Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 42 of 42

Thread: Elektronska fiskalizacija

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,265
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Ne znam koji ti dio nije jasan u rečenici da ćeš ti izdati račun svejedno čak i ako nemaš vezu sa PU ili ako je server blokiran.
    Imaš obavezu da u roku od 48 sati popraviš internet /program, a takođe PU da popravi servere kako bi račun bio fiskalizovan.

    To oće li se fiskalizovan u 2 sekunde, 2 minuta ili dva dana ne treba mnogo da će brine...

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  2. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  3. #27
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,936
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Je li definitivno obavezna fiskalizacija pomjerena ili mora od prvog januara?

  4. #28
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,948
    Thanks Thanks Given 
    3,936
    Thanks Thanks Received 
    6,445
    Thanked in
    3,086 Posts

    Default

    Zakon o fisklizaciji stupa na snagu od 01.01.2021. godine, a svi privredni subjekti su dužni da izvrše usklađivanje do 01.07.2020. godine.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  5. #29
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,385
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ne znam koji ti dio nije jasan u rečenici da ćeš ti izdati račun svejedno čak i ako nemaš vezu sa PU ili ako je server blokiran.
    Imaš obavezu da u roku od 48 sati popraviš internet /program, a takođe PU da popravi servere kako bi račun bio fiskalizovan.

    To oće li se fiskalizovan u 2 sekunde, 2 minuta ili dva dana ne treba mnogo da će brine...

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Ima tu detalja koji nisu bas najjasnije definisani u dokumentaciji. Tipa sta se desava u slucaju da dodje do prekida veze prilikom slanja. Kada tebi sistem javi da je poslato ka PU a nemas odgovora od PU, tj da je nastao prekid od PU ka tebi. Kako znas kad ga ponovo posaljes da li ga PU racuna kao novi fiskalni ili prekid.
    Nisu prijesene privremene situacije kako se fiskalizuju i storniraju. Nisu rijeseni avansni racuni....
    Oni su kupili "nazovi tenderu" hrvatsko rjesenje za koje je dokumentovano da ne radi za virmanska poslovanja.
    I sada ga budzimo da se koristi od strane ljudi koji nikada nisu radili u realnom sektoru, i nije im jasna polovina izraza koji se koriste.


    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  6. #30
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,948
    Thanks Thanks Given 
    3,936
    Thanks Thanks Received 
    6,445
    Thanked in
    3,086 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Ima tu detalja koji nisu bas najjasnije definisani u dokumentaciji. Tipa sta se desava u slucaju da dodje do prekida veze prilikom slanja. Kada tebi sistem javi da je poslato ka PU a nemas odgovora od PU, tj da je nastao prekid od PU ka tebi. Kako znas kad ga ponovo posaljes da li ga PU racuna kao novi fiskalni ili prekid.
    Nisu prijesene privremene situacije kako se fiskalizuju i storniraju. Nisu rijeseni avansni racuni....
    Oni su kupili "nazovi tenderu" hrvatsko rjesenje za koje je dokumentovano da ne radi za virmanska poslovanja.
    I sada ga budzimo da se koristi od strane ljudi koji nikada nisu radili u realnom sektoru, i nije im jasna polovina izraza koji se koriste.


    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Ne postoji storno vec pravis novi sa pozivom na ID racuna sa greskom na kojem ispravis gresku i stavis onako kako treba.
    smijesno mi je kad neko kaze samo posaljes i to je to. Ima rupa koliko hoces, a ni oni sami ne znaju sa cim rade.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  7. #31
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,265
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Tipa sta se desava u slucaju da dodje do prekida veze prilikom slanja. Kada tebi sistem javi da je poslato ka PU a nemas odgovora od PU, tj da je nastao prekid od PU ka tebi. Kako znas kad ga ponovo posaljes da li ga PU racuna kao novi fiskalni ili prekid.
    Nisu prijesene privremene situacije kako se fiskalizuju i storniraju.
    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Ako ti kreiraš račun i pošalješ ga postoji nekoliko scenarija:
    1) Pošalješ, PU ne prihvati. Ti nemaš odgovor od PU i tvoj softver šalje sve dok ne dobije odgovor na jedinstveni xml. Ovo zavisi od softverskog rješenja samog korisnika
    2) Pošalješ, PU prihvati, ali ti ne dobiješ odgovor. . Ti nemaš odgovor od PU i tvoj softver šalje sve dok ne dobije odgovor na jedinstveni xml. PU ne može više puta da odradi fiskalizacijunistog računa tako da ona ti vidi kao duplikat i briše, a korisnika to ne zanima jer je dobio jednu potvrdu. Takođe softver za rad igra veliku ulogu.

    Što se tiče stornog, šta konkretno ne radi? Storno se mora vezati za original račun uz koji je moguće odraditi knjižno odobrenje/umanjenje (ne postoji više taj termin ali da bude bliski) ili kompletna likvidacija (ni taj termin nije tačan više) cijelog iznosa računa.
    Sve što treba je da softver koji koriste poveže fakturu/račun i da njoj pošalje xml fajl sa umanjenom vrijednošću.

    https://efitest.tax.gov.me/ic/#/veri...802&prc=121.00

    Evo kako izgleda faktura koja je fiskalizovana. A onda je stornirana. Dobiješ obavještenje da je faktura fiskalizovana ali da ispravljeni računi (to je sada naziv za storno i za knjižno odobrenje).

    Evo kako izgleda ispravljeni račun
    https://efitest.tax.gov.me/ic/#/veri...02&prc=-121.00



    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  8. #32
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,385
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ako ti kreiraš račun i pošalješ ga postoji nekoliko scenarija:
    1) Pošalješ, PU ne prihvati. Ti nemaš odgovor od PU i tvoj softver šalje sve dok ne dobije odgovor na jedinstveni xml. Ovo zavisi od softverskog rješenja samog korisnika
    Sta ti je jedinstveni XML. Odakle softver u PU zna da je jedinstven? Naziv fajla, broj racuna.... To otvara prostor za zloupotrebu. Sta se desava kada ti posaljes fajl, PU ga obradi ali dodje do prekida odgovora a racun je de facto fiskalizovan. Na osnovu kojih parametara PU zna da ti ponavljas racun a ne saljes novi. Ne pominji jedinstveni xml jer to uopste nije pametno rjesenje od strane PU
    2) Pošalješ, PU prihvati, ali ti ne dobiješ odgovor. . Ti nemaš odgovor od PU i tvoj softver šalje sve dok ne dobije odgovor na jedinstveni xml. PU ne može više puta da odradi fiskalizacijunistog računa tako da ona ti vidi kao duplikat i briše, a korisnika to ne zanima jer je dobio jednu potvrdu. Takođe softver za rad igra veliku ulogu.
    Definisi sta je jedinstveni xml. Broj racuna i sve stavke i podaci sa fakture jednostavno nece biti moguce obraditi u periodu od 2 sekunde kada to pocne da radi u punom obimu, bez velikih ulaganja u infrastrukturu PU.
    Što se tiče stornog, šta konkretno ne radi? Storno se mora vezati za original račun uz koji je moguće odraditi knjižno odobrenje/umanjenje (ne postoji više taj termin ali da bude bliski) ili kompletna likvidacija (ni taj termin nije tačan više) cijelog iznosa računa.
    Sve što treba je da softver koji koriste poveže fakturu/
    Ili si programer ili radis za PU jer ne bi pomenuo ovo rjesenje. Avansni racuni i privremene situacije nisu klasicni storno racuni. Oni stvaraju PDV obavezu koja moze da se rastegne i na 12 mjeseci.
    Poneko je prikazivao 11 privremenih situacija i 12 finalnu fakturu. Obaveza PDV je samo za razliku od 11 do 12 fakture dok se ostale storniraju.
    Prema sadasnjem rjesenju mi djeluje 12 privremenih situacija koje moras da da storniras stavku po stavku, kojih je gomila jer se odnose na pojedinacne radove, dok je finalna sa jednom ili dvije stavke na finalni posao.
    Sad nije pitanje kako to tehnicki rijesiti, vec kako ce PU da gleda na takve poslove kada odredjeni broj kompanija pocne da stornira gomile fiskalizovanih racuna u kratkom periodu

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  9. #33
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,265
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Privremene račun se samo koriguje na dolje ili na gore.
    Ako imaš račun od 500e, njegovim korigovanjem ideš na 470e pa onda na 630e pa na 900e pa na 800e. Nije normalnom rješenje i sigurno će biti potencijalnih zloupotreba.

    Kako će to PU gledati, je pitanje za Poreske Inspektore, ali sa obzirom da je ovo dozvoljeno a čak i po meni jedini način da ovo ZA SADA radi, onda kazni neće i ne može biti.

    Vidim da pričaš o artiloima na fakturi. Kako će se oni stornirana. To je već vezano za proizvodnju i tu sam tanak



    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Last edited by Bugi; 20-12-20 at 13:49.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  10. #34
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    pg
    Posts
    5,530
    Thanks Thanks Given 
    2,165
    Thanks Thanks Received 
    988
    Thanked in
    434 Posts

    Default

    Nego koji bi mi jednostavni program preporucili za ne zahtjevnu veleprodaju, da se mjesecno placa i da podrzava fiskalizaciju

  11. #35
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Danilovgrad
    Posts
    1,048
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Mene zanima postoji li neki program koji ne zahtijeva mjesecnu pretplatu... Što jednostavniji...?

  12. #36
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Budva, Podgorica
    Posts
    2,232
    Thanks Thanks Given 
    298
    Thanks Thanks Received 
    83
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    A sad da pitam ja sad Vas odje , vezano je za Vas , Allegra je program i ima se stampac za fiskalni racun onaj mali X-Print , drajver je instaliran ali print test nece da odradi. Da nije on samo podesen da stampa kad se udje u taj program za kucanje racuna pa onda ?
    Nesto mi pada na pamet da nije do nekog porta?

    Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
    Last edited by Pozitiva; 24-02-21 at 21:00.

  13. #37
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,902
    Thanks Thanks Given 
    1,340
    Thanks Thanks Received 
    1,632
    Thanked in
    926 Posts

    Default Elektronska fiskalizacija




    Ovo neki pokušavaju da hvataju krivine?

  14. #38
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zdravo ekipo,

    Jedno pitanje vezano za elektronsku fiskalizaciju.
    Radim iz hobija C#, i odavno sam napravio neki manji program koji sam prodao ljudima da koriste za izdavanje faktura. Kasnije sam uspio da svoj program povezem sa jednim modelom Sekas kase gdje je sve lijepo radilo (ova firma je imala za programere detaljno sve opisano kako to odraditi , gdje nije bilo tesko zavrsiti to).
    Medjutim dosla je sada ova elektronska fiskalizacija. Zvale su me te iste musterije i pitale da li bi mogao da im opet doradim taj program nekako. Razlog je jer su navikli na tom programu i imaju dosta nekih stvari u toj trenutnoj bazi , i nebi voljeli sada sve na novo da zapocinju. Nasao sam na sajtu upravi prihoda neke stavri za programere i da kazem uglavnom mi je dosta toga jasno tj. kreiranje tog XML fajla koji sam radio isto za Sekas kase i tu nema nekog problema. Hocu reci , znam posloziti sve te stvari u XML fajlu sto se traze artikli, cijene, kolicine, datum, vrijeme, itd. Ali kako rekoh na pocetku da mi je programiranje hobi, kad sam dosao do "generisanje IKOF-a" i "generisanje potpisa" tu je sve zakocilo. Procitao sam sta je IKOF (sta sve sadrzi, kako treba to sve spojiti) onda i o potpisu procitao sve (imam sertifikate od korisnika izdate od strane Poste CG), ali kako to sve generisati codom. Znaci u materijalu za programere koji su postavi na stranici uprave prihoda postavili su "code za generisanje IKOF-a" i "code za generisanje potpisa" ali to mi ne funkcionise kad prebacim taj code. Ima li neko da je radio ovo sada? I da li mi moze neko poslati svoj primjer ove dvije stavri kako je to odradio (ne znam da li je sramota ovo kad trazim neciji primjer ) ?

    Unaprijed zahvalan svima!

  15. #39
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,630
    Thanks Thanks Given 
    734
    Thanks Thanks Received 
    209
    Thanked in
    159 Posts

    Default

    Ovdje imas funkcionalnu/tehnicku specifikaciju web servisa koji i bez kase (uz sertifikat) mozes da gadjas.

    https://upravaprihoda.gov.me/rubrike...om-mjestu.html

    Da li ima neka povoljna aplikacija za fiskalizaciju bezgotovinskih racuna za malu firmu koja je u PDV, pa samim tim ne moze da koristi besplatan servis preko LK?

  16. #40
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,948
    Thanks Thanks Given 
    3,936
    Thanks Thanks Received 
    6,445
    Thanked in
    3,086 Posts

    Default

    mojafirma.me
    nothing comes from violence and nothing ever could

  17. The Following User Says Thank You to goozica For This Useful Post:


  18. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,630
    Thanks Thanks Given 
    734
    Thanks Thanks Received 
    209
    Thanked in
    159 Posts

    Default

    Hvala na brzom odgovoru

    Ne znam da li zbog mobilne verzije sajta, ali ne pise nista ciji je to servis, a nema ni cijena.

  19. #42
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,948
    Thanks Thanks Given 
    3,936
    Thanks Thanks Received 
    6,445
    Thanked in
    3,086 Posts

    Default

    067003307 pa pitaj
    nothing comes from violence and nothing ever could

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Fiskalizacija Epsona TM-U220d
    By exe.bat in forum Ostali oglasi
    Replies: 6
    Last Post: 16-08-08, 09:23
  2. Elektronska Vlada
    By Velika Mo in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 26-07-07, 22:24
  3. Elektronska muzika ispred vremena!
    By Antares in forum Muzika
    Replies: 7
    Last Post: 23-08-05, 14:24
  4. Elektronska muzika mp3 1.8 eura CD
    By Kroasan in forum Muzika
    Replies: 4
    Last Post: 18-10-04, 10:10
  5. Elektronska muzika mp3 1.8 eura CD
    By Kroasan in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-04, 16:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •