Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 39

Thread: Potrosacki mentalitet

  1. #1
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default Potrosacki mentalitet

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ili zasto neko ne bi kupio neki skuplji artikal i ustedio npr elektricna cetkica za zube sa 50 na 40 eura.
    Ovo me podstaknu na pricu o potrosackom mentalitetu koji je itekako prisutan i kod nas, zavisno od platezne moci svakako.

    Znaci Milojko recimo 40-50 godina pere zube cetkicom od 80 centi i sad kad je popust od 20% razmislja da kupi elektricnu cetkicu od 50e jer ce je platit' 40e i tako ustedit' 10e iako u nijednom drugom scenariju ne bi uzeo ista drugo osim one njegove od 80 centi

    Zanimljiva je diskusija jer je ovo banalan primjer koji se moze prenijet' na skoro svaki popust gdje ljudi nerijetko kupuju stvari koje im i nisu potrebne ali posto je popust "aj da se ustedi" iako se NEPOTREBNO potrosi vise nego sto se planiralo.

    Potrosacki mentalitet je vise stvar "zapada", pretezno zbog vece platezne moci ali to ne znaci da i kod nas nije prisutan...

    Koji je procenat stvari koje kupujemo da su nam zaista potrebne a koliko stvari kupujemo iz nekih drugih razloga poput "velikog snizenja" iako nerijetko i ne znamo koja je bila cijena vec slijepo vjerujemo onome sto pise na naljepnici iako to moze da bude 100% laz?
    Last edited by Fidel Castro; 23-05-20 at 16:52.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Četkicu sam samo naveo kao banalan primjer, može se primijenit i na tećni sapun od 1e.

    A vezano za tvoj komentar o potrošačkom mentalitetu samo ću ti reći da su prije u razmaku od 30 godina različiti ekonomisti dobili Nobelove nagrade bazirane na istraživanjima da se ljudi prilikom kupovine ponašaju racionalno a drugi je ipak da ustanovio da se ponašamo iracionalno. Uglavnom mnogo radova na tu temu imaš
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  3. #3
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Četkicu sam samo naveo kao banalan primjer, može se primijenit i na tećni sapun od 1e.

    A vezano za tvoj komentar o potrošačkom mentalitetu samo ću ti reći da su prije u razmaku od 30 godina različiti ekonomisti dobili Nobelove nagrade bazirane na istraživanjima da se ljudi prilikom kupovine ponašaju racionalno a drugi je ipak da ustanovio da se ponašamo iracionalno. Uglavnom mnogo radova na tu temu imaš
    Ako nisi, pročitaj i ovo:



    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    The more things change, the more they stay the same.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to starwalker For This Useful Post:


  5. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    @starwalker još mi je neko preporučio, taman ću da je potražim.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  6. #5
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Spremamo li se da sjutra kupimo stvari u Voli-ju na popustu od 20% iako nam nisu vele potrebne ali popust je popust a ko zna kad ce opet nesto bit' na 20%?
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  7. #6
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Četkicu sam samo naveo kao banalan primjer, može se primijenit i na tećni sapun od 1e.

    A vezano za tvoj komentar o potrošačkom mentalitetu samo ću ti reći da su prije u razmaku od 30 godina različiti ekonomisti dobili Nobelove nagrade bazirane na istraživanjima da se ljudi prilikom kupovine ponašaju racionalno a drugi je ipak da ustanovio da se ponašamo iracionalno. Uglavnom mnogo radova na tu temu imaš
    Veliki broj kupovina je iracionalan, baziran na emociji, a ne na razumu. Marketar nam potrefi emociju i onda krece kupovina. Da bi opravdali sami sebi kupovinu, upalimo razum da je racionalizuje.

    Imao sam srecu da ucim iz prve ruke od nekoliko magova prodaje, i kako gadjati ljudsku emociju sa proizvodom, a ne reklamirati je na nacin da pogadja razum. Emocija uvijek ide ispred razuma, takva nam je priroda. Makar kod vecine ljudi.
    Last edited by Mojsije; 25-05-20 at 17:53.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  9. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Znam znam. Učio o tome sad već davno.
    Za sebe mogu reć da nekako uspijevam da izguram razum u prvi plan kad donosim odluke o potrošnji. Za neke veće trgovine do sad makar jeste bio razum prvi. Koliko god volio tehniku, neću dat 1,000 za telefon jer je to m2 stana npr. Neki merak hoću priuštit, ali ne sa potpunim isključivanjem razuma.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  10. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  11. #8
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Znam znam. Učio o tome sad već davno.
    Za sebe mogu reć da nekako uspijevam da izguram razum u prvi plan kad donosim odluke o potrošnji. Za neke veće trgovine do sad makar jeste bio razum prvi. Koliko god volio tehniku, neću dat 1,000 za telefon jer je to m2 stana npr. Neki merak hoću priuštit, ali ne sa potpunim isključivanjem razuma.
    Imamo slično razmišljanje. Ne reagujem ishitreno, volim da odluka prenoći. Tome prethodi i detaljno istraživanje, analiza i poređenje. Nije mi žao potrošiti na stvari koje će imati dugoročnu upotrebu.
    The more things change, the more they stay the same.

  12. #9
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,910
    Thanks Thanks Given 
    1,345
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Kao naš narod, cim je akcija odmaaa...ima ljudi koji udju u radnju, Dobar dan, Dobar dan, sta vam je na akciji?

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  13. #10
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    S mnogo razlicitih profila ljudi sam imao iskustva na relaciji kompenzacija/kupoprodaja. I koliko god da su razliciti skoro svi zajedno prave (po mojem misljenju) jednu ogromnu gresku. Mnogo puta sam gleda kako ljudi(a neki i svjesno) idu u cisti gubitak koji je i vise nego ocigledan, samo zbog toga sto su hipnotisani onom "cijenom" koja u stvari i nje realna cijena "artikla". Prava cijena se nalazi u MOMENTU kad vam nesto treba, a ne na onojjjjj etiketi
    Aliiii..... psiha je cudo

  14. #11
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,332
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    543
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Procitajte " Misliti, brzo i sporo " pa cete vidjeti koliko ste "racionalni".
    Isto i "Uticaj"
    Last edited by Markys; 26-05-20 at 06:45.
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  15. The Following User Says Thank You to Markys For This Useful Post:


  16. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    S mnogo razlicitih profila ljudi sam imao iskustva na relaciji kompenzacija/kupoprodaja. I koliko god da su razliciti skoro svi zajedno prave (po mojem misljenju) jednu ogromnu gresku. Mnogo puta sam gleda kako ljudi(a neki i svjesno) idu u cisti gubitak koji je i vise nego ocigledan, samo zbog toga sto su hipnotisani onom "cijenom" koja u stvari i nje realna cijena "artikla". Prava cijena se nalazi u MOMENTU kad vam nesto treba, a ne na onojjjjj etiketi
    Aliiii..... psiha je cudo
    A ako je neko svjestan da će mu nešto trebati za (recimo) 3 mjeseca, i kupi to odmah za (recimo 30%)niže, kako bi to definisao?

    Cijena je specifična stvar, neko kaže da zavisi od toga koliko će neko ponuditi, neko koliko je druga strana spremna da plati, neko da zavisi od potrebe...


    Vjerovatno u knjigama piše dosta toga, ali je trgovina stvar kao zanat, ne možeš je iz knjige naučiti
    Dobar trgovac treba da ima senzibiliet i određenu dozu predatora. Sve ostalo je nebitno, jer se sadrži u ove dvije stvari.

    Tako da ukoliko je cijena niska proizvod se sam prodaje. Ukoliko je normalna iii visoka prodaje je prodavac



    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  17. #13
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Guanghzou, China
    Posts
    2,078
    Thanks Thanks Given 
    340
    Thanks Thanks Received 
    282
    Thanked in
    130 Posts

    Default

    Čovjek je na plaži prodavao papuče 3€ par i svako je išao da kupi one skuplje jer ove od 3€ "ne valjaju ništa" a skoro su iste kao one skupe samo što su one skupe markirane nekom popularnom robnom markom.
    Onda je stavio ovako "jedan par 5€ a ako uzmete dva para treći par dobijate gratis" i narod pohrlio da kupuje jer su inače tri para 15€ a sad kupe dva para za 10€ i jedne dobiju gratis.
    To su se okupljali, pa povedu druga/drugaricu pa podijele troškove a na kraju sve opet dođe na isto :-)

    Malo je to smiješno ali istinito, sad od jednom valjaju i ove što "ništa ne valjaju"
    This time next year we'll be millionaires

  18. #14
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    827
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    104 Posts

    Default

    Isto je ono tipa nesto kosta 8.00 sad je snizenje sad kosta 7.99 i odma se kupuje jer nije vise prva cifra 8 nego 7 ))

  19. #15
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Ljudi, ono što trgujemo u marketima je nešto što trošimo inače svakodnevno...recimo, meni danas nije bio neophodan deterdzent za mašinu za sudove, ali za 5 do 10 dana ce biti, jer su tablete pri kraju...danas sam kupila tablete, 100 kom. pakovanje koje i inae kupujem, umjesto za 9 ipo eura, za 7 ipo eura....izvinite, ali to je ušteda! Ista stvar sa raznim drugim artiklima....ja uvije kupujem po 10 kg brasna jer se uviejk mijesi ponesto i nemam naviku da kad mi padne napamet da nesto pravim da moram u prodavnicu....naprotiv, skoo pa nikad ne idem u market da kupim nešt sto mi baš treba da spremim rucak jer mi nedostaje to jedno....kad limun dodje na 2 kom, vec kupujem novih 5-6, kad brasno dodje na par kg, vec kupujem novih 10 kg i tako sve bukvalno. Mi tako živimo i danas sam uglavnom trgovala tako...nijesam kupila 10 l ulja, nego 2 litra, 2 kg secera koji bih i inače kupila ovih dana jer sam dosla na 1 kg i što da ne uštedim 20 eura na te ptrepštine, vegete i začine, pelate, tortije, maslac i sl stvari
    Eee ko voli plazmu (ja uvijek imam u kući barem pola kg plazme i isto toliko čokolade za kuvanje, plazma je u Idei 2.99 600 gr
    Last edited by zvoncica; 26-05-20 at 23:22.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  20. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Jedino što sam ja uzeo danas je mlijeko.
    30.tetrapaka je bilo po 1.39 ili 42e a sada je po 1.11 ili 33e.
    Za 2 minuta spakovao i izašao. Ovo mi traje oko 20 dana

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  21. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Spremamo li se da sjutra kupimo stvari u Voli-ju na popustu od 20% iako nam nisu vele potrebne ali popust je popust a ko zna kad ce opet nesto bit' na 20%?
    Ja sam bio popodne, a i moji su jutros trgovali. Red im je bio za nešto veću trgovinu, prvu od pandemije, pa su je odložili u subotu kad im rekoh da je sniženje u Voli najavljeno za danas.
    Cijene nijesu povećavane koliko sam primijetio. Ja sam kupio nešto skuplje artikle, i neka pića a ukupan popust oko 30€. Moji su imali oko 60€ popusta a otac je za te pare napunio rezervoar juče još.
    Nismo pravili nikakve zalihe za apokalipsu, samo redovna trgovina.
    Ovo je bila prilično OK ponuda i akcija.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  22. #18
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Ljudi, ono što trgujemo u marketima je nešto što trošimo inače svakodnevno...recimo, meni danas nije bio neophodan deterdzent za mašinu za sudove, ali za 5 do 10 dana ce biti, jer su tablete pri kraju...danas sam kupila tablete, 100 kom. pakovanje koje i inae kupujem, umjesto za 9 ipo eura, za 7 ipo eura....izvinite, ali to je ušteda! Ista stvar sa raznim drugim artiklima....ja uvije kupujem po 10 kg brasna jer se uviejk mijesi ponesto i nemam naviku da kad mi padne napamet da nesto pravim da moram u prodavnicu....naprotiv, skoo pa nikad ne idem u market da kupim nešt sto mi baš treba da spremim rucak jer mi nedostaje to jedno....kad limun dodje na 2 kom, vec kupujem novih 5-6, kad brasno dodje na par kg, vec kupujem novih 10 kg i tako sve bukvalno. Mi tako živimo i danas sam uglavnom trgovala tako...nijesam kupila 10 l ulja, nego 2 litra, 2 kg secera koji bih i inače kupila ovih dana jer sam dosla na 1 kg i što da ne uštedim 20 eura na te ptrepštine, vegete i začine, pelate, tortije, maslac i sl stvari
    Eee ko voli plazmu (ja uvijek imam u kući barem pola kg plazme i isto toliko čokolade za kuvanje, plazma je u Idei 2.99 600 gr
    To sto ti pricas nema nikakve veze sa temom

    Ocu da kazem da su to normalne stvari... sve i da kupis 50 rolni toalet papira nije strasno i nije predmet ove teme vec jednostavno malo veca kupovina radi vece ustede. Ali ce se taj toalet papir sigurno iskoristit' i nece se bacit'. Samo jedan primjer ali se moze prenijet' na sve ostale stvari u svakodnevnoj upotrebi.

    Ovdje, mislim, da pricam o o necem drugom - kupovinom nepotrebnih artikala samo zato sto su na nekom popustu. Izmedju ostalog, svakako jer tema moze biti i sira od toga kao recimo pomenuto "pogadjanje emocije", formiranje primamljivih cijena, laziranje visokih "starih cijena" i onda "veliki popust" sa "novom cijenom" itd. itd.

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Cijene nijesu povećavane koliko sam primijetio.
    ...
    Ovo je bila prilično OK ponuda i akcija.
    Milo mi je da nije bilo 'fora i fazona' vec regularne cijene sa znacajnim popustom od 20%.
    Last edited by Fidel Castro; 26-05-20 at 23:41.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  23. #19
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Ljudi, ono što trgujemo u marketima je nešto što trošimo inače svakodnevno...recimo, meni danas nije bio neophodan deterdzent za mašinu za sudove, ali za 5 do 10 dana ce biti, jer su tablete pri kraju...danas sam kupila tablete, 100 kom. pakovanje koje i inae kupujem, umjesto za 9 ipo eura, za 7 ipo eura....izvinite, ali to je ušteda! Ista stvar sa raznim drugim artiklima....ja uvije kupujem po 10 kg brasna jer se uviejk mijesi ponesto i nemam naviku da kad mi padne napamet da nesto pravim da moram u prodavnicu....naprotiv, skoo pa nikad ne idem u market da kupim nešt sto mi baš treba da spremim rucak jer mi nedostaje to jedno....kad limun dodje na 2 kom, vec kupujem novih 5-6, kad brasno dodje na par kg, vec kupujem novih 10 kg i tako sve bukvalno. Mi tako živimo i danas sam uglavnom trgovala tako...nijesam kupila 10 l ulja, nego 2 litra, 2 kg secera koji bih i inače kupila ovih dana jer sam dosla na 1 kg i što da ne uštedim 20 eura na te ptrepštine, vegete i začine, pelate, tortije, maslac i sl stvari
    Eee ko voli plazmu (ja uvijek imam u kući barem pola kg plazme i isto toliko čokolade za kuvanje, plazma je u Idei 2.99 600 gr
    Toliko je i u Naš Diskont, ja uzeh prije par dana. Ne mljevena, nego keks.
    Ja sam danas takodj ekupila sve što mi treba, neke kupovine za koje sam se nećkala danas uzeh

  24. #20
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    A ako je neko svjestan da će mu nešto trebati za (recimo) 3 mjeseca, i kupi to odmah za (recimo 30%)niže, kako bi to definisao?

    Cijena je specifična stvar, neko kaže da zavisi od toga koliko će neko ponuditi, neko koliko je druga strana spremna da plati, neko da zavisi od potrebe...


    Vjerovatno u knjigama piše dosta toga, ali je trgovina stvar kao zanat, ne možeš je iz knjige naučiti
    Dobar trgovac treba da ima senzibiliet i određenu dozu predatora. Sve ostalo je nebitno, jer se sadrži u ove dvije stvari.

    Tako da ukoliko je cijena niska proizvod se sam prodaje. Ukoliko je normalna iii visoka prodaje je prodavac



    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    Pazi.... ljudi(trgovci) SVJESNO ce u momentu propustiti ukazanu sansu da nesto prodaju i najcesce nece spustiti cijenu ispod one koja im garantuje "ocekivanu" zaradu CAKKK i ako su ogromne sanse da je nece ni prodati u dogledno vrijeme. A obicno je u pitanju neka zanemarljiva zarada??? Sto je (po meni) cisti gubitak. Opetttt s druge strane spremni su da odustanu od trgovine zbog opetttt neke "zanemarljivo" visocije cijene od one objektivne. A kad se uporedi ta razlika u cijeni sa onom POTREBOM za odredjenom stvari koja je vise neophodna nego sto je nepotrebna .......opet je u pitanju gubitak.
    Odnosno mnogo su bogatiji ljudi koji imaju manje ali vise trose od onih koji imaju mnogo ali malo trose.
    Svi smo mi razliciti, i ne znaci da sam ja u pravu...... ali ipakkkk misljenja sam da su trgovci koliko god bili uspjesni u svom "zanatu" jedna najsiromasnija sorta ljudi. A, zaisto sam ja jedan od onih koji najmanje imaju "sredstava" ali oni koji me znaju a ima ih na forum..... znaju da nijesam oskudijevaO ni u cemu sto mi se shcjelo

  25. #21
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    To sto ti pricas nema nikakve veze sa temom

    Ocu da kazem da su to normalne stvari... sve i da kupis 50 rolni toalet papira nije strasno i nije predmet ove teme vec jednostavno malo veca kupovina radi vece ustede. Ali ce se taj toalet papir sigurno iskoristit' i nece se bacit'. Samo jedan primjer ali se moze prenijet' na sve ostale stvari u svakodnevnoj upotrebi.

    Ovdje, mislim, da pricam o o necem drugom - kupovinom nepotrebnih artikala samo zato sto su na nekom popustu. Izmedju ostalog, svakako jer tema moze biti i sira od toga kao recimo pomenuto "pogadjanje emocije", formiranje primamljivih cijena, laziranje visokih "starih cijena" i onda "veliki popust" sa "novom cijenom" itd. itd.


    Milo mi je da nije bilo 'fora i fazona' vec regularne cijene sa znacajnim popustom od 20%.
    Znaš kako...isto je malo teško odrediti je li neko "podlegao" ili se prosto "redovno" ponaša, ali eto, ima sniženje pa što da ne....Mi smo generalno potrošačko društvo, i to nam postaje opšti obrazac ponašanja i življenja...i nijesmo krivi, podlegli smo...možemo da preživimo i bez mnogo čega što kupujemo, ali navikli smo, to nam je stanje uma, zato nam je i kultura i nauka na niskom nivou jer sve se može kupiti i platiti i sve ima svoju cijenu.
    Danas se sve gleda krpz novac i koliko god da se trudiš da ne budes dio toga, moraš jer nam je to način života....vjerujem da ni ti ne nosiš jednu majicu do je ne podereš pa je posle recikliraš i od nje napraviš neki novi korisni proizvod...Ne znam da li neko kupi baš nešto što mu ne treba baš zato što je jeftinije 30 ili 50 posto....ono što mi se sviđa iako mi nije baš neophodno, ali mi je skupo, pratim, gledam, često i negdje na stranu ako znam da je jeftinije sačekam da kupim po povoljnijoj cijeni...suština je da ja bez toga nečega i mogu i živim, i da ga ne nađem po za mene razumnoj cijeni, onda ga nikad ne bih ni kupila...zar to nije potrošački mentalitet? A opet, ja mislim da je to ok za ovo vrijeme u kome živimo. Šta hoću da kažem, da smo u današnje vrijeme svi potpali pod uticaj novca i svi imamo potrošački mentalitet, ali neki su i obrazovani i normalni i ipak poštuju i neke bolje vrijednosti. U svakom vremenu se odvaja žito od kukolja.
    A o lažiranju cijena i trgovačkim foricama ne razmišljam, ja nemam običaj da kupujem nesto preskupo, generalno, pa da me može previše zavrnuti, a ne pratim cijene iako znam slučajeve (moj rođak je htio da kupi jaknu u centar PG u Ulici Slobode u nekom butiku) da recimo jakna zimska košta mislim da je Replay u pitanju, 150 eura i pošto pored butika porlazi na putu d posla svakog dana, gledao je i pratio kad će akcije i NG popusti pa da je kupi....računao je na cijenu do 120 eura, 130 i pred Novu godinu najava sniženja i jakna odjednom to jutro košta 360 eura, na njoj piše da je snižena 50 posto i da joj je cijena snižena na 180...eto da nije bezecovao bas tu jaknu, ne bi pratio i pomislio bi da je stvarno snižena...ali šta mi tu možemo
    Last edited by zvoncica; 28-05-20 at 00:11.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  26. #22
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Znam znam. Učio o tome sad već davno.
    Za sebe mogu reć da nekako uspijevam da izguram razum u prvi plan kad donosim odluke o potrošnji. Za neke veće trgovine do sad makar jeste bio razum prvi. Koliko god volio tehniku, neću dat 1,000 za telefon jer je to m2 stana npr. Neki merak hoću priuštit, ali ne sa potpunim isključivanjem razuma.
    Ja sam minimalista po prirodi, pa mi je mozda bilo ilakse da sebe drzim u red po pitanju potrosnje na materijalne stvari.

    Danas je ispiranje mozga na svaki cosak sa reklamama, i zaista prosjecnoj osobi nije lako da drzi u novcanik to malo para sto ima. Pogotovo sto se sad sve na rate daje.

    Kako plara, a samim tim i diskrecioni dio dohotka raste, jos je teze odoljet iskusenjima kupovine materijalnih stvari. Ja sam to uspio kod sebe da uradim, jos i kod ljepse polovineda uspostavim

    Ono na sto ne stedim su putovanja i iskustva. Tu mi vjerovatno podne 80% ustedjevine. Prije cu kupit avio kartu no nove patike, mogu u stare iste po nekoliko godina

    Onou sto ulazemo nam i odredjuje sudbinu... Ali cemo morat da se okanemo materijalizma, ako mislimo srecni bit, a ne na pilule i soping ka ovi u usa.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  27. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Kažeš ispiranje mozga reklama i prva asocijacija mi je Top Shop i Delimano proizvodi od kojih mi se kosa na glavu diže.
    I dalje ne vjerujem da im toliko ljudi koji ono kupuju, jer ne b imali para da se toliko reklamiraju da narod ne kupuje.
    A taman sam počinuo od Kirby i Rainbow prezentacija kad je ova muka krenula. Jedno vrijeme one nismo mogli iz kuće izbačit, stalno su dolazili po preporukama drugih, napamet sam znao kako im idu prezentacije.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  28. #24
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Kažeš ispiranje mozga reklama i prva asocijacija mi je Top Shop i Delimano proizvodi od kojih mi se kosa na glavu diže..
    Top Shop veliš. E, ima još gore - Abela pharm pošast. Ne samo da se kosa diže od reklama za Afrilku šljivu, Zglobex, Tensilen, Flobijan... nego ti dođe da je počupaš zglave
    The more things change, the more they stay the same.

  29. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,304
    Thanks Thanks Given 
    4,132
    Thanks Thanks Received 
    4,458
    Thanked in
    2,162 Posts

    Default

    Evo drugi treci put citam Podgoricki mentalitet. kako sjebah vid aoooo

    Mada bi i takva tema mogla valjat. :mrgreen:
    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. mentalitet nas,prelijepi
    By ines in forum Sve i svašta
    Replies: 10
    Last Post: 20-03-04, 15:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •