Page 1 of 124 123451151101 ... LastLast
Results 1 to 25 of 3077

Thread: Popis 2023

  1. #1
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    173
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    24 Posts

    Default Popis 2023

    Koliko je popis 2021-e godine važan za budućnost Crne Gore i može li promijeniti nešto?

  2. #2
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    173
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Grupa 1: Ono što ja znam je da trenutno imamo 30% Crnogoraca koji svoj jezik nazivaju "crnogorski jezik". Oni će i dalje biti Crnogorci.
    Grupa 2: Imamo 30% Srba.
    Grupa 3: Imamo 15% Crnogoraca koji svoj jezik nazivaju "srpski jezik" i išli su na litije, a 2006-e godine su glasali protiv nezavisnosti.

    Cilj države Srbije, SPC i srpskih nacionalnih organizacija je da "nagovore" dobar dio ove treće grupacije da se na popisu izjasne kao Srbi. Ako bi više od pola od ove treće grupe odlučilo da se izjasne kao Srbi onda bi Srbi bili najbrojnija nacija u CG. Kako bi to moglo uticati na političke procese u CG? Ako ne bi uticalo onda je pitanje zašto predstavnici srpske države, SPC i nacionalnih organizacija najavljuju da će da upregnu sve svoje resurse u predstojeći crnogorski popis?

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Ne mislim da bi trebalo da bude bitno pitanje, ali ocigledno nekim ljudima jeste. Politicki, tesko je objasniti zasto je bitno koja od crnogorskih manjina (jer smo svi manjine) je najbrojnija. Ni po kom kriterijumu to da li Srba ima 40% ili Crnogoraca 42% ne bi smjelo da utice na prirodu, strukturu ili politicki sistem drzave. Istina, tesko je objasniti zasto bi trebalo da utice i to da neka nacija predje 50%.

    E, sad, zasto se najavljuje uprezanje resursa? Iz dva razloga:

    Zato sto je odlazeca crnogorska vlast za prosli popis upregla drzavne resurse (koje svi mi finansiramo) da promovise izjasnjavanje kao Crnogorci, i najavljivala to isto i za ovaj popis. Prirodno je i neizbjezno da takva akcija mora izazvati reakciju.

    Drugi razlog je sto je Beograd munjen u glavu i sve vrijeme litija nije shvatio da njih ne podrzavaju samo Srbi u CG vec i etnicki Crnogorci (znatno vise od 15% koje navodis, uzevsi u obzir masovnost litija po opstinama, koja gotovo da nije zavisila od procenta Srba vs Crnogoraca, kao i cinjenicu da 60-65% stanovnika CG pripadaju SPC). Kad se sve sabere i oduzme odnos Srba vs Crnogoraca na litijama je bio blizi 1:1 nego 2:1 od kog ti polazis. Ali da se vratimo na Beograd, on se petlja u ovu pricu zato sto Vucic svu regionalnu politiku vidi kroz vizuru svojih politickih interesa u Srbiji, a iste promovise kao "zastitinik Srba u regionu". Gdje god ima Srba on mora da ih stiti od necega. Tako dobija glasove u Srbiji.

    Najbolje bi bilo zabraniti placenu propagandu vezanu za popis, a razni Novaci Adzici i Milani Knezevici neka se ganjaju po interenetah ljetnji dan do podne, ako vec tako vide odbranu sprstva i crnogorstva.

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,998
    Thanks Thanks Given 
    2,205
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    To njihovo eventualno "naprezanje" može imati samo kontraefekat!
    Sa druge strane, ukoliko se odavde bude petjerivalo sa antisrpstvom, te nas Dnevne novine, Portal analitika, CdM ... budu bombardovali D.Šukovićem, N. Adžićem, Vesnom Šofranac i sličnim stručnjacima onda ne treba da nas iznenadi porast broja onih koji će se izjasniti kao Srbi.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Popis je običan statistički podatak. Ništa više i ništa manje od toga.
    Kako taj statistički podatak može uticati na politiku?
    Na formiranje raznih političkih partija koje imaju nacionalni predznak manjina (a čiji je procenat definisan zakonom).
    Kako taj podatak još može uticati?
    Nikako, osim na neka prizemna prepucavanja

    Sent from my Motorola 8400

  6. The Following 5 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


  7. #6
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Мислим да сви заборављате на члан устава који каже да ако у црној гори на попису срба буде више од 35% црна гора се аутоматски укида и присаједињује србији.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  8. The Following User Says Thank You to Mstislav For This Useful Post:


  9. #7
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Nekome samo statistika, a nekome vlažni san. sa drugog podforuma... Uvijek je pitanje tačke gledišta i cilja.

    https://www.antenam.net/svijet/regio...ske-drzavnosti

    Realno, procenat nije zakonski, ali jeste politički argument u nadgornjavanju koje ovdje neće tek tako prestati.
    Last edited by Gagarin; 12-10-20 at 11:21.

  10. #8
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Botswana
    Posts
    1,737
    Thanks Thanks Given 
    250
    Thanks Thanks Received 
    248
    Thanked in
    144 Posts

    Default

    Neđe davno pročitah da se metodologija popisa 2021 mijenja i neće više biti popisivanja po kućama ako sam dobro razumio.
    Ima li neko više informacija o tome?

  11. #9
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,736
    Thanks Thanks Given 
    652
    Thanks Thanks Received 
    2,925
    Thanked in
    1,741 Posts

    Default

    Право да вам кажем, баш ме брига и за Србе и остале мањинске народе, и њихове проценте.
    Суштински то не би требало да буде битно, статистички податак.Но чињеница је да задњих 30 година имамо директне покушаје да се Црногорци као нација нестану.
    Са друге стране имамо јалове и безвољне покушаје досадашњих ДПС влада да томе стану у крај.Резултат је јасан, сваки четврти Црногорац у Црној Гори то више није, за дијаспору, посебно у Србији не треба коментарисати.
    Београд са локалним башибозуком никад није престајао да ради на асимилацији Црногораца, само некад више, а некад мање успјешно.
    Циљ је више него јасан, кад Црногорци коначно нестану, или се сведу на небитан фактор, изједначити индетитет православног народа у ЦГ са оним у Србији, створити од Црне Горе клијентску државу, и на крају је усисати.

    Највећа је кривица је ипак на нама што смо преко тога прешли мирно поготово док смо номинално имали власт, барем на попису 2011. (ми Црногорци), а Млађа Ђорђевић, се и даље слободно шеће Црном Гором, мјесто да сада излази из затвора.Мада питање је колико смо од 1989 и имали власт.

    Сад је на наредном попису остала да нас "брани" УРА, неће сигурно бити грђи од ДПС-а, али добру се не надајте.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  12. The Following User Says Thank You to BAR For This Useful Post:


  13. #10
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,594
    Thanks Thanks Given 
    139
    Thanks Thanks Received 
    472
    Thanked in
    244 Posts

    Default

    I na popisu ce se odlucivati sudbina Crne Gore izgleda...
    "ne prdnjavi, prdnjavo ljudska..."

  14. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Nekome samo statistika, a nekome vlažni san. sa drugog podforuma... Uvijek je pitanje tačke gledišta i cilja.

    https://www.antenam.net/svijet/regio...ske-drzavnosti

    Realno, procenat nije zakonski, ali jeste politički argument u nadgornjavanju koje ovdje neće tek tako prestati.
    Da ne zanemarujemo Antenu M, CdM i ostale, daleko uticajnije u CG, koji su vec poceli da vode svoju popisnu kampanju dizuci paniku oko Srba (i jedne FB stranice).

    Propagande ce biti i vec je ima sa obije strane. Imas tih 10% "cetinjskih unuka narodnih heroja" s jedne strane i 10% "Srba sa dna kace" sa druge koje samo treba pustiti da se samaraju izmedju sebe i ne obracati paznju na to.

    Popis je administracija, vlada ima preceg posla. Zabraniti komercijalno reklamiranje kao sto bjese prosli put "ja sam Bosnjak" i ignorisati.

  15. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,807
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by B3lv3d3r View Post
    Neđe davno pročitah da se metodologija popisa 2021 mijenja i neće više biti popisivanja po kućama ako sam dobro razumio.
    Ima li neko više informacija o tome?
    Da. Bice na trg okupljanje


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

  16. The Following User Says Thank You to acs For This Useful Post:


  17. #13
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1,263
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    82 Posts

    Default



    Oćekuje li se No1 da se uključi u nabijanje procenata i na ovaj popis ?
    Monstata će zamjeniti crkvene opštine,one daju spisak pa da se to dalje kvasi...
    Ja sam za bojkot,dok se ne stvore uslovi...

  18. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by holiday View Post

    Oćekuje li se No1 da se uključi u nabijanje procenata i na ovaj popis ?
    Monstata će zamjeniti crkvene opštine,one daju spisak pa da se to dalje kvasi...
    Ja sam za bojkot,dok se ne stvore uslovi...
    A uslovi su, pretpostavljam, da mogu drzavni resursi da se koriste za propagiranje samo jedne strane, kao na proslom popisu?

  19. The Following User Says Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  20. #15
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,673
    Thanks Thanks Given 
    1,248
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    570 Posts

    Default

    Nisam Srbin ali znam da ce ovaj put Srba biti najvise na popisu. Po mojoj procjeni 40-45%. Sad su dobili na izborima pa su se okurazili, SPC je jako radila na propagandi, razne mim stranice, sponzorisane fejsbuk stranice koje “uce” omladinu, dok Crnogorci nista nisu radili po tom pitanju. Cak ce da ih ima manje zbog toga sto ce muslimani pocet da se izjasnjavaju kao Bosnjaci.
    Po meni i zdravom razumu svako ko se izjasni kao Srbin-Crnogorac, Srbin ili Crnogorac-Srbin je nacionalno Srbin i njih ce biti 40-45%. Za ostale ne znam nista...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  21. #16
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by holiday View Post


    Oćekuje li se No1 da se uključi u nabijanje procenata i na ovaj popis ?
    Monstata će zamjeniti crkvene opštine,one daju spisak pa da se to dalje kvasi...
    Ja sam za bojkot,dok se ne stvore uslovi...
    Бојкот свих питања или само оног о националности?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  22. #17
    Join Date
    May 2007
    Posts
    506
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    Djed i otac su mi rodjeni u Crnu Goru, ja sam rodjen u CG. Kako mogu da se izjasnim kao Srbin? Mogu da se izjasnim i da sam Marsovac što se toga tiče, al abnormalni su mi to ljudi.
    Ne mozes se ni izjasnit kao Bošnjak ako ti djed ili otac nisu tamo rodjeni tako da....
    Poštujem i Srbe i Bošnjake i Albance.
    Ali ne mogu da se izjasnim kao ni jedan od njeh, jer znam odakle su mi korjeni.
    Što se jezika tiče, učio sam SRPSKI jezik ne mogu da napisem da govorim crnogorski jer taj jezik nisam učio. Učio sam srpski jezik i knjizevnost. Tako mi pise u svjedocanstva.

    Izjasnjavam se kao Crnogorac koji govori Srpski jezik.

  23. #18
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,426
    Thanks Thanks Given 
    953
    Thanks Thanks Received 
    548
    Thanked in
    306 Posts

    Default

    Što se mene tiče ja bih ukinuo to pitanje na popisu. Jel živiš u CG? Živiš, automatski si Crnogorac pa se sad ti busaj u svoja četiri zida XYZ porijeklom...

    Ali kad već nije tako, kao i uvijek do sada ću se izjasniti kao Srbin...
    Kako ni do sada nisam imao problema sa takvim izjašnjavanjem, ne očekujem ni da ću imati bilo kakve povlastice ako nas bude i 50%...

  24. The Following User Says Thank You to institucija For This Useful Post:


  25. #19
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Baš ne znam... meni je jasno da smo svi na ovim prostorima jedan narod, Južni Sloveni.
    Od tog naroda pod uticajem religija i istorijskih okolnosti, od kojih najviše značaja ima postojanje države, nastale su posebne nacije.
    Ko što ranije rekoh, ako Austrijanci mogu biti nacija, što ima neko protiv postojanja Crnogoraca.

    Sa jedne strane razumijem otpor prema ovom ludilu koje se forsiralo iz krugova bliskih CPC, i ostalih gadosti u liku CKMa, pravljenje od zastave kraljevine CG nekakve neprijateljske zastave i sličnih gluposti.

    Ali opet meni ne ide u glavu da neko ko je rodom iz Crne Gore prihvata da je Crnogorac isto što i Mačvanin ili Sremac, jer tako nas iz Srbije doživljavaju uglavnom. Meni je to nipodaštavanje naše istorije.

    Možda ne bi bilo loše omogućiti i podvrste nacija. Pa ako neko smatra sebe nacionalnim Crnogorcem srpskog porijekla ili nacionalnim Srbinom crnogorskog porijekla neka to i napiše. Može i za Bošnjake tako.

    Zašto se ne bi nacionalno izjasniti kao Crnogorci i oni koji smatraju da imaju i neko drugo porijeklo?



    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 12-10-20 at 13:34.

  26. #20
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    659
    Thanks Thanks Given 
    337
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    42 Posts

    Default

    E ako nekom propaganda, državni resursi, ucjene i pritisci određuju kako će se izjasniti na popisu, pokakim mu se na naciju (i ovu od ove godine i onu od prije 10 godina) i na vjerska osjećanja.
    Last edited by 17.posa; 12-10-20 at 13:34.
    Ne bih se smio zaklet', ali mi se isto cini da je to onako kako ja kazem

  27. The Following User Says Thank You to 17.posa For This Useful Post:


  28. #21
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by institucija View Post
    Što se mene tiče ja bih ukinuo to pitanje na popisu. Jel živiš u CG? Živiš, automatski si Crnogorac pa se sad ti busaj u svoja četiri zida XYZ porijeklom...

    Ali kad već nije tako, kao i uvijek do sada ću se izjasniti kao Srbin...
    Kako ni do sada nisam imao problema sa takvim izjašnjavanjem, ne očekujem ni da ću imati bilo kakve povlastice ako nas bude i 50%...
    Ok, ne sporim pravo bilo koga da se izjapnjava kako god želi ili se osjeća.

    Ipak me interesuje da li smatraš ti da je Crnogorac isto što i Mačvanin ili Sremac?

    Imam samo zebnju da nekim krugovima iz Beograda bi odgovarali neki rezultati popisa ovdje, a kako bi se promovisala Srbija kao matica, a samim tim i Vučić kao predsjednik svih Srba itd itd.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  29. #22
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,426
    Thanks Thanks Given 
    953
    Thanks Thanks Received 
    548
    Thanked in
    306 Posts

    Default

    Upravo zbog toga bih i izbjegao to pitanje na popisu.
    Isto kao što mi nikako ne odgovara DF kao "zaštitnik" Srba u CG, isto tako, ako ne i više, mi ne odgovara Vučić kao neki Uber Srbin.

    Crnogorac isto što i Mačvanin ili Sremac?... Meni ne, NI POD RAZNO, ali znam da ima takvog mišljenja u Srbiji...

  30. The Following User Says Thank You to institucija For This Useful Post:


  31. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Neko je napravio i na Redit izbacio ovaj odlican graf:

    Nacionalni identitet u Crnoj Gori

  32. The Following User Says Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  33. #24
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,620
    Thanks Thanks Given 
    10,574
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PavleCL View Post
    I na popisu ce se odlucivati sudbina Crne Gore izgleda...
    Kad pitam stočara u moj kraj koliko imaš ovaca,veli mi,otprilike tolko,ne valja brojat i tačan broj govorit.E mi smo grđi no sav buljuk ovoga mi zemljaka,mada možda je i onim ovčicama bitno znati koliko ih ima ukupno,koliko crnih,koliko,oštriganih...onom gorepomenutom nije.Bitno mu je samo da ima koristi od svake.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  34. #25
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Baš ne znam... meni je jasno da smo svi na ovim prostorima jedan narod, Južni Sloveni.
    Od tog naroda pod uticajem religija i istorijskih okolnosti, od kojih najviše značaja ima postojanje države, nastale su posebne nacije.
    Ko što ranije rekoh, ako Austrijanci mogu biti nacija, što ima neko protiv postojanja Crnogoraca.

    Sa jedne strane razumijem otpor prema ovom ludilu koje se forsiralo iz krugova bliskih CPC, i ostalih gadosti u liku CKMa, pravljenje od zastave kraljevine CG nekakve neprijateljske zastave i sličnih gluposti.

    Ali opet meni ne ide u glavu da neko ko je rodom iz Crne Gore prihvata da je Crnogorac isto što i Mačvanin ili Sremac, jer tako nas iz Srbije doživljavaju uglavnom. Meni je to nipodaštavanje naše istorije.

    Možda ne bi bilo loše omogućiti i podvrste nacija. Pa ako neko smatra sebe nacionalnim Crnogorcem srpskog porijekla ili nacionalnim Srbinom crnogorskog porijekla neka to i napiše. Može i za Bošnjake tako.

    Zašto se ne bi nacionalno izjasniti kao Crnogorci i oni koji smatraju da imaju i neko drugo porijeklo?



    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Gledajući čisto naučno mi (u granicama Crne Gore) većinom pripadamo dinarskom haplotipu (zajedno sa Albancima, Hercegovcima i Dalmatincima), a taj haplotip ima uticaja i ,,Slovena" i i ,,Ilira" (pod znacima navoda jer konkretni haplotipovi ne postoje).
    U Evropi nacije počinju da se formiraju u XVI vijeku, i zašto bi taj proces bio zaustavljen baš u XXI vijeku? Dakle, može Bošnjak ili bilo koja druga dok god ima naroda koji žele da imaju tu pripadnost. Ona fora, da to ne postoji, da su u zabludi je bespredmetna, tim prije što takve stavove iznosi neko ko nema osjećaj pripadnosti. Ne mislim samo na Bošnjake, već na bilo koju naciju.
    Istorija kaže da Mačvanac i Crnogorac nisu isto u smislu naciona. Ako neko ima taj problem, neka ga, neka misli da je Crnogorac isto što i Palilulac.

    Sent from my Motorola 8400

Page 1 of 124 123451151101 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Premier League 2022/2023
    By miovrag in forum Fudbal
    Replies: 213
    Last Post: 19-08-23, 23:38
  2. 2022/2023 NBA Season
    By miha in forum Košarka
    Replies: 2802
    Last Post: 30-06-23, 12:26
  3. Španska Liga 2022/2023
    By miovrag in forum Fudbal
    Replies: 85
    Last Post: 15-05-23, 11:44

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •