Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 191

Thread: Relacija Bošnjak - musliman

  1. #51
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    evo opet o krokodilima

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  2. #52
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Nije ova priča adekvatna ovoj temi. U pravu si...

  3. #53
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Apsolutno netačno. Ja znam izuzetne ljude muslimane koji su veliki vjernici, koji su kroz Kuran i posvećivanje svojoj vjeri postali i mudriji i bolji. Vjera svakako ne može se dovoditi u loš kontekst jer je to pogrešno, a i uvredljivo. Takođe, znam jako puno ljudi kod hrišćana koji su takođe izuzetni ljudi i ne nalazim ništa naopako u njihovom ponašanju iako su ih zadesile mnoge životne nedaće.
    Naopako je kada se za ljude koji idu u pravoslavnu crkvu govori da su četnici ili kada se za ljude koji se mole u Džamijama govori da su mudzahedini.

    Generalno je problem ovdje teško prihvatanje različitosti i što se religije umjesto zbližavanja ljudi, svode na netrpeljivost.
    Moguce da sam se lose izrazio, da sam generalizovao, ali i ti isto cinis moju gresku. Mislio sam da ce se razumjeti sta sam zelio reci pa nijesam detaljisao. No u redu, pojasnicu.
    Ne uci nas religija da se koljemo, ali pazi na Balkanu je vecina ratova vjerskog karaktera. Sto mislis crnogorski muslimani koji su posli za Siriju da raduju za ID da su procitali u Kuran da tamo treba da idu, ili da su neke ****** i hitlerovi zlocinci u Juznu Ameriku posli preko Vatikanove turisticke agencije ili nekim drugim kanalima iza kojih je bila katolicka crkva, ko je kanonizovao Stepinca ili kako to da se u Ostrogu neko vrijeme krio covjek koji je trazen za ratne zlocine ili kako to da spc nije kanonizovala nekog antifasistu, a jeste neke popove koji su okrvavili ruke. To nije iz Biblije, isto kao sto ni alkaida nije iz Kurana, ali je u direknoj vezi sa religijom.
    Ne sumnjam da si upoznao veliki broj dobrih ljudi iz svih vjera, ja sam isto upoznao puno dobrih ljudi svih vjera, ali upoznao sam i dobrih ljudi koji su ateisti i nijesu ni najmanje losiji od ljudi koji vjeruju. U celijama medjunarodnog suda u Hagu sa ovih prostora nije bilo ateista, samo vjernici, ali nijesam mislio da su svi vjernici za sud, pogresno sam se izrazio, ali me ni ti ne mozes ubijediti da ako znas dobre ljude vjernike da su svi vjernici dobri.

  4. #54
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Moguce da sam se lose izrazio, da sam generalizovao, ali i ti isto cinis moju gresku. Mislio sam da ce se razumjeti sta sam zelio reci pa nijesam detaljisao. No u redu, pojasnicu.
    Ne uci nas religija da se koljemo, ali pazi na Balkanu je vecina ratova vjerskog karaktera. Sto mislis crnogorski muslimani koji su posli za Siriju da raduju za ID da su procitali u Kuran da tamo treba da idu, ili da su neke ****** i hitlerovi zlocinci u Juznu Ameriku posli preko Vatikanove turisticke agencije ili nekim drugim kanalima iza kojih je bila katolicka crkva, ko je kanonizovao Stepinca ili kako to da se u Ostrogu neko vrijeme krio covjek koji je trazen za ratne zlocine ili kako to da spc nije kanonizovala nekog antifasistu, a jeste neke popove koji su okrvavili ruke. To nije iz Biblije, isto kao sto ni alkaida nije iz Kurana, ali je u direknoj vezi sa religijom.
    Ne sumnjam da si upoznao veliki broj dobrih ljudi iz svih vjera, ja sam isto upoznao puno dobrih ljudi svih vjera, ali upoznao sam i dobrih ljudi koji su ateisti i nijesu ni najmanje losiji od ljudi koji vjeruju. U celijama medjunarodnog suda u Hagu sa ovih prostora nije bilo ateista, samo vjernici, ali nijesam mislio da su svi vjernici za sud, pogresno sam se izrazio, ali me ni ti ne mozes ubijediti da ako znas dobre ljude vjernike da su svi vjernici dobri.
    Ja samo se trudim da ne generalizujemo. Nije religija nikakav opijum za mase. To je izmišljena floskula kako bi se religija tumačila kao nešto nazadno.

    To je sve.

  5. #55
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,108
    Thanks Thanks Given 
    413
    Thanks Thanks Received 
    507
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Nije religija nazadna nego trenutno shvatanje iste kod ljudi.

  6. #56
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Ja samo se trudim da ne generalizujemo. Nije religija nikakav opijum za mase. To je izmišljena floskula kako bi se religija tumačila kao nešto nazadno.

    To je sve.
    Ja se trudim da sagledamo situaciju iz svih uglova. Moguce da je to sto sam citirao izmisljena floskula, ali nije izmisljeno da sve religiske zajednice pocivaju na nekim pravilima utvrdjenim prije vise vjekova.

  7. #57
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    U celijama medjunarodnog suda u Hagu sa ovih prostora nije bilo ateista, samo vjernici
    Milošević je bio ateista.
    Čak se ni trudio nije da se približi crkvi, pa bar kao Milo da založi badnjak.

  8. The Following User Says Thank You to Dača For This Useful Post:


  9. #58
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Milošević je bio ateista.
    Čak se ni trudio nije da se približi crkvi, pa bar kao Milo da založi badnjak.
    Milošević, on je tamo bio po komandnoj odgovornosti, nije bio po terenu i njemu se više sudilo radi ne činjenja, a ne radi činjenja i ne znam da se deklarisao kao ateista, doduše nijesam pretjerano ni pratio.

    Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  10. #59
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Drug, nešto si pobrkao ili nisi upućen. Problemi su mnogo dublji nego što si ih ti smjestio na kraj prošlog vijeka. Za takvu neupućenost zahvali prećutkivanju mnogih zločina u CG koje su određene grupe muslimana sjevera CG počinile nad svojom "braćom" Crnogorcima tokom drugog svjetskog rata. Dakle , nisu svi Srbi loši momci, niti Crnogorci, niti Albanaci niti mnogi drugi ali da je bilo netrpeljivosti, mržnje i zločina, bilo ih je u CG od kako se oslobodila turske čizme i to je nažalost ostalo do danas.

    Što to govori? 21 vijek, a i dalje imamo netrpeljivost? Zašto? Mene ne zanima ko se kako izjašnjava, po djelima se svi pokažu. Ne može se graditi mir ako se podržavaju podjele. Moj lični sud je da ljudi nisu iskreni jedni prema drugima, to je sve.
    Prastaj tek sad vidjeh da sam preskocio da te ispostujem.

    Znaci stavio sam akcenat na pojavu Bosnjaka u Crnoj Gori, odnosno na to da su nasi Muslimani poceli da se izjasnjavaju Bosnjacima. Tome i jeste uzrok ponasanje nasih sunarodnika krajem proslog vijeka.
    Nemojmo se vracati u proslost da bi opravdali ono sa kraja proslog vijeka, ako se vracemo onda se vratimo i osudimo i zlocine koje su ucinili nasi muslimani prema pravoslavnom narodu, koji opet nijesu mali. Osudimo onda i cetnicko fasisticko divljanje i sistematsko istrebljenje nehriscanskog stanovnistva sjevera CG, osudimo i partizanske zlocine, kojih je bilo najmanje ubjedljivo, ali ih je bilo i zlocini su.
    Kad pomenu odlazak Turske sa ovih prostora, tu je napravljena velika greska, opet nasa greska, bili smo mali i nedostojni hriscanskog prastanja pa smo se na muslimanskim zivljem koji je ostao u svojo zemlji svetili i za ono sto se nijesmo mogli osvetiti Turskoj koja je odlazila.

  11. #60
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Prastaj tek sad vidjeh da sam preskocio da te ispostujem.

    Znaci stavio sam akcenat na pojavu Bosnjaka u Crnoj Gori, odnosno na to da su nasi Muslimani poceli da se izjasnjavaju Bosnjacima. Tome i jeste uzrok ponasanje nasih sunarodnika krajem proslog vijeka.
    Nemojmo se vracati u proslost da bi opravdali ono sa kraja proslog vijeka, ako se vracemo onda se vratimo i osudimo i zlocine koje su ucinili nasi muslimani prema pravoslavnom narodu, koji opet nijesu mali. Osudimo onda i cetnicko fasisticko divljanje i sistematsko istrebljenje nehriscanskog stanovnistva sjevera CG, osudimo i partizanske zlocine, kojih je bilo najmanje ubjedljivo, ali ih je bilo i zlocini su.
    Kad pomenu odlazak Turske sa ovih prostora, tu je napravljena velika greska, opet nasa greska, bili smo mali i nedostojni hriscanskog prastanja pa smo se na muslimanskim zivljem koji je ostao u svojo zemlji svetili i za ono sto se nijesmo mogli osvetiti Turskoj koja je odlazila.
    Ja ne volim da se vraćam u prošlost, jednostavno želim da nađem uzroke netrpeljivosti. Prva spoznaja jeste da je bratstvo i jedinstvo bilo laž i neiskren odnos među narodima. Meni lično je SFRJ i danas najbolja ideja i zamisao za nas divlja plemena. U toj sam zemlji i rođen. Činjenica je da je Kraljevina Crna Gora imala problema od početka oslobođenja na sjeveru CG i da je decenijama kasnije u drugom svjetskom ratu netrpeljivost kulminirala zločinima koji su se desili , a o kojima se ćutalo. Period do raspada se može smatrati mirnim ali i lažnim, s obzirom na mržnju koja se rasplamsala širom ex yu republika. Neko u tom problemu vidi isključivu krivicu režima Miloševića, neko misli da su krivi podjednako svi , ali jedno je sigurno, propatili su mnogi, mnogi životi ugašeni, mnoge stvari nikada neće biti iste. Ekonomije svih ex yu republika su uništene a pojedinci se enormno obogatili. Pitanje je šta raditi dalje? Kome nije jasno da su mnogi stekli nevjerovatne privilegije u svim ex yu republikama samo zato što su služili bolesnim interesima partija? Umjesto bolje budućnosti iznova nam nude nove podjele, mržnju i sve što je bio atom katastrofe. I što je najgore, "pujdanje" se usmjerava uvijek ka žrtvama koje se tretiraju kao neprijatelji. Treba samo pročitati izjavu poslednju Veljovića, u kojoj se veoma jasno označava pravoslavni narod kao neprijateljski, dovodi u vezu sa četnicima i istima se šalju prijetnje. To isto su radili zadnjih 30 godina, samo su mijenjali žrtve. Nema ođe ljeba vjeruj mi. K a t a s t r o f a.

  12. The Following User Says Thank You to Director For This Useful Post:


  13. #61
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    izvinite ali samo muslimani sa sjevera i to ne svaki se izjasnjavaju ko bosnjaci, muslimani sa primorja i iz centralnog dijela crne gore ne izjasnjavaju se tako

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  14. #62
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Ali čemu to sve? Neka se svako izjašnjava onako kako se osjeća i želi. Poenta je to prihvatiti i ne dozvoliti da to osjećanje vam drugi oblikuju na način da se ispoljava mržnja prema različitostima i da se ne čini ništa prema drugima što ne bi željeli da se vama čini. Ako u 21 vijeku ne mogu ljudi da poštuju drugu vjeru, drugu nacionalnost, drugačije razmišljanje, već da se ono napada, da se stalno podržavaju podjele, ta agonija nikada neće prestati.

  15. #63
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    @opmne

    Kako možeš potražiti zaštitu time što ćeš se izjasniti kao bošnjak? Ja veću glupost nisam čuo. Izjašnjavanje Bošnjak je težnja za svrstavanjem u neku grupu.

  16. #64
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    bosnjak je bosanski musliman jel tako

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  17. #65
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    @opmne

    Kako možeš potražiti zaštitu time što ćeš se izjasniti kao bošnjak? Ja veću glupost nisam čuo. Izjašnjavanje Bošnjak je težnja za svrstavanjem u neku grupu.
    Tako sto ce ih Bosna prihvatiti kao maticna drzava i pruziti im zastitu u slucaju da budu ugrozeni, kad imamo Srbe i Hrvate, zasto ne bi imali i Bosnjake, dps se potrudio da svi strahuju od tvorevine i da je niko ne dozivljava kao svoju.

  18. The Following User Says Thank You to opmne For This Useful Post:


  19. #66
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    bosnjak je bosanski musliman jel tako

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Bosnjaci su nekada davno bili svi, onda su samo muslimani ostali da se izjasnjavaju Bosnjacima. Mislim da je tako, nijesam siguran.

  20. #67
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    da to nije od bogumila koju su presli u islam i postali bosnjaci ?

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  21. #68
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Moje je mishljenje,a mozda grijeshim,da je Boshnjake neko nauchio da se odjednom zovu Boshnjaci...partije,privilegije,itd. jer ako se zovu Crnogorcima islamske vjere onda nishta od pozicije,krenulo je sa sjevera,podrzao ih jedan nazovi vidjeni moj rodjak,svi smo mu se chudili,ali jbg...para je chudo najvece,vece od toga je samo moć dobijena politikom.
    P.S.Neka mi ne zamjere pripadnici koji se tako izjashnjavaju,imaju pravo kako hoce da se izjasne,ja bih konkrento nocas pristao da budem Trinidadjanin samo da odem shto dalje od ove p. m.
    ...

  22. The Following User Says Thank You to AL no1 For This Useful Post:


  23. #69
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    od sad sam katunjanin nisam crnogorac

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  24. #70
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Bosnjaci su nekada davno bili svi, onda su samo muslimani ostali da se izjasnjavaju Bosnjacima. Mislim da je tako, nijesam siguran.
    U nacionalnom smislu niko se nije izjašnjavao Bošnjakom do 1992/93 godine.

    Današnji Bošnjaci/Muslimani nisu imali neki svoj nacionalni pokret u XIX veku. Njih to nacionalno prosvetiteljstvo koje je zahvatilo Evropu nakon Francuske revolucije, nije baš interesovalo.
    Što je razumljivo, jer su oni Osmansko carstvo smatrali svojim, pa su neki projekti nacionalnog oslobodjenja i prosvetiteljstva bili izlišni.

    Može se doduše u nekim starijim dokumentima naći pojam Bošnjak, ali kao arhaični izraz za Bosanca.

  25. #71
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    U nacionalnom smislu niko se nije izjašnjavao Bošnjakom do 1992/93 godine.

    Današnji Bošnjaci/Muslimani nisu imali neki svoj nacionalni pokret u XIX veku. Njih to nacionalno prosvetiteljstvo koje je zahvatilo Evropu nakon Francuske revolucije, nije baš interesovalo.
    Što je razumljivo, jer su oni Osmansko carstvo smatrali svojim, pa su neki projekti nacionalnog oslobodjenja i prosvetiteljstva bili izlišni.

    Može se doduše u nekim starijim dokumentima naći pojam Bošnjak, ali kao arhaični izraz za Bosanca.
    U Evropi su se nacije formirale u 19. vijeku, odje se uvijek kasnilo za Evropom u svemu.

  26. #72
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    U Evropi su se nacije formirale u 19. vijeku, odje se uvijek kasnilo za Evropom u svemu.
    Nije se kasnilo. I ovde se krenulo sa nacionalnim projektima početkom XIX veka.
    Bio je srpski nacionalni okret, začet ustancima, pa Vuk Karadžić, srpski rečnik, gramatika, Srbi svi u svuda, Načertanije...Iz Zagreba su Gaj i Mažuranić vodili Ilirski pokret.
    U Crnoj Gori je Njegoš počeo pisati...i tako.
    Last edited by Dača; 21-06-20 at 21:13.

  27. #73
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    По попису из 2003 Муслимана је било 24.625 (3,97%) а Бошњака 48.184 (7,77%)
    По попису из 2011 Муслимана 20.537 (3,31%) је било а Бошњака 53.605 (8,65%)
    Дакле тренутно стање је да је однос између Бошњака и Муслимана 2.5:1


    Имате добре мапе на википедији гдје се види ко се гдје навише налази, очекивано бошњаци већина у Рожајама, Плаву, Петњици и Бијелом Пољу, док су Муслимани углавном у Бару, Подгорици, Пљевљима итд.

    Видјећемо какви су резултати пописа следеће године. Можда се и може наслутити неки тренд, дијељења идентитета цг словенских муслимана, један твдри национални (копирање српског и хрватског) - бошњачки; један традиционални и из којег се прелазило у друга два (муслимански); и један новији (грађански) црногорски (по попису из 2011. 12000 црнгораца је исламске вјероисповјести).
    Last edited by Mstislav; 22-06-20 at 13:19.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  28. #74
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    meni bi se kum musliman koji je starevinom iz bara uvrijedio da ga neko prozove bosnjakom

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  29. #75
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    119
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Bosnjaci su sekta. Interesna grupacija. Imam jednog kolegu bio u dps 15 godina, sad presao u BS, zbog posla... nema pojma o vjeri Islama a svaka treca rijec mu je selamu alejkum.


    Toliko o njima.

Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ajnštajn je bio musliman
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 48
    Last Post: 06-06-10, 17:43
  2. Nevjerovatno! Još jedno rušenje u Nikšiću..
    By balthazaar in forum Centralni
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-09, 20:14
  3. Replies: 12
    Last Post: 27-11-07, 09:32
  4. Bosanski musliman jedan od terorista u Madridu?
    By Kontrolor in forum Politika generalno
    Replies: 15
    Last Post: 09-04-04, 23:22

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •