Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 39 of 39

Thread: Potrosacki mentalitet

  1. #26
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,020
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,398
    Thanked in
    2,343 Posts

    Default

    Ne znam koliko ovo ima veze sa mentalitetom ili je vise sa debilizmom tih agenata prodaje ili kako se vec zovu te 'funkcije'....

    Znaci nelogicne, nesrazmjerne cijene za iste proizvode, u istoj prodavnici, zavisno od kolicine bilo da je jedan artikal razlicite tezine ili vise artikala u jednom pakovanju.

    Pominjah ranije neke konkretne primjere a nemam nikakve 'recent' (slabo idem u prodavnicu i minimalno se zadrzavam u istoj) ali evo sintetickih primjera...

    --- Jedna 'kesica' onih kokica za mikrotalasnu je 0.39e. A onda je pakovanje sa 3 ISTE 'kesice' 1.39e. Gdje je tu logika? Obicno pojedinacni artikli imaju visocije cijene nego da se pakovanje sa vise njih podjeli na broj pojedinacnih. Ili drugim rijecima, kad kupujete vise - imate i veci popust. Ali kod nas je redovno suprotna situacija - sto vise kupite, vise placate, NEPOTREBNO jer kupac moze da uzme 3 pojedinacne 'kesice' i da plati 1.17e a ne 1.39e za pakovanje od 3 kesice. Sa skupljim stvarima ova razlika zna da bude i znacajna sto se meni kosi sa logikom. Da li se i tu ide na 'naivnost kupca'? Ono kao... "kupac ce prije uzet' vise komada jer smatra da je veca usteda a nece imat' vremena (ili mozga) da racuna"?

    --- Primjer gramaze mi je jos nelogicniji. Znaci imate pakovanje kikirikija od 100gr koje kosta 0.69e. A onda imate ISTO pakovanje kikirikija, samo duplo vece gramaze koje kosta 1.49e. Pa cekajte... zar nije to suprotno logici? Uvijek je bolje uzimat' vise manjih pakovanja nego jedno veliko. Najprije zbog otvaranja, trajnosti i svjezine a onda i zbog 'convenience' (kako glupo zvuci 'pogodnost' u ovim slucajevima). Pored toga... cak i sa stanovista proizvodnje - vise kosta napraviti 2 pakovanja od 100gr nego jedno od 200gr. I po pitanju utrosene ambalaze i po pitanju vremena i svega ostalog.

    Ako ima neko ko se bavi prodajom, konkretno u (super)marketima pa da mi objasni ovaj fenomen koji je izgleda samo kod nas prisutan a ja ga godinama/decenijama ne mogu ukapirat'.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  2. #27
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    PG
    Posts
    948
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Jbt tako se gura proizvod koji hoćeš da se više proda. Na engl. tzv. anchoring.
    To je ono kad na sajtovima imaju 3 paketa i uvek se nešto najviše isplati onaj u sredini. Najveći je preskup, najmanji bi ti najviše valjao - ali mu je cijena previsoka u odnosu na srednji.
    Potrošiš malo više i uzmeš srednji - onaj koji je prodavac i htio da uzmeš.

    Tvoj primjer za kikiriki - pakovanje od 100g možda realno košta 50c max. Međutim, kad ga staviš na 69c i pored pakovanja od 200g/1,49e , onda ti se čini da si štediš kupovinom tog manjeg pakovanja. Možda uzmeš i preko 2 pakovanja, da više uštediš.

    Na kraju su svi srećni.

  3. #28
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,020
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,398
    Thanked in
    2,343 Posts

    Default

    Oces da kazes da u tom slucaju to pakovanje od 200gr/1.49e postoji samo da bi ja kupio to pakovanje od 100gr jer izgleda (ne izgleda nego jeste) bolji "deal"?

    Pa sve i da nema tog pakovanja od 200gr ja bi i dalje uzeo neko a ako nebi bilo izbora onda bi to opet bilo pakovanje od 100gr.

    U oba slucaja, pakovanje od 200gr ne bi uzimao jer nije isplativo kako god da pogledas.


    Ne znam... ovako iz ugla potrosaca mi uvijek obratno ima vise smisla - da su veca pakovanja (ili pakovanje od vise komada) uvijek jeftiniji jer je prodavcu cilj da proda sto vise. Cifre ce zavisiti od proizvoda do proizvoda ali recimo... (da lupim nesto):

    1 individualna kesica supe kosta 0.5e
    pakovanje od 5 (istih) kesica supe kosta 2e.

    E sad da li ce prodavac reklamirati to pakovanje kao "1 gratis" ili jednostavno ici na "popust od 50 centi ili 20%" je manje bitno.

    Ono sto je bitno je da ce mu konacni profit biti veci na 5 kesica (cak i kad jednu pokloni) nego na jednu kesicu.


    Ponavljam - ne bavim se trgovinom, samo pokusavam da ukapiram neke (meni) nelogicne stvari.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  4. #29
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    10
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Da li bi neko od vas bio ljubazan da mi preporuci neki naslov vezano za konzumerizam i potrosacki mentalitet? More na nasem ili engleskom

  5. #30
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Naš narod često i kad stoji finansijski bolje kupuje jeftinu robu, prije svega mislim na tehničku robu.
    Logika je otprilike da je bolje kupiti novi TV do 200eur sumnjive proizvodnje nego platiti više za neki bolji brend.
    I tu je jedini kriterijum kvarljivost, odnosno oučljivo je da je današnja roba vrlo kvarljiva pa i ona skuplja pa zašto onda plaćati više kad će se svakako pokvariti?
    I za manje para dobijaju novo.
    Međutim ta ih logika vodi u stalno ulaganje u smeće. Jeftino se češće kvari, češće je neisplativo popravljati i češće se baca u smeće.

    Zato EU nastoji da sprovede u djelo tkz ''cirkularnu ekonomiju'' i kad je riječ o tehnici donosiće se zakoni kojim će se proizvođači natjerati da podignu kvalitet porizvoda da se konačno vratimo na ono vrijeme iz 60tih, i 70tih kad su proizvodi mogli trajati i do 30 god.

  6. #31
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,524
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    468
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    Nešto skrolam pa izleće... oćemo mi da se pravimo pametni u odnosu na prefrigane trgovce

    "Starica je prodavala lubenice. Njen cjenovnik glasio je: "1 lubenica za 300 dinara, 3 lubenice za 1.000 dinara". Mladić se zaustavio i kupio 3 lubenice jednu po jednu, plaćajući po 300 dinara za svaku.


    Dok je mladić odlazio, okrenuo se i rekao: "Stara, znaš li da sam upravo kupio 3 lubenice za 900 umjesto za 1.000 dinara? Možda ovaj posao nije za tebe".


    Starica se nasmiješila i tiho progovorila sebi u bradu: "Ljudi su nevjerojatni. Svaki put kada kupe 3 lubenice umjesto 1 pokušavaju me naučiti kako da poslujem".
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  7. The Following 3 Users Say Thank You to Petronas For This Useful Post:


  8. #32
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,020
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,398
    Thanked in
    2,343 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Naš narod često i kad stoji finansijski bolje kupuje jeftinu robu, prije svega mislim na tehničku robu.
    Logika je otprilike da je bolje kupiti novi TV do 200eur sumnjive proizvodnje nego platiti više za neki bolji brend.
    I tu je jedini kriterijum kvarljivost, odnosno oučljivo je da je današnja roba vrlo kvarljiva pa i ona skuplja pa zašto onda plaćati više kad će se svakako pokvariti?
    I za manje para dobijaju novo.
    Međutim ta ih logika vodi u stalno ulaganje u smeće. Jeftino se češće kvari, češće je neisplativo popravljati i češće se baca u smeće.

    Zato EU nastoji da sprovede u djelo tkz ''cirkularnu ekonomiju'' i kad je riječ o tehnici donosiće se zakoni kojim će se proizvođači natjerati da podignu kvalitet porizvoda da se konačno vratimo na ono vrijeme iz 60tih, i 70tih kad su proizvodi mogli trajati i do 30 god.
    Samo sto mi nismo u EU niti imamo neke veze sa njom. Tako da kod nas i dalje stizu najgora smeca od tehnickih proizvoda za koje je (makar po meni) definitivno nerazumno davati veci iznos.

    Ne kazem ja da podrzavam kupovinu losim brendova za male pare i mjenjanje tehnicke opreme svake 2 godine, po isteku garancije. Ali je realnost da onaj proizvod koji kosta 3x vise definitivno ne traje ni 2x vise a kamoli 3x vise tako da je neisplativo za vecinu korisnika.

    Oni koji placaju vise su iskljucivo oni koji imaju sredstava i zele da uzivaju u boljem, bez razmisljanja da li se isplati. Oni koji vode racuna o ekonomskoj racunici definitivno ne razmisljaju o kupovini skupljeg jer to obicno nema nikakve veze sa tom kvarljivoscu, odnosno trajnosti samog proizvoda.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  9. #33
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,266
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Za dosta uređaja osim vijeka trajanja imate komfor.
    Za TV je to bolja slika (rezolucija, panel, Smart mogućnost...)
    Za veš mašinu je to, razni sistemi pranja, tajmeri, biranje početka i/ili kraja pranja
    Za frižider je to, koliko komora, ventilatora, takođe elekotnsko podešavanje temperature
    Za klime je jačina, kvalitet kompresora, daljinsko upravljanje...

    Tako da osim cijene i veliku ulogu igra komfor, odnosno koliko smo spremni da platimo za isti, ili koliko je isplativ (uloženo/dobijeno)..


    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  10. #34
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,979
    Thanks Thanks Given 
    3,805
    Thanks Thanks Received 
    3,095
    Thanked in
    1,583 Posts

    Default

    Predstavljena je na topicu knjiga Kupologija koja je dosta toga rekla. Za sada kompulizivne kupovine su mi, srećom, povezane za knjižare, mada žena od toga dobija nervne napade jer je nestao prostor za skladištenje istih uprkos stanu od 100M2.
    Elem, često se zezam sa ženom. Fino ide na poslu rastu prihodi, ali se na nove prihode lagano prilagodiš za pola godine i onda samo da ti je onaj novi benchmark sve bi bilo OK.
    Kada dobaciš do 1000 EUR, tačno bi ti 1500 bilo taman da ni o čemu ne misliš.
    Kada dobaciš 1.500 tada bi ti 2.000 bila mjera da se opustiš i ne gledaš na cijene kad kupuješ.
    Kada dobaciš do 2.000 tada su ti 3.000 optimalne i da se otputuje kad god poželiš, (ne pecajući low cost akcije) uplate vikendi, a i nešto ostavi sa strane.
    Kada odbaciš 3.000 tada ti taman igra 5.000 da se i uzme neka nekretnina i lagano otplaćuje kao štednja.
    Kad je 5.000 super bi bilo nekih bonusa do 7.000.
    Etc...
    U suštini, kad dobaciš do 2-3000 mjesečno, pa sve do 10.000 životni stil je manje više sličan. Razlikuju se samo brendovi garderobe, satova, kola... To je ono što Rambo kaže, prestaje palamuđenje i počinje priča u ljubavi i vremenskoj prognozi.
    A kada prebaciš 10K prelaziš na novi nivo i postaješ enolog. Kako da se tvoj život razlikuje od života ostalog plebsa izuzev što ćeš djecu upisati u precijenjene škole koje koštaju 10-15.000 mjesečno? Ne možeš jesto 10KG TBONE stekova ili bifteka dnevno niti klat agnus govedo na dnevnoj osnovi. Za početak po vinima. Počinješ da piješ vina od 100+EUR bocu i počinješ da se razumiješ u vina i postaješ drug sa somelijerima sa kojima imaš temu. Postaješ "enolog". Nakon toga počinješ da prepoznaješ razlike u masnoći i kvalitetu dva tuna karpaća, da praviš razliku između maslinovih ulja. Odjednom se hraniš potpuno drugačije. Od pića, preko hrane, pa do vazduha... U Njujorku za milijardere su govorili "oni dišu i drugačiji vazduh od nas" jer su uglavnom u krovnim penthausima na 100+ spratu sa super pogledom sa terase i minimalnim zagađenjem vazduha.
    Što bi Rambu reka "navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu"
    Tako da za svakoga imaju novi potrošački trikovi. Kesice kikirikija su tek entry level.
    Odoše misli, nadam se da nisam dosadan.
    Last edited by Gagarin; 05-10-20 at 10:52.

  11. The Following 3 Users Say Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  12. #35
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,020
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,398
    Thanked in
    2,343 Posts

    Default

    Da, bas slusah skoro audio knjigu "The Subtle Art of Not Giving a F*ck" gdje pisac u jednom poglavlju bas prica o tome kako je ogromna razlika izmedju onoga koji ima 100e mjesecno i 300e mjesecno a vrlo mala razlika izmedju onoga koji ima 4000 mjesecno ili 10,000 mjesecno (lupam cifre).

    Nego da ne idem u detalje, svakako je vise psiholoska tema koja jeste dijelom vezana za ovu ali ne i direktno.

    P.S. Sto se tice starice koju @Petronas pomenu... izgleda se sve nase prodavnice (tj. oni koji kreiraju cijene, jelte) baziraju na njenoj filozofiji. Pisao sam vise puta kako mi je skroz nelogicno da recimo jedna kesica kokica kosta 40 centi a pakovanje od 3 kesice kosta 1.29e. Takvih primjera ima kol'ko oces i nikad mi ni na pamet nije pala ova filozofija starice ali napokon vidjeh neki rezon u tome. E sad... da li je to stvarno rezon onih koji kreiraju te cijene ili je nesto drugo u pitanju, ne znam.
    Last edited by Fidel Castro; 05-10-20 at 13:00.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  13. #36
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,902
    Thanks Thanks Given 
    1,340
    Thanks Thanks Received 
    1,633
    Thanked in
    927 Posts

    Default

    Isto kao ariel pods u nas diskont/voli

    15 komada 4e
    25 komada 10e (nekad bilo 7.50€)
    45 komada 10e (akcija kao )

    Nisam skroz tačne cijene napisao al suština je bitna

    Il kremic nocciolino

    400g - 2e
    750g - 4e

    Itditd

  14. #37
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,020
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,398
    Thanked in
    2,343 Posts

    Default

    Da ali ja licno kad vidim tako nesto... moje razmisljanje je sledece (kad vec pricamo o mentalitetu potrosaca, jelte)...

    Jeftinije mi je da uzmem manje pakovanje. Ali nemam nikakvu namjeru niti razmisljam da uzmem vise komada tih manjih pakovanja jer uopste ne razmisljam u smjeru "oni su se zayebali, sad cu ja njih da zayebem tako sto cu uzet' 3 lubenice pojedinacno za 900 dinara a ne u paketu za 1000". Vec vise razmisljam "propustili su priliku da zarade vise jer bi ja mozda uzeo i vece pakovanje ako bi sa tim ustedio nesto". Uvijek je bolje uzimat' manja pakovanja nego veca kad je prakticnost/trajnost i sl. u pitanju.

    Znaci 'davanje' nesrazmjerno vecih cijena vecim pakovanjima se kosi sa nacelima logike i po meni je tu ili filozofija starice sa lubenicama ili igranje na loptu "narod i ne gleda cijenu nego podrazumjeva da ce ustedit' na vece pakovanje i po automatizmu ce to vece pakovanje u kupit". Ili je sasvim druga prica dje taj koji postavlja cijene ne zna dje je supalj...

    Vjerovatno ima i po forumu onih koji su u toj bransi i mozda znaju tacno zasto je to tako ali ja ovako kao laik/potrosac pisem.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  15. #38
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Lijepo su rekli da uzivas u prvom milionu posle njega to su samo cifre i nista vise .
    Suma sumarum mozemo poceti od faraona . Sta su sve pravili da budu vjecni zavrsili kao cirkuske atrakcije , pa do raznih slucnih vladara . Imali su svu moc svijeta samo jedno nisu mogli , nisu mogli ostato zivi . Na kraju je isto za sve . Da li bi se sad mijenjao sa ovim moj do mojeg ? Ni u ludilu . Spavam pored otvorenih vrata , ujutro peskir jos je mrak i na kupanje . Ne treba mi gorila da pogleda toalet pre nego udjem . Ja jedem meso od pet evra on od petsto i jedno i drugo su isto nezdravi . Ja zivim u nekiliko stotina kvadrata a on u nekolikobdesetina hiljada ali i on i ja mozemo spavati samo u jedan krevet .

  16. #39
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,018
    Thanks Thanks Given 
    45
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Da ali ja licno kad vidim tako nesto... moje razmisljanje je sledece (kad vec pricamo o mentalitetu potrosaca, jelte)...

    Jeftinije mi je da uzmem manje pakovanje. Ali nemam nikakvu namjeru niti razmisljam da uzmem vise komada tih manjih pakovanja jer uopste ne razmisljam u smjeru "oni su se zayebali, sad cu ja njih da zayebem tako sto cu uzet' 3 lubenice pojedinacno za 900 dinara a ne u paketu za 1000". Vec vise razmisljam "propustili su priliku da zarade vise jer bi ja mozda uzeo i vece pakovanje ako bi sa tim ustedio nesto". Uvijek je bolje uzimat' manja pakovanja nego veca kad je prakticnost/trajnost i sl. u pitanju.

    Znaci 'davanje' nesrazmjerno vecih cijena vecim pakovanjima se kosi sa nacelima logike i po meni je tu ili filozofija starice sa lubenicama ili igranje na loptu "narod i ne gleda cijenu nego podrazumjeva da ce ustedit' na vece pakovanje i po automatizmu ce to vece pakovanje u kupit". Ili je sasvim druga prica dje taj koji postavlja cijene ne zna dje je supalj...

    Vjerovatno ima i po forumu onih koji su u toj bransi i mozda znaju tacno zasto je to tako ali ja ovako kao laik/potrosac pisem.
    Pretpostavljam da se iz ovog razloga nisu implementirale cijene u nasim prodavnicima u kojima mora pored cijene kompletnog proizvoda da bude istaknuta i cijena po kom/kg.
    U tom slucaju ce ti pisati koliko je cijena po komadu Ariel Podsa u pakovanju od 15, 25, i 45 komada i onda ti je lakse da uporedis sta ti se vise isplati...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. mentalitet nas,prelijepi
    By ines in forum Sve i svašta
    Replies: 10
    Last Post: 20-03-04, 15:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •