Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 51 to 65 of 65

Thread: Krvna osveta

  1. #51
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    500
    Thanks Thanks Given 
    814
    Thanks Thanks Received 
    189
    Thanked in
    83 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gitarista View Post
    A kako je porodici ubijenog policijskog inspektora, sud 5 puta vraća postupak na ponovno suđenje i 20 godina ,,ne mogu'' da riješe ko ga je ubio, a počinioci sve na prvom ročištu priznali? Sramota šta rade.

    Radio sam u Sud i pratio sve te ,,jake'' predmete. Što ,,jači'' predmet tu je sve više kombinacija i planova. E sad, Sud je bio efikasan kad su osudili jednog za ubistvo svoje žene i ,,nečijeg'' zeta. Tu je sud na efikasan način, 40 godina dao. Pravde u CG nema da se razumijemo.
    Posto si radio u sud onda si vjerovatno upucen u slucaj scekic, moje misljenje kao laika i onog sto sam povezao iz stampe je da oni dokaza nijesu imali, jesu li ga ovi momci ubili vjerovatno jesu, al dokaza bilo nije (cvrstih). Zato su podmetnuli onog silovatelja da svjedoci da mu je boreta priznao da je on narucio i platio u vrijednosti dva ferarija. P.S. najveca susa nebi priznala nekom koga prvi put vidi da je ukrala bickl, a ne tako ozbiljnu stvar.

  2. #52
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Krvna osveta kao obicaj postoji jedino u Crnoj Gori, na Kosovu i Albaniji. Sjecam se jednog potresnog dokumentarca o krvnoj osveti na Kosovu. Otac ubijenog sina odbija poziv za umir i na osnovu obicajnog prava ubica njegovog sina i otac ubijenog dolaze na duel s pistoljima i prislanjaju pistolje jedan drugom i na znak "sudije" pucaju jedan u drugog. Pred selom. I, naravno, obojica padaju mrtvi. Pitanje casti. Mislim da je i u Malesiji i na Kosovu data besa, da se to ne radi, tako da sada jedino u Albaniji opstaje.

    Krvna osveta je ostatak vjekovne tradicije i otuda se moze vidjeti neka vrsta postovanja za ovog "osvetnika" sa Cetinja. Pomijesano sa frustracijom zbog neefikasnosti pravnog sistema.

    Nekada je krvna osveta bila pitanje casti. I postojala su pravila. Nikad se nije svetilo prema zenama. To se smatralo sramotom. Cesto bi krvava kosulja ubijenog koji ceka osvetu bila postavljena na vidno mjesto. Kao podsjetnik na duznost.

    Pitanje casti na ovako surov nacin je posebno bilo izrazeno kod Crnogoraca i Albanaca. To je neka nit koja ih povezuje. Vjerovatno zato sto su zivjeli na slican nacin u tim surovim brdima.

    Sjećam se neke knjige nekog francuskog putopisca koji je posjetio Crnu Goru neđe u 18. ili 19. vijeku. Nestala mu torba i to prijavi nekom od seljana u tom selu dje je boravio. Okupi se selo. Sramota za selo da se od gosta sa strane nešto ukrade. Pitaju ko je. Javi se neki dečko od 15-16 godina, koji je kao čoban čuvao stado i uzeo tu torbu da je "samo skloni". Bruka i sramota. Otac koji je tu bio, osramocen, samo priđe sinu izvadi pištolj i pred svima ga ubije. Francuz šokiran. Proklinje i torbu i sebe što je pominjao torbu.

    Danas bi bilo, "i tata bi sine".


    Има/било је још крвне освете у свијету не само код нас и албанаца.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  3. #53
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post


    Има/било је још крвне освете у свијету не само код нас и албанаца.
    Vjerovatno. Mislim da u Evropi nema.

  4. #54
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    nismo mi izmislili prevaru a ni krvnu osvetu , u Evropi ne cvjeta cvjece i tamo je surov narod...

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  5. #55
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Svega za čem je zivio? Da, djelom je i to problem. Ciljevi u zivotu i za šta zivis. Kad zivis za prolazne stvari znaju lomovi da se dešavaju. Porodica? I to moze da nestane u sekundi ispod prve Ekopetrolove cisterne. Sto bi rekli u mom selu „impermanence“. Vec sam pisao o tome na temi o smrti.

    Sto se tiče hrabrosti ipak vise volim one „hrabrosti“ koje se ne kaznjavaju zakonom. Siguran sam da je avendzers sa Cetinja mogao vrijeme provedeno u zatvoru da iskoristi da pomogne drugim ljudima, da se posveti tolikim problemima koje planeta i ljudi imaju ali ne on je odlucio da je on potcjenjen covjek. I ova nasa galaksija je zrnce pjeska u svemiru, a nasa planeta ni koliko trunka prasine. E problem nase planete i covjecanstva je sto takve velicine kao gospodin Kaludjerovic zive na ovoj planeti. Nadam se da cemo se svi smanjiti da mozemo stat na tu trunku prašine. Nadam se da će osvetnik sa Cetinja u sledećem zivotu imati prilike da bude pravi junak, a do tada za mene su junaci oni klinci na onkologiji sto svaki dan gledaju smrti u oci. Jedna je hrabrost, jedna je ljubav, a ove varijante i gradacije na temu su izgovori i lajtmotivi španskih serija.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Skoro nedje je bio slucaj da je mladi bracni par izvrsio samoubistvo tako sto su ZAJEDNO skocili sa neke zgrade, a sve zbog toga sto su izgubili cerku koja je umrla od neke neizljecive bolesti.
    A zasto navodim ovaj primjer.... ne postoji nista na ovome svijetu bilo materijalne ili "nematerijalne" prirode sto se moze mjeriti sa ljubavlju roditelja prema djetetu. I ja ne znam kako ces ti shvatiti ovo..... ali, kazem ti...... bogatiji su ovo dvoje supruznika sto su ZAJEDNO skocili u smrt nego da sve na jedno mjesto stavis sva bogatstva i LJEPOTE ovoga svijeta UKLJUCUJUCI i sve druge "vrste" ljubavi i dorocinstva koje mozes i da zamislis. Za razliku od mnogihhhhh ovi dvoje su pokazali da su se imali RASHTA i rodit! Jer su svojim "skokom" pokazali sto je u stvari BIO pravi smisao zivota.

  6. #56
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    436
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Istina.
    Nije Rade Đukić slučajno ubio silovatelja svoje ćerke, nego je to mjesecima planirao. Lako se obarač potegne...

  7. #57
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,955
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    osveta kao nemoc da se nosis sam sa sobom, a ne sa onim sta se desilo.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  8. The Following User Says Thank You to goozica For This Useful Post:


  9. #58
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    ne daj boze nikome pa ni krvniku....

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  10. #59
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Krvna osveta

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    A zasto navodim ovaj primjer.... ne postoji nista na ovome svijetu bilo materijalne ili "nematerijalne" prirode sto se moze mjeriti sa ljubavlju roditelja prema djetetu.
    Velika je ta vezanost za dijete. Ja to ne zovem ljubavlju. Ljubav za moje poimanje te stvari ne moze da povrijedi bilo koga. A ova “ljubav” prema djeci povredjuje ili prema bilo kome sto se toga tice. Zato jer ocekujemo nesto zauzvrat. Od djece danas da budu zdravi i onakvi kakvi mi mislimo da treba da su. Od partnera da nas voli, poštuje itd. I kad ne dobijemo zauzvrat to sto trazimo? Pakao? Kakva je to ljubav koja povredjuje, a posledicno kod krvne osvete vodi ka smrti drugog zivog bica? I na kraju ubio je zbog svoje vezanosti, neispunjenih ocekivanja i sujete. Ljubav i ubistvo ne idu ni u istoj recenici mada narod tu navodnu vezu voli da vidi kao uzvišenu i tema je mnogih romana i filmova zbor rolerkostera emocija koje izaziva. Sve ok al to je sve upravo ono sto ja ne zelim ni sebi ni bilo kome drugom nezavisno od okolnosti.

    Ljubav je samo riječ i nista vise, obicno slovo na listu papira...sto bi pjesma rekla. Nije bitna rijec ljubav, bitno je sta ona implicira.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  11. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  12. #60
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Velika je ta vezanost za dijete. Ja to ne zovem ljubavlju. Ljubav za moje poimanje te stvari ne moze da povrijedi bilo koga. A ova “ljubav” prema djeci povredjuje ili prema bilo kome sto se toga tice. Zato jer ocekujemo nesto zauzvrat. Od djece danas da budu zdravi i onakvi kakvi mi mislimo da treba da su. Od partnera da nas voli, poštuje itd. I kad ne dobijemo zauzvrat to sto trazimo? Pakao? Kakva je to ljubav koja povredjuje, a posledicno kod krvne osvete vodi ka smrti drugog zivog bica? I na kraju ubio je zbog svoje vezanosti, neispunjenih ocekivanja i sujete. Ljubav i ubistvo ne idu ni u istoj recenici mada narod tu navodnu vezu voli da vidi kao uzvišenu i tema je mnogih romana i filmova zbor rolerkostera emocija koje izaziva. Sve ok al to je sve upravo ono sto ja ne zelim ni sebi ni bilo kome drugom nezavisno od okolnosti.

    Ljubav je samo riječ i nista vise, obicno slovo na listu papira...sto bi pjesma rekla. Nije bitna rijec ljubav, bitno je sta ona implicira.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Da ne bi sisli sa teme..... Kaludjerovic je pokazao sto je dostojanstvo(dostojanstvo uopste nije uslovljeno FINOCJOM) i kako se brani cast koja je osnovni atribut dostojanstva.
    Kakve veze ima izmedju dostojanstva i ljubavi? Ogromne! Prava i BEZUSLOVNA ljubav ne moze ni da dise bez dostojanstva.Isto i ne trazi nista zauzvrat, jer onaaaa izlizana fraza ...."ako das ti meni, dacu i ja tebi" je upravo suprotna osobinama koje karakterisu nesto tako "dostojanstveno " kao sto nosi u sebi pojam DOSTOJANSTVO.
    A zasto ovako "filozofiram" .... jer ja ne znam kako na drugi nacin da objasnim da je sastavni dio ljubavi nekad i pakao, nekad i bol, nekad i smrt..... sto znaci da ljubav nije uslovljena bezrezervnom srecom. Cakkkk stovise najcesce se otkriva u vidu bola. Zasto basss bola??? Zato sto se nasa pala priroda nonstop suprotstavlja pravcu koji nepromjenljivo drzi pojam ljubavi. A postojanost i kompas tog "suvereniteta" koji demonstrira ljubav je upravo DOSTOJANSTVO.
    Ako niste u stanju ovo da shvatite, razumjecu. Ovo nije pitanje ljudske inteligencije, vec se vise tice genetike.... odnosno onoga motora sto nas pokrece a ime mu je NAGON.

  13. The Following User Says Thank You to pecaros For This Useful Post:


  14. #61
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,622
    Thanks Thanks Given 
    10,577
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    @pecaros me razumije.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  15. #62
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    @pecaros me razumije.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Po cinizmu koji ispoljavas vec skoro i da razumijem i ako te prvi put citam. Ja ne znam jesi li citao kompletnu diskusiju? Svijest je svedena na to.... danas postoji porodica.... desi se "cistijerna", porodica nestane i ide zivot novim tokom, nova porodica i nova "sreca"??? Danas postoji dijete, sjutra "nestane" i opet se nastavlja zivot istim tokom......
    Manekenu, razumijem te ali ti mene neces nikad.

  16. #63
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,622
    Thanks Thanks Given 
    10,577
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Dizajneru,ako si me razumio onda čemu konstatacija da ja tebe neću nikad.Pa ja sam to i napisao i priznao u mom postu,tako da sumnjam da si me razumio,ali sad valjda hoćeš.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  17. #64
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    153
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Na konto Ostojinog linka...

    "Da porastes sine kao jablan,i zivis dugo kao planina"

    Veoma jeziva tematika,vjerodostojno oslikana.
    Last edited by ognjanovic261; 01-11-20 at 16:03.

  18. #65
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    28
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja i razumijem danas ljude koji razmisljaju o takvom cinu, jer zivimo u drzavi gdje ti neko ubije dijete jahtom i dobije 200 sati drustveno korisnog rada.
    Mislim da bi svako u sebi osjetio bijes i potrebu da sam uzme stvar u svoje ruke.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Potrebna krvna grupa B negativna
    By siraj in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 07-06-17, 09:43
  2. Potrebna krvna grupa AB pozitivna hitno
    By SickBoy in forum Društvena hronika
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-16, 08:07
  3. Info HITNO! HITNO! Potrebna krvna gruba AB+ ili AB-
    By brojdva in forum Ostali oglasi
    Replies: 5
    Last Post: 29-08-16, 19:17
  4. krvna grupa AB pozitivna
    By zvoncica in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 23-07-10, 14:59
  5. Krvna grupa i hrana!
    By Antares in forum Gastronomija
    Replies: 24
    Last Post: 23-09-05, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •