Page 9 of 20 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast
Results 201 to 225 of 488

Thread: Drugi svjetski rat na prostoru Jugoslavije

  1. #201
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    U Srbiji postoji i partizanska i ravnogorska spomenica. Zvanično. I to nije šizofreno?
    Nije šizofreno.
    Šta tu ima šizofreno?
    Svako slavi svoje.

    Šizofreno bi bilo recimo da četnici slave 7.jul, Dan borca, odnosno patizanski ustanak u Srbiji.
    Ili da ustaše slave dan partizanskog ustanka u Hrvatskoj.
    Ili da ovi Krstovi i Sekulini slave 13.jul u Crnoj Gori.

    Tu već ima šizofrenih cepanja.

  2. #202
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Zvanična Srbija slavi i partizane i četnike. Pošto je komentar lika koji je sad na ignore listi bio da je šizofreno slaviti i antifašiste i kolaboratore i da se to ne radi ni u Srbiji ni u Hrvatskoj, moj odgovor je bio da se upravo to radi u Srbiji tako da nije tačno da smo mi izdvojeni.

    Nemoguće je da je to toliko teško za shvatiti. Osim ako ne tvrdiš da četnici nisu bili kolaboranti i podržavali fašiste, što je samo po sebi šizofreno.
    Last edited by ćepanica; 14-07-20 at 15:10.

  3. #203
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    U komsiluku
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    293
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    123 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Zvanična Srbija slavi i partizane i četnike. Pošto je komentar lika koji je sad na ignore listi bio da je šizofreno slaviti i antifašiste i kolaboratore i da se to ne radi ni u Srbiji ni u Hrvatskoj, moj odgovor je bio da se upravo to radi u Srbiji tako da nije tačno da smo mi izdvojeni.

    Nemoguće je da je to toliko teško za shvatiti. Osim ako ne tvrdiš da četnici nisu bili kolaboranti i podržavali fašiste, što je samo po sebi šizofreno.
    Cetnici su bili oslobodilacka vojska, tacnije Ravnogorski pokret.
    Posle su komunisti pisali istoriju, i sve bande koji su cinjeli zlocine, klasifikovali kao cetnike.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  4. #204
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,120
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,675
    Thanked in
    974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konzul View Post
    Cetnici su bili oslobodilacka vojska, tacnije Ravnogorski pokret.
    Posle su komunisti pisali istoriju, i sve bande koji su cinjeli zlocine, klasifikovali kao cetnike.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Kazu da je bilo velicanstveno oslobadjanje Podgorice od strane cetnika ali narod zahvati neki virus, amnezija nasta... Ostalo je istorija. Neotkrivena.

  5. #205
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Tek sad viđeh post i da je Krsto Zrnov luzer jer je dva puta bio na pogrešnoj strani istorije. U tom slučaju mi nije jasno na koju foru se veliča četništvo jer nisam ukapirao da su četnici izabrali pravu stranu u ww2. Makar tih 45 godina socijalizma poslije rata govori da su četnici bili gubitnička strana. Može da se tvrdi da su četnici pobjednici zadnjih 30 godina jer su uspjeli da ovoliko uticaja dobiju, ali činjenica da taj uticaj imaju samo u Srbiji i među srpskim narodom, da su Srbi protjerani iz Hrvatske i sa Kosova kao i da je Kosovo izgubljeno govori koliki su četnici luzeri a ne pobjednici. Pod uslovom da je kriterijum odabir strane u istoriji.

    Dosad nisam shvatio kakvo naopako društvo obitava po ovom forumu. Katastrofa. Za Srbiju me nije toliko briga, neka budu karantin za podržavaoce zločinačke ideologije kad je to njihov većinksi izbor. Pipci van Srbije mi više smetaju.
    Last edited by ćepanica; 14-07-20 at 16:00.

  6. #206
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    U komsiluku
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    293
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    123 Posts

    Default

    A vi mozete da drzite vasu istoriju na nivou srednje skole... Ali malo tudjih svjedocenja, inostrane arhive... pa bi promjenili pogled na komuniste.
    Ne pricam o partizanima, vec o tvrdokornim komunistima, koji su cineli zlodjela i nikad nisu bili kaznjeni.
    Kako god, da vam se Tito sada ustane i kaze da je Ravnogorski pokret bio oslobodilacki, vi bi i dalje vidjeli samo u domenu srednjeskolske istorije.
    I jos jedno, ako im je borba bila toliko cista, kako to da im sve vise ljudi okrece ledja, a uvidjaju da su cetnici bili zrtvovani da bi komunizam zazivio?

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  7. #207
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Tako što se već minimum 30 godina sistematski ta propaganda gura u Srbiji, a od 2005. i zvanično kroz zakonska rješenja i rehabilitacije, a godinama se već i đeca u školama uče toj propagandi. Tako "sve više ljudi okreće leđa i prepoznaje četnike kao borce za slobodu". Kao da je to neki komplikovan koncept.

  8. #208
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konzul View Post
    Cetnici su bili oslobodilacka vojska, tacnije Ravnogorski pokret.
    Posle su komunisti pisali istoriju, i sve bande koji su cinjeli zlocine, klasifikovali kao cetnike.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Pa kažu.... živjeli

    Last edited by kimmi; 14-07-20 at 16:22.

  9. The Following User Says Thank You to kimmi For This Useful Post:

    ASC

  10. #209
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    U komsiluku
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    293
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    123 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pa kažu.... živjeli

    Pa kazu, "Po sumama i gorama...".
    Opet vam kazem, ne budite na nivou srednje skole i Googla... to je tandara-mandara istorija. Meni ne smeta, vi se edukujte kako vi zelite, ali u manju ili pak u ne zeljenju za vise info, ne skrnavite kosti ljudi koji su isli za drugom ideologijom, koji su spasavali svoj narod u to vrijeme.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  11. #210
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Zvanična Srbija slavi i partizane i četnike. Pošto je komentar lika koji je sad na ignore listi bio da je šizofreno slaviti i antifašiste i kolaboratore i da se to ne radi ni u Srbiji ni u Hrvatskoj, moj odgovor je bio da se upravo to radi u Srbiji tako da nije tačno da smo mi izdvojeni.

    Nemoguće je da je to toliko teško za shvatiti. Osim ako ne tvrdiš da četnici nisu bili kolaboranti i podržavali fašiste, što je samo po sebi šizofreno.
    U Srbiji je u sklopu nekakvog nacionalnog pomirenja zauzet stav da su i partizani i ravnogorci bili pokreti otpora okupatoru.
    To u načelu jeste tačno.
    Mnogo je poštenog sveta iz Srbije stupilo u redove kraljeve vojske iz najčistijih pobuda i namere, kao što su i 1914 godine to uradili. Da se odbrani od Švaba.
    Proglašavati njih sve za kolaborante i nekakve saradnike nacista...nije ni fer ni pošteno.

    Možda je bolje da Srbija nije imala nijedan pokret otpora. Jer zbog tog otpora samo u Srbiji je streljano "100 za jednog". Nigde više u Evropi.

    Izmedju ostalog, ta žestoka represija i odmazda prema civilima i jeste bio jedan od razloga za razilaženje četnika i partizana.
    Ko se tu posle jače borio, ko je više saradjivao sa fašistima, ko je više koga zajebao, ko je koga više ubio, ko je na kraju pobedio...to više nije bitno. To je prošlost i nek se njome bave istoričari.

    Bitno je da to nema nikakve refleksije na današnjicu, jer četnici i partizani odavno ne postoje.

    Danas u Srbiji se više ne slavi ni 7.jul, a ni neki ravnogorski datum.
    Malo se ko time bavi.


    U Crnoj Gori je pak malo drugačija situacija, jer se tu kod vas istorija provlači kroz svakodnevnu politiku. Kod vas kao da još postoje partizani, komiti,četnici, zelenaši, bjelaši...
    I vlast sasvim aktivno učestvuje u tom kreiranju istorijske svesti i podela.

    Koji je recimo smisao bio jučerašnjeg performansa?

  12. #211
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Izbori su 30 avgusta pa da se pokaže koliko volimo državu i fotelje, kasnije će biti auto litija da pokažemo koliko volimo državu (neku) i fotelje, jedino zbog čega je dobra ova korona je predstojeći bankrot pa će paraziti smanjit doživljaj.

  13. #212
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,714
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konzul View Post
    Cetnici su bili oslobodilacka vojska, tacnije Ravnogorski pokret.
    Posle su komunisti pisali istoriju, i sve bande koji su cinjeli zlocine, klasifikovali kao cetnike.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Da, jesu dok nisu legalizovani od strane italijanske okupacione vlasti (dobijali platu od Italije, te ostalu potrebnu opremu), a imali su i velike bitke kada su napadali italijanske garnizone, ali kada je Italija kapitulirala. Odlična taktika oslobođenja, sarađuj sa okupatorom.

    Sent from my Motorola 8400

  14. #213
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    U komsiluku
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    293
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    123 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Da, jesu dok nisu legalizovani od strane italijanske okupacione vlasti (dobijali platu od Italije, te ostalu potrebnu opremu), a imali su i velike bitke kada su napadali italijanske garnizone, ali kada je Italija kapitulirala. Odlična taktika oslobođenja, sarađuj sa okupatorom.

    Sent from my Motorola 8400
    Evo ti si bio tamo, radio im taktiku i propagandu...
    Ima li na ovom topicu ijedan diplomirani istoricar ili ste svi Google arheolozi?

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  15. #214
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Lako je Srbiji bilo da pravi nekakvo nacionalno pomirenje kad je nacionalno homogenizovana i u potpunosti podržava ideje iz četničkog djelovanja u sadašnjem vremenskom periodu. Siguran sam da bi se i u Crnoj Gori lako dogovorili da su četnici i partizani isto, samo smeta to što 90+ posto naroda nisu Srbi.

    Moj đed je bo perjanik na dvoru Karađorđevića i on je jedan od tih koji su iskreno ušli u četnički pokret sa mišlju da će da se bori za oslobođenje pa je vrlo brzo vidio o čemu se radi i izašao iz te priče. Naknadno je uspio da pobjegne iz reda koji je vođen na strijeljanje, a poslije rata je bio 4 godine u zatvoru. Daleko od toga da komunisti nisu bili zlopamtila, ali izjednačavati četnike i partizane može isključivo Srbija u okruženju nacionalne homogenosti i uz tridesetogodišnju propagandu.

  16. The Following User Says Thank You to ćepanica For This Useful Post:


  17. #215
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,714
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konzul View Post
    Evo ti si bio tamo, radio im taktiku i propagandu...
    Ima li na ovom topicu ijedan diplomirani istoricar ili ste svi Google arheolozi?

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Jedan moj đed (od oca) je bio u logoru od 1941 do 1943 (na teritoriji današnje Albanije) kada kapitulira Italija, drugi đed (od majke) je bio u logoru od 1941 do 1945 na teritoriji današnje Austrije tako da mi nisu mogli puno pričati o ratu na teritoriji Jugoslavije, ali zato babe (jedna je još živa, ušla u 105 godinu) jesu dosta toga, od upada ustaša i spaljivanja cijelog sela sa svima koji su se tu zatekli (čak i djeca), do četnika koji kada ne zateknu nijednog muškarca ubijaju i siluju jer je ,,domaćin sigurno u partizanima". Kada je moj đed (od majke) 1945 god. došao u Jugoslaviju rečeno mu je da nema potrebe da se vraća u selo jer mu je skoro čitava (šira) familija pobijena (ne, nije ubijena od strane okupatora već od strane domaćih kvislinga). Danas u tim krajevima (Hercegovina) nema niti jednog člana te familije osim jedne što mi dođe nekakva tetka koja je dosta istraživala i došla do imena prezimena mnogih neljudi koji su učestvovali u raznim akcijama protiv lokalnog stanovništva. Od pojedinih koji su učestvovali u ustanku (Crmnica) pa se poslije priklonili neprijatelju kada je ustanak ugušen, te nabrajali ko je sve tu učestvovao (tako mi je đed završio u logoru). Da, imam popriličnu predstavu šta se dešavalo u ratu.

    Sent from my Motorola 8400

  18. The Following 4 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


  19. #216
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,120
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,675
    Thanked in
    974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konzul View Post
    Ima li na ovom topicu ijedan diplomirani istoricar ili ste svi Google arheolozi?

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Posto pitas pretpostavljamo onda da si ti pa trazis ravnopravnog partnera za raspravu o "cetnickoj oslobodilackoj vojsci" pa nas poduci sta su "oslobodili" osim sto su "oslobadjali" od zivota svoje sunarodnike. Ups, ili su to bile kako ti kaza "bande" s kokardama kojima su komunisti prisili zlocine.

    Jucer onaj place za popom Macom a danas se sablaznjava zbog navodne policijske torture, valjda zato sto nisu koristili macolu kao mu idol. Danas ovaj prica bajke o oslobodilackoj vojsci i kune gugl... Spasa nam nema.

  20. #217
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Jedan moj đed (od oca) je bio u logoru od 1941 do 1943 (na teritoriji današnje Albanije) kada kapitulira Italija, drugi đed (od majke) je bio u logoru od 1941 do 1945 na teritoriji današnje Austrije tako da mi nisu mogli puno pričati o ratu na teritoriji Jugoslavije, ali zato babe (jedna je još živa, ušla u 105 godinu) jesu dosta toga, od upada ustaša i spaljivanja cijelog sela sa svima koji su se tu zatekli (čak i djeca), do četnika koji kada ne zateknu nijednog muškarca ubijaju i siluju jer je ,,domaćin sigurno u partizanima". Kada je moj đed (od majke) 1945 god. došao u Jugoslaviju rečeno mu je da nema potrebe da se vraća u selo jer mu je skoro čitava (šira) familija pobijena (ne, nije ubijena od strane okupatora već od strane domaćih kvislinga). Danas u tim krajevima (Hercegovina) nema niti jednog člana te familije osim jedne što mi dođe nekakva tetka koja je dosta istraživala i došla do imena prezimena mnogih neljudi koji su učestvovali u raznim akcijama protiv lokalnog stanovništva. Od pojedinih koji su učestvovali u ustanku (Crmnica) pa se poslije priklonili neprijatelju kada je ustanak ugušen, te nabrajali ko je sve tu učestvovao (tako mi je đed završio u logoru). Da, imam popriličnu predstavu šta se dešavalo u ratu.

    Sent from my Motorola 8400
    vrednije su ova svedocanstva nego pobjednicka istorija u knjigama

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  21. #218
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Da, imam popriličnu predstavu šta se dešavalo u ratu.
    Moja baba po majci, kao i cijela ujcevina, je iz jednog malog mjesta pokraj Tomaseva. Da, onog ozloglasenog Tomaseva, nekadasnji Sahovici.. Od svih njih sam slusao da tu cistih nije bilo. I partizani i cetnici su bili velika bagra i djubrad, a narocito ako se nije imalo sta pojesti, ponijeti. I ubijali i silovali i krali.. i jedni i drugi.

    U njihovim pricama mi je najinteresantniji detalj bio da niko nije preskocio da pohvali njemackog vojnika kao najpostenijeg i najdisciplinovanijeg. Nikad izivljavanja, nikad maltretiranja, eventualno "informativni razgovor" i to je to.

    Mi smo za sebe najveca gofna.
    Last edited by ovizionizi; 14-07-20 at 17:30.


  22. #219
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    U komsiluku
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    293
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    123 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Jedan moj đed (od oca) je bio u logoru od 1941 do 1943 (na teritoriji današnje Albanije) kada kapitulira Italija, drugi đed (od majke) je bio u logoru od 1941 do 1945 na teritoriji današnje Austrije tako da mi nisu mogli puno pričati o ratu na teritoriji Jugoslavije, ali zato babe (jedna je još živa, ušla u 105 godinu) jesu dosta toga, od upada ustaša i spaljivanja cijelog sela sa svima koji su se tu zatekli (čak i djeca), do četnika koji kada ne zateknu nijednog muškarca ubijaju i siluju jer je ,,domaćin sigurno u partizanima". Kada je moj đed (od majke) 1945 god. došao u Jugoslaviju rečeno mu je da nema potrebe da se vraća u selo jer mu je skoro čitava (šira) familija pobijena (ne, nije ubijena od strane okupatora već od strane domaćih kvislinga). Danas u tim krajevima (Hercegovina) nema niti jednog člana te familije osim jedne što mi dođe nekakva tetka koja je dosta istraživala i došla do imena prezimena mnogih neljudi koji su učestvovali u raznim akcijama protiv lokalnog stanovništva. Od pojedinih koji su učestvovali u ustanku (Crmnica) pa se poslije priklonili neprijatelju kada je ustanak ugušen, te nabrajali ko je sve tu učestvovao (tako mi je đed završio u logoru). Da, imam popriličnu predstavu šta se dešavalo u ratu.

    Sent from my Motorola 8400
    Koje selo u Hercegovini? Moj djed je bio u odbrani sela u Pivi od Gatackih muslimama, zloglasne Fazlagica kule, koji su teror cinjeli po Hercegovini i CG. Bio je ranjen u odbrani sela (nije pripadao ni partizanima no cetnicima).
    Rodjeni mu mladjo brat je bio u partizanima a starijo brat u cetnicima. Mladji brat je posle nepune 2 godine kad je vidio koje zlo rade partizani, pobjegao kod brata u cetnike.
    Obojicu su ubili na Zidanom mostu. Starijeg brata su golog svukli, sa jos desetak crnogoraca i tukli ih do smrti, pa bacili u vodu. Imamo svjedocenje covjeka koji je prezivio i pobjegao.
    Za mladjeg ne znamo kako je skoncao.
    Djeda su partizani u toku rata izvukli iz kuce, poveli sa 20tak seljaka kod Pivskog manastira. Vezali ih i ujutru da ih strijeljaju, samo jer im je rodbina u cetnike.
    Otac Borisa Tadica, Ljubo Tadic je prisao u toku noci mom djedu (bio je komesar, a poznavao je djeda od ranije), i pitao ga zasto je tu. Djed je odgovorio vjerovatno zbog brace. Ljubo je otisao i od vola kojeg su pekli, otkinuo malo mesa, dao mu u ruke. Odvezao ga je i rekao mu da ide kuci.
    Ostale su seljake ubili ujutru.
    Inace babi su partizani zadnju kravu uzeli, umrlo joj je djete od gladi i tifusa posle toga, nju su pretukli i zapalili kucu. Partizani. Jer im je rekla da joj ostave kravu.
    Majcin otac, drugi djed, je bio nosilac trinaestojulske spomenice, sahranili smo ga sa petekrakom 2002 godine, ali nikad nije bio komunista i u KPJ. Kad su mu trazili da postane komunista, rekao im je da prvo oceraju go*na iz partije koji su ubijali i pljackali pa onda ce im prici.

    Lako je komunistima da kreiraju istoriju posle bratoubilastva 1945. Drzte se nje.



    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Last edited by konzul; 14-07-20 at 17:28.

  23. #220
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,350
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Da ponovimo:

    Za četri godine rata, četnici su ratovali protiv okupatora četri mjeseca.
    Prvi put u periodu septembar-oktobar 1941. godine.
    Međutim cijelo ovo vrijeme Mihailović je bio u kontaktu sa Nedićevom vladom i nudio se za saradnju sa Njemcima protiv partizana.
    Ovo se na kraju i desilo kada su četnici 1. novembra 1941. napali Užičku republiku.
    11. novembra 1941. Mihailović je pregovarao sa predstavnicima Vermahta o saradnji, pri čemu je Njemcima predao partizanske zarobljenike.
    Njemci su odbili sporazum sa Mihailovićem pošto su četnici učestvovali u ustanku u Srbiji u septembru 1941.
    Međutim, nakon ovoga četnici su nastavili da kohabitiraju sa okupatorima i nije zabilježena ni jedna bitka četnika protiv Njemaca ili Italijana sve do jeseni 1943. godine.

    Drugi put su ratovali protiv okupatora u septembru i oktobru 1943. godine nakon kapitulacije Italije, velikog pritiska Britanaca da se krene u borbu protiv Njemaca, i očekivanja eventualnog savezičkog iskrcavanja na Balkan.
    Četnici su preuzeli vlast u oblastima u kojima su do tada mirno kohabitirali sa Italijanskim okupatorima, jer su Italijani ispali iz rata, a njihove jedinice su se našle u rasulu i počele da se bave time kako da se izvuku nazad za Italiju.
    Četnici su se sukobili sa Njemcima pošto su Njemci uletili da zauzimaju bivše Italijanske okupacione zone, ali su nakon 2 mjeseca odustali.
    19. novembra 1943. četnici su potpisali ugovor sa Vermahtom koji je sadržao slijedeće stavke:

    • Primirje između nemačkih vojnih i okupacionih vlasti i kvislinga s jedne, i JVuO s druge strane
    • Obavezivanje na zajedničku borbu i propagandu protiv komunista
    • Saglasnost snaga JVuO da prihvate nemačko komandovanje tokom većih operacija
    • Obavezivanje nemačkih vlasti da će snabdevati snage JVuO municijom i zbrinjavati njihove ranjenike.
    Britanske obavještajne službe su saznale za isto i definitvno otpisale ih kao realan pokret otpora, nakon čega je prekinuto savezničko snabdijevanje četnika.


    Kralj Petar II Karađorđević je 29. avgusta 1944. godine donio ukaz kojim se Draža Mihailović razrješava dužnosti načelnika Štaba Vrhovne komande u okupiranoj Jugoslaviji.
    12. septembra Kralj Petar je pozvao sve četnike da pristupe Narodnooslobodilačkoj vojsci a one koji to ne urade proglasio za izdajnike:
    U ovom sudbonosnim i za Jugoslaviju velikim danima, kada pobedonosne armije Sovjetskog Saveza stoje na našoj granici s jedne strane, a američke i britanske s druge strane, kada je dan naše slobode u punom svanuću, pozivam sve Srbe, Hrvate i Slovence da se ujedinite i pristupite Narodnooslobodilačkoj vojsci pod maršalom Titom. (...) tom našom narodnom vojskom, koja je jednodušno priznata, podržavana i pomagana od naših velikih saveznika, Velike Britanije, Sovjetskog Saveza i Sjedinjenih Država Amerike.

    Svi oni, koji se oslanjaju na neprijatelja protiv interesa svog vlastitog naroda i njegove budućnosti, i koji se ne bi odazvali ovom pozivu, neće uspeti da se oslobode izdajničkog žiga, ni pred narodom ni pred istorijom. Ovom mojom porukom vama, odlučno osuđujem zloupotrebu imena kralja i autoriteta krune, kojom se pokušavalo opravdati saradnja sa neprijateljem i izazvati razdor među borbenim narodom u najtežim časovima njegove istorije, koristeći time samo neprijatelju.

    — Poziv kralja Petra II na pristupanje Narodnooslobodilačkoj vojsci Jugoslavije (12. septembra 1944.)
    Paralelno sa ovim dešavanjima "Srpska državna straža" aka "nedićevci" su pristupili četnicima.

    Krajem 1944. veliki broj četnika se zajedno sa Njemcima povlači iz Srbije.
    U martu 1945. Draža Mihailović je sklopio sporazum sa Dimitrijem Ljotićem a ljotićevci se stavili pod komandu Mihailovića.

    Četnici su kraj rata dočekali u dubokoj saradnji sa nacistima i fašistima, odbačeni od kralja za kojeg se navodno bore i sa morem masovnih zločina protiv civilnog stanovništva u svom rezimeu.
    Sve je ovo potkrijepljeno gomilom istorijskih dokumenata sa svih strana, od samih četničkih dokumenata, preko izvještaja Njemaca do zapadnih saveznika.

    Uzalud četnički revizionisti i lažovi kao papagaji ponavljaju "komunistička istoriografija, komunistička istoriografija". Ne ide.

  24. The Following 3 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  25. #221
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,714
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Moja baba po majci, kao i cijela ujcevina, je iz jednog malog mjesta pokraj Tomaseva. Da, onog ozloglasenog Tomaseva, nekadasnji Sahovici.. Od svih njih sam slusao da tu cistih nije bilo. I partizani i cetnici su bili velika bagra i djubrad, a narocito ako se nije imalo sta pojesti, ponijeti. I ubijali i silovali i krali.. i jedni i drugi.
    Ja govorim o Crmnici (po ocu) i Hercegovini (po majci). Što se tiče hrane, bila je jedna kuća na Njegalici (otprilike kada se vozio od Brajića ka Obzovici i da desne strane vidiš vrhove brda prije nego ,,pukne" pogled na Skadarsko jezero) koju je izgradio moj čukunđed da se ne bi selio u Bar (kada je kralj Nikola osvojio Bar krenuo je da ga naseljava porodicama iz Crmnice, ali on nije mogao jer je ušao u investicije, odnosno u izgradnju kuće). Ta kuća je bila van svih puteva te je poslužila kao skrovište hrane, ne samo za jednu familiju već za nekoliko sela. Kada dođe gladna vojska (tačno je to, partizani ili četnici, svejedno) tu nije bilo mnogo razuma.
    A što se tih sela (crmničkih) tiče, nije ih uspio rasturiti niti jedan rat (ma koliko surov bio) kao jedna posleratna odluka - da se ,,dignu" koze.

    Sent from my Motorola 8400

  26. #222
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,714
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konzul View Post
    Koje selo u Hercegovini? Moj djed je bio u odbrani sela u Pivi od Gatackih muslimama, zloglasne Fazlagica kule, koji su teror cinjeli po Hercegovini i CG. Bio je ranjen u odbrani sela (nije pripadao ni partizanima no cetnicima).
    Rodjeni mu mladjo brat je bio u partizanima a starijo brat u cetnicima. Mladji brat je posle nepune 2 godine kad je vidio koje zlo rade partizani, pobjegao kod brata u cetnike.
    Obojicu su ubili na Zidanom mostu. Starijeg brata su golog svukli, sa jos desetak crnogoraca i tukli ih do smrti, pa bacili u vodu. Imamo svjedocenje covjeka koji je prezivio i pobjegao.
    Za mladjeg ne znamo kako je skoncao.
    Djeda su partizani u toku rata izvukli iz kuce, poveli sa 20tak seljaka kod Pivskog manastira. Vezali ih i ujutru da ih strijeljaju, samo jer im je rodbina u cetnike.
    Otac Borisa Tadica, Ljubo Tadic je prisao u toku noci mom djedu (bio je komesar, a poznavao je djeda od ranije), i pitao ga zasto je tu. Djed je odgovorio vjerovatno zbog brace. Ljubo je otisao i od vola kojeg su pekli, otkinuo malo mesa, dao mu u ruke. Odvezao ga je i rekao mu da ide kuci.
    Ostale su seljake ubili ujutru.
    Inace babi su partizani zadnju kravu uzeli, umrlo joj je djete od gladi i tifusa posle toga, nju su pretukli i zapalili kucu. Partizani. Jer im je rekla da joj ostave kravu.
    Majcin otac, drugi djed, je bio nosilac trinaestojulske spomenice, sahranili smo ga sa petekrakom 2002 godine, ali nikad nije bio komunista i u KPJ. Kad su mu trazili da postane komunista, rekao im je da prvo oceraju go*na iz partije koji su ubijali i pljackali pa onda ce im prici.

    Lako je komunistima da kreiraju istoriju posle bratoubilastva 1945. Drzte se nje.



    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Raška Gora, sjeverno od Mostara

    Sent from my Motorola 8400

  27. #223
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Istina za oduzimanje hrane kad vojska naiđe. Godinama poslije rata bila je slična priča.

  28. #224
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Bilo je svega na mikro nivou. Zanimljivo je da su razračunavanja između "crvenih" vs staro rukovodstvo bila i u Španiji pred WWII kao i u Grčkoj sve do 1949. Krajnjim naporima Amerikanaca uključivo i korzikansku i sicilijansku mafiju "crveni" su ostali opozicija i u Francuskoj i Italiji. Vođena je ogromna zakulisna kampanja da se "crveni" u tim zemljama podriju.
    Komunistička ideja je tada bila nevjerovatno nova i nevjerovatno moderna. Prosto su zračili bez obzira da li su bili ispravni ili ne. Što se tiče zločina na mikro pa i makro nivou nije bilo teško žabu u vodu natjerati. Zanimljivo je da su Englezi pokušali da organizuju anti - njemački puč u Pragu poput onoga od 27.marta u Beogradu. I uopšte se nije primilo. Ali zato ovdje...
    Što se tiče četnika, po nekom mom mišljenju, potpuno rasparčana, neorganizovana grupa ljudi, ostatak starog režima gotovo pa bez ikakve ideologije. Napušteni čak i od kralja, a možda i od otadžbine. Problem je i u tome što se radi uglavnom i o bivšem establišmentu. Takvi su prosto zavisni od nečijeg budžeta, svog-tuđeg samo da kaplje. Nešto poput Krsta Zrnova. Naši ljudi su valjda poznati po tome što ne mogu da se pomire sa činjenicom da je njihovo vrijeme prošlo i da moraju da priguše lične apetite u nekom zapećku. Umjesto toga radije bi nas sve spalili u ime Bog te pitaj čijeg interesa. A interesdžija se uvijek nađe.
    Naravno i četnička emigracija ima svoje argumente poput Martovskih pregovora sa kojima opanjkava "crvene". Ali tako je to u ratu. Mene je najviše strah što se kolaboracija iz vremena WWII uglavnom koristi kao opravdanje za današnju kolaboraciju, slugeranjstvo, opravdavanje kolonijalnog statusa. Ne laju Srbi i Crnogorci zbog ondašnjih kolaboratora no zbog sebe samih, današnjih, ovakvih.

  29. #225
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Lako je Srbiji bilo da pravi nekakvo nacionalno pomirenje kad je nacionalno homogenizovana i u potpunosti podržava ideje iz četničkog djelovanja u sadašnjem vremenskom periodu. Siguran sam da bi se i u Crnoj Gori lako dogovorili da su četnici i partizani isto, samo smeta to što 90+ posto naroda nisu Srbi.
    Zašto to smeta?
    To je neka vaša kriva percepcija, jer izgleda da smatrate kako su isključivo preci današnjih nacionalnih Srba bili četnici.

Page 9 of 20 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 91
    Last Post: 24-12-23, 11:20
  2. 3. svjetski rat pocinje 2010
    By St Germain in forum Sve i svašta
    Replies: 140
    Last Post: 28-03-11, 18:08
  3. Treći svjetski rat na vidiku
    By ludost in forum Politika generalno
    Replies: 29
    Last Post: 27-11-10, 11:35
  4. Drugi Svjetski Rat DOKUMENTARNI
    By ALEK.MONTENEGRO in forum Film
    Replies: 1
    Last Post: 02-10-10, 15:21
  5. Bush: "Zbog Irana, moguć je treći svjetski rat"
    By Ćipur in forum Politika generalno
    Replies: 57
    Last Post: 27-10-07, 20:46

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •