Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 60

Thread: Putovanja sa đecom - iskustva, savjeti, predlozi

  1. #1
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default Putovanja sa đecom - iskustva, savjeti, predlozi

    Kad ste krenuli da putujete sa najmlađim članovima porodice?

    Jeste li prvo krenuli sa kraćim putovanjima autom ili je bilo odmah nešto dalje (avion)?

    Kako podnose vožnju?

    Šta obavezno nosite sa sobom?
    #fakenews

  2. #2
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Prvo veće putovanje 500+ km je bilo kada je beba imala 10 mjeseci. Bilo je to putovanje kolima, a u automobilu... mislim da je bilo sve od kolica, preko pelena, raznih presvlaka, hrane (ne previše jer se beba dojila) do peškira, ćebadi, kesa... Kolica su bila praktična jer je u automobilu bio spakovan samo ram, a na taj ram se može zakopčati sjedalica/ležaljka za bebu koja je inače u automobilu. U principu, prilagodio putovanje ritmu bebe (hranjenje uglavnom, presvlačenje,...) i nema problema. Kada napuni više od dvije godine malo je teže putovanje

    Sent from my Motorola 8400

  3. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


  4. #3
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    9,658
    Thanks Thanks Given 
    469
    Thanks Thanks Received 
    509
    Thanked in
    286 Posts

    Default

    Mi smo prvi put isli kad je beban imao godinu ipo, bili smo avionom u antaliju prvo kolima do bg, super je podnio i odlicno je reagovao.

    Nosili smo, a uvijek nosimo, cijelu apoteku, blokmaks, neke probiotike, elektrolite i slične stvari.

    Sve zavisi od djeteta, bilo ih je u avionu koji nijesu prestajali da placu tokom puta...

  5. #4
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Prvo manje relacije (vožnje od sat vremena kolima) pa sa godinu prvi put avionom. Djeca su danas putnici od malih nogu i samo treba biti pribran ukoliko se desi neki kuršlus. Preporučljivo je da neko sjedi sa djetetom pozadi i obraća pažnju na oči, tamo sve piše (tačno znam razliku između pri tome sam da zaspem pogleda i pogleda muka mi je). Jednom sam dala tabletu za putovanja kad je bila veća zbog aviona, ali nije joj potrebna jer dobro podnosi vožnju avionom.
    Sad kao starija teže podnosi gradsku vožnju đe je iscima i smuči joj se koči, kreni, uspori ležeći (a to i meni loše padne), nego otvoreni put.
    Uvijek 5,6 kesa imati u džepu od sjedišta, vlažne maramice, obične, vodu, ako je muka otvoriti prozor za svjež vazduh.
    Kad se putuje od opreme obavezno neseser sa svim mogućim ljekovima (mala apoteka), poseban kofer samo za dijete kolica smo nosili do 2 godine, od tada hoda solo i nosi se ako se umori ili sjednemo. Po meni najgore što urade roditelji djetetu je da ga vozaju u kolica sa pune 3-4 godine. Djeca imaju potrebu da se kreću, trče, to im je neophodno i utiče na rast i razvoj.

    A i oko povraćanja - moje mišljenje, posmatrajući, to je prirodan regulator organizma gdje djetetu instant bude lakše nakon toga. Iznenađujuće koliko u dalj daleko mogu to da izbace iz sebe. Više odrasli padnu u vatru, nego djeca, pa bilo bebe ili stariji. Samo pribranost, spremnost da se reaguje shodno situaciji, a ako se i desi da se povrati u auto bez kese, da smo zdravo, to su samo kola, opraće se, bilo tvoja bilo tuđa.

    E da, ovo za plač djece u avionu mi je uvijek zanimljivo bilo - roditelj ućutkuje dijete koje je uplašeno od zvukova, visinska razlika napravi čudan osjećaj u stomaku, dijete ne zna šta mu se dešava i još ako roditelj osjeća stid zbog njegovog plača - nema ko ni da ga utješi. Prioriteti - nepoznati ljudi, utisak ili sopstveno dijete i njegove potrebe/strahovi? Djeci je dozvoljeno da plaču, bila muška ili ženska, kome smeta neka stavi slušalice u toku vožnje, nek zaspe... Dijete je dijete, a odrasli treba da imaju razumijevanja.
    Last edited by tigrovo_oko; 20-10-20 at 10:46.
    "I shut my mouth and hold the light"

  6. The Following 8 Users Say Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  7. #5
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    E što se ljekova tiče tu ti je ograničen izbor za djecu do godinu dvije dana čini mi se/ tu je dosta sirupa ograničeno jer se preporučuje za djecu od 2,3 godine pa nadalje.

    Probiotik u ampuli (kao voda) Enterogermina.
    Dobar toplomjer (onaj na baterije što mjeri čelo).
    Paracetamol/febricet sirup (mada neke bebe to teško podnose ili povrate) pa imaš one za u guzu.
    Sprej za nos Marissimo.
    Apis gola za grlo.
    Sirupe nema potrebe da nosate - svuda ima apoteka (bez ako se krene a dijete već tada ima malo kašlja/bilo prehlađeno pa prolazi).
    Cooling gel sheet za hlađenje od ujeda ili smirivanje posljedica od injekcije/vakcine. Kamagel.
    Purlan mala tuba kreme ili bepanthen krema ili cinkova pasta ili pantenol.
    Hidrosept za dezinfekciju da imaš. Vlažne, obične, tufere, gaze i hanzaplast. Makazice za nokte.
    Ostalo - valja uzeti probiotik i za vas odrasle, vit c, magnezijum, fervex, brufen, andol, kafetin i ako neko pije posebne neke ljekove i to je to.
    Last edited by tigrovo_oko; 20-10-20 at 11:13.
    "I shut my mouth and hold the light"

  8. #6
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Za kola - narezati CD s dječijim repertoarom ili na usb prebaciti. Luuudiloo
    "I shut my mouth and hold the light"

  9. #7
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Kakvo iskustvo

  10. #8
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,408
    Thanks Thanks Given 
    1,602
    Thanks Thanks Received 
    1,704
    Thanked in
    1,022 Posts

    Default

    Vecino je bilo do 250 km sto sam isao + da se ne ponavaljam ko kolege sto gore napisale dodao bih najbolje kada zaspu,onda si miran odredjeno vrijeme i da putovanje traje vjerovatno malo duze od predvidjenog ako su budna djeca.
    Jedno iskustvo Bar-Tivat inace do 1:15 min treba lagana voznja,mi smo djecom jednom isli blizu 3h,na svakih 3km stani muka,gladana sam,p*ski mi se,sto si me vezao,mogu li da maknem pojas,za koliko cemo stici,zasto vas ovaj ciko preteko itd,ocu da setam,ocu u kolica,ne mogu se sada sjetiti svega. hahahaha
    Al vazda zanimljivo putovati i dodati oprezno po ogricenju radi bezbjednosti prije svega.
    Last edited by miovrag; 20-10-20 at 13:55.

  11. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Elem, da pokusam kratko da se osvrnem na svoje iskustvo, bez puno ponavljanja prethodno recenog.

    Imam sada troje djece (11/6/2 godine). Putovalo se u skladu sa njihovim uzrastom i ne uvijek u punom sastavu. uglavnom, relacije kroz CG do dvije godine starosti. Nakon toga smo isli 2x u inostranstvo avionom i par puta kolima. Kod nas je super sto super podnose put, nema mucnine. Naravno, usputna stajanja radi nuzde su neizbjezna (najmladjega smo ovog ljeta odvikli od pelena pred drugi rodjendan i on piski po par puta kad idemo do Niksica i ispameti nas nekad dje u par kilometara piski 2x).

    Ponesemo probiotik, blokmax ili nesto drugo za temperaturu i eventualno nesto za zastitu od sunca ako je ljeto ili skijanje. Ostali asesoari zavise od destinacije.

    Bas volimo kad se nedje zaputimo, pa makar i do neke CG destinacije. Cak i ako se ponavlja, djeca isto obozavaju te momente. Bas ostavlja pozitivan trag na djecu i njihov razvoj. Mi podrazumijevamo poprilicnu aktivnost tokom ovih putovanja, ne odlazak od tacke A do tacke B i ispijanje kafe i sl... Ne bismo ni pravili djecu da nam je zelja bila da uzivamo sami sa sobom (mada se i to ponekad uspije ubaciti u raspored)...

    Eto, ukratko tako...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  12. #10
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Krenem na put od 900 km kolima, a u prvih 70 km staneš pet puta (kaki mi se, muka mi je, bole me noge,...) no to su ,,muke" kada dijete ima više od dvije godine. Sa sedam mjeseci je beba dobila pasoš i prva vožnja je bila do Dubrovnika, nikakav problem putovati sa bebom (ponavljam, samo se prilagodiš ritmu bebe) i bez žurbe.

    Sent from my Motorola 8400

  13. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


  14. #11
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Elem, da pokusam kratko da se osvrnem na svoje iskustvo, bez puno ponavljanja prethodno recenog.

    Imam sada troje djece (11/6/2 godine). Putovalo se u skladu sa njihovim uzrastom i ne uvijek u punom sastavu. uglavnom, relacije kroz CG do dvije godine starosti. Nakon toga smo isli 2x u inostranstvo avionom i par puta kolima. Kod nas je super sto super podnose put, nema mucnine. Naravno, usputna stajanja radi nuzde su neizbjezna (najmladjega smo ovog ljeta odvikli od pelena pred drugi rodjendan i on piski po par puta kad idemo do Niksica i ispameti nas nekad dje u par kilometara piski 2x).

    Ponesemo probiotik, blokmax ili nesto drugo za temperaturu i eventualno nesto za zastitu od sunca ako je ljeto ili skijanje. Ostali asesoari zavise od destinacije.

    Bas volimo kad se nedje zaputimo, pa makar i do neke CG destinacije. Cak i ako se ponavlja, djeca isto obozavaju te momente. Bas ostavlja pozitivan trag na djecu i njihov razvoj. Mi podrazumijevamo poprilicnu aktivnost tokom ovih putovanja, ne odlazak od tacke A do tacke B i ispijanje kafe i sl... Ne bismo ni pravili djecu da nam je zelja bila da uzivamo sami sa sobom (mada se i to ponekad uspije ubaciti u raspored)...

    Eto, ukratko tako...
    Eh, da igra u automobilu, možda je najzanimljivija brojanje automobila. Jedna osoba npr. odabere Tojotu, druga Pežo, treća Reno,... ili boju, crvena, bijela, siva,... i brojite. Onaj koji pobjedi ima pravo na kuglu sladoleda više ili nešto slično. Ovim se drži pažnja djece i uvjek ste u komunikaciji.

    Sent from my Motorola 8400

  15. The Following 3 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


  16. #12
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    9,658
    Thanks Thanks Given 
    469
    Thanks Thanks Received 
    509
    Thanked in
    286 Posts

    Default

    Ada mi krenusmo na ekskurziju matursku u Budimpeštu, od cetinja do podgorice pet puta smo stali, a ne sa djecom
    Mi zamišljamo predmet pa pogadjamo.

  17. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Eh, da igra u automobilu, možda je najzanimljivija brojanje automobila. Jedna osoba npr. odabere Tojotu, druga Pežo, treća Reno,... ili boju, crvena, bijela, siva,... i brojite. Onaj koji pobjedi ima pravo na kuglu sladoleda više ili nešto slično. Ovim se drži pažnja djece i uvjek ste u komunikaciji.

    Sent from my Motorola 8400
    Da, da dobro si, vrlo bitna, besplatna i prakticna zabava. Pogadjanje kola, bilo boje, bilo marke... I naravno pravila (nema crne, srebrne i bijele ako su boje...)
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  18. #14
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Da, to kad su stariji super je igrati igre - na slovo na slovo A (pa druga slova) pa onda svako baci neku riječ na to slovo i tako dok ne dosadi, drži im pažnju a za neke riječi pitaju za značenje jer im budu nove ili smiješne. Onda šta znači neka riječ po njima, to bude baš zanimljivo šta oni imaju u glavicama.
    Da li je ovo naša kuća, da li je ovo, jesmo li sad stigli, čitanje tabli, koje je mjesto u prolazu, grad, pretekne te neko auto pa kreće "uuuuu ovaj bemwee je baš brz, vidi kako nas je prestigao" pa pretekne te i neka lamina uuuu i ovaj reno je baš brzrrrzzz... marke automobila se znaju uveliko, odakle su ove tablice iz koje države, iz kog grada, ima svega, uopšte ne mora da se pali tel, za crtani/igrice a i to zna da im smuči vožnju.
    Mi kad smo bili đeca pa išli kolima neđe, nije bilo ni sjedišta ni ništa... Redovno se neko pozadi gurkao s nekim, što si se naslonio na mene, žuljaš me, makni mi se, vruće mi je, ćutite, stani da im očitamo bukvicu, piškilo se onamo prije kanjona đe i sad autobusi staju, na Zlatibor ili Užice kad se napravi pauza, posle trpi do Čačka ili Bgd.
    Trebaju se naučiti i trpljenju odnosno da se nose i sa nelagodnostima (ovo kad su veći) jer će im valjati.
    "I shut my mouth and hold the light"

  19. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Nevezano za dužinu puta, u povratku se igramo Ko prvi vidi zgradu... Elem, imajući u vidu koliko smo svi kompetetivni, samo što se oči ne kopaju da bi se frenetično izgovorila rečenica "Prvi sam vidio zgradu", brzinom svjetlosti...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  20. #16
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Moji klinci 6/2 su sada odlicni tokom voznje. Zabavim ih uz pjevanje pjesmica (izvrtanje rjeci u pjesmicama) ili pogadjanje znakova pored puta ili boje auta (stariji).
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  21. #17
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    E koliko smo mi putovali! Dva puta godišnje oko 700 km u jednom pravcu i jednom na dalje destinacije....uglavnom, prvo putovanje su mi djeca imala sa nepuna dva mjeseca starije, avionom do BG a posle kolima još stotinak km, a mladje je imalo 5 mjeseci kad je prvi put na dugačak put išlo...sto je dijete starije, grdje je, ovo moje mlađe je čim pređemo Bioče počinjalo da grinja, kad ćemo stić, jesmo li stigli, kaki mi se, piški mi se, žedan sam....uglavnom valja stajati češće i mi smo imali običaj da malo duze pauze pravimo, najmanje sat vremena i za to vrijeme se istrčimo dobro sa djetetom, uvijek smo nosili loptu i obavezno negdje se izigrali dok se "rastežemo" od puta...Na zlatibor smo znali da im ono jahanje priuštimo, bilo je biciklo da se iznajmi kad je bio malo stariji, uglavnom to se posle svodilo na jedva čekanje da se stigne na Zlatibor i posle oduševljenje zbog konja, zbog onog dzipčeta i sličnih aktivnosti...
    U kolima dječijih pjesama obavezno, a ja sam znala da narezem rock cd sa exyou prostora to se znalo pretvoriti u takvu igranku pozadi da vam nemam riječi Znali smo i da bojanke nosimo pernicu sa bojicama, pa preslazemo, crtamo, čitamo pjesmice i bajke, na sve po malo vrijeme prodje, ne zaboraviti da dijete treba i da odspava u toku puta pa gledti da mu bude što udobnije i mekše jer će duže spavati
    A sa sobom obavezno ponijeti i garderobu za presvući dijete jer mora prosuti nešto po sebi, sokić koji voli, vodu, vlazne maramice, nesto što voli da gricka (plazma nam je nezaobilazna bila) ako mu nije muka, jastučiće male (par komada mi je bilo u autu) neki lijek za dijareju, probiotik, sirup za kasalj (uvijek sam to nosila sa sobom) antibiotik....ljekova što više to bolje, obavezno neki hanzaplast i sredstvo za dezinfekciju jer dijete se ogrebe i to bude kao da crijeva ispadaju
    Ja i sad nosim garderobu ako mi bude hladno, ako mi bude vruće
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  22. #18
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Šta rekosmo za prvo ljetovanje? Ima li se gledat šta sem Petrovca kod nas?

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  23. #19
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,622
    Thanks Thanks Given 
    10,577
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Velika Plaža...idealno za -5g

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  24. The Following 3 Users Say Thank You to joni For This Useful Post:


  25. #20
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    14,560
    Thanks Thanks Received 
    4,040
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Podržavam.

    Sent from my KB2003 using Tapatalk

  26. The Following User Says Thank You to extravaganca For This Useful Post:


  27. #21
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Preporuka za smještaj...? Poželjno terasa/bašta sa ladovinom i doručak...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  28. #22
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    14,560
    Thanks Thanks Received 
    4,040
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    A jesi li razmišljao o sojenicama na Bojani?

    Sent from my KB2003 using Tapatalk

  29. #23
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Nešto ne bih sa bebom na Adu, i Velika plaža mi je nategnuta, radije bih neđe đe se može u šetnju kolicima, da je bliže apoteka i sl...

    Najbolje neki manji hotel sa doručkom, Petrovac mi je favorit za sad... Gledaću vjerovatno prije jula, da ne upadam u gužvu...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  30. #24
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Petrovac možeš sad, ali malo kasnije, izbjegla bih. Po meni j emnogo bolji dio ova rivijera od Zelenike do Kamenara, plaža po dnosom dje god si smješten.
    Od 1 jula ne bi nidje sa malom bebom. Vrućina, dosta prljavštone svuda. Bolje ti je na planinu.

  31. The Following User Says Thank You to montenegrina For This Useful Post:


  32. #25
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,622
    Thanks Thanks Given 
    10,577
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Montenegrina je u pravu sve a posebno ovo sa blizinom plaže.S bebom najljepše od 7h na plažu i drugi put posle 17h sad kad je duži dan.To je nama i odgovaralo na Veliku Plažu + hladovina i zelenilo oko bungalova u periodu kad je, ni pod razno,ne izlagati suncu.Da niste zarobljeni u sobu.Takođe,po meni,bitan detalj je imati kuhinju da se spremi nešto bebi

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. USA -smjestaj, iskustva, savjeti, predlozi
    By kb8 in forum Putovanja
    Replies: 21
    Last Post: 21-03-18, 06:54
  2. Replies: 34
    Last Post: 25-01-14, 18:18
  3. Daleka putovanja - iskustva?
    By Rincewind in forum Putovanja
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-11, 00:09
  4. Slusalice - kupovina, savjeti, predlozi
    By Feeleep in forum Muzika
    Replies: 21
    Last Post: 25-12-10, 19:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •