Page 6 of 219 FirstFirst ... 23456789101656106 ... LastLast
Results 126 to 150 of 5460

Thread: [TRŽIŠTE] Cijene | ponuda | potražnja

  1. #126
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Uh, kiksao si ga opasno sa brojkama...

    Evo ti zvaničnih brojki, koje je prijavio:

    2019:
    Prihodi od prodaje - 25,658,413€
    Ostali prihodi - 4,862,731€
    Neto rezultat - 8,515,969€

    2018:
    Prihodi od prodaje -10,861,263€
    Ostali prihodi - 11,654,908€
    Neto rezultat - 5,987,766€

    2019.
    Zaposleni - 76
    Troškovi zarada - 745,886€
    Prosječna bruto zarada - 817.86€

    Uh jesam da znaš. Nisam ulazio na sajt poreske sinoć već sam pisao po sjećanju ali nisam ovakve brojke upamtio.

  2. #127
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,488
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Mada, mora se priznati, da drugi nemaju ni približne brojke (ako izuzmemo Bemax, jer njima visokogradnja nije primarna)...
    #fakenews

  3. #128
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Mada, mora se priznati, da drugi nemaju ni približne brojke (ako izuzmemo Bemax, jer njima visokogradnja nije primarna)...
    Ovo je krvnička zarada Baće. Na 300 stanova recimo, prosječne kavdrature 60m2, on zaradi čisto 450 eura po kvadratu. Uglavnom ta priča je drugačija kod njega jer je on "fabrika" jednosobnih i samim tim raste i prosječna cijena... Uh kukavče kakve cifre. Ne znam kako mi je ovo promaklo tada

  4. #129
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,955
    Thanks Thanks Given 
    1,360
    Thanks Thanks Received 
    1,669
    Thanked in
    947 Posts

    Default

    Zetagradnju ispada 900e m2???????

  5. #130
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Neki podatak koji sam ja čula, Šajo je na novoj zgradu u Bloku 9 sa 150 stanova "dobar" oko 3,8 miliona. E sda, ta parcela je davno njegova i davno je platio komunalije, tako da ne znam da li se i to računalo ili je ovo zarada u sadašnjem stanju.
    To je onda približno Baćinom prosjeku. Nekada se pričalo kako Baća i Mugi nisu u dobrim odnosima, a po ovim brojkama, Mugiju trebaju da dignu spomenik. Pa sjećate li se priče o tome kako su komunalije visoke, po priči Baće, kada je počela priča sa 1000+ projektima. Hoćemo zelenilo i škole, ulice i humaniju gradnju? Dignuti komunalije drastično za investitore...čuš 500 eura po kvadratu za kvadrat zarada čista. Ohoho...ne vjerujem

  6. #131
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,126
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    Zetagradnju ispada 900e m2???????
    A okle druže, čitam i ne mogu da vjerujem što ljudi pišu 500e max po kvadratu ih ispada, čuš 900...

    p.s. kačio sam već prije neđe, u shengjin u albaniju, kvadrat u zgradi, novogradnja sa parking mjestom - 700 eura, a pazi lokaciju

    Last edited by ^^0LIvEr_QuEeN^^; 01-12-20 at 09:19.

  7. #132
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Jutarnja šetnja po Gorici,a prije no što sam krenuo, čitao sam vaše sinoćnje postove, pa sam vrtio u glavu strukturu cijene stana.
    Idemo redom:
    Prodajna cijena: 1200
    PDV 230 EUR. Ako je cijena ugrađenih materijala (na što možeš uzeti ulazni PDV) 400 EUR, umanji za 80, odnosno državi daješ 150 EUR na osnovu PDV. (izvor Zakon o PDV)
    Ostaje 1050.
    Komunalije prva zona 140 EUR po metru. Ostaje 910. (izvor Odluka Glavnog garada)
    Trošak gradnje neka bude 450 EUR/m2. Ostaje 460.
    Plac neka učestvuje sa 20% u cijeni kvadrata odnosno 240 EUR. (Išao sam od pretpostavke da se vlasniku daje 25-30% kvadrata kada je suinvestitor sa placom. Pa za keš spustio na 20%.)
    Ostaje 220 EUR.
    Povrat na investiciju je 220/1200, 18%. Ako se radi zgrada recimo godinu i po to je oko 12%.
    Od ovoga treba platiti svoje inžinjere, administraciju, platiti porez na dobit etc...
    Profitabilan biznis svakako, ali da je neko padanje u nesvijest, ne čini mi se.
    I ima vjerovatno gomila kompenzacije i nekih trange frange koje snižavaju neke troškove.
    Jednostavno, da su baš neki maniti ekstra profiti uletjelo bi toliko kapitala da bi ispeglalo profitnu stopu i svelo je na neku sličnu kao u drugim granama. Politička ekonomija, teorija cijena, makroekonomija, ekonometrija... Sve one su se time bavile. Prvi skinu kajmak, posle se mnogi zalete u tu branšu i na kraju profitna stopa bude slična kao u drugim branšama.
    Last edited by Gagarin; 01-12-20 at 09:26.

  8. #133
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Jutarnja šetnja po Gorici,a prije no što sam krenuo, čitao sam vaše sinoćnje postove, pa sam vrtio u glavu strukturu cijene stana.
    Idemo redom:
    Prodajna cijena: 1200
    PDV 230 EUR. Ako je cijena ugrađenih materijala (na što možeš uzeti ulazni PDV) 400 EUR, umanji za 80, odnosno državi daješ 150 EUR na osnovu PDV. (izvor Zakon o PDV)
    Ostaje 1050.
    Komunalije prva zona 140 EUR po metru. Ostaje 910. (izvor Odluka Glavnog garada)
    Trošak gradnje neka bude 450 EUR/m2. Ostaje 460.
    Plac neka učestvuje sa 20% u cijeni kvadrata odnosno 240 EUR. (Išao sam od pretpostavke da se vlasniku daje 25-30% kvadrata kada je suinvestitor sa placom. Pa za keš spustio na 20%.)
    Ostaje 220 EUR.
    Povrat na investiciju je 220/1200, 18%. Ako se radi zgrada recimo godinu i po to je oko 12%.
    Od ovoga treba platiti svoje inžinjere, administraciju, platiti porez na dobit etc...
    Profitabilan biznis svakako, ali da je neko padanje u nesvijest, ne čini mi se.
    I ima vjerovatno gomila kompenzacije i nekih trange frange koje snižavaju neke troškove.
    Jednostavno, da su baš neki maniti ekstra profiti uletjelo bi toliko kapitala da bi ispeglalo profitnu stopu i svelo je na neku sličnu kao u drugim granama. Politička ekonomija, teorija cijena, makroekonomija, ekonometrija... Sve one su se time bavile. Prvi skinu kajmak, posle se mnogi zalete u tu branšu i na kraju profitna stopa bude slična kao u drugim branšama.
    Ako su imali 2019 godine 20 miliona prometa i 8 miliona neto dobiti, po ovim brojkama koje su postavljene pretpostavljam sa zvanične stranice poreske uprave, onda ispada da je Zetagradnja mesara.

  9. #134
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Ako su imali 2019 godine 20 miliona prometa i 8 miliona neto dobiti, po ovim brojkama koje su postavljene pretpostavljam sa zvanične stranice poreske uprave, onda ispada da je Zetagradnja mesara.
    Bogami imaju jedno fino mesarstvo. Imaju značajan prihod od hartija od vrijednosti sa troškom nula, što im solidno diže profit. To si ti oni "ostali prihodi".
    Takođe, ne znam kako ide sa knjiženjem kada kupiš plac i ozidaš zgradu, koje su knjigovostvene tehnike u smislu amortizacije vlasništva nad placem. Kako vremenski kada prenosiš vlasništvo, kada knjižiš, itd... Takođe, Zetagradnja je vrhunski prošla sa Duvanskim gdje im je sada glavna prodaja, tako i da ta priča ostaje otovrena. Plac nekada ostaje investitorov, kao što je Čelebić zadržao vlasniptvo nad dva dvorišta u City Kvartu, pa kad kafići iznesu bašte, njima plaćaju. A stanari se mogu slikat.
    Last edited by Gagarin; 01-12-20 at 10:00.

  10. #135
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,955
    Thanks Thanks Given 
    1,360
    Thanks Thanks Received 
    1,669
    Thanked in
    947 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Jutarnja šetnja po Gorici,a prije no što sam krenuo, čitao sam vaše sinoćnje postove, pa sam vrtio u glavu strukturu cijene stana.
    Idemo redom:
    Prodajna cijena: 1200
    PDV 230 EUR. Ako je cijena ugrađenih materijala (na što možeš uzeti ulazni PDV) 400 EUR, umanji za 80, odnosno državi daješ 150 EUR na osnovu PDV. (izvor Zakon o PDV)
    Ostaje 1050.
    Komunalije prva zona 140 EUR po metru. Ostaje 910. (izvor Odluka Glavnog garada)
    Trošak gradnje neka bude 450 EUR/m2. Ostaje 460.
    Plac neka učestvuje sa 20% u cijeni kvadrata odnosno 240 EUR. (Išao sam od pretpostavke da se vlasniku daje 25-30% kvadrata kada je suinvestitor sa placom. Pa za keš spustio na 20%.)
    Ostaje 220 EUR.
    Povrat na investiciju je 220/1200, 18%. Ako se radi zgrada recimo godinu i po to je oko 12%.
    Od ovoga treba platiti svoje inžinjere, administraciju, platiti porez na dobit etc...
    Profitabilan biznis svakako, ali da je neko padanje u nesvijest, ne čini mi se.
    I ima vjerovatno gomila kompenzacije i nekih trange frange koje snižavaju neke troškove.
    Jednostavno, da su baš neki maniti ekstra profiti uletjelo bi toliko kapitala da bi ispeglalo profitnu stopu i svelo je na neku sličnu kao u drugim granama. Politička ekonomija, teorija cijena, makroekonomija, ekonometrija... Sve one su se time bavile. Prvi skinu kajmak, posle se mnogi zalete u tu branšu i na kraju profitna stopa bude slična kao u drugim branšama.
    Slazem se sa 90% posta, ali njih trošak gradnje ne ispada sigurno 450e po m2.

    Pa ko je radio kuću zna koliko ispada i to sa top materijalima, a ne oni za zgradu koliko popusta dobiju itd

  11. #136
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    Slazem se sa 90% posta, ali njih trošak gradnje ne ispada sigurno 450e po m2.

    Pa ko je radio kuću zna koliko ispada i to sa top materijalima, a ne oni za zgradu koliko popusta dobiju itd
    Moguće da si u pravu, ali ako ih košta gradnja manje, manji im je i ulazni PDV pa više plati državi.

    Takođe, stavi na papir koliko ode u holove koji se ne mogu prodati i sl... što nemaš kod kuće.

    Nemam pojma, za cijenu gradnje nisam naveo izvor, pa moguće da sam fulao. Ali sa kalkulacijom holova i većim PDV-om ne pomjera se spektakularno profit po kvadratu i ako sam promašio.

  12. #137
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Hvala @MeDo_JE na ovim podacima. Zaključak iz ovih cifri je vrlo jasan koje su postavljene. Sada je mislim svima jasno što konkretno može da se uradi kako bi se podigao kvalitet budućih naselja. Dakle, ako uzmemo pretpostavku da škola i vrtić koštaju 8 miliona eura, da je potrebna i kanalizacija, ulice, zelene površine, opština mora da mijenja kriterijume, a ne ovako kao u City kvartu uzmu milione komunalija , a grade po Bloku 5 vrtiće, što je skandal.
    Podizanje cijena komunalija je logična na ovako visoke neto dobiti kakve ima Zetagradnja.

  13. #138
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Hvala @MeDo_JE na ovim podacima. Zaključak iz ovih cifri je vrlo jasan koje su postavljene. Sada je mislim svima jasno što konkretno može da se uradi kako bi se podigao kvalitet budućih naselja. Dakle, ako uzmemo pretpostavku da škola i vrtić koštaju 8 miliona eura, da je potrebna i kanalizacija, ulice, zelene površine, opština mora da mijenja kriterijume, a ne ovako kao u City kvartu uzmu milione komunalija , a grade po Bloku 5 vrtiće, što je skandal.
    Podizanje cijena komunalija je logična na ovako visoke neto dobiti kakve ima Zetagradnja.
    Nemo mi Blokove dirat da ti ne rečem posa.

    Što se vrtića, škola, pa i domova zdravlja tiče, to ti nema nikakve veze sa komunalijama. Komunalije su prihod lokalne uprave, a vrtiće, škole i domove zdravlja finansiraju se iz državnog budžeta. Posledično, više para od komunalija to ti neće sredit. Za zelene površine treba ti kvadratura, a uređenje smiješno košta. Komunalije se uplaćuju u budžet Grada i idu na razne troškove, ako investitor uplati za neku zgradu, ne mora da znači da će se novac trošiti kod te zgrade. Ako bi digao komunalije,moguće da bi samo poskupio kvadrat, nikad se ne zna. Zavisi od ponude i tražnje.
    Svakako, cijenim da je najveći catch u prostornom planiranju, ali da ne odemo predaleko od teme. Ako nemaš prostora, nemaš đe drvo zasadit sve ti je džabe (kao u City Kvartu npr). Koliko gusto ćeš postaviti zgrade investitoru je najvažnije za profit, kao npr onaj užas između Čelebićevog City kvarta i Super Volija, gdje samo imaš zgrade i parknig, a čak ne smiješ zasaditi drveće, jer su ispod garaže. Time si omogućio ozbiljan profit investitoru. Znači catch je u crtanju i planiranju. Recimo, u Beogradu je na PMF-u nekad postojao odsjek za prostorno planiranje, ni malo lak za završiti. A kao klinci sjetimo se samo igre "Civilizacija" i shvatimo da se kvartovi kod nas prave van regula za igricu koju je podržavao Pentium III, a ne nešto ozbiljnije

    Usput čuo sam da tamo uskoro kreće gradnja vrtića, doma zdravlja i škole, na onu livadu između kineskog i Super Volija pa ispred njih.

  14. #139
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Nemo mi Blokove dirat da ti ne rečem posa.

    Što se vrtića, škola, pa i domova zdravlja tiče, to ti nema nikakve veze sa komunalijama. Komunalije su prihod lokalne uprave, a vrtiće, škole i domove zdravlja finansiraju se iz državnog budžeta. Posledično, više para od komunalija to ti neće sredit. Za zelene površine treba ti kvadratura, a uređenje smiješno košta. Komunalije se uplaćuju u budžet Grada i idu na razne troškove, ako investitor uplati za neku zgradu, ne mora da znači da će se novac trošiti kod te zgrade. Ako bi digao komunalije,moguće da bi samo poskupio kvadrat, nikad se ne zna. Zavisi od ponude i tražnje.
    Svakako, cijenim da je najveći catch u prostornom planiranju, ali da ne odemo predaleko od teme. Ako nemaš prostora, nemaš đe drvo zasadit sve ti je džabe (kao u City Kvartu npr). Koliko gusto ćeš postaviti zgrade investitoru je najvažnije za profit, kao npr onaj užas između Čelebićevog City kvarta i Super Volija, gdje samo imaš zgrade i parknig, a čak ne smiješ zasaditi drveće, jer su ispod garaže. Time si omogućio ozbiljan profit investitoru. Znači catch je u crtanju i planiranju. Recimo, u Beogradu je na PMF-u nekad postojao odsjek za prostorno planiranje, ni malo lak za završiti. A kao klinci sjetimo se samo igre "Civilizacija" i shvatimo da se kvartovi kod nas prave van regula za igricu koju je podržavao Pentium III, a ne nešto ozbiljnije

    Usput čuo sam da tamo uskoro kreće gradnja vrtića, doma zdravlja i škole, na onu livadu između kineskog i Super Volija pa ispred njih.
    Čekaj, da li je normalno da se budzet puni plaćenim komunalijama naveo sam primjer City kvarta, može i drugih naselja, bio to opštinski ili državni, a da se one usmjeravaju na razvoj vrtića u samo jednom naselju, a da naselju kojem je neophodno stavljaju hold

  15. #140
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Jutarnja šetnja po Gorici,a prije no što sam krenuo, čitao sam vaše sinoćnje postove, pa sam vrtio u glavu strukturu cijene stana.
    Idemo redom:
    Prodajna cijena: 1200
    PDV 230 EUR. Ako je cijena ugrađenih materijala (na što možeš uzeti ulazni PDV) 400 EUR, umanji za 80, odnosno državi daješ 150 EUR na osnovu PDV. (izvor Zakon o PDV)
    Ostaje 1050.
    Komunalije prva zona 140 EUR po metru. Ostaje 910. (izvor Odluka Glavnog garada)
    Trošak gradnje neka bude 450 EUR/m2. Ostaje 460.
    Plac neka učestvuje sa 20% u cijeni kvadrata odnosno 240 EUR. (Išao sam od pretpostavke da se vlasniku daje 25-30% kvadrata kada je suinvestitor sa placom. Pa za keš spustio na 20%.)
    Ostaje 220 EUR.
    Povrat na investiciju je 220/1200, 18%. Ako se radi zgrada recimo godinu i po to je oko 12%.
    Od ovoga treba platiti svoje inžinjere, administraciju, platiti porez na dobit etc...
    Profitabilan biznis svakako, ali da je neko padanje u nesvijest, ne čini mi se.
    I ima vjerovatno gomila kompenzacije i nekih trange frange koje snižavaju neke troškove.
    Jednostavno, da su baš neki maniti ekstra profiti uletjelo bi toliko kapitala da bi ispeglalo profitnu stopu i svelo je na neku sličnu kao u drugim granama. Politička ekonomija, teorija cijena, makroekonomija, ekonometrija... Sve one su se time bavile. Prvi skinu kajmak, posle se mnogi zalete u tu branšu i na kraju profitna stopa bude slična kao u drugim branšama.
    Računica za zgradu je jasna. Ako radiš preko preduzimača izadje te kvadrat od 450 do 500€. Ne znam tačno koliko je ako angažuješ svoje radnike da fizikališu na grubim radovima, na keramici, na gipsu, parketu, svoje električare itd... vjerujem tu oko 350€-400€. Ođe računajte da investitori uzimaju na veće količine i rade direktne uvoze dosta toga ili rade kompenzacije sa stovarištima. Kako od bruto građevinske površine odpada 20% ako je dobar projekat, do 25 ako je "lošiji", ajde da povećamo ovu cijenu na 450€ neto prostora. Ne zaboravite da se poslovni prodaju u "sivoj fazi" a tamo ga ne izađe ni 200€ kvadrat plus a uglavnom se manje gubi na hodnike i pregradne zidove.

    Na tih 450€ neto po kvadratu dodajte cijenu komunalija i cijenu zemlje. Ako su komunalije 90 (šira gradska zona) ili 140 (prva gradska zona) dodajte još i kvadrat zemlje koji na koeficijent izgradjenosti od 3 optereti možda 50-150€. Tamo dje je skuplji kvadrat zemlje veća je i cijena stana jer je bolja lokacija uglavnom.

    Računica bitno zavisi i od "finesa" tipa cijene keramike, parketa, stolarije itd

    Svakako dobar biznis ne sjekirajte se. A te priče košta ga 900€ to mačku o rep.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  16. #141
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    848
    Thanks Thanks Given 
    107
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default

    Gdje kips radi troslojnu kosnicu itd itd.
    Komunalije su i sad bas visoke, treba da ostanu tolike, uvesti zakon o kontroli zarade u građevinarstvu, znam sigurno da onaj u belgiju "investitor" ne može da prodaje stan 1400€/m2 a isti ga ne košta ni 600€/m2. Prosto ne može, jer je to onda prevara. Evo neka ga prodaje za 1400€/m2 ali ces za njega u izgradnji da daš minimum 1200€/m2 za svim troskovima, varijabilno-rastucim-niskoopadajucim-zatezno-kulmulativnim troskovima, vremenskim prilikama u zairu i uracunatom nestasicom psenice u keniji. Ukoliko nećeš da zaradiš 200€/m2 (primjer), zatvori firmu i idi u drugu branšu. Doće neka druga firma kojoj će biti i zarada od 200€/m2 sasvim dovoljna za sve ove gore "navedene troskove" i jos da mu ostane za privatne troskove, skupa kola, ljubavnice, ljubavnike, vanbracnu djecu, donacije itd.
    Sve može da se iskontroliše, ali bukvalno sve, samo da se krene čistom voljom i bez ličnih-partijskih interesa.
    Takođe ostaviti i mozda prostor da oce da zaradi 400-500€/m2 ili cak duplo od uloženog, ali ces mi platit pdv umjesto 21% plati ga 28% pa da vidimo oce li ti bastat. Visa zarada visi pdv pa eto dodatne samo-regulacije trzista nekretnina i velikog pranja para preko istih koje imamo danas.
    Prije sam ih castio sa onim 600-700€/m2 ali eto da im se nađe


    Poslato je nadam se

  17. #142
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Računica za zgradu je jasna. Ako radiš preko preduzimača izadje te kvadrat od 450 do 500€. Ne znam tačno koliko je ako angažuješ svoje radnike da fizikališu na grubim radovima, na keramici, na gipsu, parketu, svoje električare itd... vjerujem tu oko 350€-400€. Ođe računajte da investitori uzimaju na veće količine i rade direktne uvoze dosta toga ili rade kompenzacije sa stovarištima. Kako od bruto građevinske površine odpada 20% ako je dobar projekat, do 25 ako je "lošiji", ajde da povećamo ovu cijenu na 450€ neto prostora. Ne zaboravite da se poslovni prodaju u "sivoj fazi" a tamo ga ne izađe ni 200€ kvadrat plus a uglavnom se manje gubi na hodnike i pregradne zidove.

    Na tih 450€ neto po kvadratu dodajte cijenu komunalija i cijenu zemlje. Ako su komunalije 90 (šira gradska zona) ili 140 (prva gradska zona) dodajte još i kvadrat zemlje koji na koeficijent izgradjenosti od 3 optereti možda 50-150€. Tamo dje je skuplji kvadrat zemlje veća je i cijena stana jer je bolja lokacija uglavnom.

    Računica bitno zavisi i od "finesa" tipa cijene keramike, parketa, stolarije itd

    Svakako dobar biznis ne sjekirajte se. A te priče košta ga 900€ to mačku o rep.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Sabrao si 450 gradnja + 140 komunalije + 150 plac dolazimo do 750 za prvu zonu.

    PDV 21% prodajne cijene? ako dodamo da od 1200 prodaje mora da se državi uplati recimo ne 200, ali makar 150 kad se odbije ulazni, dođosmo li do 900, koje su, kako tvrdiš, mačku o rep za prvu zonu?

    Nisam advokat građevinara, nego mi nije logično da, ako su toliki profiti, svi ne počnu da grade nego se cimaju sa drugim djelatnostima.

  18. #143
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Čekaj, da li je normalno da se budzet puni plaćenim komunalijama naveo sam primjer City kvarta, može i drugih naselja, bio to opštinski ili državni, a da se one usmjeravaju na razvoj vrtića u samo jednom naselju, a da naselju kojem je neophodno stavljaju hold
    Nije normalno, ali ovdje se već ulazi u zonu politike. Ako bi se išlo prema interesu građevinara odavno bi se podigli vrtići i škole u City kvartu, jer bi im bile atraktivnije investicije. Tako da nije biznis lobiranje sigurno,
    Takođe, od useljenja Bloka V 82-84 pa do prve škole i vrtića 94-96 prošlo je solidno godina. Nekih 10-12. U City kvartu će biti za kraće vrijeme nego što ih je Blok čekao.
    Mislim da su u Bloku izgrađeni zato što su postojali gotovi planovi i složilo se da se treba trošiti novac za to. Svakako nisu bili interes građevinara, niti su stanovnici toliko politički moćni da mogu takve stvari isposlovati.

  19. #144
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Sabrao si 450 gradnja + 140 komunalije + 150 plac dolazimo do 750 za prvu zonu.

    PDV 21% prodajne cijene? ako dodamo da od 1200 prodaje mora da se državi uplati recimo ne 200, ali makar 150 kad se odbije ulazni, dođosmo li do 900, koje su, kako tvrdiš, mačku o rep za prvu zonu?

    Nisam advokat građevinara, nego mi nije logično da, ako su toliki profiti, svi ne počnu da grade nego se cimaju sa drugim djelatnostima.
    PDV je 21%, a investitor plaća razliku između ulaznog i izlaznog PDVa. Ulazni PDV ne može biti 50€ nikako a izlazni 200€ no je manja razlika znatno. Da ne pričamo o varijantama dje dio stana ide u kešu, pa na dio koji ne ide nema PDVa, da kad prodaju poslovne iskažu i dio cijene kroz zemljište nekako pa ne obračunaju full PDV u cijeni kvadrata itd itd.

    A što se tiče gradnje nije baš ni to lako. Treba ozbiljan keš za to. Ako nemaš sredstva kalkulišeš i bančinu kamatu i slično.

    A u prvoj zoni kvadrat nije ispod 1300€ niđe... pa računajte kolko mu ostane po kvadratu.



    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  20. #145
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,927
    Thanks Thanks Given 
    4,774
    Thanks Thanks Received 
    9,794
    Thanked in
    3,715 Posts

    Default

    Na ovoj poziciji se radi sad zgrada Best Investment, rok je do kraja godine ali će probiti rok bar par mjeseci orijentaciono. Imaju li đe oni još zgrade, kakva je gradnja, koliko je kvadrat tu, da ne zna ko ?
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  21. #146
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    PDV je 21%, a investitor plaća razliku između ulaznog i izlaznog PDVa. Ulazni PDV ne može biti 50€ nikako a izlazni 200€ no je manja razlika znatno. Da ne pričamo o varijantama dje dio stana ide u kešu, pa na dio koji ne ide nema PDVa, da kad prodaju poslovne iskažu i dio cijene kroz zemljište nekako pa ne obračunaju full PDV u cijeni kvadrata itd itd.

    A što se tiče gradnje nije baš ni to lako. Treba ozbiljan keš za to. Ako nemaš sredstva kalkulišeš i bančinu kamatu i slično.

    A u prvoj zoni kvadrat nije ispod 1300€ niđe... pa računajte kolko mu ostane po kvadratu.



    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Pravio sam kalkulaciju da je 450 EUR gradnje jedino mjesto gdje se može naplatiti PDV. I ajde da kažemo da je, kad se odbiju neke stvari, osnova za materijal nekih 350, pa neka ulazni bude 70-80, a izlazni na 1200 cijene po m2 240 EUR, dolazimo do 150 razlike. Nadam se da kapiraš na što ciljam. Da kažemo, tuda neđe.

    Takođe, ako je suditi po poreskim rešenjima, ostao je grad malo bez para, pa su Blok IX prebacili u prvu zonu npr. Tako mi piše makar. Pretpostavljam onda da je to slično za veći dio grada.

    Vjeruj, da su profiti ogromni, kao i obično, jesu za one koji su dugo u biznisu i znaju razne finese. Sjećamo se i krize i da je bilo dosta građevinara koji su pukli iz ovog i onog razloga. Tako da mislim da su drastično profitabilniji u odnosu na druge branše selio bi se kapital, a kapitala ima vjeruj.

    Na kraju, sva ova priča počela je sa prognozom kretanja cijena, koja zavisi od ponude i tražnje. Etc... da je Pera Detlić na vrijeme otišao u policiju

  22. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  23. #147
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Nije normalno, ali ovdje se već ulazi u zonu politike. Ako bi se išlo prema interesu građevinara odavno bi se podigli vrtići i škole u City kvartu, jer bi im bile atraktivnije investicije. Tako da nije biznis lobiranje sigurno,
    Takođe, od useljenja Bloka V 82-84 pa do prve škole i vrtića 94-96 prošlo je solidno godina. Nekih 10-12. U City kvartu će biti za kraće vrijeme nego što ih je Blok čekao.
    Mislim da su u Bloku izgrađeni zato što su postojali gotovi planovi i složilo se da se treba trošiti novac za to. Svakako nisu bili interes građevinara, niti su stanovnici toliko politički moćni da mogu takve stvari isposlovati.
    Ne želim da ulazim u zonu politike. Nije mi to namjera, kao ni da mračim ili hejtujem bilo koje naselje. Podizao sam se ovdje i volim svoj grad, samo smatram da postoji mnogo nelogičnosti. Kao i u slučaju ove priče o novom trgu oko koje se podiglo mnogo prašine. Sasvim je normalno da investitor želi više profita ali ovo što mnogi od njih rade je halapljivost, neprofesionalnost, a i većina zgrada koje ostavljaju Podgorici su uglavnom socijala što znači da ne ostavljaju ništa vrijedno, samo ostatke halapljivosti i želje za profitom.

  24. #148
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by licmius View Post
    Gdje kips radi troslojnu kosnicu itd itd.
    Komunalije su i sad bas visoke, treba da ostanu tolike, uvesti zakon o kontroli zarade u građevinarstvu, znam sigurno da onaj u belgiju "investitor" ne može da prodaje stan 1400€/m2 a isti ga ne košta ni 600€/m2. Prosto ne može, jer je to onda prevara. Evo neka ga prodaje za 1400€/m2 ali ces za njega u izgradnji da daš minimum 1200€/m2 za svim troskovima, varijabilno-rastucim-niskoopadajucim-zatezno-kulmulativnim troskovima, vremenskim prilikama u zairu i uracunatom nestasicom psenice u keniji. Ukoliko nećeš da zaradiš 200€/m2 (primjer), zatvori firmu i idi u drugu branšu. Doće neka druga firma kojoj će biti i zarada od 200€/m2 sasvim dovoljna za sve ove gore "navedene troskove" i jos da mu ostane za privatne troskove, skupa kola, ljubavnice, ljubavnike, vanbracnu djecu, donacije itd.
    Sve može da se iskontroliše, ali bukvalno sve, samo da se krene čistom voljom i bez ličnih-partijskih interesa.
    Takođe ostaviti i mozda prostor da oce da zaradi 400-500€/m2 ili cak duplo od uloženog, ali ces mi platit pdv umjesto 21% plati ga 28% pa da vidimo oce li ti bastat. Visa zarada visi pdv pa eto dodatne samo-regulacije trzista nekretnina i velikog pranja para preko istih koje imamo danas.
    Prije sam ih castio sa onim 600-700€/m2 ali eto da im se nađe


    Poslato je nadam se
    Uglavnom se najviše vara na priču o kvalitetu , a bez pisanih tragova u vidu specifikacije stana, koje pločice, koji proizvođač, koji parket/proizvođač, stolarija i sve ostalo. To je radila nekad Zetagradnja, sada većina ne radi. Ispričaju priču usmeno i to je to. To im ostavlja prostor da varaju i stavljaju sve jeftinije od obećanog. Ima u PG vrlo kvalitetnih stanova novogradnje. Nije sve tako gadno kako uporno opisuješ. Neka bude cijena 1400 ali da se zna da za te pare moraju da ispoštuju minimume, a u te minimume definisati sve kvalitetno.

  25. #149
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,940
    Thanks Thanks Given 
    3,214
    Thanks Thanks Received 
    5,612
    Thanked in
    2,273 Posts

    Default

    Dje je ovo kod city?

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  26. #150
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,488
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Iza Volija... Na nekoj od rpethodnih stranica su izbacali i sliku iz vazduha đe se vidi tačna pozicija...
    #fakenews

Page 6 of 219 FirstFirst ... 23456789101656106 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Južni Južni Bend ili ...južni južni Rock
    By Predrag zvani Džo in forum Muzika
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-09, 17:37
  2. Replies: 5
    Last Post: 11-02-09, 17:52
  3. Švabe vs Žabari
    By Senna in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 72
    Last Post: 27-06-07, 13:34
  4. kad veza postanje nja nja nja
    By touch_of_pink in forum Ljubav
    Replies: 40
    Last Post: 20-03-06, 16:26
  5. Gledanje u ženske grudi produžava život!
    By lik.50 in forum Sex i erotika
    Replies: 29
    Last Post: 26-01-06, 15:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •