Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 51 to 75 of 127

Thread: Brutalizam

  1. #51
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Milan Popović, ka klinac sam živio preko Morače, imao je bretonca kojeg je izvodio sa kojim sam se igrao. Bio sam generacija sa njegovim sinom u školi Maksim Gorki, koju je takođe projektovao prije nego su dodali još par spratova na istu i još dosta stvari.Ako nije neko drugi kačio, evo ovdje jednog štiva.
    U spomen mog bivšeg komšije kod Sportskog
    https://www.pobjeda.me/clanak/autent...ozantnog-opusa

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  3. #52
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Evo jedna topla preporuka za pročitati

    Osmijeh je najbolji materijal kojim se grade kuće


    Razgovor sa splitskim arhitektom Dinkom Kovačićem.

    https://www.sacg.me/osmijeh-je-najbo...se-grade-kuce/

  4. #53
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Ne mogu da editujem ali našao sam danas nakon otkrovenja Splita III i emisiju o tome koju su snimali betonski spavači..oduševljenje...kasnije ću kući da galim


  5. #54
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Kad su u pitanju građevine iz socijalističke ere moj lični favorit je Hotel Pelegrin u kompleksu Kupari.

    Djelo tada mladog sarajevskog arhitekte Davida Fincija iz 1963. Projekat je naručen od strane JNA kao odmaralište za glavešine i njihove familije, a kasnije je otvoren i za zapadne turiste.

    Vidljiva oštećenja hotel je pretrpio u nesretnom ratu, no značajna devastacija kreće od 2000. kad je cijeli kompleks napušten od strane HV koja ga je koristila kao bazu.

    Otuđivanje vrijednih stvari i elemenata konstrukcije, vandalizam, zub vremena i nebriga države o vrijednom nasljeđu zapečatilo je sudbinu ovoj izuzetnoj građevini.

    Uprkos brojnim priznanjima struke na svjetskom nivou i etiketi aritektonskog blaga Evrope, idejama revitalizacije... država Hrvatska u svom anti-jugoslovenskom sentimentu se odlučila za kompletno rušenje koje je na čekanju do izbora investitora na neki novi rizort.



















    Sent from my Huawei P30
    Last edited by starwalker; 23-10-20 at 20:36.
    The more things change, the more they stay the same.

  6. The Following User Says Thank You to starwalker For This Useful Post:


  7. #55
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Lijepo baš. Naši Korali u Sutomoru su isto izuzetan objekat. Mislim da i njega čeka neka slična sudbina poput ovog...

  8. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Kao dijete sam par puta ljetovao u Pelegrinu (đed je oreko vojske dobijao tu mogućnost). Zaista je cio kompleks u Kuparima bio sjajan, sredje sa bujnim zelenilom... Inace, u kompleksu Kupara je bilo par hotela ako se dobro sjećam, od kojih je Goričina slovio za najbolji (ovo sve ako me sjećanje dobro drži)...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  9. #57
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Lijepo baš.
    Namjerno nisam kačio fotke ruine, jer uživo se i dalje osjeti sva njegova ljepota.

    Od Pelegrina idemo nekih 40ak kilometara južno jadranskom magistralom u - Igalo.

    Hotel Tamaris








    Sent from my Huawei P30
    The more things change, the more they stay the same.

  10. #58
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Kao dijete sam par puta ljetovao u Pelegrinu (đed je oreko vojske dobijao tu mogućnost). Zaista je cio kompleks u Kuparima bio sjajan, sredje sa bujnim zelenilom... Inace, u kompleksu Kupara je bilo par hotela ako se dobro sjećam, od kojih je Goričina slovio za najbolji (ovo sve ako me sjećanje dobro drži)...
    Kompleks čine Grand (jedam od najstarijih hotela na dubrovačkoj rivijeri, sagradili Česi), Goričina i Pelegrin.




    Sent from my Huawei P30
    The more things change, the more they stay the same.

  11. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Mozda je onda ipak Grand bio najprestizniji, sad me zamisli... To je sve bilo prije 35-6 godina...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  12. #60
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Mozda je onda ipak Grand bio najprestizniji..
    Da, tako je. Taman možemo da otvorimo temu posvećenu napuštenim objektima i ruinama.

    Sent from my Huawei P30
    The more things change, the more they stay the same.

  13. #61
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Nalazim Hotel Solaris u Šibeniku u knjizi čiji sam link postavio ali ne mogu da ga nađem na pretraživaču...kakva je to skladnost sa prirodom i okruženjem...
    Meni je dovoljno bilo pogledati seriju o Splitu 3 i poslušati Dinka Kovačića i bude vam sve jasno. Koja je to ljubav prema čovjeku prvenstveno, kada se promišlja o osmišljavanju prostora...Sve je bilo podređeno da se spriječi otuđenost čovjeka. Mi danas zaista živimo otuđeno što od prirode, što od okruženja. Ono što je meni najviše upalo u uši jeste njegovo viđenje doseljenika...Genijalno i tako tačno.

  14. #62
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    @Direktor






    Sent from my Huawei P30
    The more things change, the more they stay the same.

  15. The Following User Says Thank You to starwalker For This Useful Post:


  16. #63
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Hotel Kristal Poreč


  17. #64
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    A Onogošt?


  18. The Following 2 Users Say Thank You to Tha_Maddog For This Useful Post:


  19. #65
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Odgledah i betonske spavače i seriju o Skoplju. Predobre su ove emisije, betonski spavači su sjajni

  20. #66
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Evo ga babin kuk kad ste vec krenuli sa hotelika. Kako sve dobro uklopljeno. Inače je novac iz državnog fonda bio namijenjen da se pravi na Buljarici, ali mi kakvi smo lijeni, nijesmu umjeli, rekli Hrvati dajte nama, mi ćemo.



    Izvodjač je bila Hidroelektra Zagreb. Izgradnaj je počela 1. februara 1975. a završena je za godinu i 3 mjeseca! Znači domaće firme radile, vidite brzinu gradnje.

    Izgradjena su tri hotela A kategorije sa 1650 kreveta, jedan hotel luksuzne kategorije sa 350 kreveta, trgovačko središte, tri zatvorena bazena, dvije plaže, sportske terene (s igralištima tenisa, minigolfom i trim-stazom), pješačke staze i sve instalacije počevši od razvoda morske vode, plinovoda, vodova za kanalizaciju otpadne vode i putnu mrežu, ulice.

    Projekat je radio Stone iz New Yorka.

    Danas:

    Last edited by montenegrina; 25-10-20 at 09:11.

  21. The Following User Says Thank You to montenegrina For This Useful Post:

    ASC

  22. #67
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Oduševljava me koliko su nekada imali osjećaj za prostor gradnje hotela na primorju. Pogledajte tu skladnost na slikama. Svi primjeri su ovakvi, nema megalomanske arhitekture, već se čini kao da oblici prate reljef i izrastaju iz ambijenta, skladno i sa poštovanjem, približiti čovjeka svemu, i moru i stijenama i šumi... Ja sam i dalje pod utiskom govora arhitekte Dinka Kovačića. Ti ljudi su svo svoje znanje i ljubav ulagali nesebično zajednici na korist. To je meni kao hrišćaninu nevjerovatno jaka poruka, spriječiti u gradnji otuđenje čovjeka. Zato, bez obzira na mnoge predrasude, veoma cijenim prostor gdje trenutno živim. Upravo zato što je gusta gradnja dobila i na betonu mjesto susreta djece cijelog naselja. Tu su i njihovi roditelji, tu su komšije sa kojima se srijećete i pijete kafu, razgovarate...Niste otuđeni. Podsjeća me na periode kada se u SFRJ živjelo slično, kada su vrata bila nezaključana, a u stanove druge djece ulazili da pijemo vodu kao da je naše...Profit je uništio ovakvu skladnost sa gradnjom na moru. Ljudi se osjećaju srećnim jer plaćaju papreno ime hotela i sliku za instagram. A djeca, pa njima je bitan zrak sunca i beskrajno plavetnilo mora.

  23. The Following User Says Thank You to Director For This Useful Post:


  24. #68
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default




    Screenshot kaze vise od 1000 rijeci . Babin Kuk iz 70-tih i Budva iz 2020.
    Dva arhirektonska modela
    Mracim, ali je tako. Nekad si imao drzavu sa narativom opsteg dobra gdje je isturanje svoje guzice ispred opste dobrobiti bilo deustveno neprihvatljivo.
    A bilo je i drustveno problematicno cak i kad nije bilo kaznjivo.
    Ipak, sve je to bilo u diktaturi. Mekoj, ali diktaturi. Onda je dosla demokratija i pokazali smo svoje pravo lice. Da smo vecinski krmad.
    Dje mi Hrvat prica kako njegovi zemljaci gastosi cim Breganu predju i udju u Cro dvo smece iz kola izbace kroz prozor.
    Odatle pa nadalje.
    A mi komat gori od njih.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  25. #69
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Sve ovo u CG od "planskog planiranja", kroz arhitekturu i građevine, je slika stanja jednog društva. Po pamćenju, sav ovaj urbanistički nered je započet ranih osamdesetih. To je bila decenija u kojoj je jedna plemenita ideja SFRJ počela umirati. Ekonomija je počela usporavati, život je prestao biti lagodan, a sve te stvari su se oslikale u prostoru oko nas. Para nije bilo za završetak mnogih započetih stvari, pa tako je i favorizovani Blok ostao bez jednog važnog bulevara po sjećanju iz članka. Eksplozija divlje gradnje, svuda oko nas su bile sive jedva omalterisane započete kuće iz kojih je po čoškovima virilo željezo nezapočetih spratova...gradilo se kako se htjelo, bez vizije, bez novca...A zatim devedesete, pa sve do 2006, kada počinje ekplozija gradnje, skoka cijena nekretnina sve do svjetske ekonomske krize koja je počela krajem 2009... Crna Gora je imala užasan udar zbog razornog zemljotresa ali smo mnogo toga nakaradnog dozvolili prvenstveno na primorju.

  26. #70
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Directore čini mi se da si možda malčice fulio termine (vremenski) u koju godinu. Posle zemljotresa 1979., dakle početkom 80-tih, imao si obnovu primorja kada su nastali mnogi dobri hoteli, npr u Budvi Slovenska plaža nestvarno dobar kompleks i danas umjesto socijalističke konfekcije koja se tamo nalazila. Tu je i hotel Plaža i Fjrod (posle srušen) i još gomila drugih. Do sredine 80-tih stvari su se OK držale. Zbog zemljotresa najveća spratnost u Budvi bila jeona "tržnog centra" i par malih zgrada pored sada TQ plaza, a to je p+2-3 sprata.
    Onda je prvi stradao dio iza magistrale, koji je dobrim dijelom realno favela. Posle i ispod magistrale, sa soliterima i zgradama od 10+ spratova, mada ljudi previđaju da se taj dio zove Velja Voda, jer je močvara. Tamo su usekali gomilu solitera, a voda mora naći put. Ne bih se zalijetao sa kupovinom baš tamo, a i onako je precijenjeno.
    Pričao sam sa likom, a bilo je u starim Monitorima iz 90-ih dosta textova o "budvanizaciji" koja se u Hrvatskoj zove "apartmanizacija". Dakle, fora je u tome da se svi u lancu odobravanja građevina pomjere maksimalno u korist investitora, a da i dalje bude po zakonu. I onda 5-6 pomjeranja napravi prostora da se neko pokaki na neku lokaciju.
    Sa krizom 80-tih je krenula divlja gradnja, po periferiji Podgorice, tako da danas maltene ne postoji predgrađe sa kućama, dvije trake, trotoarom. Ili je baš rijetkost, par ulica na Starom i ulica put Mareze kroz Tološe.
    U suštini, što bi rekli u "Profesionalcu" "Nije slobo kriv, mi smo *****", tako i ovdje. Ovo nije bilo samo pitanje vlasti, korupcije, već i nas samih. Kakve smo prasad. A ne kapiramo da je intervencija u prostoru najteža za ispravit.
    Last edited by Gagarin; 25-10-20 at 17:09.

  27. #71
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    4,987
    Thanks Thanks Given 
    1,132
    Thanks Thanks Received 
    1,463
    Thanked in
    629 Posts

    Default

    Je li ovo pobjednik sto se tice brutalizma u CG?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  28. #72
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Vratimo se na brutalizam.
    Zanimljivo da je mnogo više građevina toga stila bilo u socijalističkim zemljama. Doduše, jedan novi glavni grad usred džungle (Brazilija) je napravljen u tom stilu.
    Sve što si rekao Directore uklapanje sa prirodom etc... Npr. jedan mini kompleks Plavi Horizonti tako uklopljen u prirodi da posle nekoliko dana iozgubiš pojam koji je dan u nedelji etc... Da ne pričamo o onim većim.
    Onda kombinovanje distance od naselja da naselje zimi ne liči na grad duhova, ali da je dovoljno blizu da se sažive.
    Da presječemo, bilo je nekad vrijeme kada su konačnu riječ o tome kako će izgledati neki prostor donosile arhitekte, a ne investitori i proft. To je moglo u socijalizmu.
    I sad volim da idem u "socijalističke hotele" pristojno sređene kao što su Slovenska, Palas, Aleksandar... Zanimljivo svi su "pretkeli" makar za sada jer su u vlasništvu državne firme Budvanska rivijera.
    Kako b i se umjesto Slovenske i Aleksnadra tu lagano posadilo 5-6 dil(o)a od 10+ spratova...

  29. #73
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Ja sam pisao na osnovu informacija koje su mi pričali ljudi koji su se bavili tim poslom u tom vremenu. Možda su oni fulali sa prenešenim informacijama meni ali svakako im vjerujem. Sigurno je da devastacija nije počela devedesetih već ranije, a od 2006 kreće konačan udarac na obalu Crne Gore. Ima i dobrih primjera poput Porta iako ga mnogi osporavaju i veoma loših poput uništavanja mjesta van poluostrva Sv.Stefan, Petrovac, naselje preko puta Perasta itd...

  30. #74
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Ja sam pisao na osnovu informacija koje su mi pričali ljudi koji su se bavili tim poslom u tom vremenu. Možda su oni fulali sa prenešenim informacijama meni ali svakako im vjerujem. Sigurno je da devastacija nije počela devedesetih već ranije, a od 2006 kreće konačan udarac na obalu Crne Gore. Ima i dobrih primjera poput Porta iako ga mnogi osporavaju i veoma loših poput uništavanja mjesta van poluostrva Sv.Stefan, Petrovac, naselje preko puta Perasta itd...
    Par godina kasnije, svakako krenulo 80-tih sa neomaltanim kucama na divlje. Kad dodje inspekcija sa bagerom zakace zastavu SFRJ i Titovu sliku da se mora unistiti ako krene rusenje
    Porto je Ok, mora i bit kad toliko kvadrat kosta. Takodje, super je Lustica, nastala na stijeni bukvalno


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  31. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  32. #75
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by retype_htc View Post
    Je li ovo pobjednik sto se tice brutalizma u CG?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    U estetskom smislu, ipak:







    Sent from my Huawei P30
    The more things change, the more they stay the same.

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •