View Poll Results: Kako biste ocijenili djelovanje #NKT u COVID-19 situaciji?:

Voters
126. You may not vote on this poll
  • Primjerene reakcije kompetentnog tima; kontinuitet najboljih rezultata u datim okolnostima

    7 5.56%
  • Početni uspjeh umanjila nedoraslost tima epid. izazovu, no rezultati nisu toliko loši

    5 3.97%
  • Početni uspjeh poništile pol. motivisane odluke i selekt. mjere; gubitak kompasa tima

    70 55.56%
  • Neprimjeren pristup i pogrešna strategija od starta; manipulacija javnošću

    44 34.92%
Page 150 of 330 FirstFirst ... 50100140146147148149150151152153154160200250 ... LastLast
Results 3,726 to 3,750 of 8231

Thread: [COVID-19] Situacija u Crnoj Gori

  1. #3726
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,754
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post

    Podatke o godinama preminulih niko nije od nasih institucija jos objavio. Makar ne javno. Niti se ijedan novinar sjetio to da trazi na konferencijama za stampu. Mozda je u onim pitanjima ministarstvu na koja jos cekaju odgovor.
    objavljivali su ranije po danu mada mozda i sad, imaju to u bazi pa bi mogli lako izracunati koji je prosjek godina, sada vec postoji dovoljan uzorak
    She is only here to annoy herself!

  2. #3727
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,908
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Lijepo bi bilo kad bi imali i statistiku oboljelih mlađih od 50 god koji nisu umrli ali su mjesecima izbačeni iz "stroja" zbog toga što ne mogu bradu prepljuvat. Ja ih iz mog okruženja znam nekolicinu.

  3. #3728
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    objavljivali su ranije po danu mada mozda i sad, imaju to u bazi pa bi mogli lako izracunati koji je prosjek godina, sada vec postoji dovoljan uzorak
    Koliko me sjecanje sluzi bile su neke tabele i sa godinama, cak i po polu. No tada je bilo malo smrtnih slucajeva, ali tabele su bile i za njih i zarazene. Sjecam se da je malcice vise bilo muskih zarazenih, to sam upamtila, jer je jos uvijek vazilo ono kako zene mnogo manje hvata. Ta tabela je demantovala to.


    Promjenili su metodologiju prikazivanja rezultata, pitali su novinari na ovoj posljednoj konferenciji, jer su se zalili da tesko se moze naci i po opstinama broj oboljelih, znam za jedan portal koji vodi tu statistiku.

    Sent from my Redmi 6A using Tapatalk
    Last edited by the_lady_marianna; 14-02-21 at 13:03.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  4. #3729
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    nothing comes from violence and nothing ever could

  5. The Following User Says Thank You to goozica For This Useful Post:


  6. #3730
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4,604
    Thanks Thanks Given 
    1,123
    Thanks Thanks Received 
    247
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Kako smaraju, ja se nadam ove mjere do 18h ostaće do 25og februara.

    https://m.cdm.me/drustvo/podrska-drz...a-respiratoru/

    Treći smo u Evropi po broju zaraženih,.nevjerovatno.
    " čini se da iz rana raste cvijeće... "

  7. #3731
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    https://fosmedia.me/infos/drustvo/u-...e-radi-telefon

    I opet neka prepucavanja preko novina. Je li ovo prikriveno pohvalio prethodni NKT?

    Sent from my Redmi 6A using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  8. The Following User Says Thank You to the_lady_marianna For This Useful Post:


  9. #3732
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,180
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,280
    Thanked in
    1,996 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Da probamo bez emocija moze? Ti pomenu da nista nije egzaktno, a ja rekoh da nije osim broj umrlih.

    Prvi talas - zakljucavanje i stroge mjere 9 umrlih.

    Drugi talas 873 preminula za sad. Lagodnije mjere, u zemlje okruzenja se ide bez ikakve kontrole i vrace nazad. Nekako se nevezano poklapa to sa povecanjem broja po primorju. Ne vjerujem da primorci idu na snijeg da skijaju, sigurno samo cekaju sunce i skijanje na vodu.

    Dakle total 882 preminulih. Samo ove godune 198 zakljucno sa juce. Medju njima 10+ osoba mladjih od 45 godina vecinom sa familijama iza sebe. Stvarno treba neko da im kaze da kasnimo sa procesuiranjem informacija i da je zatvaranje bespotrebno i ne pomaze

    Ja ti rekoh da s njima možeš prikazati onu sliku koju želiš predstaviti.

    Khm,



    isti motiv kod dva različita objektiva, dva potpuno drugačija konteksta

    _______

    Znamo li stvaran broj umrlih isključivo od korona virusa?

    Znamo li svaran broj preminulih od korone sa jednim i sa više komorbiditeta?

    Znamo li prosječnu starosnu dob i pol u obje kategorije?

    Znamo li postotak preživljavanja pacijenata sa jednim i više komorbiditeta kod kojih se razvio teški oblik covida?

    Znamo li brojke preminulih u svom domu zbog pogoršanja primarne hronične bolesti usljed nemogunosti normalnog funkcionisanja?

    Emocija bez, samo egzaktne brojke.

    Bas gledam jednog malisana iz komsiluka koji ide u skolu, otac mu umro od korone. Nekako mislim da bi mu lakse bilo da mu sve ovako predstavimo.

    Ali rekli smo da necemo na emocije jer je otrcano .
    Ne znam kako se ti i kolege s foruma nosite sa lavinom emocija kad vidite 'raznesene' roditelje koji više ne mogu 'servisirati' kredit/stanarinu i osnovne životne potrepštine dok im se smješi život na ulici. Ne bih da zvučim pokvareno, samo mi se čini da potencijalna bolest i smrt u nemaštini nemaju istu emotivnu težinu, griješim li?

    Kad smo kod brojki, gdje je neslavna lista samoubistava za 2020? Obično je ta statistika po gradovima izlazila svake godine krajem decembra, podaci su bili porazni. Bilo bi korisno za širu sliku uporediti ih sa podacima iz predhodne.

    P. S. Hvala svim sljedbenicima narativa 'samo tvrdo zaključavanje' na volji da pročitaji i prokomentarišu prošla dva linka i otvorenosti za drugo mišljenje.



    tapatalk
    Last edited by starwalker; 14-02-21 at 22:58.
    The more things change, the more they stay the same.

  10. #3733
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,306
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,941
    Thanked in
    1,910 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Od samomg starta, kada je jos Gandalf_white jeo telefon na svaku prico o kovidu, prica se da je obicni grip svake godine usmrtio dobar broj ljudi, ne samo kod nas, vec i okruzenju, samo sto to nije medijski propraceno kao sto je slucaj sa Covidom.
    Ono sto je trebalo uraditi je da se izlistaju pdoaci o preminulima, da se napavi statistika da se vidi kod nas koja je populacija najugrozenija (iako se realno zna jer nismo mimo svijeta). Zatim odraditi testove na antitjela minimum dva puta onima koji su prelezali virus.

    Zbog cega narod ne postuje mjere? Ne postuje ih zato sto vecinu vise nije strah i zato sto su donesene odluke koje se kose sa zdravim razumom. Situacija bi bila drugacija kada bi virus ugrozavao i najmladju populaciju, srecom te tog scenarija nema. Jedino tada bi narod krenuo da postuje mjere.
    A o tome se radi. Da se uporedi. Da ne vjerujemo doktorima koji uče taj posao minimum 6 godina, a neki i po 10 godina školovanja prođu, nego oćemo dokaze, nema veze što razmjenjuju iskustva sa kolegama o istina relativno velikoj nepoznanici kao što je COVID. Dobar dio tih podataka postoji. Evo ovdje izvještaja https://www.ijzcg.me/me/grip-sezona-2019-2020 pa kome nije muka neka lista.
    Ima i po koji novinski članak, pa evo jedan brzom pretagom sa googla prije nego je COVID registrovan kod nas:

    U Crnoj Gori preminulo je još pet pacijenata od komplikacija virusa gripa, čime se ukupan broj žrtava za ovu sezonu popeo na 15, pokazuju najnoviji podaci crnogorskog Instituta za javno zdravlje (IJZ).

    U izveštaju za period od 18. do 24. februara navodi se da su prethodne nedelje preminula tri muška pacijenta starosti 54, 58 i 73 godine, pri čemu nijedan od njih nije bio vakcinisan sezonskom vakcinom protiv gripa, prenosi RTCG pozivajući se na Dnevne novine.

    Takođe, potvrđena su 43 slučaja infekcije virusom gripa, a ukupan broj laboratorijski potvrđenih slučajeva gripa od početka sezone je 379.
    Sezona gripa traje koliko? Neka bude 3 mjeseca. Pomnožićemo sve sa 10 iako van sezone gripa nema toliko obljelih, ali da budemo fer i korektni pa sa 10 je li OK? To je 150 umrlh od gripa.
    Neka još 350 rečemo da bi svakako umrlo i da nije bilo COVID infekcije odnosno jedan dnevno je li OK?
    To je 500 ukupno jel?

    Ostalo je 400. Oni su samo od COVID je li ok? Narodu to nije strašno, sudeći po ponašanju.

    I da pogađa mlađe narod to ne bi poštovao, jer smo mi takav zadrti narod. Da se busamo u pravo i Ustav i u prsa u dva ili tri prsta... On će meni da zabrani da ja šetam i pijem po kafana. Beale tamo, znašitikosamja? (namjerno jedna riječ).

    A opet, 24h letom odavde, na drugom kraju svijeta dokaz da je zatvaranje efikasno.
    https://www.vijesti.me/svijet/globus...e-koronavirusa

    Najveći grad na Novom Zelandu Okland biće zatvoren tri dana nakon novog izbijanja zaraze.Otkrivena su tri nova slučaja zaraze koronavirusom, a izvor još nije poznat.


    Zaraženi su majka, otac i ćerka, a utvrđuje se da li je majku, koja radi u jednoj aviokompaniji, zarazio neko od putnika s obzirom da je Novi Zeland uspješno suzbio zarazu u zajednici.
    Ipak, često se virus registruje kod ljudi koji doputuju u zemlju. Svi oni moraju da provedu dvije nedelje u karantinu.

    Premijerka Novog Zelanda Džasinda Ardern je najavila "zaključavanje" nakon hitnog sastanka sa drugim najvišim državnim zvaničnicima.
    U ostatku zemlje biće pooštrene sanitarne mjere.
    Wikipedia kaže da Novi Zeland ima 4.86 miliona stanovnika. Cijeli grad po ključ zarad 3 pacijenta. Samo nemojte reć da mogu da priušte to ekonomski.
    Jedna interesantna činjenica: premijerka Novog Zelanda je na zadnjim izborima dobila drugi mandat. Prvi put od višestranačja na Novom Zelandu da jedna partija osvoji apsolutnu većinu.
    Osim dobrih rezultata i reformi ekonomije, najveći doprinos tolikom povjerenju joj je dalo upravo efikasna borba sa COVID-om.

    I ako mislite da se kultura u drugim državama sticala rođenjem varate se. I u dabl dekere po Londonu dugo vremena su bila po dva bobija da penderekom mlate narod koji oće da uđe u autobus prije nego izađu ljudi iz autobusa i tako oslobode prostor. Sad se narod kultivisao, pa nama primitivcima liče na gospodu.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  11. #3734
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,306
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,941
    Thanked in
    1,910 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Ja ti rekoh da s njima možeš prikazati onu sliku koju želiš predstaviti.

    Khm,



    isti motiv kod dva različita objektiva, dva potpuno drugačija konteksta

    _______

    Znamo li stvaran broj umrlih isključivo od korona virusa?

    Znamo li svaran broj preminulih od korone sa jednim i sa više komorbiteta?

    Znamo li prosječnu starosnu dob i pol u obje kategorije?

    Znamo li postotak preživljavanja pacijenata sa jednim i više komorbiteta kod kojih se razvio teški oblik covida?

    Znamo li brojke preminulih u svom domu zbog pogoršanja primarne hronične bolesti usljed nemogunosti normalnog funkcionisanja?

    Emocija bez, samo egzaktne brojke.



    Ne znam kako se ti i kolege s foruma nosite sa lavinom emocija kad vidite 'raznesene' roditelje koji više ne mogu 'servisirati' kredit/stanarinu i osnovne životne potrepštine dok im se smješi život na ulici. Ne bih da zvučim pokvareno, samo mi se čini da potencijalna bolest i smrt u nemaštini nemaju istu emotivnu težinu, griješim li?

    Kad smo kod brojki, gdje je neslavna lista samoubistava za 2020? Obično je ta statistika po gradovima izlazila svake godine krajem decembra, podaci su bili porazni. Bilo bi korisno za širu sliku uporediti ih sa podacima iz predhodne.

    P. S. Hvala svim sljedbenicima narativa 'samo tvrdo zaključavanje' na volji da pročitaji i prokomentarišu prošla dva linka i otvorenosti za drugo mišljenje.

    >> Tapatalk
    Starki starki đe nađe meni o tome
    Pa evo starki ja sam brojke koje znam predstavio, a ti slobodno dopiši ove druge. Ja im nemam pristup, a proizvoljnim ne bih baratao.
    Za ove neke analize će trebat dosta godina i labaratorijskih istraživanja, jer rekao bih da trenutno doktori nemaju kad da rade takve analize jer ih satrijesmo svakodnevno sa novim brojkama. Što bi se reklo imaju preča posla trenutno.
    Očekivat odgovore na ova pitanja u ovom trenutku je neralno.

    Ja se sa lavinom emocija nosim prilično dobro, i za razliku od većine se baš sa takvima susrijećem po cio dan. Do kad ću moći ne znam, vidjećemo.
    Mada opet, ovi neki koji dođu iz te priče imaju nove telefone od po 1000eura i tvrde da im je egzistencija u pitanju, dok na prste jedne ruke mogu da nabrojim stvarno one koji su u problem, a sreo sam ih prilično. A i za te kredite postoje olakšice, raznih vrsta samo je pitanje da li će klijent da ih aktivira ili ne. Nekome ne odgovara, što je opet stvar izbora. Baš kao što je izbor ako ne moćžeš da plaćaš stan, vazda ga možeš prodat.

    I još samo da dodam, da je jako ružno, da ne rečem neku drugu riječ, govorit da zagovornici zatvaranja ne vide širu sliku. Naprotiv, kontra zagovrnici širenjem zaraze i konstantnim dopunjavanjem brojki zaraženih sve više otežavaju poslovanje npr tih istih ugostiteljskih objekata kojima se svako malo skraćuje radno vrijeme. Jer zagovornici zatvaranja u većini slučajeva i ne idu u kafane dok ne prođe ova muka, dok ovi drugi uživaju ustavom dato pravo da piju kafu.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  12. #3735
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    montenegro-pg
    Posts
    19,795
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    143
    Thanked in
    93 Posts

    Default

    Pogledajte na Novu M emisju Zdrav zivot sa Katarinom Bajec...gost je bio poznati imunolog iz Srbije. Sve je objasnio oko anti-tijela i vakcina.
    Anti-tijela i broj istih ne znaci ama bas nista...bitne su celije koje ista proizvode. Oko vakcina, svaka je odlicna ali malu prednost daje Fajzeru.

    Sent from my SM-G975F using Tapatalk
    Leo Messi no es de este mundo !!! Gvardiola...14. Grazias Pep.

  13. #3736
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Ovo za Fajzwra def, kazu da je najbolja

  14. #3737
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,722
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Gledao sam ,,Boje jutra" na TV Vijesti kada je gostovao imunolog što radi u Njemačkoj, pričaju oko vakcina i pita ga voditeljka koju bi odabrao, odgovorio je da mu se čine pfajzer i sputnjik najbolje rješenje (ipak je malu prednost dao fajzeru)

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  15. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


  16. #3738
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,481
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    A o tome se radi. Da se uporedi. Da ne vjerujemo doktorima koji uče taj posao minimum 6 godina, a neki i po 10 godina školovanja prođu, nego oćemo dokaze, nema veze što razmjenjuju iskustva sa kolegama o istina relativno velikoj nepoznanici kao što je COVID. Dobar dio tih podataka postoji. Evo ovdje izvještaja https://www.ijzcg.me/me/grip-sezona-2019-2020 pa kome nije muka neka lista.
    Moraces malo jasniji da budes - O cemu se radi hercules? Koji si to zakljucak izvukao citirajuci me. Da ne treba vjerovati doktorima? To je sigurno napisano - negdje i kod nekog, ne kod mene.
    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Sezona gripa traje koliko? Neka bude 3 mjeseca. Pomnožićemo sve sa 10 iako van sezone gripa nema toliko obljelih, ali da budemo fer i korektni pa sa 10 je li OK? To je 150 umrlh od gripa.
    Neka još 350 rečemo da bi svakako umrlo i da nije bilo COVID infekcije odnosno jedan dnevno je li OK?
    To je 500 ukupno jel?

    Ostalo je 400. Oni su samo od COVID je li ok? Narodu to nije strašno, sudeći po ponašanju.
    Izostavio si jednu cinjenicu - ko zeli moze primiti sezonsku vakcinu protiv gripa. Kako se vakcina protiv sezonskog gripa preporucuje osobama starijim od 65 godina, moze li se tvrditi da je manji broj zarazenih gripom upravo to primanje vakcine?
    Quote Originally Posted by hercules View Post
    I da pogađa mlađe narod to ne bi poštovao, jer smo mi takav zadrti narod. Da se busamo u pravo i Ustav i u prsa u dva ili tri prsta... On će meni da zabrani da ja šetam i pijem po kafana. Beale tamo, znašitikosamja? (namjerno jedna riječ).
    Nacionalno opredjeljenje nema veze sa ovim virusom, jednako ce zaraziti i nebeski narod i munje nebeske. A eto si upravo i dao odgovor zbog cega se virus siri - kafane i okupljanja. Zbog cega bi se onda vrsilo totalno zakljucavanje?

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    A opet, 24h letom odavde, na drugom kraju svijeta dokaz da je zatvaranje efikasno.
    https://www.vijesti.me/svijet/globus...e-koronavirusa


    Wikipedia kaže da Novi Zeland ima 4.86 miliona stanovnika. Cijeli grad po ključ zarad 3 pacijenta. Samo nemojte reć da mogu da priušte to ekonomski.
    Jedna interesantna činjenica: premijerka Novog Zelanda je na zadnjim izborima dobila drugi mandat. Prvi put od višestranačja na Novom Zelandu da jedna partija osvoji apsolutnu većinu.
    Osim dobrih rezultata i reformi ekonomije, najveći doprinos tolikom povjerenju joj je dalo upravo efikasna borba sa COVID-om.
    Kao cinjenicu da je totalno zatvaranje odlcina stvar naveo si Novi Zeland - ostrvo koje je odmah po izbijanju prvih slucajeva zatvorilo apsolutno sve i strogo kontrolisala ulazak u zemlju. A kad ih vec poredis sa nama - mi smo uradili dosta slicnu stvar minus onaj kljucni, strogo kontrolisani dio.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  17. #3739
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,754
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Sezona gripa traje koliko? Neka bude 3 mjeseca. Pomnožićemo sve sa 10 iako van sezone gripa nema toliko obljelih, ali da budemo fer i korektni pa sa 10 je li OK? To je 150 umrlh od gripa.
    Neka još 350 rečemo da bi svakako umrlo i da nije bilo COVID infekcije odnosno jedan dnevno je li OK?
    To je 500 ukupno jel?

    Ostalo je 400. Oni su samo od COVID je li ok? Narodu to nije strašno, sudeći po ponašanju.
    preko 90% ima komorbiditete, što ne znači da ne bi živjeli još 2,5,10,20 godina da nisu zakačili koronu, moglo bi se reći da je tih 400 umrlo ranije od korone, e sad isto tako su se skoro svi oni mogli sačuvati da su htjeli ali eto ljudi hoće da se socijalizuju neće da žive sami hoće da im dođe neko u kuću itd.

    imam komšiju 70 i kusur god. živi sam društvo kad mu dođe to je samo ispred kuće, u laković ide kad nema gužve i duplu masku, vozi biciklo rekreira se da ubije vrijeme i najvjerovatnije se neće zarazit, ali većina ljudi je neodgovorno prema sebi
    She is only here to annoy herself!

  18. #3740
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,180
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,280
    Thanked in
    1,996 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Starki starki đe nađe meni o tome

    Pa evo starki ja sam brojke koje znam predstavio, a ti slobodno dopiši ove druge. Ja im nemam pristup, a proizvoljnim ne bih baratao.
    Dakle, vraćamo se na početak.
    Brojke, kako god da okrenemo, ipak nisu egzaktne.. Ne znamo stvarni odnos po kategorijama, stvarno stanje, stvarnu opasnost.. no uprkos tome mi treba da provodimo i slijedimo mjere kriznog menadžmenta projektovane za worst case scenario - bez obzira na sve moguće trajne posljedice koje takve akcije imaju po društvo u cjelini. Okej, onda.
    Mislim samo da je daleko poštenije da se u jednom momentu izašlo sa takvom formulacijom pred narod nego sva filozofiranja kojima smo izloženi sve vrijeme.

    Za ove neke analize će trebat dosta godina i labaratorijskih istraživanja, jer rekao bih da trenutno doktori nemaju kad da rade takve analize jer ih satrijesmo svakodnevno sa novim brojkama. Što bi se reklo imaju preča posla trenutno.Očekivat odgovore na ova pitanja u ovom trenutku je neralno
    Ne spočitavam manjak tih informacija ljekarima na prvoj liniji fronta. Njihova uloga u tom dijelu se završava kod evidencije osnovnih podatka i njihove isporuke - iste i slične zadatke obavljaju svakodnevno već godinu dana. Zna se koji profili dalje rade statistiku, analize i projekcije.. Ne želim da vjerujem da u eri najvećeg tehnološkog razvoja, obrada podataka i provođenje analiza spada u nemoguću misiju.

    Ja se sa lavinom emocija nosim prilično dobro, i za razliku od većine se baš sa takvima susrijećem po cio dan. Do kad ću moći ne znam, vidjećemo.

    Mada opet, ovi neki koji dođu iz te priče imaju nove telefone od po 1000eura i tvrde da im je egzistencija u pitanju, dok na prste jedne ruke mogu da nabrojim stvarno one koji su u problem, a sreo sam ih prilično. A i za te kredite postoje olakšice, raznih vrsta samo je pitanje da li će klijent da ih aktivira ili ne. Nekome ne odgovara, što je opet stvar izbora.

    Baš kao što je izbor ako ne moćžeš da plaćaš stan, vazda ga možeš prodat.
    Nikad mi se nije sviđalo to gledanje na egzistencijalna pitanja kroz prizmu sitnih predmeta lične svojine. Pogotovo kada pojedinac nije sam kreirao taj ćorsokak u koji je upao (znam, reći ćeš da je ipak neodgovoran jer nema štek za crne dane). Dalje, 1000 eura za telefon u uslovima koje pruža naš standard jeste neozbiljno i nije nešto što podržavam, no isto tako treba da razumijemo da su sa nekog sociološkog aspekta to stvari koje našem narodu daju osjećaj pripadnosti razvijenom svijetu (kad već po nekim drugim elementima nismo dio istog); ili, luksuz koji se bezbolno može priuštiti na 24 rate ako primanja to dozvoljavaju. Bože moj, živimo u konzumerističkom društvu gdje se na svakom koraku podstiče život na rate (ima li boljeg primjera od Amerike?) gdje je potrošnja imperativ, a čini se da nam budućnost u tom pogledu tek obećava spektakl.

    Sad dolazim do te razlike koja bi tog tvog čovjeka s top telefonom spasila da je u startu uzeo duplo jeftiniji model.. Pa, bi li ga spasila? Za koliko bi mu produžila muke dok ga kolje stambeni na tenane, a posla bez u koroni, do daljnjeg?

    Baš kao što je izbor ako ne moćžeš da plaćaš stan, vazda ga možeš prodat.
    Jeste. Može li se tim modelom 'izbora' ići i niže u ovom kontekstu - Ako ne možeš da plaćaš kiriju, vazda te čeka ulica. Seems isto legit.

    Ajde kad smo već upali u živo blato, biću još bezobrazniji i okrutniji.. pokušaću kreirati jednu tragikomičnu 'coronavista presenta' kratku priču inspirisanu elementima ove naše diskusije i našim međusobnim n e r a z u m j e v a n j e m.

    Pokušate sad da vizualizujete jednu finansijski devastiranu majku s djecom, koja već 7-8 mjeseci donosi kući nula eura. Od politike epid. mjera ima otkaz, subvencija bez i muža sa 2 plate na čekanju te je takva odlučila da teška srca pozvoni poznanicima i zamoli ih za 50e da premoste i kupi ono osnovno djeci - jer glad.
    Zamislićemo sad da su poznanici, na njenu nesreću, tipovi poput @goozica i @outline, poznati kao zagovornici extra represivnih mjera i surovi propitivači intelekta širokijeh masa. No, vratimo se majci u nevolji.. čim se jadnica izjadala o agoniji u koju je zapala te oplela po promašenim mjerama i nemogućnosti da radi, da privređuje i da pruži objed na sto... naišla je na hladan tuš. Njena ljupka poznanica, inače cool osoba, na svu priču će, ni pet ni šest nego:

    "Viđi, maco, žao mi je, ali.. imaš izbor, što veli moj dobri kolega hercules. Eto, taj vjerenički i vjenčani prsten ti vrijede, brat bratu 500-550e... u toj bižuteruji od Pandore što si nanizala na članak imaš garant 150. Što će ti nakit ženo, ionako ga nemaš đe pokazivati kad ne radiš, pobogu!!! Uvaljaj ti to kod Mića prekoputa dok je još vakat, pa daj đeci ljeba da jedu. Kakvo crno popuštanje mjera i posao.. WTF!? Lockdown do 2024 bre!" Pljas!

    Na drugim vratima šok i nevjerica vol 2. Tri kuće dalje niz ulicu je odjekivalo: "Kakvo pleme, što je ovooo!!! Alooo, ladno mi na vrata ljudi zvonee!!! Qq.. IQ 51!!!"

    Žena u nevolji potom slježe ramenima i na putu prema mostu i pomisli: "Pa, dobro, ako umremo od nemaštine bar nećemo umrijeti od korone. Eo, vele da je ta smrt teža."

    I još samo da dodam, da je jako ružno, da ne rečem neku drugu riječ, govorit da zagovornici zatvaranja ne vide širu sliku. Naprotiv, kontra zagovrnici širenjem zaraze i konstantnim dopunjavanjem brojki zaraženih sve više otežavaju poslovanje npr tih istih ugostiteljskih objekata kojima se svako malo skraćuje radno vrijeme. Jer zagovornici zatvaranja u većini slučajeva i ne idu u kafane dok ne prođe ova muka, dok ovi drugi uživaju ustavom dato pravo da piju kafu.
    Pa, sad, šta je ružno je relativna kategorija. Ne znam je li ženica iz ove fiktivne soon-to-be-real priče upala u kadar dok fotkate tu fotku kroz wide-angle objektiv, bar da se onda nadamo da ćete je naknadno pronaći.


    Odjavljujem se uz misao dana:

    Nečija kafa hrani nečiju djecu.

    tapatalk
    The more things change, the more they stay the same.

  19. #3741
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,306
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,941
    Thanked in
    1,910 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Moraces malo jasniji da budes - O cemu se radi hercules? Koji si to zakljucak izvukao citirajuci me. Da ne treba vjerovati doktorima? To je sigurno napisano - negdje i kod nekog, ne kod mene.

    Izostavio si jednu cinjenicu - ko zeli moze primiti sezonsku vakcinu protiv gripa. Kako se vakcina protiv sezonskog gripa preporucuje osobama starijim od 65 godina, moze li se tvrditi da je manji broj zarazenih gripom upravo to primanje vakcine?

    Nacionalno opredjeljenje nema veze sa ovim virusom, jednako ce zaraziti i nebeski narod i munje nebeske. A eto si upravo i dao odgovor zbog cega se virus siri - kafane i okupljanja. Zbog cega bi se onda vrsilo totalno zakljucavanje?

    Kao cinjenicu da je totalno zatvaranje odlcina stvar naveo si Novi Zeland - ostrvo koje je odmah po izbijanju prvih slucajeva zatvorilo apsolutno sve i strogo kontrolisala ulazak u zemlju. A kad ih vec poredis sa nama - mi smo uradili dosta slicnu stvar minus onaj kljucni, strogo kontrolisani dio.
    prica se da je obicni grip svake godine usmrtio dobar broj ljudi, ne samo kod nas, vec i okruzenju, samo sto to nije medijski propraceno kao sto je slucaj sa Covidom.
    Ako baš nije bilo očigledno, izveo sam zaljučak da tražite brojke koliko ih je umrlo od sezonskog koliko od COVID. I plastično pokazah koliko je života samo COVID odnio.

    Niti si ti rekao da ne treba vjerovati doktorima, niti sam ja napisao da si ti to rekao. Moj zakjučak je moja stvar to je valjda OK?

    Nismo diskutovali o vakcinaciji protiv sezonskog gripa, a i vazda nešto novo i dodatna pitanja uvodite cijeloj raspravi. Ja baš ne želim toliko vermena da trošim na to.

    Totalno zaključavanje bi se možda vršilo jer imamo divlje žurke, okupljanja, šetanja između gradova i sve ono čemu smo svjedoci evo godina dana skoro. Ovako nemamo zdravlje ni normalno funkcionisanje, a ponajmanje oporavak ekonomije.

    Naveo sam Novi Zeland kako je zaključavanjem riješio problem, naveo sam i nas koji smo u vrijeme zaključavanja imali 9 umrlih i korona free bedž.
    Od kad smo krenuli drugačijim pristupom (kako god ga nazvali) imamo ih dodatnih skoro 900. Ko je htio, mogao je to pročitati u perthodnim postovima.

    CG nije ni običan veći grad, i lako je kontrolisat sav priliv turista.


    Quote Originally Posted by NSX View Post
    preko 90% ima komorbiditete, što ne znači da ne bi živjeli još 2,5,10,20 godina da nisu zakačili koronu, moglo bi se reći da je tih 400 umrlo ranije od korone, e sad isto tako su se skoro svi oni mogli sačuvati da su htjeli ali eto ljudi hoće da se socijalizuju neće da žive sami hoće da im dođe neko u kuću itd.

    imam komšiju 70 i kusur god. živi sam društvo kad mu dođe to je samo ispred kuće, u laković ide kad nema gužve i duplu masku, vozi biciklo rekreira se da ubije vrijeme i najvjerovatnije se neće zarazit, ali većina ljudi je neodgovorno prema sebi
    Ne zna se još koliko ih ima komorbiditete. Ja ih znam nekoliko zdavih pravih koji bijahu na kiseonik 40 dana tako da je još rano o tome. Imamo i jednoga na forum.

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Dakle, vraćamo se na početak.
    Brojke, kako god da okrenemo, ipak nisu egzaktne.. Ne znamo stvarni odnos po kategorijama, stvarno stanje, stvarnu opasnost.. no uprkos tome mi treba da provodimo i slijedimo mjere kriznog menadžmenta projektovane za worst case scenario - bez obzira na sve moguće trajne posljedice koje takve akcije imaju po društvo u cjelini. Okej, onda.
    Mislim samo da je daleko poštenije da se u jednom momentu izašlo sa takvom formulacijom pred narod nego sva filozofiranja kojima smo izloženi sve vrijeme.

    Ne spočitavam manjak tih informacija ljekarima na prvoj liniji fronta. Njihova uloga u tom dijelu se završava kod evidencije osnovnih podatka i njihove isporuke - iste i slične zadatke obavljaju svakodnevno već godinu dana. Zna se koji profili dalje rade statistiku, analize i projekcije.. Ne želim da vjerujem da u eri najvećeg tehnološkog razvoja, obrada podataka i provođenje analiza spada u nemoguću misiju.

    Nikad mi se nije sviđalo to gledanje na egzistencijalna pitanja kroz prizmu sitnih predmeta lične svojine. Pogotovo kada pojedinac nije sam kreirao taj ćorsokak u koji je upao (znam, reći ćeš da je ipak neodgovoran jer nema štek za crne dane). Dalje, 1000 eura za telefon u uslovima koje pruža naš standard jeste neozbiljno i nije nešto što podržavam, no isto tako treba da razumijemo da su sa nekog sociološkog aspekta to stvari koje našem narodu daju osjećaj pripadnosti razvijenom svijetu (kad već po nekim drugim elementima nismo dio istog); ili, luksuz koji se bezbolno može priuštiti na 24 rate ako primanja to dozvoljavaju. Bože moj, živimo u konzumerističkom društvu gdje se na svakom koraku podstiče život na rate (ima li boljeg primjera od Amerike?) gdje je potrošnja imperativ, a čini se da nam budućnost u tom pogledu tek obećava spektakl.

    Sad dolazim do te razlike koja bi tog tvog čovjeka s top telefonom spasila da je u startu uzeo duplo jeftiniji model.. Pa, bi li ga spasila? Za koliko bi mu produžila muke dok ga kolje stambeni na tenane, a posla bez u koroni, do daljnjeg?

    Jeste. Može li se tim modelom 'izbora' ići i niže u ovom kontekstu - Ako ne možeš da plaćaš kiriju, vazda te čeka ulica. Seems isto legit.

    Ajde kad smo već upali u živo blato, biću još bezobrazniji i okrutniji.. pokušaću kreirati jednu tragikomičnu 'coronavista presenta' kratku priču inspirisanu elementima ove naše diskusije i našim međusobnim n e r a z u m j e v a n j e m.

    Pokušate sad da vizualizujete jednu finansijski devastiranu majku s djecom, koja već 7-8 mjeseci donosi kući nula eura. Od politike epid. mjera ima otkaz, subvencija bez i muža sa 2 plate na čekanju te je takva odlučila da teška srca pozvoni poznanicima i zamoli ih za 50e da premoste i kupi ono osnovno djeci - jer glad.
    Zamislićemo sad da su poznanici, na njenu nesreću, tipovi poput @goozica i @outline, poznati kao zagovornici extra represivnih mjera i surovi propitivači intelekta širokijeh masa. No, vratimo se majci u nevolji.. čim se jadnica izjadala o agoniji u koju je zapala te oplela po promašenim mjerama i nemogućnosti da radi, da privređuje i da pruži objed na sto... naišla je na hladan tuš. Njena ljupka poznanica, inače cool osoba, na svu priču će, ni pet ni šest nego:

    "Viđi, maco, žao mi je, ali.. imaš izbor, što veli moj dobri kolega hercules. Eto, taj vjerenički i vjenčani prsten ti vrijede, brat bratu 500-550e... u toj bižuteruji od Pandore što si nanizala na članak imaš garant 150. Što će ti nakit ženo, ionako ga nemaš đe pokazivati kad ne radiš, pobogu!!! Uvaljaj ti to kod Mića prekoputa dok je još vakat, pa daj đeci ljeba da jedu. Kakvo crno popuštanje mjera i posao.. WTF!? Lockdown do 2024 bre!" Pljas!

    Na drugim vratima šok i nevjerica vol 2. Tri kuće dalje niz ulicu je odjekivalo: "Kakvo pleme, što je ovooo!!! Alooo, ladno mi na vrata ljudi zvonee!!! Qq.. IQ 51!!!"

    Žena u nevolji potom slježe ramenima i na putu prema mostu i pomisli: "Pa, dobro, ako umremo od nemaštine bar nećemo umrijeti od korone. Eo, vele da je ta smrt teža."

    Pa, sad, šta je ružno je relativna kategorija. Ne znam je li ženica iz ove fiktivne soon-to-be-real priče upala u kadar dok fotkate tu fotku kroz wide-angle objektiv, bar da se onda nadamo da ćete je naknadno pronaći.


    Odjavljujem se uz misao dana:

    Nečija kafa hrani nečiju djecu.

    tapatalk
    Neka bude da brojke nisu egzaktne. Samo me ovaj telefon i dalje tangira, kao zapošljeni u državnoj administraciji doći na satanak sa elefonom koji je 2 tvoje plate, ili 1 metar kvadratni stana se ne može nikako opavdati činjenicom da smo konzumentsko društvo. A ako je tebi sttus u društvu bitniji od stana nad glavom onda OK.

    Da ti i ja ispričam jednu priču, ima fiktivnih soon to be real i stvarno realnih momenata, biću kratak.

    Bio jedan Svetozar, oženio se i ima dvoje djece. Svetozaru je od oca ostala kuća u BD koju je uz pomoć kredita renovirao i pretvorio u apartmane za rentiranje. Tokom zime u te apartmane su bili građevinski radnici da pokriju troškove.
    Kreće proljeće i prve rezervacije. Svetozar je na mukama jer i to najavljenih rezervacija se ne dešava, i dobija dopise od klijenata da nam je situacija sa virusom katastrofalna i da neće doći u CG ove godine.
    Svetozar, ispijajući kaficu u jednu kafanu vodeći se onom da nečija kafa hrani nečiju djecu saznaje da će nam sezona zavisti od spremnosti da suzbijemo epidemiju od ni manje ni više od države sekretarke za turizam.
    I trebao bi stvarno neko sa većim IQ-om da objasni Svetozaru da se strpi, jer jedna kafica je nečija plata a nečije noćenje nije nečija plata. Sreća po toga ko mu bude objašnjavao jeste da Svetozar sa njegovim IQ ne dobača toliko daleko pa mu ne treba objašnjavati što sve utiče na epidemiju.

    E sad u ovoj priči samo je Svetozar izmišljen, ostalo je sve istina: https://www.pobjeda.me/clanak/sezona...jemo-pandemiju

    Odjavljujem se i ja.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  20. #3742
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,481
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ako baš nije bilo očigledno, izveo sam zaljučak da tražite brojke koliko ih je umrlo od sezonskog koliko od COVID. I plastično pokazah koliko je života samo COVID odnio.

    Niti si ti rekao da ne treba vjerovati doktorima, niti sam ja napisao da si ti to rekao. Moj zakjučak je moja stvar to je valjda OK?

    Nismo diskutovali o vakcinaciji protiv sezonskog gripa, a i vazda nešto novo i dodatna pitanja uvodite cijeloj raspravi. Ja baš ne želim toliko vermena da trošim na to.
    Da se razumijemo - nije ovo prica da je korona virus po opasnosti u rangu gripa. Cinjenica je da je korona virus je mnogo opasnija od gripa. Cinjenica je da se ne znaju koje trajne posljeice po organizam moze ostaviti korona virus. Ali isto je cinjenica - da ovaj virus nije ovoliko medijski propracen ovolika fama se ne bi digla. Bilo je tu jos vrsta virusa ali dobrom dijelu naroda nisu bile dostupne informacije na klik - te je svaka prica prosla manje zapazeno. Je li ovoliki pristup informacijama dobar ili ne - gdje se upozorenjem mnoge stvari mogu sprijeciti na vrijeme, ali i dici ogromna panika za isti vremenski period - to je vec subjektivno misljenje i moda vise pripada nekim drugim temama.

    Poenta spominjanja vakcine sezonskog gripa je posljedica price kako je broj preminulih od obicnog gripa daleko manji. Mozda su upravo te sezonske vakcine i ogranicen vremenski period kada se javlja grip posljedica manje smrtnosti u odnosu na koronu.

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Totalno zaključavanje bi se možda vršilo jer imamo divlje žurke, okupljanja, šetanja između gradova i sve ono čemu smo svjedoci evo godina dana skoro. Ovako nemamo zdravlje ni normalno funkcionisanje, a ponajmanje oporavak ekonomije.

    Naveo sam Novi Zeland kako je zaključavanjem riješio problem, naveo sam i nas koji smo u vrijeme zaključavanja imali 9 umrlih i korona free bedž.
    Od kad smo krenuli drugačijim pristupom (kako god ga nazvali) imamo ih dodatnih skoro 900. Ko je htio, mogao je to pročitati u perthodnim postovima.

    CG nije ni običan veći grad, i lako je kontrolisat sav priliv turista.
    Totalno zakljucavanje je imalo smisla kada su mjeru uveli prvi put - i bilo bi drugacije da su se mjere kontrole ulazaka u Crnu Goru ispostovale kako treba. A nisu.
    Dodatne mjere su samo omogucile sirenje virusa. Ekonomija nam je svakako oznacena crvenom bojom.

    Koji su benefiti totalnog zakljucavanja? Virus iskorijeniti necenmo, virus ce i dalje postojati, cak i ako se vakcinise citavo stanovnistvo. a onda ide ljeto, priprema za sezonu, otvoreni kafici, lazni PCR testovi i sve ono sto krasi narod s Balkana.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  21. #3743
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    728
    Thanks Thanks Given 
    83
    Thanks Thanks Received 
    126
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Ovo je najkomplikovaniji virus sa kojim se trenutna ljudska populacija susrela. Ima idealne osobine da izazove globalnu pandemiju.

    Negdje sam pročitala (a mogu potražiti izvor) da je ovo jedini respiratorni virus koji prenose ljudi bez simptoma, znaci skroz asimptomatski slučajevi i jedini koji može da se prenese u periodu inkubacije, tj. prije pojave simptoma, štaviše, period neposredno prije javljanja simptoma je jedan od rizičnijih kad je prenošenje u pitanju. Takođe, prenosi se mnogo lakše nego drugi respiratorni virusi, iako ne znamo ni nakon godinu dana sve mehanizme prenošenja.

    Čisto da stvari budu zanimljivije, tj. da bi sebe učinio balanijim nego što jeste i zavarao pojedine, izgleda da neki ljudi uopšte ne prenose virus, a neki su visoko zarazni (tzv. superprenosioci).

    Ima dug period inkubacije (duži od gripa i prehlade) što komplikuje cijelu kombinatoriku, zahtijeva duže karantine. Na ruku ovoj osobini ide i ovo asimptomatsko prenošenje, što zajedno znatno otežava stavljanje virusa pod kontrolu.

    Testovi na virus nisu 100% pouzdani, što nam takođe ne ide na ruku. Imamo brze testove koji možda prave više štete nego koristi jer stvaraju osjećaj lažne sigurnosti, a evo svjedoci smo da i pcr nerijetko omane.

    Djeca rijetko obolijevaju ili imaju lagane simptome. Djeca generalno najviše cirkulišu u društvu, vrtići, škole, a onda se vraćaju kući i možda nose virus da mi to ne znamo. Takođe, nije realno očekivati da djeca imaju svijest o kompleksnosti ovog virusa i situacije, tako da je i ovo idealan scenario za virus.

    Dalje, većina ljudi prođe sa laganim simptomima, nalik prehladi ili gripu, što je na startu zavaralo pojedine zemlje koje su kasnile sa reakcijom (mi se kolektivno još uvijek pecamo na ovu osobinu, iako smo u startu bili i previše oprezni). Sa druge strane, imamo ljude sa ozbiljnim simptomima, znamo svi koliko ozbiljnim. Najzanimljivije od svega je to što pojma nemamo od čega zavisi ko će imati blažu a ko težu sliku, sva ranija priča o jačanju imuniteta i sličnim stvarima, kao da više ne važi. Opet nekako zgodno za virus, jer čovjek jednostavno ne upravlja stvarima kojima ne može da upravlja. Komplikacije koje izaziva virus nisu tipične za druge respiratorne viruse, a naravno da ne znamo kako i zašto izaziva baš te komplikacije koje je izazvao (ne mislim samo na upalu pluća i zgrušavanje krvi, nego širok spektar drugih stvari na koje se ljudi žale).

    Na kraju, ne znamo ništa o dugoročnim posljedicama na zdravlje, iako već sada vidimo da nekih srednjoročnih ima. I nisu nimalo naivne. Ima slučajeva da se ljudi oporave od virusa, pa im se naknadno odjednom zakomplikuje stanje, koje nekada ima i fatalan ishod (ali to već nije covid statistika). Nisu covid statistika ni ljudi koji nisu sposobni za rad nakon preležanog virusa, nisu ni statistika uopšte izgleda, da li se neko bavi tim pitanjima...

    I poslije svega ovoga imamo neodgovorne pojedince, imamo zagovornike otvaranja kafana, vraćanja svega u normalu itd.

    Mi smo kao društvo skroz podbacili, imamo gotovo najveći broj slučajeva zaraze na milion stanovnika u svijetu, a taj broj je funkcija naše ekonomske snage, naše svijesti i naših mjera (uz možda neke naše osobine koje se tiču toga da ipak nismo strong people... ali ovo ko zna). Pa me malo plaši zaključak o ove tri stvari koji se može izvesti iz naših brojki.

    Sent from my SM-G960F using Tapatalk

  22. The Following 5 Users Say Thank You to Rada For This Useful Post:


  23. #3744
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Interesantan mi je slucaj Novog Zelanda. Bilo bi interesantno napraviti neku analizu o tome koliko dana je ukupno NZ bio u potpunom lockdownu, a koliko su imali ukupno privredne aktivnosti prosle godine. Da li je mozda bolje prosao onaj ko se potpuno zakljucao da bi ostvario kontrolu nad virusom i onda nakon toga pazljivo upravljao virusom i tako obezbjedio uslove za privrednu aktivnost, ili je mozda bolje prosao onaj koji se nikad nije potpuno zakljucavao i dozvolio privrednoj aktivnosti da tece?
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  24. #3745
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/vijesti/drust...lista-teretane
    ovako se fino institucijama podijele obaveze pa da vidimo ko ne radi posao
    nothing comes from violence and nothing ever could

  25. #3746
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,754
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    evo je Carević postao i epidemiolog..jes da se do sad kod nas najvjerovatnije niko nije zarazio na otvorenom ali zašto ne iskoristiti priliku da se ljudima zabrani da prošetaju i ojačaju imunitet, bikoz logika
    She is only here to annoy herself!

  26. The Following 2 Users Say Thank You to NSX For This Useful Post:


  27. #3747
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Nista novo, ovako je slicno bilo u prvom talasu, kad su sluzbe razbijale okupljene na igralistima, klupama itd. preko razglasa. Sjecam se setamo nas dvoje i samo sto sjednemo na klupici da odmorimo eto sirene i dizi se sa klupe.

    Sent from my Redmi 6A using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  28. #3748
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HN/PG
    Posts
    503
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Interesantan mi je slucaj Novog Zelanda. Bilo bi interesantno napraviti neku analizu o tome koliko dana je ukupno NZ bio u potpunom lockdownu, a koliko su imali ukupno privredne aktivnosti prosle godine. Da li je mozda bolje prosao onaj ko se potpuno zakljucao da bi ostvario kontrolu nad virusom i onda nakon toga pazljivo upravljao virusom i tako obezbjedio uslove za privrednu aktivnost, ili je mozda bolje prosao onaj koji se nikad nije potpuno zakljucavao i dozvolio privrednoj aktivnosti da tece?
    https://www.stats.govt.nz/indicators...ic-product-gdp

    https://www.stats.govt.nz/informatio...r-2020-quarter

    https://www.bloomberg.com/news/artic...spending-spree

    Kako Bloomberg kaze, ekonomija je rasla 0,4% u odnosu na proslu godinu. Minimalno, ali je rasla. Pominju kao slicne primjere Irsku, Tajvan i Kinu. Dakle od 4 uspjesna primjera borbe sa koronom, tri su ostrvske zemlje.

    Novi Zeland je zatvorio granice u martu za turizam i nije ih otvarao. Mislim da su tu gubici ogromni. Kompenzuju sa drugim stvarima. Pitanje je sto ce biti dogodine. Odnosno ove godine. Mislim da ne moze da se uradi copy paste njihovog primjera, jer su specificni, ali ono dje im odajem priznanje, je sto su imali svoj plan, strategiju, onako kako je relevantno za njihovu zemlju, i toga se pridrzavaju. Okland je u narednih 72h opet na Level 3, sto je lockdown maltene, medjutim tacno se zna sta drzava radi za to vrijeme, ispituje kako se neko zarazio, traze kontakte, i sprjecavaju dalju zarazu. Dakle nije lockdown, jer ne znamo sto cemo pametnije, nego nam je potreban slobodan prostor da preduzmemo potrebne korake da nam stvar ne izmakne kontroli. Uspjeva li im? Pa cini se da da.

    I naravno, Novi Zeland je stabilna, uredjena zemlja, ne mozemo to da smetnemo s uma, i mijesamo babe i zabe.

    Mislim da ovo uopste ne spada pod ovaj topic, izvinjavam se
    Last edited by Makica; 15-02-21 at 16:30. Reason: Dodatak
    Kuca pored mora i barka na Toploj. Koga to zapravo volim u Herceg Novom?

    Smile and the world will smile with you. Frown and frown alone.

  29. The Following 3 Users Say Thank You to Makica For This Useful Post:


  30. #3749
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Nikad ugoditi narodu. Svi kukaju na mjere, sad ovaj rijesio da ih sprovodi, kuku lele....
    Ostavio bih ja sve otvoreno, pa ko pretekne

  31. #3750
    Join Date
    May 2010
    Location
    Boka Kotorska HN♥️
    Posts
    4,089
    Thanks Thanks Given 
    633
    Thanks Thanks Received 
    656
    Thanked in
    409 Posts

    Default

    U drzavi gdje prste otkazi na sve strane,svakodnevno se ugasi ko zna koliko firmi,smanjuju se plate,ljudi krpe kraj s krajem.U drzavi gdje se i prije korone prezivljavalo,pametnjakovici pricaju kako bi sve zatvorili.
    Citava drzava je zrela za ispitivanje...

Page 150 of 330 FirstFirst ... 50100140146147148149150151152153154160200250 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Čudna situacija... ali...
    By bmwe39 in forum Ljubav
    Replies: 204
    Last Post: 12-01-12, 22:56
  2. Trenutna ekonomska situacija
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 26-10-04, 12:45
  3. Uh "Situacija"
    By SHORTY in forum Sve i svašta
    Replies: 32
    Last Post: 02-08-04, 20:39
  4. Situacija sa plagijatima se preokrenula:-))))
    By castel nuovo in forum Muzika
    Replies: 3
    Last Post: 30-05-04, 00:47

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •