Page 49 of 214 FirstFirst ... 394546474849505152535999149 ... LastLast
Results 1,201 to 1,225 of 5331

Thread: Novi sastav Vlade Crne Gore-diskusija

  1. #1201
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Grad N
    Posts
    727
    Thanks Thanks Given 
    116
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    50 Posts

    Default


  2. #1202
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Što bi s Medom, osta li bez ministarske fotelje? Bio bi sevap poslati ga neđe za ambasadora. Da malo počinemo
    A nije ni nase Ministarstvo vanjskih crkve palilo pa da mu takve vruce (i trule) krompire uvaljujes.

  3. #1203
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7,105
    Thanks Thanks Given 
    161
    Thanks Thanks Received 
    77
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Ja čuh da je Radenović odustao.
    Lord, the pitiful screams of all them college-educated women!

  4. #1204
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by H1ghLand3R View Post
    Ne valja to ništa, treba Slavena Radunovića ili Mandu ili Meda

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  5. #1205
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,411
    Thanks Thanks Given 
    4,199
    Thanks Thanks Received 
    4,511
    Thanked in
    2,186 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by H1ghLand3R View Post
    Rekao bih da im je profesionalno iskustvo neodgovarajuce za poziciju koju bi imali. Ili je od primarne vaznosti da se nadje makar nekoliko eksperta "sa strane" koji su spremni "da se zrtvuju" jer su tako celnici trojke, najvise Krivokapic, najavljivali. Moze ovo i bolje.
    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

  6. The Following 2 Users Say Thank You to avet For This Useful Post:


  7. #1206
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Ne sumnjam da su obojica stručnjaci u oblasti finansija, no ja bih ipak u tim birao ljude koje poznajem i kojima vjerujem. Etika i karakter na prvom mjestu. Spajić je učestvovao u kampanji i bio na listi, tako da bi taj izbor bio sasvim zadovoljavajući.
    Last edited by Viscount; 11-10-20 at 14:20.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  8. #1207
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,454
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,154
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ne valja to ništa, treba Slavena Radunovića ili Mandu ili Meda

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Mislim da bi Slaven izdominirao, ipak je iskustvo iskustvo.

  9. #1208
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    3,807
    Thanks Thanks Given 
    603
    Thanks Thanks Received 
    730
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Ne moze mi do mozga doci odakle znam ovog Ivana Radenovica. Sa faksa vjerovatno, ali on je zivio odje nedje u blok5? Zna li ko mozda?

    Medovo komentarisanje njega..eto ne znam..

  10. #1209
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Grad N
    Posts
    727
    Thanks Thanks Given 
    116
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Mozda sa Blazove svadbe

    https://borba.me/krenula-kadrovska-k...tra-finansija/

    Nece se smiriti dok ne smjeste MMK na neku od funkcija.

  11. #1210
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    3,807
    Thanks Thanks Given 
    603
    Thanks Thanks Received 
    730
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by H1ghLand3R View Post
    Mozda sa Blazove svadbe

    https://borba.me/krenula-kadrovska-k...tra-finansija/

    Nece se smiriti dok ne smjeste MMK na neku od funkcija.
    Vidjeh i to. Ali ga znam odavde iz komsiluka nedje, samo ne mogu da se sjetim dje..kako..sa kim se druzio.


    Cekaj, a ovaj za ANB sto se spominje? Miljan Pejovic? Onaj tip Duska Markovica?

  12. #1211
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    615
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    80
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by samson View Post
    Ne moze mi do mozga doci odakle znam ovog Ivana Radenovica. Sa faksa vjerovatno, ali on je zivio odje nedje u blok5? Zna li ko mozda?

    Medovo komentarisanje njega..eto ne znam..
    Ja ga znam.iz gimnazije.

  13. #1212
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Dozvolite da kažem da ponešto znam iz finansija. Što se tiče državnih finansija od ove dvije opcije mislim da bi Radenović bio prikladniji. Iz prostog razloga što je karijeru proveo na evropskom tržištu, dok je drugi bio na Far East.
    Imajući u vidu da će za gašenje požara biti potrebno zaduženje za refinansiranje bilo putem obveznica, bilo kroz kredite (mada prvo vidim kao realnije) cijenim da bi neko ko je proveo karijeru na evropskom tržištu bio dobro lice za roadshow kod evropskih investitora i banaka koji su naši zajmodavci.
    Vrlo praktično.
    A njemu super. DB svakako smanjuje broj zaposlenih. Uzme neki odlični padobran, odradi ovdje koju godinu za referencu i nazad u branšu.
    Zanimljive su diskvalifikacije na čiju si svadbu bio. Možda sa mladine strane Bolest...

  14. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  15. #1213
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Simpatičan primjer kako od Mandića i Kneževića hvaljeni sns isto zapošljava eksperte. Koga ne zanima kompletan tekst ne mora da ga čita, samo pogledajte reference lika koji je zamjenik direktora Fonda PIO:

    https://nova.rs/vesti/politika/drug-...sao-sa-asekom/

    Samo da se ne ugledaju na susjede...

  16. #1214
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Grad N
    Posts
    727
    Thanks Thanks Given 
    116
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Evo vidjeh sad Krivokapica izlazi iz poslovnog pored kiflice u blok 6, za njim trci, tapka, skakuce junacke krvi Milojko Spajic!

  17. #1215
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,794
    Thanks Thanks Received 
    3,988
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Da, Dr Milivoje Radović bi mogao biti ministar ekonomije, a Dr Milan Lakićević ministar finansija. Kompetentni jesu, no to ne znači i da bi se prihvatili ministarskih fotelja.
    Mišljenja sam da bi ministar finasija mogao biti i Aleksandar Damjanović.
    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Ako je prihvatio Poresku upravu, onda je jasno da ne zazire od državne uprave. Da li ga je prethodno iskustvo u toj upravi obeshrabrilo, to je drugo pitanje. Polazim od pretpostavke da sistem državne uprave ne doživljava kao prethodna vlast i da je poresku napustio zbog toga što nije htio da radi u skladu sa sistemom. Ako su razlozi bili druge prirode, onda mrka kapa.
    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Napustio je, koliko sam čuo, zato što nije prihvatao dvostruke aršine prema dužnicima. Ne znam da li mu se kao plus ili minus računa to što nije htio da se pridruži kampanji o navodnom plagiranju magistarskog rada mr Alekse Bečića, naprotiv.
    Možda se kao ministar finasija pojavi Milojko Spajić?
    Podjseticu vas da je Lakicevic (sad vec davne 2009) bio i clan Borda Zeljeznice Crne Gore i da je dobio bio otpremninu 45,000 koju je i vratio. Naravno to se zaboravilo brzo, jer je Savo Paraca sa 180,000 otpremnine tada dominirao pricom.
    Sto se tice integriteta a i znanja, profesor Lakicevic je odlicno rjesenje. Samo je poznat i po tome sto nece da se uvija i pravi ustupke, zbog toga je i otisao iz Poreske uprave. Sad je predsjednik odbora za reviziju EPCG.
    Bijela i cnra poreska lista su njegove ideje / inicijative. Zajedno sa CBCG je radio i na blokiranim racunima.
    Pitanje je da li zeli opet da pravi izlete u drzavne sluzbe nakon ovih stvari, ali to ne mozemo znati.

    Mico Radovic, iako je latentno srbovao po fakuletu i na predavanja, je bio i clan Savjeta Centralne Banke Crne Gore i nekoliko drugih drzavnih agencija, bordova, savjeta i ostalog.. On je ujedno i prvi doktor nauka iz oblasti radne snage i zaposljavanja. Osim sto mu je Kejns zivot zivi, mnogo vise bi mogao da doprinese u ministarstvu ekonomije ili rada. E sad oce li mu bit minus saradnja sa DPS-om u proteklih par godina ostaje da se vidi.


    Quote Originally Posted by crane_operator View Post
    Nezahvalno je uporedjivat privatni sistem razvijenih drzava sa zarobljenim sistemom crne gore. Evo primjer Lazara Krstica u Srbiji. Znaci treba mnogo vise od patriotizma.

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    Sad sam ovo htio da napisem. Vucicev vunderkid kako ga je predstavio jer uradio ono sto je MMF trazio - smanji drzavne plate i penzije. Kad je krenuo malo dublje u probleme da ulazi (citaj skracuje broj agencija itd itd) saboitrali su ga dok nije podnio ostavku.

    Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
    Damjanović kao ministar ekonomije/finansija bi bio najbolje rješenje u istoriji Crne Gore na jednom ministarskom mjestu.
    Zbog cega? Osim analiza i napada katastrofalnih DPS poteza u ekonomiji i finansijama, cime se to istice pa ga toliko favorizujete?
    Ne zaboravite da nije hito da vrati mandat u proslije saziv skupstine, i da animozitet itekako prisutan zbog toga.

    Quote Originally Posted by Markys View Post
    Dzabe mu sto se razumije u mjerenje ljudske iracionalnosti ako nema stampariju novca
    Svi zaboravise na izjavu Krivokapica da ce ukine euro i da stampa neki drugi novac. A ukidanje dinara i uvodjenje marke pa eura je najbolji potez DPS-a ikad.

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Mislim da bi Slaven izdominirao, ipak je iskustvo iskustvo.
    Ovo bi odusevilo 50tak radnika kojima je ostao duzan plate i doprinose, par banaka i jedna lizing kuca.
    Last edited by hercules; 11-10-20 at 18:16.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  19. #1216
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    477
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by institucija View Post
    I ja sam pomislio onaj Pejović ali nije

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Ja se ponadah da je Misko
    Samo da ne vrnu bola bojovica

    Sent from my SM-G985F using Tapatalk
    Last edited by Sidewinder; 11-10-20 at 20:09.
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  20. #1217
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Grad N
    Posts
    727
    Thanks Thanks Given 
    116
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Svi zaboravise na izjavu Krivokapica da ce ukine euro i da stampa neki drugi novac. A ukidanje dinara i uvodjenje marke pa eura je najbolji potez DPS-a ikad.
    Definitivno. Ja se toga nesto kroz maglu sjecam. Znam da je Medojevic nebrojeno puta rekao da mi treba da stampamo svoj novac, tu je pokazao koliki je strucnjak za ekonomiju, jer cesto to zna da naglasi. A i ptice na grani znaju da sa nasim trgovinskim deficitom je najbolje da uzivamo u besplatnoj voznji zahvaljujuci Njemackoj i sad EU.

  21. #1218
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Ja ne znam je li se ovdje radi o namjernosm spinu ili o neupućenosti, ali internet sve pamti.

    Šta kaže ZK (21. 8. 2020):
    Loša monetarna politika se ogleda u tome što vi više nemate mogućnost štampanja novca, vi zavisite od eura, i taj euro, koliko ih imate u ovom trenutku, ne možete umnožiti za sljedeći vremenski ciklus, a ne zbog toga što vi ne biste željeli, već zbog toga što vam to neko drugi ne dozvoljava. Mi imamo način kako to možemo da prevaziđemo
    A šta kaže EU (6. 10. 2020):
    Overall, the absence of monetary policy tools due to Montenegro’s use of the euro as legal tender, requires fiscal and structural policies to focus on enhancing stability and economic resilience.
    Što ono vele, da li ZK zna što priča i da li - kako CDM kaže - ukidamo euro, posudite sami
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  22. The Following User Says Thank You to Viscount For This Useful Post:


  23. #1219
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Ja ne znam je li se ovdje radi o namjernosm spinu ili o neupućenosti, ali internet sve pamti.

    Šta kaže ZK (21. 8. 2020):

    A šta kaže EU (6. 10. 2020):

    Što ono vele, da li ZK zna što priča i da li - kako CDM kaže - ukidamo euro, posudite sami
    Hm. ZK kaze "losa monetarna politika". Crna Gora nema svoju monetarnu politiku, cim je preuzala euro. Kao sto je nemaju ni clanice EU koje koriste euro. Tako, monetarna politika ne moze biti losa, jer ne postoji. Nesto drugo moze biti lose. Zadnja recenica, kad se logicki poveze s prethodno recenim, moze se tumaciti i kao ukidanje eura. Istina, recenica nije sasvim jasna. Samo ukazuje da ZK ima ideju kako da prevazidje problem koji Crna Gora ima jer ne moze da stampa novac.

    Mozda je ZK mislio na bitcoin?:beguiled:

  24. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  25. #1220
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Biće zanimljivo sa manjinama. jedno mjesto u skupštini, a dva minimum u Vladi.

    https://m.cdm.me/politika/deljosaj-t...ra-i-ministra/

  26. #1221
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,794
    Thanks Thanks Received 
    3,988
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Ja ne znam je li se ovdje radi o namjernosm spinu ili o neupućenosti, ali internet sve pamti.

    Šta kaže ZK (21. 8. 2020):

    A šta kaže EU (6. 10. 2020):

    Što ono vele, da li ZK zna što priča i da li - kako CDM kaže - ukidamo euro, posudite sami
    Ja stvarno jesam 2007 završio početno školovanje na fakultet, ali sumnjam da se od tada išta promijenilo pod terminom monetarna politika. Monetarna politika je kontrola ponude novca, „štampanje“ novca ili smanjenje novčane mase mijenjanjem kamatnih stopa ili uklanjanjem viška rezervi. Ako se nešto promijenilo od 2007 onda se izvinjavam unaprijed i tu može biti da sam neupućen.
    Spinovanjem se nikad nisam ni bavio, pa taj dio ne bih dalje komentarisao.

    E sad ako se potvrdi da se nije ništa promijenilo, onda izjava:

    “Vi više nemate mogućnost štampanja novca jer vi zavisite od eura, jer taj euro, koliko ih imate u ovom trenutku, ne možete umnožiti za sljedeći vremenski ciklus, a ne zbog toga što vi ne bi željeli već zbog toga što vam to neko drugi ne dozvoljava”, poručio je on i dodao da oni imaju način kako to stanje da prevaziđu.
    se ne može drugačije tumačiti nego da se želi uvesti svoja valuta kako bi se imala opcija monetarne politike. A volio bih da čujem precizno taj drugi način.
    E sad jedino ako je on neki expert za kriptovalute, pa će svoj HDD donijet u Vladu i spasit CG ekonomiju bitcoinima i slično a opet 2007 nije bilo kriptovaluta pa može biti da sam neupućen
    Da je meni poznato, od 2007 se ništa promijenilo nije po pitanju postulata monetarne politike, a nijedna Vlada nema monetarnu politiku baziranu na kriptovalutama u ovom trenutku.

    Kad već pomenu EK, na svakom sastanku ECB i guvernera CB pomene se pitanje neovlašćenog korišćenja eura od strane Crne Gore i Kosova. Tako da ni tu situacija nije jednostavna, i CG će morati da ispuni neke kriterijume, Mastrihtski sad već nemaju smila jer ih skoro nijedna zemlja članica ne ispunjava, kako bi nastavila da koristi euro legalno.

    Nevezano od toga što je on mislio, definitivno ko god da se odluči da štampa pare (bio to Krivokapić, Medojević ili neko treći) u CG to je ogroman korak unazad.
    Možda se ovdje neki ne sjećaju kako je to izgledalo 90tih sa štampanjem dinara, ali to je bila, sad je i biće uvijek najomiljenija igračka političara.

    A naučili smo da političari često lažu, i ne drže se svojih javno datih obećanja
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  27. #1222
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Velite Crna Gora nema monetarnu politku, a najteži ispit na Ekonomskom fakultetu UCG predmet 'Monetarna ekonomija'. Pa ne može ovo :glee:

    Šalim se malo - ne bih stvarno ulazio u raspravu sa tobom o ovom pitanju, jer nisam ekonomista i stoga ne možemo biti ravnopravni. Samo sam htio da ukažem na ono što je izjavio Krivokapić i uporedim sa onim što je u izvještaju napisala Evropska komisija, a što bih rekao da je na istom fonu.

    Ne znam zaista šta je Krivokapić tačno mislio, a nisam siguran ni da on sam sada zna šta konkretno treba da se radi, tim prije što ni sam nije ekonomista. Ali mislim da je tumačenje njegove izjave kao najave ukidanje eura klasičan primjer nečega što se naziva post-istina.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  28. #1223
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Grad N
    Posts
    727
    Thanks Thanks Given 
    116
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Mnogo ekonomski analiticari su tokom korona kriza navodili da je velika prednost ako drzava moze da stampa svoj novac, moguce da su iz ZBCG bazirali svoje misljenje na ovim izjavama. Medojevic je sklon tome, ima dosta primjera njegovih objava na prvu neprovjerenu info. To se svakako ne odnosi na Crnu Goru, jer imamo veliki trgovinski deficit, te samim tim traznja za nasom valutom ne bi bila velika, pa bi i njena vrijednost opadala. Da ne pricam o tome sta se desava sa nasim kreditima koji su uzeti u valutama koje drze vrijednost. Stampalo bi se tu nemilice, brzo bi dosli do hiperinflacije. To je neko moje misljenje sa skromnim poznavanjem monetarne ekonomije.

  29. The Following User Says Thank You to H1ghLand3R For This Useful Post:


  30. #1224
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Velite Crna Gora nema monetarnu politku, a najteži ispit na Ekonomskom fakultetu UCG predmet 'Monetarna ekonomija'. Pa ne može ovo :glee:

    Šalim se malo - ne bih stvarno ulazio u raspravu sa tobom o ovom pitanju, jer nisam ekonomista i stoga ne možemo biti ravnopravni. Samo sam htio da ukažem na ono što je izjavio Krivokapić i uporedim sa onim što je u izvještaju napisala Evropska komisija, a što bih rekao da je na istom fonu.

    Ne znam zaista šta je Krivokapić tačno mislio, a nisam siguran ni da on sam sada zna šta konkretno treba da se radi, tim prije što ni sam nije ekonomista. Ali mislim da je tumačenje njegove izjave kao najave ukidanje eura klasičan primjer nečega što se naziva post-istina.
    Da je MDj ovo izjavio, ne bih se mnogo libio da kazem da je lupio glupost. Za ZK cu samo kazati da se nije "precizno izrazio". Ipak, kao buduci premijer CG, trebao bi da zna sto je monetarna politika. I da prethodna vlast nije mogla da vodi "losu monetarnu politiku", iz prostog razloga da CG nije imala svoju monetarnu politiku od prelaska na DM. Nego, vidim da ima dobre eksperte iz ove oblasti, tako da vjerujem da mu se ovakvi lapsusi nece desavati.

    Pomenuh bitcoin. Vidjoh na netu da se Milojko Spajic u to razumije. Mozda je to "zec iz rukava"? Mada, nijesam bas siguran da je to dobra ideja. Mislim, za vodjenje monetarne politike:greedy_dollars:
    Last edited by Ostoja; 12-10-20 at 12:03.

  31. #1225
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,794
    Thanks Thanks Received 
    3,988
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Velite Crna Gora nema monetarnu politku, a najteži ispit na Ekonomskom fakultetu UCG predmet 'Monetarna ekonomija'. Pa ne može ovo :glee:

    Šalim se malo - ne bih stvarno ulazio u raspravu sa tobom o ovom pitanju, jer nisam ekonomista i stoga ne možemo biti ravnopravni. Samo sam htio da ukažem na ono što je izjavio Krivokapić i uporedim sa onim što je u izvještaju napisala Evropska komisija, a što bih rekao da je na istom fonu.

    Ne znam zaista šta je Krivokapić tačno mislio, a nisam siguran ni da on sam sada zna šta konkretno treba da se radi, tim prije što ni sam nije ekonomista. Ali mislim da je tumačenje njegove izjave kao najave ukidanje eura klasičan primjer nečega što se naziva post-istina.
    Ispit je "najteži" radi studenata. Jer sigurno nije problem profesor koji ima na stotine studenata sa nepoloženim ispitom. (sarkazam za ove koji nisu skapirali da se sprdam)
    Izjava mu je baš takva, da ne ostavlja drugu opciju kao odgovor osim štampanja svog novca.
    EK je rekla potpuno drugu stvar i niđe se ne nadovezuje na izjavu Krivokapića.
    Overall, the absence of monetary policy tools due to Montenegro’s use of the euro as legal tender, requires fiscal and structural policies to focus on enhancing stability and economic resilience.
    Oni nam poručuju, da u odsustvu monetarne politike, treba da se bavimo fiskanlnom politikom ali i strukturnim politikama. Fiskalna politika je mnogo bitnija i njen uticaj na ekonomiju je i veći od "normalnih" monetarnih politika.
    Ima za cilju upravljanje javnim prihodima i rashodima na nivou države (ah ti državni aparati rings a bell a?). Idealno je da su uravnoteženi. Ako je veći rashod od prihoda onda je deficit, obratno je suficit mislim da smo jednom ili dva put to imali.
    Fiskalna politika, kao i svaka druga, može da bude ekspanzivna i restriktivna.
    Ekspanzivna ti je kad imaš niske poreske stope kojima bi da podstakneš javnu potrošnju (državni aparat, socijalna davanja, subvencije razne itd).
    Restriktivna je obratno: veće poreske stope i smanjenje javne potrošnje - a to nikad nije popularno među narod jer se smanjuje i realni sektor.

    Kad na ovo dodaš politiku javnog duga, koji je pozamašan, i priličnu zaduženost na nivou zemlje, imaš lijepi vreli krompir koji neko treba da uzme i napravi neke od ovih poteza:
    - bolne rezove u smanjenju broja zaposlenih u državnoj administraciji - ono što bi se reklo bez revanšizma i da nije glasač nove garniture vlasti.
    - Izdejstvuje minimalne socijalne programe i otpremnine za te iste zaposlene - a tu smetaju kolektivni ugovori i praksa da je radnik zadužio preduzeće pa ga treba ispoštovati, kao sve kolege ranije.
    - Smanji sveukupnu javnu potrošnju - oprema, kola, službena putovanja - ovdje pomaže COVID-19 pa nema toga kao nekad.
    - Optimizuje državna/javna preduzeća i naknade u istima naročito direktorima i borodovima.
    - Smanji penzije i ostala socijalna davanja, kao i plate u javnom sektoru - a kao nacija starimo pa je sve više penzionera i narušava se odnos broj penzionera / broj zapošljenih. A i ovi mladi sve nešto bježe iz države.
    - Unaprijedi fiskalnu disciplinu (naplatu poreza) sa tako manjim brojem radnika i manjim platama. Ovo je krucijalno, suzbiti nivo sive ekonomije, povećati poresku masu i poboljšati naplatu dugovanja - 700 miliona je poreski dug na današnji dan - skoro pa cijeli kredit za auto put npr.
    - ispoštuje međunarodne kreditrore i plati dugove kako bi CG kao država ostala interesantna investitorima
    - osmisli način da privuče investitore i stvori nova radna mjesta a to ne ide lako bez recimo efikasnog pravnog sistema i sudstva i a često i subvencija jer ih svi daju. Srbija npr da ne idemo dalje daje i do 10,000€ po novootvorenom radnom mjestu, mada ima i primjer Henkela od 144,000 po radniku. A CG trenutno to ne može da priušti jer nam je kasa prazna na današnji dan.
    - reprogramira dugove kod stranih povjerioca (međunarodni kontakti jako bitni) i osmisli kako ćemo da plaćamo sad kad nema priliva od turizma, jer ga ni iduće godine neće bit dovoljno.

    I ovako bih mogao još da nabrajam dosta.
    Problem je mnogo kompleksniji, od najobičnije politike oko koje se narod zamara od 30tog avgusdta.
    Svakako, kao što rekoh ranije, ko god da sjedne u fotelju ministra finansija, čeka ga puno posla.
    Last edited by hercules; 12-10-20 at 12:58.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  32. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


Page 49 of 214 FirstFirst ... 394546474849505152535999149 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 22:46
  2. sajtu Vlade Republike Crne Gore
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 9
    Last Post: 28-01-07, 03:15
  3. Replies: 3
    Last Post: 20-06-05, 05:55
  4. Pretnje Ostroskom likvidacijom u ime Vlade Crne Gore
    By harambasa in forum Politika generalno
    Replies: 7
    Last Post: 16-03-05, 13:17
  5. Radom Milove vlade nezadovoljno skoro 70% gradjana Crne Gore
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 27-02-04, 13:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •