Page 217 of 217 FirstFirst ... 117167207213214215216217
Results 5,401 to 5,418 of 5418

Thread: [TRŽIŠTE] Cijene | ponuda | potražnja

  1. #5401
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,020
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,397
    Thanked in
    2,342 Posts

    Default

    Nije bas tema al' mi se ne otvara nova sad pa samo da povucem jedno pitanje...

    Jeste li primjetili kako ima sve vise "ljudi" koji bukvalno ogradjuju zajednicne prostorije i prisvajaju ih svojim?

    Prilicno sam sokiran bio kad sam dosao do jednog visocijeg sprata zgrade i vidio kako je velji gazda postavio eloksiranu bravariju na po' sprata i to preuzeo kao svoj dio stana. Konkretno na tom spratu sa lijeve strane se nalaze dva stana a sa desne strane, na kraj hodnika se nalazi njegov. Doktor je skroz 'pregradio' sprat stavljajuci eloksiranu bravariju odma poslije 'zvonceta' ova druga dva stana i tako prisvojio pola zajednicnog hodnika sprata.

    Iz price sam saznao da jedan od ova dva stana je prakticno prazan a u drugom su podstanari koji ne zele da 'problematizuju' ovaj (meni nikad vidjeni) 'potez'.

    Kasnije sam saznao da ovo nije jedinstveno 'svojatanje' nego da su izgleda jos neki vidjeli da to 'prolazi' pa su i oni isto uradili.

    Jeste li culi/vidjeli ovakve slucajeve? Ja se jos ne mogu opasuljit'.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  2. #5402
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,009
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    846
    Thanked in
    530 Posts

    Default

    Odavno toga po Pg ima. Cak i stepenista(koja se ne koriste zbog lifta) znaju da "urede".

  3. #5403
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    322
    Thanks Thanks Received 
    918
    Thanked in
    467 Posts

    Default

    Ču vidio-pregradio......ali smo pokupili potpise stanara i to svih...

  4. #5404
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Hero Rift
    Posts
    5,710
    Thanks Thanks Given 
    72
    Thanks Thanks Received 
    82
    Thanked in
    48 Posts

    Default

    Evo bas danas zamijetih da si neki usli u dogradnju

    Although my heart may become stone cold, my sword and my honor will last forever.
    067-733-723

  5. #5405
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Sky
    Posts
    8,517
    Thanks Thanks Given 
    1,038
    Thanks Thanks Received 
    774
    Thanked in
    543 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Nije bas tema al' mi se ne otvara nova sad pa samo da povucem jedno pitanje...

    Jeste li primjetili kako ima sve vise "ljudi" koji bukvalno ogradjuju zajednicne prostorije i prisvajaju ih svojim?

    Prilicno sam sokiran bio kad sam dosao do jednog visocijeg sprata zgrade i vidio kako je velji gazda postavio eloksiranu bravariju na po' sprata i to preuzeo kao svoj dio stana. Konkretno na tom spratu sa lijeve strane se nalaze dva stana a sa desne strane, na kraj hodnika se nalazi njegov. Doktor je skroz 'pregradio' sprat stavljajuci eloksiranu bravariju odma poslije 'zvonceta' ova druga dva stana i tako prisvojio pola zajednicnog hodnika sprata.

    Iz price sam saznao da jedan od ova dva stana je prakticno prazan a u drugom su podstanari koji ne zele da 'problematizuju' ovaj (meni nikad vidjeni) 'potez'.

    Kasnije sam saznao da ovo nije jedinstveno 'svojatanje' nego da su izgleda jos neki vidjeli da to 'prolazi' pa su i oni isto uradili.

    Jeste li culi/vidjeli ovakve slucajeve? Ja se jos ne mogu opasuljit'.
    Quote Originally Posted by bayo View Post
    Ču vidio-pregradio......ali smo pokupili potpise stanara i to svih...

    tako je - ako dobijes saglasnost 80% stanara mozes sta hoces da pregradis
    *dok god nijesu stvanro stepenice da remetis protivpozarni put ili hiodrant itd

    sve mimo toga - zovi inspekciju, maknuce odma
    I was born to be the best, number one and nothing less.

    Studio INtarsia

  6. #5406
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Što kažu forumaši, hoće li ovo uticati na cijene nekretnina koje investitori prodaju?
    Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, član 65:

    Član 65

    Ograničenje u poslovanju sa gotovim novcem

    Pravna lica, privredna društva, preduzetnici i fizička lica koja obavljaju djelatnost ne smiju primiti uplatu ili obaviti plaćanje u gotovom novcu u iznosu od 10.000 eura ili više.
    Ograničenje iz stava 1 ovog člana primjenjuje se i u slučaju ako se uplata ili plaćanje vrši u dvije ili više povezanih transakcija u ukupnom iznosu od 10.000 eura ili više.
    Uplata, odnosno plaćanje u iznosu iz st. 1 i 2 ovog člana mora se izvršiti uplatom ili prenosom na transakcijski račun otvoren kod kreditne institucije.
    Obaveze iz st. 1, 2 i 3 ovog člana ne odnose se na kreditne institucije i druge pružaoce platnih usluga.
    Imajte u vidu da je prošle godine po preliminarnim podacima promet nekretnina iznosio 100 miliona, a da je stambenih kredita bilo jako malo, manje od 10% te sume.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  7. #5407
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg
    Posts
    2,931
    Thanks Thanks Given 
    92
    Thanks Thanks Received 
    249
    Thanked in
    134 Posts

    Default

    evo jedno ružno iskustvo meni poznate osobe sa jednim lokalnim investitorom (PG).
    radi se o kupovini stana u izgradnji, rok završetka avgust naredne godine, plus "akademskih" 90 dana kašnjenja, plus force majeure i ostali marifetluci kojima se građevinari kod nas služe.
    ova osoba je incijalno kontaktirala direktno investitora koji je tražio 1700 EUR, a ona na kraju našla kod podizvođača po 1600 EUR.

    sve ok, dogovore termin za predugovor i tad investitor saopštava da, pazi sad: NEMA UGOVORNE KAZNE ZA KAŠNJENJE!

    znači, daš 80.000 EUR nekome da ti isporuči nešto za godinu i po - dvije, dakle, sve uredno platiš unaprijed, i on ti kaže da nemaš pravo na nadoknadu u slučaju kašnjenja. razlog: "dobio si stan po povoljnijim uslovima".
    prilično licemjerno i nekorektno. ako kupac može da vjeruje investitoru i da mu da sve pare unaprijed, minimum koji može ovaj da uradi je da se ugovori kazna (penal) za kašnjenje.

    a kad smo kod iznosa penala, ranije je to bio značajan iznos, tipa 200-250 EUR mjesečno. ovaj investitor je 2021. godine počeo da stavlja neki smiješan iznos (1 promil vrijednosti stana, što je beznačajan iznos), da bi je sad, evo potpuno ukinuo.

    neka budući kupci stanova sagledaju ovaj aspekt i dobro ispregovaraju sa investitorom prije potpisivanja ugovora jer je ovo baš iživljavanje.

    i još nešto: kad se ova poznanica pobunila zbog toga što nema penala za kašnjenje, investitor je rekao da slobodno može da raskine predugovor ako se ne ispoštuje rok.
    e gledaj sad: daš 80k EUR unaprijed, investitor radi sa tim parama naredne 2 godine, počne da kasni, ti se pobuniš, raskineš predugovor, on vrati pare banci jer je u ovom slučaju stan kupljen iz kredita, i on taj isti stan poslije proda za 20-30 hiljada skuplje. investitor pobjeđuje, ti si plaćao kamatu banci 2 godine za nešto što nemaš i tako.
    Last edited by EgZeKuToR; Yesterday at 09:55.

  8. #5408
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,009
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    846
    Thanked in
    530 Posts

    Default

    To vjerovatno svaki advokat moze da rijesi.

  9. #5409
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg
    Posts
    2,931
    Thanks Thanks Given 
    92
    Thanks Thanks Received 
    249
    Thanked in
    134 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    To vjerovatno svaki advokat moze da rijesi.
    ne pita se tu advokat, zakon o obligacionim odnosima kaže da ugovoran kazna može a ne mora biti ugovorena, što znači da ako se ne stavi u ugovor, investitor ne može da odgovara pred zakonom

  10. #5410
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,607
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,092
    Thanked in
    2,076 Posts

    Default

    To se dogovara prije nego što daju bilo kakve pare. Jedan lik je čak i Zetagradnju uspio da naćera da mu iz ugovora izbriše stavku da ne mora da mu plaća razliku u cijeni ako je kvadratura 3% ili više manja od onoga što je platio po projektu. Ovo ima smisla kad je stan u izgradnji. Doduše, ovaj lik je kupovao jedno 90 kvadrata pa je stan pofino koštao, iako je to bilo još prije petnaestak godina.

    Što se tiče kašnjenja, obično su definisani penali u vidu prosječne cijene stanarine za stan odgovarajuće kvadrature u kvartu u kojem se zgrada gradi. Zetagradnja je to obesmislila stavkom o dozvoljenom rekreativnom kašnjenju od 3 mjeseca, plus 3 mjeseca usljed više sile plus još neke kerefeke. I jedino što možeš da uradiš poslije 6 mjeseci kašnjenja jeste da raskineš ugovor. A da li ti se isplati samo da ti vrati pare, pri čemu si izgubio i dvije godine od početka gradnje zgrade do trenutka isteka 6 mjeseci kašnjenja, naravno da ne. U to vrijeme se promijene i cijene nekretnina, pogotovo u vrijeme ovolike inflacije, plus ponuda stanova i njihovih lokacija se drastično promijeni.
    Last edited by NHM; Yesterday at 12:04.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  11. #5411
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Sky
    Posts
    8,517
    Thanks Thanks Given 
    1,038
    Thanks Thanks Received 
    774
    Thanked in
    543 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Što kažu forumaši, hoće li ovo uticati na cijene nekretnina koje investitori prodaju?
    Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, član 65:



    Imajte u vidu da je prošle godine po preliminarnim podacima promet nekretnina iznosio 100 miliona, a da je stambenih kredita bilo jako malo, manje od 10% te sume.
    to vazi od ihaa da moras dokazati porijeklo ako imas preko 10k kesa ili dobijes

    no, vecinom, snom mrtvijem spavaju

    ali ja znam za slucaj dje je drzavna institucija primila grant (~15k) i moralo se dokazivat porijeklo
    I was born to be the best, number one and nothing less.

    Studio INtarsia

  12. #5412
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LuTheDuck View Post
    to vazi od ihaa da moras dokazati porijeklo ako imas preko 10k kesa ili dobijes

    no, vecinom, snom mrtvijem spavaju

    ali ja znam za slucaj dje je drzavna institucija primila grant (~15k) i moralo se dokazivat porijeklo
    Procitaj jos jednom član zakona koji sam citirao. Tiče se investitora i pravnih lica da ne smiju da prime uplate preko 10,000 u govotini.
    Last edited by hercules; Yesterday at 13:10.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  13. #5413
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,902
    Thanks Thanks Given 
    1,340
    Thanks Thanks Received 
    1,632
    Thanked in
    926 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by EgZeKuToR View Post
    evo jedno ružno iskustvo meni poznate osobe sa jednim lokalnim investitorom (PG).
    radi se o kupovini stana u izgradnji, rok završetka avgust naredne godine, plus "akademskih" 90 dana kašnjenja, plus force majeure i ostali marifetluci kojima se građevinari kod nas služe.
    ova osoba je incijalno kontaktirala direktno investitora koji je tražio 1700 EUR, a ona na kraju našla kod podizvođača po 1600 EUR.

    sve ok, dogovore termin za predugovor i tad investitor saopštava da, pazi sad: NEMA UGOVORNE KAZNE ZA KAŠNJENJE!

    znači, daš 80.000 EUR nekome da ti isporuči nešto za godinu i po - dvije, dakle, sve uredno platiš unaprijed, i on ti kaže da nemaš pravo na nadoknadu u slučaju kašnjenja. razlog: "dobio si stan po povoljnijim uslovima".
    prilično licemjerno i nekorektno. ako kupac može da vjeruje investitoru i da mu da sve pare unaprijed, minimum koji može ovaj da uradi je da se ugovori kazna (penal) za kašnjenje.

    a kad smo kod iznosa penala, ranije je to bio značajan iznos, tipa 200-250 EUR mjesečno. ovaj investitor je 2021. godine počeo da stavlja neki smiješan iznos (1 promil vrijednosti stana, što je beznačajan iznos), da bi je sad, evo potpuno ukinuo.

    neka budući kupci stanova sagledaju ovaj aspekt i dobro ispregovaraju sa investitorom prije potpisivanja ugovora jer je ovo baš iživljavanje.

    i još nešto: kad se ova poznanica pobunila zbog toga što nema penala za kašnjenje, investitor je rekao da slobodno može da raskine predugovor ako se ne ispoštuje rok.
    e gledaj sad: daš 80k EUR unaprijed, investitor radi sa tim parama naredne 2 godine, počne da kasni, ti se pobuniš, raskineš predugovor, on vrati pare banci jer je u ovom slučaju stan kupljen iz kredita, i on taj isti stan poslije proda za 20-30 hiljada skuplje. investitor pobjeđuje, ti si plaćao kamatu banci 2 godine za nešto što nemaš i tako.
    KIPS?

    Znam sa je njima u predugovoru nešto smiješno za kašnjenje, mada su new city na vrijeme završili…

    Tj nije kips, oni čak traže 6 mjeseci da potpišeš…

  14. #5414
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg
    Posts
    2,931
    Thanks Thanks Given 
    92
    Thanks Thanks Received 
    249
    Thanked in
    134 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    KIPS?

    Znam sa je njima u predugovoru nešto smiješno za kašnjenje, mada su new city na vrijeme završili…

    Tj nije kips, oni čak traže 6 mjeseci da potpišeš…
    gradnja promet

  15. #5415
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Podgorica
    Posts
    453
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    37
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    To se dogovara prije nego što daju bilo kakve pare. Jedan lik je čak i Zetagradnju uspio da naćera da mu iz ugovora izbriše stavku da ne mora da mu plaća razliku u cijeni ako je kvadratura 3% ili više manja od onoga što je platio po projektu. Ovo ima smisla kad je stan u izgradnji. Doduše, ovaj lik je kupovao jedno 90 kvadrata pa je stan pofino koštao, iako je to bilo još prije petnaestak godina.

    Što se tiče kašnjenja, obično su definisani penali u vidu prosječne cijene stanarine za stan odgovarajuće kvadrature u kvartu u kojem se zgrada gradi. Zetagradnja je to obesmislila stavkom o dozvoljenom rekreativnom kašnjenju od 3 mjeseca, plus 3 mjeseca usljed više sile plus još neke kerefeke. I jedino što možeš da uradiš poslije 6 mjeseci kašnjenja jeste da raskineš ugovor. A da li ti se isplati samo da ti vrati pare, pri čemu si izgubio i dvije godine od početka gradnje zgrade do trenutka isteka 6 mjeseci kašnjenja, naravno da ne. U to vrijeme se promijene i cijene nekretnina, pogotovo u vrijeme ovolike inflacije, plus ponuda stanova i njihovih lokacija se drastično promijeni.
    e kako su ova plus 3 mjeseca stavili malim slovima u ugovor da je i meni promaklo

  16. #5416
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg
    Posts
    2,931
    Thanks Thanks Given 
    92
    Thanks Thanks Received 
    249
    Thanked in
    134 Posts

    Default

    još je fora što će kad isteknu 3 mjeseca da se vade na cedis, iako im je generalno ostalo do završetka građevinskih radova još dosta.

    inače, cedis u posljednje vrijeme prihvata da investitori sami kupe satove na tržištu, ugrade itd, i onda im to prebije kada počne priključenje. ovu info sam dobio direktno iz cedisa. međutim, ovo sad ne odgovara nekim investitorima, jer ne mogu više da se vade na cedis

  17. #5417
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Sky
    Posts
    8,517
    Thanks Thanks Given 
    1,038
    Thanks Thanks Received 
    774
    Thanked in
    543 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by EgZeKuToR View Post
    još je fora što će kad isteknu 3 mjeseca da se vade na cedis, iako im je generalno ostalo do završetka građevinskih radova još dosta.

    inače, cedis u posljednje vrijeme prihvata da investitori sami kupe satove na tržištu, ugrade itd, i onda im to prebije kada počne priključenje. ovu info sam dobio direktno iz cedisa. međutim, ovo sad ne odgovara nekim investitorima, jer ne mogu više da se vade na cedis
    cedis je nabavio satove

    ali svakako - nedostatak satova nije nesto sto bi mogli iskoristiti kao razlog jer se to kupca ne tice

    inace, sznadoh za novi trik "varanja" kupaca... kad dobijaju saglasnost od cedisa za zgradu, stave da je stan npr potrosac na 8kw (saglasnost se placa po kw prikljucne snage)
    i o tome kupci, logicno, ne znaju nista niti bi trebali da znaju

    elem, dodje zima, radi klima, tv, pece se rucak, grije bojler i "prvi" naredni potrosac i PLJUS ispane sklopka... jer nova brojila imaju limitatore na sebe i cedis ih limitira na ono sto je placeno

    za "prosirenje" limita, cedis trazi seme, projekat struje i naravno da se plati...
    I was born to be the best, number one and nothing less.

    Studio INtarsia

  18. The Following User Says Thank You to LuTheDuck For This Useful Post:


  19. #5418
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,684
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    To bi trebalo da može da se reklamira kao greška u projektu koji je odgovornost investitora.
    Stan moraju Cedisu prijaviti na jednovremenu snagu koja je sračunata u projektu. Ako je u projektu procijenjena premala snaga...onda je to greška u projektu.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

Page 217 of 217 FirstFirst ... 117167207213214215216217

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Južni Južni Bend ili ...južni južni Rock
    By Predrag zvani Džo in forum Muzika
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-09, 18:37
  2. Replies: 5
    Last Post: 11-02-09, 18:52
  3. Švabe vs Žabari
    By Senna in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 72
    Last Post: 27-06-07, 14:34
  4. kad veza postanje nja nja nja
    By touch_of_pink in forum Ljubav
    Replies: 40
    Last Post: 20-03-06, 17:26
  5. Gledanje u ženske grudi produžava život!
    By lik.50 in forum Sex i erotika
    Replies: 29
    Last Post: 26-01-06, 16:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •