Page 11 of 487 FirstFirst ... 7891011121314152161111 ... LastLast
Results 251 to 275 of 12160

Thread: Parlamentarni izbori 2020

  1. #251
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    A hvala Bogu, toliko nam je jasno. Pitam za slucaj kad obje predju tu cifru.

    Sto se tice toga kako pripadnici manjinskih naroda u gradjanskim partijama ne zastupaju interese svojih naroda.. nemoj, brate. Ovo je Crna Gora, znamo se toliko. I te kako se zastupa. Sto se tice Srba u redovima DPS-a u parlamentu.. ja bih volio da znam koji su to. I stvarno ne bih da ponavljam 100 puta kako se uvijek manjine mogu udruziti u jednu jaku partiju. Sto je tu problem?

    I na kraju krajeva, zasto toliko insistirate na nacionalnim partijama/programima? Ovo je gradjanska drzava i apsolutno je deplasirano forsirati tu pricu o pravima ovih i onih. Svi smo isti, jbt? Kakva je to prica?
    По мени, требала би ући она која оствари више гласова, чак и да обје пређу цензус. Вулфи можда боље зна.

    Заступају и грађанске партије интересе неких народа.
    Али припадници мањина (један дио) желе да их заступају националне странке.
    То је легитимно право, макар ја тако мислим. Националне странке заступају ставове својих народа како их оне виде. Ако привуку гласаче (као што привлаче) та прича пије воду.
    Наравно да се мањине могу удружити у једн странку и гурати своју причу, тако је ваљда и лсцг функционисао, мањине и даље гласају грађанске странке, само један дио њих гласа и стриктно националне.
    Ако имамо случајеве и у европи да мањинске странке нису забрањене, и да им је цензус за изборе смањен, а ми тежимо европи.....
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  2. #252
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,722
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Zar ja upravo ne objasnih da to nije tacno da ne bi mogli da udju u parlament? I te kako bi mogli, na vise nacina, da se ne ponavljam.

    Sto se dzedaja tice i toga kako bi se brojkama sa izbora mogli smatrati nacionalnom manjinom, mislim da se to ipak definise Zakonom o manjinskim pravima i slobodama, a ne cisto ciframa sa izbora. Zakon propisuje koji su narodi manjinski.

    I ne shvatih to u vezi vise manjinskih partija iz istog korpusa. Koja ima primat u pogledu manjinskog cenzusa? Ili imaju obje pravo?
    Da, ali da bi se mogao proglasiti nacionalnom manjinom prvi uslov je da na popisu bude preko 1.000 pripadnika te manjine (tako da ideja o dzedajima otpada). Lično mislim da taj zakon nije ispravan (ipak se, kao, furamo na neku građansku državu), ali je takav kakav jeste i formalno omogućava da se čuje glas manjina u parlamentu.
    Da, obije imaju pravo da učestvuju, ali i za te manjinske takođe postoje cenzusi, recimo BS je ušla u parlament bez manjinskog cenzusa, a BZS nije i pored manjinskog cenzusa (obije stranke su predstavljale bošnjake)

  3. #253
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Није ни дпс луд, када су измијенили закон за мањине, укинули су албанцима њихова 4 загарантована мјеста, тако да се стање са мањинским странкама уствари није ни промијенило у парламенту, скоро 15 година, и даље имају 4 посланика, само сад умјесто 4 албанска представника, имамо 2 бошњака (изабрани без мањинског цензуса), 1 хрвата и 1 албанца.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  4. #254
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    904
    Thanks Thanks Given 
    167
    Thanks Thanks Received 
    289
    Thanked in
    140 Posts

    Default

    Evo čisto radi preciznosti:

    Član 94

    U raspodjeli mandata učestvuju izborne liste koje su dobile najmanje 3% od ukupnog broja važećih glasova u izbornoj jedinici.

    Izuzetno od stava 1 ovog člana:

    1) izborne liste za izbor poslanika pripadnika određenog manjinskog naroda ili manjinske nacionalne zajednice, naznačenog u izbornoj prijavi ili nazivu izborne liste, u slučaju da ni jedna od njih ne ispuni uslov iz stava 1 ovog člana, a pojedinačno dobiju najmanje 0,7% važećih glasova, stiču pravo na učešće u raspodjeli mandata kao jedna - zbirna izborna lista sa ukupno dobijenim brojem važećih glasova, s tim što će se za obračun mandata priznavati zbrajanje koje obezbjeđuje osvajanje do tri mandata;

    2) u slučaju da ni jedna od izbornih lista za izbor poslanika pripadnika hrvatskog naroda u Crnoj Gori ne ispuni uslove iz stava 1 ovog člana i tačke 1 ovog stava, najuspješnija od njih, sa najmanje 0,35% važećih glasova stiče pravo na jedan poslanički mandat.

    3) izborne liste za izbor odbornika pripadnika određenog manjinskog naroda ili manjinske nacionalne zajednice, naznačenog u izbornoj prijavi ili nazivu izborne liste, u slučaju da ni jedna od nih ne ispuni uslov iz stava 1 ovog člana, stiču pravo na učešće u raspodjeli mandata pojedinačno, sa dobijenim brojem važećih glasova.

    Pravo iz stava 2 tačka 1 ovog člana koriste izborne liste pripadnika određenog - istog manjinskog naroda, odnosno određene - iste manjinske nacionalne zajednice, sa učešćem do 15% od ukupnog stanovništva u izbornoj jedinici, prema podacima sa posljednjeg popisa stanovništva.

    Pravo iz stava 2 tačka 3 ovog člana koriste izborne liste pripadnika određenog-istog manjinskog naroda, odnosno određene–iste manjinske nacionalne zajednice, sa učešćem do 15% od ukupnog stanovništva na državnom nivou i sa učešćem od 1,5% do 15% od ukupnog stanovništva na teritoriji opštine, Glavnog grada, odnosno Prijestonice, prema podacima sa posljednjeg popisa stanovništva.

    Učešće izborne liste pripadnika određenog manjinskog naroda ili manjinske nacionalne zajednice u predizbornoj koaliciji sa izbornim listama pripadnika drugog manjinskog naroda ili manjinske nacionalne zajednice ili izbornim listama političkih stranaka ili grupa građana koje ne koriste pravo iz stava 2 ovog člana ne isključuje drugim podnosiocima izbornih lista tog manjinskog naroda ili manjinske nacionalne zajednice pravo iz stava 2 ovog člana.
    Iako očigledno podložno zloupotrebi, ja apsolutno kapiram (pa i podržavam) postojanje nacionalnih partija, bar kao sigurnost da će se čuti glas manjina. E sad što je naša nevjerovatna sposobnost da u praksi korumpiramo i izopačimo i najbolje ciljeve, to je već problem druge prirode.
    Last edited by LostInHollywood; 23-06-20 at 18:36.

  5. #255
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Slijedeci izbori bi mogli biti interesantni. DPS je napravio dvije velike greske za relativno kratko vrijeme: Zakon o vjerama i "cirkus u Budvi". To bi moglo imati efekta na izbore. Moguce cak da to odluci izbore. Zasto su se ovakve greske desile? Po mojoj teoriji, kad je neka partija dugo na vlasti dodje do uvjerenja/zavaravanja da ce to vjecno da traje. Dok se jednog dana odjednom sve to urusi kao kula od karata. Uopste se ne bih iznenadio da ce se to desiti 30. avgusta.

    Poraz DPS-a bi bio znacajan korak za demokratiju u CG. Po prvi put bi se desila smjenjivost na izborima. Tek nakon toga bi se, eventualno, moglo govoriti o demokratizaciji Crne Gore.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  7. #256
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Koji izbori, kralju? Vidis li ti da ne postoji ni minimum minimuma uslova za ista posteno u ovoj zemlji, a kamoli za izbore. Opozicija da namakne 20 posto vise glasova od vladajucih, opet ce se neki drzavni udar desiti ili neki slican belaj. Jednostavno, to je borba shutog i rogatog.

    Odje jedino i samo ulica moze promijeniti stvari.


  8. #257
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Las Vegas
    Posts
    2,511
    Thanks Thanks Given 
    57
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    A stvarno ljudi jos misle da Dps moze panuti na izborima, hahaa

    A oni nocas da ih probudis u pola noci znaju koliko ce imati procenata, mogu kiksati u 1-2 posto, ali glavna projekcija je tu

  9. The Following User Says Thank You to Pterodaktil For This Useful Post:


  10. #258
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post

    Odje jedino i samo ulica moze promijeniti stvari.
    Ja o demokratizaciji, ti o ulici.

  11. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  12. #259
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,256
    Thanks Thanks Given 
    1,347
    Thanks Thanks Received 
    1,813
    Thanked in
    836 Posts

    Default

    Ustav me poznaje ulicu kao smjenu vlasti.
    Revolucija ne poznaje ustav.
    Kako pomiriti pojmove?

    Sent from my HD1903 using Tapatalk
    Those about to rock, we salute you!

  13. #260
    Join Date
    May 2011
    Location
    BP-PG-BR ♥ Montenegro ♥
    Posts
    6,795
    Thanks Thanks Given 
    828
    Thanks Thanks Received 
    784
    Thanked in
    529 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    Ustav me poznaje ulicu kao smjenu vlasti.
    Revolucija ne poznaje ustav.
    Kako pomiriti pojmove?

    Sent from my HD1903 using Tapatalk
    U CG će se smijeniti vlast tek kada se smijeni opozicija.

    Sent from my HTC U11 using Tapatalk
    Love, peace and respect.

  14. #261
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Ja govorim o smjenjivosti na izborima kao demokratskom iskoraku Crne Gore.

    Vi govorite o ulici.

    Govorimo o razlicitim stvarima.

    Ulicu smo imali. I vidjeli smo do cega je to dovelo. I tada su se lhudi zavaravali da je to demokratija. Nije.

  15. #262
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,256
    Thanks Thanks Given 
    1,347
    Thanks Thanks Received 
    1,813
    Thanked in
    836 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mneonly View Post
    U CG će se smijeniti vlast tek kada se smijeni opozicija.

    Sent from my HTC U11 using Tapatalk
    Iz tvog odgovora (koji, usput budi rečeno, nema veze sa postavljenim pitanjem) bi se dalo zaključiti da ti ne prija ni pozicija ni opozicija, što se dalje krši sa tvojim viđenjem stvari iz ranijih ti postova, a u direktnoj vezi sa opravdavanjem pozicionih postupaka.

    Sent from my HD1903 using Tapatalk
    Those about to rock, we salute you!

  16. #263
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,690
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    257 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ja sam misljenja da je najbitnije da napravimo promjenu. Ko god da dodje. Kad jednom napravimo promjenu, svaka sledeca ce lakse i brze ic'.
    Kako da neće. Evo imamo primjera, u Srbiji samo kad su Miloševića makli, sad je pjesma, npr sad Vučić samo što nije pao...

  17. #264
    Join Date
    May 2011
    Location
    BP-PG-BR ♥ Montenegro ♥
    Posts
    6,795
    Thanks Thanks Given 
    828
    Thanks Thanks Received 
    784
    Thanked in
    529 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    Iz tvog odgovora (koji, usput budi rečeno, nema veze sa postavljenim pitanjem) bi se dalo zaključiti da ti ne prija ni pozicija ni opozicija, što se dalje krši sa tvojim viđenjem stvari iz ranijih ti postova, a u direktnoj vezi sa opravdavanjem pozicionih postupaka.

    Sent from my HD1903 using Tapatalk
    Ima veze, kako nema. Proširi...
    Pošto vidiš da se sve krši, dobro si zaključio, da me ne interesuju ni jedni ni drugi.
    Pošto ovdje uglavnom analizu forumaša vršite politički, ne znači da su moji postovi politički. Život, praksa, realnost, ispravnost i slično utiču na moje viđenje stvari, a ne političke partije. Zato se to i tako vidi kod mojih postova jer se sve gleda kroz politiku pa nekad naginjem na jednu, a nekad na drugu stranu.
    Da i ostali gledaju životne stvari ovako, a ne kroz politiku siguran sam da bi pisali isto. A evo, hvala Bogu ima takvih ljudi ovdje na forumu.
    Nacionalističke partije i ping pong politike? No,no... Sa njima napretka nema.
    Neka je vječna!

    Sent from my HTC U11 using Tapatalk
    Love, peace and respect.

  18. #265
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno... View Post
    Kako da neće. Evo imamo primjera, u Srbiji samo kad su Miloševića makli, sad je pjesma, npr sad Vučić samo što nije pao...
    Pa ono jes'. Bilo bi toliko bolje da je Milosevic nastavio da vlada do danas. U ime stabilnosti.

  19. The Following User Says Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  20. #266
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,456
    Thanked in
    2,366 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ja govorim o smjenjivosti na izborima kao demokratskom iskoraku Crne Gore.

    Vi govorite o ulici.

    Govorimo o razlicitim stvarima.

    Ulicu smo imali. I vidjeli smo do cega je to dovelo. I tada su se lhudi zavaravali da je to demokratija. Nije.
    Jesmo, dovela je do ovoga sto sad imamo. Prije 30 godina

    Ja bi najvise volio da se na izborima moze smjenit' vlast ali ja nazalost to ne vidim kao opciju. Tj. ne u ovim uslovima gdje DPS zeli da dobije (vjerujem da nije daleko ni vrijeme kad ce se to promijenit' ali da ne idem presiroko) a ima podrsku 'zapada'.

    Quote Originally Posted by Nije bitno... View Post
    Kako da neće. Evo imamo primjera, u Srbiji samo kad su Miloševića makli, sad je pjesma, npr sad Vučić samo što nije pao...
    Pa dobro, nije da nije bilo nekih promjena. Sad je SNS zakucao sa svojom masinerijom, po uzoru na komsije (citaj: nas) i opet bi 90% njegovih glasaca glasalo bilo koju drugu partiju koja bi dosla na vlast. Nego je to sad d(r)uga prica.

    Validan je tvoj komentar ali ja ponavljam ono sto sam rekao i sto cu ponavljat' - najgore je ne uradit' nista, ne pokusat' promjenu ma kakva ona bila.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  21. #267
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Jesmo, dovela je do ovoga sto sad imamo. Prije 30 godina

    Ja bi najvise volio da se na izborima moze smjenit' vlast ali ja nazalost to ne vidim kao opciju. Tj. ne u ovim uslovima gdje DPS zeli da dobije (vjerujem da nije daleko ni vrijeme kad ce se to promijenit' ali da ne idem presiroko) a ima podrsku 'zapada'.
    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Istina je. Ali je i to produkt beskrajne, nesmjenjive autokratske vladavine.
    ''''''''''''''''''''
    Da odgovirim obojici (SKOJ-u sa teme o Budvi), jer je povezano.

    Prije svega, trenutna situacija je produkt nedostatka demokratskog kapaciteta kod samog naroda. Crna Gora nije Engleska, niti Francuska. Daleko smo i od Slovenije. Balkan, i to onaj najzadrtiji dio. Narodom je odje lako manipulisati, jos lakse (pot)kupiti. Korupcija i nemoral na svakom nivou. Nema tu materijala od kojeg se pravi demokratija. Tanko i nekvalitetno. Za demokratiju je potrebno vrijeme.

    Dilema koja se postavlja jeste ulica ili izbori? To je povezano s drugim pitanjem: Da li je glavni cilj smjena DPS-a ili demokratizacija zemlje? I jos jedno: Da li smjena DPS-a znaci demokratizaciju? "Moz' da bide al ne mora da znaci". Vidjeli smo do cega je dovela ulica prije 30 godina. Ko moze da garantuje da se ne bi nesto slicno desilo s novom "ulicom"? Sjasi Kurta da uzjase Murta. Smjena na izborima bi znacila demokratski, pa i civilizacijski iskorak Crne Gore. Ulica to nije. Ulica je dobra onom kome je smjena DPS-a glavni cilj. Ulica nosi brojne rizike. Uz nasilje i nerede, koji prate ulicu, postoji i rizik krvoprolica. Je li to prihvatljiva cijena?

    Kakve su sanse za smjenu na izborima? To zavisi dosta od opozicije. Moze li se napraviti koalicija za izbore? Nazalost, tu je problem. Nije sve do DPS-a i kradje i kupovine glasova. Dobar dio opozicije je u stalnom sukobu. Vaznije im je uci u Skupstinu i dobiti "dio kolaca", da budu "najjaca opoziciona stranka", nego srusiti vlast DPS-a.

    Kakve su sanse da Zapad moze pomoci pad DPS-a? Nikakve. Za njih je Djukanovic "faktor stabilnosti". To nema nikakve veze s demokratijom u Crnoj Gori, vec se radi o interesima Zapada.

    Da li, ipak, postoji sansa promjene na izborima? To je pitanje svih pitanja. Utisak je da se javljaju pukotine u sistemu DPS-a. Napravljene su dvije velike greske: Zakon o vjerama i "cirkus u Budvi". To bi trebalo "valorizovati" na izborima. Treba probati. Jedino tako se moze u necemu uspjeti.

  22. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  23. #268
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,496
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Treba probati na unaprijed pokradenim izborima...? Nikako, na takvim izborima se samo daje legitimitet novoj četvorogodišnjoj Vladi dps-a...

    Bez sređenog biračkog spiska i zakona, kao i oslobođenih institucija, nema uslova za regularne izbore... Kome ranije nije bilo jasno, u poslednje 4 godine je moralo postati, OKG je spremna na SVE, zarad očuvanja vlasti... Kad ovo rade u Bd, pomislite na šta su spremni na nivou cijele države (imali smo trailer tokom prošlih, pokradenih, izbora)... Mnogima od njih odavno nije u igri samo vlast, već život na slobodi, ako mislite da će dozvoliti da je izgube na "izborima", grdno se varate...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  24. #269
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Razumite jednu stvar, da oni ne misle gubiti izbore, u stvari za izbore ih i zabolje stojko, nego ne misle gubiti vlast. Njima gubitak izbora ne znaci gubitak vlasti, nece ljudi da im se oduzima ono sto su pokrali, nece da idu u zatvore, neki bi sigurno i glavom platili gubitak vlasti. Dokaz je Budva, ne daje se vlast tako kako vi mislite, eno ni stara vlast koja sad nema vecinu ne da vlast, zamislite samo kako bi to bilo na drzavnom nivou, ne bi me zacudilo da frontu i jos ponekima zabrane politicko djelovanje zbog sklonosti prema fasizmu ili ko zna cemu.
    Dobro je sto se ovo desava radi domacih zapadnjaka koji su odje godinama pricali zapad pomogao, zapad ce pomoci . . . evo vam sad zapada, kuvajte se u zapadnom loncu i budite srecni kad zapadna vlast malo podigne poklopac. Ovi sto vole srpstvo je i za njih dobro da se kuvaju, jer oni bi pristali da su gradjani treceg reda samo da ovo bude srpsko, pa neka vide kako je biti gradjanin treceg reda.
    Moguce da vi dosadih, uzivajte !

  25. #270
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    904
    Thanks Thanks Given 
    167
    Thanks Thanks Received 
    289
    Thanked in
    140 Posts

    Default

    Znači opcije su nam:
    - Izlaženje na unaprijed namještene izbore, i neka vjera u landslide pobjedu koja se ne može poreći
    - Mirni bojkot, što zasigurno znači simulaciju demokratije, 4 godine istog, samo ovaj put sa stopostotnom većinom skakavaca u Skupštini
    - "Aktivni" bojkot, što vrlo vjerovatno podrazumijeva neko nasilje i dodatno zaoštravanje, u vremenu đe je jedan policajac tehnološki nadmoćniji od sto protestanata

    Koliko god prva opcija bila malo vjerovatna, nije da se nisu dešavale politički neočekivane stvari u svijetu (poput Brexita i Trumpove pobjede), ili kod nas (pobjeda opozicije u Budvi na prošlim izborima). Druga opcija je, vjerujem da ćemo se svi složiti, potpuno besmislena. A treća, što se mene tiče, može biti samo Pirova pobjeda (pričajući o vrlo maloj šansi da se do bilo kakvog oblika "pobjede" i može doći) i apsolutno nisam spreman da se kockam životima sugrađana.
    Čak i kada bi tako nešto prošlo bez bilo čega ozbiljnijeg, vjerujem da bi se u međuvremenu stvari toliko zaoštrile, da bi neka nova vlast izabrana u takvom ambijentu bila slična ovoj sada, što naravno potpuno ruši svaki smisao.

    Ne bio nam u koži sa ovakvim izborom.
    Last edited by LostInHollywood; 26-06-20 at 07:25.

  26. #271
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Lako je reci "ulica". Ova vlast je vise puta pokazala "zube" prilikom nereda. Posjeduju i kontrolisu represivni mehanizam. I nece se libiti da ga (zlo)upotrijebe. Jer, znaju sto ih ceka u slucaju pada i "rumunskog scenarija". Mnogo je vjerovatnije da bi se to desilo u slucaju "ulice", nego izgubljenih izbora, jer u prvom slucaju imaju pokrice pred Zapadom - "drzavni udar". I samo treba kazati tu carobnu rijec "Rusija" da Zapad zazmuri.

    Ovima koji pozivaju na ulicu jedno pitanje: Da li ste spremni da prilozite zivot svojih najdrazih na oltar "ulice"? Ako nijeste, okacite tu pricu macku o rep.

    Lako je tudjim....gloginje mlatiti.
    Last edited by Ostoja; 26-06-20 at 07:28.

  27. The Following 4 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  28. #272
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,496
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Biti realan, ne znači nužno i pozivati na ulicu... Ja bih volio da, kao pojedini, vjerujem u bajke, jer smjena dps-a na izborima koje oni potpuno kontrolišu je upravo to BAJKA...

    Ovima koji pozivaju na izbore jedno pitanje: Koliko je diktatora smijenjeno na izborima...?
    #fakenews

  29. #273
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Ulica je, veli, kockanje sa zivotima. Ja nesto mislim da je veca kocka "zivjeti," pod ovakvom vlascu i da to u krajnjoj liniji odnese znatno vise zivota nego taj jedan dan revolucije. Kao i ovo sa koronom. Vele, kockanje sa zivotima je ako se ne zatvori zemlja, a posle svi skapirase da je ustvari to znatno veca kocka i da ce znatno vise zivota odnijeti nego jebena korona.
    Uostalom, ne mora ni biti sve tako krvavo. Koliko je stradalo ljudi u AB revoluciji? Koliko kad se rusio Slobo?


  30. #274
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    904
    Thanks Thanks Given 
    167
    Thanks Thanks Received 
    289
    Thanked in
    140 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Biti realan, ne znači nužno i pozivati na ulicu... Ja bih volio da, kao pojedini, vjerujem u bajke, jer smjena dps-a na izborima koje oni potpuno kontrolišu je upravo to BAJKA...

    Ovima koji pozivaju na izbore jedno pitanje: Koliko je diktatora smijenjeno na izborima...?
    Evo nešto što se rijetko dešava na Forumu, možda bude lijep presedan u iskrenosti.

    Uđoh na wikipediju da preciznije vidim definiciju diktature, očekujući da nađem pomoć u argumentima da nije fer porediti nas i "prave" diktature. Kada imam što i viđet', četiri uslova koja režim mora da ispunjava da bi bio smatran demokratskim:

    1. The chief executive must be chosen by popular election or by a body that was itself popularly elected.
    2. The legislature must be popularly elected.
    3. There must be more than one party competing in the elections.
    4. An alternation in power under electoral rules identical to the ones that brought the incumbent to office must have taken place.

    A malo niže, i spisak država sa procjenama režima. Crna Gora se smatra "civilnom diktaturom" zato što nije ispunjen zadnji uslov, a to imamo zajedničko sa uglavnom afričkim državama, i koliko mogu vidjeti, ni jednom evropskom.

    Takođe piše, da budem u potpunosti fer: Some regimes may meet the first three rules, but lack an alternation in power in its historical past; these regimes are classified as dictatorships because of cases where the incumbent only allows elections as long as they keep winning, and would refuse to step down if they lost. However, since they might also give up power willingly, the regime is marked with a type II value to signal potential classification errors where a democratic regime may be falsely classified as dictatorship.

    Izvor: https://en.wikipedia.org/wiki/Democr...atorship_Index

    Ali i dalje mi nije milo šta sam upravo naučio. Moram se ponoviti, ne bio nam u koži s izborom.
    Last edited by LostInHollywood; 26-06-20 at 07:57.

  31. The Following 2 Users Say Thank You to LostInHollywood For This Useful Post:


  32. #275
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,305
    Thanks Thanks Given 
    4,133
    Thanks Thanks Received 
    4,458
    Thanked in
    2,162 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Uostalom, ne mora ni biti sve tako krvavo. Koliko je stradalo ljudi u AB revoluciji? Koliko kad se rusio Slobo?
    Da li je bilo inkvizicije i osvete nakon AB revolucije ili 5og oktobra? Nesto se ne sjecam.

    Mada mozda si u pravu. U CG ipak para vlada a ne privrzenost nekoj ideologiji. Ko god od danasnjih politickih aktera da dodje na vlast bi istim intenzitetom lupezao ni godina ne bi proslo. Ne no su cisti i posteni. Da da.



    Sent from my SM-G981U using Tapatalk
    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

Page 11 of 487 FirstFirst ... 7891011121314152161111 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Parlamentarni izbori 2012
    By amnesiac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1578
    Last Post: 14-10-12, 10:51
  2. Parlamentarni izbori 2012
    By amnesiac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-12, 01:43
  3. prijevremeni parlamentarni izbori
    By bojankov in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-12, 10:48
  4. "Parlamentarni izbori 2007"
    By Kris in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 74
    Last Post: 21-05-07, 18:54

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •