Page 90 of 220 FirstFirst ... 4080868788899091929394100140190 ... LastLast
Results 2,226 to 2,250 of 5486

Thread: [TRŽIŠTE] Cijene | ponuda | potražnja

  1. #2226
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,970
    Thanks Thanks Given 
    3,227
    Thanks Thanks Received 
    5,658
    Thanked in
    2,292 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pasha View Post
    Ne znam. Kad gledam sto pisete sticem utisak kao da vas je neko s marsa bacio u Cg.

    Ja od kad znam za sebe u ovu zemlju nista nije kako treba.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Svi znamo kakvo je stanje, ali ja ne mogu da razmisljam na nacin da takvo stanje prihvatam i svojom pricom podržavam ili mozda cinim gorom situaciju.

    Ili zato sto je meni bolje, da govorim i ostalima da jedu kolace, ako vec nemaju leba.

    I volio bih da eksperimantalno u energetici krenemo sa trzisnim cijenama struje, pa kad nam mjesecni racuni krenu bit 500-1000e, da vidimo oce li se ko pobuniti.



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  2. #2227
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    1,627
    Thanks Thanks Received 
    4,403
    Thanked in
    1,911 Posts

    Default [TRŽIŠTE] Cijene | ponuda | potražnja

    Samo ne znam kako si zakljucio da Stevan ima ista od toga ali ajde. Dao je co'ek svoje misljenje i to je to.
    Nadam se da se nije odnosilo na mene ?! Jer ja odje samo pricam o cijenama i to je to. I tvrdim i stojim svojim znanjem i iskustvom iza toga da do ljeta sledeceg ce u najboljem slucaju da stagniraju gdje opet oko ljetnje sezone ocekujem skok.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Pasha; 05-09-22 at 11:48.

  3. #2228
    Join Date
    May 2008
    Location
    At Home
    Posts
    1,709
    Thanks Thanks Given 
    55
    Thanks Thanks Received 
    672
    Thanked in
    325 Posts

    Default

    Pasha bješe li ti ono kupio 2300€ m² preko puta pokojnog hotela Ljubović?

  4. #2229
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    1,627
    Thanks Thanks Received 
    4,403
    Thanked in
    1,911 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pauki View Post
    Pasha bješe li ti ono kupio 2300€ m² preko puta pokojnog hotela Ljubović?
    Ne. Pogrijesio si nesto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #2230
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    21
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Što se mene tiče, ja bih volio da cijene padnu, ali činjenice ne idu u prilog toj tezi.
    Meni je žao ljudi koji treba da rješe svoje stambeno pitanje, a eventualno čitaju ove i ovakve forume gdje većina piše "samo što se cijene nisu prepolovile". I tako godinama. A za zadnjih par godina, cijene su otišle gore 50 %. Ko rješava stambeno pitanje, po meni, bolje mu je da to sada obavi, nego za pola godine, godinu. Zbog skoka Euribora unazad mjesec, dva (dugo je čak bio negativan), treba gledati samo fiksne kamate. Inflacija će u budućih par godina pojesti dobar dio rate. Uporedite samo 300 € danas i 300 € prije godinu dana. Ja mislim da sada vrijede kao 200 € prije godinu dana. To je inflacija od 50 % u realnoj vrijednosti. Inflacija će se nastaviti. To smo valda svi (na žalost) saglasni, a nemoguće je da sve poskupljuje, a stanovi pojeftinjuju.

  6. #2231
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    1,627
    Thanks Thanks Received 
    4,403
    Thanked in
    1,911 Posts

    Default

    Ja samo znam cinjenice.

    - materijal skocio
    - vrijeme dostave materija uduplalo
    - radnike ne mozes naci bez muke
    - dnevnice radnicima duplo vece
    - struja skocila
    - gorivo skocilo
    -potraznja ogromna
    - recesija
    - rastu kamatne stope
    -ogroman priliv stranog kapitala

    Porasle cijene hleba, ulja, soli, mesa ali KVADRAT CE DA PADA.

    Ne mogu vise na ovu temu o cijenama i sto ce bit' ili nece li, ajmo malo o lokacijama, materijalima, izolaciji, rasporedu prostora u stanovimay itd.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #2232
    Join Date
    May 2008
    Location
    At Home
    Posts
    1,709
    Thanks Thanks Given 
    55
    Thanks Thanks Received 
    672
    Thanked in
    325 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pasha View Post
    2008 ? U onaj bum sa cijenama ? Svaka cast. Ja sam 2008 platio u zgradu Glorie i Pc Gamer-a 2300€ kvadrat.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ja pogrijesih misljah da je ovo prekoputa Ljubovića...

  8. #2233
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    1,627
    Thanks Thanks Received 
    4,403
    Thanked in
    1,911 Posts

    Default

    I post ispod napisao da su moji a ne ja.

    Mada sam svakako kupio prije neki dan stan do mog' pa evo probijam zidove i voltove pravim, spajam ih i cuda, kutarisem.

    Ali svakako cu ga ovoga sekunda prodat' po toj cijeni.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #2234
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,585
    Thanks Thanks Given 
    7,517
    Thanks Thanks Received 
    4,583
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Kupujte veli dok ne podju gore jos vise cijene

    A ko da kupuje? Moreplovci? Skaljarci? Politicari? To je otprilike klasa ljudi kod nas koja more da kupuje nekretnine, od domacih.

    I imamo 1% normalnoh ljudi koji stvarno zaradjuju 1500+ eura i imaju kucni budzet 2000+ mjesecno, pa da mogu da se rastegnu da kupe po ovim cijenama.

    Ali da ne obracamo paznju na te, iako sam ja u tih 1% srecnika.

    Ja ipak se ne zanosim, no znam da vecina ljudi ima platu 450-600e, tj kucni budzet tu do 1000 eura.

    Znaci treba kupit dvosoban stan, ne moze troclana ili cetvoroclana familija u jednosoban. To je jedno 65-70m2. Recimo da je 1500e neki prosjek kvadrata, to je otprilike minimum 95000 za stan, i jos minimim 6000-10000 za opremanje.

    Evo neka mi neko objasni kako da familija sa 1000-1200e budzeta potrci i kupi stan i opremi ga za 100 000- 110 000, posto ja znam da kad bi zena i ja zaradjivali 1000e to bi bila nemoguca misija.

    Potrcimo dok nije skocilo

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Đe žive sad ti ljudi? Koliko sad plaćaju kiriju? Naravno da neće potrošit 100k odjednom neko sa tom platom, ali možda uzme prvo jednosoban (kao što je 90% mojih prijatelja u Pg uzelo, pa kad su se stekli uslovi prodali jednosobne i kupili dvosobne). Niko od njih nije bio na gubitku, nego su svi zaradili na jednosobnim i prodali ih komad više nego što su ih platili...
    #fakenews

  10. #2235
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    554
    Thanked in
    357 Posts

    Default

    Ako neko podigne kredit 50 hiljada koliko kosta stan, a ukupno vrati 100 hiljada, koliko on placa taj stan? 50 ili 100?

    Ili ako prijevremeno otplati pa sa kamatom bude 75 hiljada...kako su ti ljudi zaradili ako je stan sa 50 hiljada skocio na 60 ili 70?

    Mada imaju neke banke opciju da uzmu jednosoban koji je vec pod hipotekom pa ide novi kredit za dvosoban.

    Svakako ljudi koji su kreditno sposobni za jednosoban/dvosoban stan (pod hipotekom - stambeni kredit), mogu podici i gotovinski bez hipoteke pa uzeti garsonjeru a nakon otplate tog kredita (6-8-10 godina) dici novi kredit pa pridati te pare za veci stan.

    U svakom slucaju ne placaju stan koliko kosta, vec to koliko kosta + kamata, tesko da su cijene toliko skocile da i pored otplacivanja kredita ljudi budu u plusu.

  11. The Following User Says Thank You to Zhuangzi For This Useful Post:


  12. #2236
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    554
    Thanked in
    357 Posts

    Default

    Takodje mi nije jasno kako vam cijenu diktiraju neki likovi sa sajtovima za prodaju stanova?

    E ovaj se prodaje 2000 kvadrat, to je ta cijena sad, i mi cemo isto toliko da stavimo...a to sto se takvi stanovi mjesecima vrte po oglasima pa na kraju prodavac odustane od kupovine, povuce stan ili se jednostavno neko upeca...to nema veze.

    Niko vam ne brani da auto od 5000 koje ne zelite da prodate stavite na oglase 7000, pa ako neko oce - srecno mu bilo.

    Ali to ne znaci da takvo auto vrijedi 7000 ili da se toliko prodaje, samo mi nemojte reci da nije bilo ni pada kupovine/prodaje stanova nego da se i dalje prodaje/kupuje a da su samo cijene skocile.

  13. #2237
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Pozdrav svima.

    Htjedoh da pitam što je poenta ove priče? Makar 15 godina se ista polemika vodi. Od tada su se mnoge zgrade završile, stanovi prodali, krediti se otplaćuju, neki će za koju godinu biti oslobođeni stega kredita jer su na vrijeme ušli u priču kupovine stana. Izuzetno mali broj ljudi ovdje je bilo realno sa predskazanjima kretanja cijena nekretnina. Apsolutno mnogi su pogrešno savjetovali, predviđali slomove itd. Što se desilo? Sve suprotno. Jasno je da stan ne mogu kupiti ljudi sa minimalnim platama, to ne može ni u bogatijim državama. Mlatilo se da je PG skuplja od velikih gradova zapadne Evrope, pa eto, raspitajte se koje su cijene po Švedskoj, Njemačkoj, Danskoj itd...

    Samo da dam podatak koji sam pročitao, zvanično je recimo u Srbiji u Q2 2022 prodatko preko 2 milijarde eura nekretnina. Za jedan kvartal, 3 mjeseca, 2 milijarde eurića. Koliko gradnja podstiče ekonomiju, suvišno je pričati, a Srbija je daleko od povoljne države što se nekretnina tiče. Građani Srbije su kupili preko 15.000 nekretnina u jednom dijelu Grčke, na primorju, gdje je kvadrat od 1600 EUR pa naviše.

    Zašto iznosim ove podatke, pa da bih još jednom predočio da Crnu Goru tek čeka graditeljska renesansa kada se autoput završi. Pa doći će makar 5000 kupaca iz Srbije kada im bude more ispred nosa, a neće ni PG biti neinteresantna. Evo Kolašin, ne znaju što ih je snašlo od kada je otvoren autoput. Nepripremljeni...

    Ja lično ne mislim da će doći do poremećaja sa prodajom. Možda kod loših i anonimus investitora ali je i to pitanje.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Director For This Useful Post:


  15. #2238
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,379
    Thanks Thanks Given 
    267
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    A ljudi krecem se i ja malo i poznajem po nekog. Ta prica da je h novi uotra skup zaboravite. Mozemo se mi opet palit da smo monte carlo ali realno samo da podrzi da nedje ne zaljulja
    Ne znam koga poznajes i gdje se kreces ali nemas prave informacije, Herceg Novi je na zalost takav kakav jeste a to da smo daleko od Monte Carla ne moramo ni da pominjemo, to je valjda svima jasno. Daleko smo od Trebinja a ne Monte Carla ljudi moji...

    Evo da ti priblizim situaciju malo detaljnije, a kucah o ovome ne tako davna (mozda prije par sedmica, ili mjesec-dva).


    • * Meljine > nova zgrada uz shetaliste (poslije Levanta) = navodno sve prodato a cijena kvadrata je isla i do 5k (ne shalim se - zestoki luksuz). Za ovo nemam 100% provjerene informacije ali dolaze iz krugova ljudi koji su itekako u ovom polju.
    • * Crveni Krst (Novi hills il tako nesto bjese) > nova zgrada > Cijena kvadrata je u izgradnji bila prije godinu i nesto bila ~2k (bez parkinga!). Prije nekih mjesec dana su drzali cijenu ~2.6k - 3k, dal' ce sta prodati po toj cijeni i dal' ce je smanjivati je vec neko drugo pitanje.
    • * Igalo (veliki park ispod Titove vile) > U izgradnji prije 2-3 godine je cijena bila ~2k, prije nekih mjesec dana je ~3.4k ali bih rekao da vise ni nema slobodnog stana, sve je prodato ako se ne varam
    • * Igalo nova zgrada (po izgledu projekta bih ovo prije nazvao viletina al' ajd) u izgradnji prakticno uz samo setaliste = ~4-5k kvadrat, vec dobar dio prodat
    • * U Lazure prakticno ne mozes naci stan sve i da imas lovu, o Porto Novom nemamo sta da pricamo..
    • * Starogradnju ne mozes naci ispod 1550-1650 osim ako ti se ne posreci da je nekome hitno a agencija nije vec zgrabila deal. Pricam o nekim solidnim lokacijama tipa Topla II, Topla I, Igalo, reoni ispod magistrale itd. Nije rijetko da i u starogradnji cijene setkaju i preko 2k a negdje i drasticno vise u zavisnosti koja je zgrada i kako je stan opremljen.
    • Iz nekog cudnog razloga na Savini su cijene i jos ekstremno vece nego bilo gdje drugo...


    Uz sve receno za Novi ipak se slazem, cijene su ludacki visoke te ima mnogo stanova koji godinama stoje a ne prodaju se jer na racun ovakvih cijena pojedini misle da i shupe mogu da prodaju 2k € po kvadratu. Al' to sto mi mislimo da su visoke ne diktira cijenu na trzistu i tu se prica zavrsava.

    Suma sumarum... Vec duzi niz godina cijene skacu, svi troskovi gradnje i renoviranja su skocili, ne vidim kako mogu u bilo kojem "srednjo-kracem" periodu da nesto drasticno padnu. Renovirao sam stan krajem 2020. a sad bi me isto renoviranje ispalo minimum 50% vise jer su cijene svega toliko skocile... Zbrojimo dva i dva i sve je jasno.

    Samim tim se ponavljam po stoti put, ko ima dobar siguran posao bolje mu je bilo da je uzeo kredit prije 6-7 mjeseci i kupio stan nego placao stanarinu. No ajd, radi takvog razmisljanja su mi pojedini moderatori brisali postove pa nikom nista, evo sad se upravo vidi sta se desava.

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Evo neka mi neko objasni kako da familija sa 1000-1200e budzeta potrci i kupi stan i opremi ga za 100 000- 110 000, posto ja znam da kad bi zena i ja zaradjivali 1000e to bi bila nemoguca misija.
    Nikako! Samo osobe sa dobrom lovom ili sa sigurnim poslovima gdje imaju daleko iznad prosjecne plate kod nas mogu da se upuste u to.

  16. #2239
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,511
    Thanks Thanks Given 
    5,373
    Thanks Thanks Received 
    3,869
    Thanked in
    1,528 Posts

    Default

    Daj ti mene jedan ugovor da su ljudi platili 5k kvadrat, prekrij sve detalje.
    Ne postoji to druze, ne postoji.
    Ne pecajte se molim vas

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

  17. #2240
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,379
    Thanks Thanks Given 
    267
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    Daj ti mene jedan ugovor da su ljudi platili 5k kvadrat, prekrij sve detalje.
    Ne postoji to druze, ne postoji.
    Ne pecajte se molim vas

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
    Nema pecanja, to sto ti ne vjerujes da postoji klijentela koja ne pita za cijenu ukoliko dobijaju ono sto traze nije moj problem. Za ovu zgradu u Meljinama, kao sto rekoh, nemam 100% provjerene informacije, za sve ostalo je 100% provjereno prije nekih mjesec dana. Tako visoke cijene su definitivno izuzetak ali to ne mijenja cinjenicu da iole normalan stanne mozes u izgradnji naci za ispod 2.2k trenutno (opet ponavljam: na dobrim lokacijama).

    Na takve smijesne stavke/pitanja poput tvog mogu da odgovorim samo sa >>> Nadji ti meni dobar stan, na dobroj lokaciji u Novom ispod 1600 kvadrat (do 45 kvadrata) i evo kupujem ga odmah. Ne, uopste se ne salim.

  18. #2241
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    21
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Da te samo ispravim za zgradu na Toploj II preko puta Dedijera-poslije Ognjišta (Turci grade), cijena je dosta veća barem za stanove sa ogromnim dnevnim sobama koje gledaju na 3 strane svijeta i prodaja im odlično ide iako su smanjili kvalitet od planiranog, makar spolja (fasada i stolarija), ali stanovi unutra su superluksuzni.
    Savina je uvijek bila skuplja od ostatka radi mira i tišine. Energoprojekt sada vrijedi 2 do 2 ipo puta više od cijena po kojima je kupovan. Ja sam vidio ugovor za kupoprodaju stana u Porto Novi od cca 10.000 € po M2. 100-injak m2 preko milion €.
    Podjite ispred kancelarija obje Notarke pa ćete vidjeti koliko kupoprodaja se realizuje svaki dan. Treća se penzionisala, a ona je imala i najviše posla.
    E da, sjetih se i zgrada u Baošićima ispod magistrale kod DeliRadivoja se prodaje po ogromnim cijenama.
    I meni je to sve dosta čudno, ali je tako kako je. Očigledno da ima ljudi s kapitalom koji razmišljaju da im je to najsigurnija zaštita od inflacije.

  19. #2242
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,852
    Thanks Thanks Given 
    1,146
    Thanks Thanks Received 
    1,067
    Thanked in
    518 Posts

    Default

    Znaci ovo je logika a, cijene nekretnina biljeze nenormalan rast zadnjih 10 god usled nevjerovatno dobre svjetske ekonomske klime , dalje podstaknute nenormalno niskim kamatnim stopama (pogotovo usled kovida) u kojima je svako mogao da zakljuca kredit i uzme kucu, stan , zgradu. Drzave su bljuvale kes (predvodili Amerikanci) ljudima u ruke, usled toga prodavci, znajuci da ljudi imaju pristupa kesu, dizu cijene konstantno, povecana traznja podstice i povecanje cijena.

    E sad,

    Vratimo se u sadasnjost. Posle takve serije, kamatne stope rastu, teze je doci do kredita a i sama isplativost tog kredita postaje manja, samim tim manje kupaca na trzistu. Kamatne stope ce i dalje da rastu u pokusaju da smanje inflaciju. Da ne pricamo sto je recesija bukvalno na pragu cijelog svijeta.

    I u toj takvoj klimi neko nekome PREPORUCUJE da kupuje stan u Podgorici po 2000m2

    Sve i da pogrijesim , odje se ne radi o tome ko ce biti u pravu, nego koristeci zdrav razum i zrno ekonomije znati da je sansa tj procenat da se desi pad mnogo mnogo veca nego preporuke ljudi koji imaju 'OSJECAJ' da ce i dalje da rastu.

    P.S. Ovo je vecinom svjetska prica, kod nas je ta anomalija jer ocigledno ima tipova sto uzimaju po 10 stanova ili peru novac itd itd. To nece trajati dovijeka
    Last edited by nimfa; 05-09-22 at 17:25.
    Sate sate sate

  20. #2243
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,511
    Thanks Thanks Given 
    5,373
    Thanks Thanks Received 
    3,869
    Thanked in
    1,528 Posts

    Default

    Eto tako

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

  21. #2244
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,320
    Thanks Thanks Given 
    727
    Thanks Thanks Received 
    1,191
    Thanked in
    665 Posts

    Default [TRŽIŠTE] Cijene | ponuda | potražnja

    Ako ne ulazim u ove velike racunice, vec se svedemo na veoma jednostavno i uporedivo.

    1. Cement se placao 3-3.5 prije korone, sada je 7-8€
    2. Juce se sokirah da je postavljanje plocica 12-15€, ta cijena je bila 5-8€
    3. Struja se sada radi po m2 prostorije 10€, a nekad je bilo sijelicno grlo 5€ (prekidac, uticnica)
    4. Majstorka dnevnica (vrhunskih majstora koji su mi radili prvi put pa onda i drugi kada sam renovirao) 40€, ko sad nadje majstora iskusnog za 40€ neka se javi
    5. Fizicki radnici (Albanci koje pokupis u Tuzi) su bili 20€, sada znam provjere o da su 45€

    Ja bih iskreno zelio i mogu da se nadam da ce cijene ovih gore navedenih stvari kostati isto kao nekad jer mi treba licno ali cisto sumnjam da ce se to ikada vratiti na taj nivo. Kada su bile stare cijene stan je kostao 800-1000€.

    Sa druge strane imamo inflaciju, nedostatak gradjevinske zemlje sa dobrom lokacijom, nedostatak iskusne radne snage (dosta dovlacimo iz Albanije i Turke) i dalje traje naseljavanje Podgorice i jos mnogo drugih stvari.
    Last edited by GaD; 05-09-22 at 18:37.

  22. The Following User Says Thank You to GaD For This Useful Post:


  23. #2245
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    763
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pasha View Post
    Samo ne znam kako si zakljucio da Stevan ima ista od toga ali ajde. Dao je co'ek svoje misljenje i to je to.
    Nadam se da se nije odnosilo na mene ?! Jer ja odje samo pricam o cijenama i to je to. I tvrdim i stojim svojim znanjem i iskustvom iza toga da do ljeta sledeceg ce u najboljem slucaju da stagniraju gdje opet oko ljetnje sezone ocekujem skok.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ovako brate, kad covjek podkrijepi cinjenicama, e to je iskustvo.
    Jos uspijeva da provede citav dan na forumu.
    Svaka cast.

  24. #2246
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    1,627
    Thanks Thanks Received 
    4,403
    Thanked in
    1,911 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Oliver Nedeljkovic View Post
    Ovako brate, kad covjek podkrijepi cinjenicama, e to je iskustvo.
    Jos uspijeva da provede citav dan na forumu.
    Svaka cast.
    Napisao sam cinjenice. A posto ih nisi vidjeo zbog ove ironije mogu cim dodjem u Pg uzivo da ti pojasnim sve sto te interesuje da se ne bi ja i ti naglabali sad odje. Prijatno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. The Following 2 Users Say Thank You to Pasha For This Useful Post:


  26. #2247
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    62
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Ljudi, gledajte Crnu Goru nezavisno od svjetske ekonomije. Osim sto kod nas jos ima ljudi koji od 90-ih i raznoraznih sverceva i sive ekonomije imaju dosta kesa u slamaricama, sad i €uro devalvira (kako je krenulo bice kao dinar 93-e), jedina varijanta je ulaganje u nekretnine. ECB pumpa pare, FEDS takodje, cak i u Kini se desavaju potresi. Mi smo mali sto bi rekao Katna entitet, i ne malom broju stranaca koji imaju pare i hoce posto-poto da ih uloze negdje smo mi jako interesantni. Na globalnom nivou smo mi statisticka greska, ali se to sitno na nas skromni sistem itekako osjeti. Kao u onom filmu Butterfly Effect kad Ashton kaze da na jednom kraju svijeta leptir mahne krilima na drugom kraju se osjeti kao uragan.
    Last edited by Josh; 05-09-22 at 18:49.

  27. #2248
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    1,627
    Thanks Thanks Received 
    4,403
    Thanked in
    1,911 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Ako ne ulazim u ove velike racunice, vec se svedemo na veoma jednostavno i uporedivo.

    1. Cement se placao 3-3.5 prije korone, sada je 7-8€
    2. Juce se sokirah da je postavljanje plocica 12-15€, ta cijena je bila 5-8€
    3. Struja se sada radi po m2 prostorije 10€, a nekad je bilo sijelicno grlo 5€ (prekidac, uticnica)
    4. Majstorka dnevnica (vrhunskih majstora koji su mi radili prvi put pa onda i drugi kada sam renovirao) 40€, ko sad nadje majstora iskusnog za 40€ neka se javi
    5. Fizicki radnici (Albanci koje pokupis u Tuzi) su bili 20€, sada znam provjere o da su 45€

    Ja bih iskreno zelio i mogu da se nadam da ce cijene ovih gore navedenih stvari kostati isto kao nekad jer mi treba licno ali cisto sumnjam da ce se to ikada vratiti na taj nivo. Kada su bile stare cijene stan je kostao 800-1000€.

    Sa druge strane imamo inflaciju, nedostatak gradjevinske zemlje sa dobrom lokacijom, nedostatak iskusne radne snage (dosta dovlacimo iz Albanije i Turke) i dalje traje naseljavanje Podgorice i jos mnogo drugih stvari.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  28. The Following 2 Users Say Thank You to Pasha For This Useful Post:


  29. #2249
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,379
    Thanks Thanks Given 
    267
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nimfa View Post
    Znaci ovo je logika a, cijene nekretnina biljeze nenormalan rast zadnjih 10 god usled nevjerovatno dobre svjetske ekonomske klime , dalje podstaknute nenormalno niskim kamatnim stopama (pogotovo usled kovida) u kojima je svako mogao da zakljuca kredit i uzme kucu, stan , zgradu. Drzave su bljuvale kes (predvodili Amerikanci) ljudima u ruke, usled toga prodavci, znajuci da ljudi imaju pristupa kesu, dizu cijene konstantno, povecana traznja podstice i povecanje cijena.

    E sad,

    Vratimo se u sadasnjost. Posle takve serije, kamatne stope rastu, teze je doci do kredita a i sama isplativost tog kredita postaje manja, samim tim manje kupaca na trzistu. Kamatne stope ce i dalje da rastu u pokusaju da smanje inflaciju. Da ne pricamo sto je recesija bukvalno na pragu cijelog svijeta.

    I u toj takvoj klimi neko nekome PREPORUCUJE da kupuje stan u Podgorici po 2000m2

    Sve i da pogrijesim , odje se ne radi o tome ko ce biti u pravu, nego koristeci zdrav razum i zrno ekonomije znati da je sansa tj procenat da se desi pad mnogo mnogo veca nego preporuke ljudi koji imaju 'OSJECAJ' da ce i dalje da rastu.

    P.S. Ovo je vecinom svjetska prica, kod nas je ta anomalija jer ocigledno ima tipova sto uzimaju po 10 stanova ili peru novac itd itd. To nece trajati dovijeka
    Niko ovdje ne prica na osnovu "osjecaja" vec na osnovu cinjenicnog stanja i iskustva. Cijene svega sto se tice gradjevine su otisle u nebo, ne nazire se kada ce poceti da padaju a Crna Gora apsolutno ne prati kretanja na svjetskom trzistu nekretnina niti je ikada pretjerano pratila.
    Pricati o tome kako su krediti bili sa niskim kamatnim stopama mozemo sa aspekta EU/USA, nikako sa gledista Crne Gore, te samim tim ni ta prica ne pije vodu.

    Ja bih prvi bio sretan da cijene drasticno padnu al' realno ne vidim da ce to da se desi ubrzo, pogotovo ne u situaciji kada cijene svega idu na gore.

  30. #2250
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,320
    Thanks Thanks Given 
    727
    Thanks Thanks Received 
    1,191
    Thanked in
    665 Posts

    Default

    Ne vidjeh tvoj post ali eto poklopi se misljenje tj ne misljenje vec je to cinjenicno stanje.

    Meni nisu pomagale pare da mi se zamijene tigle na krovu, htio sam dat za dnevnicu 200€ (realno ne moze majstor potrosit preko 3h).

    Na kraju sam se sam popeo i mijenjao. Ista prica za oluk, na kraju mi je jedan iz Zete dao stube i rekao dodji za stube, mi cemo ti kod nas izrezat to sto treba da dodas i sam odradi. Te tako bi na kraju.

Page 90 of 220 FirstFirst ... 4080868788899091929394100140190 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Južni Južni Bend ili ...južni južni Rock
    By Predrag zvani Džo in forum Muzika
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-09, 17:37
  2. Replies: 5
    Last Post: 11-02-09, 17:52
  3. Švabe vs Žabari
    By Senna in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 72
    Last Post: 27-06-07, 13:34
  4. kad veza postanje nja nja nja
    By touch_of_pink in forum Ljubav
    Replies: 40
    Last Post: 20-03-06, 16:26
  5. Gledanje u ženske grudi produžava život!
    By lik.50 in forum Sex i erotika
    Replies: 29
    Last Post: 26-01-06, 15:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •