View Poll Results: Da li ćete dobrovoljno primiti vakcinu protiv koronavirusa?

Voters
193. You may not vote on this poll
  • Da, apsolutno! To je jedina razumna odluka, svaka dalja diskusija je – izlišna

    54 27.98%
  • Da, pod uslovom da je ta vakcina odobrena za primjenu u EU tj. nije varijanta za zemlje 3. svijeta

    61 31.61%
  • Ne, nemam povjerenja u efikasnost prebrzo razvijene vakcine/ nepoznati dugoročni efekti po zdravlje

    47 24.35%
  • Ne, nisam pristalica vakcinisanja generalno, kao vida zaštite od bolesti

    20 10.36%
  • Ne znam. Lomim se oko odluke

    11 5.70%
Page 65 of 166 FirstFirst ... 155561626364656667686975115165 ... LastLast
Results 1,601 to 1,625 of 4136

Thread: [COVID] Vakcine i tok pandemije [opšta diskusija]

  1. #1601
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,242
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Hitno pred smrt probaju bilo šta.

    Brate ja sam vakcinisan ali ne treba ni ic u drugi krajnost. Nije data “normalna”dozvola već neka za hitnu upotrebu i to čak piše na sajtu proizvodjaca a ne na neke Google linkove.

  2. #1602
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rada View Post
    Ima li ijedan stručnjak u moru svjetskih naučnika i stručnjaka da se bavi pitanjem zašto se javljaju opasniji sojevi? Ili vam je skroz OK što (izgleda kao da) se time ama baš niko ne bavi?
    Vidi link niže.

    Šta ćemo ako se javi epsilon, zeta, itd soj virusa i efikasnost nekih vakcina padne ispod 50%? Zar to ne bi trebalo da bude naučna rasprava broj 1 trenutno u svijetu?
    Updateom dobijaš patcheve.

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Oni na forumu koji se bave "teorijama zavjere" upravo i pisu da masovna vakcinacija moze da dovede do novih, opasnijih sojeva.
    To nije teorija zavjere, to je prirodan proces koji se moze desiti, a realno svi se nadamo da nece.

    Studija iz 2019.

    ‘Leaky’ Vaccines Can Produce Stronger Versions of Viruses

    https://www.healthline.com/health-ne...viruses-072715

    These less-than-perfect vaccines create a “leaky” barrier against the virus. Vaccinated individuals may get sick but have less severe symptoms, but the virus survives long enough to transmit to others, which allows it to survive and spread throughout a population.


    _______________

    Životna priča AstraZeneke.
    The more things change, the more they stay the same.

  3. #1603
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    728
    Thanks Thanks Given 
    83
    Thanks Thanks Received 
    126
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Da... Ovo je više bilo retoričko pitanje, iz perspektive nekoga ko ne ide ispod površine i onoga što se plasira. Čudim se da ljudi sebi ne postave neka pitanja, obzirom na sve probleme koje sojevi izazivaju i obzirom da ih prije početka vakcinacije nije ni bilo...
    Nego je i ova teorija postala polako dio službenog narativa, ali u malo uvijenijoj formi, u smislu da vakcinaciju treba ubrzati da bi se "preduhitrio" virus.
    Btw, originalnog soja više praktično i nema, a sve vakcine su pravljene na njega. Indijski (delta) soj je ušao u UK krajem marta, a danas je dominantan i to sa udjelom od 90% u novim slučajevima. Znaci za samo 2 i po mjeseca je u potpunosti potisnuo britanski soj, koji je bio dominantan ranije.

    Sent from my SM-G960F using Tapatalk

  4. #1604
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    e ja ne mogu da vjerujem da tog indijskog soja nema kod nas nakon pola godine a kažu da se duplo brže prenosi od obične korone, a originalni soj nam je stigao iz Kine za 3 mjeseca, ili možda ovaj naš prirodni imunitet dobro radi protiv njega
    She is only here to annoy herself!

  5. #1605
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    e ja ne mogu da vjerujem da tog indijskog soja nema kod nas nakon pola godine a kažu da se duplo brže prenosi od obične korone, a originalni soj nam je stigao iz Kine za 3 mjeseca, ili možda ovaj naš prirodni imunitet dobro radi protiv njega
    Odakle znaš da ga nema?

    Studija: Glavobolja i curenje nosa su glavni simptomi indijskog soja

    sve više oboljelih tvrdi da nisu izgubili osjet mirisa i okusa te nisu imali povišenu tjelesnu temperaturu
    https://www.index.hr/mobile/clanak.a...sti&id=2283372[/B]
    The more things change, the more they stay the same.

  6. #1606
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    da ga ima trebali bi imat onda po 500 zaraženih dnevno ako je onakav kako se priča, a mi smo na 10-15
    She is only here to annoy herself!

  7. #1607
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,822
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    A imunitet o kojem pričate nema veze sa tim?

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  8. #1608
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rada View Post
    "The best COVID-19 vaccine is the first one that is available to you. Do not wait for a specific brand."
    Koliko se sjećam, glavna briga forumaša je bila ima li vakcina čip, pa je bilo dosta pošalica na tu temu.

    Razmislite i o tome. Toliko smo se fokusirali na taj čip, da postaviš stvari u glavi na način - ma nema čipa - dakle, sve je u redu. I to zaključiš da nema čipa jer te ne grebe ništa i slično. Sve i da ga ima, ne bi bio u toj formi, pogotovo sa mRNK tehnologijom gdje se daje instrukcija tijelu da kreira nešto. Ali hajde da vjerujemo da je to samo instrukcija za spike protein, da ne dovodimo u pitanje taj dio. Iako ima indicija da je nekim ljudima ruka blago namagnetisana nakon vakcinacije ali može biti, ko zna... Pojma nemam, sačekajmo.

    Važi ovo još uvijek na nivou pojedinca, AZ pruža neku malu zaštitu od delta soja, ali je pitanje važi li generalno, ako prihvatamo da su novi sojevi nastali pod pritiskom vakcina, kao što kaže @Antares. O tome sam i ja pisala ranije, da određeni stručnjaci vrište na tu temu, ali se jednostavno ne čuju i fact checkeri ih označavaju kao false information.

    Ako zbog neke male zaštite rizikujemo novi soj koji može biti otporan na neku od vakcina, pa dodatno ugroziti i dio vakcinisanih i više od originalnog soja ugroziti nevakcinisane, onda je ipak dilema. I opet, šta dalje? Koja je taktika u tom slučaju? Ne sumnjam da će Fajzer nadograditi svoju vakcinu relativno lako (rade oni već na tome) ali ako je neko bio svjestan ovoga ranije, onda sve dobija novu dimenziju. Svakako, idemo u pravcu da mRNK vakcine "isplivaju", a one su, opet sa tačke gledišta "teoretičara" najproblematičnije jer je u pitanju tehnologija nikad ranije primijenjena na ljudima - eto to je dovoljno za malu skepsu prema tome da svi ljudi prime baš tu vakcinu.

    Sent from my SM-G960F using Tapatalk
    Bilo je pošalica, ali mislim da smo ipak rekli bolje ikakva vakcina nego nikakva. To i napisah u prethodnom postu.
    Ako je 60% efikasnosti AZ na delta soj mala zaštita, onda imamo drugačije viđenje matematike očigledno.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  9. #1609
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    728
    Thanks Thanks Given 
    83
    Thanks Thanks Received 
    126
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Nije bitno ovdje viđenje matematike, ovo je objektivno.
    50% je bare minimum koji je postavila SZO, a 70% je neki poželjen nivo da bi se vakcina koristila. To je i logično. Na stvarnim brojkama, efikasnost od 60% znači recimo da se od 100 nevakcinisanih ljudi zarazi 30, a od 100 vakcinisanih da se zarazi 12. Plus, uslovi u kojima se vakcina testira nisu idealni, u smislu da su grupe podjednako izložene virusu, ali se to zanemaruje (etički momenat, ne smije se niko s namjerom izložiti opasnosti, što je razumljivo, samo malo relativizuje brojke kad je uzorak mali). Svakako, efikasnost od 60% je mala da bi se epidemija zaustavila, da bi se mjere ukinule, da bi se opravdala ekonomska isplativost vakcine, da bi se održalo ili izgradilo povjerenje ljudi u vakcinu i da se ne bi probao neki alternativni tretman (druga efikasnija vakcina ili nešto drugo).

    Sent from my SM-G960F using Tapatalk

  10. #1610
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,524
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    468
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petronas View Post
    Kolege, ima dje potvrda o vakcinaciji da se preuzme u PDF ili tome slicno?

    Revakcinisan sam i preko 20 dana, ali sam nedje zagubio onaj papir što mi dadoše...

    Sent from my MI 8 using Tapatalk
    Zna li iko? :/

    Sent from my MI 8 using Tapatalk
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  11. #1611
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petronas View Post
    Zna li iko? :/

    Sent from my MI 8 using Tapatalk
    Jesi li zvao da ih pitas?


    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  12. #1612
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,953
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petronas View Post
    Zna li iko? :/

    Sent from my MI 8 using Tapatalk
    probaj na svom nalogu https://www.ezdravlje.me/ezdravlje/a.../login#!/covid ako imas pin

    ili ako nisu sto mijenjali pa moze maticni

    edit: ako nemas pin, nazovi dr. opste prakse pa pitaj
    Last edited by goozica; 18-06-21 at 11:13.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  13. #1613
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    177
    Thanked in
    133 Posts

    Default

    @Rada sta mislis o novom 'delta soju'?

  14. #1614
    Join Date
    May 2021
    Posts
    540
    Thanks Thanks Given 
    107
    Thanks Thanks Received 
    78
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Znam da su ljudi uzimali kopije potvrde o vakcinaciji u Institut za javno zdravlje. Ima šalter sa suprotne strane zgrade u odnosu na onu đe se išlo kolima na testiranje. Ne znam da li se može uzeti potvrda za vakcinaciju sa bilo kojeg punkta ili se mora ići onamo đe se odradila vakcinacija.

  15. #1615
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rada View Post
    Nije bitno ovdje viđenje matematike, ovo je objektivno.
    50% je bare minimum koji je postavila SZO, a 70% je neki poželjen nivo da bi se vakcina koristila. To je i logično. Na stvarnim brojkama, efikasnost od 60% znači recimo da se od 100 nevakcinisanih ljudi zarazi 30, a od 100 vakcinisanih da se zarazi 12. Plus, uslovi u kojima se vakcina testira nisu idealni, u smislu da su grupe podjednako izložene virusu, ali se to zanemaruje (etički momenat, ne smije se niko s namjerom izložiti opasnosti, što je razumljivo, samo malo relativizuje brojke kad je uzorak mali). Svakako, efikasnost od 60% je mala da bi se epidemija zaustavila, da bi se mjere ukinule, da bi se opravdala ekonomska isplativost vakcine, da bi se održalo ili izgradilo povjerenje ljudi u vakcinu i da se ne bi probao neki alternativni tretman (druga efikasnija vakcina ili nešto drugo).

    Sent from my SM-G960F using Tapatalk
    Objektivno je da je 60% zaštite mala zaštita? Ok.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  16. #1616
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    331
    Thanks Thanks Received 
    330
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Vakcinisao sam se prvom dozom AZ 07. aprila, u srijedu je prošlo tačno 10 sedmica. Planiram da se revakcinišem idućeg petka, nakon 11 1/2 sedmica. Imao sam baš jaku reakcijuna prvu dozu, pa zato gađam petak, ako me opet obori da makar to bude vikend.

    Je li još neko čekao da uđe u 12. sedmicu za revakcinaciju i da li je poslije druge doze opet bilo reakcija (temp, malaksalost i ostalo)?

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

  17. #1617
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,115
    Thanks Thanks Given 
    123
    Thanks Thanks Received 
    127
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Meni je u ponedjeljak revakcina poslije 12 nedjelja, mogu ti javit kako sam prosao

    Ova u BG mi je tada rekla ne valja prije 12 nedjelja, a moze poslije, drugo ti ne znam…


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #1618
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    728
    Thanks Thanks Given 
    83
    Thanks Thanks Received 
    126
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vitis View Post
    @Rada sta mislis o novom 'delta soju'?
    Indijski soj, dosta se raširio i negdje već napisah da je u UK dominantan u novim slučajevima sa 90% udjela, a ušao je prije 2 i po mjeseca u UK. Znači dosta brzo se širi. SZO je kasno reagovala, proglasili su ga za "variant of concern" tek 11.maja, a u Indiji je do tad peak već i prošao. Nerealno spora reakcija koja mu je omogućila širenje, jer se zemlje nisu zatvorile na vrijeme. Talas u Indiji je krenuo u martu.


    Sent from my SM-G960F using Tapatalk

  19. #1619
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    728
    Thanks Thanks Given 
    83
    Thanks Thanks Received 
    126
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Objektivno je da je 60% zaštite mala zaštita? Ok.
    1. Mala je da bi se spriječila epidemija, što je poenta vakcine i da bi se ukinule mjere, što je takođe poenta. This study found that the vaccine has to have an efficacy of at least 70% to prevent an epidemic and of at least 80% to largely extinguish an epidemic without any other measures (e.g., social distancing). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7361120/
    2. Mala je obzirom da se vakcine koje su efikasne 50% i ne razmatraju; onda je 60% na skali od 50% do 100% - malo.
    3. Mala je obzirom na tehnologiju kojoj je jedan od glavnih ciljeva bio da prevaziđe nisku efikasnost tradicionalnih vakcina na ove vrste virusa, a koje su "sigurnije".
    4. Mala da bi opravdala ulaganje u proizvodnju vakcine, kada postoje efikasnije.
    5. Mala ako postoji lijek koji je odobren, siguran, jeftin i lako se proizvodi, koji je po studijama 85% efikasan. https://ivmmeta.com/
    6. Mala da bi potvrda o vakcinaciji garantovala bilo šta, a pogotovo bila "ulaznica" za nešto, ili osnov za diskriminaciju onih koji je nemaju (da ne zalazimo u taj dio).
    7. Mala da bi se čovjek opustio nakon vakcinacije, na kraju krajeva.

  20. The Following User Says Thank You to Rada For This Useful Post:


  21. #1620
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    177
    Thanked in
    133 Posts

    Default

    Dobro, sta mislis da li je aktuelna vakcina efikasna kod indijskog soja i nema potrebe za novom vakcinom? Koje su sanse da se pojavi nova varijanta virusa koja je nastala u kombinaciji sa vakcinom?

    Mozda je u prednosti onaj ko nije vakcinisan i ko je dozvolio tijelu da se upozna sa virusom i izbori bez vakcine, kako bi kasnije lakse prepoznao osnovu virusa i znao sta da radi, hm?

  22. #1621
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    728
    Thanks Thanks Given 
    83
    Thanks Thanks Received 
    126
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Kako koja... Fajzer je još uvijek visoko efikasan, AZ 60%.
    Pitanje je svakako u kom obimu sprečava teži oblik, to je i važnije. Ne znam da li je rađena studija na tu temu.

    A ovaj drugi dio jeste predmet nekih rasprava, ali tu nema jasnog stava. Svakako, i originalni soj je bio dosta opasan, Britanski (koji je kod nas bio dominantan ove zime) još opasniji, pa smo imali baš lošu situaciju, a ovaj bi po osobu bez zaštite bio još gori...

  23. #1622
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    177
    Thanked in
    133 Posts

    Default

    Znaci za vakcinu nije bitno sa kojim sojem se suocava, napravljena je univerzalna verzija vakcine za aktuelne kao i za buduce sojeve?

  24. #1623
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    728
    Thanks Thanks Given 
    83
    Thanks Thanks Received 
    126
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Ko to zna
    Sa novim sojevima efikasnost vakcine opada, kod nekih vakcina više, kod nekih manje.

  25. #1624
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    177
    Thanked in
    133 Posts

    Default

    Logicno je da ce trebati nove vakcine zbog novih sojeva.

  26. #1625
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rada View Post


    1. Mala je da bi se spriječila epidemija, što je poenta vakcine i da bi se ukinule mjere, što je takođe poenta. This study found that the vaccine has to have an efficacy of at least 70% to prevent an epidemic and of at least 80% to largely extinguish an epidemic without any other measures (e.g., social distancing). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7361120/
    2. Mala je obzirom da se vakcine koje su efikasne 50% i ne razmatraju; onda je 60% na skali od 50% do 100% - malo.
    3. Mala je obzirom na tehnologiju kojoj je jedan od glavnih ciljeva bio da prevaziđe nisku efikasnost tradicionalnih vakcina na ove vrste virusa, a koje su "sigurnije".
    4. Mala da bi opravdala ulaganje u proizvodnju vakcine, kada postoje efikasnije.
    5. Mala ako postoji lijek koji je odobren, siguran, jeftin i lako se proizvodi, koji je po studijama 85% efikasan. https://ivmmeta.com/
    6. Mala da bi potvrda o vakcinaciji garantovala bilo šta, a pogotovo bila "ulaznica" za nešto, ili osnov za diskriminaciju onih koji je nemaju (da ne zalazimo u taj dio).
    7. Mala da bi se čovjek opustio nakon vakcinacije, na kraju krajeva.
    1. Nijedna nije dovoljno efikasna da je sprijeci. Samo ublazava posljedice. Znas ti to i sama.
    2. Fajzer je npr efikasan, ali rec da je 60% mala je diskutabilna.
    3. To su ocekivanje od tehnologije, a dok se to verifikuje proci ce vremena.
    4. Bilansi komanija se ne bi slozili sa tvojom tvrdnjom.
    5. Pratim pricu oko lijeka koliko pises o njemu, i malo mi je previse to teatralno da su se sve sile univerzuma urotili protiv njih. Ali dobro, to je moje vidjenje.
    6. Nijedna nije dovoljna za tavkvu potvrdu pa ni lijek koji propagiras.
    7. Nakon nijedne nema opustanja jer nijedna ne sprecava da se zarazis virusom, vec samo da ga lagano prebrodis.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

Page 65 of 166 FirstFirst ... 155561626364656667686975115165 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Satovi, opšta diskusija
    By Brajan992 in forum Muški kutak
    Replies: 2881
    Last Post: 23-03-24, 10:46
  2. Kosovo i Metohija, opšta diskusija
    By Brajan992 in forum Politika generalno
    Replies: 1843
    Last Post: 17-03-24, 20:06
  3. vakcine
    By Rooney10 in forum Kućni ljubimci
    Replies: 2
    Last Post: 30-03-13, 03:23
  4. Nevjerovatno! Još jedno rušenje u Nikšiću..
    By balthazaar in forum Centralni
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-09, 20:14
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-11-07, 09:32

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •