Results 1 to 20 of 20

Thread: Možda i važnije od kvadrata

  1. #1
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default Možda i važnije od kvadrata

    Prijatelji (sporta) građevina,

    dobar dan. Kao možda najmlađi (po članstvu) aktivni član ovog foruma, uzeću slobodu da otvorim jedan topic, koji se neće direktno ticati kvadrata, maltera, betona, ali je takođe vrlo važan. Imam osjećaj da se na drugim topicima, koji su otovoreni sa nekim drugim odleti u of topice, pa možda da ovdje bude neka vrsta kontejnera za iste.

    Za početak, evo jedne teme za raspravu. Većina ste ljubitelji nekretnina ovako ili onako. Svakako, niko se ne bi bunio da mu lako neka padne u krilo, nasleđem ili na drugi način.
    No, da li se ista baš toliko isplati investirati u nekretnine? I da li će se isplatiti u budućnosti. Trenutno u Crnoj Gori imamo dosta izraženu tražnju za nekretninama, jer su kamate u bankama toliko niske da se ljudima ne drži štednja tamo, a neki alternativni načini finansijskog tržišta za retail baš i nisu zaživjeli. Onda ajde da se kupi nešto u City Kvart naći ćemo neke studente da im uzimamo kiriju, kolika god da je, veća je od kamate u banci. A i oni koji su zainteresovani da kupe stan za stanovanje, sada su niske kamate, posledično, niske su i rate, jer većina razmišlja koliko može da odvoji od plate, kao da će dovijeka imati istu platu. Još najveći danak neiskustvu varijabilna kamata libor+ nešto, biće da se plače kao od kredita u francima.
    U Podgorici čak i nismo imali rast cijena nekretnina kao neki gradovi u okruženju npr Beograd iz razloga što je radikalan pad kamata građevinska industrija dočekala sa spremnim placevima i urbanističkim planovima i gradi kao luda, što nije bio slučaj 2007. Tako da su novu generisanu tražnju poklopili ponudom i zaradili nestvarne profite. Kvalitet života na navedenim mjestima poput City Kvarta, ako niste student...? Pa pitajte "odrasle" stanovnike, ali to je već druga tema.
    Što nosi budućnost? Cijene nekretnine raste. Da, ali zamislite da ste prije pet godina umjesto 40.000 za garsonjeru u City Kvartu kupili recimo 4x10.000 zicere Apple, Google, Microsoft i Amazon. Zaradili bi paaaaa... x3-x4 negdje. Da li bi ste uzeli toliko od kirije i rasta cijene? Nisam siguran. Cijene akcija bi mogle pasti? Da, a nekretnine 2007?
    Ovo nije da propagiram bilo koju alternativu, moglo se uložiti višak i u neke druge stvari. Samo navodim kao primjer i priznajem igram se malo đavolovog advokata protiv većinskog mišljenja jer mi je zabavno.
    Ide nam kriza, državnih finansija, a posledično i ekonomije. Što mislite, ako se skrate plate i otpusti dio administracije, koja je realno dobrim dijelom generisala tražnju za nekretninama i stambenim kreditima, što će se desiti sa tržištem?
    Koliko će vremena proći dok se neko iz vlasti ne sjeti da krvavo oporezuje drugi, treći, četvrti stan progresivno?
    Da li očekujete da će u krizi kirije ostati iste? Prvo poslovnih prostora pa ostalog?
    Evo malo pitanja da se raspravljamo, a da nisu kvadrati

  2. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Kompleksna je tema. Crnogorci i smisao za biznis...pa još i kupovina akcija pomenutih megagiganata u svijetu biznisa... Ja koliko znam, pomenuti City kvart je na početku bio vrlo lijep projekat. Nisu samo ljudi sa "viškom novca" kupovali stanove , raspitaj se pa ćeš saznati da tamo žive i najbolje arhitekte, doktori, inžinjeri, profesori sa univerziteta. Kako su prvi dio veoma lako i brzo prodali, kako je potražnja postala neočekivano visoka, tako je halapljivost investitora preovladala, posebno kod Zetagradnje koja je uništila projektom drugi dio... Ja se apsolutno ne slažem sa mnogima oko tolikog mračenja pomenutog kvarta. Slažem se da nije ispao kako je trebalo, ljudi su se masovno žalili na lošu izolaciju, pregradne gipsane ploče od zidova soba...drugi dio koji se gradio mješavina baćinih i čelebičevih zgrada koji je u unutrašnjosti samo parkin prostor ali ja i dalje ne vidim da je taj toliko pominjani kvart drugačiji od dijela preko Morače koji je čak tužno oronuo, a prostor još nagrđeniji od City Kvarta osim tog drveća koje je poraslo tokom decenija. Sasvim je normalno za glavne gradove da se šire, da se gradi, a ja mislim da je cijena nekretnina ovdje itekako prihvatljiva koliko god većini bio veliki problem da do kredita uopšte i dođu, da bi kupili nekretninu. Jasno je da će doći do stagnacije ali to nije ni malo dobro, jer je građevinarstvo itekako veliki pokretač ekonomije. Ljudi misle pašće cijene ali ne kapiraju koliko će ako do toga dođe pasti standard i kako će uopšte dobijatiu kredite i što će im na kraju uopšte biti dostupno za kupovinu, jer u tim situacijama dolazi i do pada kvaliteta koji je inače bio uglavnom vrlo upitan.

    O oporezivanju se slažem. Samo jednom su bili objavljeni podaci Monstata koliko ljudi posjeduje, 2,3,4,5 stanova... Sjećam se da sam čitao po 3 puta cifre, da neko može da ima toliki broj stanova i ko su uopšte ti ljudi. Nismo svi imali nekretnine na primorju koje smo prodavali bogatim rusima...

  4. #3
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    @Director Ajde da ne lijepim citate. City Kvart sam pomenuo više kao paradigmu đe je kupljena gomila nekretnina i za rentiranje, a što se ukusa tiče, neko voli popa, neko popadiju. Niđe, škole, vrtića, sportskog terena, recimo sve to ima preko Morače, ili Blokovi, ali da ne duljimo.
    Ja sam pare od babina đece usekao po 1000-2000 u ove papire i reći ću samo tićile se legle se. Kako je krenulo biće za Harvard.
    Samo malo problematizujem i hejtujem ulaganje u nekretnine, jer cijenim uvijek treba gledati sa svake strane. Kad je riječ o nekretninama kao investiciji radije bih kupovao zemlju, jer je na dugi rok veći profit. Zemlja je ograničen resurs, stanovi nisu...
    Jedna anegdota. Drugar za multinacionalku tražio ofis i našao u Hercegovačkoj. Čovjek nudio za 1200, drugar imao budžet 1.000 EUR mjesečno, a moglo je i dvije godine unaprijed, ugovor na četri godine. Izdavalac živ nije htio "već sam sa 1.500 koliko su plaćali prošli" (koji su se islelili) spustio na 1.200. Danas stoji "izdaje se". Od tada nije izdato, a prošle su godine. A da ti je neko rekao 2006. da možeš kiksati sa poslovnim prostorom u Hercegovačkoj i da ga ne možeš izdati?
    Opet, ako bih komercijalno odlučio da investiram u nekretnine, išao bih u REIT. Real Estate Investment Trust. Neđe kad stignem nešto ću dopisati o tome.

  5. #4
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,125
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Ovo je zemlja svakojakog kriminala i šverca, gdje su gomilu nekretnina koje pominjete, uzeli razni narcosi i šverceri cigara sa sjevera, koji niti bolje umiju, niti se mogu svrstati u taj okvir kao neko ko to radi radi investiranja i zarade. A to se lako može uočiti, vidjevši gro zgrada sa polovinom prodatih stanova, a niko nikad u njih ušao nije.
    Drugi dio su ti ljudi iz dijaspore, koji iz nostalgičnih ili kojih god drugih razloga, uzmu nekretninu/e kod nas, pa neko njihov ovdje to izdaje i prihoduje, dok ovi ne odluče da se vrate u svoju domovinu.
    I sledeći dio su npr. roditelji, koju uzmu nekretninu ne bi li imali đeci što ostavit', koji u međuvremenu rentiraju iste ne bi li što prihodovali do tad, i isplatili to ulaganje koliko budu mogli..
    I na kraju ti ostaje, po meni najmanji procenat svih ostalih, ljudi koji su kupili nekretninu da žive u nju...
    Tako da... daleko je sve to od sfere nekog biznisa, ulaganja i bilo što slično...

  6. The Following User Says Thank You to ^^0LIvEr_QuEeN^^ For This Useful Post:


  7. #5
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Ukapirao sam ali sam opet morao dati i svoj komentar . Ja nisam od onih koji je ulagao u nekretnine osim za one koje mi služe da bi živio. Kada bi ulagao u nekretnine, da imam novca, vjerujem da bi imao koristi ali mi možda ne bi bila prioritetna stvar, međutim jeste svakako primamljiva. Ovo što si pomenuo oko ulaganja u akcije, ne bi bilo loše da neđe me uputiš ako nađeš vremena i ako si voljan .
    Hercegovačka , kao i sam centar je doživio sunovrat sa poslovnim prostorima , prvenstveno od kada je otvoren Delta City kao šoping centar. To nismo mi mogli da očekujemo jer živimo u CG koja je svoj prvi veliki šoping centar dobila 2009. Do tada smo imali robnu kuću u centru i sami centar kao šoping zonu. Nikada više centar neće zaživjeti. Ostaće i dalje donekle zbog kafana primamljiv i to je to. Ne možemo očekivati da Hercegovačka i starim prizemnim ostacima kuća bude neka atraktivna lokacija za poslovne prostore. To postoji u metropolama , a mi imamo centar grada u kojem se susrijeću ostaci kasabe i arhitekture iz socijalizma. Ne ide to tako. Nedostatak vizije je osnovni problem Crnogoraca.

  8. #6
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Ajde još jedna stvarčica, pa da pasam ovo jutro. Ostadoh dužan za REIT. Dakle, u Americi su to nekretninski fondovi. Ako misliš da će da rastu nekretnine, kupuješ fondove. Ako kupiš pojedinačnu nekretninu možeš se ubit od para, ali i kasat, ovako se fiversifikuješ. Industrija je razvijena do mjere, da su većina fondova specijalizovani. Za magacine, stanove, šoping prostore, kancelarije, fabrike, healthcare etc... Ti ulažeš u fond, ekipa kupuje nekretnine, izdaje, naplaćuje kirije, održava, osigurava, bavi se porezima, ukratko hendluje sve što treba. I uzima obično 20% kirije kao svoj prihod, a ostalo isplaćuje kao dividendu. Rast tržišta te vrste nekretnine, posledično i kirija, podižu vrijednost akcija. takođe, cijene su vezane, naravno i sa kamatama, odnosno postoji obrnuta korelacija.
    Ali to je USA sa najdubljim tržištima svega na svijetu, đe još samo đecu nisu sekjuritizovali (pretvorili njihovu vrijednost u akcije ili makar izvukli neki derivat da se kladiš)
    Zato su i najinovativniji na svijetu

  9. #7
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Cijena kvadrata ima svoju važnost i po njoj se određuje cijena stana (mada je u nekim zemljama veliki faktor i broj soba). Anw... Da krenemo od početka građevinskog odnosno nekretninskog poduhvata.
    Postoje tržišta kupaca, gdje kupac vodi glavnu riječ, i tržišta prodavaca gdje prodavac vodi glavnu riječ. Koje će tržište biti zavisi da li je veća ponuda ili tražnja, ako je tržište "savršeno" ili blisko tome. Ukoliko je "imperfektno" odnosno jedna strana može ozbiljno da upravlja ponudom ili tražnjom, tada stalno može biti jedna vrsta tržišta, i jedna strana će voditi glavnu riječ. Ovo se često dešava i tamo gdje nisu uređene stvari, pa jači tlači.
    Crna Gora tržište nekretnina, posebno novogradnje je tržište prodavca. Jednostavno, kao kupac ste mnogo finansijski, a posledično i pregovarački, slabija strana u pregovorima.
    Npr. Ugovori su tipski. Vi insistirate na izmjeni nekih tačaka. Kolika je šansa da vam se izađe u susret? Realno minimalna ili nikakva ako se radi o nečem iole ozbiljnijem što može tangirati prodavca.
    Moje je iskustvo da ugovor sadrži samo klauzule koje obavezuju kupca, a ništa prodavca. Sem eto da isporuči stan, a i to samo garantuje kapitalom firme.
    Na primjer, realno bi bilo da ugovor sadrži neki prilog gdje će se specificirati oprema koja se ugrađuje. Npr klasa i vrsta i eventualno gdje se može brand i model parketa, utičnica, kablova, unutrašnje i spoljne stolarije, sanitarija, pločica, svih instalacija, lifta koji se ugrađuje, i gomila drugih stvari. E, da, i najvažnije, ako platim unaprijed činidbena garancija banke za ugovor i penale, da se ne jurim sa budalama ako puknu meanwhile.
    Ako niste znali Čelebić i Zetagradnja sada grade i u Sloveniji. I sve to stoji u ugovorima.
    Sredila država. Kod nas kad kupiš smoki ima neka specifikacija, a nema za stan, makar nije uobičajna, a ako ima, to je uzmi ili ostavi. Sve je na riječ investitora i sve je ok dok market raste i investitoru dobro ide. But, what if... Katel, npr...
    Jedna trivia za Sloveniju. Čelebić taman sredio sve papire i da krene da radi, ali odjednom ne može. Razlog: u dvije učionice škole pored gradilišta zgrada će smanjiti osučanost. I žalila se direktorica. Imajući u vidu da je to Ljubljana, gdje nije baš moguće "završit" kod nekog, na kraju je školi dao određeni broj parking mjesta da izdaju kao kompenzaciju. Posledično, sa manjim parkingom ima i lošiju i jeftiniju prodaju i gubitak. Ali, Slovenija...
    Možda su i ove stvarčice iz ugovora, važnije od kvadrata.
    Last edited by Gagarin; 23-10-20 at 19:41.

  10. #8
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^^0LIvEr_QuEeN^^ View Post
    Ovo je zemlja svakojakog kriminala i šverca, gdje su gomilu nekretnina koje pominjete, uzeli razni narcosi i šverceri cigara sa sjevera, koji niti bolje umiju, niti se mogu svrstati u taj okvir kao neko ko to radi radi investiranja i zarade. A to se lako može uočiti, vidjevši gro zgrada sa polovinom prodatih stanova, a niko nikad u njih ušao nije.
    Drugi dio su ti ljudi iz dijaspore, koji iz nostalgičnih ili kojih god drugih razloga, uzmu nekretninu/e kod nas, pa neko njihov ovdje to izdaje i prihoduje, dok ovi ne odluče da se vrate u svoju domovinu.
    I sledeći dio su npr. roditelji, koju uzmu nekretninu ne bi li imali đeci što ostavit', koji u međuvremenu rentiraju iste ne bi li što prihodovali do tad, i isplatili to ulaganje koliko budu mogli..
    I na kraju ti ostaje, po meni najmanji procenat svih ostalih, ljudi koji su kupili nekretninu da žive u nju...
    Tako da... daleko je sve to od sfere nekog biznisa, ulaganja i bilo što slično...
    Složio bi se sa tvojim komentarom mada dosta tog biznisa nekretninama rade razne agencije. Mnogi su tokom buma sa nekretninama 2007 obezbijedili svoje unuke... Legitimno svakako ali nemojmo zaboraviti da i dalje imamo ne baš mali broj onih koji su bogatstvo stekli pljačkom društvene imovine i raznim mahinacijama, posebno devedesetih godina kada se tragedija jednog naroda koristila da bi se isti u muci besomučno pljačkao ne samo inflacijom već i na mnogo drugih načina. Otud i podaci koji se vješto ne prikazuju godinama o tome koliko hiljada samo ima onih koji su vlasnici i po 5 stanova...

  11. #9
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    129
    Thanks Thanks Received 
    289
    Thanked in
    190 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Cijena kvadrata ima svoju važnost i po njoj se određuje cijena stana (mada je u nekim zemljama veliki faktor i broj soba). Anw... Da krenemo od početka građevinskog odnosno nekretninskog poduhvata.
    Postoje tržišta kupaca, gdje kupac vodi glavnu riječ, i tržišta prodavaca gdje prodavac vodi glavnu riječ. Koje će tržište biti zavisi da li je veća ponuda ili tražnja, ako je tržište "savršeno" ili blisko tome. Ukoliko je "imperfektno" odnosno jedna strana može ozbiljno da upravlja ponudom ili tražnjom, tada stalno može biti jedna vrsta tržišta, i jedna strana će voditi glavnu riječ. Ovo se često dešava i tamo gdje nisu uređene stvari, pa jači tlači.
    Crna Gora tržište nekretnina, posebno novogradnje je tržište prodavca. Jednostavno, kao kupac ste mnogo finansijski, a posledično i pregovarački, slabija strana u pregovorima.
    Npr. Ugovori su tipski. Vi insistirate na izmjeni nekih tačaka. Kolika je šansa da vam se izađe u susret? Realno minimalna ili nikakva ako se radi o nečem iole ozbiljnijem što može tangirati prodavca.
    Moje je iskustvo da ugovor sadrži samo klauzule koje obavezuju kupca, a ništa prodavca. Sem eto da isporuči stan, a i to samo garantuje kapitalom firme.
    Na primjer, realno bi bilo da ugovor sadrži neki prilog gdje će se specificirati oprema koja se ugrađuje. Npr klasa i vrsta i eventualno gdje se može brand i model parketa, utičnica, kablova, unutrašnje i spoljne stolarije, sanitarija, pločica, svih instalacija, lifta koji se ugrađuje, i gomila drugih stvari. E, da, i najvažnije, ako platim unaprijed činidbena garancija banke za ugovor i penale, da se ne jurim sa budalama ako puknu meanwhile.
    Ako niste znali Čelebić i Zetagradnja sada grade i u Sloveniji. I sve to stoji u ugovorima.
    Sredila država. Kod nas kad kupiš smoki ima neka specifikacija, a nema za stan, makar nije uobičajna, a ako ima, to je uzmi ili ostavi. Sve je na riječ investitora i sve je ok dok market raste i investitoru dobro ide. But, what if... Katel, npr...
    Jedna trivia za Sloveniju. Čelebić taman sredio sve papire i da krene da radi, ali odjednom ne može. Razlog: u dvije učionice škole pored gradilišta zgrada će smanjiti osučanost. I žalila se direktorica. Imajući u vidu da je to Ljubljana, gdje nije baš moguće "završit" kod nekog, na kraju je školi dao određeni broj parking mjesta da izdaju kao kompenzaciju. Posledično, sa manjim parkingom ima i lošiju i jeftiniju prodaju i gubitak. Ali, Slovenija...
    Možda su i ove stvarčice iz ugovora, važnije od kvadrata.
    da se kod nas pita struka kao u sloveniji,pola zgrada u podgoricu ne bi nikad dobili dozvolu.
    ovdje je bilo vazno da znas mugosu i da dozvolis da se ogrebe,i onda dobijas dozvolu za bilo koji plac da gradis sto ti dusa zeli ,nevazno oce li kome smetati ta zgrada i ima li upotrebnu dozvolu
    toliko zgrada bez vizije ,parkinga,kvaliteta radova,inspekcije... i niko nikad nije odgovarao za fusleraj ni investitori,ni inspekcija,ni ovi sto im dadose dozvole,ni urbanisti
    kod nas mito sve zavrsava

  12. #10
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kikiriki View Post
    da se kod nas pita struka kao u sloveniji,pola zgrada u podgoricu ne bi nikad dobili dozvolu.
    ovdje je bilo vazno da znas mugosu i da dozvolis da se ogrebe,i onda dobijas dozvolu za bilo koji plac da gradis sto ti dusa zeli ,nevazno oce li kome smetati ta zgrada i ima li upotrebnu dozvolu
    toliko zgrada bez vizije ,parkinga,kvaliteta radova,inspekcije... i niko nikad nije odgovarao za fusleraj ni investitori,ni inspekcija,ni ovi sto im dadose dozvole,ni urbanisti
    kod nas mito sve zavrsava
    U pravu si, ali ne skroz. Kada bi kupci krenuli da jašu po invesititorima, dižu parnice, pritisak u medijima, zaštita potrošača, drugačije bi bilo.

  13. #11
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Idemo dalje... Možda je od broja kvadrata važniji i komšiluk. Svi znamo fraze o komšijama i vic kad Cigo kaže da je njegova kuća duplo skuplja od susjedne doktorove, jer je komšija Cigovoj kući doktor, a doktorovoj Cigo.
    Dakle, negdje na makro nivou to se odnosi na lokaciju nekretnine. Ne košta isto kuća u favelu i đe su pored ambasade. Već sam pominjao da su pojedine zgrade i kvartove otprilike imali sličnu klasnu populaciju čak i u socijalističkom Titogradu. Na pričamo vani koliko to znači, ali polako i kod nas.
    mala digresija, vjerovatno čitate i pražnjenju centara Barselone, Pariza, Venecije odavno jer sve ode na Airnb da se izdaje. Pa i oni koji ostanu, skoro su pustinjaci u moru turista od kojih ne mogu disati.
    Elem, komšiluk može i na mikronivou da ti znači. Fini i normalni narod u ulaz je blago. Jedna kretenska familija dovoljna je da cio ulaz izludi. Mada, mnogo je više bezobraznih nego ludaka, pa kad im "malo ozbiljnije" skreneš pažnju, odjednom nisu ludi.
    Uglavnom, u novogradnjama ljudi su se ispružili svoje pare ili plaćaju kredite kako bi imali krov nad glavom. Uglavnom, to budu ljudi koji sebi mogu priuštiti stan&plaćanje kredita, znači malo sređeniji i obrazovaniji sloj, uglavnom... Problem nastaje ako vam je u ulaz investirao neki lerdi da plasira višak para, pa sada izdaje ili na dan ili studentima, a nekada je i mjesto za prodaju njegove robe i cross selling za još ponešto (ima ovakvih situacija u City Kvartu ohoho). Ili ako ih investitor nije prodao, ne žuri mu se, drži cijenu, pa ih izdaje na dan (Zetagradnja). Ili su stan iznajmili studenti koji vole burni studentski život. E, ako sve ovo izbjegnete, time što su stanovi kupili "krajnji korisnici" onda stvari OK izgledaju. Budžet za ulaz svi sa merakom uplaćuju, jer ga koriste i u njihovom je interesu, a i puno je skuplje preko izvršitelja.
    Ono što može da nagrdi najbolji stan u ulazu sa idealnim komšilukom jesu poslovni prostori. Znam za par situacija, jedna i u mirnom Bloku IX da su ljudi u bescjenje prodavali stan na I spratu zbog poslovnog prostora ispod. Konkretno u mom kraju izvjesn Radulović držao je kafanu gdje je publika bila sukladno njemu, lerdi, kamata, qrve. Na 100 m od kafane ljeti sam kroz otovreni balkon slušao maltretiranja nekog jadnika koji je dužan pare. Dolazila policija, ali... Stvari su krenule drugačije kada se baš ozbiljno zamjerio policiji, pa su onda "dospjele" odjednom sve prijave i kazne i pravna država. Trajalo je još malo, bilo je vriske droplja kad ih u maricu ubačaju, ali sad je tu kladionica. Stanari, npr nisu htjeli da mu daju saglasnost za baštu, pa je išao po kućama i prijetio. I tu se zeznuo, prijetio pogrešnome. U svom tom periodu lik sa porodicom sa prvog sprata izgubio živca i proda prvome što je naišao za smiješne pare stan.
    Sad Aroma u mom hoodu otvara dragstor ne dosta daleko od mene, ali svakako je kazna za sve iznad prodavnice.
    Case City Kvart, stan iznad Gurmana prodat za nekih 900 e/m2. Zašto za jade. Inače restorani uredno svoje kuhinje kače na venitalaciju stanara, koja je napravljena za 10-ak ručkova dnevno da se skuva po kućama, a u restorane je 100-ak ručkova. Smrdi i na 5 sprat na pržaniju iz restorana.
    Svi bi trebali po propisu da imaju svoje ventilacije, ali... Onda niko ne bi otvara kafanu koliko to košta.
    Ujedno, kafane uveče. Još kad ti je hood popularan za izlaske. Da instaliraš podočnjake kao operativni sistem
    Nema ovdje previše novoga, ali eto... Još jedna stvar koja je važna a gdje često ne možeš da utičeš. Što više, promjenjiva je kao pogled na more u Budvi

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  15. #12
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Jedno od najgorih iskustava koje sam imao tokom stanovanja je bio diler droge u mom ulazu...Mislim da bi ladno mogao scenario nekog filma da napišem što sam tu sve gledao. Od likova koji te dočekaju u ulazu jer razvale vrata dok čekaju dozu i dilera, kriziraju na stepenicam dok vi u naručju držite bebu, čekate lift i kada vam proradi instikt da zaštitite dijete od potencijalne opasnosti. Imao sam par loših situacija u kojima mi je "padala klapna" sa bahatim kokain mangupima , a najgore od svega jeste sveopšte spuštanje glava komšija, od kojih su neki bili pripadnici MUP-a i da niko ništa nije smio od straha da uradi po tom pitanju. Tragično je izgubio život i time je okončan i jedan užasan period stanovanja. U tom periodu sam shvatio koliko "viđenih" podgoričana je navučeno na drogu, koji je to broj ljudi bio, to je nerealno. Slično sam gledao u Bloku 5 tokom devedesetih kada su drugovi išli u nabavku gandže kod tada jednog od poznatih dilera u Bloku, a koji je u stanu držao narkotike da opskrbi vjerujem sve narkomane raznim drogama za mjesec dana.
    A tek okupljanje ispred zgrada, unutar blokova naselja, buka do ujutru od vike, smijanja...pa malo je naselja koja to nisu imala. Primjeri u City Kvartu su ekstremni ali ne i sveopšti za to naselje jer nje Gurman svima u ulazu niti bučni kafići. Grđe je mislim ovdje na Starom stanarima koji žive unutar bloka zetagradnjinih zgrada jer toliko djece na jednom mjestu popodne ne postoji niđe u PG. Lijepo je to vidjeti , zbog njihove radosti i igre ali buka je do kasno ljudima koji tamo žive...
    Važnije od kvadrata takođe jeste i društvo sa kojim se podižu vaša djeca. Već sam pomenuo iz primjera užasnih devedesetih koliko su djeca raznih doktora i direktora povukla na dno djecu koja su ih slijedila. Nije dakle bitno da li će vam komšija biti doktor nauka, ako je njegovo dijete naviknuto na neki komfor, sklono drogama ili se uvuku u loša društva koja se bave prodajom nedozvoljenih supstanci. Sve je vrlo komplikovanije u realnosti i tu vam nijedan kvart ne crta puteve budućnosti, već ona isključivo zavisi od izbora i karaktera pojedinca.

  16. The Following 3 Users Say Thank You to Director For This Useful Post:


  17. #13
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Nisam imao đe da postavim ali ako hoćete da prošetate ulicama Menhetna(New Yorka) po kiši, nauživaćete se uz vrhunski snimak i vrhunski zvuk


  18. The Following User Says Thank You to Director For This Useful Post:


  19. #14
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Pominjali ste forumaši Zabjelo, i poljanu od stadiona, pa ćeraj do centra Zabjela je unakažena, a bio je potencijal za prostor da se napravi jedno prelijepo naselje. Ali to je već priča, ne samo o državnom aparatu već i u našem mentalitetu i "kolektivnoj" goozici koju što bi rekla moja baba iz Bjelopavlića (sad je moderno babe citirat ) Garač ne bi začepio kad zine. Ukratko, kreteni su usekavali zgrade koliko su god mogli bez ikakvog plana izuzev čuvene ko koga zajebe. samim tim, obarali su cijenu kvadrata i pravili neko jeftino naselje. da su prethodno iscrtane po tri uzdužne i porprečne ulice i unutar njih zgrade, sve bi bilo OK, još podnožje brda, pa pješačka staza za Ljubović etc... Uglave se i neka igrališta i prodaje se 20-30% skuplje. Koliko je onda tek veća marža. Međutim, mnogo je to očekivati od naših biznismena i kada je u pitanju društvena odgovornost i kada je riječ o malo dugovorčnijem planiranju koje donosi veći profit.

    Još jedan zanimljiv događaj. Čini mi se baš 2000. godine urađen je prvi dio Dalmatinske ulice, đe je seoska uličica dobila dvije trake, trotoar, rasvjetu, atmosfersku kanlizaciju. Onda je trebalo da se odradi i drugi dio. Međutim, stanari ulice nisu dali da se radi bez nekih ogromnih isplata. Čak su odjenom dozidali ograde, ozidali neke privreme objekte u dvorište i sl kako bi im se dobro platilo rušenje. Prema tim ljudima i dalje imam divljenje koliki su idioti. Troje četovoro je stradalo u ulici jer nema trotoara i oni ništa. Ajde to, no im nije palo na pamet da bi uz neku naknadu, kad prođe sva infrastruktura i trotoari njihova kuća vrijedila 30-40% više. Mada mnogo je to očekivati od morona.
    Elem, Mugi nije želio da ga ucjenjuju (ne zbog principijelnosti, već zato što samo on može da ucjenjuje) i ucrtana je i odrađena Slovačka (nova dalmatinska ulica), a vlasnici kuća su ga izduvali (što je karmički OK). Onima kojima je nova ulica prošla pored kuća pala je sjekira u med.

    Ovo pišem iz razloga što mislim da situacija u kojoj smo danas urbanistički nije samo posledica loše vlasti, nego i nikakvih ljudi koji ne razmišljaju makar dvije godine unaprijed, kojima je trenutni ćar mjera svega. E sad to bi trebalo da nekako vlast iskontroliše, ali avaj... Makar ih je u Dalmatinskoj Mugi kaznio. iako vjerovatno ne iz nekog čestitog motiva.

  20. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  21. #15
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,622
    Thanks Thanks Given 
    10,577
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Pominjali ste forumaši Zabjelo, i poljanu od stadiona, pa ćeraj do centra Zabjela je unakažena, a bio je potencijal za prostor da se napravi jedno prelijepo naselje. Ali to je već priča, ne samo o državnom aparatu već i u našem mentalitetu i "kolektivnoj" goozici koju što bi rekla moja baba iz Bjelopavlića (sad je moderno babe citirat ) Garač ne bi začepio kad zine. Ukratko, kreteni su usekavali zgrade koliko su god mogli bez ikakvog plana izuzev čuvene ko koga zajebe. samim tim, obarali su cijenu kvadrata i pravili neko jeftino naselje. da su prethodno iscrtane po tri uzdužne i porprečne ulice i unutar njih zgrade, sve bi bilo OK, još podnožje brda, pa pješačka staza za Ljubović etc... Uglave se i neka igrališta i prodaje se 20-30% skuplje. Koliko je onda tek veća marža. Međutim, mnogo je to očekivati od naših biznismena i kada je u pitanju društvena odgovornost i kada je riječ o malo dugovorčnijem planiranju koje donosi veći profit.

    Još jedan zanimljiv događaj. Čini mi se baš 2000. godine urađen je prvi dio Dalmatinske ulice, đe je seoska uličica dobila dvije trake, trotoar, rasvjetu, atmosfersku kanlizaciju. Onda je trebalo da se odradi i drugi dio. Međutim, stanari ulice nisu dali da se radi bez nekih ogromnih isplata. Čak su odjenom dozidali ograde, ozidali neke privreme objekte u dvorište i sl kako bi im se dobro platilo rušenje. Prema tim ljudima i dalje imam divljenje koliki su idioti. Troje četovoro je stradalo u ulici jer nema trotoara i oni ništa. Ajde to, no im nije palo na pamet da bi uz neku naknadu, kad prođe sva infrastruktura i trotoari njihova kuća vrijedila 30-40% više. Mada mnogo je to očekivati od morona.
    Elem, Mugi nije želio da ga ucjenjuju (ne zbog principijelnosti, već zato što samo on može da ucjenjuje) i ucrtana je i odrađena Slovačka (nova dalmatinska ulica), a vlasnici kuća su ga izduvali (što je karmički OK). Onima kojima je nova ulica prošla pored kuća pala je sjekira u med.

    Ovo pišem iz razloga što mislim da situacija u kojoj smo danas urbanistički nije samo posledica loše vlasti, nego i nikakvih ljudi koji ne razmišljaju makar dvije godine unaprijed, kojima je trenutni ćar mjera svega. E sad to bi trebalo da nekako vlast iskontroliše, ali avaj... Makar ih je u Dalmatinskoj Mugi kaznio. iako vjerovatno ne iz nekog čestitog motiva.
    Potpisujem.Istu priču sam imao kad smo organizovali skupštinu stanara,otprilike:"Ljudi,te pare koje ćemo odvajati su za ljepši izgled i bolji kvalitet ulaza i zajedn.djelova zgrade.Vjerujem da će nam stanovi vrijeđeti 5-10% više,bilo za izdavanje bilo za prodaju..."
    Čak sam sigurniji,gledajući kroz sebe,da ne bih ni kupio stan u moj ulaz dok je bio nesređen da sam kojim slučajem kupac,jer bi me odbio izgled ulaza,pa sve i da je 15% cijena niža od one za koju smatram da je realna.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  22. #16
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Da bi se ulaz održavao potrebna je svijest i kultura življenja, ne samo da se plati održavanje mjesečno. Nažalost, Podgoricu/Titograd su vrlo često pohodili i u njoj ostajali ljudi koji je nisu voljeli i moj utisak , da ima jako puno ljudi koji apsolutno ne žele da osstave utisak da im je stalo do nečeg zajedničkog, kakvi jesu ulazi, a to polazi od nekulture i podizanja ko zna đe i u kakvim uslovima i porodicama....

  23. #17
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Zanimljiva epizoda serijala Sasvim prirodno o nehumanom urbanizmu


  24. The Following User Says Thank You to Director For This Useful Post:


  25. #18
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Samo sto sad vlasnici stare dalmatinske su dobili na cijenu 30%, jer zive u niskofrekvetnu ulicu,nema buke,nema previse kola , dok je Slovacka ostala samo podobna za poslovne prostore.
    A nazalost platezna moc je takva da se samo socijalni stanovi prodaju....

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  26. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,699
    Thanks Thanks Given 
    467
    Thanks Thanks Received 
    842
    Thanked in
    321 Posts

    Default

    Kratko i jasno

    Sent from my SM-G985F using Tapatalk
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  27. The Following User Says Thank You to Sidewinder For This Useful Post:


  28. #20
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Odlično napisano. Bilo je negdje ranije slučaj djevojčice iz prve zgrade pored škole Radojica Perović koja nije imala mjesta da se upiše u istu jer se upisalo dosta djece iz City Kvarta koji nema školu. Mogu misliti što je tek sad nakon stvaranja Central Pointa i Master kvarta. Mislim naravno da djeca moraju ići u školu, ali dozvoliti ovolike komplekse bez infrastrukture je nevjerovatno.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 08-04-14, 14:13
  2. Prodajem 12 kvadrata novog parketa i 20 kvadrata plocica (15x15).
    By Manu in forum Ostali oglasi
    Replies: 3
    Last Post: 27-04-13, 12:15
  3. Replies: 0
    Last Post: 14-10-10, 21:03
  4. Šta je važnije i šta je starije : seks ili pamet?
    By Sale_Ha in forum Sex i erotika
    Replies: 6
    Last Post: 01-09-09, 23:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •