Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 65

Thread: Krvna osveta

  1. #1
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,802
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Question Krvna osveta

    pročitah ovo o našem najpoznatijem avendžersu što je preminuo. Osvetio sina i još jednog ubio sluačajno doduše. Bio je i sa Lauševićem u ćeliji ako je to uopšte bitno.

    https://volimpodgoricu.me/2020/10/14...-sina-jedinca/


    Pročitah i na drugim portalima i vidim masovno komentare tipa "Slava ti junače", "to je pravi roditelj"...

    Jel ja nešto propuštam ili je ovaj čiča stvarno junak? Generalno bi ste li nekog "oladili" tako i zašto da i zašto ne? Posebno mi je interesantan wording iz teksta gore "ja sam potcjenjen čovjek"
    Last edited by Caesar; 15-10-20 at 14:19.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  2. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,830
    Thanks Thanks Given 
    4,706
    Thanks Thanks Received 
    9,697
    Thanked in
    3,669 Posts

    Default

    Ko uopšte može dati sa sigurnošću potvrdan ili negativan odgovor dok ne dođe u tu situaciju, ne daj Bože ?
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  4. The Following 14 Users Say Thank You to BiTrAtE For This Useful Post:


  5. #3
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    U stanju "šoka" čovjek može svašta uraditi.
    Obzirom na stanje u pravosuđu danas, momenat krvne osvete mi je sasvim legitiman izbor (dakle svjesno pristajanje i na posljedice), iako je činjenica da se zadnjih 30godina manje koristi.
    To ne znači da smo sazreli, već naprotiv, ljudi (ne)svjesno biraju da budu žrtve okolnosti iz nekog momenta iz njihove prošlosti. Koliko je to dobro ili loše, svako cijeni sam za sebe obzirom na kapacitete.

    U datom trenutku on je to vidio kao jedinu opciju koja će mu donijeti mir. Ako je nakon toga zaista mir i dobio - mišljenje drugih je irelevantno. Mir dolazi iznutra, ne izvana.

    Inače sam institut krvne osvete mi je ranije bio strašan, dok nisam malo istraživala i uvidjela da je to tada, u tom periodu, vremenu i duhu, tim ljudima, zaista bila neki pravni poredak, zakon i sud, pa i čast (a sama definicija časti je već druga tema i njen uticaj na ljude tog vremena). Bilo je i načina da se ista ne sprovede u djelo već da se na neki način postigne primirje među porodicama.
    Koliko same porodice njeguju tradiciju pričanja te priče i na koji način, sa čime se povezuju i da li iste predstavljaju određenu vrijednost za njih - ne čudi da i danas ima podržalaca krvne osvete, pa otuda pretpostavljam i podrška u komentarima. Uvjerenja su zanimljiva stvar i dosta često prenose se kroz generacije. Zašto ih velik broj ljudi ne preispituje ako im ne čine dobro, ne govori o ničemu drugom do o lijenosti i nedostatku kreative.
    "I shut my mouth and hold the light"

  6. The Following 5 Users Say Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  7. #4
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,063
    Thanks Thanks Given 
    495
    Thanks Thanks Received 
    422
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Cica je junak toga doba. Kad Crnogorcu obraz i osveta bili sve.
    I ja bih sve kao i cica.


    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  8. #5
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    **** ga, ako ćeš da se kačiš sa nekim izbjegavaj Kaluđeroviće .
    Odlično se sjećam tog događaja, iako nisam imao puno godina, Raca i Ladni su bile dvije splačine koje su terorisale čitav grad a imali su zaštitu policije i sudstva, da ih nije on pospremio neko drugi bi.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to remark For This Useful Post:


  10. #6
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Ako razne ubice i kriminalci mogu da računaju da će biti oslobođeni zbog rupa u procedurama, zakonu, povezanosti ili zbog nečije nesposobnosti, ili ako računaju da će odležati jednocifren broj godina zbog ubistva, onda neka na to računaju i oni kojima je pravda uskraćena. To je još jedan od mnogo razloga da se kaznena politika u Crnoj Gori drastično postroži.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to ćepanica For This Useful Post:


  12. #7
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,953
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default



    bas nisam za osvete, ali ebga ��

    kad je vec uradio sta je uradio, jedina greska mu je bila sto je ubio i nekog ko nije imao veze sa tim.
    a uz to dodje i karma, je li im ostalo musko u pleme? prosle god je poginuo momak iz familije. iza njega ostala cerka.
    Last edited by goozica; 15-10-20 at 17:54.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  13. #8
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Juče sam čitala tekst o Nikoli i prisjetila se i njega i slučaja, što iz perioda kad se desilo to ubistvo, što iz knjige Žarka Lauševića...
    Ono što se ne može osporiti je da je ovaj čovjek mudra starina....ali njegova rečenica "žalije mi je no išta što ubih ovoga momka" misleći na toga koji je bio kolateralna šteta neće porodici toga momka pomoći, niti će Nikoli vratiti mir.
    Potpuno slučajno prije nedelju dana sam gledajući nešto po internetu naišla na vrlo sličan, ako ne i gori, slučaj Branke Đukić, koja je potpuno nevina čekajući autobus ka školi prvoga školskoga dana maturskog razreda, postala meta dva mladića albanske nacionalnosti koji su gore put Čakora čuvali ovce pa vidjevši lijepu đevojku hormoni im se uzvrćeli, mozak im pomutili i cijeli dan su je čekali da se vrati (znali su da se vraće) pa su htjeli malo da se poigraju, pokušali da je siluju ona im odgovorila silom, kako reče neki inspektor (koji je besu dao tada kad su ga zvali roditelji mladića da mu predaju sinove i otkriju dje su) izbila ih je ka konje, i oni pištolj izvadiše da je smire i ubiše je...tu je ostala do ujutro kad je otac pošao da je trazi jer mu se dijete nije vratilo...nikome nije rekao da će je osvetiti i niko ne zna kako je u BP sud ušao sa pištoljem, uglavnom, usred sudjenja je ustao, sa repetiranim pištoljem kojeg je ispod pasa krio, pošao ka optuzenom, ovaj jedan je ubijen u glavu drugoga je spasilo to što se bacio ispod stolica i nije stigao da ga ubije...naravno da se predao, taj koji je pucao u Branku je ubijen i on je računao da je osveta uspjela...kruzi urbana legenda da je i Đukić kao i Nikola Kaluđerović u zatvoru uzivao veliko postovanje kako zatvorenika tako i strazara...

    Ne znam što da vam kažem...đe je pravda?
    Ajde se zamislite na momenat da ste otac ove djevojke koja je stradala nepažnjom nekog balavca kojemu se prohtjelo da vozi jahtu?! (drustveno korisni rad je ekvivalentan njenom zivotu)
    Ili da ste otac 13-godišnej djevojcice koju je ubio paćenik koji je u nju bio zaljubljen, nakon nekoliko prijava za uznemiravanje? (petnaestak godina zatvora je ekvivalent prema ugasenoj mladosti pri tom sigurno barem 5 ako ne i više ce mu maći)....

    Ne bih da djelujem kao neko ko opravdava krvnu osvetu jer ne zaboga! Krvna osveta bi onda mogla preći u činjenje zločina, pošto postoje neki slučajevi da se može osvetnik uzdignuti do heroja(kao u slučaju Branke Đukić, zaboravih kako je Nikolin sin stradao, ako sam u pravu, slučajno, kao kolateralna šteta, našao se u pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme) ali što ćemo sa onim slučajevima koje samo ja kao roditelj, pomućenoga uma zbog tragedije koja me je zadesila, mogu tumačiti kao nepravdu?
    Definitivno je krvna osveta ostatak primitivizma i neke nakaradne tradicije kad su se ljudi borili za opstanak pravdom koju su sami kreirali....mnogo bi bilo, samo bi nam ona i heroji koji se krvnom osvetom bave trebali na putu ka potpunom istrijebljenju!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  14. The Following User Says Thank You to zvoncica For This Useful Post:


  15. #9
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    Imam primjer iz familije, daleka prošlost i tada maloljetni prađed (13 god.). Uglavnom ubio jr manje više iz nehata starijeg čovjeka i kako je išlo to 'poravnanje' - lokalni pop je uzeo kolijevku sa odojčetom (iz naše familije) i od crkve na koljenima ga nosio do familije ubijenog, nudeći im kumstvo.. Dali smo i dosta zemlje.. Naravno, prađed je skoro 12 god. proveo u zatvoru (mislim da tada nisu imali pravnu definiciju mlađeg maloljetnika/nehata itd.. pa je i pravda bila dosta brutalnija). I dan danas smo kumovi sa dotičniom familijom..

    Sve to sr*nje zbog goveda koja valjda nisu smjela da se puštaju/prolaze kroz imanje.. Na kraju krajeva neviđena glupost koja je žestoko naplaćena..

    Konkretno, vezano za temu, dok nam pravni sistem postane nepristrastan, složio bih se sa @tigrovo_oko da je krvna osveta lično legitimno pravo. Da li smatram da je to dobra stvar - ni najmanje.. Nažalost, mrtve ne možemo vratiti ni jednim after party činom. Što se mene lično tiče, ne znam, iskreno ne bih ni želio da dođem u sličnu situaciju jer je ponavljanja istorije sasvim dosta.
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  16. The Following User Says Thank You to Zedd For This Useful Post:


  17. #10
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    @zvoncica Nikolin sin je stradao jer su ga njih nekoliko pretukli, toliko da se govorilo kako bi svakako umro čak i da mu na kraju nisu opalili metak u glavu.
    To im je inače bila svakodnevna aktivnost, da maltretiraju i prebijaju ljude pa ih milicija uhapsi i vrlo brzo pušti, a sud nikad ne osudi.

  18. The Following User Says Thank You to remark For This Useful Post:


  19. #11
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,271
    Thanks Thanks Given 
    14,557
    Thanks Thanks Received 
    4,035
    Thanked in
    2,046 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    **** ga, ako ćeš da se kačiš sa nekim izbjegavaj Kaluđeroviće .
    Odlično se sjećam tog događaja, iako nisam imao puno godina, Raca i Ladni su bile dvije splačine koje su terorisale čitav grad a imali su zaštitu policije i sudstva, da ih nije on pospremio neko drugi bi.
    A nisu ni ovi Đukići baš naivni.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  20. #12
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    4,985
    Thanks Thanks Given 
    1,131
    Thanks Thanks Received 
    1,463
    Thanked in
    629 Posts

    Default

    Izadje tekst prije neki dan na internet o Branki Djukic

    https://mondo.me/Info/EX-YU/a876821/...mota-besa.html


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #13
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    A nisu ni ovi Đukići baš naivni.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Ne, garantujem ti!

  22. #14
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,802
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Krvna osveta

    Nice, nice... Slozićemo se da u nedostatku pravosudnog sistema krvna osveta nenamjerno igra grubu ulogu istog. Složićemo se i da bi to neko uradio a neko i ne ali da uzmemo zarad priče da svi bismo.

    Ono sto me interesuje nije priča sa društvenog aspekta i ubistva u afektu. Sistem kaznjavanja je tu da mi ne bi uzimali pravdu, cesto neodmjereno, u svoje ruke. Uzgred mi tu dobijemo neku emotivnu satisfakciju iako ona sama po sebi nije cilj vec je cilj stbilnost i uredjenost drustva .

    Mene interesuje lični aspekt . Nekako to da ubijem zbog svog djeteta al ne i zbog nekog drugog mi djeluje tako nekako nedosljedno. Nema mi tu istine i univerzalnosti u činjenju. Mene je jedne prilike jedna cura udarila autom. Bacila me dobro. Htjeo sam je rastrgnuti kad sam se digao. Nasmijao sam se kiselo, opsovao u sebi, stresao prašinu i otišao jer sam u trenutku zamislio nekog cetvrtana za volanom kojem ne bih smio nista. Shvatio sam da ni njoj ne mogu ništa. Univerzalnost.

    Druga stvar je tu mnogo opasnija. To naše “ovo je moje” i i dentifikacija sa istim. Ova recenica avendžersa iz priče “ja sam potcjenjen čovjek” je strašna ali mislim da je to naša suština i razlog zasšto se opredjeljujemo za krvnu osvetu. Nema tu tuge, ljubavi, suza itd. To radimo zbog sebe i samo sebe jer je takao neko nešto što zovemo “moje”. Mrtva djeca su tu samo da maskiraju motiv kod bolećivog posmatrača?

    Slaže li se ko ili ne? da napomenem da afekat ne ulazi u ovu priču jer se čovjek ne pita sa glavom al kad se glava oladi...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Caesar; 15-10-20 at 19:23.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  23. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,303
    Thanks Thanks Given 
    2,781
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Na žalost u Crnoj Gori se malo priča o krvnoj osveti. Osim da je to uz istragu pot***** sastavni dio dinastije Petrović Njegoš.
    Koliko je to rasprostranjen problem bio, a nije to bilo tako davno, govore i brojke stradalih.
    Iz primjera čojstva i junaštva jedan kratki pasus:
    Evo kako: pleme Ljubotinjani, Građani i Dobrljani klali su se s Riječkom naijom za sedam godina bez prekida. U to vrijeme palo je mrtvije i ranjenije od obje strane sto sedamdeset ljuđi. Ceklinjana je više bilo od svojije protivnika, pa im je krivo bilo da se ponapoli biju, te su tražili kako te kazat da su bolji.
    Teritorija Riječke nahija za 7 godina 170 ljudi. Bog sami zna koliko je toga stvarno bilo sotitnama godina unazad ako je ovo zapiisano od strane Marka Miljanova.
    Njih (Riječku nahiju) je Sveti Petar u poslanicama molio da skalaju i da primire jer on sa 80+ ljeta nema života i snage da ih miri pa ga nisu slušali.
    Krvna osveta je bila pauzirana samo kada smo ratovali sa Turcima. U suštini nikad nije ni bila istrijebljena do kraja.
    Početkom 70tih u Tuzi su sve kuće dale besu da neće biti vše krvne osvete. I noć nakon toga je jedna familija prekršila besu. Nakon toga niko više.
    Imate primjer u Zetu, đe je krvlju zavađene mirio jedan đed Anđušić.
    Kao dijete slušao sam dosta priča od starih o ovoj pojavi. Bivalo je đe su ljudi po 20 godina čekali da ubica izađe iz zatvora da bi se osvetili. Teško za zamislit da je neko u stanju da 20 godina čeka. Ali ti ljudi žive za taj ternutak. Nakon toga mu nije bitno što će biti sa njim, njemu je najbitnije da mu niko nije ostao dužan krv.

    Nama iz ove perspektive izgleda nevjerovatno da su se ljudi ubijali zbog međa, puta, zbog toga što je stoka ušla u nečije livade koje su danas zarasle. Ali tada u to vrijeme to je bio udar na obraz a ujedno to je bio povod za krvnu osvetu.
    U to vrijeme je ostao i Niko Kaluđerović koji je uradio što je uradio.
    Možemo mi sad da osuđujemo i branimo njegov potez, istina je ovo što britrate kaže. Ne znamo kako bi smo reagovali da se na daj Bože nađemo u tu situaciju.
    Last edited by hercules; 16-10-20 at 08:44.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  24. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  25. #16
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Kao što rekoh, ako razni kriminalci i kriminalci u pokušaju računaju na korumpiranost i nesposobnost sistema, na svoju mogućnost da kupe pravdu, onda krvna osveta dođe nešto kao smjenjivost vlasti. Nije isto ako je neko u prilici da krade i da se ne plaši da će zbog toga odgovarati ili ako krade i zna da će biti uhapšen i osuđen. Isto može da važi i za krvnu osvetu. U najmanju ruku ubice ne bi živjele mirno ili bi se možda i bojali da kupe pravdu. Treba li recimo da onaj lik što je 20 puta izbo onu Ukrajinku da ide kući jer će tata policajac koji ga je krio poslije ubistva da nekako izgura da kažu da nije bio uračunljiv? Ili onaj Čogurić što je ubio braću Ćulafiće da mu smanje kaznu, iako preko 20 godina nije ni mogao da dobije jer je bio mlađi od 21 godinu kad ih je ubio? Još se na osnim snimcima iz zatvora vidi da je ljudski šljam i da se mafijaši. I on treba da izađe prije svoje tridesete godine iako je ubio nekome dva sina? Da ostane u zatvoru 30 godina em što bi pravda bila zadovoljena em bi možda i umrli oni koji bi vršili krvu osvetu. Ovako ako izađe prije svog tridesetog rođendana, kako je to pravda zadovoljena? A sad prije neki dan viđesmo da i njegova porodica prijeti sudiji, svjedocima i slično.

  26. #17
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Nice, nice... Slozićemo se da u nedostatku pravosudnog sistema krvna osveta nenamjerno igra grubu ulogu istog. Složićemo se i da bi to neko uradio a neko i ne ali da uzmemo zarad priče da svi bismo.

    Ono sto me interesuje nije priča sa društvenog aspekta i ubistva u afektu. Sistem kaznjavanja je tu da mi ne bi uzimali pravdu, cesto neodmjereno, u svoje ruke. Uzgred mi tu dobijemo neku emotivnu satisfakciju iako ona sama po sebi nije cilj vec je cilj stbilnost i uredjenost drustva .

    Mene interesuje lični aspekt . Nekako to da ubijem zbog svog djeteta al ne i zbog nekog drugog mi djeluje tako nekako nedosljedno. Nema mi tu istine i univerzalnosti u činjenju. Mene je jedne prilike jedna cura udarila autom. Bacila me dobro. Htjeo sam je rastrgnuti kad sam se digao. Nasmijao sam se kiselo, opsovao u sebi, stresao prašinu i otišao jer sam u trenutku zamislio nekog cetvrtana za volanom kojem ne bih smio nista. Shvatio sam da ni njoj ne mogu ništa. Univerzalnost.

    Druga stvar je tu mnogo opasnija. To naše “ovo je moje” i i dentifikacija sa istim. Ova recenica avendžersa iz priče “ja sam potcjenjen čovjek” je strašna ali mislim da je to naša suština i razlog zasšto se opredjeljujemo za krvnu osvetu. Nema tu tuge, ljubavi, suza itd. To radimo zbog sebe i samo sebe jer je takao neko nešto što zovemo “moje”. Mrtva djeca su tu samo da maskiraju motiv kod bolećivog posmatrača?

    Slaže li se ko ili ne? da napomenem da afekat ne ulazi u ovu priču jer se čovjek ne pita sa glavom al kad se glava oladi...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ne smatram da je opravdanje loš pravosudni sistem, samo kažem da imam razumijevanja, a posebno za ono vrijeme gdje je vladalo običajno pravo (govorim o periodu prije 100 i više godina). Činjenica da je toga bilo i kasnije, govori o dubini uvjerenja koje je usađeno kroz generacije i o njegovoj moći. Zedd se lijepo nadovezao na ovo, a evo sad i hercules, već okačih ranije - da bi se generacije izliječile - današnje generacije moraju da otkriju (eng. reveal) svoju porodičnu prošlost i da je posmatraju sa novog aspekta - odrasle osobe objektivnog uma u njenim 20tim, 30tim, 40tim itd pod uslovom zrelosti (što je opet pod znakom pitanja jelte), jer sve što su do tada slušali bilo je u periodu djetinjstva, i upravo zbog svog senzibiliteta i krhkosti dečijeg bića najviše toga se i upije tada, usvoji i primjenjuje - postane modus operandi u životu.

    Da bi se stavila tačka, ako se to želi i tome se teži (upravo tu ja osjećam tu ljudsku univerzalnost koju pominješ - razumijevanje i ljubav) individua je spremna da razumije životni tok, prepozna porodični obrazac i svjesno odluči da li će da nastavi da oponaša ili da "obrne igricu". To obrtanje igrice nije zajeb ni za koju stranu, već prihvatanje, preumnjenje, a ko u tom procesu ide još i korak dalje, sigurno će kroz porodičnu konstelaciju uvidjeti koliko su upravo ta ista uvjerenja doprinijela određenim sudbinama kroz porodicu. To se nikad ne dešava direktno samo jednoj osobi/porodici, nebo je granica što se veli i svi su u igri (i rođeni i nerođeni).

    Vrlina, vrednota, plemenitost i ljudskost, spremnost da se pruži ruka i kad ti se vrišti od bola, bijesa, tuge.... iznad svega su.

    Sve to zadire i u proces individuacije persone. Jako je nezahvalno, za ikoga ustvrditi nešto tako ozbiljno kao npr "nema tu bola, tuge, ljubavi...". Ljudski je sa čovjekom porazgovarati. I to ne površno, već duboko.
    Takođe, sa druge strane, bol ima svoje faze i manifestacije, tuga takođe, ljubav takođe.
    Suditi kako neko neki događaj percipira, preživljava li ga iznova svaki dan, šta i kako osjeća, šta misli i vidi.... Previše je gordo i nezahvalna rabota jer kada se sve otkrije na kraju shvatiš da se iza svega toga zapravo nalazi samo ranjeno dijete odnosno čovjek.

    I da završim, zbog svega toga, danas sam mišljenja da se sve dogovorom može "srediti", možda ne odmah/sad, možda i treba vremena (sigurno da treba), ali zakoni su za manje zajednice po meni totalno passé. Ali prihvatam da zrelosti tog nivoa još nemamo.

    E ko je sve pročitao, neka dođe na temu danas na tanjiru da bali nad mojim čupavcima
    "I shut my mouth and hold the light"

  27. #18
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    436
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    U državi u kojoj jedan život košta 120 sati rada u javnom interesu, u kojem se za prenos 300 kg droge dobija 2 godine zatvora, u kojoj se pljačka državne imovine više miliona eura rješava oslobađajućom odlukom + građani plaćaju izgubljenu dobit, u takvoj državi krva osveta je bez sumnje legitimno a možda i krajnje sredstvo. Svi znamo slučaj đe se za ubistvo policijskog inspektora sudi skoro 20 godina i na kraju opet ništa.

  28. #19
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    e da i za silovanje djevojke dobijaju godinu,dvije??? lijepa pravda....

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  29. #20
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    436
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Ja sam 7 godina radio u sudu i znam kako to ide. Slušao sam ta ,,domunđavanja'' sudija kad treba da se dogovore o visini kazne....pa dođe mi da plačem. A ovamo se porodica nada da će biti ,,zadovoljena''....Advokati šuruju sa sudijama i zajedno pišu presude. Običan građanin u svom tom ludilu nema za šta da se uhvati i ne vidi izlaz, zato se krvna osveta dešava.

  30. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,807
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    Sto se onda desavala u vrijeme kad nije bilo sudova? Koji je tad razlog bio


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

  31. #22
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,013
    Thanks Thanks Given 
    3,840
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Ajde da počnemo sa vicem koji Cetinjani vjerovatno znaju.
    Umrla baba Martinovićka u Bajice. I dolazi kumara Kaluđerović da izajvi saučešće i pita babinog sina koji ga prima:
    - Oćete li je sušit?
    Umrije Kaluđeroviću baba. Dolazi Martinović kumara i pita:
    - Oćete li je svetit?

    Sjećam se ove priče sa Kaluđerovićem, mada su oni poznati po osvetama, a to traje i traje...

    Ne znam kako bi regovao. Ne daj Bože da saznajem ni ja niti bilo ko koga znam. Zbog ovih stvari bi i trebalo pojačat kaznenu politiku, da se odvraća. Ali, ima i druga strana, ljudi vele da više od visine kazne odvraće izvjesnost kazne.

    Bojim se da ću pokvariti vjerovatno inače ne previsoko mišljenje o sebi na ovom forumu (ako ga neko uopšte ima) ali ispričaću jednu anegdotu zbog kojeg sam kod tadašnje djevojke, a sadašnje žene morao dugo da objašnjavam da nisam niko psiho a la Dekster i sl.
    Baš se jednom prilikom otvorila teme oko krvne osvete, mislim baš ovoga slučaja. I ja, doduše mlad, rekoh kako ne bih ubio za osvetu i kako to nije racionalno. Objasnio sam kako bi umjesto toga nekoga ko bi mi naudio djetetu pronašao roknuo ga šokerom, ubacio u neki kombi. Odvezao ga negdje, izvadio bih mu oči, slomio koljena da mu ih niko ne može napraviti i ostavio ga ispred bolnice. U tom slučaju, ne odgovovaraš za ubistvo ni pred zemaljskim (ni pred nekim nebeskim sudom), već za teške tjelesne povrede kazna maksimum 10, onako ubistvo iz osvete 30 godina. Takođe, ubistvom onaj koji ti je nanio patnju za cio život patio bi nekoliko trenutaka. Na ovaj način patio bi koju deceniju do kraja života i znao bi zbog čega pati isto kao što bi ja patio zbog djeteta pa smo egal.
    Raskid sa dragom, pa pravdanje kako nisam sadista i bolesnik... Više to nisam nikad pomenuo.

  32. #23
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    I sad ti ovo prochita zena...eee...
    ...

  33. #24
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,013
    Thanks Thanks Given 
    3,840
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    I sad ti ovo prochita zena...eee...
    Ne zna da sam ođe... Ne možeš reć da nije praktičnije od krvne osvete. Crni humor.
    Nego, pošto si iz Malesije, tamo je umir krvi bio neđe 70-tih, pošto ovdje pomenuše 1990? Nedavno bješe neki jubilej đe to još funkcioniše mašala.
    Last edited by Gagarin; 15-10-20 at 22:48.

  34. #25
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,063
    Thanks Thanks Given 
    495
    Thanks Thanks Received 
    422
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Ne zna da sam ođe... Ne možeš reć da nije praktičnije od krvne osvete. Crni humor.
    Nego, pošto si iz Malesije, tamo je umir krvi bio neđe 70-tih, pošto ovdje pomenuše 1990? Nedavno bješe neki jubilej đe to još funkcioniše mašala.
    Ti bi ga ranio,haos napravio posle da ti se opet sveti tebi ili tvojima. Ada sasjeces u korijenu.

    Odje ima kad posle CT podju da snimaju u Albaniju.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Potrebna krvna grupa B negativna
    By siraj in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 07-06-17, 09:43
  2. Potrebna krvna grupa AB pozitivna hitno
    By SickBoy in forum Društvena hronika
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-16, 08:07
  3. Info HITNO! HITNO! Potrebna krvna gruba AB+ ili AB-
    By brojdva in forum Ostali oglasi
    Replies: 5
    Last Post: 29-08-16, 19:17
  4. krvna grupa AB pozitivna
    By zvoncica in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 23-07-10, 14:59
  5. Krvna grupa i hrana!
    By Antares in forum Gastronomija
    Replies: 24
    Last Post: 23-09-05, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •