View Poll Results: Da li ćete dobrovoljno primiti vakcinu protiv koronavirusa?

Voters
193. You may not vote on this poll
  • Da, apsolutno! To je jedina razumna odluka, svaka dalja diskusija je – izlišna

    54 27.98%
  • Da, pod uslovom da je ta vakcina odobrena za primjenu u EU tj. nije varijanta za zemlje 3. svijeta

    61 31.61%
  • Ne, nemam povjerenja u efikasnost prebrzo razvijene vakcine/ nepoznati dugoročni efekti po zdravlje

    47 24.35%
  • Ne, nisam pristalica vakcinisanja generalno, kao vida zaštite od bolesti

    20 10.36%
  • Ne znam. Lomim se oko odluke

    11 5.70%
Page 156 of 166 FirstFirst ... 56106146152153154155156157158159160 ... LastLast
Results 3,876 to 3,900 of 4136

Thread: [COVID] Vakcine i tok pandemije [opšta diskusija]

  1. #3876
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,478
    Thanks Thanks Given 
    2,517
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    A kovid a boginje mmr vakcine svi se moraju vakcinisati....da bi bilo uspješno
    uspjesna vakcinacija i zastita a individualni slučajevi su puka statisticka greska...

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  2. #3877
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,324
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by high View Post
    Ako i dalje uzimaš Vitamin D, obrati pažnju na magnezijum.
    Ja uzmem jednom sedmično magnezijum hlorid....ljeti kad sam dosta fizički aktivan i češće.

    Inače....ne znam je li zbog vitamina D, ali ja nisam dobio Covid. Svi oko mene su bili bolesni, neki i 2 puta. Na mene nije prešlo.
    Ja sam zbog deficita i problema sa zdravljem počeo da uzimam svakog dana jače doze Vitamina D dvije godine prije pojave Covida.
    I tako sam igrom slučaja Covid dočekao spreman.
    Jače doze nisam počeo da uzimam nasumično. Zbog zdravstvenog stanja sam bio dio grupe ljudi na kojima su testirane jače doze Vitamina D. Analize su radjene van Crne Gore.
    Zaključak je bio da su nam svima posle svakodnevnog uzimanja 10.000 jednica posmatrani parametri bili znatno bolji.
    Uzimam D, K2 i magenzijum.

    Istina bio sam smanjio doze vitamina D na jesen, igrom slucaja (citaj: zaboravih par dana i predje u naviku) ali sam sad back na 5k jedinica dnevno. Ja sam bio u tako debelom deficitu u 2020/2021 da mi uopste nije ni cudno da sam prosao kako prodjoh sa COVID19.

  3. #3878
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,324
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Necemo o ovome dalje diskutovati jer meni nije jasno zasto potenciras da se mora 1000 ljudi vakcinisati da bi se jedan teži slucaj sprijecio a ja te pitam dje ti je statistika kad se tih 1000 ne bi vakcinisalo koliko bi bilo slucajeva tezih ili laksih....
    Odgovorio sam ti na pitanje, imas link sa prevedom ako hoces dalje da se informises. Stvarno ne znam sta jos treba da shvatis o cemu se radi.


    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    a pravo pitanje za tebe, Bugija i mene, da smo bili vakcinisani, da li bi prosli onako kako smo prosli? Ajde ovako....kad bi znao da bi izbjegao one muke koje si prosao, da li bi se vakcinisao? I zašto ne bi?
    Zaboravljas da sam vakcinisan ali evo ipak da ti detaljnije odgovorim.

    1. Sa vektorskim / China vakcinama da, apsolutno bih se vakcinisao kad bih znao da cu izbjeci muke koje sam imao.
    2. Sa mRNA vakcinama niti slucjano zato jer ni dan, danas, 3 godine kasnije nisu istrazene dovoljno, a pogotovo nisu bile u tom trenutku. Tek na vidjelo izlaze problemi sa mRNA vakcinama a samo zadrti i slijepi ljudi ne zele da ih vide.


    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Najbitnije pitanje na koje ne znamo tačan odgovor, jeste koliko bi crnogorskih građana bilo živo da smo imali vakcinu u avgustu 2020?
    Vjerovatno bi mnogo, mnogo manje ljudi preminulo. To niko ni ne osporava ali ono sto zaboravljas je da toga virusa odavno nema. Ali pazi sada, isto tako bi mnogi bili zivi da cijeli svijet nije poludio sa raspiratorima jer je sada naucno dokazano da je to bio pogresan pristup te da je veliki broj ljudi preminuo upravo radi toga. Zamisli neki doktori su upravo o tome pricali vec na samom pocetku, zamisli kako su zavrsili.

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    po meni, iako ti to ne prihvataš, nego se pozivas na uvjeravanja da vakcina kao spriječava koronu pa posto smo se uvjerili da se i vakcinisani razbolijevaju ajde da je pljujemo iako vakcinisani po defaultu skoro da nemaju simptome ili imaju malo lakse, i to je dovoljan benefit od vakcine...što se mene tiče
    Opet mijesas babe i zabe. Covid19 o kojem ti pricas vise ne postoji, klinicka slika je takva da se prakticno vise niko ne razbolijeva sa tezim simptomima, nebitno dal' su vakcinisani ili ne ali se oni koji su boostovani a ne refreshuju booster veoma cesce "razbole" od COVID19 (cinjenica, imas linkove istrazivanja par stranica unazad). Pricam o mRNA vakcinama naravno, ostale su prakticno nepristupacne u svijetu kojem tezimo (citaj: ZAPAD).

    Trenutno je veci rizik od boostovanja / vakcinisanja mRNA vakcinama za vecinu ljudi nego od samog COVID19 i to je potpuno jasno. To sto ti to ne zelis da prihvatis je samo tvoj problem ali je ovo sto navedoh cak jasno vidljivo, zamisli, i u brojevima koji su podijeljeni od samog Pfizera/Moderne.

    Da je kampanja za vitamin D bila na nivou kampanje za vakcinaciju mozda ne bi ni dosli do situacije u kojoj smo bili prije godinu i po, dvije. Al' ajd cik pogodi zasto nije.

  4. #3879
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Ja ne žeim da osporim uticaj D vitamina, naprotiv, vrlo vjerujem da je potreban ali nijesam ba ubijedjena da bi imao istu ilipribliznu ucinkovitost kao vakcina, sto je cini mi se vasa poenta...ali u odbranu onih koji su velis zaboravili (čitaj-nijesu htjeli da znamo...pretpostavljam da je bilo potrebno da se porazbolijevamo masovno, da masu naroda pomre i da se "otkrije" nepotrebna vakcina i da se proda? ) da nam kazu da se boostujemo D vitaminom, iako se d vitamin na nasem podrucju punom sunca obilato crpi i cini mi s da je generalno rijetko narod imao deficit osim u starijim godinama zivota, ili u menopauzi, dakle u odbranu kažem da nije rijetko da se u toku neke epidemije spozna dejstvo nekog potpuno obicnog lijeka kojiega svi u kuci imamo na neku bolest, pa onda racunam da su i gospoda doktori u pocetku vitamin D prepisivali eto zato sto nam vitamini trebaju.
    Ja sam sasvim sigurna da veza izmedju razbolijevanja od kovida i D vitamina ne postoji, jer ljudi u mom okruzenju, stariji, se bas boostuju sa D vitaminom i imaju ga zbog oboljenja kostiju u prilicno visokoj koncentraciji oko 90 u krvi pa su imali kovid. Ima i onih koji su u deficitu ali su prosli bolje od mene koja sam cak u suficitu (iako vele ne moze se biti u suficitu)bila jer sam pila skoro dvije godine prije.
    I na kraju, sto se tice fajzer vakcine, ja sam četvrtu dozu primila 13.jula 2022. godine pa ću ti reći (ili neću stići ) kako se odvija situacija...ako sam dobro razumjela, mi koji smo dobili ove boost doze ćemo se mnogo češće razbolijevati od covida po ovim naucnicima, ukoliko se svako tri cetiri mjeseca ne budemo boostovali? Kao zavisni smo od vakcine je li tako? Dok vi koji nijeste nećete više imati problem sa ovim virusom...ok....gledamo se i uporedjujemo
    Last edited by zvoncica; 06-02-23 at 20:31.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  5. #3880
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Ja sam sasvim sigurna da veza izmedju razbolijevanja od kovida i D vitamina ne postoji, jer ljudi u mom okruzenju, stariji, se bas boostuju sa D vitaminom i imaju ga zbog oboljenja kostiju u prilicno visokoj koncentraciji oko 90 u krvi pa su imali kovid.
    vitamin D ne djeluje kao vakcina nego sprečava teža oboljenja, ne uvijek ali i ako je 50% efikasan to je značajno poboljšanje uz praktično nikakav rizik za razliku od vakcine
    She is only here to annoy herself!

  6. The Following User Says Thank You to NSX For This Useful Post:


  7. #3881
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,822
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Ako je preporučena doza (recimo 1000UI) neko cepa 10.000UI i kaže to je top, tako treba nema problema.

    Zaista neshvatljivo

    Inače preporučena doza je 600UI i nikako ne može biti zdravo ni 5000 ni 1000 duže od jedne ili dvije nedelje.
    Ali ajde, poslije dođe na naplatu nakupljeni kalcijum u tijelu, problemi sa bešikom i umor...

    Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  8. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  9. #3882
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    a zamisli ima i doktora koji ti kažu da uzmeš 200.000UI odjednom...
    She is only here to annoy herself!

  10. #3883
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,324
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Ja sam sasvim sigurna da veza izmedju razbolijevanja od kovida i D vitamina ne postoji, jer ljudi u mom okruzenju, stariji, se bas boostuju sa D vitaminom i imaju ga zbog oboljenja kostiju u prilicno visokoj koncentraciji oko 90 u krvi pa su imali kovid.
    Evo ti opet i na ovoj temi par istrazivanja od priznatih institucija koja dovode u vezu jedno sa drugim te potvrdjuju da vitamin D itekako drasticno ublazuje simptome uzrokovane COVID19 a isto tako i smanjuje sansu za simptomatske slucajeve COVID19. No ajd, nebitno ti si vec odlucila cemu vjerujes, cemu ne a koliko vidim apsolutno sve baziras samo na licnom iskustvu i iskustvu tvoje okoline...

    Imala je i moja supruga COVID19, barem tako antitijela pokazuju a to sto je na svaki test bila negativna i nikad niti jednog simptoma nije imala je manje-vise nebitno. Jel' ti mozda to zagolicalo mastu?


    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ako je preporučena doza (recimo 1000UI) neko cepa 10.000UI i kaže to je top, tako treba nema problema.

    Zaista neshvatljivo

    Inače preporučena doza je 600UI i nikako ne može biti zdravo ni 5000 ni 1000 duže od jedne ili dvije nedelje.
    Ali ajde, poslije dođe na naplatu nakupljeni kalcijum u tijelu, problemi sa bešikom i umor...

    Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Googlalo se malo, jel' da?

    Mislim da bi svi ovdje trebali biti koliko-toliko pametni da ne vjerujemo slijepo nicemu a pogotovo ne meni, tebi ili nekom trecem na forumu. Ukljucimo mozak, konsultujmo se sa doktorima ako mozemo pronaci adekvatnog, ne vjerujmo slijepo onome sto prvo izleti na Google pretrazi i mozda se moze naprijed.
    Iskreno se nadam da nema lude osobe koja uzima svaki dan bez prestanka 10k jedinica vitamina D a da inace ima normalne nivoe vitamina D u tijelu.

    Ti stvarno mislis da je 600 UI u danasnje vrijeme normalna cifra za vecinu ljudi jer ti je tako first pager na Google pretrazi rekao? Ljudi koji mahom sunce ne vide ni sat vremena dnevno radi nacina zivota i kancelarijskih poslova, a takvi smo na zalost velika vecina, ce se bas usreciti sa tih 600 jedinica, pogotovo ako uz vitamin D ne uzimaju i K.
    Jeste normalno je to sve i primjenjivo isto kao sto se BMI izracunava na nacin na koji je "oficijalno" opste prihvacen u svijetu, isto kao sto je 2000 kalorija dnevno preporucena normalna doza za mahom sve ljude... Ne zezaj molim te.

    ---

    Al' ajd kazemo da vjerujes nauci pa te onda molim da izaberes kojoj.
    1.) Google i onome sto izleti prvo na pretrazi pa uzimamo 600 jedinica dnevno
    2.) Lokalnim doktorima u DZ koji propisuju 1k-2k (kako koji)
    3.) Pojedinim privatnim doktorima koji propisuju po 5k
    4.) Doktorima koji ti kazu da uzimas 7-10 dana po 20k dnevno (ako si u deficitu) a ubuduce nastavis zimi dnevno po 5k, ljeti 1k

    Hmmm... Vidi, nigdje niti jedan da kaze uzmi 500-600.
    Last edited by beatnological; 07-02-23 at 11:39.

  11. #3884
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,329
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    68
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post

    Al' ajd kazemo da vjerujes nauci pa te onda molim da izaberes kojoj.
    1.) Google i onome sto izleti prvo na pretrazi pa uzimamo 600 jedinica dnevno
    2.) Lokalnim doktorima u DZ koji propisuju 1k-2k (kako koji)
    3.) Pojedinim privatnim doktorima koji propisuju po 5k
    4.) Doktorima koji ti kazu da uzimas 7-10 dana po 20k dnevno (ako si u deficitu) a ubuduce nastavis zimi dnevno po 5k, ljeti 1k

    Hmmm... Vidi, nigdje niti jedan da kaze uzmi 500-600.
    5) Odma poslije posla na Sunce.Zavrnuti rukave (i nogavice) i pravac setnja.NE KAFANA U HLADOVINI.
    U startu sam znao da je D vitamin klucna rijech.
    Ima fora kad se pije D vit. Slusao sam jednu doktoricu na Slavia Info-u. Nesto je rakla da jedan 'tip' valja a drugi 'tip' ne. 'Tip' u smislu tablete D vit. Ne znam tacno sta je pricala pa mi oprostite. Zhena se zove "Bojana Mandić". Ima vishe klipova sa njom, na pomenutom kanalu.
    Nazalost ne znam u kom se pominje ovo sto spominjem.

    Ja isti ne pijem vec direktno sintetisem u sebi preko slucaja (5).

  12. #3885
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,389
    Thanks Thanks Given 
    14,539
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    svjetska zdravstvena organizacija nije zvanična medicina nego ogroman birokratski aparat
    Nasmija me @NSX jer jeste i ogroman birokratski aparat da te bog mili sačuva koliko tu sve papirologije ima.
    Od diplome koju sa zvaničnih univerziteta moraš imati pa do pravilnika u okviru iste koje moraš ispoštovati.
    Na 100g inače imaš skoro 100mg Kalcijuma u sjemenki cara zvanom susam.I još se bolje apsorbuje od onih sintetičkih šumećih tableta zbog svoje prirode jer svi suplementi i to su obične mamipare i sloboda izbora da se iste izbace iz džepa.Dođe neki paket za vrijeme kovida od doktora ono ozbiljna suma te ovo te ono, a sve to imaš u hrani samo da je bolje upoznaš.

    Jel znaš da je drenjina ozbiljan izvor vitamina C recimo?Na topu je skoro.

    Profitera ima svugdje a recimo baš zato WHO ne smije na ove proizvode staviti da je obavezno ali apoteke i promoteri kao neki doktori će ti prepisati, uvaljavati jer to im je na platu gratis.
    Ko u Alan Fordu, sve što ne škodi ne mora ni da koristi.

    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  13. #3886
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    lijepo bi bilo kad bi mi živjeli u prirodi i bili aktivni po cijeli dan kao prije 100 god. i jeli susam i zdravu hranu ali nažalost živimo kako živimo i hranimo se kako se hranimo tako da je suplementacija nužno zlo tako da kažem
    She is only here to annoy herself!

  14. #3887
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,389
    Thanks Thanks Given 
    14,539
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Ne znam ja je lično ne koristim iz tog razloga a mislim da je bolje npr. mesom kao izvorom gvožđa pojačati isto nego nego onim fero nešto s*anjima, osim kad je stanje baš kritično jer se iz mesa bolje apsorbuje.A kad je baš baš kritično ide i transfuzija.
    Susam imaš svugdje nije baš da je nedostupan a pitanje je uvijek i day intejk i to,jer ni vitamin C nije baš ono da ti treba više od jednog grama i to preko namirnica a sve ostalo je suvišno.Kupus ga ozbiljno posjeduje više nego i limun.

    Ali ok, samo eto na tu temu da se meni čini da se pod tim ne može da škodi ali "dobro dođe" ozbiljne pare vrte i tu vidim veću zaradu farmaceutske industrije od onoga što ti nekad zaista u nekim situacijama treba.



    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  15. #3888
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    [/QUOTE]vitamin D ne djeluje kao vakcina nego sprečava teža oboljenja, ne uvijek ali i ako je 50% efikasan to je značajno poboljšanje uz praktično nikakav rizik za razliku od vakcine [/QUOTE]

    NSX nijesam ni rekla da djeluje kao vakcina, nego da vi smatrate da stiti od korone efikasnije nego sto to radi vakcina ....slazem se sa ovom boldovanom recenicom, sa naglaskon na ovo "ako"....to ne možeš da dokažeš, prosto! Tvoj slučaj, kao ni moj nijesu mjerodavni sami za sebe. Ako poznaješ 100 ljudi koji su pili dnevno po tih tvojih 200 hiljada jedinica D vitamina, i koji se nijesu razboljeli od korone, ja cu ti priznati da si ispravan u tvojoj zaludjenosti d vitminom i početi da uzimam ogromne kolicine....
    p.s.ako si imao neke flekice ljeti po tijelu onako kao tamna prebojenost koze kao pecati, to ti je zbpog D vitamina koje uzimas dok se izlazes suncu....na preporuci proizvodjaca pise da je u toku ljeta kontraindikovano uzimati D vitamin....ali "be my guest"
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  16. #3889
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Ne radi mi quote danas / Beatnological/Evo ti opet i na ovoj temi par istrazivanja od priznatih institucija koja dovode u vezu jedno sa drugim te potvrdjuju da vitamin D itekako drasticno ublazuje simptome uzrokovane COVID19 a isto tako i smanjuje sansu za simptomatske slucajeve COVID19. No ajd, nebitno ti si vec odlucila cemu vjerujes, cemu ne a koliko vidim apsolutno sve baziras samo na licnom iskustvu i iskustvu tvoje okoline...

    Imala je i moja supruga COVID19, barem tako antitijela pokazuju a to sto je na svaki test bila negativna i nikad niti jednog simptoma nije imala je manje-vise nebitno. Jel' ti mozda to zagolicalo mastu?/beatnological/

    Beatnological, bilo bi prečudno da bilo što baziram na tvom iskustvu ili bilo čijem drugom?! Da ti nije malo simptomatično što su moja iskustva kao i iskustva nekih meni bliskih ljudi sa kojima mogu razmjenjivati ovakva iskustva slična ili bolje rečeno se poklapaju sa onim što su bile preporuke naših medicinskih stručnjaka?
    Ja prosto gledam na stvari, jednostavno, sabiram 2+2 i to je to....ti malo drugačije radiš, ti praviš jednačinu sa više nepoznatih...prosto je kod mene, osoba je u malom kolektivu od njeh 20 u isto vrijeme se zarazi njih 16, od koijh su dvoje koji su na respirstoru zavrsili nevakcinisani, jedno koje je umrlo je nevakcinisano a ostalo 13 su prosli sa jako lakim simptomima, svi vakcinisani i ono cetvoro koji se nijesu zarazili su vakcinisani....ja nemam dileme....ti bi tu tragao je li pokojnik bio u deficitu sa d vitaminom i da li su ovi koji su ostali nezarazeni puni d vitamina i da li su ovi koji su prosli sa blazim simptomima ispod optimaln doze...
    za mene je to jasno, vakcina i nista drugo!
    Drugi slučaj, suprug od prijateljice nevakcinisan donijela mu nevakcinisana supruga koronu sa posla, oboje bolesni ona je ok prosla, u smislu upala pluca i sl ali ziva je, on je umro za par dana...vakcina spas, da su bili vakcinisani oboje bi bili zivi i to je jedino sto je mjerodavno... to je za mene 2+2 a ti vjerujes u neke druge teorije....i to je ok...tvoj slucaj je drugaciji i zbilja si imao neke efekte nakon korone koje mi drugi nijesmo i ne osudjujem te sto ne vjerujes tima koji su te lijecili
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  17. #3890
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,324
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    to je za mene 2+2 a ti vjerujes u neke druge teorije....i to je ok...tvoj slucaj je drugaciji i zbilja si imao neke efekte nakon korone koje mi drugi nijesmo i ne osudjujem te sto ne vjerujes tima koji su te lijecili
    Neka bude da ti vjerujes u 2+2 a ja u "nekakve druge teorije" evo jos se nudim i kafu da platim prvom prilikom kada budes u Novom i obecavam da je necu zamadjijati sa nekim tamo drugim teorijama, biti ce cista Lavazza.

  18. The Following User Says Thank You to beatnological For This Useful Post:


  19. #3891
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,822
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Googlalo se malo, jel' da?

    Mislim da bi svi ovdje trebali biti koliko-toliko pametni da ne vjerujemo slijepo nicemu a pogotovo ne meni, tebi ili nekom trecem na forumu. Ukljucimo mozak, konsultujmo se sa doktorima ako mozemo pronaci adekvatnog, ne vjerujmo slijepo onome sto prvo izleti na Google pretrazi i mozda se moze naprijed.
    Iskreno se nadam da nema lude osobe koja uzima svaki dan bez prestanka 10k jedinica vitamina D a da inace ima normalne nivoe vitamina D u tijelu.

    Ti stvarno mislis da je 600 UI u danasnje vrijeme normalna cifra za vecinu ljudi jer ti je tako first pager na Google pretrazi rekao? Ljudi koji mahom sunce ne vide ni sat vremena dnevno radi nacina zivota i kancelarijskih poslova, a takvi smo na zalost velika vecina, ce se bas usreciti sa tih 600 jedinica, pogotovo ako uz vitamin D ne uzimaju i K.
    Jeste normalno je to sve i primjenjivo isto kao sto se BMI izracunava na nacin na koji je "oficijalno" opste prihvacen u svijetu, isto kao sto je 2000 kalorija dnevno preporucena normalna doza za mahom sve ljude... Ne zezaj molim te.

    ---

    Al' ajd kazemo da vjerujes nauci pa te onda molim da izaberes kojoj.
    1.) Google i onome sto izleti prvo na pretrazi pa uzimamo 600 jedinica dnevno
    2.) Lokalnim doktorima u DZ koji propisuju 1k-2k (kako koji)
    3.) Pojedinim privatnim doktorima koji propisuju po 5k
    4.) Doktorima koji ti kazu da uzimas 7-10 dana po 20k dnevno (ako si u deficitu) a ubuduce nastavis zimi dnevno po 5k, ljeti 1k

    Hmmm... Vidi, nigdje niti jedan da kaze uzmi 500-600.
    U našem zdravstvu preporuka za normalno funkcionisanje je dodatnih 400UI jedinica.
    U Norveškoj je više od 1000UI.
    Imaš gomilu linkova samo ukucaj u famozni Google "preporučena dnevna doza vitamina D".

    Konkretno nih slučaj je da mi nije nedostajalo vitamina D prije Korone. Kako znam? Pa imam sistemske preglede makar jednom a obično 2 do 3 puta godišnje. I to nije pregled pođeš i doktor se potpiše, to su pregledi krvi, test opterećenja, skeneri pluća, ultrazvuk svega i svačega... Zadnji je rađen krajem oktobra gdje su svi nalazi krvi pokazali zlatnu sredinu sa blago povišenim krvnim pritiskom 135/85.
    Korona me je raznijela i za vrijeme oporavka od 4 mjeseca sam pio sve i svašta od ljekova, vitamina i svega ostalog. Prije Korone, a i nakon Korone nijesam bolestan od grupe, evo svi oko mene kašlju, kijaju i na poslu i u kući.
    Vitamina D mi nije nedostajalo jer svaki dan pređem prosječno preko 10.000 koraka ili 7 kilometara.
    Čak i ovakvo vremenski lošem januaru i februaru sa temperaturama ispod 0 (za NK) prosjek mi je i dalje prkeo 10.000 koraka. Ljeti bude i preko 15.000, a prije Korone je bio takođe sličan

    Znači vitamin D nije imao ulogu kod mene, više bih voljeo da je bilo vakcine.


    Ovo je vrijeme kada je telefon kod mene. Sugurno ima još 2000 ili 3000 koraka koje pređem a da telefon nije u džepu.


    Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  20. #3892
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,324
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Deficit nije bio kod tebe Bugi, sto ne znaci da kod velikog broja ljudi jeste, pogotovo u svijetu i na mjestima gdje su zakljucavanja bila zesca te pogotovo kod starih ljudi koji su i bili najpodlozniji najgorim ishodima od COVID19. Respect za aktivnost ali ti si rijetkost i to moras da shvatis.

    Ja sam prije 2020. imao i drasticno bolji tempo od toga. Nije bilo skoro niti jednog jedinog dana da nisam propijesacio barem 8km, niti sedmice da nisam odradio 4x treninga sedmicno u teretani a svako jutro 30 minuta kardia. No, drugi posao, druga smijena i slobodno vrijeme bez zakljucavanja. Al' opet i ja sam rijetkost svakako jer danasnje vrijeme rijetko kome dozvoljava takav stil zivota a onima kojima dozvoljava pretezno nisu ni zainteresovani za isti.
    Onda nastupa korona, famozna 2020. godina, zakljucavanja, nebuloze i sve ostalo sto se desavalo te se tu i mijenja sve kod mene licno... No nije toliko ni bitna prica, bitno je da je sada napokon dokazano da vitamin D stvarno igra ogromnu ulogu kako u borbi sa ovim virusom tako i u borbi sa mnogim drugim virusima i upalama a "razvijeni" svijet je u globalu u debelom minusu na tom polju.

    Sticem utisak da i ti i Zvoncica iz nekog razloga moju pricu tretirate kao kompletno antivaksersku a ja ponavljam po ko zna koji put da nije. COVID19 vakcine su imale svoje mjesto i namjenu, to sto su bile nametnute svime a ne samo ugrozenima na ovaj ili onaj nacin jeste problem, a to sto su odredjeni tipovi vakcina veoma upitnog "kvaliteta" (citaj > sa velikim brojem nuspojava) jeste nesto sto itekako treba da se istrazuje. Jedno je sigurno cinjenica ako nam je suditi po najnovijim istrazivanjima, u trenutnoj situaciji i u 2023. godini rizici odavno prevazilaze benefite kada su u pitanju mRNA vakcine (o ostalima ne moramo ni pricati jer se prakticno vise ni ne koriste na zapadu) i to vise niko ne moze da opovrgne.

  21. #3893
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    vitamin D ne djeluje kao vakcina nego sprečava teža oboljenja, ne uvijek ali i ako je 50% efikasan to je značajno poboljšanje uz praktično nikakav rizik za razliku od vakcine

    NSX nijesam ni rekla da djeluje kao vakcina, nego da vi smatrate da stiti od korone efikasnije nego sto to radi vakcina ....slazem se sa ovom boldovanom recenicom, sa naglaskon na ovo "ako"....to ne možeš da dokažeš, prosto!
    hah, eto gore smo okačili opsežnu studiju u kojoj jeste dokazano da je efikasnost preko 50% i to vjerovatno efikasnost na nekom minimumu vrjiednosti, da su svi imali npr. vitamin D na gornjoj granici efikasnost bi sigurno bila mnogo veća

    .na preporuci proizvodjaca pise da je u toku ljeta kontraindikovano uzimati D vitamin....ali "be my guest"
    pa zato što se ljeti više vitamina D apsorbuje, ali to čovjek ne može da zna dok ne izvadi nalaze jer se ne prima svakome jednako


    @Bugi to što si šetao svaki dan ne znači da si imao dovoljno vitamina D, osim ako si šetao na plaži takođe pored vitamina D važni su i drugi vitamini i minerali tipa cink, magnezijum, selen itd. i zato su ih doktori i propisivali oboljelima od korone
    She is only here to annoy herself!

  22. #3894
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Ne radi mi quote jos uvijek...beatnological, kao što sam ti rekla vrlo zainteresovano sam pratila tvoj slucaj i znam da si primio vakcinu i ne mislim da si antivakser nego prosto je tvoj narativ na ovoj temi protiv ove vakcine, a moj je afirmativan, zato i raspravljamo
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  23. #3895
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    728
    Thanks Thanks Given 
    83
    Thanks Thanks Received 
    126
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    O još jednoj stvari treba da razmislite.

    Mediji su opet odradili svoje - kreiran je narativ da sa jedne strane imamo vakcinu, a sa druge sve ostalo.
    Ko je za vakcinu, nije za ostalo i obratno - ko je za ostalo, nije za vakcinu.

    To je još jedna pogrešna paradigma na koju smo nasjeli bez razmišljanja.

    Zašto ne i vakcina i D vitamin i ivermektin i ko zna šta sve ne...? Sigurno se dejstva ne poništavaju međusobno.

    A isto tako, ako neko ukazuje na očigledne stvari, koje eto ne idu u prilog vakcini, to ga ne čini antivakserom.

    Sjećam se u jeku onog kolektivnog ludila da su antivakserima zvali ljude koji su se žalili na nuspojave vakcina koje nisu bile do tada uobičajene, ali evidentne. Znači, ti ljudi su se vakcinisali, ali prozvani antivakserima. Kakav paradoks.

    Sent from my SM-G985F using Tapatalk

  24. #3896
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    pa to mozda tako izgleda jer su najglasniji vakseri i antivakseri! Kao uostalom i u svakoj sferi zivota,uvijek su najglasniji oni koji su "najbezobrazniji" pa se stice utisak o masovnosti takvih pojava...nije tako, neki moji poznanici kazu, miči, nijesam ti nesto sigurna u to, ne bih ja to primila dok ne budem morala, a i ja u svojoj porodici imam dvoje omladinaca koji ne zele da prime vakcinu, neko zbog generalnog problema sa iglama, neko zbog toga sto vjeruje da ako nije dovoljno ispitano neće da rizikuje, ali nijesu antivakseri. Drugi su primili revakcinu ali booster nijesu...ja jesam i nikog ne prisiljavam niti trujem mojim stavom da treba da se primi.

    Meni generalno smeta samo insistiranje konretno recimo NSX-a na d vitaminu koji ako nista drugo nece da me ubije, ali insistiranje je napadno, pri tome NSX konkretno nije ljekar, niti hemičar ili biolog pa da bi bilo ko od nas povjerovao da treba da pije 20 ili 200 hiljada jedinica dnevno?! Po meni je to i opasno ponasanje...pri tome zaista je nekoliko ljekara, konkretno moj reumatolog kod kojeg sam zbog deficita d vitamina isla prije nekoliko godina, i pila neke umjerene doze po savjetu, a onda dobila koronu i sama povecala dozu, rekla da je PREVIŠE da dnevno pijem 5000 jedinica, a jesam pila i obzirom da to nije bila terapija koju mi je ona prepisala, nego sam ovdje procitala pa se time rukovodila, poslusala sam je i smanjila...i nije ta ljekarka jedina koja ne misli da su tako ogromne doze d vitamina nepotrebne.....e sad samo je pitanje kome vjerovati...ok mi je da NSX kaze- ja to uzimam i to sam procitao, shvatio, dobro je i valjano, ali insistiranje, nemoj vakcinu no d vitamin mi je presmijesno generalno. Neka ljudi sami odluce kome ce vjerovati a to zavisi od mnogo faktora! Prije svega od lične percepcije pa je dobro pustiti ljude da sami procijene sto ce pogledatii kome ili cemu ce vjerovati. A mi ovdje pisemo svoja iskustva i to je to
    Last edited by zvoncica; 08-02-23 at 01:05.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  25. #3897
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    ok mi je da NSX kaze- ja to uzimam i to sam procitao, shvatio, dobro je i valjano, ali insistiranje, nemoj vakcinu no d vitamin mi je presmijesno generalno.
    nađi đe sam ja na forumu napisao "nemoj vakcinu", čak sam više puta naglasio da je vakcina korisna i vrlo efikasna u sprečavanju težih oboljenja

    što se vitamina D tiče samo prenosim studije, ništa ne pričam napamet, na početku korone Španci su odradili studiju sa kalcifediolom(tečni vitamin D koji se odmah apsorbuje a ne čeka se kao kad uzimaš kapsule) i na osnovu toga je sve bilo jasno, zašto ta studija nije bila u svim svjetskim medijima i zašto ti isti mediji nisu preporučivali vitamin D isto koliko i vakcinu ostavljam svakome da sam zaključi
    She is only here to annoy herself!

  26. #3898
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,389
    Thanks Thanks Given 
    14,539
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Nije bila @NSX vjerovatno jer baš meni tako nešto miriše na profiterstvo a ne WHO/FAO koje imaju cijelu listu od lijekova do namirnica za tolerable daily intake (TDI).I za viitamin D kao i sve ostalo.Kad unosiš nešto sa liste preko te tolerancije ne mora imati trenutne ali može dugoročne posljedice.Pri tom sve to imaš u namirnicama zato su proizvođači dužni napisati za neke komponente tačno.

    I da ne bude da navodim na grijeh meni je i merak a i bolji izvor vitamina B čaša piva nego u apoteci da "naručim" one tablete bkompleks.Vitamini su biokatalizatori u hemijskim reakcijama u organizmu nisu gradivne materije pa su i ograničeni.
    Mislim tvoj izbor, ali eto razmisli o tome.
    Kod tebe mi to više liči na čuveni "placebo" efekat nego što je realno tako.


    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    Last edited by Bluemoon; 08-02-23 at 09:49.
    No pasaran!

  27. #3899
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    ne uzimam samo vitmain D nego i ostale vitamine i minerale (magnezijum), kod mene postoji i jedno objektivno mjerilo a to su težine u teretani tako da nije placebo
    She is only here to annoy herself!

  28. #3900
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,389
    Thanks Thanks Given 
    14,539
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Biftek i pivo, ja da ti rečem.
    I vitaminska salatica uz to ka' biokatalizator.
    I bicvepS tVipsec sasvim solidnim putem a ti stručnjaci što im brane publikacije to ti je zato što su lažavine obične.
    Bolje u one primorske gradove jedan dan da odeš izvan sezone i asimiliraš vitamin D prirodno no ti lažovi obični da ti prodaju maglu.To ja mislim a nemam namjeru da te ubjeđujem no si ušao u čini mi se lavirint njihovih lažavina.



    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

Page 156 of 166 FirstFirst ... 56106146152153154155156157158159160 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Satovi, opšta diskusija
    By Brajan992 in forum Muški kutak
    Replies: 2881
    Last Post: 23-03-24, 10:46
  2. Kosovo i Metohija, opšta diskusija
    By Brajan992 in forum Politika generalno
    Replies: 1843
    Last Post: 17-03-24, 20:06
  3. vakcine
    By Rooney10 in forum Kućni ljubimci
    Replies: 2
    Last Post: 30-03-13, 03:23
  4. Nevjerovatno! Još jedno rušenje u Nikšiću..
    By balthazaar in forum Centralni
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-09, 20:14
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-11-07, 09:32

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •