Results 1 to 7 of 7

Thread: Realpolitik i Crna Gora

  1. #1
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Lightbulb Realpolitik i Crna Gora

    Dakle, sa nedavnim izborima i rezultatima istih, smatram da nam je konačno svanulo i da zaslužujemo jedan topik koji će se baviti geopolitičkim strujama i Crnoj Gori u svemu tome..

    Realpolitik - a system of politics or principles based on practical rather than moral or ideological considerations, dakle pragmatičnost, pojam za koji se nadam da će zaživjeti i da ćemo na osnovu toga postati ono za šta smo se borili - moderna građanska država.

    Nemjerljiv je uticaj pojedinih država koje su opet preko svojih diplomatsko-konzularnih predstavništava igrale indirektnu ili direktnu ulogu u ovim izborima..

    Euroskeptici, anti NATO, globalisti - udrite..

    Dakle, u kom pravcu očekujete da ćemo da idemo? S obzirom na predstojeću ekonomsku krizu/ogromno zaduživanje i puštanjem Kine/ pandemijom korone - kakva su vaša očekivanja, od svijeta a i nas samih?
    Last edited by Zedd; 13-09-20 at 00:46.
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  2. #2
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    Pitah na drugoj temi ali neka i ovdje:

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Kakve su posledice u slučaju da evo sjutra riješimo da skinemo Kineze s grbače? Kakva su naša zaduženja mimo novca kod njih? Šta bi se desilo u slučaju sa odbijemo i to?

    Koliko mi je poznato, Kinezi su na sličan način ušli u Laos (elektro mreže itd) i sad su ih zbog silnih zaduženja bukvalno pretvorili u vazalnu državu..
    Koliki je Kineski upliv u druge članice EU, mimo 5G tehnologije? Znam da su jako aktivni po Balkanu..
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  3. #3
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,674
    Thanks Thanks Given 
    3,130
    Thanks Thanks Received 
    1,032
    Thanked in
    421 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Pitah na drugoj temi ali neka i ovdje:



    Koliki je Kineski upliv u druge članice EU, mimo 5G tehnologije? Znam da su jako aktivni po Balkanu..
    Za pocetak da ugovor o gradnji auto puta bude javan. Od kineza se necemo lako otarasiti to sigurno.

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    309
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    57
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Što se tiče odnosa sa PRC, o tome je Bečić nešto govorio:
    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...-njenog-naroda

  5. #5
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Dakle, u kom pravcu očekujete da ćemo da idemo? S obzirom na predstojeću ekonomsku krizu/ogromno zaduživanje i puštanjem Kine/ pandemijom korone - kakva su vaša očekivanja, od svijeta a i nas samih?
    Odlican je topic, ali nekako se uvijek nadje bitnijih stvari od suocavanja s realnoscu - perpetual procrastination pod parolom "ovo je sad vaznije pa kad to zavrsimo onda cemo se bavim egzistencijalnim pitanjima". I tako prodje mnogima cio zivot.

    Citam ovaj politicki dio foruma ovih dana i stipam samog sebe da provjerim jesam li budan - ezoterija, filozofija religije, misticizam, 5G, vakcine... Po novinama/portalima razni analiticari i eksperti seciraju kojekakve budalastine, simpatizeri se nasladjuju, kontrasi kidisu, a teoreticari zavjera konstruisu bajke od potpuno banalnih i eksplicitnih stvari. Zeljko Ivanovic je svojevremeno objavio zbirku tekstova "Crnogorski Diznilend", a ovo sad vise lici na Wonderland uz obaveznu opasku da je vecini ocigledno "heroin los, nikakav". I pored svih meme lord-ova nijesam uspio da nadjem nidje onaj Popajev kultni uzvik s albuma "Moja domovina" - ne ser*te, gladan sam.

    Crnogorska drustvena realnost je da vecina ljudi vec 30 godina prihvata da bude definisana raznoraznim negacijama. Drugim rijecima, ljudi se uglavnom odredjuju po tome sto nece, ili kako je to definisao mandatar - lako je sloziti se oko toga sto je lose, ali problem nastane kad se krene s definisanjem pozitivnih stavova. Druga ne manje relavantna realnost je strah - strah od promjena, strah od odgovornosti, strah od provjere. Na zalost, hteli to priznati ili ne, nepotizam, korupcija (u onom najnizem obliku "usluga" i "vatanja veze"), klijentelizam, i busanje u zasluge su autohroni problemi drustva, a ne samo DPS-a (mada im se mora odat priznanje na profesionalizaciji ovih karakteristika). Mislim da vecina, od straha, takav sistem ne bi mijenjali, jer ninesu sigurni kako bi se "snasli" u nekom novomi Treca realnost je sveopsta inercija u raznim pojavnim oblicima - od nezamijeranja pa do rovovskog cekanja (kad dodje novi glavjesina, a ovi nizi esaloni samo kazu "proslo ih je dosad desetak - proces i ti a mi ostadosmo, tako da se nemoj puno razmahivat"). I konacno, cetvrta realnost je tendencija da se ljudi, pojave, dogadjaji ili idealizuju ili bagatelisu/relativizuju. Nekad se ta tendencija najvise ogledala u hvalospjevima akademicima i doktorima nauka, a danas je to vise prakticno pa se ljudi u politici idealizuju cak i na nevidjeno. Naravno, ko oce da bude realan mora prihvatit cinjenicu da titule, politicki potencijal i hvalospjevi niposto nijesu garancija da neko nije budala, jer primjera ne fali na dnevnoj osnovi.

    Zbog svega toga mislim da se baba ceslja dok selo izgore - sadasnja vlada u tehnickom mandatu ne radi nista: nove vlade i njienih politika nema ni u naznakama, i nece ih ni bit do zadnjeg momenta; svi ce zatezati da bi bolje trgovali, na kraju ce se kao dogovorit, ali ce proces pregovora ostaviti takav trag da ce vlada bit potpuno nefunkcionalna; svi akteri ce nastavit bjesomucne kampanje za ideale pod cijim plastom ce ostvarivat svoje konkretne intrese; i na koncu tamo nedje oko popisa ovo poglavlje ce se zaokruzit vjerovatno suzama, a mozda i kakvim drugim tjelesnim tecnostima (zavisi kakve budemo srece).

    U konacnom, jadno je drustvo u kojem fokus nije na djeci i mladima, ne bi li im se dala prilika da se razviju i nesto urade od svojih zivota kad vec mi svoje tracimo. Ali, to je realpolitik - svako grize za svoje intrese, a mladi u toj trci nemaju konja

  6. The Following 3 Users Say Thank You to augustin For This Useful Post:


  7. #6
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1,263
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bigic View Post
    Što se tiče odnosa sa PRC, o tome je Bečić nešto govorio:
    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...-njenog-naroda
    "Naš" Alexa se obratio roditeljima na RTCG u Dnevniku,i reko' da prati situaciju u vezi početka školske godine.
    Ne Alax Vučić no Bečić.

  8. #7
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    @Zedd Nije ni cudo sto se odje niko ne javlja. Citam komentare na ovoj temi o crkvi i sve mi pada ova tvoja tema na pamet - vecina ljudi pise kao da zivi na Marsu. Sto je najgore, uopste ne mogu da procijenim da li ne vide, ili se ne trude da vide, ili se trude da ne vide, ili vide i sve im je jasno nego ucestvuju u kolektivnoj samohipnozi. Ne znam stvarno o cemu se radi.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Nargile Crna Gora, Nargila Crna Gora, Shisha Montenegro
    By nargile crna gora in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-15, 13:16
  2. Pa da se krene: CRNA GORA - Bugarska; CRNA GORA - Irska
    By ckamalama in forum Ostali sportovi
    Replies: 141
    Last Post: 07-09-08, 13:25
  3. Crna Gora majlov plac
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 21-02-04, 18:26
  4. Crna Gora u EU
    By Milos in forum #montecafe
    Replies: 1
    Last Post: 07-02-04, 03:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •