Page 4 of 217 FirstFirst 123456781454104 ... LastLast
Results 76 to 100 of 5418

Thread: [TRŽIŠTE] Cijene | ponuda | potražnja

  1. #76
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    439
    Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Because View Post
    Moze li pitanje za one sa iskustvom...

    Potkrovlje? Kakva su vasa iskustva u ovim novogradnjama vezano za prednosti i mane stanovanja u potkrovlju?
    Ako ispratis gradnju kao sto sam ja, izolacije itd, dobijes najjaci moguci stan, nikog da ti skace iznad glave, ako je dupleks jos bolje. Mozda je za nijansu topliji ljeti, ali nista sto klime ove nove koje ne trose nista, za 5 min ne rijese. Pogled bolji takodje i nekako izolovanije od svega.
    Nije mi jasno sto ljudi izbjegavaju, ne bih u prizemne stanove nikad zivio.
    Sad oce li ili nece za 20 godina trebati da se radi nesto oko krova, ili popustiti nedje, ce se brinuti iduci vlasnik

  2. #77
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,373
    Thanks Thanks Given 
    87
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Jel placam porez na prevod na stan kupljenog od fizickog lica ako nisam do sad imao nikakvih nekretnina na sebi tj prvi put resavam stanbeno pitanje?

  3. #78
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,694
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by qwert View Post
    Jel placam porez na prevod na stan kupljenog od fizickog lica ako nisam do sad imao nikakvih nekretnina na sebi tj prvi put resavam stanbeno pitanje?
    Ne. Oslobođen si po 20m2 za svakog člana porodice, ako je prva nekretnina odnosno rješavanje stambenog pitanja. Ako si sam onda možep da se oslobodiš za samo 20m2, ako si oženjen a žena nema ništa na sebe onda na još 20m2 i za svako dijete po istom principu. Moraš to da navedeš u poreskoj prijavi, neće se sami sjetit!

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 17-11-20 at 21:25.

  4. The Following User Says Thank You to kimmi For This Useful Post:


  5. #79
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,215
    Thanks Thanks Given 
    703
    Thanks Thanks Received 
    1,163
    Thanked in
    650 Posts

    Default

    Po ovom tekstu bi se reklo da padaju cijene. Moći će oni (izvodjaci) da čekaju do prodaje stanova imaju novca a stanovi ne troše ništa (za njih ne postoje porezi). Interesantno je mnogo manje dozvola za gradnju sto znaci da neće biti novih stambenih jedinica sto opet može da donese da se duže zadrze trenutne cijene tj kontrola pada cijena.

    https://investitor.me/2020/11/29/kor...prepolovljena/

  6. #80
    Join Date
    May 2007
    Posts
    506
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Napumpani View Post
    Prastajte ako sam promasio topic
    Posto se pise o cijenama.
    Jesu li padale cijene iznajmljivanja stanova?
    Obicno su se znale neke cijene ranije da su garsonjere od do
    Jednosobni od do
    Dvosobni od do
    Trosobni od do
    Stanovi u kućama su uvjek povoljniji itd
    Da probamo opet

  7. #81
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Ne vjerujem da su padale. Sve vezano za rentanje stanova i oko cijena imaš na internetu. Razne agencije, imaš patuljak, potraži. Cijene zavise od lokacije, opremljenosti, kvadrature...

  8. #82
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Ako je potražnja pala za 50% a potražnja za rentom 70% kako su cijene pale samo 10% ?
    One Ring to Rule them all...

  9. #83
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,676
    Thanks Thanks Given 
    297
    Thanks Thanks Received 
    703
    Thanked in
    319 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ako je potražnja pala za 50% a potražnja za rentom 70% kako su cijene pale samo 10% ?
    Isto kao što ljudi koji su kod nas postali direktori nikad više ne budu ništa gore od savjetnika direktora tako i naš narod jednom dostignute cijene teško spušta. Kako reče onomad neko iz vlade kad je propala sezona zbog korone: "ne možemo očekivati da se spuste drastično cijene smještaja na primorju jer bi se posle teško vratile na taj nivo.". Očigledno nam još nije jasan mehanizam ponude/potražnje.

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk

  10. The Following User Says Thank You to Milos Darmanovic For This Useful Post:


  11. #84
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos Darmanovic View Post
    Isto kao što ljudi koji su kod nas postali direktori nikad više ne budu ništa gore od savjetnika direktora tako i naš narod jednom dostignute cijene teško spušta. Kako reče onomad neko iz vlade kad je propala sezona zbog korone: "ne možemo očekivati da se spuste drastično cijene smještaja na primorju jer bi se posle teško vratile na taj nivo.". Očigledno nam još nije jasan mehanizam ponude/potražnje.

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    Baš mi je nejasno, jer je ovo veoma prost sistem.
    One Ring to Rule them all...

  12. #85
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,439
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Ne vidim šta može biti nejasno...

    Većinu stanova prave veliki investitori, koje kriza od godinu dana ne može ozbiljnije uzdrmati... Samo su usporili sa novim projektima, jer im se više isplati to nego da obaljuju cijene...
    #fakenews

  13. #86
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,676
    Thanks Thanks Given 
    297
    Thanks Thanks Received 
    703
    Thanked in
    319 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Baš mi je nejasno, jer je ovo veoma prost sistem.
    Baća je dao intervju negdje u julu gdje kaže da im je prodaja pala 50 posto ali da oni neće da spuštaju cijene.

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk

  14. #87
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Koliko radnika ima zetagradnja a koliko celebic???

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  15. #88
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Ne znam gdje su konkretno pale cijene. Možda samo u Central Pointu, Master je 1300, znači skočila cijena. KIPS 1250 za novi city kod RD...

  16. #89
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2,607
    Thanks Thanks Given 
    945
    Thanks Thanks Received 
    1,146
    Thanked in
    615 Posts

    Default

    Gradnja je usporila ali ja pad cijene kvadrata ne vidim. Kod nas je i dalje od 1700e pa na vise.

  17. #90
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,265
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Pa ne može instant...
    Kada je bila SEKa mi smo to osjetili tek nakon 15 mjeseci. Toliko su neke rezerve kompanija (zdravih), nakon toga se ide na
    1) "kidanje" plata,
    2) kidanje samog kadra,
    3) a onda se pokušava sa cijenom usluge biti konkurentan.

    Još uvjek se radi od starih ugovora i završavaju se objekti.
    Novih ugovora je manje, što znači manje plate u menadžmentu a nakon toga i rasipanje samog menadžmenta (otkazi, napuštanja, prebacivanje na druge grane).
    Sa obzirom da je broj ugovora manji, ponuda će biti u skladu sa potražnjom, pa će cijena usluge (u ovom slučaju gradnje) ostati ista. Ovdje je jedina nepoznanica koliko kompanije mogu da "trpe".

    Sa druge strana kompanijama se otvaraju druga tržišta gdje su lokalni divovi uzdrmani pa će tu tražiti svoje šanse.


    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    ............ ¯\_(ツ )_/¯.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  18. #91
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,977
    Thanks Thanks Given 
    3,805
    Thanks Thanks Received 
    3,095
    Thanked in
    1,583 Posts

    Default

    Ekipo, uzeću slobodu da se samo proglasim nekim ko se malčice razumije kako funkcionišu tržišta, a malo sam pratio i tržište nekretnina kod nas i došao do par zaključaka.
    1. Istorijski SEKA je, zajedno sa evropskim duplim dnom iz 2012. trajala do 2014. Recimo da je u Belvilu kvadrat tada koštao 1300-1400, a danas košta nekih 2500+ EUR. Rast od 80-90%. Slično je bilo i na drugim mjestima u Beogradu. Kao pandan Belvilu, cijene u City Kvartu i na tim lokacijama porasle su nekih 20-30% u tom periodu. I kod nas se generisala veće tražnja isto kao i u Beogradu, zahvaljujući niskim kamatama. Niske kamate su sa jedne strane učinile rente od nekretnine privlačnijim od štednje, a sa druge su omogućile veću dostupnost stanova na kredit.
    Zašto onda nisu porasle cijene kao u BG? Izvukli su građevinari pouke iz SEKE. Drastično su povećali intezitet gradnje što je ne relativno malom tržištu Podgorice uštopovalo rast cijena. I sada kada tržište kreće da pada samo će lagano da spuste ponudu i posledično da održe cijene. Da rezimiramo: od velikih se niko ne zaleće još od SEKE. Gradi se ono što se prodalo i nova zgrada ne kreće dok se stara ne proda do mjere da su pokriveni svi troškovi.

    2. Ok, mogu li veliki da trpe troškove i umanjenu prodaju? Tu bih već morao da zavirim u bilanse i vidim koliki su kome troškove. Ako je tačno da Zetagrdnja ima 20 zaposlenih i nula u operativi (ovo su inžinjenri i administracija) može lagano da godinama trpi prepolovljenu prodaju. Ako nema ima dosta zaposlenih u operativi, onda je u problemu. Koliko sam ja upoznat, gotovo niko nema preveliku operativu za visokogradnju, već uglavnom posao odrađuju Truci, Makedonci itd... Opertiva je uglavnom u niskogradnji. A takve bih zaposlene na mjesto naših građevinara gledao da sačuvam, jer inžinjeri i rukovaoci teških mašina lagano mogu naći posao vani. Pa posle da ga vratiš moraš da se ozbiljno otvoriš.

    3. Ima jedan benefit. Tržište u padu posebno malo poput crnogorskog takođe odlikuje i mala likvidnost. Posledično, solidan je spread između ponude i tražnje, koji se padom tržišta uvećava. Otvara se prostor za strpljive naoružane kešom da solidno prođu kada se nekom žuri za prodaju, moguće nekom podizvođaču. A objasnio sam zašto mislim da veliki neće baš smanjivati.

  19. #92
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Sviđalo se meni ili drugima, tvrdim da je cijena 1100 - 1250 za kvadrat novogradnje dobra cijena. Svako ko je očekivao drastičan pad(tvrdio sam da do toga neće doći) je pogriješio. Isto smatram da će dugoročno cijene skočiti, ubijeđen sam da hoće, posebno ovo sada što se smatra atraktivnim, skočiće još više. Priča da je Podgorica široka i da ima đe da se širi...jes kako da ne. Ima da se širi ali ko voli da mu je bliži Danilovgrad od PG ili Cetinje ili da se oplemenjuje blizinom KAP-a. A dok se nova naselja razviju infrastrukturom , proći će 50 godina

  20. The Following User Says Thank You to Director For This Useful Post:


  21. #93
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Ne vidim šta može biti nejasno...

    Većinu stanova prave veliki investitori, koje kriza od godinu dana ne može ozbiljnije uzdrmati... Samo su usporili sa novim projektima, jer im se više isplati to nego da obaljuju cijene...
    Dok im se ne lupi porez na prazne stanove...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  22. #94
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Sviđalo se meni ili drugima, tvrdim da je cijena 1100 - 1250 za kvadrat novogradnje dobra cijena. Svako ko je očekivao drastičan pad(tvrdio sam da do toga neće doći) je pogriješio. Isto smatram da će dugoročno cijene skočiti, ubijeđen sam da hoće, posebno ovo sada što se smatra atraktivnim, skočiće još više. Priča da je Podgorica široka i da ima đe da se širi...jes kako da ne. Ima da se širi ali ko voli da mu je bliži Danilovgrad od PG ili Cetinje ili da se oplemenjuje blizinom KAP-a. A dok se nova naselja razviju infrastrukturom , proći će 50 godina
    Za sve nas bi dobro bilo da od aprila krene neka privredna aktivnost, inace sve i da upola spuste cijene nece ih imati ko uzeti.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  23. #95
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Za sve nas bi dobro bilo da od aprila krene neka privredna aktivnost, inace sve i da upola spuste cijene nece ih imati ko uzeti.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Ja ne volim da posmatram stvari iz ugla Dr.Propast i sličnih. Uglavnom sam optimista i za svaku nedaću i nevrijeme gledam šta može biti šansa. Jeste stresno ali i izazovno sve u životu. Vjernik sam, možda zato imam manjak straha što sam stariji...

  24. #96
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Ako je tačno da Zetagrdnja ima 20 zaposlenih i nula u operativi (ovo su inžinjenri i administracija)....
    tacno tako sve ostalo su podizvodjaci a ovo nije samo primjer kod gradjevinara...

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  25. #97
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,977
    Thanks Thanks Given 
    3,805
    Thanks Thanks Received 
    3,095
    Thanked in
    1,583 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Sviđalo se meni ili drugima, tvrdim da je cijena 1100 - 1250 za kvadrat novogradnje dobra cijena. Svako ko je očekivao drastičan pad(tvrdio sam da do toga neće doći) je pogriješio. Isto smatram da će dugoročno cijene skočiti, ubijeđen sam da hoće, posebno ovo sada što se smatra atraktivnim, skočiće još više. Priča da je Podgorica široka i da ima đe da se širi...jes kako da ne. Ima da se širi ali ko voli da mu je bliži Danilovgrad od PG ili Cetinje ili da se oplemenjuje blizinom KAP-a. A dok se nova naselja razviju infrastrukturom , proći će 50 godina
    Malo da ispolemišem sa dragim kolegom forumašem, dok mi poslovne kolege ne pošalju "administrativno meso za tranžiranje"

    Da bi cijena u Podgorici značajno porasla, makar i dugoročno trebalo bi da se "veliki" ne poklapaju tržište sa projektima kada je jača tražanja kao npr. 2018-2019. ili da se baš izgeneriše ogromna tražnja.
    Pošto sam već pisao o strani ponude i velikima koji upravljaju istom na način da su cijene takve da postoji pristojna marginalna dobit za njih, malčice da se posvetimo tražnji.
    Koji su potencijalni generatori tražnje:
    1. Demografija. Nemamo baš neki prirodni priraštaj u CG, pa ni u Podgorici. mehanički priraštaj postoji i on je jedan od značajnih generatora tražnje u Podgorici. Da se iz drugih gradove seli u Podgoricu ili da se kupuje stan u Podgorici kao investicija uvijek će biti toga. U kojoj mjeri, zavisiće i od privrednog rasta kako Podgorice, tako i Crne Gore. Takođe, moguće je da taj priliv značajno padne ulaskom u EU jer će biti zanimljivije tražiti posao u Njemačkoj nego u podgorici, ako su šanse za nalaženje skoro pa iste.
    2. Stan kao investicija, koja vraće dio para rentom a ujedno ima i kapitalni rast... Možda, ali će i tu, kao i na finansijskom tržištu uskoro biti važno pronaći takvu nekretninu. Takođe, poreska politika koja krene ozbiljno oporezovati stanove i rente može da ih učini manje atraktivnim.
    3. Neke stvari koje su dizale cijenu kao npr neke veleprodaje psihoaktivnih supstanci su prošlost, makar u onoj mjeri koje je bilo do prije par godina.

    I na kraju jedna važna stvar. Naštampana je planina dolara u eura since 2008. Nije bilo inflacije. Tačno, kada je riječ o potrošnim dobrima, jer se uvijek globalno danđe neki jadnik koji će još jeftinije da šije neku majicu, a što se moderno zove outsourcing. Slični faktori su i za hranu. A inflacija je postojala, posebno kod investicionih dobara kao što su akcije, nekretnine i sl... Tako da je moguće da će cijene svakako rasti, samo ne očekujem neki spektakl.
    Takođe, Sadine mogu se "troše" par decenija, mada se bojim da će izgledati kao onaj užas na Zabjelu. I kod KAP-a, imajući u vidu da se sada ne proizvodi glinica, manje je zagađenje nego npr prigradska naselja gdje svi nalažu zimi (pisao sam na drugom topicu o tome).

    Sve su svemu, kao i sve drugo u životu, jednačina sa više promjenjivih, koje zavise jedna od druge.

  26. #98
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    846
    Thanks Thanks Given 
    105
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default [TRŽIŠTE] Cijene | ponuda | potražnja

    Sve investitore u pg kvadrat izgradnje kosta sa svim dazbinama 550-700 €/m2. Sad vidite zaradu i ko tu ima profit.
    Ova cijena kvadrata u eu ili u nekoj "krstenoj" drzavi ne moze i ne smije kupca da kosta vise od 30% i to u zavisnosti od zone (dijela grada) gdje se gradi i drugih faktora. Profiti su strogo kontrolisani zakonima i ne dopusta se da se neko bogati na ovakav nacin. i na taj nacin se zna ko koliko treba da plati pdv i drugih dazbina na profite itd itd,

    Međutim kod njih su obavezni odrzavanje istog objekta koji su obavezni kako za stanare tako i za investitore itd, stroga kontrola ko odrzava objekte, uređaje, posebno garaže i zajednicke prostore, atrijume, krovove itd. A tek ove "nadogradnje" stanova kao sto vidimo u blok pet itd, pa taj ne samo da se sakcionise nego se upucuju na razmatranje u neku od psihickih klinika.


    Poslato je nadam se
    Last edited by licmius; 30-11-20 at 16:17.

  27. #99
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,439
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Dok im se ne lupi porez na prazne stanove...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Ko misliš da im lupi porez na prazne stanove...?

    Građevina je, pored turizma, jedina koliko toliko zdrava grana privrede... Ne da im Država neće lupati dodatne poreze, no će gledati kako da im pomogne...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  28. #100
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,439
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by licmius View Post
    Sve investitore u pg kvadrat izgradnje kosta sa svim dazbinama 550-700 €/m2. Sad vidite zaradu i ko tu ima profit.
    Ova cijena kvadrata u eu ili u nekoj "krstenoj" drzavi ne moze i ne smije kupca da kosta vise od 30% i to u zavisnosti od zone (dijela grada) gdje se gradi i drugih faktora. Profiti su strogo kontrolisani zakonima i ne dopusta se da se neko bogati na ovakav nacin. i na taj nacin se zna ko koliko treba da plati pdv i drugih dazbina na profite itd itd,

    Međutim kod njih su obavezni odrzavanje istog objekta koji su obavezni kako za stanare tako i za investitore itd, stroga kontrola ko odrzava objekte, uređaje, posebno garaže i zajednicke prostore, atrijume, krovove itd. A tek ove "nadogradnje" stanova kao sto vidimo u blok pet itd, pa taj ne samo da se sakcionise nego se upucuju na razmatranje u neku od psihickih klinika.


    Poslato je nadam se
    Ne znam po kojoj računici može biti toliko... Jedino ako je računato bez zemljišta i komunalija...

    Dostina zaboravlja da ode 25-30% na zajedničke prostorije...

    Skoro sam gledao grubu računicu za Nk, i bila je iznad toga...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

Page 4 of 217 FirstFirst 123456781454104 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Južni Južni Bend ili ...južni južni Rock
    By Predrag zvani Džo in forum Muzika
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-09, 18:37
  2. Replies: 5
    Last Post: 11-02-09, 18:52
  3. Švabe vs Žabari
    By Senna in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 72
    Last Post: 27-06-07, 14:34
  4. kad veza postanje nja nja nja
    By touch_of_pink in forum Ljubav
    Replies: 40
    Last Post: 20-03-06, 17:26
  5. Gledanje u ženske grudi produžava život!
    By lik.50 in forum Sex i erotika
    Replies: 29
    Last Post: 26-01-06, 16:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •