Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 116

Thread: Plaćanje računa - pitanja i odgovori

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default Plaćanje računa - pitanja i odgovori

    Narod ovih krajeva nije prepoznat kao neko ko adekvatno brine o svom novcu. I koliko ga nešto košta. Navike se lako stiču, ali se teško istih odričemo. Istraživanja kažu da bi nešto radio sa navikom treba 21 dan konstantno da se radi. Do pojave pandemije COVID-19 nije se previse razmišljalo o plaćanju računa osim starim dobrim metodama: pošta, polosvnice EPCG, T-Com, Mtel, Telenor i sl.
    Od vremena pandemije dio naroda se počeo interesovati kako da plati račun a da ne ide do pošte ili poslovnica.
    Započeću ovu temu pa ćemo je vremenom dopunjavati. Kako najjeftinije i najbrže platiti račune u CG? Post nije nikakvo reklamirajne niti propagiranje nekih usluga, firmi i slično. Više je neki pokušaj da se široke narodne mase digitalno opismene u pogledu polaćanja računa, jer se svaki put čudu ne mogu načudit kad vidim redove u Poštu.

    Pa da krenemo - univerzalno rješenje prilično lako za korišćenje - Ditigalni kiosk. Dostupna za android i iOS paltformu predstavlja najjednostavnije rješenje za plaćanje računa. Dovoljno je posjedovanje debitne ili kreditne kartice. Istu možete da memorišete i koristite opet kao predefinisanu. Aplikacija bilježi istoriju transakcija tako da ih možete exportovati u PDF. Interesantna opcija je i skeniraj i plati koja omogućava skeniranje QR koda sa računa i aplikacija sama sve upuni. Fali samo OCR skeniranje da sve bude kompletno
    Po meni je ovo možda i najbolji način plaćanja trenutno dostupan. Sto je najvaznije besplatan je.

    Još jedno univerzalno rješenje, ali ne i bez provizija nudi Pošta CG. Link

    1. EPCG - Na web sajtu Elektroprivrede od prije par dana je moguće platiti račun bez provizije. Link
    2. Telamach je takođe omogućio plaćanje računa online. Morate se registrovati na Moj Temelach portal. Link
    3. Telekom - Putem Telekom ME aplikacije dostupne za Android i iOS platforme možete platiti račune bez provizije.
    4. Telenor - Putem Moj Telenor aplikacije dostupne za Android i iOS platforme možete platiti račune bez provizije.
    5. Mtel - na web stranici možete platiti račune bez provizije. Link.
    6. Vodovod Podgorica - na linku ukucate svoju šifru potrošača i dalje vas web stranica vodi ka stanju na računu i nudi opciju plaćanja.
    7. Cistoca Podgorica na linku ukucate svoju šifru potrošača i dalje vas web stranica vodi ka stanju na računu i nudi opciju plaćanja.

    Većina banaka nudi i usluge E-bank i m-banking pa ko što više preferira. U aplikacijama možete da napravite šablone za plaćanja i da iz svog doma platite sve račune uz provizije koje su manje od onih koje plaćate na šalterima banaka i Pošta (npr plaćanje poreza za nepokretnosti). Samo je potrebno da promijenit iznos a šablon je zapamtio broj žiro računa kao i poziv na broj za knjiženje.

    Domaćinstvo u prosjeku ima 5 računa za plaćanje. Minimalna naknada u Pošti ili Bankama je 40 centi. Za mjesec ušteda je 2 eura a za godinu 24 eura. Dovoljno za jedan račun za kablovsku za mjesec, ili voda i smece zajedno.
    I sve to bez čekanja u red.

    Vjerovatno sam zaboravio neke račune, slobodno dopišite, a ja ću u prvi post dodavati radi preglednosti.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  2. The Following 6 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,449
    Thanks Thanks Given 
    1,906
    Thanks Thanks Received 
    5,140
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    E banking koristim još od kad se prvi put pojavio, priznajem da ne volim ove opcije plaćanja na satovima, bez obzira na to što su besplatne više volim da to odradim preko banke.

  4. #3
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Jeste skuplje tih evro dva ali uvjek sam za elektronsko preko banke . Placam godinama preko Nlb i zaista zadovoljan . 1,60 evra je usluga plus 35 centi za transakciju ( godisnje bar pola imaju bez toga trenutno zbog korone ) .
    Zasto preko banke a ne direkno ? Prvo sve mi je na jednom mjestu drugo vaznije da uvjek mogu izvaditi dokaz da je nesto placeno . Iskustvo sa telekomom gdje su tvdrili da sam broj za magentu uveo dva mjeseca kasnije ( o raskidu se radilo ) fino otisao do banke i izvadio listing placanja prema njima . I zamislite dva j po mjeseca sam placao cak i znao broj koji ce mi uvesti nego sto su oni tvrdili .
    Za BD ima sve vec predefinisano i ne pamtim kada sam do banke otisao .

  5. The Following User Says Thank You to brodomaketar For This Useful Post:


  6. #4
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,048
    Thanks Thanks Given 
    325
    Thanks Thanks Received 
    327
    Thanked in
    175 Posts

    Default

    @hercules js ne mogu na Moj Telenor app da nađem tu opciju za plaćanje računa.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

  7. #5
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,575
    Thanks Thanks Given 
    10,455
    Thanks Thanks Received 
    4,984
    Thanked in
    2,317 Posts

    Default

    U vezi navike i sticanja istih,evo moj primjerlatio preko sajta EPCG račun 28.(četvrtak,taj mjesec imao 31 dan).Nije proknjiženo.Imam dokaz o uplati(listing od banke i povratni mail od EPCG koji mi je stigao pola minuta poslije uplate).
    Ispao iz Zlatnog tima,što na nivou godine mi bude oko 40-tak € uštede.Sad ću vjerovatno morati 21 dan da obilazim šaltere EPCG da vratim taj status jer ga nisam izgubio mojom ni krivicom moje banke.Nakon 21 dan konstantnog obilaska šaltera nadam se da će EPCG steći tu naviku,kako @hercules spomenu .
    PS:Sjetih se situacije kad su Izetu unuk i snaha objašnjavali kako da upiše Džebru elektronski,bez čekanja u red,i da mu za to ne treba više od ˝h.On pošao direktno u vrtić i upisao ga za 2min jer više nema redova(svi prešli na e-upis)

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  8. #6
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    457
    Thanks Thanks Received 
    226
    Thanked in
    127 Posts

    Default

    @joni

    Ja sam isto greskom ispala iz Zlatnog tima (placala za dva brojila racune preko ebankinga i nekako obje uplate odu za isto brojilo). Zvala sam call centar, oni mi dali mejl gdje sam poslala objasnjenje i trazila povratak u zlatni tim. Posle 10ak dana su mi odgovorili (plus poslali odgovor postom (?)) i vratili me u tim.

    Tako da, ako su na moj zahtjev odgovorili pozitivno (a realno je moja greska bila, ne njihova), i na tvoj ce sigurno.
    Last edited by Tonya; 14-06-20 at 14:21.

  9. The Following User Says Thank You to Tonya For This Useful Post:


  10. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the Genius View Post
    @hercules js ne mogu na Moj Telenor app da nađem tu opciju za plaćanje računa.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
    Cudno. Procitah da ima na sajtu ali ocigledno sam masio.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  11. #8
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    208
    Thanks Thanks Given 
    240
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    45 Posts

    Default

    Ima li dje ulaz da se plati? Jedino mi je ti ostalo, a ne daje mi se za ebanking

    Sent from my Redmi 5 using Tapatalk

  12. #9
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    218
    Thanks Thanks Given 
    311
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    27 Posts

    Default

    Svaka preporuka za Digitalni kiosk.
    U doba korone sam ovdje na forumu prvi put pročitao preporuku za tu aplikaciju i od tada samo preko nje plaćam račune.. Vrhunska aplikacija. Izuzmimo to koliko prekraćuje vrijeme nego što nema provizije tako da je e-banking aplikaciju bar što se računa tiče kod mene bacila u drugi plan.

  13. #10
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    785
    Thanks Thanks Given 
    33
    Thanks Thanks Received 
    119
    Thanked in
    67 Posts

    Default

    Mene samo brine sigurnost podataka i kartice preko Digitalnog kioska. Ne kažem da je rizično, samo se sa e - bankingom osjećam sigurnije.

  14. #11
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Bar
    Posts
    735
    Thanks Thanks Given 
    92
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Ja sve račune plaćam preko mPremium aplikacije.

  15. #12
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1,456
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    27
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Clubbin' View Post
    Mene samo brine sigurnost podataka i kartice preko Digitalnog kioska.
    Bezbjednost na prvom mjestu
    Aplikaciju je razvila kompanija 2BI poštujući najstrožije kriterijume bezbjednosti elektronskih transakcija, a uz punu podršku partnera: CKB banke i Mastercard.
    ,,Sigurnost podataka je od izuzetne važnosti, pa zato Digitalni kiosk brine u potpunosti o zaštiti korisnikovih podataka. Podaci se čuvaju isključivo na samom uređaju, u zaštićenoj lokalnoj bazi, dok smo cjelokupan proces izvršavanja platnih transakcija uskladili sa najvišim PCI DSS standardima”, naglašavaju iz kompanije 2BI.

  16. #13
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1,456
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    27
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    NAJAVLJUJEMO! Ako ste klijent NLB Banke i imate NLB Visa karticu – Visa Debit (Visa Electron, Visa Jeans), Visa Libero, Visa Classing Revolving, Visa Gold – iskoristite mogućnost da račun za struju platite 5% jeftinije na sajtu Elektroprivreda Crne Gore: www.racun.epcg.com/placanje-racuna ✔️ *Akcija važi za plaćanja na sajtu obavljena od 15. do 20. juna!

  17. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the Genius View Post
    @hercules js ne mogu na Moj Telenor app da nađem tu opciju za plaćanje računa.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
    Evo su omogućili kroz aplikaciju plaćanje računa.
    https://www.vijesti.me/vijesti/tehno...-bez-provizije
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  18. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Da stavim i ovdje.

    https://www.epcg.com/media-centar/sa...4-eura-u-plusu

    Za kupce koji tokom jula Mastercard® karticom plate majski ili junski račun putem portala EPCG, kompanija Mastercard izvršiće doplatu u iznosu od 4 eura po osnovu utrošene električne energije.
    Last edited by hercules; 08-07-20 at 22:41.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  19. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  20. #16
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    912
    Thanks Thanks Given 
    1,398
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by aigokeros View Post
    Bezbjednost na prvom mjestu
    Aplikaciju je razvila kompanija 2BI poštujući najstrožije kriterijume bezbjednosti elektronskih transakcija, a uz punu podršku partnera: CKB banke i Mastercard.
    ,,Sigurnost podataka je od izuzetne važnosti, pa zato Digitalni kiosk brine u potpunosti o zaštiti korisnikovih podataka. Podaci se čuvaju isključivo na samom uređaju, u zaštićenoj lokalnoj bazi, dok smo cjelokupan proces izvršavanja platnih transakcija uskladili sa najvišim PCI DSS standardima”, naglašavaju iz kompanije 2BI.
    Pamte sve informacije o kartici lokalno u memoriji telefona, čak i cvc. To niko ne radi sem ako ne postoji token, a oni to ne rade već bukvalno pamte podatke u telefon. Šta to znači, bilo koja druga aplikacija, neki File Explorer koji ima storage permission ima i pristup svim lokalnim fajlovima. To znači sa može proći i kroz fajl koji oni čuvaju lokalno. Oni se vade tim da postoji enkripcija podataka ključem, što je veoma pogrešan pristup.

    Kod nas još ne postoje zakoni koji traže da se odradi sigurnosno testiranje aplikacija, ovo svaki laik može vidjeti da je ovo što rade glupost.

    Koristite aplikaciju, plaćanje je sigurno skroz, ali nemojte čuvati kartice.

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  21. #17
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    912
    Thanks Thanks Given 
    1,398
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    I još jedna stvar, koristite linkove koje je Herkules predložio umjesto ebankinga/mbanking, to vam je nekih 2€ uštede mjesečno

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  22. The Following User Says Thank You to johninum For This Useful Post:


  23. #18
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,449
    Thanks Thanks Given 
    1,906
    Thanks Thanks Received 
    5,140
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    CKB je uvela slanje lozinke na telefon prilikom plaćanja karticom što je odlična stvar.

  24. #19
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    912
    Thanks Thanks Given 
    1,398
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    CKB je uvela slanje lozinke na telefon prilikom plaćanja karticom što je odlična stvar.
    Tek sad? Erste ima to već godinama

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  25. #20
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,449
    Thanks Thanks Given 
    1,906
    Thanks Thanks Received 
    5,140
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    Tek prije neki dan, bar meni

  26. #21
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,933
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    907
    Thanked in
    481 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Koliko je sigurno placanje preko epcg portala i koje zastite su koristene znamo li?

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  27. #22
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Znam da preko nlb poruka za plaćanje karticom stiže kao dio 3D Secure opcije, ali ona važi samo ako i sajt podržava 3D Secure. Kad kupujem preko aliexpressa nema poruke, a preko ebaya je ima. Pri čemu je ckb još i procesor po PCI DSS standardu što znači da imaju masu više obaveza u pogledu sigurnosti u odnosu na druge banke.

  28. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    Koliko je sigurno placanje preko epcg portala i koje zastite su koristene znamo li?

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    Ide preko CKB portala. Meni je trazio 3d secure jer banka to podrzava.

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  29. #24
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    912
    Thanks Thanks Given 
    1,398
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Znam da preko nlb poruka za plaćanje karticom stiže kao dio 3D Secure opcije, ali ona važi samo ako i sajt podržava 3D Secure. Kad kupujem preko aliexpressa nema poruke, a preko ebaya je ima. Pri čemu je ckb još i procesor po PCI DSS standardu što znači da imaju masu više obaveza u pogledu sigurnosti u odnosu na druge banke.
    Vjerovatno postoje neki standardi čuvanja podataka za koje ti be treba 3d secure pa AlExp ne traži. Mada nisam siguran, ali mislim da prvi put mora tražiti, nakon toga ne

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  30. #25
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    785
    Thanks Thanks Given 
    33
    Thanks Thanks Received 
    119
    Thanked in
    67 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johninum View Post
    Pamte sve informacije o kartici lokalno u memoriji telefona, čak i cvc. To niko ne radi sem ako ne postoji token, a oni to ne rade već bukvalno pamte podatke u telefon. Šta to znači, bilo koja druga aplikacija, neki File Explorer koji ima storage permission ima i pristup svim lokalnim fajlovima. To znači sa može proći i kroz fajl koji oni čuvaju lokalno. Oni se vade tim da postoji enkripcija podataka ključem, što je veoma pogrešan pristup.

    Kod nas još ne postoje zakoni koji traže da se odradi sigurnosno testiranje aplikacija, ovo svaki laik može vidjeti da je ovo što rade glupost.

    Koristite aplikaciju, plaćanje je sigurno skroz, ali nemojte čuvati kartice.
    Eh, ovo je 50% vrijednosti aplikacije.

    Zato više volim e - banking, bar pretpostavljam da je sigurno.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 75
    Last Post: 05-07-18, 17:22
  2. Kupujem lap top do 300 eura, plaćanje preko računa
    By sen in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 0
    Last Post: 02-06-16, 11:43
  3. Online plaćanje u Crnoj Gori
    By Bandzy in forum Ekonomija
    Replies: 9
    Last Post: 05-05-13, 15:42
  4. Prodajem polaganje Auto škola Laguna - plaćanje na 6 mjesečnih rata!!!
    By AnimAl in forum Vozila i oprema
    Replies: 102
    Last Post: 24-05-12, 11:20
  5. Plaćanje preko PayPal-a
    By Blazeme in forum Internet
    Replies: 211
    Last Post: 21-03-12, 19:18

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •