Page 42 of 126 FirstFirst ... 323839404142434445465292 ... LastLast
Results 1,026 to 1,050 of 3138

Thread: Buducnost parlamentarnog zivota u CG 2020-2024

  1. #1026
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    309
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    57
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Bez kluba: Marko Milačić
    Da li će se Milačić pridružiti klubu Demokrata? On je podržao tu koaliciju na izborima u Nikšiću.

  2. #1027
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    @Gagarin

    DF je mislio da će sa Krivim ko sa Lekićem, da ga mršne nakon što posluži svrsi i da preuzme stvar u svoje ruke. Profa pokazao zube i neka je.
    Meni se sviđa zbližavanje Bečića i Krivog, oba su proEU izrazito, Bečić je više neka građanska priča, a Krivi pokriva one glasače kojima je crkva ispred svega, tako da je ta koalicija (a vidimo da im se i Mickey približava) potentna da uzme glasače prije svega od DFa ali i od DPSa.
    Sve što je nauštrb DPSa i DFa/Vučića podržava
    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Ne sumnjam da ti se sviđa to približavanje i da se tu rađa mogućnost da se uzme malo glasova konkurentima. Mada, ipak, više DF-u nego DPS-u, po mom mišljenju.

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Pa naravno, imam osjecaj da cemo u narednom periodu gledati spletke kako bi se neko posrao u bastu Becic/Krivokapic prijateljstva
    Mislim da bi neka fekalija u bašti toga prijateljstva bila na polzu trenutno dvije trećine crnogorske političke scene (prema rezultatima iz Nikšića)

    Quote Originally Posted by outline View Post
    samo što je profo ima podršku u vidu EU i Amerike a Lekić tada to nije imao. Krivokapić ih je fino sačekao. ćutao na sve napade do izbora Vlade, tokom onog zasijedanja Skupštine, pa i posle toga. onda rekao ono dan pred izbore u NKu. ovi se pronašli da su oni plaćeni od strane nekog van CG i reagovali na fbu. ako danima pišeš kako je DF duplo jači od Zdravka i poručuju mu da se gledaju 15. marta, i usput uz sve pare i podršku SNSa na sva zvona u nedelju ujutru kažeš da si na 33% uz mogućnost rasta a onda se desi da jedva mandat viška imaš, bude to da Slaven ne može da vjeruje i ona dreka Mandina koja jasno pokazuje nemoć. uz to, DF je digao rejting DPSa svojim činjenjem. čitavo vrijeme kampanja im je bila bazirana na nacionalističkim podjelema
    Ovo ti je tačno, ali.. (sve što je ispred ali u vodu se baca ). Krivokapić kao premijer tokom cijele kampanje nije primjećivao strano miješanje u izbore u Nikšiću, već su otpilili ljude iz policije koji su žuljali DF i njihove ino sponzore. Primjetio ih je tek kao uzrok za 40% glasova DPS kad je DF njega optužio kao krivca što je DPS prošao bolje nego što su očekivali. Nije profo veverica .

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Krivokapić ima dvije opcije, ili da formira stranku ili da ostane uz Demokrate pa da Bečić usisava "građanski" glas a Zdravko na drugoj strani "crkveno-srpski".

    Racionalno, jedini faktor koji bi trebalo na ovu odluku da utiče je koja će opcija pokupiti više glasova DF-u. Samostalno se Krivokapić može pozicionirati tvrđe srpski nego kao dio Demokrata, i samim tim je privlačniji većem dijelu DF glasača. Opet, u tom slučaju treba sam praviti partijsku infrastrukturu i prevazilaziti imidž male partije koja možda i ne pređe cenzus.

    Prednosti i mane nastupa Krivokapić+Demokrate su, očekivano, inverzne ovome. Jaka partija, velika logistička podrška, medijska pristunost, dosta poslanika u Skupštini koji su vazda uz tebe. Mana je što si privlačan samo jednom dijelu DF-ovaca, ovom njihovom krilu koje je bliže političkom centru.

    Rekoh na početku da bi ovo trebalo da bude jedini racionalni faktor, baš zato što mislim da će glavni uticaj biti iracionalnih faktora - je li Krivokapić rekao da neće ni u jednu partiju, koliko će da ga naljuti DF, šta će Joanikije da mu kaže.
    Ima gomila faktora, ali za ostanak zajedno u dužem roku ima jedan realan problem. Ko će biti glavni. Do sada je Bečić uspijevao da se nametne pa i prilično pojede partnere. Krivokapić se neće pustiti da ne bude no1. Nije mi zbog toga baš realno da će potrajati koalicija i ljubav. Mada moguće da iz interesa razvod bude dosta frendli kao sa Dritanom.

    Rizikujem da se ljutite budem bot DPS, Ljuša i sl... Ne spušta se ja na njihovo uže. Bez neke bankarske garancije npr...

    Na kraju, eto otvorih simpatičnu diskusiju, pa je podgrijavam, da se ova tema ne drži u zapećku. I da ovdje selimo neke ovakve stvari sa drugih topica, npr vlade. Mislim da ima smisla.

  3. #1028
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,690
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    257 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Sve što je nauštrb DPSa i DFa/Vučića podržavam.
    Ja ne znam odakle se tako primila priča da padom DPS pada i DF... To nema veze s mozgom.

    DF je jedini koji može da stvori atmosferu sudnjeg dana, dramatično, napeto, sudbonosno... Ako DF zalegne, izlaznost pada momentalno, i DPS je śutra ponovo zajahao.

    Jes, ja sad glasam DPS, i kad DF klecne, ja ću da kažem "e pa dobro, konačno da odahnem, sad mogu da na miru glasam Bečića, oduvek sam to želeo"...

    Đe vi živite, pa vam nije jasno da bi reakcija bila "iha, gotovi su, ajmo svi, kao nikad, da im vratimo servu za 30. avgust, da vide šta je revanšizam"...

  4. #1029
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno... View Post
    Ja ne znam odakle se tako primila priča da padom DPS pada i DF... To nema veze s mozgom.

    DF je jedini koji može da stvori atmosferu sudnjeg dana, dramatično, napeto, sudbonosno... Ako DF zalegne, izlaznost pada momentalno, i DPS je śutra ponovo zajahao.

    Jes, ja sad glasam DPS, i kad DF klecne, ja ću da kažem "e pa dobro, konačno da odahnem, sad mogu da na miru glasam Bečića, oduvek sam to želeo"...

    Đe vi živite, pa vam nije jasno da bi reakcija bila "iha, gotovi su, ajmo svi, kao nikad, da im vratimo servu za 30. avgust, da vide šta je revanšizam"...
    Volio bih od tebe da čujem razmišljanje, zašto je za CG bolja DPS/SD vlada od vlade koju bi podržavala većina sačinjena od Demokrate/URA/Zdravko/Manjine

    Šta to nudi DPS sem korupcije na svim nivoima, čime vas je to zamađijao?

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  5. #1030
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Volio bih od tebe da čujem razmišljanje, zašto je za CG bolja DPS/SD vlada od vlade koju bi podržavala većina sačinjena od Demokrate/URA/Zdravko/Manjine

    Šta to nudi DPS sem korupcije na svim nivoima, čime vas je to zamađijao?

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Vladu koju si pomenuo DPS je predložio da podrži kao manjinsku nakon što je izgubio u avgustu i glat je otkačen. Sada, kada posle Nikšića vidi da nije proklizao cijenim da imaju drugačije viđenje stvari.
    Poenta je što je naveo kolega da padom jednog pola npr DF, pada i drugi pol npr DPS. To uopšte ne mora biti tačno. Takođe, bojim se da ćemo dugo čekati da padnu oba ispod 50% zajedno.
    URA je kao meč viner avgustovskih izbora uspjela da prokocka rast do 12% dokle je izbacala na istraživanjima i da se vrati na 4,5% kao u avgustu. Ovako sebe zakopati, mora se priznati nije baš jednostavno. Oće ovakvo samoukopavanje talenta i truda. Ili da se pomokriš po pola Crne Gore od kojih jedino realno možeš uzeti glasove jer te ponijelo gradivo na neko hapšenje u MUP. Jednostavno, Dritan je možda dobar poslanik za ponekad zabavnim tiradama i to je to. Imajući u vidu nivo odgovornosti poslanika za izgovoreno, tu se odlično uklapa. Ali kao potrpedsjednik za bezbjednost, sa istim takvim nastupom je šala komika. Najblaže rečeno.
    Ko onda ostaje da uzme glasove DPS? Možda nešto malo Demokrate. Barem ne uriniraju po polovini Crne Gore koja ne spava bojeći se superheroja Dritana.

    Razgovarao sam sa par ljudi koji ne glasaju DPS iz interesa već su zamađijani. Teza im je da nema crnogorske partije u vlasti, a ovo je ipak neka Crna Gora, a makar pola poslanika većine su iz tvrdih srpskih nacionalnih partija.
    Teza je da makar polovina od postojeće vladajuće koalicije, iz srpskih nacionalnih partija, žali što je Crna Gora nezavisna i intimno bi i oni i njihovi glasači željeli da se vrati pod okrilje Srbije. Samo što znaju da je trenutno neizvodljivo, ali ako bi se otvorio momenat za tako nešto ne bi sekunda gubili.
    Takvu vlast ne mogu doživjeti kao svoju. Mada, neka se navikavaju, to je OK.
    Da li imaju pravo? Ajde sad pitaj glasače i političare iz tih partija šta zaista misle o nezavisnosti, krenuće priču o manipulacijama na referendumu i da su bili protiv Milove privatne države i korupcije (kao toga ne bi bilo da je Milo bio za SCG lol, rofl, lmao). Niko ti neće reći da mu je drago što je Crna Gora nezavisna.

    Svakako je sve ovo prilično ispričana priča koja će da traje. Meni zanimljivije ostaje formalizacija nove koalicije u Nikšiću Krivokapić i Demokrate. Da li je Bečko pustio liju u svoj kokošinjac?
    Last edited by Gagarin; 22-03-21 at 00:33.

  6. #1031
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,998
    Thanks Thanks Given 
    2,205
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Koliko smisla ima teza da, duboko u sebi, 50% iz srpskih nacionalnih partija želi povratak u okrilje Srbije, toliko smisla ima i teza da 90% iz "patriotskih" želi nastaviti pljačku Crne Gore.
    ---
    Naše društvo je ozbiljno bolesno, pojedinac, generalno, ima potpuno poremećen sistem vrijednosti. Mi i djecu učimo da varaju i da se "snalaze".

  7. #1032
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    To da nema crnogorskih partija u vlasti, pored Ure i Demokrata, ne pije bas vodu. Moze se reci da nema crnogorske desnice, sto ocigledno tim "patriotama" fali na kormilu drzave.

    Ali ja smatram da ni to ne bi bio problem, moglo bi se sve rijesiti, samo kada bi ta crnogorska desnica bila spremna na kompromis. Npr, ko brani tom komitsko-patriotskom pokretu da se distancira od DPS-a i izadje samostalno, animira sve tvrdokorne rodoljube, cime bi sigurno namakao rezultat makar u ravni sa Urom. A mozda i jaci. I da ulete u vlast sa postojecom garnitutom. Ko im brani? Ah, da.. principi.. tamo je jedan DF, a "patriote" nece pod isti krov sa njima. Oni hoce DPS-u pod rašu da se zavuku. E, jbg...


  8. The Following 3 Users Say Thank You to ovizionizi For This Useful Post:


  9. #1033
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Sve je to ista mantra. Na isti način se kukalo kako nema Srba u prethodnim vladama, a u suštini ih nije bilo iz redova istaknutih članova tada opozicionih stranaka. Politički Srbi imaju svoju definiciju Srba u koju se ne uklapaju Srbi koji ne misle isto kao i oni, eto prilike i da se vide i čuju politički Crnogorci koji imaju svoju definicju Crnogoraca u koju se ne uklapaju Cnogorci koji ne misle kao oni. I jednima i drugima valjaju apsolutno svi kada je glasanje na izborima u pitanju.

  10. The Following User Says Thank You to ćepanica For This Useful Post:


  11. #1034
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Sve je to ista mantra. Na isti način se kukalo kako nema Srba u prethodnim vladama, a u suštini ih nije bilo iz redova istaknutih članova tada opozicionih stranaka. Politički Srbi imaju svoju definiciju Srba u koju se ne uklapaju Srbi koji ne misle isto kao i oni, eto prilike i da se vide i čuju politički Crnogorci koji imaju svoju definicju Crnogoraca u koju se ne uklapaju Cnogorci koji ne misle kao oni. I jednima i drugima valjaju apsolutno svi kada je glasanje na izborima u pitanju.
    Postoji makar jedna krupna i suštinska razlika u ponašanju vođa dvije strane od izbora naovamo.

    U svakom nastupu predsjednika imamo "na drugoj strani su izdajnici Crne Gore, petokolonaši, čudna je to država gdje pola stanovništva glasa za izdaju". U svakom nastupu premijera, predsjednika skupštine imamo "moramo živjeti jedni s drugima kakva god da je vlada, dajte da se makar na osnovnim stvarima pomirimo".

    To je krajnja neodgovornost sa Milo&DPS strane, to uništavanje države kad već oni ne vladaju. Namjerno potpirivanje već dubokih podjela je samo još jedna manifestacija nečega što smo već vidjeli kod namjernog demoliranja budžeta i adminsitracije pred odlazak.

  12. #1035
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Samo što to nema nikakve veze da onim što sam ja napisao.

  13. #1036
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Čuo sam ima malo neslaganja u URA. @wulfy će to bolje znat... Malo previše Dritan kulira ostatak partije. Trač ili istina?

  14. #1037
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Nisam čuo, a redovno se sastajemo (preko raznih aplikacija), neobavešten...

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  15. #1038
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Nisam čuo, a redovno se sastajemo (preko raznih aplikacija), neobavešten...

    Sent from my moto e5 using Tapatalk
    I danasnja Zeljkova kolumna gdje se malo kakao po vladi i zaobisao Dritana u one sa rezultatom.
    Da se ne lazemo ko je medijski pokrovitelj.
    Cuo sam skripi i oko kacenja sa EU u vezi tuzilackih zakona.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  16. #1039
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Ima svašta, i onaj sastanak u Bijelom Polju gdje je dogovoren onaj incident sa Seadom Sadikovićem.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  17. The Following 3 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


  18. #1040
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Nadajmo se da se urinasi podijele, da se odvoji proevropski dio partije, a ovi sto su za srpski svet nek i dalje sluze mandi i vojvodama.

  19. #1041
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Ima svašta, i onaj sastanak u Bijelom Polju gdje je dogovoren onaj incident sa Seadom Sadikovićem.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk
    Ne znam. Cuo sam da nije bas jedinstveno kako se postaviti povodom tuzilackih zakona i stava Venecijanske komisije.
    Usvajati postojece verzije sa koalicionim partnerima, uprkos partnerima ili ispostovati EU.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  20. #1042
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    309
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    57
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    To da nema crnogorskih partija u vlasti, pored Ure i Demokrata, ne pije bas vodu. Moze se reci da nema crnogorske desnice, sto ocigledno tim "patriotama" fali na kormilu drzave.

    Ali ja smatram da ni to ne bi bio problem, moglo bi se sve rijesiti, samo kada bi ta crnogorska desnica bila spremna na kompromis. Npr, ko brani tom komitsko-patriotskom pokretu da se distancira od DPS-a i izadje samostalno, animira sve tvrdokorne rodoljube, cime bi sigurno namakao rezultat makar u ravni sa Urom. A mozda i jaci. I da ulete u vlast sa postojecom garnitutom. Ko im brani? Ah, da.. principi.. tamo je jedan DF, a "patriote" nece pod isti krov sa njima. Oni hoce DPS-u pod rašu da se zavuku. E, jbg...
    Koliko ja znam, politički prostor "crnogorski nacionalisti koji nisu DPS" pokriva SDP, a njihove izborne rezultate znamo, mada je Draginja kao kandidat imala dobar rezultat na izborima 2018. Ali nakon toga padaju.

  21. #1043
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    541
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    "Bitka za Nikšić" me je inspirisala, pa odatle i ovaj mega post. Moja 2c su u nastavku...

    Koliko je SPC uspjela da pro-srpsko biračko tijelo homogenizuje govori činjenica da je na referendumu za opciju "NE" glasalo 23,837 birača, a da su koalicije oko DF, Demokrata i NP sada osvojile 25,039 glasova. Tu se mora uzeti u obzir i efekat očigledno velike želje da se vlast, koja je, realno, vladala na pozajmljenom vremenu od 2012. godine (kada su suštinski izgubili vlast), konačno smijeni. Zato je ovo veliki uspjeh za koaliciju oko DPS. Pitanje je šta bi se desilo sa realnijom izlaznošću od recimo, 65%.

    Isto tako, treba reći da, iako DPS dominantno okuplja oko sebe independiste, i dalje postoji ogromno nepovjerenje i otpor kod dijela pro-crnogorskih glasača, koji su dijelom otišli pod krilo URA, dijelom u Demokrate, a najvećim dijelom ostali kući.

    DPS, sa druge strane, iako sa impresivnim procentom u datim okolnostima, nije uspio da birače do kraja ubijedi da je ovo referendumsko pitanje. Za razliku od pro-srpskih partija, koje su ponovile rezultat iz 2006, gdje su se pojavili maltene svi koji su glasali za "NE". Naravno, dejstvo SPC je i dalje glavni stožer te energije, koja presudno utiče na izlaznost.

    Šta dalje?

    Moj utisak je da ova koalicija DF-DCG-URA koalicija igra na pozajmljenom vremenu. Jednostavno, u kratkom i srednjem roku, okolnosti idu sve više protiv njih, a aduti se polako tope.

    Obrazložiću u nastavku.
    Last edited by johnny bravo; 05-04-21 at 10:31.
    In vino veritas

  22. #1044
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    541
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    1) Recesija i epidemija. Treba li razglabati puno o efektima sada gotovo izvjesno propale turističke sezone? Čak i najveći fanovi Zdravka Krivokapića će imati problem da odbrane Vladu i svale odgovornost na DPS, ukoliko se nastavi trend potpunog gubitka nad epidemijom i smanjenje ekonomske aktivnosti, kao posljedica toga. Mislite da se ozbiljno neće zadrmati u primorskim opštinama, kada se pogleda u realnost opstanka nakon dvije vezane propale sezone, od čega posljednja, kao direktni efekat loših odluka i procjena Vlade? 2020. godinu smo završili sa GDP -15%, a izvjesno je da će nam trebati nekoliko godina da se vratimo na nivo iz 2019.

    2) Spoljno-političke okolnosti. SAD su se vratile pod Bajdenom i mnogo više će se posvetiti Balkanu i atlantskom savezništvu nego što je to bio slučaj 2016-2020. Sve veće podozrenje dolazi i iz EU, a što više vrijeme prolazi, sve je teže sakriti anti-evropsku suštinu većeg dijela vlasti. Neskriveno bušenje bezbjednosnog aparata i diplomatije samo može dodatno ubrzati te procese. S druge strane, DPS je, nakon poraza na parlamentarnim izborima, sve spoljnopolitičke karte odigrao kako treba, pa ih Zapad i dalje doživljava kao konstruktivni činilac na političkoj sceni. Dokazali su da nema tenkova na ulicama, da nema opstrukcija, političke korupcije i sl. Naprotiv, uloga DPS-a je u tranziciji vlasti bila vrlo razumna, što su svi međunarodni akteri više puta i isticali.

    Druga bitna stvar u spoljno-političkim okolnostima je sve veće nestrpljenje za Vučićeve manevre prema okolnim državama i izazivanje nestabilnosti u BiH, S. Makedoniji, Crnoj Gori i Kosovu. Posebno je ovo zadnje bitno, Evropa i svijet gledaju da se to pitanje završi, a neki izgovori, poput nestabilne vlasti u Prištini, i izbora u Srbiji su sada neupotrebljivi. Kosovo ima nikad stabilniju vladu, a tek Srbija, sa preko 90% podrške u parlamentu i apsolutnom dominacijom SNS-a nad institucijama. Ideje razgraničenja i razmjene, "inovativnih" rješenja, su mrtve sa odlaskom Trampa, povratkom SAD i konsolidacijom EU, tako da Vučiću vrijeme ističe.

    3) Rogovi u vreći. Nakon ovih izbora, DF je shvatio da im je glavni neprijatelj DCG. Nemam sumnju da će njihova oštrica biti u narednom periodu usmjerena na njih, a DCG, osokoljeni značajnim rastom, mogu konačno zatalasati i zahtijevati više. Vidjećemo vrlo brzo kako će teći proces formiranja vlasti u NK i da li će biti mučan kao u Budvi.

    Većina DF-a nije zadovoljna pozicijama koje imaju. Imaju karte za mnogo više i trenutno su prisiljeni da se zadovoljavaju nekim sekretarskim pozicijama, upravnim odborima i sl. Što im u konačnom i ograničava dalji rast. Sasvim sigurno da to njihove apetite ne može da zadovolji. Posebno su glasni (i uskraćeni) SNP i PZP, koji imaju određeni broj mandata. To su partije koje se suočavaju sa svojim nestankom i ako misle da urade nešto, moraju se pozicionirati u odnosu na veće subjekte. Strah od povratka DPS-a i kazne birača ukoliko sruše vladu je jedina stvar koja drži ovu Vladu, ali nema sumnje da ona suštinsku podršku nikad nije ni imala. Pale su čak i tužbe, prijave, pa bih ja zaista, ali zaista, bio iznenađen da Vlada u ovom personalnom sastavu uspije da izgura mandat. Sve i da uspiju, efikasnost Vlade je bitno ograničena efikasnošću zakonodavne vlasti, pa će se otvoreni sukob koalicija na vlasti sigurno dodatno negativno odraziti na mogućnosti vlasti da donosi zakone onako kako bi htjela.

    Prvi test je budžet (ogromna greška Kirvokapića što je prolongirao to pitanje). Neusvajanjem budžeta i nastavkom privremenog finansiranja Vlada bi suštinski pala. Vjerujem da bi i ona morala formalnom ostavkom da konstatuje tu realnost (mada me od apostolata ne bi čudilo ništa, pa sve i da nastave sa privremenim finansiranjem na neodređeno).

    Za scenario pada ili rekonstrukcije vlade se sprema i Krivakopić, koji sve otvorenije iznosi stav o osnivanju partije. Ta partija, kao i sve opozicione je najveća konkurencija upravo tročlanoj koaliciji oko DF, Demokrata i URA, tako da vjerujem da će doći do dodatnog zatezanja odnosa između njih međusobno, ali i sa Krivokapićem.

    4) Sposobnost Vučića da izaziva krize. Vučić dosad nije odigrao na svoju najpotentniju, ali i najrizičniju kartu - SPC, koja je, ne samo uskratila njegove pulene u NK za političku podršku, već ju je otvoreno dala DCG. Nema sumnje da to nije poželjni ishod za njega. Da bi bio regionalni igrač i da bi napravio sebi poziciju kakvu ima recimo u BiH, što je ultimativni cilj srpskog sveta (da se ništa regionalno ne dešava u srpskom svetu bez medijacije Srbije), on mora dovesti DF na preko 30, poželjno i 35%. Jedini način da se to desi je uz otvorenu podršku SPC - disciplinovanjem Joanikija ili, jednostavno, instaliranjem servilnog vladike. Taj potez nije bez rizika, jer može dovesti do kontra reakcije, sukoba unutar SPC i drugih, nepredvidivih komplikacija. To je jedini razlog zašto ta karta još nije odigrana, ali sa nespobnošću DF da, uz svu moguću logističku, materijalnu i medijsku podršku dođu do željene pozicije, postaje sve više jedina preostala opcija.

    Osim toga, ne treba zaboraviti da se Vučić, kao i svaki diktator, traži apsolutnu servilnost i pokornost. Iako je idelogija srpskog sveta suštinski identična u pro-srpskom korupusu (bez obzira na partijsku pripadnost), njemu treba uloga koju je sebi namijenio - šefa nad šefovima. On želi premijera Crne Gore, poput Brnabić i Dodika. Zato se može preigrati i odigrati neracionalni potez u svojoj želji za aposlutnom dominacijom. Kupovina medija u svrhe (prije svega popisa) je uveliko u toku, politički uticaj je obezbijeđen kroz DF, koji tek treba da ispuni svoj potencijal, a treći važni stub vlasti - crkva, je odlaskom Amfilohija lakši zadatak. To je dobitna formula koja mu je savršeno posložila kockice u Srbiji (mediji, crkva, partija). Kako sad, nadam se i njima, imbecilno zvuče doskočice, kojima su nas čašćavali pretežno URA građanisti, "neće je ponijeti za Čačak". Proglašavajući DPS i SDP za nacionaliste, stavljanjem u isti koš sa DF-om i afirmisanjem pro-srpskih struja, širom su otvorili vrata srpskom uticaju u Crnoj Gori. Nadam se da makar gutaju knedlu dok posmatraju opštu društvenu i političku regresiju u državi.

    5) Opšta nesposobnost i greške Vlade. Pisali smo o najvećim - epidemija i ekonomija, a tu je i MA, kršenje zakona i procedura, pravno nasilništvo, personalna rješenja, revanšizam, flertovanje sa klero-nacionalizmom, neprijateljski odnos sa javnom upravom, vučićizacija URA-e, napadi na stubove crnogorskog identiteta, nastavak partitokratije, otvorena podjela "po dubini", veze sa SPC itd. Uglavnom, ako nastave ovim putem (a baš ništa ne govori u prilog suprotnoj tezi), sve će lakše biti DPS-u da homogenizuje pro-crnogrosko biračko tijelo i sa pravom ukazuje na sav diletantizam i regresivnu ideologiju na kojoj počiva Vlada. Nema sumnje da bi DPS mnogo manje glasova dobio u Nikšiću da je ova Vlada napravila iole pozitivne pomake u odnosu na prethodnu. Zaista je objektivnom posmatraču teško naći relevantne pozitivne stvari za ovih cirka 100 dana, ako ne računamo činjenicu da su uspjeli da uopšte sastave vlast.

    6) Novi DPS. Podgorica je ključna "bitka" u ovom "ratu" i za sada (po mom skromnom mišljenju) DPS vodi. Vuković radi dobar posao, nesporni je lider, jako politički svjestan i već uveliko u kampanji. Ako DPS odbrani Podgoricu, to je početak pada ove vlasti, siguran sam.

    Sada idu izbori u HN, CT i MK. DPS mora dalje raditi na osnaživanju svog kapaciteta da privuče razočarane independiste. Drugim riječima, mora ih ubijediti da je ovo novi, reformisani DPS. Sanja Damjanović (i pored vidnih političkih hendikepa) je pokazala put, sa nespornim autoritetom (ko misli da je Milutin Simović mogao da uzme ovaj rezultat u Nikšiću, grdno se vara). U svim ovim opštinama je potrebna takva ličnost. Nikola Janović bi mogao da bude savršen za tako nešto u Novom. Bez obzira što nema realne mogućnosti za promjenu vlasti tamo, njegovom kandidaturom za predsjednika opštine, poslali bi konzistentnu poruku nakon NK da je era Stijepovića, Simovića, Grbovića, Gvozdenovića, Ivanovića i ostalih gotova.

    Na neki način, štancovanjem afera, vlast DPS-u pomaže u pročišćavanju i reformisanju partije, a, s obzirom da ne vjerujem u slučajnosti, teško mi je da povjerujem da ovo nije Đukanovićev način da partiju, koja je prošla svoj zenit, revitalizuje bez unutrašnjih lomova i cijepanja. Jedno je kad odstraniš trećinu partije kroz radiklanu sječu glava, a drugo je kad sami moraju da otpadnu usljed afera i optužnica. Neka bude teorija zavjere, ali nakon odbrane Podgorice i povratka na vlast, potencijalnog ulaska u EU, Milo Đukanović ima šansu da se povuče kao najveći državnik modernog doba na Balkanu i uđe u istoriju. Ako odigraju sve karte kako treba (obnavljanje odnosa sa SDP eliminisanje klijentelističkog dijela SD, okupljanje šireg ideološkog fronta), mislim da, šta god se desilo sa tezama koje sam iznio u prethodnih šest tačaka, da se poprilično oni pitaju. Naravno, pod uslovom da izmjene Zakona o državljanstvu i Zakona o registrima prebivališta i boravišta ne dožive primjenu po principu ostvarenja vlažnih snova Vojislava Koštunice.

    Bilo kako bilo, Crna Gora će iz ovog izaći sa ožiljcima, sa mnogim ranama i nikad dubljim podjelama. Crkveno pitanje će morati da se rješava i da se konačno zaključuju nacionalne teme, iako će dosta zavisiti od Srbije. A tu ne treba gajiti nade da je moguća bitnija promjena bez radikalnih rješenja i pritiska Zapada.
    Last edited by johnny bravo; 05-04-21 at 10:40.
    In vino veritas

  23. #1045
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,350
    Thanks Thanks Given 
    3,485
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    ništa no da se vrati DPS, da ako nam svane više

    Тapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  24. #1046
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Nista nema zanimljivije nego kad procitas
    Nepostovanje procedura
    Klijentelizam
    Zaposljavanje po dubini
    Losa ekonomija
    I sve to od covjeka koji je podrzavalac DPS. Problem nove vlasti je sto osim DFu glasaci nisu skloni tome, dok vecini iz "independistickog" bloka je to normalna pojava. Jedna od najvecih prevara je objasnjavanje dps kako su oni "postena stranka". Svako malo se pojavljuju milioni pronevjera, koje katnic "izvidja" ali ocigledno nije problem da tvrde da nova vlada krsi pravila.

  25. #1047
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Reformisani dps sa Milom na čelu i Petrom Ivanovićem i Predragom Boškovićem koji ne patišu od javnog učešća, Duško i dalje visoko pozicioniran u partiji, Simovića postavili za gradnočelnika...

  26. The Following 3 Users Say Thank You to ćepanica For This Useful Post:


  27. #1048
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    541
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Reformisani dps sa Milom na čelu i Petrom Ivanovićem i Predragom Boškovićem koji ne patišu od javnog učešća, Duško i dalje visoko pozicioniran u partiji, Simovića postavili za gradnočelnika...
    Ovo je jedini iole suvisli komentar na moj post, koji zaslužuje odgovor, pa ću pokušati da objasnim gdje (mislim da) griješiš.

    DPS je na vanrednom kongresu uveo u glavni odbor 60% novih imena što je veliko luftiranje za političkog mastodonta kao što je DPS. A već sam gore napisao da i ova promjena vlasti radi za njih u smislu pročišćavanja stranke od klijentelističkih kadrova.

    Ti posmatraš iz svoje perspektive - nekog ko bi manje, više glasao za bilo koga dok god je protiv DPS i ko bi bio zadovoljan jedino da Đukanović ode u zatvor, a da se DPS zakonom zabrani. Malo karikiram, ali hoću da kažem da ti nisi ciljna publika. DPS se ovim promjenama obraća prije svega onim biračima koje je izgubio prošle godine, a onda i razočaranim independistima, koji od izbora do izbora uglavnom apstiniraju.

    Da, navedeni su još u DPS (iako ne više u GO, već u poslaničkoj/savjetodavnoj ulozi) ali se ne bih složio da su suviše glasni. Kolo su preuzeli i najviše se delegiraju u javnim nastupima Jevto Eraković, Sanja Damjanović, Ivan Vuković, Andrija Nikolić, Nikola Rakočević, Miloš Nikolić, Aleksandra Vuković itd. Tu su i neka imena koja su opšte poštovana u javnosti, poput Nermina Abdića, Nikole Janovića, Radmile Miljanić, Zoje Bojanić, Zaimovića iz HB itd.
    In vino veritas

  28. #1049
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Novi mlađi "mladi" i lijepši "lijepi" iz redova DPSa nisu ništa drugo nego copypaste fora koju je ZBCG izveo pred parlamentarne kada je MMP trojac skrajnut i na čelo stavljen "skromni profesor/porodični čovjek/dobar vjernik" Zdravko. Da bi već sjutradan nakon izbora trojac izašao iz pećine i počeo da prijeti, diktira i postavlja uslove.

    E to je ista taktika DPSa koji očekuje da će nekog da zeznu novim, možda čak i čistim licima, dok stara garda i dalje čvrsto drži fotelje i ne bi partiju napuštili po cijenu života. Dok ljudi koji su stvorili DPS ne daju ostavke, ne može se pričati ni o kakvim promjenama ili reformama u DPSu. Nisu "novi" preuzeli kolo, oni su samo fasada.

    Ps. Zar ne reče mlada nada Aleksandra Vuković da je Milo htio da se žrtvuje i podnese ostavku, ali mu mlade snage u duhu starih musketara ne dadoše?

    Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

  29. #1050
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    541
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pљesnik View Post
    Novi mlađi "mladi" i lijepši "lijepi" iz redova DPSa nisu ništa drugo nego copypaste fora koju je ZBCG izveo pred parlamentarne kada je MMP trojac skrajnut i na čelo stavljen "skromni profesor/porodični čovjek/dobar vjernik" Zdravko. Da bi već sjutradan nakon izbora trojac izašao iz pećine i počeo da prijeti, diktira i postavlja uslove.

    E to je ista taktika DPSa koji očekuje da će nekog da zeznu novim, možda čak i čistim licima, dok stara garda i dalje čvrsto drži fotelje i ne bi partiju napuštili po cijenu života. Dok ljudi koji su stvorili DPS ne daju ostavke, ne može se pričati ni o kakvim promjenama ili reformama u DPSu. Nisu "novi" preuzeli kolo, oni su samo fasada.

    Ps. Zar ne reče mlada nada Aleksandra Vuković da je Milo htio da se žrtvuje i podnese ostavku, ali mu mlade snage u duhu starih musketara ne dadoše?

    Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
    Nije za poređenje.
    Jedno je kad dovedeš fasadu na čelo široke koalicije, za potrebe konkretnih izbora (po sopstvenom priznanju, na izričit zahtjev Davidovića i SPC), a nešto sasvim drugo je kad promijeniš sve potrpedsjednike partije i uvedeš 60% novih kadrova u Glavni odbor koji broji 180 članova.
    In vino veritas

Page 42 of 126 FirstFirst ... 323839404142434445465292 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 14-01-13, 11:48
  2. tempo zivota
    By dylan|stark in forum Sve i svašta
    Replies: 47
    Last Post: 21-12-04, 19:58
  3. Samo jedan dan zivota?
    By Kapo in forum #montecafe
    Replies: 0
    Last Post: 31-03-04, 16:27
  4. Nauka za i protiv zivota
    By flash in forum Nauka generalno
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-04, 13:47

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •