Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 85

Thread: Lcd

  1. #1
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Lcd

    Zasto lcd ekrani nisu dobri za igre,,,

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    12,702
    Thanks Thanks Given 
    2,124
    Thanks Thanks Received 
    1,065
    Thanked in
    502 Posts

    Default

    posto rade na potpuno drugom principu nego crt monitori,kod njih postoji kasnjenje u odzivu.dodushe malo,ali opet nekom moze da zasmeta.npr na neku brzu igru (trke) ili neki film (dje dolazi do brze promjene boja) mozes da primijetis te takozvane "duhove" odnosno pixele koji jos nijesu uspjeli da primijene boju.
    e sad sto se tiche tft monitora,dok su svi ostali proizvidjachi stali na 8ms odziva,jedini je samsung uspio da smanji vrijeme odziva na 4 sekunde,a malo zatim i na nevjerovatnih 2 ms ,i drze svjetski rekord u proizvodnji monitora sa najkracim odzivom,mada mislim da su se sad i par ostalih proizvodjaca spustili ispod 8ms ,ali mislim da je samsung jedini koji jos drzi 2ms.
    a sad imas i neko mjerenje kad smo kod odziva.neki proizvodjachi mjere odziv za kolko se vremena pixel promijeni iz bijele u crnu,dok samsung meri "najpostenije" i daje rezultate tako sto mjeri promjenu boje iz sivog u sivo (gray-to-gray).
    sad sto se samih igara tiche,ti vec na 4 ms ne mozes da primijetis duhove,barem tako tvrde (a i ja sam se uvjerio kad sam kupovao "gamerski" monitor) po raznim forumima i sajtovima dje se testira hardver.
    tako da su ti modeli samsunga:
    730bf (17",odziv 4 ms) (njega sam ja trgovao)
    930bf (19",odziv 4ms)
    idealni,bar iz mog ugla.
    Modele:
    740bf (17",odziv 2ms)
    940bf (19",odziv 2ms)
    nebih uzimao kao prvo zato sto su skuplji nego "braca" od 4ms,mislim da nema potrebe jer vec na 4ms ljudsko oko ne moze da primijeti kasnjenje...

    ja sam ovaj monitor uzeo prvenstveno iz zdravstvenih razloga a bogami zato sto mi je milo ponekad i kakvu igru kvalitetnu odigrat,i moram napomenut da sam extra zadovoljan.
    pozdrav!
    Last edited by DJuzla; 09-12-06 at 00:22.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DJuzla View Post
    sad sto se samih igara tiche,ti vec na 4 ms ne mozes da primijetis duhove,barem tako tvrde (a i ja sam se uvjerio kad sam kupovao "gamerski" monitor) po raznim forumima i sajtovima dje se testira hardver.
    tako da su ti modeli samsunga:
    ma nemoze ni ispod 12ms. Ja imam LCD TV 42" sa 8ms i gledam sve zivo na njemu od sportova do filmova a i poneke igrice i nista se to neprimjeti. Kontaj da je jedan frame na TVu 33.3ms.

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ma ta brzina vise uopste nije bitan faktor
    sad ce ovi novi modeli koje samsung nudi (za vistu) bice widescreen 16:9 sa tim nekim brzinama
    to ce biti definitivno kraj CRT-u
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  5. #5
    Fuk@rA Guest

    Talking Ja imadem

    Imam smasung 913N LCD odaziv 9ms nikad nisam osjetio sta to znaci znaci ti ako mozes da vidis razliku izmedju 9 i 4 ms tebi svaka cast....

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mungos View Post
    ma ta brzina vise uopste nije bitan faktor
    sad ce ovi novi modeli koje samsung nudi (za vistu) bice widescreen 16:9 sa tim nekim brzinama
    to ce biti definitivno kraj CRT-u
    nije problem samo brzina. problema ima više.
    meni najveći su ugao gledanja (koji je sve gori kad je brzina veća-to jest kod panela kod kojih je veća brzina (TN) slabiji je ugao gledanja i manji broj boja), kao i broj boja (ipak grafički studiji i dalje rađe traže kvalitetan CRT. e sad neko neće primjetiti razliku, ali neko oće)

    i nije problem sama brzina. čovjek teško da može da primijeti tu razliku i na 8ms ili 12ms jer ako bi uzeli da je recimo prosjek 12 ms, onda neka bude (nerealno previsoko, al ajde) najgori slučaj da imaš 20ms/f ili 25ms/f. to je 1000ms/(20ms/f)=50 ili 1000ms/(25ms/f)=40f. e sad teško da možeš primjetiti problem na 40 fps. problem je što vrijeme promjene nije konstantno. zato neke novije tehnologije forsiraju da se osvjetljenje upali samo u određenim trenutcima.

    problem su i mrtvi pikseli, osjetljivost panela na pritisak, grebanje...

    naravno ima i prednosti-manja potrošnja struje (kod nas značajno), manje prostora zauzima, odlična geometrija,...

    u svakom slučaju KVALITETAN CRT je i dalje neprevaziđen.
    ....

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,928
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fuk@rA View Post
    Imam smasung 913N LCD odaziv 9ms nikad nisam osjetio sta to znaci znaci ti ako mozes da vidis razliku izmedju 9 i 4 ms tebi svaka cast....
    Brat mi ima 19'' monitor sa 8 ili 12ms odzivom. Nijesam siguran.

    Ne znam jesam li ja kakav super-kid, ali se NAMRTVO primjecuje recimo u Counter-Strikeu. Skoro pa da ne bih mogao tako igrati koliko me nervira.
    BEFORE SEX u help each other get naked. AFTER SEX u only dress yourself. Noone helps u once ur fcked

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Ko nije vidio ne može da vjeruje u to.

    Sve preko 8ms ne valja, a ako želite gledati brze akcione filmove ili igrati igrice, ne valja ništa preko 4ms.

    Sad se pametuje oko toga sta je to 4ms razlike. Ljudsko je oko toliko osjetljivo, da ako na pustoj planini neko zapali upaljač čovječije oko to može da registruje.

    Znači nije isto ako ti slika kasni i ne "preliva se dobro" i ako je sve u radu kao na klasičnim CRT monitorima.

    Ostale karakteristike i prednosti CRT monitora u odnosu na LCD i TFT ogledaju se u uglu gledanja, koji se polako podiže do 180 stepeni, znači pri kupovini "tankog" monitora i na to treba obratiti pažnju.
    Sada će se opet naći neko ko će reći "koji će mi đavo takav monitor neću da ga gledam iz ćoška", ali opet treba napomenuti da što je veći ugao prikazivanja slike, to je monitor kvalitetniji, pa je samim tim i slika kvalitetnija kada ga gledas pod pravim uglom..
    Treba napomenuti da postoje dva ugla gledanja, sa srane u odozgo, pa vam u specifikaciji pišu dva broja. Trenutni standard je preko 160 stepeni.

    Zadnja važnija karakteristika TFT I LCD monitora je njihov osvjetljaj koji se mjeri u kandelima. U specifikaciji monitora piše 300:1 ili više. Što je prvi broj veći ti je ekran sa više svijetla i slika je prirodnija. Ne bi trebao uzimati ispod 400:1 ako želiš kvalitetan monitor

    Rezime:
    Odziv: <8ms
    Ugao gledanja: > 160 stepeni
    Osvjetljaj: >400:1

    Eto nadam se da sam malo pomogao i da će ti kupovina monitora sada biti lakša
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  9. #9
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dajte ljudi ne palite covjeka.Zna se tacno koji monitori imaju problema sa odzivom i nije uopste problem izbjeci ih prilikom kupovine.Evo ja imam dvije godine skoro Nec lcd monitor sa odzivom 16ms,to je tada bilo extra i evo ko oce da dodje da provjeri i pogleda film po izboru ili odigra igricu po izboru pa ako ne bude prikaz slike(nema duhova nidje) za dvije klase ispred bilo kojeg crt monitora neka ga nosi.Pa film je kao u bioskopu da gledas...Crt je prevazidjen i ubjedjivati nekoga da to kupuje pri ovakvim cijenama lcd monitora je smijesno,najblaze recheno.Chak i one profesije koje su se naslanjla na crt zbog vjernijeg prikaza boja imaju na raspolaganju dosta lcd monitora koji im vishe nego rade posao.Sad kad pogledam crt,posle ovoliko vremena koristenja lcd,isto ko da gledam sliku koju treba izostriti dobro i osvijetliti...Razor,ako biras izmedju crt i lcd monitora,izbor ti je vishe nego jasan.Ako se dvoumis samo sjedi sat vremena uporedo nedje izmedju crt-a i lcd-a i samo ce ti se kazati.
    Bugi,to sto si pisao je tako na papiru projektovano,kad bi se prilikom kupovine samo na to oslanjao u 80 posto slucajeva ne bi kupio najbolje sto mozes.Specifikacije cesto ne znache nista...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by db View Post
    nije problem samo brzina. problema ima više.
    meni najveći su ugao gledanja (koji je sve gori kad je brzina veća-to jest kod panela kod kojih je veća brzina (TN) slabiji je ugao gledanja i manji broj boja), kao i broj boja (ipak grafički studiji i dalje rađe traže kvalitetan CRT. e sad neko neće primjetiti razliku, ali neko oće)

    i nije problem sama brzina. čovjek teško da može da primijeti tu razliku i na 8ms ili 12ms jer ako bi uzeli da je recimo prosjek 12 ms, onda neka bude (nerealno previsoko, al ajde) najgori slučaj da imaš 20ms/f ili 25ms/f. to je 1000ms/(20ms/f)=50 ili 1000ms/(25ms/f)=40f. e sad teško da možeš primjetiti problem na 40 fps. problem je što vrijeme promjene nije konstantno. zato neke novije tehnologije forsiraju da se osvjetljenje upali samo u određenim trenutcima.

    problem su i mrtvi pikseli, osjetljivost panela na pritisak, grebanje...

    naravno ima i prednosti-manja potrošnja struje (kod nas značajno), manje prostora zauzima, odlična geometrija,...

    u svakom slučaju KVALITETAN CRT je i dalje neprevaziđen.
    E nashao si mu prednosti...jos samo da si napisao da ljepse izgleda i da se brze obrishe.Meni za dvije godine skoro nema ni m od mrtvog piksela.sto se tiche osjetljivosti na pritisak i grebanje...to tek ne bih komentarisao.Osnovna i najvaznija prenost lcd-a je mnogo bolji prikaz slike i to sto posle 5 sati rada za racunarom ne moras da trljas ochi koje te bole.Lijepo je vezati se za nesto sto je bilo ok,al crt je pregazen i pri ovakvim cijenama kupovati njega pored lcd monitora je velika glupost.

  11. #11
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    ulcinj
    Posts
    117
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DJuzla View Post
    tako da su ti modeli samsunga:
    730bf (17",odziv 4 ms) (njega sam ja trgovao)
    930bf (19",odziv 4ms)
    idealni,bar iz mog ugla.
    A kakav je 920N (TFT, 19)?

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zocko View Post
    E nashao si mu prednosti...jos samo da si napisao da ljepse izgleda i da se brze obrishe.Meni za dvije godine skoro nema ni m od mrtvog piksela.sto se tiche osjetljivosti na pritisak i grebanje...to tek ne bih komentarisao.Osnovna i najvaznija prenost lcd-a je mnogo bolji prikaz slike i to sto posle 5 sati rada za racunarom ne moras da trljas ochi koje te bole.Lijepo je vezati se za nesto sto je bilo ok,al crt je pregazen i pri ovakvim cijenama kupovati njega pored lcd monitora je velika glupost.
    mrtvi piksel može da se pojavi kad mu se ćefne, a to što se tebi nije pojavio ne znači da se ne pojavljuje. evo ja na laptopu imam mrtvi piksel-ili umišljam da tako nešto uopšte postoji.

    ja ne znam po čemu je to slika na LCD-u bolja nego na CRT-u?
    koliko si KVALITETNIH CRT monitora pogledao kad tako nešto pišeš?
    znaš li kolike su cijene kvalitetnim CRT ekranima, a i dalje se prodaju?

    e sad naravno da je neki kvalitetniji LCD bolji nego neki samsung 753df ili slični, ali od kvalitetnog CRT-a nije. jedino što mu je geometrija bolja.

    s druge strane kvalitetni LCD je preko 500 era.

    to za 5 sati jeste donekle istina (istina je da lcd manje zamara oči, ali ne tako drastično)
    ....

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    12,702
    Thanks Thanks Given 
    2,124
    Thanks Thanks Received 
    1,065
    Thanked in
    502 Posts

    Default

    sto se tiche mrtvih pixela,ni ja ih nemam,dodushe,monitor sam skoro trgovao,tako da je malo glupo jos da pricam. (na monitor sam dobio 3 godine garancije).
    kad smo kod monitora koji manje skodi ocima,tu je suvisna prica.vec sam u prvom postu naveo da sam tft trgovao prvenstveno iz zdravstvenih razloga,i od tada sam pocinuo,sto se veli.ranije bih svaku noc lijegao sa ocima ko je me peku do suza,jer dosta vremena provodim za racunarom.ali od kad sam tft uzeo sve je ok
    Quote Originally Posted by MG_91 View Post
    A kakav je 920N (TFT, 19)?
    ne mogu ti reci,jer nemam iskustva sa konkretno tim modelom...
    ako nijesi prezahtjevan korisnik,bilo koji tft ce ti obavit posao...
    Last edited by DJuzla; 09-12-06 at 16:07.

  14. #14
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    \root
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja bih samo savjetovao da ako kupuje LCD, obavezno kupi siroki ekran, tj.
    16x9 ili 16x10 kao sto idu u laptopove, kao sto je i moj, i ne bi se ponovo
    vratio na onaj ni za sto
    M O N T E N E G R O......L U G

    FORUM ZAJEDNICE LINUX KORISNIKA U CRNOJ GORI

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja imam prilike da bukvalno drzim jedan pored drugog lcd i crt
    sto vise gledam tft pa bacim pogled na crt, postane mi jasno da slika na tft-u ima dosta prednosti mada jos uvjek ima i dosta nedostataka
    slika na tft je diskretna (digitalna) i jasna kad ste tacno isped monitora ako bas i dosta provedete vremena za tft monitorom onda vam cak i postane draza

    s druge strane kad se vratite na crt vidite koliko tft panel ima nedostataka, sve je tacno sto kazu db i bugi
    crt ima analognu sliku sa dosta detalja al takodje sa dosta svjetline i zamucenosti

    mislim da jednostavno postaje subjektivno da li ce vam se svidjeti slika sa tft-a ili crt-a

    al znam jedno da buduci tft monitori ce non stop napredovati u kvalitetu
    evo dolazi kraj 4:3 i manjim rezolucijama
    sad cemo imati 16:9, vece rezolucije i dijagonale i brze odzive

    skuplji tft su bolji od onih jeftinijih a uskoro ce pasti cijene jer proizvodnja crt-a opada
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MG_91 View Post
    A kakav je 920N (TFT, 19)?
    jeftin 19 incni tft al bolji od jeftinog 17incnog
    sta znam mislim da za slicne pare mozes da uzmes nesto tipa 940BW
    widescreen 19ica sa 4ms odziva
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  17. #17
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Frend je imao lcd (ne znam koji model) Vrijeme odaziva mu je 8 ms,,,i malo mu se na nekim igrama pojavljuju "duhovi",,ali samo kod zahtjevnijih,,npr,,carbon,fear i sl. Planira uzeti obicni s "debelim" ekranom bas za gaming nesto od 21",,,jel ima kakva preporuka

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    325
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    philip ima najbolje lcd panele,samo sto njega interesuju velikih dijagonala.sto se tice osvjetljenja koriste tehnologiju ambijentalnog osvetljenja.brzina je oko 1 ms.samsung radi sve i svasta,a moze se reci i poprilicno kvalitetno,tako se ne cudite sto je vodeci sto se tice kompjuterskih monitora...sto se kvaliteta slike,a i tehnologije za panele 42 i vise inca philips 1,panasonik2...samsung na 5 mjestu.sto ne znaci da ce tako biti jos neko vrijeme..

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mungos View Post
    ja imam prilike da bukvalno drzim jedan pored drugog lcd i crt
    ali zaboravljaš glavno-KOJI CRT
    ....

  20. #20
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by db View Post
    mrtvi piksel može da se pojavi kad mu se ćefne, a to što se tebi nije pojavio ne znači da se ne pojavljuje. evo ja na laptopu imam mrtvi piksel-ili umišljam da tako nešto uopšte postoji.

    ja ne znam po čemu je to slika na LCD-u bolja nego na CRT-u?
    koliko si KVALITETNIH CRT monitora pogledao kad tako nešto pišeš?
    znaš li kolike su cijene kvalitetnim CRT ekranima, a i dalje se prodaju?

    e sad naravno da je neki kvalitetniji LCD bolji nego neki samsung 753df ili slični, ali od kvalitetnog CRT-a nije. jedino što mu je geometrija bolja.

    s druge strane kvalitetni LCD je preko 500 era.

    to za 5 sati jeste donekle istina (istina je da lcd manje zamara oči, ali ne tako drastično)
    Ako ti je argument da se ne kupuje lcd jer moze da crkne pixel onda nemamo o chemu dalje da pishemo.Kvalitetan crt,govorim o profesionalnim modelima koji se prave namjenski,uglavnom za tacno ciljane grupe korisnika kosta izuzetno mnogo,za te pare mozes da uzmes ponovo extra dobar lcd koji je za 99 posto korisnika bolji izbor.Ne znam odakle ti to za 500eu,za 250 do 300eu imash vec odlicnih modela,a ako ciljas bash na one naj,eto Samsung p serija ili jos dosta drugih...stavi pored njega bilo koji crt pa ces da vidis o chemu govorim.Kupovati crt sa ovakvim cijenama lcd monitora je velika greska,da ne kazem nesto drugo.A sto se tiche zamaranja ochiju,posle pola godine ili godinu je i vishe nego drasticno,narocito onima koji su vezani poslom ili na drugi nacin za racunare.
    Last edited by zocko; 09-12-06 at 18:17.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MG_91 View Post
    A kakav je 920N (TFT, 19)?
    N serija je donji dio Samsungove ponude i zaobidji je ako imash finansijskih mogucnosti za nesto bolje,pogotovu model 710n koji je bash loshiji.

  22. #22
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    montenegro-pg
    Posts
    19,795
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    143
    Thanked in
    93 Posts

    Default

    iz iskustva bih svakome preporucio samsunga ili dell-a mada opet zavisi od modela ali 2 modela na kojima sam ja radio su bili zaista vrhunski:

    Samsung SyncMaster 941BW

    Dell UltraSharp 1707FP

    A brate oci ti odmore uz ovakve ekrane, zaista je ljepota pored njih radit.Preporucujem ih svima i to nisu niakako bacene pare(kao sto neko misli da je to cista "sminka").Zdravlje je u pitanju!!!!
    Leo Messi no es de este mundo !!! Gvardiola...14. Grazias Pep.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zocko View Post
    Ako ti je argument da se ne kupuje lcd jer moze da crkne pixel onda nemamo o chemu dalje da pishemo.Kvalitetan crt,govorim o profesionalnim modelima koji se prave namjenski,uglavnom za tacno ciljane grupe korisnika kosta izuzetno mnogo,za te pare mozes da uzmes ponovo extra dobar lcd koji je za 99 posto korisnika bolji izbor.Ne znam odakle ti to za 500eu,za 250 do 300eu imash vec odlicnih modela,a ako ciljas bash na one naj,eto Samsung p serija ili jos dosta drugih...stavi pored njega bilo koji crt pa ces da vidis o chemu govorim.Kupovati crt sa ovakvim cijenama lcd monitora je velika greska,da ne kazem nesto drugo.A sto se tiche zamaranja ochiju,posle pola godine ili godinu je i vishe nego drasticno,narocito onima koji su vezani poslom ili na drugi nacin za racunare.
    nije glavni argument mrtvi piksel-glavni je bolje boje i uglovi gledanja.

    za 300 ne može da se uzme kvalitetni LCD od 19 inča (ili ako može kaži koji-a da ima dobre boje i ugao gledanja). kvalitetni (kao samsung p serija) koriste PVA ili ISP panele, a oni su dosta skuplji nego TN koji se koriste kod jeftinijih modela. TN ima bolji odziv, ali je sve ostalo na stranu PVA i ISP panela.

    kao kvalitetni ne mislim profesionalni-imaš i drugih kvalitetnih kao oni sa trinitron/diamandrton katodnom cijevi recimo samsung 757nf/957nf, ili možda 757dfx koji koristi flatron cijev i koji je nešto slabiji, ali i dalje odličan.

    a ako ti ne primjećuješ razliku u slici (u korist CRT-a) između nekog 957nf i nekog LCD-a od 300 era-stvarno ne znam.

    ako zanemarimo kontrast i geometriju (koji jesu važni, ali je meni prikaz boja i ugao gledanosti mnogo važniji. mada kod kvalitetnog CRT ekrana su i ovo dvoje na veoma visokom nivou), LCD je bolji zbog izgleda, prostora, zdravlja i potrošnje struje, ali ostalo je na strani CRT-a.
    ....

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Ja koristim i notebook i Tower računar podjednako pa samim tim i CRT i LCD monitore.
    Osvježenje slike na notebook računarima je 60hz i vjerujte mi slika je mnogo bolja(digitalna), ako kucate text ili čatujete ili pravite neku prezetaciju. Na lap topu ne mogu da gledam film jer okvir od micro dvd playera se stalno pomjera i slika na dio sekunde nije crna već siva.

    Nikoga ne ubjeđujem da kupi CRT monitor, samo kažem na šta obratiti pažnju kada se kupuje TFT. Ako možeš sačekaj još malo, sada će novogodišnje sniženje...
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  25. #25
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by db View Post
    nije glavni argument mrtvi piksel-glavni je bolje boje i uglovi gledanja.

    za 300 ne može da se uzme kvalitetni LCD od 19 inča (ili ako može kaži koji-a da ima dobre boje i ugao gledanja). kvalitetni (kao samsung p serija) koriste PVA ili ISP panele, a oni su dosta skuplji nego TN koji se koriste kod jeftinijih modela. TN ima bolji odziv, ali je sve ostalo na stranu PVA i ISP panela.

    kao kvalitetni ne mislim profesionalni-imaš i drugih kvalitetnih kao oni sa trinitron/diamandrton katodnom cijevi recimo samsung 757nf/957nf, ili možda 757dfx koji koristi flatron cijev i koji je nešto slabiji, ali i dalje odličan.

    a ako ti ne primjećuješ razliku u slici (u korist CRT-a) između nekog 957nf i nekog LCD-a od 300 era-stvarno ne znam.

    ako zanemarimo kontrast i geometriju (koji jesu važni, ali je meni prikaz boja i ugao gledanosti mnogo važniji. mada kod kvalitetnog CRT ekrana su i ovo dvoje na veoma visokom nivou), LCD je bolji zbog izgleda, prostora, zdravlja i potrošnje struje, ali ostalo je na strani CRT-a.
    Jeste,i win95 je bolji od viste i ne treba preci.Mislim da se ja sa tobom raspravljam,a ti mi kao reper za lcd monitor uzimas smece od 757dfx...nf serija nije mogla da se poredi sa dobrim lcd-om ni ranije,a ne sada kada se radi daleko loshije.Pa da je tako kao sto ti kazes ne bi svi polako napustali crt monitore i prelazili na lcd,jer pored onih kojima je vazno kako nesto izgleda,ima i dosta onih koji cijene prikaz slike,a oni bi ostali na crt monitorima.I neki koje znam,a bili su najzagrizenije pristalice crt monitora su presli na lcd.Za 300eu imash 17 inche extra da biras,za nesto preko i 19 wide,da ne spominjem p seriju samsunga,nec ove extra modele i sl...koji jesu oko 430-450 eu,al kad kupis,kupio si za duze vremena i uzivas-pa donesi i stavi pored njih i nf i bilo koju crt seriju...mislim o tome je glupo prichati.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •