Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 65

Thread: Krvna osveta

  1. #26
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Ne zna da sam ođe... Ne možeš reć da nije praktičnije od krvne osvete. Crni humor.
    Nego, pošto si iz Malesije, tamo je umir krvi bio neđe 70-tih, pošto ovdje pomenuše 1990? Nedavno bješe neki jubilej đe to još funkcioniše mašala.
    Teshka je ovo tema,neprijatno je i razmishljati kako bi smo reagovali,a zato mi se i ne pishe,ali ajde kad vec pitash.
    Ta tvoja pricha koju si iznio tadashnjoj djevojci za neka moja poimanja,nije losha uopshte,ne iz razloga shto bi ti kao pochinilac dobio manju kaznu,vec bi ta zrtva patila vishe,ovim cu ja ispasti ko zna kakav,ali za to me zabolje.
    Ovo drugo,da li se odnosi pitanje na to postoje li odredjeni autoriteti u Malesiji,Kosovu i Albaniji koji su izmirivali porodice,jesu,i josh su aktuelni,ali nisu oni uvijek zavrshavali stvari,chesto su se vracali neobavljenog posla,a sam chin osvete,pokushaki pomirenja,pa neki kanoni iz Lekinog zakona,sve to se najvishe odnosi na ove nashe prostore,CG je tu najslichnija sa ovima koje nabrojeh,mislim na Alb i Kosovo.
    E sad,negdje sam davno pisao i mislim da je ovaj sluchaj sad vec pokojnog Kaludjerovica,jedan od rijetkih u poslednjih 30g.,a konkretno znam recimo za sluchaj iz Tuzi,chovjek je ubio mladog momka,odlezao ako se ne varam oko 12g. i eto ga sad zivi i neshto radi u sred Tuzi,dodushe stalno mu je pishtolj za pasom,a mislim da mu se niked nece osvetiti iako su to navodno pokushavali...jer...moram se vratiti na intervju pokojnog Kaludjerovica,nije lako ubiti i poci u zatvor,ali chovjek kad odluchi,tu onda nema zaustavljanja,osim da i on strada shto se umalo njemu desilo tada.
    ...

  2. #27
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Jasno je da je nazalost bitnija sposobnost advokata, njegove veze i kontakti (što više veza cijena veća) u odredjivanju kazne, od stvarne krivice okrivljenoga...,.u takvom ambijentu nije čudo što mnogi uzmu pravdu u svoje ruke...medjutim, nije to samo kod nas slučaj, moderni zakoni sve više idu ka tome da se poštuju ljudska prava zločinaca a osnovno pravo svakog čovjeka, pravo na život, to slobodnome gradjaninu nije zagarantovano...pravo da vam kažem, mislim da je rijetko ko zadovoljan tj da je pravda rijetko kad baš u potpunosti zadovoljena...ali da li i krvna osveta zadovolji pravdu? Mozda, ako se ubici sudi "mačem" kojim je on presudio..ali nije uvijek tako...
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  3. #28
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Pogledah prvi, a onda drugi dio ovoga filma što je radio Vice. Ajde ovako: Kaluđerović je bio osuđen na 20, ležao 8 godina. Samo što je taksistu oladio koji ništa nije bio kriv ni po jada. Čovjek kaže da kad dolazi na mjesto đe je dvoje oladio da ima osjećaj kao da ide na utakmicu. Pa dobro... Ima nas raznih.
    Posle u Malesiju, gdje je besom umirena krv od 1970. godine. Sad je Čunmuljaji duguju nekima iz Albanije đe nije umir. A na kraju priče iz okoline Skadra u drugom dijelu, od muke prestadoh. Đeca koja se podižu zaključana u kuće etc... Mučno za gledat.
    Vratimo se sa spojlera na teze. Bolje je što nema krvne osvete vjerujte. Nije slučajno što je u krivičnom zakonu bezobzirna osveta za ubistvo isto što i koristoljublje. Da jednostavno nekako prestane. Sa druge strane, ima đe Kaluđerović optužuje policiju i sudove na suđenju još 1989 u komunizmu.
    Neću biti nikakav Ajnštajn ako kažem oderi ubice sa kaznama i nemoj da ti se izvlače ni mitom ni zbog traljave rabote. To je jedini isoravni način.
    A što se zatvora tiče, nažalost okorelim kriminalcima je to kao ekskurzija sa ekipom. To je već preduga priča, gdje odgovornost snose i mediji koji im objavljuju sve što im dodaju njihovi advokati kao da su Nelson Mandela a ne ubice i dileri. Naročito Vijesti. A i tu ima raznoraznih momenata zašto je tako da ne širimo.
    Eto makar kod nas nije praksa. A nepravedno suđenje je može uspostavit.

  4. #29
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Ne zna da sam ođe... Ne možeš reć da nije praktičnije od krvne osvete. Crni humor.
    Nego, pošto si iz Malesije, tamo je umir krvi bio neđe 70-tih, pošto ovdje pomenuše 1990? Nedavno bješe neki jubilej đe to još funkcioniše mašala.
    70tih moja greška.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  5. #30
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post

    Jako je nezahvalno, za ikoga ustvrditi nešto tako ozbiljno kao npr "nema tu bola, tuge, ljubavi...".
    Moja greska jer sam mislio da je kontekst jasan. Mozda sam trebao bit dorečeniji. Htjeo sam reci da nema tu bola, tuge, ljubavi kao razloga za osvetu jer razlozi su drugacije prirode kako sam i naveo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  6. #31
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Kod Albanaca recimi ako ne uradis krvnu osvetu, ponizen si.
    Kad dodjes kod nekoga u goste sipaju timoice uspod noge, vjerovali ili ne. Stojalo u filmu


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  7. #32
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Moja greska jer sam mislio da je kontekst jasan. Mozda sam trebao bit dorečeniji. Htjeo sam reci da nema tu bola, tuge, ljubavi kao razloga za osvetu jer razlozi su drugacije prirode kako sam i naveo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Pa tu je valjda jasno da je to stvar identifikacije.
    Koliko majki kad im umre dijete ne može da se odlijepi od uloge sa kojom se potpuno identifikovalo i čitav život klone (da ne idemo još u običaje gdje se nosi crnina, pa si nekako obilježen i "odbačen" od društva i slične strašne stvari?) Koliko djece oboli na neki način usljed ranije smrti roditelja? Identifikacija sa ženskom/muškom energijom, a posebno mladom čistom, je izuzetno jak momenat, mi možemo možda reći da to nije ljubav, ali za njih jeste jedina dubina za koju znaju. Na kraju, prirodno je baš zbog te mlade energije imati elana za sve u životu. Ne ubija se samo dijete već i duh roditelja. Treba vremena, a nemaju svi strpljenja, i to je ok.

    Tako i Nikoli - sin jedinac je poveznica za identitet, porodicu, čast, obraz, nasljeđe, produžetak loze, nastavak muške energije koja je nasilnim putem ugašena. On u tome vidi sebe, svoju bol, tugu i na kraju i ljubav, i opet ni tada, iako pravim razliku, ne mogu da ne dozvolim nekome pravo da osjeća ljubav na takav način, iako je to uslovno rečeno njen "niži stepen".
    "I shut my mouth and hold the light"

  8. #33
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Kod Albanaca recimi ako ne uradis krvnu osvetu, ponizen si.
    Kad dodjes kod nekoga u goste sipaju timoice uspod noge, vjerovali ili ne. Stojalo u filmu


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Upravo se o tome radi. O ponizenju i licnim motivima, a ne o kosmičkoj pravdi koju tražimo samo za one koji su stradali al ne tako žustro i za druge stradalnike. Naravno zaostala društva u koje ubrajam i naše takve stvari pravda gubitkom voljene osobe al kad zagrebes ispod povrsine... Me, me, me, me too

    Kad mi kazu da ne znam sta bi tada uradio ospem se. Naravno da znam al da li bi bio jak pa da to i uradim. To je pitanje slabosti, a ne pravde kojom tu slabost pravdamo. Dok god budemo vikali junak, pravda, osveta i tandare ovo ce vazda bit Albanija a ne Holandija.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  9. #34
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Krvna osveta

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Tako i Nikoli - sin jedinac je poveznica za identitet, porodicu, čast, obraz, nasljeđe, produžetak loze, nastavak muške energije koja je nasilnim putem ugašena. On u tome vidi sebe, svoju bol, tugu i na kraju i ljubav, i opet ni tada, iako pravim razliku, ne mogu da ne dozvolim nekome pravo da osjeća ljubav na takav način, iako je to uslovno rečeno njen "niži stepen".
    Nemamo sta da dozvoljavamo tu se slazem al takodje sa druge strane ne moram da budem bolećiv i da za nešto što je u suštini loše kažem da je ok. Nadam se da taj koji to uradi da će nekad shvatiti sta je uradio i da će izrasti u vremenom u čovjeka kojem će biti žao onog “prethodnog Ja” i sto bi rekao Morgan Frimen “ne prodje ni trenutak a da ne pozelim da se vratim u proslost i sprijecim ga da to uradi”. Prepoznaće svi iz kojeg je to filma


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  10. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  11. #35
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    U suštini đe je pravda i kroz kaznu?
    Kome je od ovih što im člana porodice više nema, lakše jer je neko bio u zatvoru 10-15-20 godina?
    Da li im je lakše jer neko osjeća krivicu zbog ubistva njihovog djeteta ili ga baš briga? I koliko dugo?
    Prvo se treba definisati šta je pravda. A nju svako definiše drugačije. Treba li da je svi definišemo isto? Ne. Definišemo je kroz zakone i kaznenu politiku ali to realno čemu svjedočimo nema nikakvog efekta. Možda nekom stvarno ima. Isto tako nekom drugom ima i krvna osveta.
    Sa druge strane, da li bi imali društvenu dobrobit kada bi se javno više govorilo o ovim i sličnim temama, gdje bi se malo duhovno oplemenili, proširili, razmjenili iskustva i uvidjeli štošta? Imali bi. Neki bi, naravno, ostali bez svojih poslova (državnih i privatnih) ali Bože moj, biće i toga nekad, jednog dana. Ne sad i odmah, ne za 100 godina, ali biće. Dok god ima ljudi koji o tome razmišljaju, tome teže, prave male korake ka tome - uvijek se stvara prostor i za to. Takav je zakon energije.

    A ovo za Morgana što navodiš - e da, svi su generali posle bitke. Ali treba prvo ući u bitku, a sa strane vijećati, tu realnog iskustva nema. Život ionako razumijemo retroaktivno, otkrivajući ga, a ne proživljavajući nešto što se desilo iznova i iznova. Mislim i to se može činiti, i čini se, ali da li se živi ili se ostalo zarobljen, pitanje je. Sve je do čovjeka samog, i svemu je vrijeme kad on sam odluči, ko sam ja da nekome sudim, tjeram ga da vidi nešto na moj način, misli ili osjeća? To može samo sopstvena spoznaja. Drugi dodju samo kao pomoć, ogledala, ili ako su stručni u "guideing-u" (a tu se sad otvara druga tema ko je stručan za to, a ko sektaš).
    Last edited by tigrovo_oko; 16-10-20 at 12:53.
    "I shut my mouth and hold the light"

  12. The Following 2 Users Say Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  13. #36
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,524
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    468
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    U današnjem društvu, jedini način da se iskorijeni ova praksa je pravosudni sistem, brzina suđenja i mehanizam kazni posebno za krvne delikte.

    Nažalost, nema više mudrih ljudi kao što je bio Sveti Petar.

    Kad @hercules već pomenu, čim se dohvatim knjige kasnije ću napisati i njegovu originalnu poslanicu na ovu temu, koju već pred izmakom snage upućuje ceklinjanima, dobrljanima i ljubotinjanima, moleći ih i zaklinjujući, a kasnije i kuneći da se manu toga običaja.

    Jednu sjajnu knjigu, koja se dosta bavi i ovim pitanjem, napisao je sjajni Budo Simonović, pročitao sam je bar pet puta.



    Sent from my MI 8 using Tapatalk
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  14. #37
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Krvna osveta

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    U suštini đe je pravda i kroz kaznu?
    Kome je od ovih što im člana porodice više nema, lakše jer je neko bio u zatvoru 10-15-20 godina?
    Da li im je lakše jer neko osjeća krivicu zbog ubistva njihovog djeteta ili ga baš briga? I koliko dugo?
    Prvo se treba definisati šta je pravda. A nju svako definiše drugačije. Treba li da je svi definišemo isto? Ne. Definišemo je kroz zakone i kaznenu politiku ali to realno čemu svjedočimo nema nikakvog efekta. Možda nekom stvarno ima. Isto tako nekom drugom ima i krvna osveta.
    Sa druge strane, da li bi imali društvenu dobrobit kada bi se javno više govorilo o ovim i sličnim temama, gdje bi se malo duhovno oplemenili, proširili, razmjenili iskustva i uvidjeli štošta? Imali bi. Neki bi, naravno, ostali bez svojih poslova (državnih i privatnih) ali Bože moj, biće i toga nekad, jednog dana. Ne sad i odmah, ne za 100 godina, ali biće. Dok god ima ljudi koji o tome razmišljaju, tome teže, prave male korake ka tome - uvijek se stvara prostor i za to. Takav je zakon energije.

    A ovo za Morgana što navodiš - e da, svi su generali posle bitke. Ali treba prvo ući u bitku, a sa strane vijećati, tu realnog iskustva nema. Život ionako razumijemo retroaktivno, otkrivajući ga, a ne proživljavajući nešto što se desilo iznova i iznova. Mislim i to se može činiti, i čini se, ali da li se živi ili se ostalo zarobljen, pitanje je. Sve je do čovjeka samog, i svemu je vrijeme kad on sam odluči, ko sam ja da nekome sudim, tjeram ga da vidi nešto na moj način, misli ili osjeća? To može samo sopstvena spoznaja. Drugi dodju samo kao pomoć, ogledala, ili ako su stručni u "guideing-u" (a tu se sad otvara druga tema ko je stručan za to, a ko sektaš).
    Niko ne sudi nekome al postupak se mora osuditi. Tu često nastane zamjena teza. Znam dosta COVIDIOTA koji iako tako nazvani su sposobni za velika djela. Znam to. Osuditi ih kao ljude nije isto što i osuditi postupak. To kako oni ubice iz osvete percipiraju pravdu, ovako ili onako, nije nikom opravdanje da ubije nekoga iz bilo kog razloga. To je varvarski i primitivno i mozemo ih pravdati ovim ili onim al na kraju to je ubistvo i tačka. To je za osudu svaku.

    Uzmi primjer poznatog hirurga koji je ubio nekog iz osvete. Tolike zivote spasio i tolike bi jos mogao spasiti ali sleduje zatvor. Gdje je tu pravda? Nema tu bolio ga je gubitak, svako to na svom nivou prozivljava, ljubav ga opila itd. Postupak je za osudu, a ne ljudi da ne brkamo to dvoje. Dok god budemo imali opravdanja za takve postupke svijest ovog naroda ce biti ko kliker mala jer negdje u podsvijesti će potencijalnom ubici da kuca “imam pravo da ubijem”. Sredinu u kojoj se ubija iz osvete kreiramo mi sami i trebalo bi da prestanemo to da radimo inace i mi nosimi svoj dio krivice za to nedjelo.

    Pitanje saosjećanja je drugo pitanje. Srce me boli kad vidim takvu stvar jer znam u suštini razloge i znam da je postojao način da se to ne desi ali isto se negdje i nadam se da ce ta osoba uspjeti mozda na kraju puta da bude bolji covjek 100puta nego mi sto nikog ne ubismo. Potencijal je glupo uskratiti. I pored saosjećanja dobio bi mi maks kaznu ko bela lala.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Caesar; 16-10-20 at 13:37.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  15. #38
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Postupak se mora osuditi i šta se dešava u sudnici? Teško djetinjstvo, težak jedan od roditelja, nalaz medicinske struke, i pođe se toliko daleko da je osoba u datom trenutku djelovala na nivou od recimo emotivno/psihički maloletnog bića, a fizički je punoljetan, navodno zreo. Kazna neprimjerena izvršenom djelu. Npr. Slučaj sjeo u auto, vozio pod uticajem droge, ubio osobu brzinom od 100 na sat. Koja su tu sve k.d. u pitanju? Od remećenja javnog reda i mira, saobraćajnog prekršaja, ubistva druge osobe... to je agonija šta radi pravosudni sistem sa svim svojim sudionicima, a efekat je? Vidimo ga, ili se pravimo da ga ne vidimo dok i nas šapa pravosuđa ne dotakne?
    To je guranje pod tepih, kao i krivičnih djela koja su se radila za vrijeme rata nad civilima, djecom, ženama, starima... Ta energija se taloži i mora da se manifestuje. A manifestuje se svakojako.

    Dalje, momenat đe se kaže nedužni je nastradao - ko je ovdje lud? Ako jeste nedužan, ako je krivica u "samo" bio na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme - đe je odgovornost cijelog društva koja dopušta konstantno terorisanje od oderđenog pojedinaca ili određene grupe? Đe je glas Razuma u javnosti? Mora li da se čeka policija ili sud? Očekujemo da se neki postupak osudi i kazni - a đe smo svi da ne dozvolimo da se do toga i dođe?

    Đe smo svi kad treba da se kaže da maltretiranje (pa i sprdanje tzv. čeličenje) djece od strane odraslih nije lijepo, ni normalno, ni prihvatljivo, a kome svjedočimo?
    Đe smo svi kad treba da kažemo da bulling bilo uživo bilo online nije lijepo i ne treba ni da se trpi, ni prihvata?
    Đe smo svi kad mobinguje šef koleginicu? Ili obratno?
    Đe smo svi kad se zapošljava preko diplome između noga?
    Đe smo svi kada zavisnici ove ili one vrste maltretiraju svoje ukućane da kažemo kako to nije lijepo, prihvatljivo, niti za trpljenje?

    Đe smo? Đe?
    Ah da, tu smo da se nasprdamo. Prvi. Tu smo da glasove javnosti "rastjeramo" jer nam se ne sviđa sopstveni odraz u ogledalu. Ima toga i po forumu, a RL tek.
    Nas su civilizacijski "napredak" i zakoni doveli do toga da je to privatna stvar i da se ne miješamo. A tek koliko se to ne tiče Žena, i trebaju da ćute jer "ne znaju" je tek fenomen za priču. A Žene znaju, suptilnije su ipak.
    E, a znate u čemu je kvaka? Što to nije privatna stvar već se tiče svih nas, svakoga od nas, ovdje sada i sutra rođenih, i kad tada uticaće i na vas.
    Probudite se, otvorite otkize što veli Maja, ovo je 2020-ta. Volite se i kad ne razumijete (tad najviše), čuvajte zajednice, svoje i tuđe, viknite/jauknite kad nešto nije ok - neko će uskočiti da vam pomogne.

    Generalno, o ovakvim stvarima volim kada se priča iz sopstvenog iskustva, a ne metafizički jer nema težinu za razumijevanje samo golo landaranje jezika.
    Priča, Razgovori, Slušanje, Povezivanje, Otvorenost, Osjećati i loše i dobre emocije bez osude, Prihvatanje, Razvoj, Napredak, Evolucija, vode ka Razumijevanju i Ljubavi. Nakon toga ima prostora za Ideje, Kreativu i Prosperitet - jer kako reče snosimo odgovornost. I ne malu, ogromnu.
    Last edited by tigrovo_oko; 16-10-20 at 15:26.
    "I shut my mouth and hold the light"

  16. #39
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Drugari,

    postovi Cezara i Tgrovog oka zaista su bili inspirativni gdje su zadirali u ljudsku dušu da jedan kvalitetan način. Zahvalan sam im što sam ih pročitao i posle njih se osjećam bolje, nadajući se da ću biti bolji čovjek.
    No, ako bi gledali društvene okolnosti ne treba biti mnogo pametan pa shvatiti da je crnogorska, albanska i sicilijanska istorija, svaka na svoj način kreirala krvnu osvetu. Poenta je svaki put bila da nije bilo države i zakona, pa se radilo u skladu sa običajnim pravom. Ili je postojala neka vrsta okupacije koja nije priznavana za vlast, i ako smo imali problem rešavali smo ga van njihovih sudova.
    Samim tim, trebalo bi da pošteno sudstvo istu iskorijeni. Kako sudstvo nigdje ne može biti pošteno, a prije svega efikasno do kraja, bila je kod nas suzbijena do mjere da je postala izuzetak, kao u o slučaju koji navodimo đe se maltene dvije kuće istražiše. A bilo je oko ovoga slučaja i kasnije nekih pucanja 90-tih, čak kroz Nikšić, koliko me sjećanje služi.
    Međutim, novo doba, nedostatak znanja, sredstava, a bojim se u početku i volje, dok se kasnije sve nije otelo kontroli, učinilo je jačanje klana, a kasnije klanova u Crnoj Gori. Potom i njihov rat, koji je za sada glavom platilo 50+ ljudi. Ovo je takođe priča o krvnoj osveti dvije ekipe koja se otela kontroli, jer nema izgleda nikoga ko bi ih pomirio, što se obično dešava kada gangsterski ratovi ugroze biznis i kada obijema stranama odgovara da se završe.
    Jedna strana svega ovoga jeste da su glavom plaćali i "civili" i to ne samo slučajni prolaznici, već i članovi porodica gangstera, kao što je slučaj sa jednim Roganovićem o kojem ste čitali, a koji je bio upleten jer je bio brat i sin koji se bavio građevinarstvom. Ili brat Luke Bojovića što leži u Španiju u zatvor, čije je ubistvo naručio Šaranović, brat za brata. Neki su stradali samo zato što su drugovi, a nikakve veze nisu imali sa klanovima.
    Takođe, dosta je slučajeva đe su se braća i drugovi, a nekada i cijele porodice sklonile u neke treće zemlje i iselile iz Crne Gore od golog straha. Kao što sam gomilu puta po Srbiji čuo "poreklom smo iz Crne Gore, moji preci su pobegli od krvne osvete".
    U krajnjem, ne mogu takve pare biti nafačne, a trika nema. Ovo nije priča o kiselom grožđu nekog siromaha, jer se ne žalim na materijalnu situaciju, no vrlo racionalno. Ima i knjiga o tome sa statistikama da u biznisu droge karijera u prosjeku traje 6 godina i ako imaš više sreće završavaš istu zatvorom, a ako imaš manje pod ploču. No odoh predaleko od teme. Praštajte.
    Last edited by Gagarin; 16-10-20 at 15:43.

  17. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  18. #40
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Sok i afekat ne treba vezivati sa "kultom" krvne osvete. Ova takozvana krvna osveta ima mnogo, mnogo dublje znacenje od onoga kako je karakterisu ovizi "razumni" ljudi. To sto je uradio Kaludjerovic je za DUBOKO postovanje.
    Ako zelite da vidite karakterrrrr , e onda treba da mu gledateeee u mooda!

  19. The Following User Says Thank You to pecaros For This Useful Post:


  20. #41
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Sok i afekat ne treba vezivati sa "kultom" krvne osvete. Ova takozvana krvna osveta ima mnogo, mnogo dublje znacenje od onoga kako je karakterisu ovizi "razumni" ljudi. To sto je uradio Kaludjerovic je za DUBOKO postovanje.
    Ako zelite da vidite karakterrrrr , e onda treba da mu gledateeee u mooda!
    Ok, no što ćemo sa taksistom što nevin nastrada.

  21. #42
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Krvna osveta

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Sok i afekat ne treba vezivati sa "kultom" krvne osvete. Ova takozvana krvna osveta ima mnogo, mnogo dublje znacenje od onoga kako je karakterisu ovizi "razumni" ljudi. To sto je uradio Kaludjerovic je za DUBOKO postovanje.
    Ako zelite da vidite karakterrrrr , e onda treba da mu gledateeee u mooda!
    Zbilja moš li malo bačit više svijetla na ovaj tvoj stav jer mnogima ovdje zagledanje tudjija mudi nije jaca strana? Hvala.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Caesar; 16-10-20 at 20:19.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  22. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  23. #43
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Naravno da nisam mislio na niciju licnu hrabrost (s obzirom da mooda simbolisu bas to). Ovdje se radi o karakteru jednog naroda kojem je krvna osveta vise pitanje casti nego li oneee cuvene fraze "oko za oko zub za zub". Ovo, pitanje casti, ima duboke korijene koji najmanje imaju veze sa sokom i afektom, a vrlo usko su povezani sa jednim vrlo jakim karakterom (cojstva i junastva) koji simbolise ovaj narod.
    Jasno mi je da sve ovo ne zvuci bas fino, ali ovo su cinjenice koje ni ne ocekujem da ce naici na razumijevanje vecine.
    Mozda ti jos nije jasno kakvu vezu imaju mooda i karakter? E, pazii.... karakter bez mudijuuuu je isto sto i formula bez gasa
    @Gagarin..... nesrecan slucaj nema veze sa ovom temom.

  24. The Following User Says Thank You to pecaros For This Useful Post:


  25. #44
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Krvna osveta

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Jasno mi je da sve ovo ne zvuci bas fino, ali ovo su cinjenice koje ni ne ocekujem da ce naici na razumijevanje vecine.
    Mozda ti jos nije jasno kakvu vezu imaju mooda i karakter? E, pazii.... karakter bez mudijuuuu je isto sto i formula bez gasa
    .
    Ne zvuči fino al velika većina u CG će se sloziti sa tobom. Upravo je to bio motiv da pocnem ovu temu i da vidim da li je to samo moja percepcija ili je stvarno tako. Ipak u nekim zemljama ljudi na krvnu osvetu gledaju drugacije od nas pa se covjek mora zapitati.

    Znam kakvu vezu imaju hrabrost i karakter , samo kod mene je hrabrost uvijek bila suprostaviti se sebi. Ubiti iz osvete je za mene nagonska stvar - žudnja tj. animalne prirode je i ne zahtjeva veliku hrabrost vec samo odsustvo razuma. Stanje reakcije nije stanje u kojem zelis da si vec je to stanje svjesnog djelovanja. Suprotstaviti se sebi i ne uraditi ono sto “želiš” znači biti povrijedjen i svjestan. I ta vatra kojom si povrijedjen čisti, kali, prečišćava... baš kao i kod zlata. Povrede koje dobiješ spolja su ogrebotine i čije podnosenje (osveta) nazivas moodatošću za mene baš i nisu. Dok god je lakše ubiti nego ne ubiti, a vjerujem da je avendzersu sa Cetinja bilo tako, ja cu se uvijek opredjeliti za tezi put. Laki i ocigledni izbori mi ne prijaju za kičmu. Savijaju me. Ja bik uspravno da idem. Životinje idu na cetiri, a kao sto rekoh ovaj cin osvete je takve prirode.

    Al kolega, drago mi je sto si iskreno i direktno rekao sta misliš i ne kriješ se iza raznih fraza i pitalica.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Caesar; 18-10-20 at 11:03.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  26. #45
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Najvjerovatnije da si u pravu??? Ali ja imam drugaciju "sliku", a sto ne znaci da je i ispravna..... ali svi smo mi drugaciji jedni od drugih.
    Ne bih reka0 da je to bas ta "vatra koja cisti". To nije nikakva vatra vec SLOM koji ne ostavlja nista za sobom! A najmanje moze da posluzi nekom "jacanju ili ciscjenju". Sopstveni karakter se jaca na neke druge nacine ali ne i na ovaj koji predstavlja TOTALNO UNISTENJE svega za cem je covjek zivio. Vratiti vrijeme unazad je nemoguce i sve sto mu je ostalo je da ostavi PORODICNU CAST u zivotu.
    Varas se ako mislis da je lakse ubiti nego li NE ubiti! Ako izuzmemo sok i afekat gdje hrabrost i ne igra neku ulogu, vec stanje neuracunljivosti tj. pomracenje uma.... gubitak razuma... i td. Potrebna je velika hrabrost da se povuce obarac(hladne glave) i samim tim znati da "ces" provesti 15-20 godina u drustvu onih GENIJA u predekanu.

  27. #46
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,944
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    178
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    pročitah ovo o našem najpoznatijem avendžersu što je preminuo. Osvetio sina i još jednog ubio sluačajno doduše. Bio je i sa Lauševićem u ćeliji ako je to uopšte bitno.

    https://volimpodgoricu.me/2020/10/14...-sina-jedinca/


    Pročitah i na drugim portalima i vidim masovno komentare tipa "Slava ti junače", "to je pravi roditelj"...

    Jel ja nešto propuštam ili je ovaj čiča stvarno junak? Generalno bi ste li nekog "oladili" tako i zašto da i zašto ne? Posebno mi je interesantan wording iz teksta gore "ja sam potcjenjen čovjek"
    Bio sam u prilici da sjedim s gospodinom.
    Nismo nikad razgovarali na tu temu.

    Kaludjerovići su jedna čestita porodica.


    Ono što treba znati su kompletne informacije. (A navodim ih na osnovu izvora iz medija).

    Problematični momci iz Budve su ubili njegovog nedužnog sina greškom, on je "razdvajao" svadju, tj pokušavao da spriječi tudji konflikt.

    Sudstvo i policija nije reagovalo kaznom prema počiniocima (što je Kaludjerovic na svom sudjenju za osvetu i rekao).

    Njemu je preostalo da uzme pravdu u svoje ruke.

  28. #47
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    436
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    A kako je porodici ubijenog policijskog inspektora, sud 5 puta vraća postupak na ponovno suđenje i 20 godina ,,ne mogu'' da riješe ko ga je ubio, a počinioci sve na prvom ročištu priznali? Sramota šta rade.

    Radio sam u Sud i pratio sve te ,,jake'' predmete. Što ,,jači'' predmet tu je sve više kombinacija i planova. E sad, Sud je bio efikasan kad su osudili jednog za ubistvo svoje žene i ,,nečijeg'' zeta. Tu je sud na efikasan način, 40 godina dao. Pravde u CG nema da se razumijemo.

  29. The Following User Says Thank You to Gitarista For This Useful Post:


  30. #48
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Sopstveni karakter se jaca na neke druge nacine ali ne i na ovaj koji predstavlja TOTALNO UNISTENJE svega za cem je covjek zivio. Vratiti vrijeme unazad je nemoguce i sve sto mu je ostalo je da ostavi PORODICNU CAST u zivotu.
    Varas se ako mislis da je lakse ubiti nego li NE ubiti! Ako izuzmemo sok i afekat gdje hrabrost i ne igra neku ulogu, vec stanje neuracunljivosti tj. pomracenje uma.... gubitak razuma... i td. Potrebna je velika hrabrost da se povuce obarac(hladne glave) i samim tim znati da "ces" provesti 15-20 godina u drustvu onih GENIJA u predekanu.
    Svega za čem je zivio? Da, djelom je i to problem. Ciljevi u zivotu i za šta zivis. Kad zivis za prolazne stvari znaju lomovi da se dešavaju. Porodica? I to moze da nestane u sekundi ispod prve Ekopetrolove cisterne. Sto bi rekli u mom selu „impermanence“. Vec sam pisao o tome na temi o smrti.

    Sto se tiče hrabrosti ipak vise volim one „hrabrosti“ koje se ne kaznjavaju zakonom. Siguran sam da je avendzers sa Cetinja mogao vrijeme provedeno u zatvoru da iskoristi da pomogne drugim ljudima, da se posveti tolikim problemima koje planeta i ljudi imaju ali ne on je odlucio da je on potcjenjen covjek. I ova nasa galaksija je zrnce pjeska u svemiru, a nasa planeta ni koliko trunka prasine. E problem nase planete i covjecanstva je sto takve velicine kao gospodin Kaludjerovic zive na ovoj planeti. Nadam se da cemo se svi smanjiti da mozemo stat na tu trunku prašine. Nadam se da će osvetnik sa Cetinja u sledećem zivotu imati prilike da bude pravi junak, a do tada za mene su junaci oni klinci na onkologiji sto svaki dan gledaju smrti u oci. Jedna je hrabrost, jedna je ljubav, a ove varijante i gradacije na temu su izgovori i lajtmotivi španskih serija.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  31. #49
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Krvna osveta kao obicaj postoji jedino u Crnoj Gori, na Kosovu i Albaniji. Sjecam se jednog potresnog dokumentarca o krvnoj osveti na Kosovu. Otac ubijenog sina odbija poziv za umir i na osnovu obicajnog prava ubica njegovog sina i otac ubijenog dolaze na duel s pistoljima i prislanjaju pistolje jedan drugom i na znak "sudije" pucaju jedan u drugog. Pred selom. I, naravno, obojica padaju mrtvi. Pitanje casti. Mislim da je i u Malesiji i na Kosovu data besa, da se to ne radi, tako da sada jedino u Albaniji opstaje.

    Krvna osveta je ostatak vjekovne tradicije i otuda se moze vidjeti neka vrsta postovanja za ovog "osvetnika" sa Cetinja. Pomijesano sa frustracijom zbog neefikasnosti pravnog sistema.

    Nekada je krvna osveta bila pitanje casti. I postojala su pravila. Nikad se nije svetilo prema zenama. To se smatralo sramotom. Cesto bi krvava kosulja ubijenog koji ceka osvetu bila postavljena na vidno mjesto. Kao podsjetnik na duznost.

    Pitanje casti na ovako surov nacin je posebno bilo izrazeno kod Crnogoraca i Albanaca. To je neka nit koja ih povezuje. Vjerovatno zato sto su zivjeli na slican nacin u tim surovim brdima.

    Sjećam se neke knjige nekog francuskog putopisca koji je posjetio Crnu Goru neđe u 18. ili 19. vijeku. Nestala mu torba i to prijavi nekom od seljana u tom selu dje je boravio. Okupi se selo. Sramota za selo da se od gosta sa strane nešto ukrade. Pitaju ko je. Javi se neki dečko od 15-16 godina, koji je kao čoban čuvao stado i uzeo tu torbu da je "samo skloni". Bruka i sramota. Otac koji je tu bio, osramocen, samo priđe sinu izvadi pištolj i pred svima ga ubije. Francuz šokiran. Proklinje i torbu i sebe što je pominjao torbu.

    Danas bi bilo, "i tata bi sine".

  32. #50
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Nadjih na netu film koji pomenuh:


  33. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Potrebna krvna grupa B negativna
    By siraj in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 07-06-17, 09:43
  2. Potrebna krvna grupa AB pozitivna hitno
    By SickBoy in forum Društvena hronika
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-16, 08:07
  3. Info HITNO! HITNO! Potrebna krvna gruba AB+ ili AB-
    By brojdva in forum Ostali oglasi
    Replies: 5
    Last Post: 29-08-16, 19:17
  4. krvna grupa AB pozitivna
    By zvoncica in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 23-07-10, 14:59
  5. Krvna grupa i hrana!
    By Antares in forum Gastronomija
    Replies: 24
    Last Post: 23-09-05, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •