Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 26 to 50 of 127

Thread: Brutalizam

  1. #26
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Bravo Directore. Evo jedna gradjevina iz Harkova, nju vidjeh ikad se stane ispred nekkao djeluje mnogo vece i strasnije Mada sam ja davno bila.



    Mozda niej tema ali kad smo vec kod Harkova, iza je tu jedan od najvecih trgova u tom dijelu, Trg Slobode. Na kraju je bio Lenjinov spoemnik ali vidim da ga vise nema, skinut 2014. Ove godine je tu nikla fontana.



    Pogledajte taj red u gradnji (trg se vidi centralno i ogroman je):

    Last edited by montenegrina; 22-10-20 at 10:42.

  2. #27
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Ovo su šume , baš lijepo, mada je ovo veliko prostranstvo. Kada čovjek pogleda na Google Maps PG, sve je tako loše planirano osamdesetih...pa samo kuće kuda su se sve pravile, sada ne možeš trika nema da izvedeš neku saobraćajnicu bez muka. Zamisli sjutra kda krene projekat sa Sadinama, što će biti najveće gradilište u CG, kuda će ga moći povezivati...

  3. #28
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    A dje vam je kraljica brutalizma, zgrada parlamenta u Bukurest. Mada nije klasican brutalizam, ima i primjese neke lijepe umjetnosti

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  4. #29
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Tek počinjemo sa postavljanjem slika. Samo naprijed

    Evo malo sjajnih primjera iz Berlina











    Last edited by Director; 22-10-20 at 14:02.

  5. #30
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post

    Hotel Nastional, Moldavija, kakva zapuštena ljepota:





    Asocira me na Igalo













    Sent from my Huawei P30
    Last edited by starwalker; 22-10-20 at 16:27.
    The more things change, the more they stay the same.

  6. #31
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Nij emi jasno gdje je nestala ta epizoda,, više je nija ne mogu naći. A bile su sve i sve sam ih odgledala. Tu možemo dodati i Novski Hotel Plaža, nekad jedan on najljepših na Jadranu, ponos HTP Boka, a sad raspad sistema
    Može se pogledati na platformi HRTi.

    _____________________




    Bublik, Moskva





    The more things change, the more they stay the same.

  7. The Following 5 Users Say Thank You to starwalker For This Useful Post:


  8. #32
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Bruka

  9. #33
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    PG
    Posts
    6,681
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    403
    Thanked in
    195 Posts

    Default

    Pripyat

    Послато са SM-N950F помоћу Тапатока

  10. #34
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    4,986
    Thanks Thanks Given 
    1,132
    Thanks Thanks Received 
    1,463
    Thanked in
    629 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Tek počinjemo sa postavljanjem slika. Samo naprijed

    Evo malo sjajnih primjera iz Berlina











    Ove ti slike ne prikazuje preko tt


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #35
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by retype_htc View Post
    Ove ti slike ne prikazuje preko tt


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Vidim...ne znam šta je problem pa ne prukazuje na tt

  12. #36
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Evo kome se ne prikazuju slike, može da otvori link:

    https://www.ignant.com/2019/05/16/ig...ism-in-berlin/

  13. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,304
    Thanks Thanks Given 
    4,132
    Thanks Thanks Received 
    4,458
    Thanked in
    2,162 Posts

    Default

    Geisel Library, San Diego, CA

    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

  14. #38
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Kad smo kod Betonskih spavača, druga sezona, ako niste gledali, obrađuje Kolašin i Nikšić. Transfer blama zagarantovan.

    Moj favorit sezone je 'Grad koji je bio premoderan'.




    Sent from my Huawei P30
    The more things change, the more they stay the same.

  15. #39
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Kad smo kod Betonskih spavača, druga sezona, ako niste gledali, obrađuje Kolašin i Nikšić. Transfer blama zagarantovan.

    Moj favorit sezone je 'Grad koji je bio premoderan'.




    Sent from my Huawei P30
    A đe ima to da se vidi? Ja sam odgledao samo one na youtube 3 serije.

  16. #40
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    A đe ima to da se vidi? Ja sam odgledao samo one na youtube 3 serije.
    Napisao sam u prošlom postu gore, online platforma HRT-a, HRTi.hr sa ovim '' i " na kraju.

    https://hrti.hrt.hr

    Možeš i preko app. na Playstore.

    Isti princip kao RTS Planeta, potrebna registracija naloga i imaš sve emisije. Neki sadržaji su blokirani zbog autorskih prava, ali pomenuti serijal je dostupan i ima 8 epizoda, među kojima je i Split III (pominjao si negdje da tražiš).



    Sent from my Huawei P30
    Last edited by starwalker; 22-10-20 at 20:52.
    The more things change, the more they stay the same.

  17. The Following User Says Thank You to starwalker For This Useful Post:


  18. #41
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Mislim da sam lani negdje predlagao ovu Red Urbex emisiju kratke forme arte kanala, o ruinama impresivnih građevina komunističkog bloka. Priče iz Beograda, Tirane, Kišinjeva...

    https://m.youtube.com/playlist?list=...sUPsZ4X7G5vVgh

    Dobra stvar je što na sajtu i YT kanalu, arte sve titluje na eng.








    Sent from my Huawei P30
    The more things change, the more they stay the same.

  19. #42
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Odgledah tri epizode Betonskih spavača, gdje su obrađivani hrvtatski hoteli i ono dječije lječilište. Kad bi trebalo da se obuhvati jednom rečenicom rekao bih "onako nešto dobro bilo je moguće samo u socijalizmu". Tu, prije svega, mislim da komercijalnost nije bila u prvom planu, mada se vodilo računa o tome. A i hotel da poperiš bilo gdje uz obalu radiće ljeti. Zanimljivo je da su svi objekti napravljeni malo dalje od stalnog naselja, da ga ne ugrozi, ali dovoljno blizu da društveno bude njegov dio i da sve bude otvoreno za stalne stanovnike. Znači, od stalnih naselja ne pravi se zimski grad duhova, što je prikazano na jednom jestu kao posledica apartmanizacije, a opet nije geto i rersort zatvroenog tipa.
    da li bi danas tako nešto bilo moguće?Mislim da ne, jer teško da bi neko uložio sopstveni novac u takvu vrstu resorta. Ima jedan detalj na krku gdje kažu privatizacioni vlasnik jermenski trgovac dijamantima kazao "zatvorite resrt, pa ću da ulažem". Nije čovjek nikakvo zlo, nego razmišlja o stopi povrata.
    Jednostavno, bio je tada humaniji koncept. Takođe, neđe već pomenuh, kada crtao kompleks, na konkurs su se javljali arhitekte, i bili u većini u komisijama koje odlučivale što će da se gradi. danas bira investitor i odlučuje na bazi profita.
    Mada, kada se sjetim blejanja po moru kao klinac da bi se kupali u hotelski bazen (naravno da nismo bili gosti), morali smo da se ušunjamo i u socijalizam. I da, i tada se nije moglo na Kraljičinu.
    Imalo bi se još masu reći, ali... Spomenici utopiji koja je bila samo tada moguća... Nažalost.

  20. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  21. #43
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    2,386
    Thanks Thanks Given 
    1,800
    Thanks Thanks Received 
    1,145
    Thanked in
    434 Posts

    Default

    Mamutica, Zagreb.
    1.200 stanova
    https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Mamutica

  22. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Meni pade na 'm zgrada slovackog radija u Bratislavi... Gradila se nesto dugo ako sam dobro zapamtio, nedje osamdesetih je pustena u rad... Mozda nije goli beton ali je brutalno....velika u odnosu na okruzenje...

    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  23. #45
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Pa dobro, naravno da će investitor da ulaže novac samo zbog profita. Ne bi mogli da zamislimo da recimo sada dođe neka ultra poznata svjetska ličnost na kraljičinu plažu da se okupa, odsjela je na Sv. Stefanu, a pored njega/nje mali milion podgoričana, fila papuče, svi zure u njih, graja, a u pozadini hitovi miligrama, kako li se zove ona grupa...
    Hrvatska je uvijek bila lider u turizmu. Pa sam Dubrovnik, bio sam dijete kada sam sa ocem i njegovim kolegama bio na jednodnevni izlet osamdesetih, večera sa sve spremanjem hrane ispred vas, perverzije kulinarske koje sada gledamo na insta ili youtube kanalima. Zaista je Jugoslavija tada imala svoje velike svjetske dragulje. Hrvatska je svakako bila i ostaće ipak br. 1 što se ljetnjeg turizma tiče. Pa samo Dubrovnik posjeti duplo više ljudi od cijele Crne Gore.

    Mi smo imali svoje šanse ali ih nismo iskoristili a razlog leži u nepotizmu i šutnji onih koji su mogli ali nisu htjeli da se suprotstave odlukama koje su išle na štetu Crne Gore. Najgori primjer su Budva, Sv.Stefan, kasnije Petrovac... Pa onaj ko je dozvoljavao da svako gradi po želji oko Sv.Stefana, pa svaku mu najsočniju psovku upućujem. Bila je emisija jednom na RTCG davno, u kojoj je učestvovao jedan arhitekta i baš se pričalo o Sv.Stefanu i kako je trebalo sve to da izgleda, lux apartmani sa bazenima, a dobili smo ruglo na najljepšem dijelu obale jer je neki probisvijet iz šume koji je bio mafijaš poželio da gradi hotel, kuću zelene boje i slično... Crna Gora nije imala kvalitetne ljude kao Hrvatska, a one koje je imala, davala im je mali prostor jer su i tada bili interesi seljačina koje su bile vlast...

    Sada se vozim od kružnog kod HDL , na početku odma ul Vojislavljevića ima jedan diskont i odma pored njega se ulazi u neku ulicu, 21 vijek, glavni grad, to izgleda kao Kabul, kako je neko uopšte planirao takvo nešto a nije ni ulica...pa onda u neko hoće da uđe u tu nedefinisanu ulicu, pa dok ga pušte iz suprotnog smjera, pa se stvore kolone...

  24. #46
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

  25. #47
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Pa dobro, naravno da će investitor da ulaže novac samo zbog profita. Ne bi mogli da zamislimo da recimo sada dođe neka ultra poznata svjetska ličnost na kraljičinu plažu da se okupa, odsjela je na Sv. Stefanu, a pored njega/nje mali milion podgoričana, fila papuče, svi zure u njih, graja, a u pozadini hitovi miligrama, kako li se zove ona grupa...
    Hrvatska je uvijek bila lider u turizmu. Pa sam Dubrovnik, bio sam dijete kada sam sa ocem i njegovim kolegama bio na jednodnevni izlet osamdesetih, večera sa sve spremanjem hrane ispred vas, perverzije kulinarske koje sada gledamo na insta ili youtube kanalima. Zaista je Jugoslavija tada imala svoje velike svjetske dragulje. Hrvatska je svakako bila i ostaće ipak br. 1 što se ljetnjeg turizma tiče. Pa samo Dubrovnik posjeti duplo više ljudi od cijele Crne Gore.

    Mi smo imali svoje šanse ali ih nismo iskoristili a razlog leži u nepotizmu i šutnji onih koji su mogli ali nisu htjeli da se suprotstave odlukama koje su išle na štetu Crne Gore. Najgori primjer su Budva, Sv.Stefan, kasnije Petrovac... Pa onaj ko je dozvoljavao da svako gradi po želji oko Sv.Stefana, pa svaku mu najsočniju psovku upućujem. Bila je emisija jednom na RTCG davno, u kojoj je učestvovao jedan arhitekta i baš se pričalo o Sv.Stefanu i kako je trebalo sve to da izgleda, lux apartmani sa bazenima, a dobili smo ruglo na najljepšem dijelu obale jer je neki probisvijet iz šume koji je bio mafijaš poželio da gradi hotel, kuću zelene boje i slično... Crna Gora nije imala kvalitetne ljude kao Hrvatska, a one koje je imala, davala im je mali prostor jer su i tada bili interesi seljačina koje su bile vlast...

    Sada se vozim od kružnog kod HDL , na početku odma ul Vojislavljevića ima jedan diskont i odma pored njega se ulazi u neku ulicu, 21 vijek, glavni grad, to izgleda kao Kabul, kako je neko uopšte planirao takvo nešto a nije ni ulica...pa onda u neko hoće da uđe u tu nedefinisanu ulicu, pa dok ga pušte iz suprotnog smjera, pa se stvore kolone...
    Mislim da i oni u seriji pominju apartmanizaciju i gradove duhova što je samo druga oznaka budvanizacije. Što se tiče tih slow food restorana po Dubrovniku, slabo toga ima. Kruzeri promijenili grad. U starom gradu oparalelno sa Stradunom bila ulica sa ribljim i slow food restoranima. Danas tamo za kruzeraše rižota iz mikortalasne, pice, pašte... Brži obrt, veća marža. Usput, u starom gradu skoro niko ne živi.

    No da ne duljim. Moj favorit u CG su ipek rafailovići, kakvo demoliranje, što je ono...

    Da ne ulazimo u politiku, naročito ne na ovako lijepom topicu, mislim da smo se mi komat više počkali od Hrvata proporcionalno tome što je njihvoa obala 10-20 puta duža, pa se ne vidi kad se pokake toliko kao kod nas, a i što su kulturološki ispred nas. Za tu mjeru smo mi više devastirali prostor.

    Mislim, da je inače zrelo za jedan opšti topic na ovom forumu, objasniću u prvom postu.

  26. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  27. #48
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Napisao sam u prošlom postu gore, online platforma HRT-a, HRTi.hr sa ovim '' i " na kraju.

    https://hrti.hrt.hr

    Možeš i preko app. na Playstore.

    Isti princip kao RTS Planeta, potrebna registracija naloga i imaš sve emisije. Neki sadržaji su blokirani zbog autorskih prava, ali pomenuti serijal je dostupan i ima 8 epizoda, među kojima je i Split III (pominjao si negdje da tražiš).



    Sent from my Huawei P30
    Za vikend cu se registrovat pa ću da meračim. Hvala ti.

  28. #49
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Ekipo, znam da je moguće da bude lokalpatriotski, ali meni je velika sala u Sportski i dalje vrh vizuelno. takođe, kao inžinjerski poduhvat izvesti onakav "lukovit" krov, a niđe stubova, a izdržala je solidni zemljotres 1979. bez jedne pukotine
    Directore eto ne ma tvom terenu

  29. #50
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Velika sala sportskog je izuzetna građevina i dan danas. To jasno govori koliko su arhitekte tada bile u korak sa razvijenim svijetom. Po sjećanju, ideja je nastala od nekog japanskog arhitekte, a pretpostavljam da je za nas u CG bio vrlo zahtjevan građevinski poduhvat. Od tih remek djela tu je i stara zgrada vlade, inače se tada projektovala kao zgrada republičkih društveno-političkih organizacija Titograda, arhitekta je Radosav Zeković iz Ivangrada tadašnjeg. Idejno je stvorena 1965, realizovana je 1979 godine. Meni je sada zgrada ETF-a ali baš nevjerovatna građevina, iza čije ideje stoji meni najdraži arhitekta do sada, iz tog vremena kojeg sam kroz djela upoznao, a to je Milan Popović, ali bukvalno klasa u odnosu na Kanu Radević. Već pominjani Klinički centar, plaža Galeb je isto fenomenalna idejom. Šteta što se ti genijalci nisu mogli više iskoristiti tada...Bili smo i ostali siromašna zemlja bez obzira na ove varke "luksuza".

    Sve zaboravljam da pomenem zgrade u Bulevaru Save Kovačevića i opne od tuškog prema autobuskoj što vode. Da se to održavalo i da se osvježe fasade, vrlo simpatične građevine iako djeluju užasno na prvi pogled zbog oronulosti...Ti oblici, makar onako kako ih ja vidim su stvarno lijepi.
    Last edited by Director; 23-10-20 at 11:49.

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •