Page 5 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast
Results 101 to 125 of 225

Thread: Porez na nekretnine

  1. #101
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,287
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,614
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    Ja bi ovo, nasao par slucajeva, sastavio detalje i obratio se nekim novinama da objave :-)
    To je stvarno sramota.

    Послато са SM-F936B помоћу Тапатока
    A necu trcat' pred rudu sigurno, dok ne dodjem do svih potrebnih informacija.

    Sjutra idem do opstine (uz najbolji napor da budem stalozen) a onda i do advokata.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  2. #102
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    1,719
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    924
    Thanked in
    471 Posts

    Default

    5 godina je rok i kada porez zastarijeva, ako nisu preduzeli neku radnju da ga naplate, a ne još da ga naplate kao ispravku vrijednosti osnovnog sredstva.

    Još ne čuh za ovu usmenu saglasnost...puj pike...sad sam dobre volje...Mogli bi to patentirati, pa da ponudimo svijetu.

  3. #103
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,287
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,614
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bayo View Post
    5 godina je rok i kada porez zastarijeva, ako nisu preduzeli neku radnju da ga naplate, a ne još da ga naplate kao ispravku vrijednosti osnovnog sredstva.

    Još ne čuh za ovu usmenu saglasnost...puj pike...sad sam dobre volje...Mogli bi to patentirati, pa da ponudimo svijetu.
    Stan je kupljen u aprilu 2018. godine.

    Ovo rjesenje je donijeto sad, 28. mart 2023 godine.

    Eto, nije proslo 5 godina. U zadnji cas su se sjetili da ovo odrade, svaka cast na svemu!


    Sto se tice usmene saglasnosti... to je upravo to - nista. To ti vjestak kaze da mu se cini da je cijena ok i da vjerovatno nece bit' nikakvih korekcija. On navodno to ne zna nego ti samo da njegovo "prijateljsko" misljenje koje nista ne znaci. Pretpostavljam da je identican slucaj bio i sa sestrom kolege iznad.

    Bas se sjecam tog dana... dosao je JEDAN co'ek (drugi nije dosao zbog nekih obaveza iako u rjesenju stoji da su DVA vjestaka radila procjenu), pogledao stan, pitao me za kvadraturu, zadrzao se ukupno 2 minuta i rekao mi (parafraziram, 5 godina je proslo): "Ok, to je to... vjerujem da ce prihvatit' cifru i trebalo bi da ti stigne rjesenje uskoro.. Prijatno".

    Eto je "uskoro" izgleda 5 godina, tacnije 10-ak dana pred istek tih 5 godina.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  4. #104
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    67
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Pitala sam u PG zasto su povecali porez na nekretnine ako je zdanje starije za god dana, rekli su mi i sami zgrozeni/ radnici/ da im je dosao novi procjenitelj i on je to nametnuo.
    Kad sam pitala da li ce drzava da otkupi po znosu procjene, da li ce da garantuje razliku u iznosu i da to nadomjesti ako se ne moze prodati po navedenoj cijeni, ili taj procjenitelj da mi iz svog dzepa isplati iznos, garanciju, razliku i da cu sa odusevljenjem isti tren da mu ustupim po njegovoj procjeni, ne, naravno da su rekli NE. I sta reci u tom slucaju?
    Nema sanse da se proda kvadrat po cijeni koja je navedena po procjeni tog mocnika.
    Tada sam shvatila da neko dopinguje inflaciju iz drzavnih organa, sto je van pameti, ali pokazalo se da funkcionise.
    To je bio prvi pokazatelj trzisnog ludila. Ocigledno.
    Direktno se mijesaju u trzisne faktore bez ikakve garancije za ono sto regulisu i bez ikakve odgovornosti. To je jedan od faktora vjestacki prouzrokovane inflacije.

    Ali ja uvijek kazem Bog ce to da podesi svima po mjeri djelovanja, njegova procjena je ipak finalna.
    Last edited by LadyHawk; 28-03-23 at 21:13.

  5. #105
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,942
    Thanks Thanks Given 
    1,500
    Thanks Thanks Received 
    791
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Stan je kupljen u aprilu 2018. godine.

    Ovo rjesenje je donijeto sad, 28. mart 2023 godine.

    Eto, nije proslo 5 godina. U zadnji cas su se sjetili da ovo odrade, svaka cast na svemu!


    Sto se tice usmene saglasnosti... to je upravo to - nista. To ti vjestak kaze da mu se cini da je cijena ok i da vjerovatno nece bit' nikakvih korekcija. On navodno to ne zna nego ti samo da njegovo "prijateljsko" misljenje koje nista ne znaci. Pretpostavljam da je identican slucaj bio i sa sestrom kolege iznad.

    Bas se sjecam tog dana... dosao je JEDAN co'ek (drugi nije dosao zbog nekih obaveza iako u rjesenju stoji da su DVA vjestaka radila procjenu), pogledao stan, pitao me za kvadraturu, zadrzao se ukupno 2 minuta i rekao mi (parafraziram, 5 godina je proslo): "Ok, to je to... vjerujem da ce prihvatit' cifru i trebalo bi da ti stigne rjesenje uskoro.. Prijatno".

    Eto je "uskoro" izgleda 5 godina, tacnije 10-ak dana pred istek tih 5 godina.
    Ako sam te dobro shvatio ti si samoinicijativno platio 3% od cijene stana iz ugovora? Resenje je doslo tek sada s uvecanom tj njihovom procjenom od strane poreske uprave?
    Koja je njihova procjena m2? Jer oni rade uporednu procjenu(koliko je u tom istom vremenskom intervalu prodat slican stan na istoj lokaciji)

    Sent from my Mate 40 pro using Tapatalk
    Last edited by darko cfc; 28-03-23 at 22:03.
    Satelitski resiveri/oprema

  6. #106
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,287
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,614
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by darko cfc View Post
    Ako sam te dobro shvatio ti si samoinicijativno platio 3% od cijene stana iz ugovora? Resenje je doslo tek sada s uvecanom tj njihovom procjenom od strane poreske uprave?
    Koja je njihova procjena m2? Jer oni rade uporednu procjenu(koliko je u tom istom vremenskom intervalu prodat slican stan na istoj lokaciji)

    Sent from my Mate 40 pro using Tapatalk
    Pa ne moze nikako bit' "samo-inicijativno". To je 3% koje moras da platis prilikom promjene vlasnika, tj. prilikom prodaje/kupovine stana. Ne znam sad postoji li neko 'pravilo' po kome bi prodavac ili kupac trebao da plati taj % ali vjerujem da je obicno stvar dogovora a u mom slucaju je dogovor bio da ja platim tih 3% od cijene stana.

    Pod "cijena stana" smatram onu cijenu koju sam platio, cijenu koja je u ugovoru i svim ostalim papirima prilikom kupovine stana. Od kupo-prodajnog do svih ostalih. Sve ovjereno kod notara i svuda ista cifra. Na tu cifru sam u startu morao da platim 3% sto sam i uradio.

    Receno mi je, kako od strane tih vjestaka tako i od ljudi iz opstine i svih koje sam pitao, da ti vjestaci obicno samo potvrde vrijednost i "to je to" a ukoliko oni bas smatraju da je cijena znatno niza ili visocija od one u ugovoru onda naprave njihovu procjenu koja onda stigne u rjesenju, obicno u roku od par mjeseci. I sad ono cime sam se ja vodio: a ako nista ne stigne to znaci da se cifra iz ugovora 'prihvatila' i da nema nikakvih korekcija/promjena.

    Inace znam (ne rekla/kazala) nego znam 100% (iako nemam fizicke/materijalne dokaze) da se makar u ovoj nasoj Opstini Bar (i relevantnim Upravama i institucijama) uzimaju pare unaprijed da se kupac ne bi nasao u ovoj situaciji u kojoj sam se ja nasao. Ne mogu da kompromitujem ljude ali znam vise od jedne osobe (neki i jako bliski) koji su placali od 200 do 500 eura vjestacima kako ne bi dolazilo do nikakve promjene u narednom periodu. Napominjem da meni NIJE niko nudio tu 'uslugu' niti bi je ja prihvatio. Kapiram da je to skroz druga prica koja je vjerovatno samo jos jedno zrno u moru korupcije u trulog sistema ali eto... morah je podijelit' nocas jer mi se pritisak dize od ovoga.


    Da se vratim na konkretan problem: vjerujem da ce bit' da su oni "malo" zakasnili sa rjesenjem ali da je i dalje u roku jer nije proslo 5 godina pa je shodno tome "sve po zakonu" i ja tu razliku moram da platim u nedrednih nedelju dana.

    Pitacu sjutra svakako... i njih u samoj Opstini a i advokata ali vec imam osjecaj da ce i ovo bit' samo jos jedan "izio vuk magarca" slucaj.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  7. #107
    Join Date
    May 2008
    Location
    At Home
    Posts
    1,712
    Thanks Thanks Given 
    55
    Thanks Thanks Received 
    676
    Thanked in
    327 Posts

    Default

    Pa kako si uplatio te 3% i kome?
    Ko ti je dao papir na koji treba da uplatis?
    Jel zavedeno da si platio te 3%?

    Ja sam recimo 30 Januara 2023 kupio kuću i plac.
    Vec 25 februara je bilo upisano u katastar 1/1 na moje ime.
    A nije mi stizalo nista iz poreske. Čak ni porez na promet nekretnine....Samo je stiglo rjesenje da se odobrava upis na moje ime...

  8. #108
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,942
    Thanks Thanks Given 
    1,500
    Thanks Thanks Received 
    791
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Pa ne moze nikako bit' "samo-inicijativno". To je 3% koje moras da platis prilikom promjene vlasnika, tj. prilikom prodaje/kupovine stana. Ne znam sad postoji li neko 'pravilo' po kome bi prodavac ili kupac trebao da plati taj % ali vjerujem da je obicno stvar dogovora a u mom slucaju je dogovor bio da ja platim tih 3% od cijene stana.

    Pod "cijena stana" smatram onu cijenu koju sam platio, cijenu koja je u ugovoru i svim ostalim papirima prilikom kupovine stana. Od kupo-prodajnog do svih ostalih. Sve ovjereno kod notara i svuda ista cifra. Na tu cifru sam u startu morao da platim 3% sto sam i uradio.

    Receno mi je, kako od strane tih vjestaka tako i od ljudi iz opstine i svih koje sam pitao, da ti vjestaci obicno samo potvrde vrijednost i "to je to" a ukoliko oni bas smatraju da je cijena znatno niza ili visocija od one u ugovoru onda naprave njihovu procjenu koja onda stigne u rjesenju, obicno u roku od par mjeseci. I sad ono cime sam se ja vodio: a ako nista ne stigne to znaci da se cifra iz ugovora 'prihvatila' i da nema nikakvih korekcija/promjena.

    Inace znam (ne rekla/kazala) nego znam 100% (iako nemam fizicke/materijalne dokaze) da se makar u ovoj nasoj Opstini Bar (i relevantnim Upravama i institucijama) uzimaju pare unaprijed da se kupac ne bi nasao u ovoj situaciji u kojoj sam se ja nasao. Ne mogu da kompromitujem ljude ali znam vise od jedne osobe (neki i jako bliski) koji su placali od 200 do 500 eura vjestacima kako ne bi dolazilo do nikakve promjene u narednom periodu. Napominjem da meni NIJE niko nudio tu 'uslugu' niti bi je ja prihvatio. Kapiram da je to skroz druga prica koja je vjerovatno samo jos jedno zrno u moru korupcije u trulog sistema ali eto... morah je podijelit' nocas jer mi se pritisak dize od ovoga.


    Da se vratim na konkretan problem: vjerujem da ce bit' da su oni "malo" zakasnili sa rjesenjem ali da je i dalje u roku jer nije proslo 5 godina pa je shodno tome "sve po zakonu" i ja tu razliku moram da platim u nedrednih nedelju dana.

    Pitacu sjutra svakako... i njih u samoj Opstini a i advokata ali vec imam osjecaj da ce i ovo bit' samo jos jedan "izio vuk magarca" slucaj.
    Jasno jasno sve to... Zakonski sto kazes sve je i dalje u roku ali isto tako uplatio si iznos koji je bio 3% na cijenu pa samim tim imas neki osnov za žalbu koju mozes sam da podneses (ako placas advokata za to) ako imas nekog poznanika pa ce to biti pro bono onda je to drugo... Advokata jedino kasnije ako se odlucis da ides na sud a kako nam funkcija istog zeza zadnje vrijeme mislim da samo bacas pare..
    Quote Originally Posted by pauki View Post
    Pa kako si uplatio te 3% i kome?
    Ko ti je dao papir na koji treba da uplatis?
    Jel zavedeno da si platio te 3%?

    Ja sam recimo 30 Januara 2023 kupio kuću i plac.
    Vec 25 februara je bilo upisano u katastar 1/1 na moje ime.
    A nije mi stizalo nista iz poreske. Čak ni porez na promet nekretnine....Samo je stiglo rjesenje da se odobrava upis na moje ime...
    Stici ce...

    Sent from my Mate 40 pro using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  9. #109
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,287
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,614
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pauki View Post
    Pa kako si uplatio te 3% i kome?
    Ko ti je dao papir na koji treba da uplatis?
    Jel zavedeno da si platio te 3%?

    Ja sam recimo 30 Januara 2023 kupio kuću i plac.
    Vec 25 februara je bilo upisano u katastar 1/1 na moje ime.
    A nije mi stizalo nista iz poreske. Čak ni porez na promet nekretnine....Samo je stiglo rjesenje da se odobrava upis na moje ime...
    Platio sam "porez na promet, na osnovu ogovora XXX/XX". Platio sam 'Poreskoj Upravi' koja vise ne postoji nego je to sad 'Uprava Prihoda i Carina'.

    Moja uplata je "registrovana" jer mi ne traze da platim 3% od nove procjene vec RAZLIKU u odnosu na onih 3% koje sam ja platio.




    ================================================== ================================================
    ================================================== ================================================

    Kad vec idemo u detalje, u RJESENJU izmedju ostalog pise:

    "UTVRDJUJE SE poreskom ovezniku .... konacna obaveza poreza na promet nepokretnosti u iznosu od xxxx" a dalje pise i "na osnovu ogovora" iako je ugovor isti i na istu onu cifru na koju sam ja platio tih 3% tako da po meni (nisam advokat a ni smece iz institucija) ako je vec "na osnovu ugovora" onda se racuna 3% od te cifre iz ugovora (koju sam ja vec platio) a ne moze da bude veca cifra ako je i dalje "na osnovu ugovora". Ovo je jedna od rijetkih stvari koja moze da me 'izbavi' od ovih splacina.

    Dalje kaze...

    "RAZLIKU izmedju utvrdjenog poreza (onog gore) i uplacenog poreza (tih 3% koje sam platio prilikom kupovine stana, na cijenu iz ugovora) koja iznosi XXX poreski obveznik je duzan da uplati u roku od 10 dana od dana dostavljanja rjesenja (danas)"


    Nakon toga ide OBRAZLOZENJE gdje izmedju ostalog kaze:

    "MRTVI FIDEL dana .... 2018.podnio je Poreskoj upravi (sada Uprava prihoda i carina) prijavu za obracun poreza na promet nepokretnosti po osnovu Ugovora o prodaji XXX/XX iz XXXX 2018. u kojoj je iskazana trzista vrijednost od XX.XXX eura i ukupan iznos poreske obaveze od X.XXX eura (3% od prve cifre). U prilogu poreske prijave dostavljena je kopija naloga platioca iz XX.XX.2018. godine."

    onda manje-vise isto ****** da se oduzi tekst, bez potrebe pa ide ono "novo":

    "Iz nalaza misljenja vjestaka broj XX/X od XX.XX.2018. godine, koji su, nakon izlaska na lice mjesta sacinili V.D. vjestak geodetske struke i N.P. vjestak gradjevinske struke, proizilazi da trzista vrijednost predmetne nepokretnosti iznosi XX.XXX eura (30 'iljada vise nego cijene koju sam platio i koja je u ugovoru i na osnovu koje sam platio 3$)

    Nakon toga jos par pasusa da sam ja kupovinom nepokretnosti duzan da platim porez bla bla bla pa ide:

    "Osnovica za obracun poreza na promet nepokretnosti utvrdjena je u iznosu od XX.XXX eura (ta njihova procjena) i istu predstavlja trzisna vrijednost predmetne nepokretnosti, koja je utvrdjena procjenom, shodno ovlascenju iz clana 10, stav 1. i 3. Zakona o porezu na promet nepokretnosti, tj. na osnovu nalaza misljenja vjestaka broj XX/XXXXX od XX.XX.2018. godine kojeg je angazovao poreski organ u cilju provjere trzisne vrijednosti predmetnih nepokretnosti, a koji nalaz je poreski organ ocijenio kao jasan, potpun i dovoljno obrazlozen po svim pitanjima od znacaja za pravilno odlucivanje."


    I onda standardno...

    "...Na iznos se placa kamata po stopi od 0.03% dnevno...."

    i moja omiljena:

    "Zalba ne odlaze izvrsenje rjesenja..."


    I za kraj:

    "Protiv ovog rjesenja se moze izjaviti zalba Ministarstvu finansija Crne Gore kao drugostepenom organu...."

    ================================================== ================================================
    ================================================== ================================================






    Eto ispisah vise nego sto sam planirao a i bez realne potrebe ali neka bude ovdje... mozda jos nekom bude valjalo.
    Last edited by Fidel Castro; 28-03-23 at 23:20.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  10. #110
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    67
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Ne vidim da pise kad su ti ljudi izasli na teren i na osnovu kojih realnih parametara su procijenili?
    Zar ne pise na prvom resenju da je konacno resenje?

    p.s. Meni je bilo cudno u slucaju koji sam vec opisala, da ti procijenitelji ladno dizu cijene za godisnju naplatu poreza za nekretnine, a da ljudi zive u istoj nekretnini decenijama u zoni gdje nije pozeljna ni kupovina ni prodaja, pa je i totalno nerealna procjena vrijednosti i time svjesno podizu inflaciju.
    Last edited by LadyHawk; 28-03-23 at 23:20.

  11. #111
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,663
    Thanks Thanks Given 
    2,687
    Thanks Thanks Received 
    1,068
    Thanked in
    500 Posts

    Default

    Isti problem ja imam sa tim strvinarima iz bara
    Meni je ujak poklonio 6000m2 u crmicu
    Naravno posto ne moze poklon bez sa naslednika prvog reda,kod notara senada r zavrsimo ugovor i stavim realnu cijenu .zavrsim sve platim porez, dodje mi prije par mjeseci novi obracun posle 5 godina takodje uvecan za 980 €!!uglavnom-pogresno utvrdjeno cinjenicno stanje jos masu gluposti.plus su mi obracunali porez na 12000m2 ???a vlasnik sam 1/2 .vlasnik druge polovine mi je drugi ujak(pokojni)
    Zalio se preko advokata i cekam odluku ministarstva koju ce uprava izgubiti 100%


    Послато са SM-F926B помоћу Тапатока
    Last edited by aleksa111111; 28-03-23 at 23:21.
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  12. The Following User Says Thank You to aleksa111111 For This Useful Post:


  13. #112
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    67
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Auu, iskomplikuju zivot. Ko nadoknadjuje vrijeme, trazenje advokata, razgovore, prikupljanje dokumentacije ... Vrijeme, zivce, uzasnutost, sjekiraciju, tenziju.. Da li mozete tuziti personal imenom i prezimenom sto ste morali da ispravljate njihovu gresku?
    Last edited by LadyHawk; 28-03-23 at 23:30.

  14. #113
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    U mom slucaju sam imao utisak da je drzavi zafalilo para i da su upravi za porez dali instrukciju da uvecaju prihode. Moj slucaj je bio jednostavniji jer se radilo o ociglednoj greski u pogledu godista i namjene objekta. Toliko ociglednoj, da je moj utisak bio da se nije radilo o greski nego o namjeri, pa ako se budala ne bude zalila, neka placa.

    U tvom slucaju, procjena vrijednosti stana se vrsi u momentu kad se placa porez. Nakon pet godina vrijednost stana bi trebala biti umanjena po osnovu godina, a ne uvecana. Nijesu tu cista posla. Mora da je opet zafalilo para drzavi.

  15. #114
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    67
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Ja sam ubijedjena da treba licno tuziti one koji urade pogresno, pa se pokrivali kolektivnom odgovornoscu institucije koliko god hoce.
    Kad sam imala jedan spor, nije mi institucija bila kriva, nego personalno radnik u instituciji. Ne radi vise posao kojeg nije bio ni dostojan. Ladno na sudu, ime prezime i usput nadimak. Ne da nisam zalila, nije mi palo na pamet da precutim, jer bi monstrum urnisao sve koji bi mu dosli naknadno. Funkcija je moc, a to izvitoperi realnost i ljudskost.

  16. The Following User Says Thank You to LadyHawk For This Useful Post:


  17. #115
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,839
    Thanks Thanks Given 
    2,687
    Thanks Thanks Received 
    2,565
    Thanked in
    1,450 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LadyHawk View Post
    Ja sam ubijedjena da treba licno tuziti one koji urade pogresno, pa se pokrivali kolektivnom odgovornoscu institucije koliko god hoce.
    Kad sam imala jedan spor, nije mi institucija bila kriva, nego personalno radnik u instituciji. Ne radi vise posao kojeg nije bio ni dostojan. Ladno na sudu, ime prezime i usput nadimak. Ne da nisam zalila, nije mi palo na pamet da precutim, jer bi monstrum urnisao sve koji bi mu dosli naknadno. Funkcija je moc, a to izvitoperi realnost i ljudskost.
    to bi trebalo da ih institucija tuzi naknadno , nego dobar si momak
    a ovo za kolegu ovo retroaktivno ili je mucka ili zgrada nije bila legalna imala sve papire pa nisu mozda zbog toga mogli da utvrde cinjenicno stanje
    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    Last edited by NetworkMaster; 29-03-23 at 05:50.

  18. #116
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,788
    Thanks Thanks Given 
    10,929
    Thanks Thanks Received 
    5,156
    Thanked in
    2,404 Posts

    Default

    A imate li rješenja od prije 6-7g. prethodnih vlasnika za tu zemlju u Crmnicu i stanove u Bar? Mislim na rješenja o godišnjem porezu gdje ima vrijednost nekretnine procijenjena od lokalne uprave.Možete li se na to pozvati?

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  19. #117
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,287
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,614
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    A imate li rješenja od prije 6-7g. prethodnih vlasnika za tu zemlju u Crmnicu i stanove u Bar? Mislim na rješenja o godišnjem porezu gdje ima vrijednost nekretnine procijenjena od lokalne uprave.Možete li se na to pozvati?

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    Nema rjesenja jer se isto ne radi osim u slučaju kupo-prodaje.

    Ima procjena Uprave Prihoda na osnovu koje se naplaćuje godišnji porez ali to nije isto a i realno je ta "lokalna procjena" bliza njihovoj cifri nego mojoj koju sam platio 2018. god.

    Inace je ta cifra za 2018. za 25% veca u odnosu na 2021. godinu a sad mi rekose da za 2023. ocekujem povecanje od najmanje toliko, vrlo moguce i preko 30%.

    Eto vam opet "referentna tacka" koja dijelom objasnjava poskupljenje i rente stanova i same prodaje.


    Inače su mi u Opštini rekli da je sve regularno, da imaju preko 8000 predmeta iz 2018. godine koje sad rade tako da je to ono sto sam pretpostavljao i pominjao - jednostavno im se nagomilao posao jer niko nista ne radi...

    Zato je i sad pocelo da stize svima koji su nekretnine uzeli 2018. godine, makar kad je Bar u pitanju.

    Reloh li ja "izio vuk magarca"? E to.

    Poslato preko goluba pismonoše
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  20. #118
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    67 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Zanima me jedna stvar...

    Kupio sam stan ima 5 godina.

    Uredno sam platio porez pri kupovini i od tada uredno placam porez na nepokretnost.

    Jutros mi je, nakon 5 godina, stiglo pismo iz Uprave Prihoda da su vrsili neku ponovnu procjenu i da je ona utvrdjena na znatno visociji iznos od onoga koji sam ja platio i za koji sam placao porez... te shodno tome moram sad da platim razliku koja je blizu 'iljadu eura.

    O cemu se radi i ima li kakve vajde da se co'ek zali i ide preko advokata ili je ono "cuti dok te karam" parola u ovoj nesreci od zemlje?
    Ja sam dobio danas rjesenje. 7200e. Za lijek ih trosili.
    Pitao sam za tvoj slucaj. Duzan si da platis po ugovoru 3%. Ako se naknadno procjeni da je trzisna cijena beca, onda si duzan. da platis razliku. Pitah a sto da je trzisna cijena veca, rekose onda da se placa ona veca. Ako ti ke to u PG dje si mi bio komsija, mogu ti dat kontakt poreske


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    COMMUNITAS CIVITATIS CATHARI
    navigare necesse est, vivere non est necesse



  21. #119
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,287
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,614
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by branko.kotor View Post
    Ja sam dobio danas rjesenje. 7200e. Za lijek ih trosili.
    Pitao sam za tvoj slucaj. Duzan si da platis po ugovoru 3%. Ako se naknadno procjeni da je trzisna cijena beca, onda si duzan. da platis razliku. Pitah a sto da je trzisna cijena veca, rekose onda da se placa ona veca. Ako ti ke to u PG dje si mi bio komsija, mogu ti dat kontakt poreske


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    7200e da platis razliku? Aoh.

    Da, znam ja sve to. Ja sam i platio 3% po ugovoru znajući da mogu da ga procijene nesto više. Ali nisam očekivao da ce ga procijenit' toliko vise i da ce rjesenje stic' nakon 5 godina.

    Inace imaju oni jos jednu dobru foru iz ladice.. ne zastarjeva 5 godina od zakljucanja ugovora nego od prvog godisnjeg poreza ili kad vec tako da praktično imaju jedno godinu dana "lufta" da opeljese svakog... Sad je na redu 2018. godina i imaju cijelu ovu godinu da je završe.

    I tako ce vazda kasnit' 5 godina ali sto ima veze... sve je regularno i po zakonu.

    P.S. Nije PG, Bar je u pitanju.

    Poslato preko goluba pismonoše
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  22. #120
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    1,719
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    924
    Thanked in
    471 Posts

    Default

    Prijatelji fudbala iz Bara, nije mi jasno kako to kod vas funkcioniše...

    Ja sam prošle godine kupovao neku zemlju u dvije opštine, redosled je bio notar-ugovor, on šalje opštinskoj poreskoj službi i katastru. Poreska obračuna porez i pošalje rešenje, platiš 3% na cijenu iz ugovora, katastar potom knjiži zemlju i šalje rešenje.

    Možda je kod kupovine stana drukčije, ali čisto sumnjam...mora da je do barske opštine.

    Što da su procijenili vrijednost stana manje, bi li vratili preplaćeni iznos?

    Što ih ne pita jesmo li za to glasali? To izgleda jedino pali.

  23. #121
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    67
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    to bi trebalo da ih institucija tuzi naknadno , nego dobar si momak
    a ovo za kolegu ovo retroaktivno ili je mucka ili zgrada nije bila legalna imala sve papire pa nisu mozda zbog toga mogli da utvrde cinjenicno stanje
    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    Ja sam shvatila da je personal problem a ne fiktivna kolektivna organizacija. Cak mi se poklopilo da nema slucajnosti.
    Zloupotreba funkcije = traljavost u radu, neznanje, patolosko izivljavanje pod plastom institucije, bezobzirnost, i pokrivanjem sa par uigranih kolega kojih moze biti a i ne mora. Nista manje od toga nije u pitanju. E, sad, sto osteceni nema cakru da imenuje zloradnika koji mu urnise zivot, familiju/ jer stanje nepravde, sjekiracije i iritacije nije lako potisnuti u svim trenucima/, e to je mazohizam. Mazohisti pokriju sa nazivom institucije svoj bijes , i uglavnom urlicu na instituciju sve sa opravdanom ljutnjom, ali monstrum/i nastavljaju svoje izivljavanje i dalje.
    Vidjela sam svasta od nepravde, i zalila ljude, a na kraju su klonuli i zgazili i sebe i sve naredne koji su dolazili na nakovanj istih.

    E pa,ja sam uz Bozju pomoc i podrsku uzvratila sudski i odradila dobro djelo i za druge potencijalne zrtve. Samo konkretno i sa cinjenicama. Da sam ignorisala / nasa izandjala kukavicka fora kao ulizicke "mudrosti" strpljen spasen / ne bih dobila spor.
    Momak ili karakter, ne bih detaljisala.
    Last edited by LadyHawk; 29-03-23 at 11:20.

  24. #122
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,287
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,614
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bayo View Post
    Prijatelji fudbala iz Bara, nije mi jasno kako to kod vas funkcioniše...

    Ja sam prošle godine kupovao neku zemlju u dvije opštine, redosled je bio notar-ugovor, on šalje opštinskoj poreskoj službi i katastru. Poreska obračuna porez i pošalje rešenje, platiš 3% na cijenu iz ugovora, katastar potom knjiži zemlju i šalje rešenje.

    Možda je kod kupovine stana drukčije, ali čisto sumnjam...mora da je do barske opštine.

    Što da su procijenili vrijednost stana manje, bi li vratili preplaćeni iznos?

    Što ih ne pita jesmo li za to glasali? To izgleda jedino pali.
    Ne znam kako funkcionise kupovina zemlje i da li dolaze ovi pomenuti vjestaci (gradjevinar i geodet) da vrse procjenu zemlje.

    Za stanove je tako a vjerujem da je to u svakoj opstini, ne samo u Baru. Jedina razlika je sto mozda u drugim opstinama to bolje funkcionise a u Baru evo kasne 5 godina sa predmetima jer nemaju kad od kafa i cigara.

    Taj redosled je isti i za stan. Jedino sto na kraju dodju i ti vjestaci koji ti kazu da na osnovu njihove procjene (koja je nepoznata u tom trenutku) moze da dodje do korekcije za koju onda treba platit' razliku a da bi to rjesenje trebalo da dodje uskoro, AKO bude kakve korekcije/promjene. Posto nije doslo za 5 godina, racunao sam da je to odavno prihvaceno i zavrseno. Ocigledno to nije slucaj.

    Da su vjestaci procijenili manje (to se nikad nece desit') onda se svakako uzima veca osnovica, tj. onaj placen iznos iz ugovora. Niko ti nista nece vratit' u bilo kojem slucaju, ne boj se.


    Mogu samo zamislit' koliko ce ljudi usrecit' sa ovim "korekcijama", pogotovo danas sa kidanjima svih ostalih proizvoda i usluga.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  25. #123
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    67
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Fidel, ako su oni u pravu, 5 godina fore po zakonu, procjena ispadne realna, onda je situacija u tvoju korist, ma kako djelovalo, inflacija je odradila svoje, i vrijednost te cifre nije ista kao prije 5 god. Cak ni kredit ne bi prosao bolje.

  26. #124
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,287
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    4,614
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LadyHawk View Post
    Fidel, ako su oni u pravu, 5 godina fore po zakonu, procjena ispadne realna, onda je situacija u tvoju korist, ma kako djelovalo, inflacija je odradila svoje, i vrijednost te cifre nije ista kao prije 5 god. Cak ni kredit ne bi prosao bolje.
    To sto ti pricas nema bas nikakve veze sa zivotom.

    Inflacija i veca vrijednost nekretnine u zadnjih godinu/dvije nemaju nikakve veze sa procjenom koja je radjena prije 5 godina.

    Da ne komentarisem dalje jer nema potrebe.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  27. #125
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    67
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    A i ja nasla da komentarisem kad je neko nervozan sa razlogom. Ko ga... Tudja posla.
    Prastaj.

  28. The Following User Says Thank You to LadyHawk For This Useful Post:


Page 5 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. sadasnji porez na IT opermu u CG ?
    By daconi in forum Hardware
    Replies: 3
    Last Post: 02-10-07, 10:42
  2. porez na dobit
    By shrek in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 29-09-06, 01:19
  3. Porez na vikendice (za strane drzavljane)
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 75
    Last Post: 05-04-06, 12:59
  4. GZP - Porez na bogatstvo steceno u periodu od 1992 - 2004
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 31-07-04, 11:04
  5. Porez na vozila!!!
    By shale in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 46
    Last Post: 17-04-04, 05:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •