Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
Zanimljiva perspektiva. (koja opet dokazuje koliko taj 'model' nema prakticnu upotrebu, makar ne kod nas, u narednih XX godina)

Sto se tice 'velicine eura'... nisam siguran da je u tome problem. Makar ne kod vecine 'imucnijih'.

Mislim da je 'fora' u tome sto sa tim parama nerijetko u paketu dodje i neka, nazovi, moc ili ti uticaj/veze, kako god.

A onda ti to imponuje i dize ego vise nego da platis parama koje ti ne znace vele.

Ako se postavis u toj poziciji... razmisli sto bi ti bilo bolje... da platis recimo 100e kaznu ili da zovnes nekog (pogotovo pred nekim) i kazes "Bracki, zavrsi mi to i to" ili mozda bi cak dovoljni ego-boost bio da samim policajcima (koji rade za mizernu platu) kazes da iskuliraju inace ces zvat' tog i tog komandira ili koga vec i bacis neku suptilnu prijetnju onako u fazonu "nemoj sa mnom da se igras zakona druze, ja sam iznad njega"...

Ne tripuju se svi na pare, kad dodjes do para one postane samo sredstvo za ispunjenje drugih ciljeva, nerijetko potpuno pogresnih (makar u kontekstu 'pravih vrijednosti')
Za ovu tvoju repliku oko zivkanja mogu ti reći da možda ima smisla. No, mene život naučio drugačije. Ima ona fraza "Najjeftinije je parom platit". Druže, kad zivkam trošim svoje depozite iz banke usluga, ako mi neko duguje istu, a to je glupo za 100 EUR radit. Isto tako, da za 100 EUR dugujem nekom uslugu ne isplati se. Taj ti sjutra može nešto tražiti, zato i "čini". Nema potrebe ako možeš da platiš uprkos ego tripu.
Mada, ja sam stari matuf, koji se slabo kreće, a i kada se kreće to radi u nekom užem krugu ljudi koji je izabra po svom meraku.
Svakako, da bi ispao mangup pred nekom ribom ili impresionira neke Indijance, a posle dugova nekome uslugu lakše platit, vjeruj.