Page 15 of 18 FirstFirst ... 51112131415161718 LastLast
Results 351 to 375 of 439

Thread: Popis 2021

Thanks Thanks Given 
    1,854
    Thanks Thanks Received 
    599
    Thanked in
    325 Posts

Koprivica: Naš strah nisu procenti pojedinih naroda na popisu, već dalje urušavanje građanske države

https://www.cdm.me/politika/koprivic...danske-drzave/

Није мајка карала сина што се кладио, него што се вадио.

Ono što predstavnici manjina treba da znaju je da popis nije garancija ostvarivanja njihovih prava, već samo jedan od načina da se prikupe podaci. Da je tako potvrđuje činjenica da rezultati popisa nijesu pomogli hrvatskoj manjini da ima autentičnog predstavnika u Skupštini” rekao je Koprivica.

Невјероватна констатација, јер бих се заклео да су хрвати мислили да су резултати пописа из 2011. довољни да би они ушли у парламент.

То што су је за хрвате одређен цензус на основу пописа, то Копривицу не интересује.

U objavljenom dokumentu, dodaje, jasno je navedeno da je dosadašnji način prikupljanja legitiman, ali da ne prati pravac neophodnih promjena u društvu i EU politike.
    “Odlučno smo se usprotivili atmosferi na popisu iz 2011. godine, što se može vidjeti iz naših javnih izjava iz tog vremena u kojima smo osudili žestoke pojave tenzija i etnonacionalističkih popisnih narativa u toku postupka”, navodi se u saopštenju Koprivice.

Тражећи на гуглу резултате претраге "ЦДТ попис" само из 2011. године нисам нашао ни на једну јавну изјаву цдт-а, само на извјештај о раду за 2011. године, гдје се ниједном ријечју не помиње попис нити њихово ангажовање око истог. Ако се ко сјећа да се цдт јављао поводом пописа тада, молим да напише.

“U inicijativi smo nedvosmisleno predočili put za ispunjenje ovih prava i objasnili jedan od načina prikupljanja koji će dati čak preciznije i kvalitetnije podatake o manjinama. Naše rješenje je u potpunosti u skladu sa relevantnim EU pravilima, što je potvrdio i Eurostat.

Да не буде да само критикују, ЦДТ даје и предлог како би то требало да изгледа.
    Предлог се налази у иницијативи на сајту : https://www.cdtmn.org/analize/inicij...i-niti-jeziku/ и у том документу од 3 стране, предлог како умјесто пописа пребројати мањине и тако им омогућити уживање њихових права, изгледа овако :

Usvajanje naše inicijative bi nužno otvorilo pitanje na koji način će biti ostvarivana dosadašnja prava naroda koje naše zakonodavstvo definiše kao manjinske. Ovo se prije svega odnosi na utvrđivanje procenta etničkih manjina potrebnih za primjenu Zakona o izboru odbornika i poslanika (član 94, 43 i ostali) i Zakona o manjinskim pravima i slobodama (članovi 10-18, 22a, 27 i indirektno 33). Za utvrđivanje ovih podataka biće, kako to zakoni kažu, korišćeni podaci sa prethodnih popisa, a u slučaju većih demografskih promjena (što redovno prati zvanična statistika) oni mogu biti provjereni kroz sprovođenje prikladnih zvaničnih istraživanja. Širok je prostor za afirmaciju i očuvanje posebnosti naroda ali popis nije put za njihovo ostvarivanje.

Једна реченица.
    Која каже да ће бити коришћени подаци са претходних пописа, а у случају већих демогафских промјена (ко процјењује шта је веће или мање) могу бити провјерени кроз спровођење prikladnih zvaničnih istraživanja .

Што опет значи пребројавање.
    Или се некако другачије може сазнати колико има припадника мањинских народа?

Дакле не попис, већ прикладно званично истраживање.
    Надам се да ће нас цдт мало боље објаснити како су то "истраживање" без пребројавања смислили, јер овако се може помислити како су испали неозбиљни или нешто горе.
    Last edited by Mstislav; 26-10-20 at 02:32.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!

А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

2. The Following User Says Thank You to Mstislav For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    139
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    452 Posts

Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    ...
    Дакле не попис, већ прикладно званично истраживање.
    Надам се да ће нас цдт мало више упутити како су то "истраживање" без пребројавања смислили, јер овако се може помислити како су испали неозбиљни или нешто горе.
    Kako ne razumijes kristalno jasnu poruku? Prikladno zvanicno istrazivanje je isto sto i neprikladni popis, ali sprovedeno pod DPS vlascu. Tada postaje prikladno.

Thanks Thanks Given 
    112
    Thanks Thanks Received 
    230
    Thanked in
    108 Posts

“Odlučno smo se usprotivili atmosferi na popisu iz 2011. godine, što se može vidjeti iz naših javnih izjava iz tog vremena u kojima smo osudili žestoke pojave tenzija i etnonacionalističkih popisnih narativa u toku postupka”, navodi se u saopštenju Koprivice.

Тражећи на гуглу резултате претраге "ЦДТ попис" само из 2011. године нисам нашао ни на једну јавну изјаву цдт-а, само на извјештај о раду за 2011. године, гдје се ниједном ријечју не помиње попис нити њихово ангажовање око истог. Ако се ко сјећа да се цдт јављао поводом пописа .
    2011 je DPS vlada sprovodila popis i samim tim on je bil legalan legitiman u skladu sa evropskim zakonodavstvom itd itd
    CDT je klasična Vladina nevladina organizacija koja se o istom pitanju drugačije izjašnjava u skladu sa potrebama njihovog osnivaca.
    Treba bas obraza nemati pa iznositi ovakve laži da su se usprotivili popisu 2011.
    Evo sad pola godine prije iznijeli su primjere zemalja , razne argumente protiv izjasnjavanja o nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti koje nikad do sad nismo od njih culi a nije da nije bilo prilike.
    Mogli su o tome i prije izbora progovoriti nego nisu ni u snu sanjali da se moze desiti ono sto se desilo.
    Bezkičmenjaci klasični.
    Сваки Црногорац и Брђанин једнак је пред судом.

Thanks Thanks Given 
    87
    Thanks Thanks Received 
    642
    Thanked in
    295 Posts

U Crnoj Gori popis nije obična, tehnička stvari u kojoj ljudi navode osnovne podatke o sebi. Radi se u manipulaciji rezultatima radi postizanja politickih ciljeva. Posebno na zadnjih par popisa. Otud kampanje. DPS nije računao da će izgubiti izbore, tako da se sad našao u "nebranom grožđu". Nova vlast, koju mnogi nazivaju "prosrpskom", se sada raduje popisu, zato što može biiti u poziciji da se sad malo ona bavi "identitetskim inžinjerigom". Po nekim porukama iz Bgd, na sledecem popisu bi "trebalo" da bude 50% Srba i 25% Crnogoraca. Manipulacija ostaje, samo sto je promijenjen status onih koji su u poziciji da manipulisu.

Brojevima na popisu se, jasno je, želi ostvariti "polticki legitimeitet". Time sam popis gubi na osnovnoj funkciji i pretvara se u instrument manipulacije. Nebitno ko se time služi. Ne sumnjam da će biti kampanje na obje strane kako da se ljudi izjašnjavaju. Mislim na srpsko-crnogorsko popisivanje. Manjine niko ne dira, da ja znam.

Ja sam jednom bio popisivač, na popisu 1981. godine. Tada se niko ovim pitanjima nije ozbiljno bavio. Ne sjećam se da smo dobijali bilo kakve instrukcije, osim tehničkih. Meni je to bila šansa da kao nešto malo zaradim, jer se to plaćalo. Ono po čemu sam taj popis zapamtio bilo je da sam svaki dan dolazio doma mrtav pijan. Uđes u kuću nekome da mu popišeš familiju, mora se nešto popit ("oćeš, vala moraš!"). Vraćao sam se doma ljuljajući se, a bilo je dana da nijesam zapamtio ni koga sam prethodnog dana popisao, pa sam par puta napravio repete i ulazio u kuće đe sam bio prethodnog dana. Blam:loyal:

6. The Following 6 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    300
    Thanks Thanks Received 
    783
    Thanked in
    319 Posts

Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Manjine niko ne dira, da ja znam.
    Slabo sam upućen, ali mi je drug musliman pričao da je bilo rasprava i natezanja među muslimanima u Bijelom Polju oko izjašnjavanja na prošlom popisu.
    Navodno Bošnjaci u Sandžaku upiru da se svi muslimani po vjeroispovijesti izjašnjavaju nacionalno kao Bošnjaci, praveći primarno pritisak na one koji bi se možda izjasnili kao Muslimani po nacionalnosti, a onda i na Crnogorce(muslimane po religiji).

Thanks Thanks Given 
    165
    Thanks Thanks Received 
    179
    Thanked in
    121 Posts

Aj dobro, razumijem da ako si musliman da se izjasnis ili kao Bosnjak ili kao Crnogorac. Ali Musliman

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

Thanks Thanks Given 
    87
    Thanks Thanks Received 
    642
    Thanked in
    295 Posts

Quote Originally Posted by ASC View Post
    Slabo sam upućen, ali mi je drug musliman pričao da je bilo rasprava i natezanja među muslimanima u Bijelom Polju oko izjašnjavanja na prošlom popisu.
    Navodno Bošnjaci u Sandžaku upiru da se svi muslimani po vjeroispovijesti izjašnjavaju nacionalno kao Bošnjaci, praveći primarno pritisak na one koji bi se možda izjasnili kao Muslimani po nacionalnosti, a onda i na Crnogorce(muslimane po religiji).
    U pravu si, s tim da je to, koliko ja znam, "interna stvar" tog naroda. To je samo dio mozaika nejasnoca koja postoji u vezi identiteta na Balkanu.

Thanks Thanks Given 
    300
    Thanks Thanks Received 
    783
    Thanked in
    319 Posts

Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    U pravu si, s tim da je to, koliko ja znam, "interna stvar" tog naroda. To je samo dio mozaika nejasnoca koja postoji u vezi identiteta na Balkanu.
    Nije baš interna ako se Crnogorci islamske vjeroispovijesti i Muslimani po nacionalnosti proglašavaju za izdajnike od strane bošnjačkih nacionalista.
    Opet se radi o proizvodu idenitetskog inžinjeringa koji uzrokuje dobrim dijelom spoljni faktor.

Crnoj Gori ništa ne treba da se od izvorno njenog naroda pravi 10%+ populacije koja razmišlja kao Adnan Muhović.

11. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    87
    Thanks Thanks Received 
    642
    Thanked in
    295 Posts

Quote Originally Posted by ASC View Post
    Nije baš interna ako se Crnogorci islamske vjeroispovijesti i Muslimani po nacionalnosti proglašavaju za izdajnike od strane bošnjačkih nacionalista.
    Opet se radi o proizvodu idenitetskog inžinjeringa koji uzrokuje dobrim dijelom spoljni faktor.

Crnoj Gori ništa ne treba da se od izvorno njenog naroda pravi 10%+ populacije koja razmišlja kao Adnan Muhović.
    Mislio sam "interna" iz aspekta srpsko-crnogorskih odnosa.
    Muslimani u CG su, u vecini, izvorni narod u Crnoj Gori koji je zbog nekog razloga u nekom istorijskom trenutku uzeo islam. Kao sto je, recimo, znatan dio Kuca, u jednom istorijskom trenutku presao iz katolicanstva u pravoslavlje. Pricao mi je jedan prijatelj iz Mrkojevica da oni znaju da su nekad bili pravoslavci i da znaju i bratstvo kojem su pripadali (mislim da mi je kazao da su bilu Vuckovici), ali da su kolektivno odlucili da, navodno, zbog nekog nesporazuma s popom predju u islam. Po legendi, uslov je bio da ne moraju da se izuvaju kad ulaze u dzamiju.

Albanci su to pitanje prakticnije rijesili.
    Last edited by Ostoja; 26-10-20 at 23:44.

Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    21 Posts

Krajni cilj politike DF-a je pravljenje Crne Gore kao federacije naroda. To je cilj i politike Aleksandra Vučića, jer bi time postignuta bila "bosnizacija" Crne Gore i Srbija bi morala da se pita za sve krupne strateške odluke Crne Gore, kao zaštitnik jednog od njenih konstitutivnih naroda. Zbog toga je predstojeći popis njima tako bitan, inače bi to trebalo samo da bude tehničko/statističko pitanje.

Mandić: Doći će momenat kad će Srbi biti konstitutivni narod u CG

14. The Following 2 Users Say Thank You to Admiral Vladimir Barović For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    21 Posts

Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Aj dobro, razumijem da ako si musliman da se izjasnis ili kao Bosnjak ili kao Crnogorac. Ali Musliman
    Izjašnjavanje je stvar identiteta, a identitet može bit vezan i za vjeru i za državu i za neke druge stvari. Kod mnogih Jugoslovena je vjera presudna za nacionalni identitet. Izjašnjavanje crnogorskih muslimana kao Bošnjaci ili kao Muslimani je u mnogome isto, jer je bazirano na vjeri, iako ni jedni ni drugi sa Bosnom veze nemaju. Ista stvar je i kod crnogorskih pravoslavaca i crnogorskih katolika, mnogi se pravoslavci izjašnjavaju kao Srbi, ali veze sa Srbijom nemaju, kao i katolici koji se izjašnjavaju kao Hrvati. Oću da kažem da je vjera ovdje presudna za identitet i izjašnjavat se kao Musliman (sa veliko "M") ili kao Bošnjak ima podjednak legitimitet.

Da smo normalna država svi bi se mi po nacionalnosti izjašnjavali kao Crnogorci, a po vjeri ono što si. Kao u Ameriku što su svi Amerikanci, jer su gradjani Amerike.

16. The Following User Says Thank You to Admiral Vladimir Barović For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    165
    Thanks Thanks Received 
    179
    Thanked in
    121 Posts

Quote Originally Posted by Admiral Vladimir Barović View Post
    Krajni cilj politike DF-a je pravljenje Crne Gore kao federacije naroda. To je cilj i politike Aleksandra Vučića, jer bi time postignuta bila "bosnizacija" Crne Gore i Srbija bi morala da se pita za sve krupne strateške odluke Crne Gore, kao zaštitnik jednog od njenih konstitutivnih naroda. Zbog toga je predstojeći popis njima tako bitan, inače bi to trebalo samo da bude tehničko/statističko pitanje.

Mandić: Doći će momenat kad će Srbi biti konstitutivni narod u CG
    Ovo je jedna debela istina a posto ce na ovom popisu biti vecina, sacekace jos malo pa da se pitaju i u parlamentu, a onda nastupa federalizacija drzave dje ce nas neki nas Dodik unazadit za 200 godina.

Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

Thanks Thanks Given 
    135
    Thanks Thanks Received 
    180
    Thanked in
    122 Posts

e propalo se kad ce Srbi i Bosnjaci biti u drzavu

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

19. The Following User Says Thank You to kauboj24 For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    851
    Thanks Thanks Received 
    1,363
    Thanked in
    760 Posts

Quote Originally Posted by Admiral Vladimir Barović View Post
    Da smo normalna država svi bi se mi po nacionalnosti izjašnjavali kao Crnogorci, a po vjeri ono što si. Kao u Ameriku što su svi Amerikanci, jer su gradjani Amerike.
    Mislis gradjani Sjedinjenih Americkih Drzava?

Gradjani 'Amerike' su i svi oni ispod SAD-a, sve do 'Cape Horn'-a a definitivno se ne izjasnjavaju kao 'Amerikanci', ni na jednom popisu.

Thanks Thanks Given 
    173
    Thanks Thanks Received 
    309
    Thanked in
    184 Posts

Drugari cemu nervoza oko popisa. To je samo jedno statisticko brojanje. Evo tako misli i gradonacelnik Budve, a on je mjere razuma i
    umjerenosti

https://www.vijesti.me/vijesti/polit...m-nakon-popisa

Thanks Thanks Given 
    1,854
    Thanks Thanks Received 
    599
    Thanked in
    325 Posts

Не дајте се црногорци, има сигурно неко ко ће зауставити Бата да не каже људима да се пишу као срби, институције система да раде свој посао, ово је кривично дјело.....

Кога вам Бато преведе из црногорца у србина тај никад није ни био ваш.

Можда вам чак и чини услугу?

А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

Thanks Thanks Given 
    940
    Thanks Thanks Received 
    2,022
    Thanked in
    741 Posts

Koliko je tarifa za prevod na popis?

Thanks Thanks Given 
    1,854
    Thanks Thanks Received 
    599
    Thanked in
    325 Posts

Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Koliko je tarifa za prevod na popis?
    Има црква цјеновник, спомињали су мимери 2.000 еура.

А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

Thanks Thanks Given 
    1,733
    Thanks Thanks Received 
    2,121
    Thanked in
    814 Posts

Не дајте се црногорци, има сигурно неко ко ће зауставити Бата да не каже људима да се пишу као срби, институције система да раде свој посао, ово је кривично дјело.....

Кога вам Бато преведе из црногорца у србина тај никад није ни био ваш.

Можда вам чак и чини услугу?

Ne dajte se Srbi, ne dajte da pričamo o trivijalnim stvarima tipa ekonomije, institucija i EU.

Ajmo o popisu, crkvi, jeziku, zastavi, toga nam dajte, toga nam je falilo ovih 30 godina.

Što se mene tiče, svako ko insistira na temama koje izazivsju podjele, zaslužuje prezir. A DPS trlja ruke, teren koji obožava i na kom jedino umije da poentira i sabere svoje glasače.

Ne date nam da se maknemo iz ove nacionalističke žabokrečine, profesionalni Srbi i Crnogorci, mimeri sa svih strana, ogadiše komplet sve.....grobari ovog društva.

Nema prostora za normalne teme. Samo o kostima, "oslobodiocima", popisu.... PIH

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

26. The Following 3 Users Say Thank You to kimmi For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    940
    Thanks Thanks Received 
    2,022
    Thanked in
    741 Posts

Има црква цјеновник, спомињали су мимери 2.000 еура.

Bogomi znaci da su milogorci velje patriote ako nece ispod 2000 da se pisu drugacije...

Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    123 Posts

Meni ne pada na pamet da se nacionalno izjasnjavam ako se bude pravila referendumska atmosfera pred popis, a s obzirom da smo ovakvi bogalji, oce sigurno.
    "ne prdnjavi, prdnjavo ljudska..."

Thanks Thanks Given 
    940
    Thanks Thanks Received 
    2,022
    Thanked in
    741 Posts

Quote Originally Posted by PavleCL View Post
    Meni ne pada na pamet da se nacionalno izjasnjavam ako se bude pravila referendumska atmosfera pred popis, a s obzirom da smo ovakvi bogalji, oce sigurno.
    I ja sam mislio da necu, ali sam se predomislio. Ne bih da dam materijal DPSu da govore da ce se broj crnogoraca smanjit zato sto oni padose.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

30. The Following 2 Users Say Thank You to Mojsije For This Useful Post:

Thanks Thanks Given 
    257
    Thanks Thanks Received 
    234
    Thanked in
    106 Posts

Naravno da će se praviti, vidiš da se oko jogurta i pavlake pravi referendumska atmosfera a ne oko popisa, velika propaganda je sad oko toga a tek će da bude imam osjećaj i sa jedne i sa druge strane.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
    This time next year we'll be millionaires

Thanks Thanks Given 
    940
    Thanks Thanks Received 
    2,022
    Thanked in
    741 Posts

Srbi ce se svi pisat, tako da ko se ne pise crnogorac no bojkotuje, ide na ruku DPS, nazalost.

Sve je ovo svakako manje bitno od rovovske borbe koja nas od decembra ocekuje da pocnemo da demontiramo sistem, zaustavimo epidemiju i skrpimo budzet za narednu godinu. Koji necemo morat makar 2 puta da rebalansiramo.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Thanks Thanks Given 
    13
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    30 Posts

Prosto ne mogu da shvatim da neko ko je rodjen u CG (pa ko god da su mu preci), moze da kaze da je iz neke druge zemlje, drugo je okle su ti preci, ali ako su ti roditelji u CG rodjeni i ti, kako mozes biti Srbin?
    Takodje, nevjerovatno sta se radi oko popisa, bruka i sramota, ali to je ono cime se politicari najvise i sluze, podjelama, a ne shvatamo koliko smo ustvari svi slicni, da ne kazem isti, jebote imamo isti jezik koji smo rastrgli na parcice, da ne pricam za drugo.
    Ako se prodaju ljudi za pare zbog popisa, pa zamislite na sta su ti onda spremni za krupnije stvari... monstruozno...
    I oko cega mi moramo da vodimo rasprave, a zemlja nam ode u ambis ekonomski i zdravstveni, TILT...
    Last edited by Whisperer; 16-11-20 at 10:45.

Page 15 of 18 FirstFirst ... 51112131415161718 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)