    https://www.vijesti.me/vijesti/68569...rne-gore-promo
    Ne bi tako pričao da trovači 'oće da otvore rudnik pored tvoje kuće.

    Sent from my SM-N980F using Tapatalk
    James Tiberius Kirk

  14. #439
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,135
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    470
    Thanked in
    215 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zrnojed2 View Post
    Ne bi tako pričao da trovači 'oće da otvore rudnik pored tvoje kuće.

    Sent from my SM-N980F using Tapatalk
    I ocekivao sam jedan ovako snazan argument.
    Ista prica kao i za artiljerijski poligon na sinjajevini....

    A mozda je i najbolje da u ovo drzavu svi budemo konobari, sankeri i kladionicari

  15. #440
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,135
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    470
    Thanked in
    215 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    Da ali vec tamo je Jaloviste, a bogme strucan nadzor ne postoji pogotovo kad se biser evrope zatruje

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Opet kazem...ako je cijena narušavanje zivotne sredine...odmah bi stopirao projekat i stavio tačku.
    Jaloviste je nekada bilo u centru Mojkovca niko nije lud da ga opet tu postavi....vjerovatno se od prije 50 god promijenila i tehnologija dobijanja ruda....evo vidjecemo....

    Svakako treba se otvoriti opsezna javna rasprava o ovom pitanju.

    Ali raduje ovaj dio:

    U skladu s najvišim standardima EU i crnogorskim propisima, projekat Brskovo planiran je uz detaljno i pažljivo vođenje računa o svim aspektima vezanim za životnu sredinu, zdravlje i bezbjednosti. Kompanija Tara Resources takođe će sanirati štetu nastalu tokom prethodnih rudarskih operacija, čime će dodatno doprinijeti očuvanju i unapređenju stanja u životnoj sredini.

  16. #441
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,570
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    386
    Thanked in
    261 Posts

    Default

    Pa ne,neko mora i bot da bude,i da baljezga svašta online.

    Sent from my SM-N980F using Tapatalk
    James Tiberius Kirk

  17. #442
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,570
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    386
    Thanked in
    261 Posts

    Default

    Ovaj tekst je plaćeni tekst. Projekat je stopiran,nema ponovnog otvaranja rudnika.

    Sent from my SM-N980F using Tapatalk
    James Tiberius Kirk

  18. #443
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    55
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    26
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    Da ne bude da su svi botovi, evo ja nisam, a sto se tice konkretnog projekta...to je nažalost jedina šansa spasa za Mojkovac.
    Mojkovac je 1991 godine kad se stari rudnik zatvorio imao oko 8250 stanovnika, sada ima nestao jedva iznad tri hiljade. Dakle za trideset
    godina Mojkovac će biti Velimlje. Da li ko zna stvarni podatak, koliko se u ovoj školskoj godini upisalo prvaka u Mojkovcu cijelom.

    Opština da je mudra, dobijala bi jedan godisnji lokalni budžet samo od godišnje koncesije. Ja bih sa tih 3-4 miliona evra tokom narednih
    17-18 godina , prvo napravio sam kao Opština konekciju na autoput, koji sada po projektu zaobiulazi Mojkovac, i dao bih sve besplatne komunalije
    i bonus od tipa 10 hiljada po novootvorenom radnom mjestu u Mojkovcu svakom investitoru ko želi da otvori neku novu proizvodnju ili preradu u Mojkovcu.
    U Mojkovcu ionako vec postoji biznis zona, koja godinama zvrji prazna.

    Takodje bih od tog novca angažovao deset strucnjaka iz oblasti ekologije i yastite zivotne sredine, dao im super plate i stanove,
    da oni kontrolisu poslovanje rudnika i sa strane Opštine. Država možda iako zakaže , onda Opština neće.

    Omogućio bih i besplatne komunalije svakom ko hoće da gradi zgrade ili neko stambeno naselje u gradu.
    I obzirom da koliko sam vidio investitor obećava izgradnju postrojenja za preradu voda , obavezno bih kao Opština
    insistirao i angažovao ino konsultante da to bude najmodernije i tehnološki najsavremenije moguće postrojenje za
    preradu otpadnih voda.
    A obzirom da je investitor dao i bankovnu garanciju Vladi da ce se prostor rudnika nakon zatvaranja rekultivisati kompletno sanirati
    (posto je stari rudnik napusten ,a nikad rekultivisan, tja prostor lici na poligon za nuklearne probe vecinom ), treba dobro razmisliti
    i za sta se taj prostor može koristiti kasnije i i kako ga namjeniti za opet neđto drugo potencijalno korisno.
    Last edited by Dimitris; 15-12-23 at 09:37.

  19. #444
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    55
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    26
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zrnojed2 View Post
    Ovaj tekst je plaćeni tekst. Projekat je stopiran,nema ponovnog otvaranja rudnika.

    Sent from my SM-N980F using Tapatalk
    Koliko znam koncesija je izdata 2010 od strane tadašnje DPS -SDP vlade, i to na 30 godina
    a proces svakog izdavanja koncesije prati prethodna javna rasprava, i javni tender.
    Da li se i zašto nije tad aniko nije bunio protiv ponovnog otvaranja rudnika, što jeste bilo legitimno sasvim, ali tada.

    Niko izgleda nije ni svjestan koliko ce država, ukoliko se pokrene arbitraža za već izdatu i važeću koncesiju, da pukne miliona
    za nadoknadu štete, investiranog novca, istražna bušenja , izradu tehničke dokumentacije, i izgubljenu dobit, psihičke i ostale duševne boli,
    to će izaći na par stotina miliona evra.
    Bilo bi da se rade 2 rebalansa budžeta samo za ovu koncesiju i plaćanje arbitraže.

  20. #445
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,570
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    386
    Thanked in
    261 Posts

    Default

    Ugovor o koncesiji na istrazivanja istekao u julu.
    Boravišne vize takođe.
    Lokalni parlament odlučio protiv otvaranja rudnika.
    Da ne pominjem zakone ove drzave koji zabranjuju aktivnosti u zemlji koji mogu dovesti do pojave zive.

    Sent from my SM-N980F using Tapatalk
    Last edited by zrnojed2; 15-12-23 at 10:03.
    James Tiberius Kirk

  21. #446
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    55
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    26
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    Koliko znam, taj koncesioni ugovor je javan, da uopšte nije istekao i da traje do 2040 godine,
    dakle 30 godina. U julu je nešto drugo isteklo, ali to je bilo u nadležnosti države da riješi, i izgleda
    prema informacijama iz ministarstava da je ipak država zakazala, ili ove izjave nadležnih nisu precizn o formulisane.

    Lokalni parlamnet jeste odlučio protiv, ali čime motivisan - da li je neko gledao sledecih 3-4 decenije Mojkovca grada.
    Da li ce neki drugi lokalni parlament usvojiti neku drugu rezoluciju. Obzirom da su sve koalicije i partije na proslim
    lokalnim izborima promovisale rudnik,..da li ovom odlukom znaci da je vlast u gradu pala?
    Stvarno mi nije jasno ko tu koga laže, i zašto ne organizuju nove izbore lokalne?
    ili možda da pitaju stanovnike Mojkovca u ustavnoj proceduri?
    Živa u tragovima je sastavni dio svakog tla na svijetu, a po zakonima nasim su tacno propisane koncentracije
    koje ne smiju da se predju. Naši zakoni su prepisani od EU, a svuda u EU je na stotine rudnika cinka i olova
    koji normalno posluju i poštuju standarde.

    ponavljam da mogući arbitražni proces bi uneredio javne finansije. Ima li država snage za to?

    Ipak ne postavlja se kljucno pitanje - sta je alternativa za Mojkovac?
    Ko ce popuniti demografsku rupu i na koji naćin jer se taj grad gasi.
    2022 najmanje rodjenih u državi u Šavniku i Mojkovcu.
    Evo ,ako nećemo rudnik i proizvodnju,država će snositi štetu, nego šta ima drugo, koja druga realna opcija ?

    Pominje se gradnja regionalnog zatvora kao razvojna šansa, ali EU koja daje najveći dio para za taj projekat
    bi taj projekat da gradi u drugom mjestu na sjeveru,
    jer je po navodima njihove analize "lokalno stanovnistvo u Mojkovcu izuzeto nepouzdano, sklono korupciji i prevrtljivo "


    Ovdje da je bilo mudrosti ranije je država trebala da bude vlasnik , napravi modernu kompaniju, organizuje
    proizvodnju i debelo profitira obzirom na cijene ovih metala na berzi.
    Last edited by Dimitris; 15-12-23 at 12:13.

  22. #447
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,855
    Thanks Thanks Given 
    2,692
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Sto rece kolega otvori se rupa u mojkovac i sa zaposljenjem dobijes stan i platu 1000 eura ili 1500 , za deceniju napravi se praznina u PG a popuni MK....
    Inace prije kad se otvarao rudnik u MK sa zaposlenjem su ljudi dobijali stanove i tako ima i danas rudarsko naselje u mk


    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  23. #448
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,570
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    386
    Thanked in
    261 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dimitris View Post
    Koliko znam, taj koncesioni ugovor je javan, da uopšte nije istekao i da traje do 2040 godine,
    dakle 30 godina. U julu je nešto drugo isteklo, ali to je bilo u nadležnosti države da riješi, i izgleda
    prema informacijama iz ministarstava da je ipak država zakazala, ili ove izjave nadležnih nisu precizn o formulisane.

    Lokalni parlamnet jeste odlučio protiv, ali čime motivisan - da li je neko gledao sledecih 3-4 decenije Mojkovca grada.
    Da li ce neki drugi lokalni parlament usvojiti neku drugu rezoluciju. Obzirom da su sve koalicije i partije na proslim
    lokalnim izborima promovisale rudnik,..da li ovom odlukom znaci da je vlast u gradu pala?
    Stvarno mi nije jasno ko tu koga laže, i zašto ne organizuju nove izbore lokalne?
    ili možda da pitaju stanovnike Mojkovca u ustavnoj proceduri?
    Živa u tragovima je sastavni dio svakog tla na svijetu, a po zakonima nasim su tacno propisane koncentracije
    koje ne smiju da se predju. Naši zakoni su prepisani od EU, a svuda u EU je na stotine rudnika cinka i olova
    koji normalno posluju i poštuju standarde.

    ponavljam da mogući arbitražni proces bi uneredio javne finansije. Ima li država snage za to?

    Ipak ne postavlja se kljucno pitanje - sta je alternativa za Mojkovac?
    Ko ce popuniti demografsku rupu i na koji naćin jer se taj grad gasi.
    2022 najmanje rodjenih u državi u Šavniku i Mojkovcu.
    Evo ,ako nećemo rudnik i proizvodnju,država će snositi štetu, nego šta ima drugo, koja druga realna opcija ?

    Pominje se gradnja regionalnog zatvora kao razvojna šansa, ali EU koja daje najveći dio para za taj projekat
    bi taj projekat da gradi u drugom mjestu na sjeveru,
    jer je po navodima njihove analize "lokalno stanovnistvo u Mojkovcu izuzeto nepouzdano, sklono korupciji i prevrtljivo "


    Ovdje da je bilo mudrosti ranije je država trebala da bude vlasnik , napravi modernu kompaniju, organizuje
    proizvodnju i debelo profitira obzirom na cijene ovih metala na berzi.
    Ne uzimate u obzir broj ljudi koji je umro od kancera pluća?
    Evo ski centar kao razvojna šansa,no izgleda to nekome(Kl Pg lobiju) ne odgovara zbog tone ulaganja u Kl.
    Mojkovčani bi polećeli da se zaposle u rudniku,kako ne.
    Ne pominješ plan da se dovede gomila Turaka koji bi radili u rudniku za pola para.
    Daj molim te otvaraj rudnike tamo đe si ti,a nas ostavi da propadamo od nemaštine.
    A bolje i to nego od kancera.

    Sent from my SM-N980F using Tapatalk
    James Tiberius Kirk

  24. #449
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,430
    Thanks Thanks Given 
    2,996
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Најтежи избор, да ли град да одумре због сиромаштва или због загађења.
    Црној Гори би свакако значио тај рудник, више пара у буџету зар не?
    Мојковчанима не би, тојест платили би то ризиком по здравље.
    Ко је битнији, Мојковац или ЦГ?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  25. #450
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,979
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Најтежи избор, да ли град да одумре због сиромаштва или због загађења.
    Црној Гори би свакако значио тај рудник, више пара у буџету зар не?
    Мојковчанима не би, тојест платили би то ризиком по здравље.
    Ко је битнији, Мојковац или ЦГ?
    Mojkovac siromasan?

    Cg siromasna?

    Ni Mojkovac ni Cg nisu siromasni jer su kao Nauru, nego sto smo mi ovakvi kakvi jesmo, Svajcarsku bi osiromasili.

    Sent from my SM-A536B using Tapatalk

Page 18 of 20 FirstFirst ... 814151617181920 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 22:46
  2. Ekonomija Crne Gore do 1945
    By MonterO in forum Istorija
    Replies: 47
    Last Post: 29-06-11, 00:19
  3. Replies: 1
    Last Post: 24-01-08, 08:20
  4. Ekonomija, privredni razvoj
    By Jallice in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 04-04-04, 00:17
  5. Ekonomija
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-04, 22:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •