Page 75 of 218 FirstFirst ... 256571727374757677787985125175 ... LastLast
Results 1,851 to 1,875 of 5435

Thread: [TRŽIŠTE] Cijene | ponuda | potražnja

  1. #1851
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by acs View Post
    Vukic raspopovic legendarni. I zgrada bez parkinga


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Prevarant,ali onaj seljachki,nivo gazda Jezde npr.,a zamisli kad je u biznis ubachio slichnog prevaranta i imaju kliniku za silikone i ostale gluposti i to rade iha
    ...

  2. #1852
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    Treba dići na fiksnu, ali stambene teško daju na fiksnu… ili nije baš povoljna….
    Sta znaci "nije povoljna"? Kod nas kamate svakako nisu povoljne nebitno dal' se radi o fiksnoj ili varijabilnoj... Misljenja sam da samo kockar moze da uzima kredit sa varijabilnom stopom, al' ajd, ima pametnih koji su "provalili sistem" kao u svemu .

    Ko ima siguran-solidan posao upravo sada treba da uzima kredit, naravno, sa fiksnom kamatnom stopom.

  3. #1853
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    I tako 28% kredita koji su sa varijabilnom kamatnom stopom su kockari?
    Interesantno.

    Sad treba uzimat stan kad mu je cijena skocila sa 1100 na 1400 u PG? Cudni neki savjeti.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  4. #1854
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    I tako 28% kredita koji su sa varijabilnom kamatnom stopom su kockari?
    Interesantno.

    Sad treba uzimat stan kad mu je cijena skocila sa 1100 na 1400 u PG? Cudni neki savjeti.
    @varijabilna
    Moje licno misljenje da samo idiot moze da uzme na nasim prostorima kredit sa varijabilnom stopom. Ne slazes se? Not my problem, budi prvi pa digni kredit sada sa varijabilnom umjesto fiksnom. :P

    @cijena kvadrata
    Cijena u PG nece padati a kamate ce vjerovatno ici jos na vise jedan dug period, u to si i sam uvjeren ako ne grijesim. Da, ko se upusta u tu pricu bolje mu je da uzme upravo sada kredit nego da ceka neko "povoljnije vrijeme".


    No no problem, nisam ni sumnjao da ces upravo ti uletiti sa nekim kvazi komentarom kao po obicaju. :P

  5. #1855
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    @varijabilna
    Moje licno misljenje da samo idiot moze da uzme na nasim prostorima kredit sa varijabilnom stopom. Ne slazes se? Not my problem, budi prvi pa digni kredit sada sa varijabilnom umjesto fiksnom. :P
    Jes. Stvarno su ljudi kiksali sto su bili na varijabilnu zadnjih 10 godina i placali manju kamatu nego da su bili na fixnu svih ovih godina.
    Budale, mogli su dodatno jos da bace 5-6k na kamate na kredit od 50k za ovo vrijeme i umjesto da su placali fixnu kamatu i vecu ratu oni se placali manju.
    Sad su tek kreteni kad aneksom predju na fixnu.

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    @cijena kvadrata
    Cijena u PG nece padati a kamate ce vjerovatno ici jos na vise jedan dug period, u to si i sam uvjeren ako ne grijesim. Da, ko se upusta u tu pricu bolje mu je da uzme upravo sada kredit nego da ceka neko "povoljnije vrijeme".
    Cijene kvadrata u PG nece padati kazes. A evo Pasha pise kako je po 2300 placao m2 u Podgoricu u vrijeme buma nekretnina. Sad ga vjerovatno ne moze ni za 1500 prodat. To se zove skok cijena, ali unazad.

    To i statistika zvanicna pokazuje narocito prije, tokom i nakon krize 2009-2010. Dovoljno je da odes na sajt Monstata i otvoris ovu tabelu kad vec nama ne vjerujes.
    https://monstat.org/uploads/files/gr...ovogradnji.xls

    Ili procitati ovu publikaciju Centralne Banke Crne Gore.
    https://www.cbcg.me/slike_i_fajlovi/...nekretnina.pdf
    Tokom posmatranog perioda, subjektivnu cijenu nekretnina u Podgorici karakteriše pad u 2009. godini kao rezultat finansijske krize. Od septembra 2007. do marta 2009. godine prosječna subjektivna cijena nekretnina iznosila je oko 1600 eura dok period od 2009. do 2012. godine karakteriše stagnacija cijena nekretnina koja je u prosjeku iznosila oko 1170 eura. Drugi značajan pad cijena nekretnina desio se u 2013. godini, što može biti rezultat slabijeg makroekomskog ambijenat u prethodnoj godini, kada je stopa rasta iznosila -2,5%. Nakon toga slijedi nova stagnacija cijena nekretnina koja je od 2013. do 2020. godine u prosjeku iznosila oko 970 eura. Očekivanja su da će se zdravstveno-ekonomska kriza negativno odraziti i na cijene nekretnina u budućem periodu.


    Postoji i naucno objasnjenje zasto ce cijena m2 padati i rasti tokom godina ali ne bih o tome sad.

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    No no problem, nisam ni sumnjao da ces upravo ti uletiti sa nekim kvazi komentarom kao po obicaju. :P
    Takvi komentari su ipak tvoj trademark, pa ti ih prepustam ne bih se u to uvlacio.
    Po obicaju, ja se sluzim samo cinjenicama.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  6. #1856
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2,622
    Thanks Thanks Given 
    952
    Thanks Thanks Received 
    1,150
    Thanked in
    618 Posts

    Default

    Hercules kakvo je tvoje mišljenje u vezi sa fixnom stopom i eventualnim rastom u narednom periodu?

    Izvinjavam se ako si već pisao a nisam vidio...

  7. #1857
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5,419
    Thanks Thanks Given 
    1,624
    Thanks Thanks Received 
    4,385
    Thanked in
    1,907 Posts

    Default

    [mention]hercules [/mention] Stan do mene prodat 2000€ kvadrat. Sinoc. Doduse namjesten. E sad. Drug mi, prodao stan prije neki dan u Zagoric, Celebic zgrade, 2000 kvadrat. E ne bi ni na moj euro ispod dao mada ga nikad ne bi prodao jer je ulozeno u njega da bi i 3 da ga prodam bio u minus.
    Doduse selim se u Vizir, konacno je pala odluka, posle ljeta,ovaj ce na izdavanje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #1858
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Jes. Stvarno su ljudi kiksali sto su bili na varijabilnu zadnjih 10 godina i placali manju kamatu nego da su bili na fixnu svih ovih godina.
    Budale, mogli su dodatno jos da bace 5-6k na kamate na kredit od 50k za ovo vrijeme i umjesto da su placali fixnu kamatu i vecu ratu oni se placali manju.
    Sad su tek kreteni kad aneksom predju na fixnu.



    Cijene kvadrata u PG nece padati kazes. A evo Pasha pise kako je po 2300 placao m2 u Podgoricu u vrijeme buma nekretnina. Sad ga vjerovatno ne moze ni za 1500 prodat. To se zove skok cijena, ali unazad.

    To i statistika zvanicna pokazuje narocito prije, tokom i nakon krize 2009-2010. Dovoljno je da odes na sajt Monstata i otvoris ovu tabelu kad vec nama ne vjerujes.
    https://monstat.org/uploads/files/gr...ovogradnji.xls

    Ili procitati ovu publikaciju Centralne Banke Crne Gore.
    https://www.cbcg.me/slike_i_fajlovi/...nekretnina.pdf




    Postoji i naucno objasnjenje zasto ce cijena m2 padati i rasti tokom godina ali ne bih o tome sad.



    Takvi komentari su ipak tvoj trademark, pa ti ih prepustam ne bih se u to uvlacio.
    Kao po obicaju izvlacis stvari iz konteksta i pokusavas da proguras neku agendu bez da sa razumijevanjem procitas sta je napisano. Nigdje nisam napisao da pricam o proteklom vremenskom periodu a za cijene kvadrata sam naveo nesto sto ti je ocigledno promaklo.

    jedan dug period


    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Po obicaju, ja se sluzim samo cinjenicama.
    Da, da, tako sto kada ostanes bez cinjenica brises postove kolegama forumasima bez ikakvog razloga. Poznato mi je veoma dobro.

    Hoce li se i ova diskusija zavrsiti sa brisanjem postova?


    Al' da ti sumiram jos jednom, misljena sam i u to sam 100% ubijedjen da:
    1.) Samo kockar moze da uzme varijabilnu kamatnu stopu u ovom trenutku
    2.) Cijene kvadrata u PG nece padati jedan dug, dug period
    3.) Inflacija radi svoje

  9. #1859
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pasha View Post
    [mention]hercules [/mention] Stan do mene prodat 2000€ kvadrat. Sinoc. Doduse namjesten. E sad. Drug mi, prodao stan prije neki dan u Zagoric, Celebic zgrade, 2000 kvadrat. E ne bi ni na moj euro ispod dao mada ga nikad ne bi prodao jer je ulozeno u njega da bi i 3 da ga prodam bio u minus.
    Doduse selim se u Vizir, konacno je pala odluka, posle ljeta,ovaj ce na izdavanje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Seli li se i Gloria sa tobom, tamo ima praznih poslovnih

  10. The Following 2 Users Say Thank You to GaD For This Useful Post:


  11. #1860
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pasha View Post
    [mention]hercules [/mention] Stan do mene prodat 2000€ kvadrat. Sinoc. Doduse namjesten. E sad. Drug mi, prodao stan prije neki dan u Zagoric, Celebic zgrade, 2000 kvadrat. E ne bi ni na moj euro ispod dao mada ga nikad ne bi prodao jer je ulozeno u njega da bi i 3 da ga prodam bio u minus.
    Doduse selim se u Vizir, konacno je pala odluka, posle ljeta,ovaj ce na izdavanje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    a ne morate zbog mene selit u veci, mogu ja u dnevnu sobu hahahahaha
    nothing comes from violence and nothing ever could

  12. The Following 2 Users Say Thank You to goozica For This Useful Post:


  13. #1861
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5,419
    Thanks Thanks Given 
    1,624
    Thanks Thanks Received 
    4,385
    Thanked in
    1,907 Posts

    Default




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #1862
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Kao po obicaju izvlacis stvari iz konteksta i pokusavas da proguras neku agendu bez da sa razumijevanjem procitas sta je napisano. Nigdje nisam napisao da pricam o proteklom vremenskom periodu a za cijene kvadrata sam naveo nesto sto ti je ocigledno promaklo.
    Da, da, tako sto kada ostanes bez cinjenica brises postove kolegama forumasima bez ikakvog razloga. Poznato mi je veoma dobro.

    Hoce li se i ova diskusija zavrsiti sa brisanjem postova?

    Al' da ti sumiram jos jednom, misljena sam i u to sam 100% ubijedjen da:
    1.) Samo kockar moze da uzme varijabilnu kamatnu stopu u ovom trenutku
    2.) Cijene kvadrata u PG nece padati jedan dug, dug period
    3.) Inflacija radi svoje
    Da da u nedostatku argumenata se pozivas na nepostojece stvari. Nista ovo da cijene skacu i padaju, da bi na fiksnu unazad 10 godina bacio vise para na kamatu.
    Nije meni nista promaklo, mozda u tvojim fix idejama jeste ali dobro navikli smo na to vec.

    Izvlacenje iz konteksta kazes. Je li to ovo kad napises
    Cijena u PG nece padati
    pa sam sebe demantujes sa
    2.) Cijene kvadrata u PG nece padati jedan dug, dug period
    Aha jeste. Sve Ok.
    Nego dobro je to da ne tovarimo temu nema potrebe.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  15. #1863
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dzi View Post
    Hercules kakvo je tvoje mišljenje u vezi sa fixnom stopom i eventualnim rastom u narednom periodu?

    Izvinjavam se ako si već pisao a nisam vidio...
    Sa ocekivanjima koja imamo za EURIBOR i zvanicno najavljena, fixna je u ovom ternutku bolji potez. Do kraja godine bi placao vecu ratu nego sto bi dobio na varijabilnu, ali bi se vec nakon nove godine situacija promijenila u tvoju korist.
    Varijabilna je uvijek manja od 0.5% do 1% u odnosu na fiksnu iz razloga sto postoji opcija da u narednom periodu poraste i bude veca of fixne kamatne stope.

    Tu je i momenat sigurnosti. Ima ljudi koji vole da imaju trajno definsanu ratu koja iznosi toliko i toliko eura i ne zele da gledaju oce li Euribor da bude negativan, oce li se pokrenut neki rat ili nesto trece. Znaju koliko im je mjesecna obaveza bez obzira na sva desavanja i tako placaju.

    I varijabilne i fixne kamatne stope za nove kredite ce porasti u narednom periodu. Mora, makar zbog inflacije. A i kreditni rejting drzavice ne ide bas u najboljem pravcu.

    Quote Originally Posted by Pasha View Post
    Stan do mene prodat 2000€ kvadrat. Sinoc. Doduse namjesten. E sad. Drug mi, prodao stan prije neki dan u Zagoric, Celebic zgrade, 2000 kvadrat. E ne bi ni na moj euro ispod dao mada ga nikad ne bi prodao jer je ulozeno u njega da bi i 3 da ga prodam bio u minus.
    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Nisam puno masio, namjesten 2000 nenamjesten bi isao oko 1600-1700 to je tu.

    Jesi od Vezira direktno kupovao ili preko nekog drugog? Pitam zbog penala i kasnjenja Vezira. Znam neke koji su mu fine pare na to uzeli.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  16. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:

    Dzi

  17. #1864
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5,419
    Thanks Thanks Given 
    1,624
    Thanks Thanks Received 
    4,385
    Thanked in
    1,907 Posts

    Default

    Uzeo sam u komp. Radio sam kamen, eloksir, alu i kamen na tu zgradu pa uzeo u komp 109 kvadrata u onu kulu na zadnji sto gleda na Marusku.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. The Following User Says Thank You to Pasha For This Useful Post:


  19. #1865
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    ih, soba i za mene!
    nothing comes from violence and nothing ever could

  20. The Following 2 Users Say Thank You to goozica For This Useful Post:


  21. #1866
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    439
    Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Koliko vrijedi kvadrat stana preko puta forme kod autobuske, zgrada zetagradnja

  22. #1867
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Hvala na potvrdi onoga o cemu pricam. :P

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Sa ocekivanjima koja imamo za EURIBOR i zvanicno najavljena, fixna je u ovom ternutku bolji potez. Do kraja godine bi placao vecu ratu nego sto bi dobio na varijabilnu, ali bi se vec nakon nove godine situacija promijenila u tvoju korist.
    Varijabilna je uvijek manja od 0.5% do 1% u odnosu na fiksnu iz razloga sto postoji opcija da u narednom periodu poraste i bude veca of fixne kamatne stope.

    Tu je i momenat sigurnosti. Ima ljudi koji vole da imaju trajno definsanu ratu koja iznosi toliko i toliko eura i ne zele da gledaju oce li Euribor da bude negativan, oce li se pokrenut neki rat ili nesto trece. Znaju koliko im je mjesecna obaveza bez obzira na sva desavanja i tako placaju.

    Al' ajd da se vratimo u neku normalniju diskusiju i na topic. Evo pitanje konkretno za tebe.

    1. Sta mislis kako ce se kretati cijene nekretnina u PG (primorje ne pominjem jer je apsolutno previse volatilno) u sledecih 5 godina?
    2. Sta mislis kako ce se kretati inflacija u sledecih 5 godina?
    3. Za kamate vec znamo da ce da rastu, tu nema price. Na koju foru ti onda magicno nije jasno zasto je bolje uzeti sada kredit nego cekati neko drugo vrijeme? Naravno pricam o osoboma koje su imale u planu da kupuju stan te imaju siguran posao.

  23. #1868
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    1. Cijene ce da rastu jos neko vrijeme, ali ne ocekujem dalje od kraja godine. Nakon toga slijedi pad cijena nekretnina jer ovo sto smo sad dostigli dolaskom Rusa i Ukrajinaca je malo zivnulo trziste, i onda ce to opet da ide polako nazad. Cijena gradjevinskog materijala je poskupila, jer je logistika skuplja. Nije se proizvodna cijena povecala koliko jesu troskovi transporta. Kad se lgositika rijesi, i cijene ce se korigovati. Narocito uz ove pesimisticne najave oko inflacije, energenata i rata u Ukrajini.
    O cijenama nekretnina i kretanjima kredita preporucujem interesantan clanak na FT https://www.ft.com/content/5ce4a288-...2-c92961f1bb8a
    Americans are stretching their budgets to buy new homes, hustling to strike deals quickly to avoid higher mortgage financing costs later, according to the latest industry data.
    Lenders and realtors said the willingness of buyers to devote more of their income to mortgage payments was providing support for housing prices just as rising rates were eroding affordability.
    Determined consumers are driving a “very, very aggressive, fast-moving spring market as we head into the homebuying season”, said Matt Vernon, head of retail lending at Bank of America.
    He said expectations of higher rates are “pushing these buyers into the market”, and they are “getting more aggressive in their pursuit of home ownership from a timing perspective”.
    Mortgage rates have reached their highest levels in more than a decade, according to the latest Freddie Mac survey published on Thursday. The average for a 30-year fixed-rate mortgage hit 5.27 per cent, up from 2.96 per cent a year ago.
    2. Inflacija ce da raste ove i naredne godine najmanje a dosta avisi od odluka FED-a i ECB-a. Neka stabilizacija cijena zavisi i od fluktuacija na trzistu energenata (OPEC), i saniranju lanaca snadbijevanja koje je COVID-19 poremetio i jos uvijek se nisu vratili u normalu. Tu je i Kina koja i dalje radi masovna zakljucavanja gradova pa samim tim i brodovi u lukama cekaju utovar.

    3. Na magicnu foru jer kad raste inflacija raste i kamata sto uz povecanu cijenu m2 definitivno govori da nije momenat za kupovinu i uzimanje stambenog kredita. Pokusah to tabelom gore da pojasnim i kretanje cijena nekretnina ali zalud sam je postavljao izgleda. Pamtim i kad su ljudi uzimali stambene kredite na 8% + 3M euribor i tada se znalo da je to losa odluka. Sto zbog pada cijena par godina ili godinu nakon toga, sto zbog pada kamata i euribora.

    Konkretno za CG problem ce biti stagflacija koja je neminovna da se desi danas godina dana i skuplje zaduzivanje koje je izvjesno. Hrvatska ase zaduzivala po 3% nedavno a mi imamo gori rejting.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  24. #1869
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,115
    Thanks Thanks Given 
    426
    Thanks Thanks Received 
    464
    Thanked in
    211 Posts

    Default

    Ne postoji ni najmanja sansa da ce doci do stabilizacije na finansijskom trzistu... Rat u Ukrajini kojem se ne nazire kraj, Sankcije Rusiji, Kriza oko Tajvana u narednom periodu....pa samo kontejenrski transport je skocio 10 puta ... nafta skace... hrana skace.... inflacija ce se mjeriti dvocifreno u narednom periodu sasvim sigurno...a to samo po sebi znaci da ce banke po difoltu dizati KS.

    Slazem se sa nekim ko je gore napisao... ko rjesava stambeno pitanje ili biznis ideju sto prije u banku i to po fiksnoj KS ...
    I da se polako pripremamo na skupi zivot.

  25. #1870
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    1. Cijene ce da rastu jos neko vrijeme, ali ne ocekujem dalje od kraja godine. Nakon toga slijedi pad cijena nekretnina jer ovo sto smo sad dostigli dolaskom Rusa i Ukrajinaca je malo zivnulo trziste, i onda ce to opet da ide polako nazad. Cijena gradjevinskog materijala je poskupila, jer je logistika skuplja. Nije se proizvodna cijena povecala koliko jesu troskovi transporta. Kad se lgositika rijesi, i cijene ce se korigovati. Narocito uz ove pesimisticne najave oko inflacije, energenata i rata u Ukrajini.
    O cijenama nekretnina i kretanjima kredita preporucujem interesantan clanak na FT https://www.ft.com/content/5ce4a288-...2-c92961f1bb8a


    2. Inflacija ce da raste ove i naredne godine najmanje a dosta avisi od odluka FED-a i ECB-a. Neka stabilizacija cijena zavisi i od fluktuacija na trzistu energenata (OPEC), i saniranju lanaca snadbijevanja koje je COVID-19 poremetio i jos uvijek se nisu vratili u normalu. Tu je i Kina koja i dalje radi masovna zakljucavanja gradova pa samim tim i brodovi u lukama cekaju utovar.

    3. Na magicnu foru jer kad raste inflacija raste i kamata sto uz povecanu cijenu m2 definitivno govori da nije momenat za kupovinu i uzimanje stambenog kredita. Pokusah to tabelom gore da pojasnim i kretanje cijena nekretnina ali zalud sam je postavljao izgleda. Pamtim i kad su ljudi uzimali stambene kredite na 8% + 3M euribor i tada se znalo da je to losa odluka. Sto zbog pada cijena par godina ili godinu nakon toga, sto zbog pada kamata i euribora.

    Konkretno za CG problem ce biti stagflacija koja je neminovna da se desi danas godina dana i skuplje zaduzivanje koje je izvjesno. Hrvatska ase zaduzivala po 3% nedavno a mi imamo gori rejting.
    Sve sto si naveo ima smisla ali sa razlogom u vise navrata navedoh da misljenje koje iznosim je misljenje vezano na duzi vremenski period.

    1. Logistika se nece rijesiti dug period, cijene materijala, logistike kao i svega vezanog za gradjevinu ce dug period da idu na gore ili u najboljem slucaju da stoje na istim cijenama koje su sada u opticaju.
    2. Ima smisla, te upravo se vracamo na to da ce samim tim rasti i kamata.
    3. Ne, to govori da je momenat upravo sada za kupovinu i uzimanje kredita. Sama cijena kvadrata ovdje cak i ne igra preveliku ulogu, jer cekanje povecava samu krajnju cijenu placanja stana, pogotovo recimo na primorju gdje je prakticno nemoguce naci iole normalan stan ispod 550€ mjesecno za rentu.

    Da pricamo o nekom naglom padu cijena/kamata u periodu od 2-3 godine da, prica bi ti imala smisla, cekajmo bolju situaciju u vidu manjih kamata i manjih cijena stanova ali to jednostavno nije realno za tako kratak period...

    Trenutno je, ponavljam opet, onome ko je imao ideju da dize kredit i uzima stan a ima siguran posao, najbolje da to uradi upravo sada po fiksnoj kamatnoj stopi te da ne ceka 7-10 godina u nadi "Pasti ce kamate na 4-5% a i cijena stanova za 30%!". I da ne bude nesporazuma, ne pricam o onima koji kupuju drugi, treci stan i tome slicno, u tom slucaju ne vidim zasto bi se iko upostao u veci rizik u trenutnoj situaciji osim ako nije 100% siguran da ce uvijek imati nekoga kome ce stan biti izdat...

    ---
    I dodao bih jos jedno...Dolazak Rusa i Ukrajinaca od kako je pocelo ovo *ranje u UKR npr. skoro da i nije uticao na cijenu stanova (Boka) ali je drasticno uticao na cijenu rente.
    Last edited by beatnological; 19-06-22 at 11:42.

  26. #1871
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,481
    Thanks Thanks Given 
    2,518
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    pa rusi i ukrajinci ne dolaze da kupuju nego da iznajme stan ko turci jedno vrijeme i naravno kad treba ih opaliti po usimakad oce na obalu mora da zive

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  27. #1872
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Ne bih se ja zakleo ni u jedan pravac kretanja cijena nekretnina.
    Doduše mi smo malo tržište, posledično prilično nesavršeno i nelikvidno, koke je lako pomjeriti.
    Makar na zapadu, uprkos inflaciji, niko se ne kune u cijene nekretnina. A ima i raznih karikatura.




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  28. #1873
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    21
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Ovdje na ovom forumu je bilo dosta članova koji su prije pola godine očekivali pad cjena. Naravno, desilo se suprotno. Došlo je do dosta velikog skoka. Rast će se nastaviti. Ko rješava stambeno pitanje neka požuri. Krediti će veoma brzo drastično poskupiti. Samo pogledajte cene nekretnina u glavnim gradovima u okruženju. Npr., u Beogradu je novogradnja u prosjeku skuplja malko više od duplo. U Ljubljani više od troduplo. Nastaviće se trend seljenja u Podgoricu i dalje. Jednom sam napisao, ali da ponovim : NIŠTA NIJE TAKO SIGURNO I SPORO KAO RAST CJENA STANOVA U PODGORICI. I za Beograd bi se moglo isto reći. To pravilo važi više od 20 god., sa jednim malim izuzetkom 2008. god. (Koji potvrđuje pravilo). Inflacija će i dalje nastaviti da raste tako da ako cijene stanova i ostanu iste, smatrajte da ste zaradili jer ste sačuvali vrijednosti vašem novcu.

  29. The Following User Says Thank You to StevanHN For This Useful Post:


  30. #1874
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    177
    Thanked in
    133 Posts

    Default

    Ali niko ne uzima u obzir svjetsku krizu prouzrokovanu ratom u Ukrajini. Ako ce nam skakati cijene goriva i osnovnih zivotnih namjernica, kvalitet zivota tj. standard ce da opadne.

    To ce povuci cijene nekretnina ka dolje...oce li to biti za par mjeseci ili godina, ne znamo ali i mnogo jace drzave ce osjetiti posledice.

  31. #1875
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    21
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vitis View Post
    Ali niko ne uzima u obzir svjetsku krizu prouzrokovanu ratom u Ukrajini. Ako ce nam skakati cijene goriva i osnovnih zivotnih namjernica, kvalitet zivota tj. standard ce da opadne.

    To ce povuci cijene nekretnina ka dolje...oce li to biti za par mjeseci ili godina, ne znamo ali i mnogo jace drzave ce osjetiti posledice.
    Neće.
    Da je tako cijene nekretnina bi pale u doba Korone.
    Takodje i nakon početka rata u Ukrajini. Imamo upravo suprotan efekat. Cijene su značajno porasle. Svuda, ne samo kod nas.
    Tržište nekretnina kod nas je specifično. Ne prati nužno zakonitosti drugih tržišta.
    Jedna od glavnih stvari je ta što gradjani tradicionalno kupovinu nekretnine smatraju pametnim ulaganjem. Ja se sa njima slažem.
    Npr., ko je prije par godina imao cca 100.000 € i kupio je tada nekretninu, ne samo da je sačuvao vrijednost novca, nego je i zaradio.
    Recimo ako je kupio stan u Master kvartu (ovo uzimam samo za ogledni primjer) danas ima realnu vrijednost od cca 170.000 € koje i dalje vrijede više nego 100.000 € prije par godina.
    Ako ih je držao u banku, danas ima cca 103.000 €, koje mnogo manje vrijede nego 100.000 € prije par godina.
    Takodje, ogroman je skok cjena materijala koji je nužno doveo do skoka cjena.
    Još jednom ponavljam, samo pogledajte cijene nekretnina u glavnim gradovima u regionu i vidjecete koliko su kod nas stanovi jeftini.

Page 75 of 218 FirstFirst ... 256571727374757677787985125175 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Južni Južni Bend ili ...južni južni Rock
    By Predrag zvani Džo in forum Muzika
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-09, 18:37
  2. Replies: 5
    Last Post: 11-02-09, 18:52
  3. Švabe vs Žabari
    By Senna in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 72
    Last Post: 27-06-07, 14:34
  4. kad veza postanje nja nja nja
    By touch_of_pink in forum Ljubav
    Replies: 40
    Last Post: 20-03-06, 17:26
  5. Gledanje u ženske grudi produžava život!
    By lik.50 in forum Sex i erotika
    Replies: 29
    Last Post: 26-01-06, 16:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •