Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 31 of 31

Thread: Potrosacki mentalitet

Thanks Thanks Given 
    374
    Thanks Thanks Received 
    625
    Thanked in
    354 Posts

Ne znam koliko ovo ima veze sa mentalitetom ili je vise sa debilizmom tih agenata prodaje ili kako se vec zovu te 'funkcije'....

Znaci nelogicne, nesrazmjerne cijene za iste proizvode, u istoj prodavnici, zavisno od kolicine bilo da je jedan artikal razlicite tezine ili vise artikala u jednom pakovanju.

Pominjah ranije neke konkretne primjere a nemam nikakve 'recent' (slabo idem u prodavnicu i minimalno se zadrzavam u istoj) ali evo sintetickih primjera...

--- Jedna 'kesica' onih kokica za mikrotalasnu je 0.39e. A onda je pakovanje sa 3 ISTE 'kesice' 1.39e. Gdje je tu logika? Obicno pojedinacni artikli imaju visocije cijene nego da se pakovanje sa vise njih podjeli na broj pojedinacnih. Ili drugim rijecima, kad kupujete vise - imate i veci popust. Ali kod nas je redovno suprotna situacija - sto vise kupite, vise placate, NEPOTREBNO jer kupac moze da uzme 3 pojedinacne 'kesice' i da plati 1.17e a ne 1.39e za pakovanje od 3 kesice. Sa skupljim stvarima ova razlika zna da bude i znacajna sto se meni kosi sa logikom. Da li se i tu ide na 'naivnost kupca'? Ono kao... "kupac ce prije uzet' vise komada jer smatra da je veca usteda a nece imat' vremena (ili mozga) da racuna"?

--- Primjer gramaze mi je jos nelogicniji. Znaci imate pakovanje kikirikija od 100gr koje kosta 0.69e. A onda imate ISTO pakovanje kikirikija, samo duplo vece gramaze koje kosta 1.49e. Pa cekajte... zar nije to suprotno logici? Uvijek je bolje uzimat' vise manjih pakovanja nego jedno veliko. Najprije zbog otvaranja, trajnosti i svjezine a onda i zbog 'convenience' (kako glupo zvuci 'pogodnost' u ovim slucajevima). Pored toga... cak i sa stanovista proizvodnje - vise kosta napraviti 2 pakovanja od 100gr nego jedno od 200gr. I po pitanju utrosene ambalaze i po pitanju vremena i svega ostalog.

Ako ima neko ko se bavi prodajom, konkretno u (super)marketima pa da mi objasni ovaj fenomen koji je izgleda samo kod nas prisutan a ja ga godinama/decenijama ne mogu ukapirat'.
    Phase out faza...

Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    6 Posts

Jbt tako se gura proizvod koji hoćeš da se više proda. Na engl. tzv. anchoring.
    To je ono kad na sajtovima imaju 3 paketa i uvek se nešto najviše isplati onaj u sredini. Najveći je preskup, najmanji bi ti najviše valjao - ali mu je cijena previsoka u odnosu na srednji.
    Potrošiš malo više i uzmeš srednji - onaj koji je prodavac i htio da uzmeš.

Tvoj primjer za kikiriki - pakovanje od 100g možda realno košta 50c max. Međutim, kad ga staviš na 69c i pored pakovanja od 200g/1,49e , onda ti se čini da si štediš kupovinom tog manjeg pakovanja. Možda uzmeš i preko 2 pakovanja, da više uštediš.

Na kraju su svi srećni.

Thanks Thanks Given 
    374
    Thanks Thanks Received 
    625
    Thanked in
    354 Posts

Oces da kazes da u tom slucaju to pakovanje od 200gr/1.49e postoji samo da bi ja kupio to pakovanje od 100gr jer izgleda (ne izgleda nego jeste) bolji "deal"?

Pa sve i da nema tog pakovanja od 200gr ja bi i dalje uzeo neko a ako nebi bilo izbora onda bi to opet bilo pakovanje od 100gr.

U oba slucaja, pakovanje od 200gr ne bi uzimao jer nije isplativo kako god da pogledas.

Ne znam... ovako iz ugla potrosaca mi uvijek obratno ima vise smisla - da su veca pakovanja (ili pakovanje od vise komada) uvijek jeftiniji jer je prodavcu cilj da proda sto vise. Cifre ce zavisiti od proizvoda do proizvoda ali recimo... (da lupim nesto):

1 individualna kesica supe kosta 0.5e
    pakovanje od 5 (istih) kesica supe kosta 2e.

E sad da li ce prodavac reklamirati to pakovanje kao "1 gratis" ili jednostavno ici na "popust od 50 centi ili 20%" je manje bitno.

Ono sto je bitno je da ce mu konacni profit biti veci na 5 kesica (cak i kad jednu pokloni) nego na jednu kesicu.

Ponavljam - ne bavim se trgovinom, samo pokusavam da ukapiram neke (meni) nelogicne stvari.
    Phase out faza...

Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

Da li bi neko od vas bio ljubazan da mi preporuci neki naslov vezano za konzumerizam i potrosacki mentalitet? More na nasem ili engleskom

Thanks Thanks Given 
    84
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    35 Posts

Naš narod često i kad stoji finansijski bolje kupuje jeftinu robu, prije svega mislim na tehničku robu.
    Logika je otprilike da je bolje kupiti novi TV do 200eur sumnjive proizvodnje nego platiti više za neki bolji brend.
    I tu je jedini kriterijum kvarljivost, odnosno oučljivo je da je današnja roba vrlo kvarljiva pa i ona skuplja pa zašto onda plaćati više kad će se svakako pokvariti?
    I za manje para dobijaju novo.
    Međutim ta ih logika vodi u stalno ulaganje u smeće. Jeftino se češće kvari, češće je neisplativo popravljati i češće se baca u smeće.

Zato EU nastoji da sprovede u djelo tkz ''cirkularnu ekonomiju'' i kad je riječ o tehnici donosiće se zakoni kojim će se proizvođači natjerati da podignu kvalitet porizvoda da se konačno vratimo na ono vrijeme iz 60tih, i 70tih kad su proizvodi mogli trajati i do 30 god.

Thanks Thanks Given 
    48
    Thanks Thanks Received 
    171
    Thanked in
    87 Posts

Nešto skrolam pa izleće... oćemo mi da se pravimo pametni u odnosu na prefrigane trgovce

"Starica je prodavala lubenice. Njen cjenovnik glasio je: "1 lubenica za 300 dinara, 3 lubenice za 1.000 dinara". Mladić se zaustavio i kupio 3 lubenice jednu po jednu, plaćajući po 300 dinara za svaku.

Dok je mladić odlazio, okrenuo se i rekao: "Stara, znaš li da sam upravo kupio 3 lubenice za 900 umjesto za 1.000 dinara? Možda ovaj posao nije za tebe".

Starica se nasmiješila i tiho progovorila sebi u bradu: "Ljudi su nevjerojatni. Svaki put kada kupe 3 lubenice umjesto 1 pokušavaju me naučiti kako da poslujem".
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher

7. The Following User Says Thank You to Petronas For This Useful Post:

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)